NI KI' WE Donderdag 2 Februari 1923 31e Jaargang j&öe 14. aSTENCt TISLEPHOOR 2Ê, ANGIDIJKER COURANT. VERGADERINGEN. GEMEENTERAAD KOEDIJK. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 31 Januari onder voorzitterschap van den WelEd. achtb. heer Kooiman, burgemeester. Afwezig de heer Verduin. Na opening door den voorzitter met welkom, worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en met een kleine opmerking van den heer Hart goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen Proces-verbaal van de op 9 Jan. gehouden kasverificatie waaruit 'blijkt, dat in kas moest zijn een bedrag van. f 7994.55V2 In kas was echter f 7566.781/2, doordat f 427.77 meer was uitgegeven aaJn kostwinnersvergoeding dan terugontvangen. De ontvangsten hadden bedragen f 103044.70. De uitgaven f 95050.14V2- Bericht van Mej. Mesman dat zij haar benoeming tot lid va(n de Commissie van PI. Toezicht weder aanneemt. Bericht dat door den Rijksontvanger aam den Gemeente ontvanger is afgedragen f 232.72. Goedkeuring van Ged. Staten op tie 2e suppleroire be grooting. Bericht van goedkeuring op de verordeningen en instructie, P<P ide keuring van waren in het district Alkmaar. De stukken word en voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek .van W. Westra om afschrijving van zijn aan slag in den H'. "O- wegens vertrek. 2 maanden worden ver leend. Een verzoek van C. Barsingerhom om afschrijving van zijn aanslag in de hondenbelasting, daar hij in 1921 geen hond heeft génad. De voorzitter zegt, dat hjj |ten onrechte op het cohier is plaatst, waarop, 'besloten wordt aan het veroek te voldoen. Van het bestuur van den Polder KLeimeer is ingekomen een aan v uil ingsve rorden ing. Deze 'wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomenl s (bet Jaarverslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Hierin wordt medegedeeld da: 5 maal vergaderd werd ojiders verschenen voor de. Commissie. terwijl de 3 andere wegbleven. Hiervan betrof het 4 leerlingen van de R,. K. School te Oudorp en 1 van de O. L. School te St. Pancras. Een verzoek van het bestuur van de Openbare Boekerij en Leeszaal te Alkmaar om een tegemoetkoming in de kos ten van verzending en onderhoud der boeken, welke aan de leden worden uitgereikt. Hierbij is de mededeeling gevoegd dat er 15 personen lid zijn. De voorzitter zegt, dat B. en W. dit verzoek grondig hebben nagegaan maar het onder de gegeven omstandigheden niet op den weg der gemeente ligt. Noode wordt het voorstel ge daan. Hierbij is rekening gehouden met de boekerij van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Moet er steun verleend worden, dan in de allereerste plaats daaraan, en moet de steun niet tot Alkmaar worden uitgestrekt. De heer Mulder hoopt dat het Nut weer boeken zal uit reiken. Dit jaar is het niet gedaan omdat de boeken moesten wprden hersteld Wij (kunnen beter aan het Nut steun ver leunen dan het buiten d egemeente te geven. Hét voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stem men aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de Commissie ter behar tiging van de belangen van 'belanghebbendlen bij den doorbraak van den achterhoek (Zuideinde). Hierin wordt gezegd dac de aansluiting mei het andere vaarwater een feit zal worden. Wexkeloozen zullen ;r te werk worden gesteld, waar -oor een bedrag van f 325.is uitgetrokken. Gevraagd wordt van gemeentewege steun te verlieenen voor het bedrag dar de f 325.ifce boven gaat, vooral ook omdat de gemeente grpoit belangheboen.de is, door de axbeidsverschaffing aan vverke-' lopzen. De voorzitter zegt dat 4 raadsleden aanwezig waren op de toelichting geheel overbodig is, moesten B. en W. een voorstel doen zoo zouden zij zeker adviseeren ojp .het verzoek in te gaan. "De heer v. d. Woude zegt, dat hem nog versch in het geheu gen licht 'het werk aan den stortdam te Broek op Langen - dijk. Wanneer men er zoo maar aa nbegint, zijn de kosten niet te overzien. Daarom is voorzichtigheid geboden. Spr. is er niet voor om het geheele restant voor gemeentere kening te nemen, en daarom vooruit een vast bedrag te be palen. De 'banne doet iets, de belanghebbende wat, en Laat de gemeente dan ook ©en gedeelte voor haar rekening nemetn. De voorzitter zegt, dat men met het bedrag zal toekomen, buitengewone omstandigheden uitgesloten. De beer van der Woude zegt, dat hij van anderen wel anders gehooüjd Ibeeft. Spr. maakt er een voorstel van om een ge deelte voor gemeenterekening tie nemen. De ,heer Oud ondersteunt het voorstel. De heer Hart zegt, dat de heer van der Woude ©en vast De heer Hart zegt dat de heer van der Woude een vast bedrag wil bepalen, maar men moet daar eerst eens naast stellen de voordellen die er voor de gemeente aan verbon den zijn. Wanneer men een bedrag vaststelt kan het nog te laag zijn (ifn verband met de voordeelen voor de gemeente er aan verbonden.. Aan de werkeloozien is deze week reeds aan toeslag uitgekeerd een bedrag van f 68.En de ge meente geeft toch ook reeds subsidie aan de verzekering Door de tewerkstelling van de werkloozen zal het bedrag van f 325.meer waarde krijgen daar dit bedrag door hen geheel verwerkt zal worden. De beer van der Wonde begrijpt niet, dat Hart deze be schouwing houit. Wanneer hij Ier geheel tegen was had hij er recht tce. maar voor het belang van de gemeente wenscht spr. een vast bedrag te bepalen. De heer Beets kan niet met het voorstel meegaan, omdat hij wenscht, dat net werk wordt uitgevoerd. Het is in het be lang van de werkeloozen, dat die daarin kunnen werken. Hét geheele werk staat onder leiding vin de belanghebbenden en spr. meent daarin het volle vertrouwen te moeten stellen. Daarom wenscht spr. geen bedrag te bepalen. En men kan toch tevreden zijn over de bijdragen van de belanghebbenden De heer van der Woude meent, dat men tevreden kan zijn i met een bijdrage van den polder en van de gemeente. De heer Visser ze.gt, dat men die f 325.heeft uitgetrokken I voor de werkloozen. Zou eró;inu zooveel tekort kunnen zijn, I dat wij daarop niet kunnen ingaan? Spr. meent dat men er met I eon gerust geweten op (in kan gaan. J De heer Mulder is van meening dat het gesprokene van i Van der Woude veel waarde heeft in verband met den stort dam. Spr. zegt dat het geboden is voorzichtig te zijn. Na al het gesprokene zal spr. toch maaïS mee gaan. Wat he: kost dat kost het. Wij zullen maar hope%dat het niet teveel kost. Het voorstel van Van der Woude* in stemming gebracht, wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór de hoeren Van der Woude en Oud. De andere heeren tegen. De heer Hart ztjg|*thans, dat men. op ee nafstand van 300 meter toch geen 40 werkelqozen kaal stellen. Er moeten geen ouden van dagen zijn, en ook ge^n lui die hun vak niet verstaan. Wanneer wij het werk niet duurder willen maken komen wij op het standpunt van Vap der Woude. Er moeten niet anders dan flinke kerels in. De lieer Be-ets zegt dat eerder die flinke gezinshoofden er in moeten dan de vrijgezellen, hoe hard het ook voor hen is. Gehuwde gezinshoofden, die bejkvvaam voor, hun weik zijn, en anders niemand. De heer Van der Woude zegt, dat men tóch rekening moet houden met de vrijgezellen, die koswinner zijn. De heer 'Hart vindt het niet reëel Jóidte vrijgezellen buiten te sluiten. De voorzitter wenscht een bemief .dingsvoorstel te doen. raad heeft rffda besloten om v<V emeegtewege steun te verkenen vva:i:t er f 325 "mot toereikend zijrn Vóórzitfer stelt voor, namens den raad het verdere toezicht in handen te stel len van de heeren Hart en Mulder in overleg met de Com missie, en aan hen over te laten wie van de werkeloozien daar aan het werk kunnen wonden gesteld. Dit voorstel van den voorzitter wordt met algemeens stem men aangenomen. Ingekomen iseen adres van den administrateur van het electrisch bedrijf met verzoek om een salarisverhooging van f 150.--. De «oorzittër zegt, dat dit verband houdt met tte vergadering van de Comm. van Bijstand en dit verzoek is inge diend met goedvinden van genoemde Commissie. De heer V;sser zegt dat de Commissie met het verzoek accoord gaat, in verband met de uitbreiding va n'.t net, waardeur er meer werkzaamheden komen. Ook was het sa laris bij die in den omtrek vergeleken, laag te noeman. Daar om stelt die Commissie voor het verzoek in te willigen.. Besloten wordt de verhooging va nf 150.toe te staan en het salaris op f 800— te brengen. Hierna leest de voorzitter het schrijven voor van de ver- eeniging van burgemeester en secretarissen in de kantons Purmeiend, Schagen, Hoorn en Alkmaar, waaruit ©en co mité zal worden benoemd ter behartiging van de belangen der Plattelandsgemeenten.. Zulks vooral in verband met ver houding va i da gemeenten tegenover Alckmaar inzake hst handelsonderwijs. Goedgevonden wordt tot instelling van een comité over te gaan en de kosten zullen woideil gedragen door de gemeen- naar verhouding van het zielental. Ingekomen is een schrijven van het bestuur van de Am bachtsschool. Hierin wordt gezegd dat de verhooging van salarissen overeenkomstig ministerieele beslissing, hebben be dragen f 16690.Nu wordt, gevraagd over 1920, een ver goeding van f 34.06, zijnde het bedrag voor 1 leerling, die gedurende dien tijd daar de school bezocht. Hierbij is gej- vrosgd een dankbetuiging voor de reeds jaren ontvangen steun. B. 'en W. stellen voor dit adres aan te houden. En door het het Comité een onderzoek te doen instellen. Er komen vra gen naar voren die aanleiding geven om te veronderstellen dat er geen reden is tot betalen. Ook dit voorstel wordt door den raad aangenomen. Van B. en W. is ingekomen het beredeneerd verslag over de volkshuisvesting Aangeboden wordt het kohier evenredig schoolgeld tot ©en bedrag van f 219.80. Het kohier wordt goedgekeurd. Aangeboden wordt het kohier voor den H'.O. zijnde één derde van den aanslag over 1921, tot een bedrag van f 10080.17Vs- Dit kohier zal in comité verder besproken wor den B. en W. bieden aan ©en aanbeveling van 5 dubbeltallen voor de benoeming van een Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Zulks op grond van art. 21 der gewijzigde Leerplichtwet. De dubbeltallen bestaan uit de heeren: G. Slotemaker en J. Otto; Jb. Zwetman en P. de Geus Pz.; C. Wassenaar en Mej. W. D. Mesman; P. Stam Mz. en C. Hartland; P. Geus Cz. Jr. en K. Stam Mz. De uitslag van de stemming is, dat benoemd worden de heeren G. Slotemaker, Jb. Zwetman, C. Wassenaar, P. Stam Mz. ein P. Geus Cz1. Jr., allen met algemeene stemmen. 'Hierop gaat do Raad op Voorstel van B:. en W. over tof vaststelling van de in de vorige vergadering opgemaakte be- gtrooting (suppl.) tot een bedrag van f 3182.68. (Hiermede is de agenda afgehandeld, en sluit de voorz. met een woord van dank de vergadering. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ALKMAAR. Zitting van 31 Januari 1922. UITSPRAKEN. dagen hechtenis en 1; bekl. opzending voor den tijd van 2 I jaar en 3 maanden; 2e bekl. 1 jaar en 3 maanden, j Hendrik G. zwervend, ged. Bedelarij, 3 dagen hechtenis en opzending 2 jaar en 3 maanden. Jelle K. en Gerrit K., Zaandam, Strooperij, met behulp van een vaartuig, ieder f 50 boete of 50 dagen met verbeurdver klaring van het-niet. Corn. S. en Pieter K., Oude Niejdorp, le mishandeling, 2e beleediging en bedreiging, ieder f 40 boete of 40 dagen. Anth. B., Ursem, dieÜstal, f 20 boete of 20 dagen. Gerrit Pl. Helder, verduistering f 20 boete of 20 dagen. W. F. V., Amsterdam, mishandeling f 50 boete of 50 da gen. 1 J Joh. V. en G. B., Enkhuizen, diefstal, ieder, f 30 boete oi 30 dagen. NIEUWE ZAKEN'. AMICALE OPLICHTERIJ. De monteur N. M., thans Marine-stoker, had „lood"' noodig om zijn schulden te betalen. Zijn vriend W., 'n caféhouder, die over eenige contanten te beschikken had, was het aan gewezen object om M. uit de penarie te halen. M. verzuimde dan ook .niet om den aangewezen weg in te slaan en onder aj- lerlei vernuftige smoesjes, voorgespiegelde winsten in rijwiel banden en defecte motorfietsen, wist hij W. te bewegen 'hem f 150 af te staan voor handelsoperaties. Maar M. Jacht zeker dat er geen eind kwam aan het geduld van zijn vrienden; in zcoverre ;Ungerwyn berekeningen fout. De 5 maanden.'gev. lijk hebben gemaakt. VERDUNDE MELK. De veehouder Jan K. te Anna Paulowna viel in de kwaal van zoovele melkleveranciers en vermeerderde de natuurlijke opbrengst zijner koeien met 18 liter aqua pompa op de 100 liter melk. Jan staat nu op de voordracht voor 1 maand touwpluizen. LASTIGE PATIENT. De twee agenten van politie te Hoorn, die op 10 Nov. den beèchonken Theo v. d. H. naar het schuurtje wilden trans port 'eren, hadden aan hem ee nheelie kluif. Theo ging te keer- als 'n bezetene, mishandelde de agenten en zelfs burgers moesten meehelpen om hem ter bestemder plaatse te bren- brengen. F.isch: 1 maand voor die geweldenarij. AL TE VEEL IJVER. Twee veedrijvers te Hoorn, Jacob L. en Willem T., waar van de eerste dronken was (zeldzaam verschijnsel bij vee drijvers) hadden de brutaliteit uit den stal van den land bouwer v. E. 'n koe te halen, die den vorigen dag door v. E. was opgevangen, v. E. had het dier gastvrijheid verleend tot de eigenaar zou komen opdagen. Natuurlijk was v. E. over het optreden van die veedrijvers niet tevreden en maakte hij daarop de noodige aanmerkingen, tengevolge hebbend dat hij door de veedrijvers werd afgeknokt. Eisch tegen ieder f 50 boete subs. 50 dagen. NIET TEGEN DE VERLEIDING BESTAND. Een 18-jarige loopjongen te 'Helder Corn. H., in dienst bij 'den sigarettenhandelaar Verfaiile had niet genoeg ziedelijk weerstandsvermogen om van de sigaretten, die bij moest ver pakken, af te blijven. Hij ontvreemde ee(n aantal pakjes en verkocht die beneden den prijs aan den zetkaste tein, bij vvien hij in de schuld stak. Cor werd gesnapt, raakte zijn betrek king kwijt en stond nu nog terecht bovendien. Zijn oprechte bekentenis en kenbaar berouw deden hem in aanmerking komen voor een geldboete f 25 of 25 dagen. DE HELER NA DE STELER. Ook de zetkastelein v. T. die de sigaretten van Lor .V had gekocht, ontsprong den dans niet. Hij stond nu terecht voor heling, doch daar niet bewezen kon worden dat hij dit feit met opzet had gepleegd, reduceerde de officier gena diglijk het delict' tot „schuld-heling" en vorderde f 50 boete subs. 50 dagen. De verldediger Mr. Sluis had nu feitelijk wel |t huis kunnen blijven, maar hij was er en deed wat zijn hand nog voni te doen: 'n lichtere boete vragen. MALLE INSPIRATIES. De 18 jarige dienstbode Maartjte S. uit Oterleek, dient nu bij ee nspekskger te A'dam, wat aan haar welgedaan uiterlijk ook wel te zien is. De afgaloopen zomer was ze in betrekking te Bergen in een pension, en had daar vrijheid gevonden 'a onderjurk, di; aan een Haagsche mevrouw behoorde, uit het waschgqed te halen en zich toe te eigenen. Voor dit feit stond Ma nu onder veel tranen terecht. Het bleek dat zij nog ai .eens meer met kleverige vingers had gewerkt, maar desniettemin en desniettegenstaande kwam ze er nog vrij goed af. Hfbt

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1