Bttuesuwd naar den uitslag, öm van je. geld af te komen is gemakkelijk genoeg maar om 'f weer terug te krijgdn is las tiger. Johannes W. woonde in de jaren 1919 én 1920 te Lon- neker. Hyj 'was vertegenwoordiger van een invordeingsbu- reau „Ieders .belang". WÜe last had vap zijn debiteuren, kon bij W. terecht. Hi Heutink verkeerde in deze onaangename omstandigheid. Hij 'gaf aan W. 'n post va nf 50 ter iinning en wel in October 1919. Maar „Ieders belang" werkte traag, want 'n jaar na de opdracht had hij van did fi 50 nog geen cent ontvangen. Toen hjij daarom zelf maar weer eens bij zijn debiteur aanklopte, bleek, dat deze reeds aan den zaakwaar nemer het bedrag had voldaan en meneer Heutink kan naar z'n centen fluiten. Dat tegen W. 9 maanden geëischt werd is voor hem een schrale troost. Vertellen wij thans van 'n diefstal uit nood met een hu moristisch tintje. In het Binnengasthuis te Amsterdam werd sinds eenigen tijd een man verpleegd, die ïn fonmÜh leefde met de vrouw waarmee hij samenwoonde. Toen de patiënt werd opgenomen nam zij, als gebruikelijk, zijn kleeren mee. Een paar dagen vóólr hij ontslagen zou worden schreef hij haar met het ver zoek zijn klee-en 'terug te brengen. Al wie kwam, de vrouw nietHij had slechts een broek en het ondergoed wat hij aan ha:l, behoor Je aan de gemeente. Ten einde raad trok hij de kleeren van teen van zijp medepatiënten aan en vertrok hiermee uit het gasthuis. Natuurlijk werd diefstal bemerkt en 't duur-de niet lang of de dader zat op 't politiebureau. Hier wist men ook niet goed wat men met den man moest beginnen. Men kon hem toch ook niet in z'n broek alleen, het eehigste wat van hem zelf was, de straat opsturen. Hij zit er nog. Ge bleken is dat de liefhebbende dame zijn kleeren na-ir de lommerd had gebracht en sindsdien spoorloos verdwenen is. Ze zal wel niet terugkomen ook. Menschen vergeten onder- weldaden gemakkelijker dan dieren. Een merkwaardig staaltje van goed geheugen bij leen roodborstje vermelden we her als volgt: Bij den heer G. v. d. Wal te Enschede is een paar maanden geleden zoo'n diertje opgenomen, dat daar reeds den deaden winter zijn intrek nam. Het beestje meiddie zich dezer dagen weer aan het keukenraam en werd liefderijk ontvangen. In 't voorjaar laat de heer v. d. W. het vogeltje los, 't vliegt dan korten tijd bij ide woning rond., verlaat die omgeving ge durende den zomer om vervolgens in den laten herfst weer terug te komen. BURGERLIJKE STANDEN. BROEK OP LANGENDIJK. Geboren: Kaatje, dochter van Hl Wagenaar en T. Trorrt- FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. Dat was een harde slag. Reeds den dag na hun huwelijk zon het jonge paar zich wellicht blootgesteld zien gebrek te lijden aan het hooge noodige, indien Jan Vaubaron niet ter stond werk vond. Gelukkig kwam hiet zoover niet. Zonder zich te laten ontmoedigen wendde hij onmiddsellijk pogingen aan om een andere werkplaats te vinden en dit gelukte hem zeer spoedig. Hij kwam bij een anderen patroon in dienst en wist zich weldra te doen gelden naar zijn bekwaamheid. Toen gevoelde zich Jan en Martha, niettegenstaande vele ontberin gen 'wij konden bijna zeggen niettegenstaande de ellende gelukkig. Zij beschouwden de toekomst door het rooskleurig prisma van hun liefde.; het leven scheen hun schoon e.n helder toe, omdat zij het paradijs in hun hart hadden. DE UITVINDER. Een jaar na hun huwelijk kwam die kleine Blanche ter we reld. De geboorte van dit kind verdubbelde het geluk der jeug dige echtgienooten, even als het in gelijke mate hunne ont beringen, hunne armoede vermeerderde. Wij moeten met eteni- ge woorden onzen lezers verklaren hoe het mogelijk was «lat zij in zulke bekrompen omstandigheden verkeerden; want iedereen weet, dat een bekwam werktuigkundige geld genoeg verdient om irnet zijn gezin in betrekkelijke welvaart te leven. Men moet echter hierbij de schuld niet vergeten, die Jan Vaubaron jegens den jood aangegaan had, van wien hij zijn meubelen had gekocht. Dlie schuld, hoewel klein in zijn oor sprong. groeide hoe langer hoe meer aan en drukte steeds zwaarder op ongelukkige, die zich niet in staat gezien hebbende haar af te doen, slechts kleine sommen tegelijk kon betalen en het overige telkens moest vernieuwen dat zoovel wil zeggen als de schuld, die hij aan den jood had, te verhonderdvoudigen een een betrekkelijk kleine som langza merhand tot eeu belangrijk kapitaal te doen aangroeien De kosten en de woeker intrest, gevoegd bij het geld op arfekening, dat hij aan Samuel Hirsch zoo heette de uit drager betalen moest, namen het grootste gedeelte weg van hetgeen :hij verdiende. Buitendien bestisede hij al zijn -ijd nog niet in de werkplaats van zijn patroon; niets ter wereld is in staat een armen uitvinder te beletten, dien gevaarlijken pettter. Neel'tje, dochter vain JaC. D'iijkmaat en A1. Wagenaar. Arte, zoon van J. C. Koolaard en M. Verheijden. Geertje, dochter van J. Kuitwaand en Tr. Romkes. Joon Minne, zoon van M. v. d. Werf en IJ. Wadman. Nlajnniing, zoon van Jbl i Goudsblom en M. Stam. Johannes Josephus, zoon van P. J. j Winkel en G. A Nieland. Neeltje, dochter van A. Dekker en Tr. Glas. Geertruida Margaretha, dochter van Dl v. d. WWaal en S. de. Boer. Ondertrouwd: Jan Pluister en Elisabeth Kreijger. Klaas j Bak en Aagtje Visser. Overleden: Comelis Veenstra, 6 Weken. Simon. Strijbis, j 4 maanden. OUDKARSPEL. Geboren: Anna, dochter va|n A. Kramer en Lena Schager. j Trijntje, dochter van T. Gneeuw en E. Kool. Gerrit, zoon van Gl Langendijk en Maria Pranger. Franciscus, zoon van J. Bekker en Hdllegonda Schouten. Adriaan, zoon van A. van Scheltinga en Maartje Klaver. GetrouwdWillem Sneekes en Elisabeth Groen. Overleden: Levenloos aangegeven kind van D. Meijer en R. Kuiper. Kankerbestrijding. Eeu Re ut er bericht uit Londen meldt, dat de aanbieding vian Lord Ath jlstan uit Montreal van een prijs van 20.000 pond sterling voor .een ontdekking ter genezing van kanker ral I nog is aangevuld door Sir William Vene, een scheikuntgde te Manchester, met een prijs van 10.000 pond. Deze gecotnbi- neerde prijs van 30.000 pond sterling, staat nu open voor eiken gestudeerde van universiteiten der wereld, die in staat is het Royal College of Physipieuis and Sargeons te Londen er van j te overtuigen, dat hij een doeltreffend, niet-chirurgisch middel heeft uitgevonden (lier genezing van de kanker. DE PAUS HERDACHT Die voorzitter der Eerste Kamer herdacht den overleden Paus, iffie in oologstijd onnoemelijk veel deed om liet lij den te verzachten en de mi(ddelen aangaf om tot een duur- zamen vrede te komen. Bij het herdenken van een „sou verein", die zooveel deed voor de oorlogvoerende landen, voelt ook Nederland zich getroffen. Namens de regeerln-g sluit Minister Aalberse zich met volle overtuiging bij de woorden van den voorzitter aan. INGEZONDEN STUKKEN. „BIJ ONS IN BROEK." Geachte Redacteur! Mag ik langs dezen weg even wijzen op den onhoudbaren en met hinderpalen en teleurstellingen bezaaiden weg te be wandelen, die 'bijna altijd tot volslagen ellende leidt. Jan Van- 'baion onbaatzuchtig voor zichzelven, haakte naar vermogen voor zijn vtouw en zijn kind. Vol vertrouwen op zijn. genie hield hij zich vast overtuigd dat vroeg of laat roem en geld de vruchten 'zouden zijn van de eene of andere schitterende uitvinding, of van deze of gene nuttige ontdekking, die op zien in de wereld veroorzaken en een geheele omwenteling in de industrie te weeg brengen zou. Hiij zocht derhalve met on vermoei baren ijver en liet z<cb door niets ontmoedigen; dagelijks besteedde hij verscheidene uren aan zijn onderzoekingen. Hij gaf blijken va neen groot bevattingsvermogen in zijn vernuftige samenstellingen; maar hij kwam t ot geen practisch geldelijk resultaat en wij moe ten het herhalen, de armoede nam in schrikbarende mate toe. In het derde jaar van hun h uwe Lijk scheen hurt donkeren hemel een weinig op te klaren en onze held dacht voor een oogenblik, dat zijn ster, zoolang door wolken bedekt, einde lijk in vollen glans zou schitteren. Het model van een werk tuig, door hem op een tentoonstelling ingezonden, behaalde een eersten prijs. Een speculant kocht hem den eigendom der uitvinding af voor vier duizend francs. Deze nam daarop een octrooi en verdiende er veel geld medie. Zoodra Jan Vaubaron zich in ihst bezit van vier duizend francs zag -- de eerste som van eenig belang ,die hij ooit bezeten had geloofde hij zich rijk of ten minste op het punt van het te worlen. „Laten wij thans onze schulden betalen," sprak Martha tor haren echtgenoot „volkomen gerustheid dat is het halve geluk." „Wel lief kind, waar denkt gij aan?" riep de werktuig kundige. „Wat spreekt gij van rust? Ziet gij dan niet dat wij met reuzenschreden voortgaan op tien weg naar roem en ©er. Eindelijk word ik bekend. Weldra zal mijn naam niet meer in het duister verborgen zijn. Zal ik dan uit gebrek aan een weinig geld halverwege blijven staan? Dat zou immers dwaasheid zijn!" „WWat denkt gij dan te doen?" „Ons geld te behouden, voort te gaan, zooals ik thans doe, en u rijkdom en aanzien te verschaffen." Martha zuchtte en zweeg. Vaubaron aarzelde niet tot her noodlotrigste besluit te komen, dat hij nemen kon, namelijk zich geheel en onverdeeld aan zijn uitvindingen toe te wijden, cm maar niet erger te noemen, toesïahd waarin onze Wil helm inastraat verkeert? Ofschoon deze straat reeds drie jaar dien naam draagt, is er nog nooit een straatsteen neergelegd. Is het er ntt weer een groote modderpoel, als 't aanstonds regent, verandert dit weer in een grooten waterpoel en is dit water opgelost, dan is 't weer modderpoel, enz. enz. Dagelijks komen wij en onze kinderen onder de modder of met natte voeten onze woning binnen. En dat in een straat waar de huizen, minstens f 4.per week huishuur doen en een daarmee gepaard gaande, zeer bcoge Personeele Belasting betaald wordt. Ofschoi0|n verzoeken om verbetering hierover steeds voor kennisgeving aangenomen werden, is deze toestand m.i toch een groote aanklacht welke niet alleen de bouwvereeniging doch ook ons gemeentebestuur treft, daar zij deze Middel- eeuwsche toestand, toch ook al drie jaren aanschouwd heeft, zonder andere maatregelen te treffen. Met dank voor de plaatsruimte, EENj BEWONER. Zuid-Schairwoude, 1 Febr. 1922. M. de R., Na: het kzen van het vriendelijke ingezonden stukje van den heer Olthoff, begin ik nu eerst in te zien, hoe schandelijk ik me heb misdragen. Ik stamel met den diepsten ootmoed; peccavi. In mijn polimiek met den heer Olthoff over de be kende actiter-le-deuren-vergadering heb ik ook meegedeeld dat de heer P. Zeeman in zijn overbekende kort- en bondig heid een enkel woordje heeft gesproken-. Ik moet nu op recht bekennen, dat ik me deerlijk heb laten misleiden: de onschuldige Zeeman is niet eens bestuurslid van de Protest- vereeuiging. Wat drommel! Hoe kan die „belangstellende" en die vertrouwenswaardige iemand (alias de berichtgever uit Zuid-Scharwoude) nu toch zoo iets zeggen of denken. Zee man heeft met de beele protestbeweging niets uit te staan. Jk beken het, ik ben niet waardig des heeren Olthoffs noch des heeren Zeemans schoenriem aan te binden en ik vraag U met duidelijke letters deze mijn verklaring af te drukken: ik heb mij schandelijk gehouden; P. Zeeman behoort niet tot de bestuursleden van de Protestvemeeniging. Mijnheer Olt hoff, we twisten over deze zaak niet meer: Gij hebt het ge wonnen, schitterend gewonnen, uw debuut is overweldigend. Straks zult gij daarvoor geviend worden èn in de Coöperatie èn in de winkeHexsvereemiging, van welke beide vereemgingen gij met recht een der steunpilaren wordt geacht. En alle leden van de Protestvereeniging zullen U benijden om uw durf en gevatheid. DE BERICHTGEVER. te huis viH)'r zijn eigene rekening te arbeiden ©n aldus met volle zeilen koers te zetten op het doel, dat hij zich liad voor gestel. Hij vertiet derhalve de werkplaats en huurde in de straat Pas-dejla-Mule de woning, waarin wij hem bij den aanvang van ons verhaal gevonden hebben. Daar zette hij zich vol hoop en moed aan den arbeid. De jood Samuel Hirsch kreeg ter nauwernood genoeg op afkorting om hem leenige maanden geduld te doen hebben. Wij kunnen al de moeilijk heden en wederwaardigheden niet mede deelen, waarmee het gezin te kampen had, sedert den dag waarop Jan Vaubaron* voor goed zijn patroon verlaten had, tot o phet tijdstip, waarop ons verhaal een aanvang neemt. Drie jaren brachten hem langzaam, maar zeker naar een on vermijdelijk noodlottig einde. Toen eens de vier duizend francs verteerd waren - en dat duurde' zoo heel lang niet"— was het slechts ter nauwernood dat de werktuigkundige, ver diept in hoogere studiën en dien alledaagschen handenarbeid verachtende, er in slaagde het dagelijksch brood te verdienen. Dit ontmoedigd.e hem echter niet. „WWat geef ik voor axmoedie voor het opgenblik," sprak hij „als morgen do rijkdom kan komen. Het tegenwoordige is niets voor mij de toekomst is alles." In afwachting echter van deze twijfelachtige toekomst moest er elke week een of ander kleeding- of meubelstuk verkocht worden en het huishouden, dat nooit rijk geweest was, werd: van week toi week armoediger. Eensklaps kwam 'het ongeluk hem overvallen. Martha was van een teerler gestel en hare gezondheid, hoewel zeer zwak, had toch tot hiertoe haren echtgenoot geen ongerustheid in geboezemd. Op feenmaal begon de jonge vrouw echter te kwijnen; zij klaagde over groote zwakheid en inwendige pij nen. Zoo beginnen bijna altijd die vreeselijke kwalen -- die tering en, waarvoor gee nredkniddel bestaat. De longtering be gon zich te L'pen'baren. Op bet tijdstip, waarop wij den lezer met Jan Vaubaron lieten kennis maken, had de kwaal reeds zulke vorderingen gemaakt, dat er geen de minste hoop over bleef om Martha te redden, en sedert ©enige dagen vertoond© de kleine Blanche voor het verschrikte oog haar,s vaders de zelfde onrust barende teekens. (Wordt vervolgd) DE ZIEKEN-VER EENIGINGEN EN DE ZIEKTE iWFT III (slot.) Na tot de overtuiging te zijn geko- hnen, dat het lood om oud ijzer is, wan- peer men van dien hond of van den ka ter wordtt gebeten, in verband niet de strekking van de ziektewet-Talma of -Posthuma, treedt spr. in eene beschou wing omtrent die verzekeringswetten „De Landbouw-Ondicrlinge" en den verzekeringsbank. De leen werkt wel iets gioedkooper dan de ander, maar de op- Bet is te duur. Er gaat veel te veel af voor administratieiKosien, zo.als reeds dioor allen is erkend en verzekerd, en daarbij noemt spr. cijfers, die een ver schil vormen van f1,50 per foo uiit- keering tegen 5 cit. bij ziekte ver z eik- ring en -verpleging bij particulier initia tief in Zeelandl De voorstellers der verschillende wet ten zeggen, wat bestaat moet weg, Imaar wij zeggen, wat in het volk leeft moet blijven bestaan. Als de geschie denis zich in haar volle vormen zal openbaren ,d'an zal het van zelf spre ken, dat de keuze zal vallen op de plaatselijke kassen. Wat w ijwenschen, dat is miedezeggingschap, waarbij wij niets geheim houden, omdat zij alles van ons mogen zien. Wij wenschen die vernietiging niet der bestaande en nog tomende sociale wetten, maar zij mo gen ook onze vernietiging niet begee- ren. De grondslag mag zijn de wet, ptaar zij moet zich aanpassen aan de plaatselijke toestanden, gevormd naar Idle door ons verkregen uitkomsten. En wij kunnen met de feiten voor dien dag komen. Wij kunnen thans roemen op ee nverzekerd jaarloon van 28 millioen gulden. Maar, en dat is fout geweest, wij hebben ons licht onder de koren maat gehouden. Wij hebben steeds ge- wasischen op eigen stoep, tengevolge waarvan w ijelkainder vreemd bleven. Nooit hebben wij voeling met elkander gehouden, tot dat de nood aan den man kwam. Dat is een fout, die wij gaarne erkennen», maar, mog steedsliiet de invoering van de wet, gewijzigd naar onzen geest op zich wachten en ze hebben den boel maar laten zwem men. Kigenlijk'van het' jaar 1820 af ai. Wat hebben de burgemeesters gedaan van die 1128 gemeenten? Gedurende die honderd jaar? Niets. Zij hadden in alle gemeenten ,waar de idee onzer ver zekering naar voren trad, moeten hel pen. Maar die gemeenten hielden haar geld in 'kas. Dan wijst de heer Kuier op de hier .te lande bestaande ziekenkassen, een' 2500. Durft men dat een kleine zaak te noemen, zegt spr. De abnormale loonstijging niet medegerekend, op 't oogenblik wordlt reeds naar verhou ding daarvan uitgekeerd, maar bij het gewone loonpeil werd reeds door onze vereenigimgen 70 pCt. van het loon, dat is f 7.50 ziekengeld uitgekeerd. Dat had men bij de hooge regeering kunnen en moeten weten yen wanneer zij het nog niet weten, dan zullen wij het haar duidelijk maken. Neen, de Regeering moe thaar belofte inlossen en om dat te. bewerken moeten wij krachtig daar toe meewerken. Wanneer wij tien bon den vormen met een ledental van 120 millioen personen, met een jaarloon van 1 milliard^ dan laten wij ons het weirk niet uit de handen nemen. En dat werk wil men thans door de In voering van de gewijzigde Ziekenwet vernietigen. Weet ge wat dit beteekant zoo vraagt spr. De uitgaven bij de wet Posthuma, die naar verhouding van on ze getalsterkte een uitgave van f 382.000 zou hebben^ staan tegenover leen batig salidto van ons van. f 397.006.121/2. 9 Een hewdjis, mijne vrienden, zegt de geachte spreker, dat wij onze zaken zelf wel kunnen doeini, omdat wij het voor minder dan de helft kunnen doen, dan volgens de maatstaf van elke wet, wan neer zij niet wordt gewijzigd in den geest zooals wij wenschen. Wij moeten samenwerken, opdat worde verkregen, diat wat in het volk leeft en tot uiting komt. Thans wordt gegelenheld gegeven tot het stellen van vragen, dce wij dn 't kort (zullen releveeren. Op een desbetreffende vraag ver wacht dé heer Kuier de inwerking tre- d'ing der wet, ma de verkiezingen, in 1923. Dan wordt nog een blik geslagen op het buitenland', waar men er beter voor staat dan bij ons, en waar de ziekenkas sen voor het grootste deel in eigen be heer zijn. Wanneer de wet er is, zal iedereen zich moetien verzekeren, en naar 't En- gelscbe stelsel, de uitkomsten daar ver kregen, zal 26 weken vol, 26 weken 1 half en 52 weken één vierde van het loon kunnen wonden uitgekeerd tegen 21/2 ct. per f 1.loon. Dat cijfer is. veilig, maar, zegt spr., hiet is de kwaal van den tijd dat men elkander 't le- I ven niet gunt. j Premievrij wenscht spr. niet, want betaalt men er aan, dan voelt men dat ook de zaa kvan ons is. De ouden zullen de kas niet leeg maken want de jongeren komen aan.. Ziekteverzekering is ieen mooie taak, maar een moeilijke taak, waarvoor wij niet genoeg kunnen doen. Spr. werd beloond met een luid ap plaus en ontving een warm woord van dank. LANGEDIJKER GROENTEVEIL. 30 Jan. 15550 kg. roode 13.102090 11050 kg. 'gele 10.1012 60 100 kg. 2e soort uien 12.90 priel. 39.20— 31 Jan. 8500 kg. roodie 15.4021.00 33600 kg. gele IO.OÖ16.'50 2de soort 4.40— 4.80 4250 kg. Dene 9.20IO IO 2de soort 2.50 2175 kg. Uien 46.10—48 IO 2de soort 13.2014.00 Driel. 38.70— 1 Februari. 32400 kg. roode 12.7024.00 2de soort 5.00—12.00 54000 kg. gele 10.30—17.10 adie soort 5.0010.00 26200 kg. Dene 7.8011,30 2de soort 3-°o 3650 kg. uien 46.4047.60 Driel. 2 Februari. 49500 kg. roode 2dë soort 73500 kg. gele 2<ie soort 32000 kg. Dene 21de soort 40.0041.50 18.50—31.50 15.0017.90 12.8017.60 4.901070 7.00—II 00 340— 3100 kg. uiten 45.80—48 30 2de soort 14.00—16.60 Drielingen 39.90—40 10 NOORDERMARKTBOND. Blauwe aardappelen Grove uien Drieling m Roodie kool Grove uien Drielingen Roode koof Gele kool Deensche witte Gele kool Deenscbe witte WARMENHUIZEN. Roodie kool Gele kool Witte kool Driel. 2e soort roode tooi 2e gele tool Witte tool Uitschot uien Gele tooi 26375 kg. Gele kool 7100 kg. Witte kool 24400 kg. Uien 500 kg. Driel. uien 50 kg. 2 e soort roode kool gele kool Witte kool 13.70— 45.80—47^10 36.50—42.20 16.20—28.50 45.70—46.70 40.80—41.00 16.0031.50 11.'iö18.50 9.30—10.80 11.5016.10 9.109.6 18.1025.40 11.30—13.40 9.4010.00 42.00 16.1021.60 10.0013.20 2.90— 30.1030.40 15.1026.00 12.7015 60 9.5010.50 50.0050 30 42.50- 7,50—24.50 2.10—12.50 2.6q9.4Q

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3