week" heeft zich dit natuurwonder herhaald. 'Het vroor dat het kraakte, het ijs was al door de politie goedgekeurd. Daar ver scheen een reuze -ad vertejntieZaterdag schoonrijden en Zon dag hardrijden voor mannen en jongens op den ken n emer- singel. De Burger-IJsclub, ook wakker geworden, annon ceerde op Maandag 'n hardrijderij met hindernissen op het Verdronken oord om spek en erwten en andere kunstvoor werpen. En daar begon 't mie te dooien meneertje, zoo ont zettend hard, dat de schoonrijderij er net nog door gehaald kon worden, maar de politie moest de toeschouwers van het ijs jagen, om een nationale ramp te voorkomen. De andeirje wedstrijden zijn nu ij weer uitgesteld tot St. Juttemis. Steeds blijf' hier dan ook den regel be strap: Publiceert de ijsclub 'n wedstrijd: met de vorst is 't gedaan.1.. TENTOONSTELLING OP PLANTENZIEKTENKUNDIG GEBIED. Te Broek op Langendijk zal binnenkort een tentoonstel ling worden gehouden, op gebied van ptlantenziekten. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door de tuinbouw- vereemgiiig ,,De Groente-cultuur" o pverzoek en initiatief van de Commissie voor onderzoek naar bestrijdingsmiddelen te gen plaatselijke cultuurziekten en deerlijke bescnadigmgen'. Uit W&geningen zal door het Instituut van Plantenziekten allerlei mat.-riaal worden ingezonden, dat voor onze strteek van het grootste belang kan geacht worden. Het za! een ten toonstelling zijn op Tuinbouwgebied, en in hoofdzaak wat groententeelt betreft. Dus juist datgene wat voor onze streek belangrijk is. We vroegen ons af, of op dit gebied nu zooveel belangrijks was. om daar een heele tentoonstelling van te kunnen 'amenstei- stellen. Wjj (wenden ons dientengevolge om inlichtingen bij bovengenoemde commissie, waar ons al spoedig bleek, dat op deze 'tentoonstelling méér zal wordlen geëtaleerd als we ooit hadden durven denken. Allemaal ziekten, op gewassen die hier aan die Langendijk worden geteeld. Met toestemming publioeeren we het volgende: Van AARDAPPELZIEKTEN wordt tentoongesteld: Gewone schurft (roestigheid); PoederschurftZwarte schu-ft (Wratziekte); Lak schurft (Rhizoctonia); Aaltjesziekte; Mie ren; Zwartboenigbeid; „Oog"-kopziekte; Korhoenderstaart; WamtsenbeschadigingRingvuur in het loof; Mazaiek (topbont) enz. enz. Van de KOOLZIEKTEN Knolvoet; Vallers; MaaitjerigheidDraaihartigheid; Bladvlek ziekte; Witroest; Valscbe meeldauw; BrandvlekkenKnobbel ziekte, enz. enz. Tijdens de tentoonstelling zal door den heer v. Keulen ver bonden aan den Plantenziektenkundigen Dienst, alle inlichtin gen worden verstrekt, welke men wienscht. WWij twijiifelen niet, of vele van onze tuinders zullen deze tentoonstelling bezoeken, welke twee dagen gehouden zal wor den. Bezoeken en adviezen zijn gratis, voor elke tuinder uit onze streek. Men denkt deze tentoonstelling ongeveer begin Februari te houden, dag, plaats en uur zullen nader worden gepubliceerd. We wenschen degenen die deze tentoonstelling organiseerden veel suoces en wekken gaarne omzie tuinders op tot het brengen van een bezoek aan deze exploitatie. LAND- EN TUINBOUW. WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT. Cle helft Februari) 'Hebt ge in de vorige maand uw balans opgemaakt en zijt ge vrij tevreden? Ik hoop het voor u. Ge houdt roch boek? Indien niet tot dusver, begin er dan mee, Er zijn in den handel zeer eenvoudig ingerichte aanteekenboekjes, waarin alle in komsten en uitgaven van het boerenbedrijf kunnen worden aangeteekénd. Kosten: eenige dubbeltjes, en moeite waarlijk niet groot. Zoo krijgt ge een overzicht, van wat de verschil lende onderdeelen van uw bedrijf u oplevert, 't zij winst of verlies, en dat kan u aanleiding geven uw bedrijf re wijzigen Ook staat ge sterk tegenover den fiscus, die n ge dan uit uw boekhouding kunt vertoornen, hoe groot uw ruw inkomen'is. Op een andere zaak wil ik nog uw aandacht vestigen. Hebt ge arbeiders los of vast, of (en) één of meer knechts of meiden in uw dienst? Zoo ja, dan hebt gij ze toch verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen? Een landbouwongevallem wet is aangekondigd, ze kon niet lang meer uitblijven. Duizea den landbouwers hebben hun personeel reeds vrijwillig ver zekerd legen ongevallen; bij de Lands- en Tuinsbouw-oinder linge of andere onderlinge verzekering; daar nebben ze wèl aangedaan. Veen arbeiders staan dan hierin niet achter bij die in de industrie, en men heeft nu de kans, dat, als er oen wet telijke regeling komt, daarbij (ruimte wprdt gelaten voor het particuliere initiatief, voor de bestaande "Onderlinge, die goed - kooper werken. In deze maand nog kan men zijn graan FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. Bdj zooveel ongerustheid, angst en smart kwam zich nog het geldgeorek voegen. Van alle zijden deden zich schuld- eischers op. Bijna dagelijks werd de arme Vaubarom tot iD zijn eigen woning vervolgd door dringende en dikwijls beloe- digende aanmaningen, die hij verborgen hield voor Martha, wier gemoedsrust hij |door allerlei vrome leugentjes wist te bewaren. W,ij moeten daarbij nog van een andere schuld spreken, die vee] ernstiger en dringender was, dewijl zij niets minder dan de vrijheid van den werktuigkundige berlrjgdee. Niettegenstaande de onvermijdelijke neerslachtigheid waarin zooveel verdriet en ongerustheid Jan Vaubaron moesten dom pelen, hadden zich twee denkbeelden in zijn geest gevormd, die werkelijk vruchtbaar kondien zijn en in staat waren groote geldelijke voordieelen aan te brengen. De spoorwegen beston den in 1830 nog slechts als proeve en Jan Vaubaron dacht er volstrekt niet aan de(n istoom te gebruiken, maar hij had het plan opgevat van een zichzelf bewegende locomotief, dat is te zeggen van een machine op wielen, die door inwendig mechaniek in beweging gebracht, zich van zelve zou voorr bewegen. Hij meende aldus de paarden te Kunnen ontberen, en die door middel van een weinig kostbaar raderwerk te vervangen en op Idie manier een jaarlijksche besparing van eenige niillioenen te kunnen veroorzaken. Dit was zijn voor naamste uitvinding, waarop hij ihet meest rekende. De tweede, alhoewel van mindier belang, kon toch ook een broin van aanmerkelijk voordeel worden, hoewel zij slechts toepasselijk was op voorwerpen van ondergeschikt belang; namelijk: kinderspeelgoed. Onze held had een middel ge vonden leven te brengen in kindlerpoppenjn een woord er (werkelijk levende beeldien van te maken, zonder dien prijs afdorschen. paarden en werkvolk kunnen het nu nog het best wachten. Niet alles worde afgedorscht, men zorge \oor Je komende maanden, Maart, April, en Mei, ook wat versch stroo om voederen te houden, 't si thans nog slap van werk voor menig ambachtsman; daarom late men de noodzakelijke reparaties aan huis en stal, schuur en hooiberg, werktuigen en melkgereedschappen nu in dezen tijd verrichten. Wilt ge nu vruchtboomen planten: appel, peer, pruim, kers, perzik é,n labrikoos, dan kunt ge dit in deze en de beide volgende maanden nog doen; het is nu en in de maand Maart ook de tijd om uw vruchtboomen appel en peer, pruim en kers. te enten, en uw heesters, te snoeien. De bladheesters namelijk; de bloemheesters worden gesnoeid naar gelang de bloem- wijze; de jasmijn en andere, welke bloeien op mserajrig hout, kan men vrij wel snoeien wanneer het uitkomt, de heesters echter, die bloeien op éénjarig hout, zooals de sering, worden na den bloei gesnoeid. Wie van vroeg tuinieren houdt, Kan nu zijn lust al botvieren, al zal hij voorzichtig re werk moeten gaan. Wij zaaien slechts bij proefjes, omdat het weer natuur lijk alles kan bederven. Hij kan vroege aardappels poten, sla en spinazie zaaien op rijen, ook vroege worteltjes en knollen, raapstelen, radijs en doperwten. Neem voor spinazie de soort breedblad scherp izaad, werkt ze niet te diejpJ in den grond, druk za,nd en aarde wat vast aain, b.v. met een plankje, en be dek het bed met takken. Doe zoo ook met raapstelen en wor teltjes; kies voor de doperwten de Bloemendaa'sche vroe ge, leg ze ev ineens niet te diep en geef ook hier een rijsbedek- 't Zaaien op rijen kan niet genoeg worden aanbevolen, we be doelen van raapstelen, spinazie en straaks ook van andere groenten. Doperwten kan men ook vervroegen door ze ondrr een raam te leggen en als ze scheutjes krijgen, wat te luch ten. om 2e aa nde koude lucht te gewennen, 't Verplanten geschiedt, als ze een paar blaadjes krijgen; bedekking is dan eerst nog noodig. Tuinboonen kan men op dezelfde wijze vervroegen. Voorts kan men nu de bakken aanleggen voor het beplanten met verschillende groenten, als sla, wortelen, bloemkool, boonen, welke men aldus kan vervroegen. De bakken worden daartoe uitgegraven, wijeer gevuld met versch blad, (eikelblad b.v. dat er eerste broeit) en hierop kome ruige poardenmcsl. Beginnen de bakken te dampen, dan late men den damp wat uittrekken. Brengt men er daarna een voet aarde op, dan is de bak gereed om de planten te ontvangen. Voor de huisvrouw: 't is veelal de huisvrouw, die voor de hoenders zorgt, ZJj |nieme thans haar dieren bijzonder in acht, want volgens deskundigen dreigt er gevaar; 't gevaar voor hoenuercholera. Tegen dit onheil moet héél het land gemobiliseerd worden Wat is noodig? Reinheid bovenal. Reinheid in het hoenderhok, in de voeder- en drinkbakken. Koop igeen kippen, als ge niet zeker weet, dat ze uit een on- besmetten stal komen. Laat geen doode kippen op het erf liggen; begraaf of verbrandt ze. Zend een verdacht dier, met bloederige, geelgroene ontlasting, of een hoen dat plotseling sterft, 'ot onderzoek op aan de Rijksseruminrichting te Rot terdam. INGEZONDEN STUKKEN. (Broek op Langendijk, Februari 1922. Geachte Redactie 1 Beleefd vraagt ondergeteekende plaatsing voor onderstaand schrijven in Uw veelgelezen blad. Als antwoord op de vraag van „een belangstellende" in het jongste Zabei dagnummer volge hieronder een afschrift van het „Bijvoegsel tot de NederLandsche Staatscourant van Maan- dlag 5 Januari 1920, No» 2." No. 6195. Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Vooruit" te Zuid-Scharwoude. Voor Johann Wilhelm Kroon, notaris gevestigd ie Zuid-Schar woude, compareerden de heerten: 1. Frederik Paul Mammen, wagenmaker, wonende te Héer- Hugowaaxd, voorzitter; 2. Cornelis Paaxlberg, boekhandelaar wonende te Qudkars- pel, secretaris; 3. Jacob du Burck, onderwijzer, wonende te Zuid-Scharwou- de; 4. Jasper Glas, tuinbouwer wonende te Zuid-Scharwoude; 5. Jacob Kramer, Jacobszoon, tuinbouwer wanende te Zuid- Scharwoude 6. Pieter Zeeman, tuinbouwer, wonende te Zuid-Scharwoude; 7. Roelof Mulder, arbeider wonende te Oudkarspel, te zamen uitmakende het bestuur van de Coöperaratieve Verbruiksver- eemging „Vooruit" gevestigd te Zuid-Scharwoude, welke comparanten verklaarden, ter uitvoering van het be sluit, genomen in de op 8 November jongstleden gehouden, algemeene ledenvergadering van de bij Akte op 2 Augustus 1906 voor den toen te Zuid-Scharwoude gevestigden notaris Petrus Gerixdus Duker verleden, opgerichte. en bij akten op 2 Maarc 1909 voor genoemden notaris Duker verleden en 14 September- 1917 voor natris Jan van der Veen, te Alkmaar verleden gewijzigde Coöperatieve Verbruiksvereeniging al te zeer te verhoogen. Dit speelgoed, zoo algemeen in alle landen verspreid, zou toch niettegenstaande deszelfs groo te volmaking, binnen het bereik van iedereen blijven. Misschien bedroog Jan Vaubaron zich niet, wanneer hij bedacht dat in die beide ideën dens grondslag te vjn.-de.ri was voor een kolosaal vermogen. Ongelukkiglijk was het nood zakelijk proeven te nemen om tot een zekere uitkomst te ge- georaken en het geld ontbrak hem om de noodige grondstof fen daarvoor te koopen, benevens de gereedschappen, die h;j noodig had, zoowel als voor het arbeidsloon va ndat gedeelte van het mecanismus, dat hij zelf niet vervaardigen kon. Ongelukkiglijk en wij gebruiken dit woord met opzet, on gelukkiglijk vond hij crediet bij een machinefabrikant, wiens inhaligheid evenzeer algemeen bekend was als zijn ui.gebreide werkplaatsen. Toen de rekening van den uitvinder de som van achtcien honderd francs bereikt had, weigerde de fabrikant alle verdere crediet en leverde zijn nota in. Vaubaron bezat geen stuiver en vroeg tijd. Drie maanden werden hem toegestaan, mits hij ieen wissel vcor twee duizend francs teekende, betaalbaar na negentig dagen. De negentig dagen verstreken. Jan Vaubaron, meer dan ooit in verlegenhei i, kon niet betalen. De deurwaarders kwamen- protest en assignatie voor de rechtbank van Koophandel volg den en eindelijk werd hij veroordeeld tot betaling van prin cipaal en kosten, des noods bij lijfsdwang op hem te ver halen. Jan Vaubaron. niets van die zaken verstande, deed zich zelfs bij de rechtbank van koophandel niet vertegenwoordigen; liet vonnis werd bij verstek gewezen en op het tijdstip waarop ons verhaal aanvangt, kon het ieder oogenblik ten uitvoer gelegd en, nij naar de gevangenis voor schulden overgebracht worden. Zoo was de juiste en betreurenswaardige toestand,, waarin onze hoofdpersoon verkeerde, en daar wij nu alle voor- loopige bijzonderheden duidelijk onder de oogen van onze „Vooruit" gevestigd te Zuid-Scharwoude, bij deze té wiUjetï overgaan tot wijziging van de Statuten van die Coöperatieve Veirbruiksvereenigig, als volgt: In art. 14 tweede lid, worden de woorden „met dien ver stande dat in elk kwartaal slechts aan 1 op elke 25 leden ontslag mag worden verleend", vervangen door de volgende woorden: „met dien verstande dat in elk kwartaal slechts aan 1 op elke 100 leden ontslag mag worden verleend, terwijl het bestuur de bevoegdheid heeft, indien het daarvoor redteni heeft, slechts aan 10 leden per jaar ontslag te verleensen." In art. 19 vervalt het eerste lid tot en met .„bepalen" en wordt vervangen door de volgende woorden: ,,E1 cklid is ver plicht voor 3 aandeelen vam| f 10 in het aandee'enkapitaal deel te nemen, waarvan één aandeel direct, of met goedvinden van het bestuur uiterlijk binnen een jaar moet worden vol gestort, terwijl de nesteerandfe f 120.-zullen worden ingehouden van uit te koeren aandeelenriente en verbruiksdividend." In artikel 37, dcTde lid, worden de woorden: „f 50 boven en behalve het nog niet volgestorte bedrag van zijn aandeel vervangen door de volgende woorden: „f 100 boven en behalve het nog niet volgestorte bedrag van zijn 3 aandeelen." Tot voormelde wijzigingen werd besloten met meer dan 2/s der stemmen va fifcle aanwezige leden in de vergadering van 8 November jongstleden, nadat in de op 14 Juni bevorens gehouden vergadering geen 2/3 van het aantal stemmen van alle leden kan worden verkregen. De comparanten en de getuigen zijn den notaris bekend. Waarvan akte, in minuut verleden te Zuid-Scharwoude, ten kantore van jden notaris, 25 November 1919, in tegenwoordig heid van Hendrik Lijnbach, kantoorbediende ie Oudkarspel, en Klaas Dijkhuizen, candidaat-deurwaarder, ,e Zuid-Schar woude, als getuigen. En onmiddellijk na voorlezing is deze akte door comparan ten, met de getuigen en den notaris, ondierteekend. (Geteekend0 F. P. Mammen, C. Paarlberg, J. du Burck', Jb. Kramer Tbzn., Jasper Glas, P. Zeeman, R. Mulder, Hi Lijnbach, K. Dijkhuizen, J. W. C. Kroon, notaris. Geregistreerd te Alkmaar 28 November 1919, deel 171, folio 183 recto, vak 6. Mij dunkt, hiermede is de vraag, door wie de statutenwij ziging onderteekend is afdoende beantwoord. Men wil nu trachten de vergadering welks wezenlijke en wettige betieekenis needs lang officieel is vastgelegd, -- voor onwettig te doen verklaren op grond van: „dat de convocaten niet op tijd in de statuten bepaald, ij de leden zouden zijn bezorgd." 't Is natuurlijk: Mosterd na den maaltijd 1 Doch stel eens dat dit kon. Dan volgt daar nog iets adders uit. 1 t Op diezelfde vergadering is de heer P. Zeeman gekozen tot bestuurslid der Coöperatie „Vooruit". Bij onwett'g-verklaring der vergadering is ook deze verkie zing onwettig. Dus is deze beer onwettig bestuurslid gewotj- en heeft hij duc ook op onwettige wijze inzage genomen van de boeken der Coöperatie, en eveneens was het onwettig toen hij daarin ce nbundel pijlein meende te vinden, welke hij op den heer Du Burck ging afschieten. Nu dit optreden niet gaf, om de leden der gefailleerde Coop. „Vooruit" van betaling te ontheffien, heeft de lieer P. Zeeman nog een laatste pijl n.l. de „onwettig-verklaring van de ver gadering van 8 November 1919", doch hij schijnt te vergeten dat hij op deze wijze zichzelf als officieel bestuurslid van de Coöperatie .„Vooruit" mede laat sneuvelen. Nog een enkel? opmerking aan het adres van de inzen ders, die zoo in den brsede zwammen over „leugen en laster" welke in het bekende bericht over de onlangs gehouden pro testvergadering zouden voorkomen. Waarom geeft men van die zijde geen volledig verslag van deze vergadering? Dan doet men althans iets positiefs. Een prottstvergadering met „gesloten" deuren doet den ken aan een samenspanning om plannen te beramen, of doet een zekere schuchterheid vermoeden, om wat daar is gespro;- en gedaan, in het volle licht te plaatsen. Men klaagt over den „persoonlijke" berichtgever, maar ver geet ,dat heel hun protesteenen, niet gaat om recht, doch .een door en dooi persoonlijke actie is, gericht tegen de persoon van den heer du Burck. Het is een poging om Ide leden van hunne rechtmatige ver plichting tot 'betaling te doen ontslaan, en in plaats daarvan de heer du Burck, als slachtoffer van haat en domheid te doen vallen. En >lan vraagt men nog met naief gezicht: „waarom is de berichtgever (du Burck) toch zoo persoonlijk?" U Mijnheer de Redacteur dankend voor opname, Uw dw. M. SMIT. CORRESPONDENTIE. Wegens ziekte van een gedlaelte van ons personeel, kon dit nummer niet volledig verschijnen. Red. lezers gebracht hebben, belet niets ons meer met den ge- regelden loop voort te gaan van het zonderlinge drama, dat wij ons voorgenomen hebben mede te deelen. MIJNHEER WERNER. Hét was zes uur in den avond. Een man van armoedig uit zicht en wens ouderdom moeilijk te bepalen zou zijn geweest, wandelde met afgepaste schreden langs de eene zijde van de staat Valois Palais—Royal, met al het aanzien van een leeg- looper, die door niets gehaast wordt, dien niemand wach*- en die geen bepaald doel heeft. Een opmerkzaam aanschouwer zou evenwel hebben kunne* opmerken dat die persoon, na een zeker eind voortgegaan te zijn, nooit naliet stil ie blijven staan onder voorwendsel van een (uithangbord of aan pluk- biljet te lezen, en dien tijd waarnam om een snellen en schu. wen blik achter zich te werpen. Die blik was ongetwijfeld voldoende om hem te doen zien wat hij venschte te weten en hij begaf zich op nieuw op weg. zonder iets aan zijne bescheidene houding te veranderen. Niet ver van de passage Radziwil bestond in dien tijd een restauratie van de tiende klas, boven welks deur in groote roode letters te lezen stond: i „Jn die beroemde Schapenpool." De twee ruime zalen tot ontvangst van het publiek bestemd, en voorzien van een groot getal kleine tafeltjes, waren niet gelijkvloers met de straat, maar in een verdieping onder den grond, waartoe .een trap va ntien of twaalf treden geleidde. Onze wandellaar klom dien trap af en ging de eerste zaal, waar in alle plaatsen bezet waren, door. In de tweede zaal gekomen, "zette hij zich aan een ledig tafeltje neder, waarop voor tw.ee personen gedekt was. Een der knechts naderde hem. (Wordt vervolgd) - ;cs:

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2