<*f vormen van productie die he? at Me- het meest noodig is. Spr. brengt hulde aan de vrouw van den arbeider, die met een gering loon moet rondkomen, vooral bij werkeloosheid en wijst op de verschillende werken, die nog uitgevoerd kunnen worden tot bestrijdig der werkelopshei. Verer bespreekt do heer Kok nog ©enige programmapunten die al door de srpe.ek- ster naar voren waren gebracht. Een dankbaar applaus volg de ook op ueze rede. 'Nu volgde.,he: meer feestelijke deel- van den avond. Mej. M. Mol zong: „Zij die niet slapen". De twee blauwe politie kers door de hei-ren H. Visser en F. Hart. Na de pauze droeg Mevrouw Bakhuis voor: „De Daad" van Adema van Schel- tema. en .Moeder ga voor je kindje staan", en :1e heer Kok gaf nog ten beste „De begrafenis van Manke Nielis". Mej. Mol—Over doeg voor „De roepstem". De dames M. Visser, DL Schrijver ,L. Visser zongen onder begeleiding van het orgel een driestemmig lied: „O, gij weet wat groote vreugde" er Mej D1. Schrijver „Moederke alleen". Dit alles werd met groote aan dacht gevolgd. Ook de tusschentijds opgevoerde tooneelstuk- ejs oogstten veel bijval. Te ongeveer half twiee ging de voor zitter tot sluiten over en wekte de aanwezigen op tot over weging van het gesprokene van Mevrouw Bakhuis -Walters en mede te werken bij de a.s. verkiezing, en dankte allen, die me degewerkt hadden aan het welslagen van dezen avond. De heer Kok spreekt zijn genoegen uit over het werk, da: gegeven is en huldigt den voorzitter voor zijn ijver in deze vereeniging aan den dag gelegd. Die colportage voor de Drehtsche veen-en heeft opgebracht f 14.— De abfdeelingen kunnen met genoe gen op deren goedgeslagenden avond terug zien. Een bal besloot deze avond. Die zaal was flink bezet. De oudste inwoner onzer gemeente, Mej. de Wed. C. Ha-rc- land is overleden in den ouderdom van ruim 92 jaar. OUDE NIEDORP. Gisteravond werd door de afdeelingen Oude Niedorp, H.'eer- Hugowaard en Langedijk van den A.N.G.O B. in de zaal van den heer T. de Jong een propagandauitvoering gegeven voor de geheelonthouding. Opgevoerd werd ,„Z'n eenigste jongen," tooneelstuk in vier bedrijven. Er werd door de verschillende personen zeer goed spel geleverd. De zaal was mat'g bezet. Bal besloot deze avond. Zondagmiddag werd er nog getracht iaën wedstrijd te spelen tusschen H. F. C. J en V.V.Y. I De eerste club speelde met 7 man ,de tweede met 8 man, waaronder 3 man uit liet tweede elftal. Na tien minuten gespeeld te hebben, was de scheids rechter Koorn van oordeel, dat spelen op een dergelijk terrein onmogelijk was, en werd uitscheiden geblazen, waardoor de wedstrijd n'.t doorging. Intusschen had V.V.V. reeds kans gezien om twee maal te doelpunten. De wedstrijd 's morgens met N.V.V. II ging niet door. De omslag van het veefonds alhier is over iief afgeloopsn kwartaal vastgesteld op 0.4 pCt. wat gemiddeld ;s f 1.50 per verzekerd rund. Van de 450 runderen die verzekerd werden, zijn er 2 afgekeurd. nieuwstijdingen. Faillissementen in Nederland. X olgens medfdeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopcn week eindigende 3 Februari in Nederland uitge sproken 36 faillissementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van hec vorige jaar. Van 1 Januari tot en rued 3 Februari 1922 196 faillissementen tegenover 162 over hetzelfde tijdperk van het vonge jaar. Uit het B oekdru k k er s bed r ij f Het algemeen Hoofdbestuur va;ti de Bonden in het boek- drukkersbedrijf heeft aan de gezellen-organisaties een brief gezonden, waarin wordt voorgesteld dat de gezellen genoegen zullen nemen met een verlaging van het weekloon met" 1(7 pCt. en voorts goedkeuren dat getracht wordt een 48-urige arbeidsweek pe krijgen. Hierdoor zal een verlaging van het tarief van ongeveer 9 pCt. mogelijk worden. Van patroonszijde zal daaraan een' tariefsverlaging van ongeveer 11 pCt. worden toegevoegd, waardoor een prijsvermindering van 20 pCt. kan wordesn vastgesteld. Aan deze regeling wordt oen proeftijd van drie maanden verbonden, opdat aan het eiacb van dien termijn geheel vrij over de al of niet verlenging kan worden beslist. Aan d e patroons zal worden voorgesteld, dat gedurende dien proeftijd niet meer werkeloozien ten laste der werknemers komen, dan er op het oogenblik zijn. Antwoord is verzocht voor einde Februari omdat in Maart een algemeene vergadering wordt gehouden. Varkensziekte. Te Stadskanaal en omgeving wordt een kwaadaardige var kensziekte waaraan vale inwoners hunne dieren verliezen. Bij een landbouwer zijn in vijf dagen niet minder dan achttien var kens door deze ziekte aangetast en gestorve n. De W iintatl. Dour den hevigen sneeuwstorm is de laatste personentrein van Stadskanaal naar Coevorden Vrijdagavond .e Ruinen, waar de sneeuw tot 1 Mieter hoog op de rails lag, ingesneeuwd. Hulp volk is bezig de spoorlijn weer vrij te maken. Ta middernacht was de trein die ruim 8 uur uit Stadskanaal vertrekt nog steeds in Buinen, daar de trein onmogelijk verder kon door de sneeuw. BUITENLANDSCHE BERICHTEN FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. „Dineert mijnheer alleen?" „Ja ganz allein", antwoordde de vreemdeling met een ster,: Duitsch accent. „Zal ik dan het tweede couvert wegnemen?" „Dasz ist nicht nothig. Es wiird vielleicht noch jemand kommen." De vreemdeling bestelde zijn middagmaal en de knecht verwijderde zich om aan de bestelling te voldoen. De B-iunengekomene -kon even goed vijf en dertig als vijf tig jaren oud zijn. Zijn trouwijhartig Duitsch gelaat was om geven door lange slap neerhangende lokken blond haar. Een bijna kleuilooze baard liep langs zijn wangen en onder zijn ki indoor Zijn groote zeer levendige zwarte oogen staken allerzonderlingst af bij dit bleeke aangezicht, waarop bijna geen uitdrukking te lezen was; maar die oogen schenen hun glans zooveel mogelijk te temperen en waren achter een paar blauwe brillenglazen verborgen. Onze man was van middelbare lengte en stevig gebouwd, maar zijn schouders kromden zich, evenals van iemand, die zwak en ziekelijk is. Hij was gekleed met een grijzen broek en een van die jassen, welke men polo naises noemt. Toen hij zich nederzette had hij een sterken rotting naast zich gelegd, waarvan de knop, uit gevlochten leder bestaande, een looden kogel van belangrijk gewicht moest bevatten. De knecht bracht de gevraagde gerechten en le valsche of wezenlijke Duitscher begon er alle eer aan te doen. Van minuut tot minuut hief hij echter het hoofd op en wierp een onderzoekenden blik op die deur. Na ongeveer tien minuten kwam er een glan sin zijn oogen, die zich niet meer afwendden van een klein mannietje, dat er uitzag en gekleed was als een eenvoudig burgerman ien met voorzichtige langzaamheid den trap afdaalde. Dit mannetje ging die eerste zaal recht door en zette koers naar de plaats, waar ons personaadje gezeten was. Deze laatste gaf hem de hand en vroeg hem met het Duit'- sche accent .waarin wij hem reeds hoorden spreken, mgaar dat gemakshalvezullen weglaten „Wilt gij mede eten, Richard?" Gaarne, mijnheer Werner; dat laat zich niet weigeren." Zit dan neder en bedien uzelven." „Toen de honger van weerszijden gestild was, zette mijn heer Werner vooreerst zullen wij hem zoo blijven noemen zijn beide ellebogen op de tafel en zich voorover buigende raar den nieuwaangekomisne, die een dergelijke houding aannam, vroeg hij hem op gesmoondem toon, ten einde de omstanders niets van het gesprek te doen verstaan. „Is er wat nieuws?" „.Vlieg-in-dejwind. Honingbij en Rjpainsiel hebben dezen nacht als 'brave jongens gewerkt." „Vnlgens mijn aanwijzingen?" „Natuurlijk" „Gezamenlijk of ieder op zichzelven?" „Ieder voor zichzelven." „En de uitslag"? ,,'t Ko taniet beter." „Gaan wij met orde te werk. Eerst Vlieg-in-de-wind?" ,,'Hjjj heeft c-eo bezoek gebracht aan de glazen kast en die laden van die kleine actrice van de Gaieté, in de straat Fossés du TempleHet iuffmej was gisteren naar buiten gegaan en kon niet vóór heden morgen terug zijn. Alles is gegaan als een lier op een Zondag. Vlieg-in-de-Wind zwemt in vreugde op dit oogenblik." „Wat heeft hij gevonden?" „Weinig geld; maar juweelen, waaronder zeer schoone. Ik stel den buit op ten minste twintig duizend francs." „Duivelsl" sprak mijnheer Werner; „dat is mooi. En dat juffertje heeft maar twaalf honderd ffrancs inkomen aan het tooneel. Zie toch eens waar men met zuinigheid al niet toe komil Maar nu van Honingbij?" «Hij heeft biet zopd'gr moeite en ggvjajay den horlogemaker Er zijn in Duicschland nog geen symptomen die o pverbete ring van den toestand wijzen. Al wordt hier en daar her werk hervat, op andere punten van het spoorwegnet breidt de staking zich uit en de gelijktijdige staking van de Berlijnsche electriciens en van ander gemeentelijk personeel, waardoor de bewoners vari de rijkshoofdstad van water, lich: en gas beroofd worden, maakt den toestand bedenkelijk. Rijkspresi dent Ebert zal het zich vermoedelijk niet erg aantrekken, dat de zadelmakers te Keulen besloten hebben hem uit hun gilde te slooten, evenmin als Najnsèn er zich het hoofd over zal breken dat de Bolsjewiki hem tot ©erelid hebben geniaant van de Moskausche Sovjet. Maar dat zijn strenge verordening uit de voorstad St. Dznis gedeeltelijk beroofd. Zijn winkel bevindt zich een weinig voorbij de gevangenis St. Lazare De De horlogemaker "is te spoedig wakker geworden; hij heeft houdt den dief! geroepen en een pistool afgeschoten De wacht van St Lazare is in de wapens gekomen en Honigbij heeft zich haastig uit de voeten gemaakt zonder den wmkel geheel te kunnen uitplunderen." „Wat heeft hij medegenomen?" „Een dertigtal horlo^iëen, waaronder tien gouden, een pak- ej met horlogekettingen en ©enige zilveren lepels en vorken. Het een met het andere zal zoo wat duizend kronen waard zijn." „En nu Rip.hnsel?" „Ripainsel is, ingevolge uw aanwijzing, door den tuin in het hotel én he: boudoir van de gravin Lubiniska gedrongen, in de Champs Elysées, en hij heeft de hand gelegd op twee doosjes in een klein kastje. Zij bevatten een tooisel van robij nen en een ander van Saphyrs bewonderenswaardig, on vergelijkelijk, zooals hij zegt; maar ik heb ze nog niet gezien." „Dat komt mij alles heel goed voor; de kerels hebben hun tijd niet^verloren. Nu, dat zij zoo veel kostbaarheden bezitten, zullen zij vader van Grijp noodig hebben." „Dat spreek', van zelve, mijnheer Werner." „Wanneer ziet gij ze weder?" „Binnen twee uren. Wetende daat ik u hier zou vinden, heb ik ze iiier in de buurt doen komen. Zij wachten mij in die herberg: „De doorgezaagde Korenaar." Welnu, zeg hun dat zij zich dezen avond ren tien ure pre cies in de laan van Neuilly bevinden vader van Grijp zal er zijn om ze te ontvangen." „Gezamenlijk'" „Neen rader van Grijp opent zijn deur slechts voor een persoon te gelijk; dat heb ik hem aangeraden. Die brave jongens zullen loten als zij willen, wie er het öerste za! bin nengaan." HJet kleine mannetéj stond op en verwijderde zich even bescheiden en met eve weiig gedruisch als hij gekomen was. „Jan!" ri ep de Duitscher zoodra hij alleen gebleven was. „As ej blieft, mijnheer! wat verlangt u? ,„Pen', papier en inkt, spoedigl" „Ziedaar, mijnheer, ziedaarI" Werner nam ©en vel papier en schreef met ©en nette, zelfs sierlijke hand, de volgende regels: Allerschoonste en liefste vriendin! Een familiezaak van het hoogste belang, maar die ik met geheel mijn hart verwensch, omdat zij mij van het genoegen berooft u heden tie zien, noodzaakt mij nog lezen avond La- rijs te verlaten Ik zal niet voor morgen terug zijn. Wacht mij idus niet met het avondeten allerliefste Ursula. Gij weet dat ik niets liever zou wenschen dan mijn leven aan uwe voeten door te brengen; beklaag mij en denk aan mij, zooals ik van mijn kant aan u zal doen. Tot morgen, aanbiddellijke aangebedeneI Mijn vurigste wenschen strekken zich uit naar den gelukkigen dag, waar op de heilige en zoete naam van echtgenoot mij zal toestaan geheel mijn leven aan u toe te wijden, zonder een oogenblik van u te scheiden. Uw getrouwe en hartstochtelijk liefhebbende RODILLE. Nadat mijnheer Wemer, het blufferige minnebriefej met dien naam gei.eekend had, vouwde hij het dicht, verzegelde het en schreef er het volgende adres op: Aan ME1UFFROUW URSULA RENA'UD, Huishoudster in het Hotel van den Baron de V'kviüe. Straat Pas-dej(la-Mule, Marois, Spoed! •- Parijs. Na dit gedaan te hebben betaalde hij zijn vertering, gaf dein I gevolgen heeft gehad, die heel wat ernstige» zijn, dat z| er niet toe bijgedragen heeft de stakers tot het hervatten hun werk te brengen maar voedsel gegeven heefi aan den geest van verzet, kan hij zich niet ontveinzen. De leden van het kabinet overleggen dag aan dag met de vertegenwoordigers der rijksdagpartijen en men is liet er ove: eens da: de staking het land in een benairden toestand heeft ge bracht Maar hoe zal men een uitweg vinden? Door uit eigen beweging concessies te doen kan de regeering den toestand slechts verergeren; weliswaar zou een tijdelijke verbetering intreden, maar idaama zouden de stakingens niet van de lucht zijn. Een (regeering die zich door ©en dergelijke gewelddadige actie Iaat dwingen heeft haar gezag verspeeld. Aan dén an deren kant is het niet te verwachten, dat de stakers den eersten stap tot v erzoening zullen doen zoolang het hun voor den wind gaat. Alleen ld oor interventie kan het land worden gered, maa wie zal zich daartoe opwerpen? Wie genier bij beide partijen voldoende vertrouwen om met kans op succes de taak van bemiddelaar op zich te nemen? DE NIEUWE PAUS. Toen gistermorgen een witte rook opsteeg uit den schoor steen van (de Sixtijnsche kapel, wist de menigte op het St. Piie tersplein, dat de stemming van het Conclave heden tot een re sulfaat had geleid. De menschenmenigte bleef ©enige oogen bliicken staan, doch drong toen naar den ingang van de Basi 1-iek, welke bewaakt werd. Onder de menigte waren vele vrou wen en kinderen. Door het opdringen werden velen onder den voet geloopcn Een coirdon troepen plaatste zich voor dén in gang. Een groote stilte volgde, toen twee Sampietrim voor den hoofdingang v an het balcon verschenen. Een wit satijnen kleed met rootle fluweel-en hoeken, bestikt met de Pauselijke wa pens, werd over het balcon gehangen. Daarop verscheen Kar dinaal-diak'en Bisleti, die door het -omhoog steken van zijn handen de menigte tot stilte aanmaande. Onder doodsche stil te maakte h ijdaarop de benoeming van den Paus door het Conclave bekend. Mist stemverheffing sprak hij: „Ik heb 1 een vreugdevolle niededeeling te doen. Wij nebben ror Paus benoemd Kardinaal priester Achille Ratti, die den naam heeft aangenomen van Pius XI." De klokken van den St. Pieter begonnen daarop te luiden, onmiddellijk beantwoord door die van alle kerken in Rome, doch niet door de klokken van het Sant Angelo-kasteel, zoo als vijftig jaar geleden, daar dit thans aari de Lta'i'.vansche re geering behoort. De troepen presenteerden laet geweer, de menigte wierp die hoeden in de lucht en riep; „,Lang leve de Paus". De nieuwe Paus verscheen blootshoofds voor het open van sier, het Pontificale Kruis werd hem vooruitgedragen. De kar dinalen van Let Pauselijk Hof omringden hem. De Paus was geheel in het wit gekleed, hetgeen scherp afstak tegen de hem omringende in het donker gekleede kardinalen. Daarop verspreidde de menigte zich. Velen begaven zich naar de kerken, waad die vrouwen knielden en hun kinderen lieten zegenen. GENERAAL DE WET. f Generaal Christiaan de Wist is te Johannesburg overleden. De Wet was een der merkwaardigste figuren in den Boeren knecht eer. luim drinkgeld en verliet de restauratie. Twintig passe nverder, o pden hoek van een der passages, die van dé straat Valois naar de galereien van het Paleis-Royal voeren, stond een commissionair. Wernier wenkte hem. .„Vnen-lej," sprak, hij, zonder eenig Duitsch accent, hier vijf en twintig stuivers; nieem je beenen op en loop naar de straat Pas-de-la-Mule len geef daar dezen tarief eigenhan dig aan de persoon, die op Wet adres vermeld staat." ,„Maar" scrak de commissionair* „als ik die persoon eens niet te huis vind?" „Gij zult haar te huis vinden. Ga, mijn jongen, spoedig 1 Gij behoeft niet op antwoord tie wachten." De Commissionair ging en WernierRodille richtte langzaam zijn schreden naar de passage Radziwil. MIJNHEER RODILLE. Iedereen in Parijs kent de passage Radziwil; vuil en afzich' telijkin 1830, is zij tot heden toe hetzelfde gebleven donker, zelfs op [her midden van dien dag, met kleine schamele win- keltejs en met altijd modderige trappen, die van de straat Va lois naar de straat des Bons Enfants geleiden. Hcl tamelijk raadselachtig personaadje, dat wij aan onze lezers voorge steld hebben, trad de passage binnen en toit o pde hoogte van de straat des Bons Enfants gekomen,, nam hij een rechten zeer stijlen trap, dien' hij opklom, zorg dragende nu en dan, wan neer hij iemand ontmoette, een paar seconden te blijven sti! staan, ten einde zich te "overtuigen, dat die personen voortgin gen en zich niet met hem bemoeien. Zoo bereikte hij die zesde verdieping, waar hij een nauwen gang insloeg, waarop verscheidene deuren uitkwamen; waar van elk van een nummer voorzien was. Hij bleef stilstaan voor No. 5. en na zich verzekerd te hebben, dat er buiten hem zich niemand in den gang beéond, haalde hij een sleutel uit den zak. opende de deur eo trad ©en kamer binnen, die ©en allcrzon- derlingsi aanz'en had. Deze kamer die voor alle meubilair slechts een mahonie houten kedïkant ©en waschtafel e neen grooten spiegel bezat waarin men zich van het hoofd tot de voeten kon beschouwen, geleek overigens spiekend op het achtergedeelte van eeai winkel van gemaakte kteederen. Aan een zestigtal kapstok- stokken, in geregelde orde langs de muren gerangschikt, wa ren kliederen opgehangen van alle grootten en vormei: de kleedkamer van ieen schouwburg had niet beter voorzien kun nen zijn. Daar waren alle stamden der maatschappij door hun ne klederdracht vertegenwoordigd. De burger, de werkman, de modepop, de soldaat, de commissionair, de nuurkoeisier enz. enz., allen zouden hier onder de menigte kleedingslukken gevonden hebben wat overeen kwam met hun smaak, hun ge woonten of him beroep. De pruiken en hoofddeksels waren niet minder talrijk of ver scheiden. Warner—Rodille liet een gordijn voor de deur val len dat alle bespieding door het sleutelgat onmogelijk maak te; daaroip wierp hij zijn hoed, zijn bril, zijn stok en zijn jas op net bed. In eejn oogwenk ontdeed hij zich vervolgens zoowel van zijn blonde pruik met lange sluike naren, als van zijn kleurloozen ringbaard en streek eenige malen met een natten handdoek over zijn gelaat. Nooit had sneller een grooter verandering bij iemand plaats gevonden. Niemand ter wereld zou in hem den bleeken Duit scher met dat doffe uitzicht, die flauwe oogen en gekromde schouders herkend hébben. De Duitscher was geheel verdwe nen. In de plaats daarvan was ©en man van twee of drie en dertig ajrcn gekomen, sterk en breed geschouderd, met zw arte natuurlijk krullende harren, met stoutmoedige oogen, die glin sperden vajn -geest en vermetelheid en met een natuurlijke gezonde, ©enigszins hooge gelaatskleur in een woord, een zeer belangwekkende gedaante, maar ontsierd door een on beschrijf el ïjke uitdrukking van sluwheid en onbeschaamdheid Tusschen beide gaf zelfs een lichte en onwillekeurige vertrek king va nd?n mo.nd aan het ondergedeelte van zijn gelaat iets vreemds en dierlijks. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2