Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No 18. Zaterdag 11 Februari 1922 I* blad 31e Jaargang J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 IIKTËKC TKLEmooa NIEU WE LANGEDIJKM COURAST. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. REDACTEUR-UITGEVER PBiJS DEK 13TEBTES PlENt Van 1—5 regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. ABONNEMENTSPRIJS BUREEL: Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Noordscharwoude. Brieven reohtstreeka tan den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT 2 BLADEN- REVUE VAN DE WEEK. 7 Februari 1922 De vijar.uen en vijandinnen van felle winterkou, waarvan een beduidend percentage onder invloed van de peperdure prijzen voor brandstoffen ze hadden reeds gehoopt, ver moed dat wij .door het ergte heen" waren. En daar komt de wintervorst ir. vo'le staatsie, en rpacht van sneeuw eri ij: terug. Het kwik in de thermometers daalde weer tot 12 graden onder nal, en geprofeteerd wordt, dat ons nog een lange bibber- periode te vachten staat. Het bekende oude woord, dat. wan neer de dagen gaan lengen, de kou eerst recht gaat „stren ger;", wordt in 1922 wel ten volle bewaarheid. Vele zijn uu dagelijks de rouw-omrande adverlenïien in de bladen. In de eide Kamers werd bij de hervatting der werk zaamheden na de afgeloopen wijeek allereerst de nagedacii- tenis gehuldigd van Paus Benedictus XV, ook er but fin de grenzen var. het kerkgenootschap waarvan hij hoofd was. geëerbiedigd als vriend van den vrede, di ealles heeft beproefd om het bloedbad, de mienschenslachting, van 1914 tot J9it? de wereld hebben vernield, te doen staken, 't is dan. ook nil wel een bij ui'stek ongelukkig en ongunstig moment om; (ge lijk dr. van de Laar wil beproeven) djei f 30.000 voor ons gezant schap bij 'het Vatikaan weer van de Begrootingte schrappen. .Natuurlijk zal deze poging mislukken; de heer" Van do Laar zal ook 'beseffen, dat zijn gedoe slechts even 1de politieke en religieuss hartstochten zal prikkelen. Ik-zei reeds; do geduchte zeisman krijgt nu dagelijks rijke buit. Dé Eerrt? Kamer verloor door den dood den lioogbe jaarden 1 Guburgscben agrariër en paardenkenner Jhr. Mi chieis van L roscnich. In de kracht des levens werd rlc lieer A. G. Boissevain, directeur-hoofdredacteuir van het „Algemeen Handelsblad" aan zijn werkkring ontrukt. De oud-hoog!'.craar Pekelharing ging de eeuwige rust in. En op de doodenlijst der week vindt men ook den naam van Stegemao, het „Stap horster beertje", van wien erkend wordt, dat hij niet tot het gilde van do echte kwakzalvers mocht gerekend worden, maar werkelijk een goedhartig philantroop is geweest, dien de jus titie ook sinds vrijelijk zijn gang liet gaan. De tijdingen over bet verloop der ziekte van prof. Bolland werden gaandeweg zoo 'ernstig, dat de kans op herstel van dezen wijsgeer uitgestoten scheen 't Is in menig opzicht een sombere „,vroeglentie",. die van '22 Zonder eenig spoor van „animo" met halfleege zaal en gansch-onbez; tte tribunes, vatte de Senaat Donderdag j.l. het Dienstplicht-ontwexfp van Minister vain Dijk aan. 't Gotd een chose jugee's" de goedkeuring stond rotsvast, 't Ont werp is er dan ook gekomen met 27 tegen 13 steramen. Recl.ts in z'n geheel en de Vrijheidsbonders Fokker en Geersema steunden hét Er werd nog wat (bij monde van. mevr Pothu.s FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. Hij kon een beweging van schrik niet weerhouden toen h.j zich vlak tegenover den deurwaarder bevond, die belast was hem te vervolgen en tot betaling te dwingen van Je som, die hij dei: machine-fabrikant schuldig was. De deurwaarder was een braaf man van ongeveer dertig; jaren, zeer eerlijk, zeer menschlievend, en die door cl en omgang met gezegeld papier en de gewoonte van Executiëa op rech terlijk gezag nog niet verhard en ongevoelig geworden was. Hij woonde in idc buurt en kende de treuirige omstandighe den van den werktuigkundige. Hij beklaagde hem met geheel zijn hart cn wenschte niets liever dan hem eenigen goeden raad te geven. „Ach ja, mijnbeer Vaubaron", sprak hij met oen zekere ver legenheid, toen hij de donkere wolk o.p het ge'axt van zijn debiteur bemerkte. „Ik ben het al weder. Mijn bezoek is u nut aangenaam, dat begrijp ik wel; majar wat zal ik er aan doen? Ik hoopte altijd dat gij bij mij aan het kantoor zoudt komen, zooals ik u zoo diüwijls gezegd heb, en mij iets op afrekening zoudt brengen. Misschien zou het mij dan, met het bewijs van mven goeden wil in Panden, gelukt zijn een uitstel voor liet overige voor u te verkrijgen." „Mijn God, mijnheer Baudier",, zuchtte Vaubaron,. ,,'t is niet de goede wil, die mij ontbreekt, geloof mij." „Uwe zaken gaan dan niet beter.". De werktuigkundige glimlachte bitter. „Neen", .antwijoordde hij. „Och neen! zij gaan niet bferer; integendeel, zij gaan hoe langer hoe slechter en uw bezoek dezen morgen kondigt mij zieker ook niét veel goeds aan." „Ik breng u tot mijn groot leedwezen de beteekening van het eindvonnis. Ziehier de acte." ,Wat een gezegeld papier nutteloos verspi'd," stamelde de werktuigkundige, terwijl hij het exploit aannam. „En vrat zal er nu volgen?" „Morgen zal ik U het bevel tot uitvoering nomen betee- -Smit) gesproken over den ontwapeningseisch, maar de hr. Idenburg h id een lichte taak om aan te toornen, dat Neder land,s ontwapening voor België en Engeland de grootste ge varen zou brengen, ons in een bloedig conflict mengen. Bo vendien - - België kan als tneffentd voorbeeld strekken voor de waarheid, hoe groot bij deze dingen in de Soc.-democra tische sfeer ie afstand is tusschen theorie en praktijk. Men weet van puds- een Jacobijn, Minister geworden, is nog lang niet eenJaeobijnsch minister. In de zitting van Vrijdag j.l. had er bij het ontwerp voor de Indische bestuurs-decentralisatie, een uitermate scherp „steekspel" plaats tusschien Minister de Graaff en den gees tigen, maar vaak vlijmscherpen en sarcastischen senator Mr. Mendels. Ook hier was bfeitelijk de heer Idenbtmg de man,, die het oniwer pveridedigde. Volgens Mr. Mendels is Exc. xde Graaff het „cregtuur" van den oud-minister Idenburg, heeft deze laatste den heer G. aan de groene tafel gebracht.. Is dit zoo, dan heeft de heer Idenburg weinig „plèizier" van zijn beschermeling beleefd. En het dezer dagen verspreid ge- gerucht, dat de heer de Graaff in eik geval dezen zomer het ministérieele bijltje zal neerleggen, schijnt zeer geloofwniaardig. Deze bevvi ijsman is te veel „.ambtenaar"; in den stro even zin van het begrip, om met de Kamer ooit te kunnen opschieten. Het entwer pis tenslotte zonder stemming aangenomen, ter wijl de he er en Mendels en van Embden verklaarden te willen geacht woeden tegen te hebben gestemd. De lieer van Kol was afwezig; is zécr ernstig overwerkt, zal geruimen tijd absolute rust moeten nemen. Dit op zichzelf droevig geval Reeft 't mogelijk gemaakt, dat de Senaat in een dag door het „Indisch ontwerp" wist heen te komen. Nu het „.Kersthek" van den dam is,, bloeit de praat lus* igheid in beide leizen natuurlijk geweldig op. Zoodat men weinaast weer tot A vend zittingen zal moeten overgaan. Wele uren heeft de Tweede Kamer gewijd aan de'voortzetting der Arbeids begrooting voor 1922. Ik teeken ervan aan, dat de Kamers v;;n Arbeid weldra zullen verdwijnen voorts: dat Minister Aal- berse wil pogen 't zonder secretarissen der Raden va nArbeid te stellen. VA Vat de ziektewet betreft, heeft Exc. Aalberse doem doorschemeren, hoe hjj ibeseft dat 't wel tot 'premie- vrijheid en 80 j Ct. van net loon zal moeten komen. Bij 'volks huisvesting' en woning-politiek verrastte de heer Wijnkoop de Kamer met een motie, vragendwoningdistributie. Naar Russisch model! Ni plus et ni moins que qaaL Mr. Aa-bert-e ram de moeke om te zeggen dat dit „desideratum" voor hem onuitvocrbaai is. Maar ook zonder dié verklaring zou- de Kamer de motie-Wijnkoop ojp 7 Febr. ter aarde hebben be- s.eld, Evurals die van den heer Abr. Staalman, die de Vleeschkf uring-wet vanwege de enorme kosten, voor.oopig onuitgevoerd wilde hebben. Zuinigheid is prach'ig, ir.aa- als zij ertoe Itedl om de menschen van vleeschvsrg'ftigjng bloot bloot te stellen, wordt zij "wat bedenkelijk. In het groote, Uitgestrekte Vredespaleis waar zoo lang kenen." ...En daarna mijn goederen i nbeslag nemen? Er valt niet veel in beslag te nemen, mijnbeer Baudier. Gij zult niet veel bijzonders vinden. Alles is verkocht of beleend." „Uw schuld .-ischer rekent daar ook niet veel op. Ik heb dan ook goem order de verkooping te laten doorgaan, maar u te doen giizelen." „In de gevangenis voor schuldenl" riep Jan Vaubaron doodsbleek uit. Mahler en Cis. willen het zoo." „Maar dat is een ongehoorde en nuttelooze wreedheid 1 Zal ik in de gevangenis middel vinden om te betalen, dat vraag ik u. Ik kan er slechts nog ellendiger door worde." „De schuldeischer is overtuigd dat gij met de gevangenis in het vooruitzicht nog wel middlel zult zoeken en ook vinden om te beiaien. Ik heb gedaan wat ik kon en gezegd -vat ik meende te moeten zeggen; maar hij is onverbiddelijk." Met een gebaar van wanhoop nam Vaubaron zijn hoofd in de beide hand-en. „In GodsnaamI" zuchtte hij op doffen toon, „mijn noodlot moet vervuld worden." De deurwaarder hernam: ,„Uwe vrijheid loopt eerst over vier dagen ernstig gevaar. Maar geloof mij, mijnheer Vaubaron, verlaat dan ook uw huis en verberg u goed; want ik ben zeker dat Mahler en Cie. geen oogenblik zullen verliezen en de zaak tot het uiterste drijven, ik ken ze daarvoor zij zullen geen kosten of moeiten" ont zien." Vaubaron hief het hoofd op. „Neen, mijnheer Baudier", sprak hij en wees met zij.a hand naar de naaste kamer. „,Neen, ikzal dit huis niet verlaten ik zal mij niet verbergen. Mijn vrouw en mijn kind zijn daar.... mijn vrouw is stervende 'en mijn kind doodziek. Men zal mij hief komen ha'en... men zal mij tusschen die beide vinden..,, men zal de eene zoowel als het andere den dood aandoen als men mij wegvoert en mijn schuldeischer zad hun moor ie .aar zijn." beangstigende rust en stilte heerschten heeft nu de intocht van het Pcrmamente Internationale Hof van Arbritage lc- van gebracht. Het college, van welks „faits et gestes" velen groote vermachtingen koesteren, is op 'feestelijke wijze in de hofsrnd verwelkomd. En gelijk verwacht werd, is mr. I.o- der, onze groote jarist, tot voorzitter van het Hof ge* ten, voer den i ij 1 van drie jaren. Een Nederlander tot dit hpoge i-nteinariunale ambt verkozen, kort nadat mr. van Karnebeek president van de Volkenbondsbijeenkomst werd. .Met trots mag getuigd dat de Nederlandsche naam een hooge plaats inneemt "onder de naties. Moge ook de nieuwe 300 riilliuen leening van den Staat, zooals met de 10 millioea, dito van Amsterdam geschiedde, snel volteekend worden. Ais blijk van onwankelbaar vertrouwen ook, in ons nationaal crediei. Vanuit de Regeeringskeuken worden nog steeds nieuwie „gerechten" opgedragen. Er is een ontlwerp op iromst, strek kend om de taak der Rekenkamer te versterken, o.a. door haar recht te verkenen om zich, buiten het iaariijksch Ver slag om, tot het parlement te richten. Zoodoende kan het oude co'Uge, ais bondgenoot ter bezuiniging op de Staats uitgaven goed werk verrichten. Beter en van practischar r>ut •dan tot d''S1 et mogelijk was. Mr. de Kanter maakte van zijn initiatief recht gebruik om een voordracht in te dienen tel vereenvouJic> ng van universitaire examens voor iegenen, die reeds wetenschappelijke opleiding denoten. Dus in Je lijn der bekende lex-Limburg. Minister Heemskerk wil 4 en een half ton besnoeien door inkrimping van de politietroepen, vereenvoudiging van de universitaire examens voor degenen, die reeds vvetenschap- xpelijke opAJiug genoten. Dus: in de lijn der" berende lex- Limburg. Minister Heemskerk wil 4V2 ton besnoeien door inkrimping van de politietroepen, vereenvoudiging van Je grensbewa king. In semmiger hart zal vreugde zijn opgeleefd door de tij ding, dat. weldra een Belgische „thnjosrege 1" kan verwacht worden, onderscheidingen voor hen, die gedurende de noorlog Belgische vluchtelingen steunden. Dat onze Regeering de Bel gische lijst heeft goedgekeurd, is een nieuw bewijs voor de vecT. rbeierdc verstandhouding tusschen Den Haag en Brus sel. Er is nu vvouing, gisting, in vele gelederen. De stremming van het spoorwegverkeer met Duitschland, door de staking b;j onze oost ïlijke naburen, wordt natuurlijk van communis tische zijde grif gebruikt om de gemoederen te prikkelen, vooral onder hel spoorwegpersoneel. In de bouw vak-organi saties -heeft men gekregen eischen tot lóonsv'erhoogi.ig en tot vacant ie met extra-toelage, in de sfeer der dr rek.-rij -be drijven het voorstel van de werkgevers tot 10 pC*. loonsverla ging Het eeuwige conflict, de ellendige „vicieuss cirkel De geruchten over Minis er van Dijk's plannen tot hit pensio neeren van alle onderofficieren, die den vijftigjargeu leeftijd De deurwaarder antwoordde niet. De droefheid en veront waardiging v ut Jan Vaubaron schenen hem zeer rechtvaar dig toe. Hij bracht de hand aan zijn oogen om een traan af te wisscben. De andere ging voort: „Die inhalige, meedoogenlooze man zoekt buitendien zijn eige 'nmadeel zoowel a's het mijne. Hij vernietigt zijn schuld vordering, ujist op het oogenblik dat ik hst doel bereikt zou hebben. H|ij 'werpt miij neder, op hetzelfde oogenblik waarop ik overwinnen zou; want ik heb thans de zekerheid dat mijn groote uitvinding geheel voltooid is en dat niets rer wereld het welslagen er ''an kan beletten.' „Zijt gij Jaar werkelijk zeker van, mijnheer Vaubaron?'' vroeg de deurwaarder. „Ik zweer het u op mijn eer." „Welnu, hoor dan naar een goeden raad en bovenal volg hem op. Zet uw eigenliefde ter zijde. Ga Mahler opzoekt n hij zal u slecht ontvangen, vrees ik, maar wat komt da- er op aan? Bid h m, smeek hem, laat u door geen eerste weigering afschrikken. Spiegel hem de hoop opeen spoedige betaling voor. Beloof hem desnoods een aandeel in uwe toekomst tige .winsten. Verkrijg van hem door aanhouden en smeeken een uitstel van betaling. Al was het maar voor een maand, het zou toch altijd een kans zijn, die u overbleef. Misschien zoudt gij in dien lusscbentijd geheel geslaagd zijn." „Ik danlk 'u voor dien raad mijnheer Baudier. Ik zal 'ïem volgen; ik zal naar Mahler gaan." „Als hij toestemt, laat hij u dan een bewijs geven van zijn hand, dat ik worloopig de vervolging staken moet en zend mij dat." „Ja, mijnheer Baudier. Ja, ik zal bij u aankomen." Do deurwaarder drukte Vaubaron de hand en verbet de woning, waar hij nieuwe en vlijmende angst was komen bren gen. .„Komaan", dacht de werktuigkundige toen nij alleen was gebleven, „die «tap. hoé vernederend, hoe nutteloos ook, toch zal ik hem wagen. Ik moet; ik heb het recht niet terug te treden. Moed gehouden dan, en voorwaarts."

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1