Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 18. IBTEI,c. têumoob Zaterdag 11 Februari 1923. 2e blad 31e Jaargaag per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. NIEU WE LMGEDIJKM COURAST. Deze conrant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEMENTSPRIJS EEDACTEUR-UITGEVER BUREEL: Aïoordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTI,EN: Vu 1—5 regel» 75 et-, elke regel meer 15 ct. Sroote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieyen rechtstreek» nan den Uitgeyar, NIEUWSTIJDINGEN. Men vertelt, dat juffrouw Wiertruer, die verbonden is aan het instituut voor Oostersche talen te Londen, 300 talen en dialecten meester is. „Le Journal" kan het maar niet begrij pen. Zou het mogelijk zijn? vraagt het blad zich af. ..Maal ais het waar is, is het zeker een wereldrecord. Wat heeft men er bovendien rww? om 300 talen te kunnen spreken als m;n nvt toevallig tolk is van dien Volkiembbnd? En wat een vrees-el ijk-e vrouw moei die juffrouw Wlertnier zijn, wanneer men haar ver gelijkt mat anderen van haar gëslacht, die maar één taai spre ken....... zonder daar ooit mee op te kunnen hóuden" DE MOORD TE ROTTERDAM. Wat onze Leidsche Correspondent over de ontdekkingen der recherche in verband met den moord tie Kotte-alam heeft medegedeeld bewijst, dat het belang der arrestaties moeilijk kan werden overschat. De aangehoudenen zijn blijkbaar ge vaarlijke individuen en de mogelijkheid bestaat, dat langs de zen weg de recherche ook op het spoor is gekomen van den moordenaar van mr. Wijsman. Te Leiden is o,a. oen bakkersgezel gehoord die met den voortvluchtigen student in verbinding beeft gestaan. Het „Hibüd." wee: bijzonderheden te vertellen over de verklaring, door dezen man afgelegd over de plannen voor een aanslag oo een bank waarvan melding is gemaakt. Deze plannen mogen al ontstaan zijn in het brein van dwazen, die door lectwir en bioscoop uit hun evenwicht warerm-geraakt, ze waren toch al j zoover gevorderd, dat tie Rotterdam, Leiden cfi in andere plaatsen zes individuen waren gevonden, bereid om aan de j uitvoering tan deze Amsrikaansche misdaad deel te nemen. Daarvoor waren acht revolvers gekocht. Te Rotterdam moet zelfs een electrcien van een bank zijn.omgekocht, die d-'e mis dadigers zou helpen. Eign (plattegrond der inrichting was in het bezit der bende. - Mien verwacht dat meier misdaden, die tot nog-toe onopge lost bleven, thans tot klaarheid zullen kunnen worden ge bracht. Nadere bijzonderheden over de huiszoeking door het par ket bij de Rotterdamschie rechtbank ingesteld o pde kamers van den student J v. A. aan den Nieuwen Rijn te Leiden ver neemt de ,.,N. R Crt." van daar. De huiszoeking geschiedde door 21 ambtenaren van justitie en politie en duurde geruimetr tijd Gevonden zijn een glroote, vlijmscherpe dolk en een kiemere dolk. Voorts ziin uit de W. C. nog verschillende revolverpatrö nen opgehaald. Het is gebleken, dat Van A. een groot deel van zijn correspondentie heeft verbrand, doch een ander, niet onaanzienlijk deel heeft de justitie ki een vuilnisbak gevon den, waardoor zij belangrijk materiaal beeft gekregen voor het verders onderzoek. Hief is zeer waarschijnlijk', dat behalve de student Van A. en de gebroeders B. nog meer personen van net consortium deel uitmaken. Uit teen doo'r ons persoonlijk ingesteld onder zoek is o.m gebleken, dat een zekere of zich aldus noemende C. uit Rotterdam, Van A. meermalen kwam bezoeker, wel ke bezoeken hij in den regel per briefbkaart aldus aankondig de: „Uw vriend C.. uit Rotterdam; komt vandaag in Leiden, om pianolessen te nemen." Deze zelfde C. heeft zich gis teravond aan de woning va nVan A. vervoegd, en toen hij van een der huisgenooten vernam, dat Vap A. niet thuis was is hij haastig weggegaan. lH,ec lijkt hoe langer hoe meer aan waarschijnlijkheid te winnen', dat door dit consortium heen dé draad loopt, waar langs men den g-ebeimzinni-gen moord op Mr. Wijsman welbent zal kunnen ophelderen. Zijn wij goed ingelicht, dan moet de justitie daarvan thans ook vrijwel overtuigd .zijn. WWij zouden aan liet slagen .vati het-verdere onderzoek in dezen misschien hindernissen 5 nden weg liggen, als wij hierover uitvoeriger uitweidden; de conclusie mag echter getrokken worden dat mr. Wijsman en hier blijve buitien beschouwing de .raag of mr. Wijsman in ©enig opzicht of in eenige hoedanigheid tot de vertrouwensmannen van het consortium behoorde iia het bezit moet zijn geweest van voor de studenten c.s com- promit teer end? bescheiden, die hem, het koste wat het wilde, afhandig gemaakt moest worden, isn dat in elk geval mr. Wijs main onschadelijk moest wórden gemaakt, zooals dit ook met B. het geval is geweest. Het blad kan in verban dhiermee bevestigen dat de student Van A- die 15 December j.l. voor het eerst zijn kamers aan den Nieuwen Rijn betrok, Oudeajarsdag op reis Is gegaan. Hij droeg toen, volgens de verklaring van de hospita, een snor. Den tweeden Januare is hij in zeer zenuwachtiger! toestand teruggekeerd. Zijn snor had hij 'toen laten afscheren en van dit oogenbl'k af liet hij zijn baard staan. Zijn nerveusitcit nairi ziend-rnxogen toe en hij beeft eenigen tijd ziek te bed gele gen Toen hij Dinsdag j.l. voor het eerst bezoek ksreeg van de recherche, en deze aankondigde hem te zuilen arrests eren als verdacht van moord, riep hij hoogst verschrikt uit: op mr. Wosman? Opmerking verdient ook, dat zoowel Van A. als zijn vriend de student B., tot einde December, steeds eenvoudig gekleed gekleed gingen, de laatste weken evenwel zaten zij keurig in hun kleeding cn bleken zij goed bij kas te zijn. Zooals ne hoscpita van Van A. ons verklaarde, was h ij vooral- tijdens en na zijn ziekte steeds uitermate nerveus. Kort aa aén moord op mr. Wijsman heeft" z ijhem c/p ;zijn kamer tangeer iff en, wezenloos m r zich uitstarendie in een spiegel, zonder dat liij bemerkte die zijn hospita zich al ee-nige minuten op zijn kamer bevond. Toen wij de hospita vroegen, hoe zij al deze bijzonder heden zoo nauwkeurig had onthouden en hete z ijdaara en steeds zooveel aandacht had geschonken, antwoordde zij, dat Van A. thuis kwam op den dag, waarop in de couranten voor het eerst va nden moord op Mr. Wijsman was melding gemaakt; dat van A. zijn snor had laten afscheren, nadien zeer zenuw achtig was, zijn baard niet liet afscheren en bij haar daardoor hoe langer hoe meer de overtuiging post vatte, dat Van A, bij den moord op mr. Wijsman betrokken moest zijn. Dit was de reden, dat zij hem s:eeds zoo nauwkeurig gadesloeg. LAND- EN TUINBOUW. ONZE AARDAPPELTEELT EN JAPAN. In de laatste jaren wierden daar te lande gemidda'd 100,C00 Ht. A. oppeivlakte met aardappelen beteeld, en mill ie enen ki logrammen aardappelen wierden uit dat land geëxporteerd, xniaar tac.!i, al zijn daar de looe laag e al is daar de iustrie in bWdzaak nog huisindustrie,- bij de opbrengst va nthar.s zal Japan het op den duur tegen ons land moeten afleggen. Daar' toch worden gemiddeld per H A. nog maar 10.000 K.G. aard- aardappelen geoogst, terwijl hier, te lande een gemiddelde op brengst van 20.00 a 23.000 K.G. als normaal mag worden aan gemerkt; daar heeft men nog 6V2 E.G. aardappelen 000dig voor de fabricage van 1 K.G. meel, onze fabrieken daarentegen leveren 1 K.G. meel uit gemiddeld slecht-s 5% K.G. -aardappe len. Maar Japan, alsn het zich ernstig voorneemt om ook op dit gebied een der eerste plaatsen op de wereldmarkt te gaan innemen, zal ongetwijfeld niet rusten eer het zoowel he: voort brengend vermogen van zij nbodetn als de capaciteit zijner fa brieken- zeer belangrijk zal hebben opgevoerd en dan zal he.t voor onze, boeren en fabrikanten, wier bedrijven gerhuht vor- deja door hoog a bedrijfsonkosten en hooge tielasdngen een steeds harder dóbber worden. Bovendien zal in dezen tijd van algen cene malaise de neiging om het goedkoopere ma smeel en de daaruit gefabriceerde nevenproducten ter vervanging van aardappelmeel aan fo wenden hoe langer hoe groot-er worden en het -een met het ander maakt de toekomst voor hen onder onze boenen, die zich noodzakelijk op de teelt van fa- fabrieksaardappelen toeleggen, hoe- langer hoe doakerdci. Weliswaar tracht men thans hier te lande in p'aats van aard - appelmeel aan sommige fabriken een product re ver vaar li -o dat men aard.tppelpoedsr noemt en waarin alle in -len aardap pel zich bevindende va-ste stoffen verwerkt zijn, doen wee! opgang schijnt dit fabricaat, dat in 't laatst cap den oorlog- in tamelijk groote hoeveelheden naar de centrale rijken werd uitgevoerd, tol nu toe ni-et te hebben gemaakt en zonder twijfel doen onze aardappeltelende boeren voor de toekomst betier met verder te gaan op den weg, diens zie vooral de laatste jaren hebben ingeslagen: het kweek-an, vooral door setecb-e, van een ziektevrij, vee! opbrengend rpoduct, geschikt om als eetaai 1- appel te worden verhandeld. Wordt het in die richting meer en meer gezocht en wordt er voor gezorgd desnoods 111e: be hulp van de regeering dat de handel op het buitenland, zoo wel van eet--a id appelen als van pootgoed in hand en komt van degelijke tussch-enpersonen, 'di-e er een eer in stelten om den Nederlandschen naam 'hoog tie houden, dan ,-:an, ook al komt üe fabricage van aardappelmeel meer en meer in Ie verdruk king, ongetwijfeld bereikt worden dat onze voor aardappel- cup uur meercndeels zoo uitstekend geschikte grondel ook in do toekomst under bet geven van even goede firiancioele uit komsten, voor die cultuur bestemd blijven, tot zeg hi zoowel van de boor-en in engere nzin abls van de veldaroeiders tea plat te;n-lande in 't algemieen, daar deze uit den verbouw van aardappetenper H.A. óppervlakte een veel grooter bedrag aan werkloon ontvangen dan uit de teelt van onverschillig welke koren son; L. WAT ONZE DAMES GRAAG WILLEN WETEN. DE UITZET VAN DE ENGELSCHE KONINGS DOCHTER PRINSES MARY. „Onder de Streep" van het „Handelsblad" geeft er de volgende beschrijving van: Zoo zullen over eenige weken de klokken van den grijzen Westminster Abbey het volk van Londen verkondigen, dar het prinsesje me. de lachende, blauwe oogen Lord Lasceües den eed van trouw beeft gezworen „for better and for worse." Prinses Mary, van wie wij onlangs in deze rubriek anecdotes hebben vexleld, die haar deden kennen a lseen vorstenkind, met democratische allures en die, waarschijnlijk om die allu res, wordt aangebeden door haar volk. In het statige Bucking ham Palace. waar de Engelscbe koningsfamilie resideert, tieerscht thans reeds een feestelijke stemming. Elke dag brengt voor het prinsesje nieuwe verrassingen, van allen kant stroo- me nde geschenken. Nu eens is het die Lord-Mayor van Liverpool, die namens de burgerij, wier vader hij is, een diamanten bracelet in gouden doos komt brengen, den volgenden ochtend worden vertegen woordigers van de goede stad Glasgow aangediend. En als Prinses Alary de hoeren ontvangt met haar meest stralen den glimlach, blijkt, dat z ijhet koningskind alleronderdanigst ko- nien verzoeken, een heel bijzondere toilettafel wel to willen accept een: n. Hei gilde der handschoenmakers heeft -ie trouwhandschoe nen gezonde 1 |en bovendien -een handschoenen trousseau, zoo- wij* 't zouden noemen, een trousseau van rij-, en wandel- en ajcht- en outo-band-schoenen, „all of British manufacture". De bloemisten-vereeniging is gelukkig met bet bercht, dat de prinses h^ai aanbood, het bruidsbouquet te mogen zenden, welwillend heeft aanvaard. The Patten Makers Company pre sent-eerden overschoenen en slobkóus-entwaalf groote Lon- densche gilden zonden de aanstaande Lady Laseelles een vor stelijke oom jas,. F.n zoo zouden wij kunnen doorgaan me: op sommen .an geschenken, die in rijke verscheidenheid de jon ge bïuii werden gebracht. Er is méér. De laatste weken kon m-ein herhaaldelijk oor de toonaangevende winkels in Oxford-Street een vorstelijke auto zien staan. Dan wisten de voorbijgangers, dat le Koningin en prinses Marv, dikwijls vergezeld door Lord Laseelles iri - koopen deden. Dan schaarden de wandelaars en v/audhaarsters zich en. haie, eer kwartier, een half uur lang werden Je bood- schapp vi. het zaken doen op zjj 'geschoven, men verdiepte zich in de mogelijkheid van wat achter de glimmende spie gelruiten werd uitgezocht, en als dan einsdelijk le hooge 'be zoeksters verschenen, weerklonk uit honderden kelen de ka rakteristieke Esngel-sche wensch „Good, luck". Nu beboer; dat winkelen en uitzoeken, nu behoort ook bet vermoeiend? passen alweer tot bet verleden. De uitzet van prins;s Alary is geread. Practisch als de onderdanen van Ko ning Georges en koningin Mary zijn, hebben de groote mo-r dehuizen zich gehaast, den vertegenwoordigers der toonaange vend? bladen uit t? noodigen, tot een bezoek aan hun ate liers, waar do bestelde toiletten gedurende enkele dagen bfe- z'chtigd rrochten worden. En -nu v ilden die bladen vele kolommen aan wat men den krantenmenschen liet zien en zij geven foto's van de dinners- gowms en de afternoon -dresses zoo goed als van -le bontstel- la's en de h juden, die lady Laseelles zal dragen op haar hu- v elijksdag er daarna. Lichtblauw is de lievelingskleur der prinses, maar ook naar het t-cere mauve en het zacht rose van de lathyrus gaat haar voorkeur uit. Dus- spreekt het vanzelf, dat een groot gedeelte van de japonnen in die tinten werd gekozen, al ontbreekt het onige zwart evenmin. De modellen zijn ontworpen volgens de laatste' modevoor- schriften, de rok niet al te kort, de tailLelijn laag, de mouw kort of driekwart lang, de schouderlijn volgens Grieksch klas siek voorbeeld. Overal waar de journalisten kwamen neuzen, werd hun vol geestdrift verteld, dat de prinses toch zoo eenvoudig was en zoo gemakkelijk te voldban. Kinderlijk blij was ze met al het moois en persoonlijk had ze borduursters en naaisters bedankt voor haar keurig werk. 't Meest gevleid voelde zich wel de oude schoenmaker, dia een compümen je bad gekregen voor bet origirteale model, door hem bedach' en die van de gunstige gelegenheid gebruik had gemaakt om de prinses te vertellen, dat zijn gr.ootvader de Üjfschoenmaker van George IV was geweest. Behalve de bruidsjapon en de jurken, die de bruidsmeisjes rullen dragen, is alles, wat die crinses bestelde, intusschèh reeds ten paleize bezorgd. Daar staan nu koffers vol hoeden en jurken, daar hangen dozijnen, mantels, -daar werden de kostelijke dessous saamge bonden met kleuirg lint. Van at die pracht vertellen, is .onmogelijk, dus doen wij hier en d-aar een greep. Bij de keuze der hoeden heeft prinses Mary van haav voor keur doen blijken voor kleine modellen,, di-e uit het gezicht worden gedragen. Merkwaardig is de garneering vatt één dier hoofddeksels; vier kleine met zacht blauw en rose beschil derde oesterschelpen, zóó gerangschikt, dat zij ten vorm heb ben van een bloem. Blond en blank als zij is heeft de prinses blauwvos gekozen als gauitering voor een avondmantel. Een andere ja; werd afgewerkt met prachtig hermelijn. De staartjes heef* men b.j wijze van franje gebruikt. E-n dan is er nog zacht inodei'en bont als garneering voor een pastelblauwe jurk.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3