PLAATSELIJK NIEUWS. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag heeft de IJsclub .„Wintervermaak" haar banen ach ter de veiling geopend met een wedstrijd in 't „balloopen op klompen" voor 'behoeftigen om levensmiddelen. Zaterdagmiddag werden kinderwedstrijden gehouden: ton netjes-sleden voor meisjes en houtjesrapen voor jongens, waar aan door 39 meisjes en 24 jongens deelgenoemen werd. De wedstrijd in Schoonrijden voor dames en Heeren. tegen Maandagmiddag uitgeschreven kon Wiegens den ingevallen Üooi niet doorgaan, maar werd vervangen door een wedstrijd in ringsteken. Van de uitslagen der verschillende wedscrijden hebben we niets vernomen. - NOORD-SCHARWOUDE. EEN ANGSTIG OOGENBLIK. Öp een gegeven oogenblik schrok het paard besannen voor voor de ledige koolwagen van den heer Jb. Maars, op het spooirterreiri en sloeg op hol. In vliegende vaart ging het in de richting van het dorp, waar de dorpsstraat naar twee kanten ombuigt, richting Zuid-Scharwoude richting Oud karspel. Er moesten ongelukken gebeuren. Het paard holde recht op ihet hek van bet erf van den heer Balder af. Het was om van te huiveren. Paard en wagen kwamen trouwens in het hek terecht, en hoewel de wagen werd versplinterd ein het hek ingedrukt en vreeselïjk beschadigd, kreeg het paard geen verwondingen. Het was een angstig oogenblik'. Ook de heer Haag uit Amsterdam waardeerde het werk van „Volharding." Hierna richtte Zijne Edelachtbare, de heer A. C. Kroon, nog eenige woorden tot den heer van Lear, waarin hij „Vol harding, met warmte aanbeval. Des avonds werden uitgereikt de medailles, welke gewon nen waren op den wedstrijd om het kampioenschap van den Laogendijk op Vrijdag j.l., benevens de nzilveren wisselbeker. (Zie ons nummer van Zaterdag), gewonnen door Paarlberg. Hierna werd de avond op gezellige wijze voortgezet, hetgeen wel te danken was aan „De Kleine Kapel", die ook des mid dags op het ijs reeds aangenaam verraste. OUDKARSPEL. IJSSPORT. NATIONALE PROEFWEDSTRIJDEN op Zondag 12 Februari j.l. op het „Waardje" te Oudkarspel. Vïoolijk wapperden, door Oostenwind beroerd, de kleurige vlaggen, op de wijde, ijs be vloerde watervlakte, als ware het om jong en oud uit te noodigen, tot bijwonen van de wedstrij den, die gingen plaats hebben. Echter was de belangstelling Tyjpt zoo groot, als wel had kunnen zijn. En gerust durven wij beweren, dat die scherpe Oostenwind daaraan niet geheel on schuldig was en dat bij gunstig weer veel meer publiek aan wezig zou iijn geweest, hoewel, de weersomstandigheden dan in aanmerking genomen, men niet ontevreden behoeft te zijn. Wjj willen beginnen met nogmaals te waardeeren, hetgeen door het bestuur van .„Volharding" werd gedaan, om den baan zoo goed mogelijk te krijgen. Met een ijsschaaf is men er in geslaagd den hobbeligen baan van Vrijdag te veranderen in een gladde vlakte, keurig afgebakend en verder geheel ingericht (volgens de voorschriften van het Wedstrijdreglement, Er werd gereden over 500 en 1500 M. We laten hier den uitslag van de wedstrijden volgen: I. EERSTE SERIE (15, 16, 17 jaar). A. 500 M. hardrijden. Eerste rit: 1. L. 'Haag, Amsterdam, 1 min. ll2/5 sec. 2. T. Boot, Purmerend, 1 min. 5 sec. 3. G. Pranger, Schagen, 1 min. 222/5 sec- 4. P. Karsten, Harenkarspel, 1 min. 144/s »2C- 5'. D. Stadegaard, Bovenkarspel, niet opgekomen. 6. P. van den Hoven, Npord-Seharwoude, 1 min. 234/s sec. ,7. J. Ros, Oudkarspel, 1 min. 93/5 sec. Tweede rit: I1.* L. Haag, 1 min. 9l/5 sec. 21 T. Boot, 1 min. öVs sec. 3. P. Karsten, 1 min. 93/5 sec. 4. J. Kos, 1 min. 62/5 sec. lste prijs: T. Boot, Purmerend. 2de prijs: J. Kos, Oudkarspel. B. 1500 M. hardrijden. Deze afstand werd slechts éénmaal gereden. 1. J. Kos, Oudkarspel, 3 min. 34 sec. 2. T. Boot,, Purmerend, 3 min. 263/5 sec. 3. L. Haag, Amsterdam, 3 mie. 542/5 sec. 4. P. Karsten, Harenkarspel, 3 min. 557s sec. 5', p. van flen Hoven, Noord-Scharwoude, 4 min. 314/ö sec. lste prijs: T. Boot, Purmerend. 2de prijs: J. Kos, Oudkarspel. '■V II. TWEEDE SERIE (18 en 19 jaar) A. 500 M. hardrijden. Eerste rit 1. )H'. Gaag, Amsterdam, 1 min. 93/5 sec. 2. K. Kaan, Oude sluis, 1 min. 11 sec. 3. N. PTonk, Warmenhuizen, 1 min. II1/5 sec. 4. W: Kuiper. Bussum, 1 min. 12 sec. 5. A. Bruin, Oudkarspel, 1 min. 142/5 sec. 6. W. Kos, Oudkarspel ,1 min. 74/5 sec. Tweede rit: lL H. Haag, 1 min. 82/5 sec. 2. N. Pronk, 1 min. 94/5 sec. 3!. A. Bruin, 1 min. 93/5 sec. 4. W. Kos, 1 min. 5 sec. lste prijs: W. Kos, Oudkarspel. 2de prijs: H. Haag, Amsterdam. B. 1500 M. hardrijden. Deze afstand werd slechts één keer gereden. 1!. IH'. Haag, Amsterdam, 3 min. 49x/5 sec. 2. W. Kos, Oudkarspel, 3 min. 40Vs sec- 3!. A. Bruin, Oudkarspel, 3 min. 503/5 sec. 4. 'N. Pronk, Warmenhuizen, 3 min. 56 sec. 5. K. Kaan, Oudesluis ,3 min. 523/5 sec. lste prijs: W. Kos, Oudkarspel. 2de prijs: 'H. Haag, Amsterdam. Dat in deze laatste serie Langere tijden werden gemaakt dan in het begin van den middag, kwam door dsn steeds sterker wordende wind. De prijzen waren zilveren en bronzen medailles, die ten lokale van den heer C. Vis door den heer E. Zaagman, voor zitter van „Volharding" aan de prijswinnaars werden over handigd. In zijn toespraak tot de winnaars drukte de voor zitter Oi.m. den wensch uit, dat de goede verwachtingen, welke mqa op ferond van hunne praestaties gedurende de afgeloo- pen week. (W. Kos won 6 mieldailles gedurende die week) niet zullen worden beschaamd. Hij wekte allen op, door ijve rige en zorgvuldige training, nog betere resultaten te beha len. Verder bracht hij een hartelijk woord van dank aan den heer van Lear, afgevaardigde van het Bondsbestuur, die de wedstrijden had geleid. De heer van Lear, hierop antwoordend, bracht een woord van hulde aan „Volharding" en roemde bovenal het zoo uit stekend in orde zijn van den baan. ,„Moge dit aanleiding zijn, dat aan Oudkarspel betere, wedstrijden worden toegewezen. 1. JONGENS (5e en 6e klasse); met slede; 1'. Jan Mulder. 2. Jan Langedijk. 3. Jacob Kostelijk. 4. Simon Kuiper. 5. Dirk Kos. 6. Mathijs Maars. 7. Cor Langedijk. 8. Piet Zeeman. prijzen. II. JONGENS (3e en 4e klasse); hoepelen; 4 pr. 1. Maarten Vriesman. 2. Klaas van Meurs. 3;. Cox Jongsma. 4. Jacob Kaas. III. MEISJES (5e en 6e kljasse); met slede; 6 prijzen. 1'. Guurtje Nap. 2. Marie Huigen. 3. Gonnie Jonker. 4. Mien Mulder. 5. Grietje de Boet. 6. Geertje Wals. IV. MEISJES (3e en 4e klasse); 6 pr.; bal op 'n bordje 1. Nelly Schagen. 2. Jantje Mulder. 3|. Jo Huigen. 4. Trijntje Kostelijk. 5. Grietje Eriks. 6. Guurtje Tuinman. De wet verzvyaart, volgens adressante, den bonafiden fa brikanten onnoodig het op het oogenblik toch reeds zoo moei lijke bestaan en geeft aan den anderen kant den kwaadwilligen ook reeds, zonder tie voorgestelde wijziging, ampel gelegenheid tot fraude, terwijl bij aanneming van deze wetswijziging de de deur tot fraude nog wijder wordt geopend ten detrimente j van fiscus en bonavide bedrijven. Verzocht wordt, het ontwerp tot wetswijziging te verwerpen en den Minister in overweging te geven de invoering van deze wet uit te stellen tot betere tijden. W. Kos behaalde op de wedstrijden in Alkmaar Zaterdag een tweede prijs. IJSVERMAAK VOOR DE JEUGD. Zaterdagmiddag werden op het „Waardje" wedstrijden ge houden voor schoolkinderen. Het weer was bijzonder gunstig en daardoor waren velen naar den ijsbaan gekomen om de jeugd eens in actie te zien. Met zeer veel genoegen hebben we gekeken naar de ver schillende wedstrijden, die onder leiding van het onderwijzend personeel en somige leden van bet bestuur van „Volharding" de ejug een prettigen dag hebben bezorgd. Daar er verschil lende prijzen aan waren verbonden, waren de wiedstrijden bijzonder geanimeerd. De kinderen waren verdeeld in vier groepen. Hieronder volgt de uitslag. HET FAILLISSEMENT VAN WORMERVEER AANGEVRAAGD. Maandagmiddag werden 'hier wiedstrijden gehouden in ring steken, voor heer en dafne. Iin totaal namen 19 paren aan den wedstrijd deel. De uitslag was als volgt: Eerste prijs (f 10.—): Mej. J. va ndier Panne te Oudkarspel. F. Timmerman Schagen. Tweede prijs (f 7.50): Miej. A. Langedijk—Slooves te Nd.- Scharwoude. C. Langendijk Cz., Noordscharwoude. Derde prijs (f 5.00): Mej. N. N|ap, Oudkarspel. S. de Leeuw Oudkarspel. NIEUWSTIJDINGEN. „IK" DE INBREKER. Te Balkburg bij Hardenburg (Ov.) ontdekten Zondag naar de „Cour." vertelt, die beide dochtertjes van den heer R. O. G „Veldzicht", dat in de keukien van het huis, waarin de directeur de heer Loos, die tijdelijk afwezig was, woont, een .ruit was uit gesneden. Die !heer v. Leijsen, die den sleutel van het huis be waarde, ging, vergezeld van dein beambte K. en de beide meisjes, naar de voordeur der woning, opente deze en ging naai" binnen. Het was bijna donker, doch niettegenstaande de duisternis zagen aliens achter in de gang ©en man staan. De heer Leijsen riep: „Wie is daar!" waarop de onbekende anItwoordde„,ik". „Wie is „ik",: vroeg de directeur, daar bij een lucifer aanstekende en boven zijn hoofd houdende. Het antwoord was: „ik, politie", en op het zelfde moment schoot •de onbekende zijn inmiddels getrokken revolver af, zoodat een kogel vlak over het hoofd van den heer L. floot en in het deur kozijn sloeg. Onmiddellijk verlieten de binnengekomenan de woning en gingen hulp halen. Die inbreker is in dien tijd uit het keukenraam geklauterd en gevlucht op de uit het tuin huisje gestolen fiets. De politie trachtte nog tevergeefs dm vluchteling te pakken. De heer L. was intusschten met gewapend ehulp weder naar de woning gegaan. Daar kwam men tot de ontdekking dat die inbreker op het het punt had gestaan een goeden slag te slaan. Hij was boven op y&e slaapkamers geweest en had daar een bakje gevonden met sleutels van alle in het huis aanwezige kasten, terwijl aan iedere sleutel een kaartje verbonden was, vermeldende de kastdeur, waarop die sleutel paste. De in breker behpeide dus niets te vernielen. De gelegenheid, om va|n Idee sleutels gebruik te maken, had hij niet voorbij laten gaan. De koffers, die op den zolder stonden, had hij reeds naar beneden gehaald en gevuld met alles wat naar zijn gadinsg was, zooals een bontstel, linnengoed enz. Van beddegoed dat hij uit de slaapkamers had gehaald, had hij zich in dan kel der een bied gemaakt. DE TABAKSWET. De Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer waarin het ontwerp tot wijziging van de WWet op den Tabaks-accijns van 6 Mei' 1921 beschouwd wordt als een belemmering voor de nationale nijverheid ©enerzijds en aals een bron van improductief ver spilde Arbeidskracht anderzijds (dit laatste niet alleen voor handel en industrie, doch ook voor bet departement). Daarenboven is deze wet ontstaan in een tijd van groote wel vaart, toen de ambts-voorganger den tegenwoordigen minister meende., dat deze extra last zeer goed zou kunnen worden gedragen en bij bet dalen der tabaksprijzen onbemerkt zou kunnen worden verwerkt. Dat is in den huidigen tijd van malaise niet meer het geval en adres san te vreest, dat de in komsten verre beneden de raming zullen blijven en acht het >t<sc ijc.cn van het percentage niet denkbeeldig. Een bankinstelling heeft het faillissement van de gemeente Worrrnerveer aangevraagd. „Het Volk" vertelt er het volgende over: Voor werkzaamheden als scholenbouw, bruggenbouw, aan schaffing van brandweermateriaal, enz., heeft WWormerveer gepoogd een definitieve leening te sluiten, doch van de 20 bankinstellingen is er niet één bereid het geld te leenen en de leening is fiiet geplaatst. Intusschen gaat de gem'eente-huishouding haar gang en met goedkeuring van het Provinciaal Bestuur is een kasgeldlee- ning gesloten van f 300.000. Alleen uit hoofde van inkomstenbelasting moeten wij ont vangen f 370.000. Wjij zijn dus behoorlijk gedekt; waarbij komt dat de overige belastingen nog pl'jn'. f 100.000 opbren gen. Nu is 289)000 kasgeld opgenomen len kómt er een verkla ring van den vertegenwoordiger der bankinstelling, dat de kasgeldleeningen niet verlengd kunnen worden, omdat ze niet „düscontabel zijn. Onze belastingbiljetten zijn ternauwernood uitgereikt, dus inkomsten zijn er nog niet direct te verwachten. Het spreekt vanzelf, dat in den loop der komende maanden, deze geldien zullen binnenkomen: tot nog toe werden dan ook telkens de promessen verlengd en liep alles op rolletjes. Opmerkelijk was ineens de weigering om verdere kasgel- leeningen te sluiten of oude kasgeldleeningen te verlengen. Hel gemeentebestuur zat dus op een gegeven oogenblik zon der kasgeldmiddelen. Gelukkig kwam er spoedig het maandelijksch voorschot van het Rijk, zoodat de huishouding ten minste haar eerste verplichtingen kon nakomen. Maar daarmede was men niet klaar, er vervielen enkele kas geldleeningen en er moest worden betaald; wij meldden aan de banken, dat er nadere financieele regelingen getroffen zou den worden en betaalde intusschen onze grootste benen. Een van de bank-instellingen is dit niet genoeg en zij heeft onze f aillissements -aanvraag ingediend. DE MOORD TE ROTTERDAM. Mm meldt uit Leiden: Gegrond op mededeelingen uit politie-kringen kunnen wij mejdedeelen, dat bij voortgezet, onderzoek de waarschijnlijkheid steeds grooter wordt, dat de daders in de Rotterdamsche moordzaak niets te maken hebben met den moord op mr. Wijsman.(Hjbld.), BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE KRONING VAN DEN PAUS. Zondagmorgen beeft in de St. Pieter de kroningsplechtig heid van dien nieuwen Paus plaats gevonden. Aanwezig waren de leden der familie Ratti, het corps-diplomatique bij den Hei ligen Stoel, vertegenwoordigers der Maltbezer Orde, bene vens ongeveer 50.000 genoodigden. Tegen 9 uur kwam Z.H. de Paus gedragen op de Sedia en voorafgegaan door prelaten en kardinalen, den St. Pieter binnen. Na de H. Mis zette kardinaal Diacra den Paus den Tiara op jhet hoofd. Vervolgens zegende Z.Ht. de aanwezigen, waaarna hij zich terugtrok. De menigte voor de St. Pieter verzameld, ter gelegenheid van de kroning van den Paus, wordt op meer dan 200.000 personen gescha't. Zij rie pluid om den Paus om haar te zege nen. Tenslotte verscheen de Paus op het balcon, vergezeld van 6 kardinalen. De Paus zegende de menigte en wuifde daaarna met de hand tot afscheid. Dit is een belangrijke gebeurtenis, daar sinds 1870 de Pau sen niet op het balcon zijn verschenen. De Italiaanscbe troepen presenteerden het geweer. De Paus zag tijdens de kroningsplechtigheid zeer bleek en was zeer aangedaan. Zijn stem beefde een weinig, doch werd langzamerhand krachtiger. De plechtigheid duurde 5 uur. De Italiaanscbe briefschrijver van „,'Het Handelsblad" zegt o.a .bet volgende, ook in verband met de ministerieele crisis aldaar IHet Quirinaal heeft op het oogenblik reden om het Vati- caan te benijden: Die Regeering van het Koninkrijk Italië is deerlijk in verlegenheid. Zelden was er een ministerieele crisis zoo ingewikkeld en kon zoo moeilijk tot een oplossing worden gebracht, Na zeven dagen is nog niemand in staat ge vonden om een behoorlijk kabjinet te formeeren. Men be vindt zich wat men noemt „in de niesten". Ook de pauskeuze was een probleem; maar de 534 kardinalen vormen een be stendig college, dat met kalmte en methode te werk gaat. Zij hebben het vraagstuk, waarvoor zij geplaatst waren, in een halve week opgelost, en dat sot algemeene voldoening. Het koninkrijk roept om een man, een leideren vindt er geen Van de Kerk behoeft de algemeene Herder slechts te wor den aangewezen. De Kerk verkreeg in dat geval een „Achilles" tot aanvoer der. Men hoopt voor het koninkrijk nog altijd -een Achilles „op te snorren". Zenuwachtig wordt er rond geloopen....,, maaar alle tenten vindt mm leeg. Van Pius XI was de eerste daad de menigte, Rome, Italië, en de Wereld te zegenen vanaf het balkon van den St. Pieter, over de. menschheid de nwaren vrede afbiddende „waarnaar zij verzucht". Een daad van staatkunde? Een daad van christelijke, herderlijke liefde? Sedert 1870 tiad geen paus zich aldus aan de menigte vertoond..../»; doch die menigte vroeg niet naar oorzaak of naar beteekenis, doch barstte los in on beschrijfelijke geestdrift en jubel, 't Was anders dan toen het publiek hei lijk van Benedictus XV ging bekijken; dit was een echte huldiging va|n ihet levende pausdom. De klokken luidden en tegelijk met de Vaiticaansche paleiswacht, brach ten de Italiaanscbe troepen, die ophet plein geschaard stonden, het saluut met de wapenen. Mooi en symbolisch stond daar ter zijde een escadron Savooische dragonders, waarvan, na 't kort commando, de sabels opflitsten in 't zonlicht, terwijl ook van die soldaten de oogen zich op het balkon vestigden. De menigte knielde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2