N I Hl WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 31. Zaterdag 18 Februari 1923 I* blad 31e Jaargang per 3 maanden f 1,15 Spaander Co Colbert Costuum f 70.00. sr LAMIxEDIJKEft COIJRAMT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Dord^rdugb en Zaterdags. AB0KNEMEHT8PBUS BEDACTEÜE-ÜITGEVEK J. EL KEIZER. BUBBEL: loorduchi rwoude. PRliS D£B ASYEBTEHTIÉNt Vsa 1—5 regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. Srooie letters of vignetten worden na&r plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks aan den Uitgever, DIT NR. BESTAAT UIT 3 BLADEN. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK. 14 Februari. Sneeuw en ijs, nog altijd vinnige kou, de schaatsensport opbloeiend zooals 't in jaren niet het geval is geweest. De (profetie, dat 1922 een langen, zeerstnen- gen winter zou brengen, komt ten volle in vervulling. We hebben half Februari bereikt, en 't heeft er dien schijn van, of die wintervorst nog een poosje te onzent zijn „zetel zal blijvien opslaan", om miet den oudien dichter, bij een vorige gene ratie zeer geliefd en thans nagenoeg ver geten te spreken, 'it Eigenaardige van dien winter 1922 is, dat wij telkens ver rast worden door vleugjes van dooi; van zachtere mildere temperatuur, die doen denken aan naderende lente. En dat grillige, ongestadige is natuurlijk voor tal van menschen, die niet uiterst behoedzaam zijn met het kiezen van kleed-ij dikkere of tneer-zomersche van aard, buitengewoon gevaarlijk. De boo»- 2e griep waart dan ook steeds rond. 't Schijnt dat ze over bet algemeen aan hiet afnemen isj maar toch is het -cijfer van ziekte- en sterfgevallen nog abnor- tmaai hoog. De needs lang verwachte tij ding van prof. Bolland's overlijden is ontvangen en het bericht beeft ook in de kringen van hen, die zeer ver staan van de denkbeelden, door dezen wijs geer gepropageerd, geestesgaven is heen gegaan. Ook begrijpt men thans, dat de laatste openbare rede, door den thans overleden wijsgeer gehouden, -en die op menigeen zulk een pijnlijken indruk wek te, blijkbaar werd beh-eerscht door een geesteslijden, hetwelk verband hield met Bolland's zware ziekte. In de jongste kjoodenlijst vindt men ook den naam van een zonderling, een „type", den Haagschen z.g. Paradijs-dichter, excen trieke maar tevens goedhartige figuur, vriend van kinderen en dieren, die de beteek-enis van Breeroo's ,,'t Kan ver- kieeren" wel ten volle heeft ervaren. Uit toomeel kringen traden vrienden, die zorgden dat Boelens, de Parijsdichter, een fatsoenlijke begrafenis kreeg. Ons Lagerhuis heeft weer een wteek arbeids achter den rug, en ar yalt hiet zoo heel vee/van te vermelden. Bij de Arbeids-begrooting (thans achter den rug) kwam een motie-Wijnkoop, strek kend om alle woningen, dus ook de gedeeltelijk bewoonde, te „distiibua> ren", onder -daklooze gezinnen. Voor de S.D.A.P. was 't een lichtelijk-lastig en netelig geval. Zij vond erop, een motie te maken, distributie van deniet- bewoonde perceelen makend. Edoch, het debat over den woningnood was reeds gesloten. De „vuu-rrooue" motie werd natuurlijk verworpen, doch de wedloop tusschen communisten en soc. democraten had iets onweerstaanbaar oomisch. Ook de tatórie-Abr. Staalman, strekkend om de invoering der Vleeschkeurings-wct uit te steden, is gelijk ook ik voorspelde ge tuimeld. Bij deze gelegenheid schelde de heer Teenstra, zich van de vrij-z. democraten zijn voormalige geest verwanten en clubgenooten atEn afgevaardigde is sinds uit de vrijz.-dleim. fractie getreden. Het getal „wilden" in de Kamer is toenemend! De „storm" in de gelederen van de club- Marchant duurt onverminderd voort. De beer Amkerman beeft verklaard, in Juli geen Chr. Historisch mandaat meer te begeeren. In hoever de fractie-Schok king pogingen dèèd om mr. Anker- knan van dit besluit terug te houden, wordt n et vermeld. Wèl wordt bericht, dat van dezeu afgevaardigde de sympathie en zich blijken te be wegen, thans, in de richting van de Herv. Staatspartij. Trouwens, de wegen om via nieuwgevormde, politieke par tij het Parlement binnen te komlen, wordt steeds grooter in getal. Wij mo gen ons nu ook verblijden in de 'Staats partij voor Volkswelvaart, dewelke ook haar uitgebreid program van actie'heeft giepubliceerd, i De Twieede Kamer heeft goedgekeurd die 300-millioen-Staatslee'n.ing zonder Stok achter d edeu-r, en de kans, dat oen beduidend deel ervan door „Ame rika!" .zal worden overgienomajn,, lijfkt: groot. Voor Minister De Graaff opende zich bet verschiet op een allerg-enoiege- lijksi uurtje: Mr. Marchant zai Z.Exc. eerlang vragen stellen in. verband met dien „uitbrander", onlangs door Go-uv. Gen. Fock toegediend aan enkele In dische regenten, die 't ondernamen,zich bij een Comité v-oor Indie's zelfstandig heid aan te sluiten. Hoe minister L-e Graaff zich tegen de aanvallen, welke de vrijz. democratische „tigre" op het Indisch beleid zal ondernemen, zal be veiligen en verdedigen, vragen velen zich nu af, zich bij voorbaat verkneute rend in het kastig parket^ waarin de heer De Graaff zai worden gebracht. De Begrooting van Buitenlatidsche Za ken is behandeld in ons Lagerhuis, en opnieuw kon men Minister Van Kar- n-ebeek's diplomatieke handigheid en slagvaardigheid bewonderen. Vooral- waar Z. Exc. moest „pareetóén" die di verse uitvallen met betrekking tot de hulp aan het noodlijdend Rusland te verschaffen. Deze zaak ressorteert nu bij B-innenl. Zaken en Minister Ruys wacht nu welhaast een motie tot het verleenen van een m-illioen uit de Ne- dierlandsche Schatkist ten bate van de hongerenden. Terwijl voor de Kamer zitting van Woensdag 15 Februari nog restte een voorstel-van -de Laar, strek kend om de f30.000 v-oor ons gezant schap bij den H. Stoel te schrappen. Dr. Van de Laar maakte dat amende ment aanhangig in verband met de uit lating van den (sin-cis verplaatsten) in ternuntius die zich bij die aanbieuing zijner geloofsbrieven aan de Koningin vertegenwoordiger noem Je van aen Ste dehouder Gnristi op aarciie. Dus een zuiver katholieke opvatting. De Chr. Hjstorischen zouden het amendement van de Laar steunen, de anti revolutio nairen niet. Die soc. democraten zullen (piimaal verklaarde de heer Schaper voor het voorstel tot schrapping van de j post st-eanmen. Het is dus dubbeltje op j zijn kant.... Van de houding der Vrij- 1 h-eidsbionders hing in deze a-hes af. Laat ik van de rede, door Mr. van Karne- foeek bij de verdediging van zijn biegroo- i ting gehouden, nog aanstippen, dat hij mededeelde, hoe de V-er. Staten, Enge land, Frankrijk en Japan, elk uitdruk- tijrukkelijk hebben verklaard, dat ziij de rechten van Nederland met betrekking tot ons insulair bezit in den Grooten Oceaan zuluen eerbiedigen. Dit is geen -bepaalde waarborg van onaantastbaar heid, maar wel is Nederland opgeno men in d esfeer van onderling vertrou wen. Voor zoover tractaien waarde heb ben, zeker van groote beteekienis. Aan Mr., van Karnebeek, arbeid als leider van de Volkenbond-bijeenkomst, werd vooral door Mr. Dresselhuij-s war; me -en welverdiende hulde gebracht. Wat de Minister rescontreerde met woorden van hulde aan het Internatio naal hof van Justitie, dat den bisschop pel ijken zegen op zijn arbeid heeft in geroepen. De Hoistad bood het onder Mr. Loder's leiding gestelde Hof een blijk van waardeering aan in den vorm van eeni-ge zeer fraaie inktkokers. Uit de „Regeerings-cuisine" kwam bericht, dat een ontwerp tot regeling voor hen, die gewetensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, oorlog ver laten heeft. Ik stip hier tusschen haak jes even aan, dat de Lichting '17 voor herhalingsoefeningen dit jaar niet be hoeft op te komen. Uitgekomen is ook Minister van Dijk's regeling voor het georganiseerd' overleg in het leger? Wij krijgen in de komende week weer be drijvigheid aan beade zijden van het Binnenhof. Ook de Senaat gaat weer pan den arbeid. O.a voor afdoening van de wijziging der Tabakswet. Smeekbe den werden tot de Eerste Kamer ge richt om dat ontwerp toch niet goed te keuren. En men kan er zeker van zijn, dat de tribunes zullen volstroomen', als onze senatoren ovet dit onderwerp te beslissen hebben. De „magneet" ge naamd beurs, stoffelijk belang des men schen, blijft voorshands nog de aller sterkste. De jongste misdadigheids-rubriek'wek te z-eer buitengewone belangstellingen geen wonder- voorwaar. Er was het ge val van den moord te Rotterdam, met al dien aankleve van dien. Hetwelk naar even scheen, zou leiden tot ont- i dekking van de schuldigen aan den, treimimoord van Oudejaarsavond. Van dit laatste, n.l. van verband tusschen den moord, op Blazer te Rotterdam ge pleegd, en den noodlottigen daad van Mr. Wijsman, schijnt geen sprake te zijn, volgens d-e ervaring, tot nu toe d-oor d-e recherche opgedaan. Wel geeft het Rotterda-msche moordgeval kijk op een toestand' van geestelijke en zedelij ke verwording, waarvan al meer oneven wichtige jongelingen slachtoffer dreigen te worden. Er was de verschijning van Broek- huys voor bet Haagscbe Gerechtshof. Die verwachting, dat deze beklaagde, tegen wien twee jaargjverd gevorderd voorlooipig op vrije voeten zou worden gesteld, is beschaamd. Velen blijven stel lig gelooven, ttet de' mtn?' eindigen zal Imiet de vrijspraak van dezen veelbespro ken praktazijn. De -extra-brutale, gelukkig- mislukte overal va nden treinroover op het tra ject UtrechtBrussel, waarvan een in gezetene van Utrecht bij-na het slacht offer zou zijn geworden, zal er niet 'weinig toe hebben bijgedragen om sou tai-g-en vrees voor spoo-rreisjes in deze veelbewogen diagen te doen toenemen! De „roode haan" heeft zich in de afgeioop-en week weer eens heel bij- zondier do-en gelden. Te Amsterdam in de JodenbTeestraat, woedde een brand, zooals in jaren niet was aanschouwd in de hoofdstad. Die voor circa zeven j ton schade berokkende. De brandweer gaf prachtig werk, en de bewoners der buurt betoonden zich op schitterende i wijze tegenover de brandweer-gasten, die in de felle vorst tegen het verwoes tend element moesten kampen. H-et departement van Justiitie glaf blij-k van sympath-eke medewerking in de richting van samenwerking en on derlinge voorlichting tusschen Justitie, politie en pers. In die richting, kan -een goede toestand worden geboren. Mits men zich, van beide kanten, strikt en stevig houdt aan de te treffen afspra ken. Laat ik, van het jongste week-ge beuren, nog aanteeken-en, de vieringvan het 75-jarig feest van het vermaarde Haagsche schilders-genootschap „Pulch ri Studio" -en de huldiging van dett 70-jarigen prof. H. Blink, door de Re geering gesierd' met de Ridderorde van dien Leeuw. Er bestaat kans, -dia't de Directie on zer spoorwegen voor den a.s. zomer wat mildere tarieven vaststek. Voorons allen, en ook voor d:e uitkomsten van hare exploitatie-rekening is 't van harte te hopen. Tegen de gemeente Wormierveer is aanvrage tot fail bet-verklaring! inge diend. Vermoedelijk zal men ook aan dit geval wel een mouw wet-en te pas sen. Wat niet wegneemt, dat zulke din- gen „illustreeren", hoe onhoudbaar de 1 gestie, het bestier, in som'migle ge meenten gevloerd!, de situatie daar a-1- lengs maakt. In die bescheiden gemeente Zeddam is de brigadier der Rijksveldwacht uit z'n woning gezet, 't Betreft i.e. een gezin van man, vrouw en elf kinderen. Tragisch genoeg, maar de „note comi- que" in diezie is, dat de man kan wor den genoopt assistentie te verleenen voor het. 4 hem zelf uit zijn huis verwijderen. Zoo ziet men, is -er soms toch nog iets lachwekk-endls ook in de droefst-lijkende gevallen dies Ite- ALKMAAR, Ter kennismaking mot onze KJeerma Iter ij naar maat EEN BEZOEK AAN EEN KINA-ONDERNEMING. We heeften, evenals de menschen in Holland, het Kerstfeest in de' kou ge vierd. Het was welgeen echte Hol- landsche kou, maar we tobben genoten van betf koele bergklimaat; da: 'Shs voor al de avonden maakte tot een frissehe zaligheid, zo.uais we die tot nu toe niet gtekend hadden. 10 lange dagen hebben we onze tenten opgeslagen in een eenvoudig hotelletje, gelegen op ongeveer 1100 M. De Soebang pas, de naam van onze verblijfplaats, is gele gen aan den weg tusschen Padang en Solok. Wanneer gij het op de kaaTt zoudt wi-llen opzoeken, zult gezien, dat het ten Oosten van de hoofdplaats van Sumatra's Westkust ligt. V-eel is er niet. Alleen slechts het hotel, met niet meer ruimte dan v.oor een paar fa- miliie's, en «en pastanggrahan (Gouver- ïiiements hotel, voor de op tournee-zijn de ambtenaren). Drie wegen zijn er, meer niet, een naar den kant van So lok, en een naar Pa .an en cvn n Alahan Pand ang, waarlangs de weg ons verder voert naar den top van Korin'tji, een 150 K.M. verder U kunt zich dus voorstellen, dat het ter nog eenzamer is dan op eenNoord- hóll-andsch do-rp. Het is een streek, waar de wilde dieren -nog veelvuldig voorkomen i-n de dichtte oeirwouoen, waardoor men zich 'alleen -een weg zou kunnen banen roet behulp van bijl en kapmes. De tocht van Padang is in een woord schitterend. Waar eens in dit zelfde blad een tocht naar Fu-rd tóe Koek beschreven is, kan ik nu wel zeg gen, dat deze reis op sommige punten schooner en grootscber natuur ople vert dan in de zoo beroemde Amei- kloof. Stel u voor een weg van Onge veer 40 K.M. lengte, waarin 300 groote hoeken en bochten, waarbij men gin- stiens 1800 moet zwenken, een weg, die op een gedeelte van 8 K.M. 800 M. stijgt, -een weg, waarvan men op (de hoogste punten een verrukkelijk uit zicht heeft over de geheels kustvlakten isn op de zee met haar tallooze ttoet palmen begroeide eiland es. Zooi-ets is niet te beschrijven, zooi,ets moet men alleen gezien hebben om er over mee te kunnen praten. Maar laat ik niet al mijn tijd gebruiken om u een denkbeeld te geven van de wond-erschoone atuur. W-e hebben -dan 10 lange dagen ge bruikt om te Loeboek Selassi, zoo heet- Idiit heerlijkle oord, te geni-etcn van wan delen, eten en slapen a, dit laaiste op zich zelf al een genot in -een koel klimaat) en van een bezoek aan een kinap-lantage. We hebben daar de ld-, nabOiOm z-ien groeien, die zoo onmisbaar vo r u in Noord-Holland is, dien boom, waarvan het geneesmiddel tegen de zoo zeer gevreesde, u ni-et onb-ekieiid zijn de malariakoortsen, komt. Voor dat dk met het eigenlijke be zoek aan de onderneming begin, wil ik hier eerst nog eens illustreeren, wat de Indische gastvrijheid be toekent. Tom. 1 ik een briefje schreef met het verzoek om eens een kijkje te mogen nemen en wanneer men mij dan kon ontvangen, gewera mij het antwoord, dat ik dien 3osten December zou kunnen komen. Maar er werd ons tevens aangeboden, dat men ons met de auto zou kom-en halen en \veer terug brengen, terwijl wij meteen uitgenoodigd werden bij de ad- ministratieursfamilie te blijven -eten. En dat bij menschen, die ik voor het leerst van mijn leven zou zien en spreken. Ik geloot' niet, dat we zoo iets in Holland kennen. Weli-swaar zijn de planters blij, als ze eens een levend wezen ziieni, tnaar toch is zoo'n gastvrijheid ten zeer ste te apprecieeren, vooral waar op het oogenblik ook in dit bedrijf een groote malaise heerscht, getuige het ontslag van vele -employe's. Zoo stond dan om half acht die au to voor de deur van het hótel ten om streeks kwa-rt over 8 werden we op de administraeurswoning door derzelfs bewoners hartelijk verwelkomd. Na een oogenblik e uitgerust te hebben begon nen we den tocht door de plantage, een terrein van 450 bahoes (bouws), wat ongeveer 35 H.A. isi. Daarvan is op het oogenblik nog maa' 280 bahoes beplant met kinaboomen. He- eerste, wal we na t een half uur loopens door ieerr dicht" otPWOn-l, kregen te" zien/was de kweekbed'-en, waarop de jOmge kina- plant ies ui-t zaad gekweekt worden. Dit zaad is, wat betreft de eerste kwaliteit, z-eer duur. Onze geleider wist te vertel len, dat hij uit 1 Gr. zaad ongeveer 1800 nieuwe plantjes kon kweeken, die goed voldeden, maar 1 Gr. zaad kostte dan ook f 10.In deze bedden bleven de plantjes staan, totdat ze, na geerit te zijn, groot genoeg waren om udtge- pl-ini worden. Met het ukplant-en moet men oo-k nog een gunstig mo ment uitkiezen, daar de kina na het j verplanten zeer slecht buiten waterkan en daar het onmogelijk is, om zoo'n j uitgestrekt terrein kunstmatig te be- spro-eien, toioet Moeder Natuur den plan ter hiermee help-en. Men maakt daar toe gaten in dien grond, en wacht, ver der tot regens doorbreken. Dan, zoo- -dira het hemelwater komt, zet men de planten in dien grond. Toen we op het terrein kwamen, waar -de nieuwe aan plant zou gescliiedien, maakte onze gids er ons opmerkzaam op, dat de gaten, -die ongeveer 25 centimeter in het vier kant zijn en ongeveer 50 c.M. d'.ep, de onderneming i1/^ cent per stuk kwa men. Dit ontlokte mij die opmerking, dat de werklui dan toch wel aardig "wat op een dag konden verdienen. Toen verscheen er een glimlach op het gelaat van den administrateur en hij kon niet nalaten te zeggen, dat al.s de kolie 'uit gerekend had, dat hij dien dag al 60 jo;f 70 oent verdiend had, de rest van 'het werk wel dien volgenden dag klaar zou komen. Dan hield hij maar op, ging pp z'n hurken zitten en een strootje rooken. Trouwens zoo gaat het met al bet werk, vandaar dat er meestal per stukwerk betaald Wordt. Wanneer de -kina uitgeplant wordt, dian is ze z-eker al 2 4 21/2 jaar oud, en heeft nog stieed's geen productie opge leverd. U kunt dus wel begrijpen, wat vo r een scha-dle een plantage moet on dervinden, wanneer er binneen dien tijd iets met den tuin gebeurt door k'limaats invloeden -en andere oorzaken. Soms kan men vieel last hebben van insecten, imaa-r ook de wilde varkens, die Ier diik- 1 wijis -een groot genot in vinden om'hun nesten tus-sch-en de kina struiken in te maken, kunnen dan door het omwroe ten van den Bódam heel wat last aan den planter gev-en. Steeds bij bet geleidelijk groeien van dien boom, wordt de oogst verkregen, vo .ra; door het opsnoeien en wegnemen van takken. Deze takken worden dian naar kleine loods es gebracht, of liever gezegd -naar -kiene afdakjes, waar ze door die vrouwen ontbolsterd worden. Dut gesphiadt op blokjes hout, waarop die kinatak es worden neergelegd, terwijl er voortdurend met behulp van zeer primitieve hamertjes de bast afgeklopt

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1