De volgende week hopen wij wederom met de Damrubriek een aanvang te maken. war dit. Het ïs een zeer eigenaardig ge luid, dat daardoor tteweeg-gebracht wordt, veel gelijkende op dat van de „eeüdschffllers" in het oosten van ons land. Hiet klinkt over die geheele onder neming, als een eigenaardig afwisselen van hoogtere en lagere klanken. Het is iets, diat den vreemdeling, die dat ge luid voor het eerst hoort, als een ge heimzinnigheid aandoet te midden van Üe stille natuur. Het is het eenige (tiee- kien van leven, dat imen zoo direct op merkt. Ik heb getracht nog een foto van dte schilsters te maken, doch bijzon der mood zijn ze niet geworden, daar een Inlandsche vrouw al heel slecht Stil kan staan, al is het ook taaar pen seconde. Zoo al vo ort wandelende, kwa men wij aan de verschillende dieelen van den tuin, en zagen ook het verschil in ouderdom van de .planten. Eigenaar dig deed het ons aan te hooren, flat een kinaboom het allerliefst maar niet moest gaan bloeien, want dat beteeken- de zijn dood. Het gebeurt daarom wel, •ïnaar de .planter weet dan vooruit, dat hij dien boom wel kan afschrijven. Wan neer de bast van de plant afgeklopt is, wordt ze in de droogschuur gedroogd en dan naar de fabrieken gevoerd, waar ze omgewerkt wordt tot de (kinine. Vroeger, zoo vertelde ons de adnuinistra teur, werd' de meeste in Indie geplante kina verwerkt door de Bandoengsche kaninefabriek, maar tegenwoordig wordt ook zeer veel verscheept naar Amerika, en ook naar Holland. (Slot volgt). PLAATSELIJK NIEUWS. W. Kostelijk Oudekarspel 478 p>. 3« pr. C. Langedijk Sr. Noordscharwoude 55 p. serie pr. 2de klasse: A. Rus, Hugowaard 426 p. ie pr P. Langedijk Sr., Noordscharwoude i j 421 p. 2e pr. W. Goudsblom, Hugowaard 411 p. 3de pr. P. Glas, Zuiüscharwoude 54 p. serie pr. I 3de klasse: K. de Vries, Noordscharwoude 382 p. ie v-.. C. Kuiper, Noordscharwoude 315.: p. 2de pr. H. Bood), Noordscharwoude 302 p. 3de pr. L. Dekker, Noordscharwoude 40 p. 1 Berie-pr. UITSLAG KOLFWEDSTR1JD IN „CONCORDIA". iste klasse: p. re pr. F. Pranger Pznj. Noordscharwoude 488 p. 2e pr.' HU1SVLIJTTEOONSTELLING TE OUDKARSPEL. Wij kunnen niet anders dan een 00- genbllk de aandacht onzer lezers en lezeressen vragen voor de a.s. Huis vlij t- tentoons elling, die vanwege het Nuts- Departement te Oudkarspel zal worden gehouden in een der lokalen van den «heer C. Vis, aldaar. Morgen, dat is op den dag wanneer dit nr. verschijnt, zullen de verschillen de werkstukken worden ingezonden,zoo wel die ter mededinging als ter opluis tering. Wat de nijvere hand, gestuurd door den vlijtigen geest gedurende de Winteravonden heeft vervaardigd, of w& licht reeds te voren, zal ten toon (ge steld worden. De rangschikking alleen zal reeds groote moeite en zorg kos ten, en de beoordeeling der verschillen de fraaie en nuttige handwerken, naai-, brei- en haakwerk zoowel als van zoo vele met naald, garen en zijde vervaar digde goederen, vraagt attentie, kennis en doorzicht. Ook op het gebied van kantklossen zal iets moois te zien zijn, en naar we vernemen zal deze kunst j dloor een .paar dames worden gediemon- streeid:. Naar we vernemen moeten de I inzendingen vele zijn en is zeker naar i gestreefd het beste te leveren wat op dit gebied in den meest uitgebreiden zin is te verkrijgen. Maar niet alleen op het gebied van den vrouwenarbeid, ook veel doorman- helijke personen vervaardigde werkstuk ken zullen ter mededinging en ter op luistering worden ingezonden. En wat is er op dit gebied niet veel, flat de aandacht zal vragen. Snijwerk, hout- zaagwerk, schilderstukken en teekenin- gen zullen op de tafels prijken als voor beelden van de huisvlijt, van nuttigen huiselijken arbeid, geleid door werklust ambitie. Wie zou dus piet deze Huis- vlijttentoonsitelllng met verlangen ver beiden I En he't zal. niet alleen de keu rige uitvoering zijn, die het oog zal Ver lustigen, het zal de geest zijn die zal spreken uit de ingezonden voorwerpen, de warme belangstelling, die gij zult ontmoeten, de gezellige huiselijke kring, dien ge u in verbeelding voor den geest kunt tooveren, in welken de avonden en middagen in gezellige stemming en nut tigen arbeid! werden doorgebracht. Daar om beeft biet Nuts-departement zoo'n uitnemend' werk verricht door het uit schrijven dezer ten toon stellingWat zal het daarmede uren van arbeid hebben opgeeischtl En de volgende week zult gte het werk in al zijn omvang kunnen zien en bewonderen. Naar we vernamen was de deelneming algemeen. Moge het zijn, voldoening wekkend voor hetNutis- Bestuur, dat niets onbeproefd heeft ge laten deze tentoonstelling aan haar doel te doen beantwoorden. De verwachtin gen zijn hoog gespannen, laten wij ho pen, dat die in niets zullen worden te leurgesteld. Den volgenden Dinsdag hopen wij na tuurlijk meer breedvoerig op deze expo sitie terug te komen. ZUIDSCHARsWsOUDE. De wedstrijd in schoontijden, waaraan 5 paren deelnamen, had den volgenden uitslag:. ie pr., mej. C. Kaay en de iheer P. Kraakman; 2e pr., tnej. A Mooy en |de heer A. Schrijver; 3de pr. mej. Mam men en de heer H. Schrijver. De wedstrijd in hardrijden had dezen uitslag: te pr. J, Leek, 2e )pr, C. Muller, 31de pr. Jb Bekker, 4e pr. ft. Kos Jb zn. Teneinde de onvarmiogenden in deze dagen te verrassen werd een wed- I strijd ten behoeve van hen georgani- seetd ind hard prikken. In 't geheel was f312.80 gevoteerd, waarvan 40prij zen werden aangekocht. Er werd ge reden door de volgende personen, die in volgorde winners waren: P. de Geus, W. Glas, P. Roos, A Kramer, J. Leek, i Schoenmaker, D. Kos, P de Ruiter en S'. Kramer. De echtgienoote van den beer C. Amends, viel, terwijl ze bezig was op een afdakje kleeren te drogen te han gen, door het uitglijden naar beneden op straat. Zij bezeerde zich daarbij'zoo danig, dat geneeskundige hulp moest wordien ingeroepen. Ten lokale van dén heer Kramer werd alhier een protestverga diering ge houden tegen de verplichte aansluiting bij de waterleiding. Nadat verschillende grieven waren besproken, werd besloten ren, teneinde zich met een gemoti veerd1 adnes tot den Raad te wenden met bet verzoek, op het genomen be sluit tot aansluiting terug te komen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Oudkarspel 18 Febr. '22.' M. de R.l Wilt UEd. s.v p. eenige ruimte af staan voor het volgende. Vrijdagmorgen heeft onze Raad ver gaderd, hoofdzakelijk naar aanleiding van bet ingekomen verzoekschrift, on- derteekend door 305 ingetenen, inhou dende het verzoek om ontheffing tot verplichte aansluiting aan de Waterlei ding. Breedvoerig is daarover in den Raad gesproken, doch bij stemming over dat j verzoekschrift bleek, dat de Raad zich 1 opnieuw tot verplichte aansluiting uit sprak, met 4 stemmen voor en 3 Itegen. Reeds eenige dagen was er gefluis terd dat één Raadslid waarschijnlijk an ders zou stemmen als de vorige keer, doch of dat lid door stille kracht is heinvloed, laat ik in 't midden, de stem tmfing wees uit, dat- de vroegere voor standers hun meening pok nu handhaaf den. De 305 onderteekenaars van het re kest wil ik nog even herinneren aan de toeening van een Rechtskundige, over verplichte aansluiting, waarin ook ep de protest-verga dering van 28 Jan. j.l. terdege is gewezen, n.l. op weigering fcn verzet dier burgerij. De rechtskundige zei de ongeveer het volgende daarover: Wanneer het niet in een artikel is vastgelegd dat helt P.W.B het recht heeft ons huisrecht te schenden, ondanks onze tegenstand, ta.a.w dat het P.W.B. het recht neemt zondier dat dit voldoende in eenige wetsartikelen is omschreven en vastge legde dan hebben wij m.i. alle rechten ieder voor zich om de waterleiding van onze erven en uit onze woningen te (keer en. Met beleefden dank voor de opname Hoogachtend UEd. dw. dn D. BREGMAN. PREDIKBEURTEN. Ger. Kerk Noordscharwoude. Half 10 uur: Ds. J. Hoek van Soest' PLAATSELIJK NIEUWS. DE WATERLEIDING TE ZUID-SCHARWOUDE. Woeinsdagavond half acht vergaderde de commissie van actie tegen die verplichte aansluiting van de waterLeiding in openbare vergadering ten lokale van den heer P. Kramer. Aan wezig waren het voorloopig bestuur bestaande uit Je he eren Jb. Kor ver, Voorzitter, A. Schrijver, secretaris en J. Reijne, K. Kostelijk, V. Diepen, Frederiks en Tuyn leden en een 60- tal belangstellenden, waaronder twee raadsleden en een wet houder. D5" voorzitter opent de vergadering en zegt dat het doel is een bespreking te houden tot het komen tot nietig verklaring van het besluit door den Raad van Zuidscharwoude genomen, inzake verplichte aansluiting aan de waterleiding, door deze Protestvergadering. Voorts wijst hij op verschillende bezwaren van financieele zijde. Aangezien er een kleine vóór vergadering had plaats gevonden, waar bovengenoemde com missie gevormd werd, verzocht de voorzitter den secretaris voorlezing' van het op die bijleenkomst verhandelde, waaraaan de heer A. Schrijver voldeed, waaruit bleek, dat een 7-tal personen bereid gevonden werd een protestvergadering uil te schrijven, naar aanleiding van het bovengenoemde raadssbe- sluit, om te protesteeren tegen den dwang van verplichte aan sluiting en de mogelijkheid onder de oogen te zien, daaraaan ie ontkomen en wat er eventueel aan te doen zal zijn. Daarna gaf (de voorzitter het ondsrweorp aan de discussie over, waarvan veel gebruik gemaakt weid. Over het algemeen was men niet tegen waterleiding, maar men maakte zich ongerust over de kosten van aanleg en later van het waterverbruik; de onbillijkheid werd terdege ge voeld, dat mien er niets over te zeggen had, om deze extra- financieele last al dan niet op zich te laden, maar eenvoudig gedwongen werd, zich dit offer te getroosten. Gezien de on dervinding met het slechte gas en eveneens onvoldoende licht sterkte van het islectrisch tegen een exhorbitante prijs, voor- ziag men van nog zoo'n provinciaal opslokbedrijf op het wa tergebied een gevoelige aanslag op hun portemonnaie. De hr. Schrijver zou willen dat men perceelen, waar gebleken is voldioende water te zijn, de verplichte aansluiting niet hand haafde. De heer WWeel was vurig voorstander van aan- öansluiting aangezien zijn woning absoluut geen voldoende water had, en aangezien dergelijke huurhuizen hetzelfde euvel hebben, vond hij het heel goed, dat men de aansluiting ver plichtte. De heer Bekker lichtte de vergadering in, dat de aansluiting bij Bouwverordening was vastgelegd als zijnde verplicht. ook direct bij nieuwbouw, een aan huizen waar geen voldoende of ondeugdelijk water was. Huizen die echter 40 meter van den weg staan worden niet aangesloten. De voorzitter vraagt of er een contract bestaat en voor welke Iduur en welke prijs er vastgelegd is, doch de aanwezige raads leden weten daar niets van. Hun opinie is, dat indien het be drijf niet rendabel is, de prijs wél verhoogd zal worden en mocht dat volgens contract niet kunnen, dat zulks dan door middel van belasting wel gevonden zal kunnen worden. Veel positiefs had de commissie niet, maar iederen wist van kennissen of familie uit naburige gemeenten, dat ook het uaui appsjaq ua-auia-Sjc ua sum rnnp nfijasasuA rpoziapuoiajEAv de houding van het Prov. Waterleidingbedrijf om 35 gulden voor een onderzoek te berekenenOverigens begreep men zéér goed, dat de eischen die dat bedrijf aan ons water wat we nu hebben, stelt, zoodanig zullisn zijn, dat niemands regenbak daaraan voldoet, zoodat, ook al is er controle van B en W. men voor uitspraak zal komen te slaan voor aansluiting, Men had een rechtskundig advies ingewonnen omtrent vrij heid en recht op eigen erf, hetwelk voorgelezen werd. Er ontspon zich nog een kleine discussie over de huur huizen in veiband met de huurprijs verhooging, waarna iemand opmerkte hoe het mogelijk was, dat de raad zoo vóór ver plichte aansluiting kon zijn, om ieder burgar, de meesten tegen hun zin, zulk een finhncieelen druk kon opleggen. De heer Kramer zette uiteen, dat de raad voor liet voldon gen feit gesteld werd: waterleiding met verplichte aanslui ting of geen waterleiding en aangezien de raad van meening was, dat er aanleiding bestond om hier waterleiding te heb ben, gezien verschillende areidierswoningen (ook wel van mid denstanders) de hygiënie enz. stemden voor de verplichte aansluiting. Uit de discussie bleek echter, dat de meester bur gers zulk een nieuwe onvrijwillige belasting zéér onwelkom vonden en betreurde men algemeen dat de raadsleden en voornamelijk een wethouder niet beter op de hoogte waren van dem nhoud van een contract zoo het reeds «bestaat. De heef Glas zou zijn filaptrophische idiee willen voorsteltea door diegenen toch aan te sluiten ofschoon ze niet betalen kunnen en die kosten algemeen te dragen. Veel verder kwam men niet, algemeen gevoelde men, dat men uit ee inhieuw belastingmoeras niet kon komen. Hoe men de zaak bekeek, veel geld zou het toch moeten kosten, zij het door aansluiting, zij het door belastingheffing bij even- tueele niet rendabel werken der Provinciale inrichting. Moet u iLi_ge er toc^ z'jn' ma£ m,sn er liever wat éi- voor hebben maai' het „wij leven blij wij leven vrij" behoort tot de idealen due nooit verwezenlijkt worden. De voorzitter vond het voor en tegen voldoende besproken en gaf 10 minuten pauze om de zaak onder elkander nog eens te bespre kien om daarna gelegenheid te geven hun handteke ning te zetten op «een verzoekschrift aan den Raad om het be sluit te wijzigen. Nu gonsden de stemmen en was men «er allen over eens, dat men niets anders kon doen, dan protesteeren en den autoriteiten laten zien, dat burgers het niet met hun zienswijze eens mwaren. Dat men nu aan den lijve begon te voelen, waar het been zal gaan indien alle bedrijven aan de staat zouden komen, zooals sommige mianschen nog zouden vvenschen. Aanstonds k^omen er nog meer provinciale bedrij- ven in een of ander artikel en om zeker te zijn van voldoen de afzet, laat men de gemeente de verplichting van afneming opleggen. WWeigeren sommigen, welnu indien het bedrijf nier rendeert, dan zijn de opcenten en belastingen er ook nog eri dan betaalt men het toch. De Raad had beter gedaar, eerst eens even omzichtig de zaak bekijken en den burgers juist inlichten waar men voor kwam te staan; was men dan gaan inzien, dat er «niets tegen te doen was, kon men uit vrije wil aansluiten en de raadsleden geen verwijt maken; dan was heL idee „dwang" «er niet geweest,, want dat woord of bever ae uitvoering daarvan slikt iemand groog. Of de resultaten dan anders zouden zijn geweest, betwijfel ik wel. De lijsten werden daarna gereed gelegd, waarop door on geveer 60 personen geteekeind werd. Voorts zullen er nog lijsten bij de huizen Langs circulainen ter teekening. De voor zitter dankte de raadsleden voor hun inlichtingen in zooverre zij er zelf van op de hoogte waren en voor de aangename en zakelijke discussie en sloot de vergadering. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer verwierp met 18 tegen 17 stemmen het initiatief-voorstel Rutgers inzake „plaatselijke keuze." Het verbod van hertrouwen. Zender hoofdelijke stemming wordt aangenomen het ont werp tot beperking van bet verbod van hertrouwen. NIEUWSTIJDINGEN. Over het ijs «ontvlucht. Een verpleegde uit de Rijkswerkinrichting t«e Hoorn heeft veor het ijs weten te ontvluchten. Het is de politie nog niet gelukt hem te vatten. Het dure adspirantje Hier is Dinsdag en Woensdag j.l. het wetenschappelijk examen gehouden voor jongelieden die een verbintenis wen- schen aan te gaan bij het reserve-kader. In de Commissie, belast met het afnemen van dat examen waren, naar wij vernemen,, benoemüi: 1 kapitein uit het garni zoen Bergen op Zoom, 2 kapiteins en 1 luitenant uit het gar nizoen Amersfoort; 1 luitenant uit het garnizoen Amsterdam, 1 burgerleeraar uit Amsterdam, alzoo 7 personen,, waarvan 6 va nelders moesten komen. Deze commissie ging reeds daag te voren op reis, zoodat cle hier genoemde heeren elk een declaratie aan net Rijk in rekening brengen van 1. dereiskosten 1ste klas; 2e. de ver blijf kosten gedurende drie dagen. Aan het examen werd deelgenomen door1, zegge en schrijve één jongeling van 18 jaar, die, (het ideote van de heele vertooning zeker willende verhoogen) niet geslaagd is. („D«e Courant")' De rechten van Nederland in de Stille Zuid ze#. De betreffende staten van het vier-mogendheden vractaat (Amerika, Engeland, Frrankrijk en Japan) hebben het be sluit bevestigd waarbij de rechten van Nederland in de «Stil le Zuidzee op Igelijke manier worden geëerbiedigd als hun eigen rechten. Senator Lodge heeft een afschrift van de betreffende nota aan den Senaat overgelegd. Zomerdiensfre&eling Ned. Spoorwegen. Blijkens de ontwerp-Zomerdienstregeling dezer dagen, zai de /lomerdienstregeling der spoorwegen dit jaar den len Juni aanvangen. I Generaal Booth door de Koningin ontvangen De Koningin heeft gisterochtend ten 11 uur in het Konin klijk Paleis te "s-Gxavenhagie den leider van het Leger des Hieils, icneraal Bramwell Booth ontvangen. Door kolendamp gestikt. In hun wo«ning op het Begijnhof te Haarlem is het bejaarde echtpaar R. gistermorgen dood gevonden, ten gevolge van verstikking door kolendamp. Zuinigheid. De Commissaris der Koningin in Overijs«el heeft al geruimen tijd de esuveloppen, waarin de gemeentebesturen nem de of- ficieele stukken toezenden, met eiea penhouder losgerold en netjes bewaard. En v«ele gemeentebesturen hebben die env-e loppen, waarin zijn ambtenaren die stukken aan de gemeenten toezenden, aldus te behandelen én «eveneeus terug re zenden. Minister De Visser naar Koog a. d. Zaan. De Minister van Onderwijs, dr. De Visser, zal Zondag middag a.s. vergezeld van mr. Dupaire, chef van de afdëeling Kunsten en WWetenschappen van zijn departement te Koog aan de Zaan den her-inwijdingsdienst bijwonen van het Kerk- geibouw der Ned .Hierv. Gemeente waarvan thans {na den brand, die er eenige jaren geleden in woedde) de herstelling voltooid is. De Minister zal bij die gelegenheid een predikatie houden. Moord te Uffelte. De C0-jarige veekoopman A. Been en de 22-ajrige R. D. be vonden zich Donderdagavond in een café te Uffelte. Voor zoover bekend hadden ze in het café geen ruzie. Ze verlieten tegelijk het café en kregen op kortadi (afstand daarvan twist. Het schijnt vast te staan dat B«. den ander het eerst met een stok heeft geslagen. D. maakte toen gebruik van zijn mes en bracht den veekoopman eenige wlonden toe. Deze zakte ineen, doch stond onmiddellijk weer op en wilde zich weer tiaar het café begeven. Hij deed dit echter niet en ging naar huis .Daar is hij doodgeblod. D. die gearresteerd is staat gunstig bekend, terwijl BI «daar entegen «een minder goeden naam had. D. verklaarde het mes te hebben gebruikt om zich te verdedigen. Verduistering De Rotterdamsche politie heeft aangehouden een reiziger, die ten nadeele van zijn patroons, een firma in bouw-materia- ïen, f 2600 had verduisterd. Die man had in den loop van 1920 reeds een bedrag va nf 2200 voor geleverde materialen ten eigen bate aangewend, doch de firma had hem in de gelegen heid gesteld die fout weer goed t«e maken. Toen hij nu echter onlangs weer f 400 door hem ontvangen huurgelden niet ver antwoordde, deed zij aangifte. Kwaad geweten. Aan het politiebureau te Rotterdam werd dezer dagen een bekende beroofster ontboden. Alleen om als getuige gehoord te worden. Toen de vrouw zich meldde bleek ze zoo vast over tuigd van haar zonden, dat ze er beelemaal op gerekend scheen te hebben, dat nnen haar voor het een of ander weer zocht. Ze was er op gekleed om „verschut" te worden en had zelfs ten dik pak boterhammen meegebracht, om 't «een paar da gen op te kunnen uithouden. Zeer verwonderd was ze, toien men haar na verhoor weer wegstuurde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2