UIT DEN OMTREK. KOEDIJK. Vrijdagavond vergadeerde dis afdceling Koedijjk van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Landbouw, Tuin bouw- én Zuivelbedrijf in het lokaal van den heer 0. Bakker, onder leiding van den heer P, Hart. De voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering. Na lezing .en goed keuring der notulen, wordt naar aanleiding van de notulen de verklaring gedaan, dat de leden, die uit de vereeniging treden, personen zijn,, die zelf klein blaasje worden, alzoo igen werkers. De voorzitter brengt verslag uit van de ver gadering met het bestuur der patroons vereeniging waar 'bet arbeidscontract is vastgesteld. Dit wordt goedgekeurd. In gekomen is een schrijven, om een week', van 26 Februari tot Maart beschikbaar te stellen voor steun aan Rusland. De penningmeester stelt zich beschikbaar om eiken avond gif ten te ontvangen, Mede is ingekomen een verzoek tot het zenden van afgevaardigden naar het Congres dat te Amster dam 'zal worden gehouden, als protest tegen de tegenwoordige regeering. F.enerzijds tegen het wegsmijten van geld voor het militairisme, anderzijds tegen den geringen steun aan de werkloozen. Besloten wordt twee leden heen te zenden, waar voor gekozen worden de hieeren P. Hart en A. Koning ©n als plaatsvervanger H. Visser. Door den penningmester wordt nog medegedeeld, dat op den propaganda-feestavond de ver koop van roosjes voor de Drentsche kinderen heeft apge- braacht f 13,90 Door den voorzitter wordt nu ingeleid het punt .uitgetrokken werkloozen", maar aanleiding van de circulaire van 5 December van den Minister. Het bestuur stelt voor om aan den gemeenteraad te verzoeken de uitgetrokken werkloo zen te steunen met f9i,60. De heer Jn. Ploeger stelt voor dit doen voor hoofden van gezinnen. De heer K. Koedijkjer is oor alle werkloozen. Het voorstel Koedijker wordt met groote meerderheid aangenomen. Hiet bestuur zal het adres zorgvuldig samenstellen. In de plaats van dien heer JJn. Kooij en D. Booij, die uit het bestuur treden, omdat zij eigen wer- )2. Een akker bouwland aldaar (15 §'n.) Kooper KI. Swager C.Dz\ voor f102 per snees. 3. 2 akkers bouwland, ten zuiden vaJn de Molensloot (40 sn.) Kooper Jn. Lindeboom voor f67,50 per snees. 4. Een dito benoorden de Molenslqot, (6 sn.) Kooper A. Borst i Wz. voor f61,— per snees. 5. Een dito aldaar (6 snees.) .Kooper A. die Vet voor f54,j per sneees. 6. Een dito. aldaar (11 snees). Kooper D. Kansen voor f66 per snees. 7. Een dito (aldaar (4 sneees). Kooper A. Borst Wz. voor f80 1 per snees. Onder Oudkarspel1: 8. Een dito ten noordeen van die Trijntjesloot (16 snees.) Kooper W. Bakker Pz. voor f53,-- per snees. Onder Noordscharwoude 9. Eed dito ten zuiden van de Trijntjesloot (7 snees.) Kooper Alb. Bar ten Gz. voor f68,per snees. 10. 3 dito ten zuiden van en aan de Reijersloot, (18 snees.) Kooper K. Zwager C.Dz. voor f109 per snees. Onder Oudkaarspel: 11. Een dito ten noorden van de Reijersloot (6 snees.) Koo per C. Blokker voor f103,per snees. 12. Een dito aan de Freek Hopmansloot (23 snees). Kooper Jb. Hopman Jbz. voor f114,per snees. NIEUWSTIJDINGEN. De moord te Beertaa. Dee Hader Jan Oostland, die bekende den moord op Froerk Woltier tee hebben gepleegd, is naar bericht is door den op perwachtmeester der marechaussee te Finstierwolde naar Win- schoten gebracht en ter beschikking van den officier van JJustitie gesteld. Oostland is, volgens zijn bewering naar Woltjer gegaan om aardappelen te koopen. Over geld is nooit gesproken, wel over dagelijksche onderwierpen. Na dit gesprek heeft W. aan kers wonden, worden gekozien de heeren W. Haxtog en A. j O. zijn Woning laten zien en lichtte hem daarbij met een gang Butter JJr. En als lid der controlecommissie over den pea- i lampje zonder glas bij. In de schuur had W. dat lampjej op n'ingmeester werd gekozen de heer Jn. Blom. De voorzitter j den grond gezet en O. had' een geit bekeken. Toen O. op- dankt de aftredende bestuursleden voor hun werk aan de I merkte dat de geit zwaar van kop was, was WW. beginnen afdceling bewezen. De contributie voor de ouden van dagen ordt bepaald op 0,25 per week. WWaar die rondvraag, die thans volgde niets opleverde, volgt sluiting der vergadering SINT PANCRAS. De uitslag van de simultaan-seance, wielkë de heer W. te spreken over zijn vrouw, diiie verpleegd wordt in een gesticht' Onmiddellijk daarop had WW. een gevoieligen klap gegeven aaan O., gevolgd door een tweede, waardoor O. struikelde zoo beweerde die dader althans. Bevreesd voor verdere mis handelingen liep O. de achterdeur uit, achtervolgd door W., die maar steeds sloeg, miet een hard voorwerp. O. ontrukte- dat de wet veroorlooft, zulk een vraag te stellen aan iemand, die nieet reieds niet meer tot de wereld behoort." Verder zegt dee veroordeelde ,dat hij om de hoeren niet langer de laten wachteen ,geen Mis zal hooren'." Een beeulsknecht nadere om hem handen en voeten ie bin den. Ijand'ru veerzoekt hem daarvan te verschoonen. Men doet heem (opmerken, dal zulks in strijd is met het reglement en hij dringt iniet verder aan. Men beegeeft zich op weg. Terwijl de stoet naar den uitgang der gevangenis trekt ,komt Landru zijn advokaat voorbij, en zegt meet kalme stem: ,,,Tot weerziens." Buiten dee gevangenis waren, vijf minuten voor zessen, beveelen gegevengendarmen en soldaten, waren te paard ge- stegeeli. Op dat zelfde oogenblik onderzocht men, of liet mes der guilliotine goed werkte..... Op de klok van ©een naburigen toren sloeg het zes uur. Eenigee seconden later werd de poort der gevangenis wijd geopend. Al de aanwezigen ontblootten het hoofd'. Er ver- scbaneen in het zwart gekleede beensn, en achter hen zag men Landru. Zijn donkere baard en het witte, aan den hals eeen weinig uitgesneden hemd, lieten de bleekheid van zijn gelaat nog steerker uitkomen. Dan klinkt de roep van den abt Loiseï: „Moedl" en Lan dru antwoordt: „Die heb ik". Vóór de guillotinee bleef hij plotseling staain. De beulsknech ten sleurden hem mede en deden hem op de wipplank vallen. In de stilte van den nacht voort men bet mes vallen. Hiet is vier minuteen over zessen. Het lichaam 'werd onmiddeellijk gekist en naar de begraaf plaats „des Gonnards" overgebracht. „Nooit", zeidee mr. de Moro-GLafferi tot de personen, die hem ondervroegen, „nooit heb ik zulk een terechtstelling ge zien. Al de geetuigen erkennen, dat Landru tot het laatste oogenblik zeeer kalm is gebleven en tot zijn laatsten snik beseft hij zijn onschuld staande gehouden. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Veikroost van hier gaf met 21 leiden van de damclub „Door aan W. dit voorwerp eeen stang en bracht dezen daarmee ver oefening sterk", 2 personen uit Oudbrp en 1 uit Alkmaar, was, j scheidene slagen toe, tengevolge waarvan hij ineenzakte,, doch dat gewonnen zijn 12, verloren 5 en gelijk spel 7 partijen. wejdeer pogingen .aanwendde om op te staan, waarop O. nog I een slag op het hoofd van WW. toebracht, waarna deze bij SINT PANCRAS. I den walkant van heet Beersterdiep op het ijs viel. Toen heeft Zondagmorgen 10 uur speelde Vrona-ad spiranten tegen D. O. (den stang weeggeworpen om daarna zijn pet op te zoeken T.S. 3 v,an Oudkarspel en won met 1—0. die was weggewaaid. Om 12 uur had in Alkmaar een ontmoeting plaats van Alcm. I Bij W. i s niets ontvreemd. Alles was op zijn plaats. Opmier- Victrix A met Vrona 2. De gasten werden leelijk geklopt met j kelijk is, dat O., die toch ook slagen met den ijzeren stang 1. En om 2 uur kwam Vrona op eigen terrein uit tegen j van W. 'zou hebben ontvangen, geen enkele verwonding heeft Rood Wit I van Alkmaar. Vrona moet zijn eerste plaats op j [de competitielijst verdedigen tegen R. W., di no. 2 stond. Al spoedig had R. W. de leiding binnen 'enkele minuten. Keer op keer was beider doel in gevaar, doch gescoord werd er niet, zoodat de rust met 1—0 inging. 'Na de rust was Vrona met den wind mee beter op dreef Een traaf vogel in de etalagekast, De heer Sinderam, eigenaar van het magazijn voor Slojd en h ui s vlij tart ike ten in de Prins Hendrikstraat te 's Gravenhage heeft een leigenaardigen bezoeker in zijn winkel gekregen. Door dee openstaande tuindeur kwam onder angstig getjilp een muschje 'binnen vliegen, achtervolgd door een grooten roof Hiet spel verplaatste 'zich uitsluitend op R. Wl I helft. Driemaal vogel. :In jden ijver om zijn prooi machtig te worden, vloog het mocht Vrona een corner nemien, doch het effect was nihil, j dier met 'zoo'n vaart door het achterhuis, den winkel in, dat het met teen smak tegen de etalageruit kwam en bedwelmd 'bleef liggen. Daarvan maakte de heer Sinderam gebruik om' het dier te vangen. Hij heeeft dien Dierentuin in De|n Haag van dit vreemd soortig bezoek i'n kennisgesteld en daar werd hem beloofd' dlat men den vogel men kan niet direct uitmaken tot welk soort hij behoort zou afhalen. „,Vad." Zeelfs een pènalty leverde niets op. Rechts 'buiten schoot recht op den keeper en retourneerde den bal. Eindelijk maak te Vrona den gelijkmaker door dan midden -voor. En daar gesn doelpunten meer gemaakt werden, konden de deelnemers aan Ideze met ijver gespeelde match ide puptjes broederlijk deelén HEERHUGOWAARD. In het lokaal van" den heer A. Rus wierd door de afd. der vereeniging' van Spoor en Tramwegpersoneel een uitstekend geslaagde feestavond gehouden. Buiten het spoorwegpersoneel was tevens een groot aantal belangstellenden aanwezig. Door den voorzitter, den heer va|n Amerowgen, weiden allen wel kom Igeheeten, speciaal den carabettier Daan Pool, want diens optreden, meende spreker,, had ongetwijfeld velten doen be sluiten dezen avond mee te maken. Na een kort resumé van hetgeen voor de vereeniging en de afdeeling in het afgeloopen jaaar was gepasseerd, wenschte spr. alten een hoogst aan'ge- - naamen avond toe en gaf het woord aan den heer Daan Pool den litterator, die zelf voor een *iental jaren door Leon Jiioy Het bleek weer van het bestuur een gelukkige gedachte te j de keerk werd binnengeleid. Verder waren aanwezig, mevr. zijn geweest den heer Pool voor dezen avond te -engageenen. DE DOOP VAN FREDERIK VAN EEDEN. Deli 18en Februari 1.1. is Van Eedens volledige overgang tot en algeheels opneming in de R. K. Kerk geschiedt. Hij heeft 'het Doopsel ontvangen in de St. Paulusabdij der Bene dictijnen te Oosterhout, in tegenwoordigheid van zijn peter kerkelijk doopgetuige Pie ter van der Meer te Walcheren, 'Heeft hij met zijn luim weer danig de lachspieren in werking gébracht en een spontaan applaus aan de aanwezigen ontlokt ook andere dan lachtranen moestien worden gedroogd, want aangrijpend waren zijn ernstige voordrachten. Hiet is voor den heer 'Pool weer een avond van succes geweest. Trouwnes waar hij optreedt, schijnt succes verzekerd. Ter afwisseling weid in de pauze een tombola gehouden, want inderdaad een leuke afwisseling bleek te zijn. Toen het programma was af gewerkt, meende dé voorzitter te mogen constateeren, dat de avond voor alten werkelijk een aangename feestavond is ge weest, waarvoor hij vooral den heer Daan Popi een hartelijk woord van dank brengt, hetgeen met een daverend applaus werd bekrachtigd door de aanwezigen Vjan Eeden, dr. Van Ginneken en prof. B'rouwer. BUITENLAND. DE TERECHHTSTELLING VAN LANDRU O veer de l-aaarste o,ogenblikken van Landru melden de Firansche bladeen, dat 'snachts de helpers van den beul, bij het licht van lantaarns ,de guillotine te Versailles opsloegen. Toen dee dag aanbrak verdrongen de nieuwsgierigen zich achter dee afsluitingen; sommigen waren zelfs op ladders geklommen of in de boomeh geklauwterd, om maar iets er van te zien. Maar dat was verloren moieité, want de afsluiting was ver van de plaats der terechtstelling aangebracht. 'Nóg ieen gezellig 'bal tot besluit en men keerde huiswaarts vjak bij de guillotinee hadden da journalisten reeds lang oldaan over den prettigen avond, di lenog lang in aangenam geviat herinnering zal blijven. j HEER HUGO WAARD. Ging kort geleden 'het bedrijf va|n den heer C. Groot Jz. door onderhandschen verkoop over in handen van den heer Doorn, het Woonhuis van den heer K. Ursém in handen van den heer DÜe Goede1, dezer dagen werd' het woonhuis met een kwart H.A. grond van dén heer J. G. Doets, benevens eein halve H'.A. land daaraan grenzende van den heer P. Roos onderhands gekocht dóór den heer J. Bijvoet. ALKMAAR. Van de N'.V. Scheepswerf „.Nicolaas Witsen v.h. W. r Stoel en Zoon te Alkmaar, is te water gelaten: een stalen nieuwe motorvrachtbóotliang 60 voet, breied 10 voet, laad vermogen ca. 30 ton, met motor van 14 P.K. De boot is ge bouwd' voor rekening van den heer A. Sijs te Heerhugowaard UITSLAG VERKOOPINGEN. Uitslag verk'ooping, gehouden door notaris Johann W. C. Kroon te Zuidscharwoude, op Vrijdag 24 Februari 1922, des thru met dee aanwezige personen, o.a. met een zijner verded avonds 6 uur, in de herberg Het Bonte Paard", te Noord- gers: „Het spijt me, zegt hij dat ik u de verdediging van zoo'n •scharwoudie voor Erven van den heer P. Goudsblom. j slecht eeindigende zaak heb opgedragen." Verscheidene ma- Ohder Noordscharwoude: ten betuigt hij zijn advokaten zijn dank. 2 akkers bouwland ten noorden van en aan de Papemer- j Landru wordt gevraagd of hij nog. eeen laatste verklaring sioot (10 spees) Kooper Alb. Barien Gz. voor f106 per sn. heef tte doen. En het aant woord luidt: „Hjet.verwondert mij, Laandr uhad een vrij koortsigeen nacht gehad, maar was eindeelijk in een diepen sluimer gevallen, toen om kwart voor zesseen de heer Béquin, subsituut van den proqureur-gene raaal, vergezeeld van de verdedigers van den veroordeelde, mr. de Moro-Giaffeerie en mr. Niavières de Treuil en een geestelijke de cel binnen traden om hem wakker te maken. De heeer Béquin klopte hem op den schouder, terwijl de substituut de gebruikelijke woorden sprak: „,Heb moed, Lan dru, uw verzoek om gratie is verworpen." De teer dood veroordeelde heeft alles begrepen; hij staaf op en zeegt: „Mijnheer ,ik heb niet de eer u'te kennen. Ge lief m ijte zeggen ,wie gij zijt" De heer Béquin nöiemt zijn naam en zijn kwaliteit, en wekt' hem op zich moeedig te toonen. Lapdru antwoordde: „Een onschuldige [als ik heeeft geen aansporing fot moed van noode. 'Hij kleedt zich bedaard, rijgt zijn schoenen toe, maakt toilet, wascht zich zorgvuldig. Maar clan nadeert Deibier. Lan dt uhoudt zich kalm bijna onverschillig. Hij mag zijn 'oaard behouden .waarvan men slechts het onderste gedeelte afknipt. Daan wordt zij nhaar gekort. Vó'ór 'en geedurende die toebereidselen onderhoudt zich Lan- M. idle Redacteur. Beleefd verzoek ik' u nog eenige plaatsruimte naar aanlei ding van hiet stuk van den heet Korver. Ik wil Ina lezing van dit stuk' gaarne aannemen, d'at dis com- tnissie buiten 'het verslag staat, pn ik doe dan ook amande ho- norabte voor mijn onjuiste veronderstelling. Uit het feit dat ide voorzitter der commissie geen verantwoording voor dit verslag van „iemand uit de vergadering, die aanteekenjngsn maakte", wil nemen, kan nu toch zeker wel geconcludeerd worden, dat dit het besprokene niet juist heeft' weergegeven. Iptusschen -blijkt echter toch weer, dat de heer Korver zich mijn bewering, dat het betoog van den heer Kramer niet is opgenomen, aantrekt en hij het nu wil voorstellen alsof dat betoog zooveel [niet beteekende, althans geen indruk heeft ge wekt, getuige dat de meeste bezoekers de protestlijst tee ltenden. En toch heer Korver, om de argumenten,, door den heer Kramer naar voren gebracht, gaat het voornamelijk, 't Is heelemaal niet noodig om hierover in den breeds uit te wij lden. Do Izieer, zieer. korte inhoud van dat betoog was, dat de RaaÜ had uit te maken, of het in het algemeen belang was,, dat de waterleiding er kwam |en dat die vraag in bevestigenden zin beantwoord werd en men toen door den zuren appel „ver plichte aansluiting", waar niemand der Raadsleden voor was) heeft heen moeten bijten. U heeft zelf gezegd niet tegén dé waterleiding te zijn maar wel tegen verplichting. Om de zaak zuiver te stelten had U eerst de vraag of men voor of tegen waaterleiding was aan de orde moeten stellen. Dit is ondanks de rede van den heer Kramer niet gebeurd. Men heeft niet willen óverwegen welke hoogere motieven dén Raad hebben geleid tot het nemen van dit besluit en ook Piiet waarom 'bet algemeen belang in deze zwaarder heeft ge wogen dan 'het opleggen van die verplichting (waartoe men ge- Hropgen was) aan de burgers. De geheels actie staat in het teek'en vain hét zich niet willen )o;nderwerpen aan esn besluit, waarvoor anders dan op de ge- wone wijze (de belasting) een finantieel offer van de ingeze tenen wordt gevraagd. En men is er niet voor terug geschrikt, dit offer zoo zwart mogelijk !voo|r te stellen. Op de vergadering werden zeer hooge cijfers genoemd fen de voorzitter deed dapper mee het „,dure" Frov. Bedrijf zoo zwart mogelijk uit te teekenen. De heer Korver geeft hoog op van het behalen van 337 handteeekeningsn en houdt staande dat noch Bekker noch Kramer noch i'k iets van de overeenkomst wisten. Nu goed, laat de beeir K. z'n vaart in deze houden. Ik wil hierover met hem niet meer redetwisten. 'I Is boter aan de galg gesmeerd. Alleen zou ik er op willen wijzen, dat hij zich als verantwoor delijk leider der pro test vergadering vooraf op d-e hoogte 'had moeteen stelten van de „.Voorwaarden voor de levering van water door het Prov. Waterleidingbedrijf in Noordholland", vaastgeSteld door Ged. Staten van Nooxdholland bij besluit va|n 2 Juni 1920 no. 182, alsmede der verschillende overeen komsten inzake de aansluiting der eilanden, betaling door min der kapitaalkrachtigen, oplevering dsr straat, enz. enz. Als bij het veerzamekn der liandteekeningen hetzelfde is gedaan als op de vergadering, nl. allies zoo zwart mogelijk belichten, de menschen er op wijzen dat het een hoop geld kost (wie zwicht daar niet voor?), de bezwaren zoo sterk mogelijk worden aangedikt en daarentegen over het nut van vaan deze zaak voor het algemeen belang,, wordt gezwegen of luchtigjes over heen geloopen, dab is het volstrekt geen wonder dat een aantal burgers op een dergelijke lijst teekent En vooral wanneer men er ook nog handteekeningen bijhaalt vian den Waarddijk, waar geen water leiding komt en waar men ook niet bezwaard wordt met de lasten van het bedrijf. Waar hebben die menschen nu eigenlijk tegen geprotesteerd? De uitdrukking parlementaire hoovaardigheid" laat ik voor re- j keinng van den heer K. WWanneer over deze zaak agitatie is verwekt, dat komt deze geheel voor rekening van den 'heer Korver c.s., [die zich iajs ongeroepenen hebben getracht mees ter te maken van de mentaliteit van het publiek, dat zich nu eenmaal ongaarne schikt naar een besluit waarvoor een gel delijk offer moet worden gebracht en zich lang nit altijd vermagin te denkón in den geest van hen die in een Bestuurs college beslissingen over zaken van algemeen nut hebben te nemen. In deze schijnen de beste stuurlui ook weer aa'n den wal te staan- -- 'Met dank voor de plaatsing, 'Namens de Kath. Raadsfractie, Zuidscharwoude. J. GROEN] M

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3