NIEUWE r^fo. 27. yaafMBB a. Zaterdag 4 Maart 1022. I* blad 31e J&üU'ga&g5 LMGEDIJKER (0IR1VT DIT NR. BESTAAT UIT 3 BLADEN. REVUE VAN DE WEEK. De lent tehee ft zich. vertoornd, 't Wordt heerlijk-zoel in de lucht, Wij konden de ramien openschuiven zonder angst voor een killen luchtstroom die ons de licht zinnigheid1 van het reeds zomersch-doen zou laten berouwen. Er waren onvoor- zichtigcn die de dikke jassen en mantels (reeds voor luchtige voorjaars-kleedij ver wisselden. O, die roskelooz en 1 Wij staan aan het begin van de gril ligste meest onbetrouwbare van het 12- tal maanden. Griep en influenza liggien nog in hinderlaag. De Htollands.c'he vroeg-lente is onberekenbaar als de ntoest-capriciieuse aller vrouwen. En men weet immers van ouds: „e donna e mobile". Voorzichtigheid is dus zaak, I Intusscben, we. gaan het milde j seizoen tegemoet en aan de wekelijk- j scha of maandelijksche kolen-rekening valt 't stellig reeds te bespeuren. Van de roerige prikkelbare stemming, die nu de politieke sfeer in steeds toe nemende mate gaat beheerschen, was in de afgeloopen week op het Binnen hof wieinig te bespeuren. Óp 21 (Februari beeft de schoone en eenmaal zwak-ge- achte sekse in Nederland eene glorious© overwinning behaald, doordien de Twee de Kamer mlet 41 tegen 36 stemmen goedkeurde een motie-Kleerekopcr, wets wijziging vragend, opdat voortaan de vrouw ook1 voor het; rechterlijk ambt te onzent benoembaar zal zijn. Waar mee. nog' volstrekt niet gezegd is, dat bedoelde wijziging nu weldra zal „uit komen". Zoo lang Mr. Heemskerk hoofd van Justitie is mag men veilig aan nemen, zal 't bij deze motie blijven. Maar dat er in ons Lagerhuis een meer derheid te vinden was voor het' door den heer Kleerekoper bepleitte „desi deratum'' is zeer zeker niet zonder be- teekenis, In saai-drooisarige. slaapwek kende atmosfeer werd verder de justitie -begrooting afgedaan. Alsook de herzie ning der wetttelijke regeling van inrich ting dier Koopmansboeken en van hun ne bewijskracht, waarbij werd beslist, dat voortaan brieven, telegrammen etc. op het bedrijf betrekking hebbend, ge durende tien (inplaats van dertig) jaren zullen moeten bewaard. Ook de herzie ning der bepalingen betreffende de ma kelaardij kreeg haar beslag. Voortaan is benoeming der makelaars door den ge meenteraad niet noodig en zullen zij ook' voor eigen rekening handel mogen drijven in hun speciale vakken, maar in het .ontwerp is deze wijziging ge bracht, dat de rpakelaar wei door de Rechtbank zal moeten beëdigd worden, alsook dat dp JCamers van Koophandel advies omtrent betrouwbaarheid en ge schiktheid der candidaten moeten uit brengen, nadat het O.M. door de Recht bank is gehoord. Alle .staketsels" zijn dus nog lang niet opgeruimd, maar 't was gewis noodig, Jan Publiek te be schermen tegen het gevaar,, dat die ma kelaars-vlag zou worden misbruikt voor allerlei listen en lagen. Arme Jan wordt in onze dagen al genoeg .geplukt en gefopt. Wie daaraan twijfelt, FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. De frischheid der costumes ik .boven all el of uiting, verbeven. Niets wordt er aan gespaard, zoowel wat de stpf als het fatsoen betreft. Gij zoudt mij geen vlekje, geen gaatje kuhnen aanwijzen behalve in de kleeding van. den calabn- schen struifcroover en den napolitaan- schen bedelaar en het is alleen uit eer bied voor de historische waarheid, dat ik heb kunnen besluiten ze in lompen te kleedien. Verscheidene van die cos tumes hebben een groote waarde. .Het kleed van Cleopatra, bijvoorbeeld, is met fijn goud geborduurd en het groen •fluwieelen vest van dein Gfooten lurk: is met een garnituur van steenen voor zien, waarvan bet slijpen zeer veel geld gekost heeft. Ik spreek nu nog niet eens van het overige; maar ik ben over tuigd dat niemand meer kan doen, dan ik doe om het verlichte en beschaafde publiek te behagen, en dftf geen® ver betering mogelijk' is". V) „Ik wil u gaame toestemmen sprak ine soort volmaakt zijn; maar de ver betering, die ik op het oog heb, is van geheel anderen aard". „Verklaar u duidelijker, mijnbeer, ik luister met alle aandacht en belangstel ling". leze de Beursoverzichfen maar eens miet attentie na! De heer Wijnkoop heeft zijn spoor- derbaarlijke heeft zich voorgedaan, dat weg-interpellatie gehouden en het won- het antwoord van Minister König hem gedeeltelijk bleek te bevredigen. Hier denkt men onwillekeurig aan het braaf- naieve, „nooit gedacht!" dat in vroeger dagen op vele theetuinen en buiten plaatsjes prijkte. Wij hebben van ex-König gehooid, dat hij de wijziging-in de reglementen door de spoorweg-directies voorgesteld, niet heeft goedgekeurd. Van belang is vooral dat dienst, en niet arbeidstijd zal geregeld" blijven. Wat het ontslag aan overcompleet personeel betreft, di.t zal niet meer dan c.c. 2000 op de 48.000 man bedragen. Cijfer, vrijwel overeen komend met het normale jaarlijksche verloop. Aan opheffing der stakings- wetten-1903 ..valt natuurlijk niiet te den ken. En evenmin aan. veria- ging der tarieven. Deze laatste droeve tijding werd verwacht, maar zij is er met minder naargeestig om. 't Valt te voorzien,, dat de „trek" naar de vreemde dezen zomer hijzonder sterk zal wezen, voor zoover „de menschen" voor uit stapjes nog iets kunnen overleggen, na dien fiscus met zijn ijselijke belasting- schroef te hebben geofferd wat zij te betalen hebben!. De beide soc. democratische moties, het ontslaan van .personeel onnoodig verklarend en voorts: bet zelfde deoreteerend t.a. van wijziging der arbeidsvoorwaarden in „on- gunstigen" zin, werden verworpen. En hierbij verdient aangeteekend, dat' die beer Schaper moedig genoeg bleek om het onhoudbare van beide voorstellen te betoogen. Ook bij de Begrooting van Biimenlandsche Zaken, waarin de Ka mer steken bleef, „zwom" men bij vportduning .in moties en interpellaties. Die Minister kon nog niet aan 't woord komen. Toen Vrijdagmiddag 24 Febr. het voorstel-De Jongn aan tip fMfde 'kwamj om voor de Russische noodlijden den een millioen uit de Schatkist be schikbaar te stellen, was de zaal van ons Lagerhuis zo ogoed als leeg!. Nog slechts vier maanden scheiden ons van den grooten Juli-dag. Elke dag brengt nieuwe candidaten-stelletjes. De herrie" in de vrijz. dem. gelederen is geëindigd met het "uittreden ook van de h.h. Tieensitra en Koster, door de verga dering der ex-partijgeiiooten getroffen djoor moties van afkeuring, welke men vruchteloos trachtte te schertsen als mildier.e-zacb.tere kastijding dan een roye ment, De oppositie tegen stem plicht heeft 't hoofd wreed opgestoken. En beweerd wordt, da t men inplaats yam „Hadt-jie-rae-maar's", dames van „de vlakte" naar het Haagsche Binnenhof zal trachten af te vaardigen. In weik geval men zich beeft voor te bereiden op druk bezoek der Kamer-tribunes door jaloerscbe of wantrouwende gaden van afgevaardigden, die 't geraden zou den achten een oog in 't zeil te houden. Die lichteljjk-gewij zigdh Pensjoein/wet voor Burgerl. ambtenaren (met als maxi taan volle pr.mic voor weduwen-pen sioen in 3 procent voor eigen pensioen,) ss door Exc. De Geer ingediend en „Gij hebt daar figuren, of liever stand beelden jjpn was, die volmaakt goed gemodeleerd zijn en waarvan het colo rist de natuur treffend nabij komt. .Die, figuren zouden werkelijk schijnen tele ven als hunne volstrekte onbewegielijkr beid piet alle illusie verdreef. Er ont breekt dus een voornaam punt aan. „Welk? „De beweging". „Komaan, ik zi,e dat gjj'. 'schertst"', sprak de directeur lachend, „Integendeel; ik spreek zeer ernstig", was Vaubaron's antwoord, „en ik houd vol dat bet mogelijk' zelfs zeer gemak kelijk zou zijn door mechanische midde len aan die .poppen het schijnbare le ven te schenken, dat hun nu ontbreekt en waardoor het effect van elke groep honderdvoudig verhoogd zou worden. Zie, bijvoorbeeld, deze groep uit drie stukken bestaande: Cleopatra, de slaaf en de slang. „Bewonder het natuurlijke der hou ding van de koninginde schoonheid van haar gelaat; de schrik, die zich over bet aangezicht van den slaaf ver spreidt, bij het zien van de slang. Let wel op het verlokkend uitzicht van de vruchten; men zou er zoo in willen bij ten", dreunde de directeur, bijna onwil lekeurig en door de kracht der gewoon te op. „Zeker; dat alles bewonder ik even- vrijwel niemand gelóóft dat de Senaat 't ondernemen zal dok dit ontweirp af te wijzen. Het roepen om bezuiniging is even luèdi en algemeen als bet weekla gen over 't onduldbare van den belas ting druk'. Dat dc voorspelling over een t ewaebten „exodus" uittocht van ver- miogenden het gevalzou wezen van het al te zwaar aanzetten der beruchte ■schroef, ziet men reeds bewaarheid in het besluit van den-vermaarden kunst kenner, Rembvandt-vereerder Dr. Bre- dius, die zijne penaten naar het dorado genaamd Monaco, gaitf overbrengen. Al waar geen belasting iwordt geheven: :h dat paradijs van d V^aulette!. 't Getal oninbare posten bij de diverse belastingen neemt met den dag toe. En een deurwaarder komt in een dier bla den met het voorstel om "tie on willig en, dlie de greep van den fiscus ontglippen, naar. de Rijkswerkinrichting .op te zenden, 't Klinkt f mtastisch-bar. En toch: wiie durft voorsnellen, tot welke „uitersten'' de schrikkelijke nood dier Schatkist nog zal kvd-em b De achter ons liggende week' zal van „historische beteekenis" blijven door het in werking treden van den draadloos-te- lefonischen persdienst in Paitria. Waar van ondier meer met dankbaarheid er kend i.s, dat hij van onschatbare waardie kan worden bij de opsporing van mis dadige elementen. De criminaliteits-rubriek was ook nu rijk aan „sxhakeering". Men las d'e vrij- xspr.aak ,door het Haagsche Hof van den zaakwaarnemer- B'roekhuys, die na acht maanden preventief zijn vrijheid herkreeg. Welke verderfelijke gevolgen zekere soort van films op jeugdige on- e venwi c htig-a angel egde personen kun nen hebben, bleek bij den overval, door jonge gemaskerde ap&óherL, ondernomen tegen een pastorie bij Valkenburg. Het bioscoopje was hier inderdaad „de leer school" geweest. Tusschen haakjes teie- kien ik hier even aan, dat 'het burgetmees ten- De Vlug't, met zijn gemoedlelijken tact inderdaad' is gelukt den vrede in de Amsterdaimsche cinema-wereld te her stellen. In de hoofdstad wordt de strijd tegen die* nachthuizen-speelholen met onverdroten ijver voortgezet. Maar men heeft hier, evenals miet die opiutn- smokbelende Chineesjes, te Rotterdam', te makten met zoo sluwe en tegelijk zoo „bewegelijke", zich met zooveel vlug beid verplaatsende, tellcens weer op nieu we .plekken zich nestelende elementen, dat er heel buitengewone „Ausdauer" volharding, voor noodig over de geheele linie zal behalen, is twijfelachtig. Maar het voortdurend op de hielen zitten kan 't kwaad wel beperken; althans uitbreiding ervan tegenhouden. Er waren diverse ongelukken, niet minder dan drie met Haagsche stoom trams en een met de autobus, die in het Damsterdiiep tuimelde, welk laatste ongeval met tot materieele schade be perkt bleef. Wat de ongelukken met treinen en trams van allerlei soort be treft; begrijpelijk is de vraag, hier en daar gedaan, of men bij stijgend tekort dter exploitatie-rekening, hooge loonen en de droeve gevolgen van onderhoud, etc., herstel en vernieuwing' van materi- zeer als gij", hèrnam Vaubaron; „maar die groep is bewegingloos, als bet ware versteend.- Na eemge seconden verdwijnt dte belangstelling, die men op het eerste gezicht gevoelt. Veronderstel nu eens voor een oogenblik dat alles gaat zoo als ik u zal zeggen. Cleopatra is alleen op haar rustbed' uitgestrekt een gor dijn wordt weggeschoven de slaaf komt binnen met het korfje in de hand d'e koningin richt zich ten halve op de slaaf doet twee stappen vooruit Clieopatra neemt het korfje aan en legt de vruchten op zijde de slang ontrolt zich sissend en bijt de koningin in de borst, terwijl de slaaf verschrikt achteruit deinst en het hoofd afwendt. Wat zoudt gij van zulk «en /tafereel den ken?" „Zekerlijk, dat zou 'tot een verras send effect leiden; maar ik geloof goed en wel dat het onmogelijk is zoo iets te bereiken. Wassenbeelden, aldus mett beweging begaafd, zouden werkelijke au tomaten worden". „Welnu, waarom niet?" „Gij weet zeker niet dat de vervaar diging van den beroemden fluitspeler van .Vaucauson zoo wat vijf-en-twintig h dertig duizend francs gekost heeft?" „Integendeel, ik weet het zeer goed". „Verbeeld u nu eens: Ik heb in mijn cabinet zoowat tusschen twee honderd vijftig driehonderd figuwen^ Rieken eel? Ook hier heeft men te maken met een der schrikkelijke „vicieuse cirkels", waarin nu zoo velen ronddraaien!. Er is de zonder eenige „plechtigheid" op festiviteit geopende Jaarbeurs .te Utrecht, waarvoor aanvankelijk de be langstelling' tamelijk groot bleek te zijn. Doch de schromelijke onkosten, aan het reizen nu verbonden, hebben natuurlijk ook op het stoffelijk resultaat van als- zulke ondernemingen invloed. Het sy steem dier neringdoenden vajft üuden. strimpel om door „kleine winst" rijk te worden, schijnt nog steeds onaantast baar juist. Maar in hun dagen nroict erkrind stonden die „ouderwetschen" niet voor zoo onpeflbaar moeilijke, on oplosbare problemen als d'e gr00tere en kfanere handeldrijvenden van dezen tijd. Onder de „kwesties", die tot oplos sing dienen te geraken, behoort zeker die bewering van de Plattelander Braat, het Kamerlid, die in een officieel stuk durfde verklaren, dat de weeklachten over den barren nood op verzinsels, praatjes, overdrijving berusten, dat er integendeel in sommige gezinnen, die ondersteund, giften en gaven ontvangen, zekere weelde zou beerscben. Een der gelijke bewering do.or een Kamerlid ge uit, moest natuurlijk invloed hebben op die offervaardigheid.. En dat was ook reeds 't geval. Nu wordt door betrouw bare personen, 'die de Drentsche toe standen goed kennen, verzekerd, dat wat die heer Braat insinueert, abso luut onjuist is. Niet slechts terwille van de ongelukkige noodlijdenden in Drun- the moet deze zaak worden opgehel derd, opdat het kiezers-volk voor-goed wiete, wat bet aan dezen heer Braat als Vol k'svertegenwoordiger heeft Voor de zooveélste maai: 't is nu de tijd;, waarin niemand zich, over wat ook, heeft te verbazen. Ergens in de Betu we kwam een knaap een kaart vragen voor onderstands, aan den werklooze te verschaffen. Op de vraag waarom de man niet zelf zich aanmeldde, antwoord de de jonge: „Hij heeft 't te druk om te komen!". (B' u i t e n 1 a n d) Voor bet eerst na het aftreden van Briand, plotseling tijdens de bijeenkomst van den Oppersten Raad in Cannes, heeft een ontmoeting plaats gehad tus schen Lloyd George, den eersten minis ter vin het Vereenigd Koninkrijk en den opvolger van Briand. den nieuwen Fransehen premier Poincaré. De ont moeting tusschen beide regeeringslei- ders had Zaterdag j.l. te Boulogne sur Mer .plaats. Lloyd George vertrok 's ymorgens uit Londen en keerde nog den zelfden avond in. de Engelscke hoofd stad terug. De besprekingen tusschen de beide leiders liepen voornamelijk over de aan staande conferentie te Génua. Het staalt thans wal vast dat deze tot ongevee rd April zal worden verdaagd en vooral die Franschê regeering achtte het noodig eenigte punten vast te omlijnen, waarvan zij die deelneming van Frankrijk aan de ze (economische en financieele) Confe rentie afhankelijk stelde. Definitief is er niets heleend gewor den tot nog toe van de besluiten eens uit! Welnu, wat antwoordt gij?" „Ik antwoord dit: Ik ben werktuig- hundige. Ik heb lang gezocht en einde lijk het middel gevonden om bijna zon der kosten, ten minste met betrekkelijk weinig kosten, hetzelfde resultaat te ver krijgen, dat aan Vaucausoh zooveelgeld gekost heeft". „En gij zoudt geneigd zijn voor mij zulk een arbeid te ondernemen?" „Ik zou er niet alleen toe geneigd zijn; maar mij zelfs verbinden dien tot een goed einde 'te brengen". „Geef mij uw adres. Nog heden avond zal ik u een mijner beelden zenden; maak daarvan een automaat, diie op billijken prijs te staan komt en niet al leen dat ik u ruim' betalen zal, maai ik zal u zelfs een aandeel in de winsten van mijne onderneming schenken, want het schijnt mij niet meer dan billijk toe dat gij een belangrijk gedeelte krijgt van het groote vermogen, dat ik aan u zal te danken hebben. Neemt gij dit voorstel aan?" „Of ik bet aanneem!" nep de werk tuigkundige uit, op wiens gelaat een glans van blijde verrassing verscheen. „Ja, ja mijnheer, ik neem het aan en ik dank den' hemel, die mij hierheen gevoerd heeft". Gedurende dit gesprek was bijna een uur verloopen. Blanche had allteS ge zien, alles bewonderd. Zij begon verza- dle conferentie te Boulogne, doch oh' cnoit savoir, dat Rusland ter conferentie zal worden toegelaten, zonder dat dit echter de officieele erkenning van de Sovjet-regeering heteekent. De erken ning zou alleen dan kunnen plaats heb ben indien de Sovjet-regeering niet al leen de schulden van de vroegere Rus sische regeeringen erkent, doch ook waarborgen zal geven dat deze terugbe taald zullen worden. Duitschland' z.al eveneens ter conferen tie worden ttoegélatem, doch zijn de berichten juist dan heeft Frankrijk bedongen en heeft Lloyd Geórgê er in toegestemd', dat geen enkele dier vredes verdragen te Genua ter sprake zullen komen, nog minder zullen worden gewij zigd. En de economisten van dezen tijd (o.a. Keynes) zijn van oordeel, dat van een opbouw van Europa geen sprake kan zijn onder herziening' van het Ver drag van Versailles in de eerste plaats. Doch het begrip van „niet wijzigen der vredesverdragen" is nogal rekbaar. Want wat zijn tenslotte de verzachtigin- gen en vergemakkelijkingen, die in de afgeloopen paar jaar reeds aan Duitsch land zijn toegestaan, anders dan wijzi gingen van het vredesverdrag? De Fransche regeering' moet natuurlijk tegenover het binnenland sterk blijven staan en dat kan zij alleen wanneer zij er voor zorgt, dat1 de „vruchten van de overwinning" niet verloren gaan door onderhandelingen aan de groene tafel, terwijl zij op het slagveld moesten wor den gewonnen. Officieele wijzigingen in de vredesverdragen zijn dan ook niet te wachten, maar al gebeurt het dan niet te Genua zeker is het, dat door den dwang van de economische omstan digheden de vredesverdragen langzamer hand zullen worden g/ewijzigd door de feiten. Zooals altijd zijn ook thans de beide premies en ook de pers aan bei- dij kanten buitengewoon tevreden over het verlooip 'der conferentie. Behalve bat vraagstuk van de conferentie te Ge nua hebben'de heeren Lloyd George en Poincare ook nog gesproken over de kwestie van het Nabye Oosten. Nu er een Italiaanssche regeering Faota is ge vormd (eigenlijk een kabinet-Tittoni, zon der Tittoni) en tot Italiaansch minist- tier van buitenlandsche zaken Schan- zer is benoemdi, kunnen deze onderhan delingen ook worden voortgezet en het laat zich aanzien dat dit binnenkort nog zal gteschieden. De Amerikaansche' senaatscommissie beeft de verdragen van de conferentie' te Washington goedgekeurd, en Har ding heeft hier meer succes mogen heb ben dan Wilson met zijn Volkenbond. Verschillende andere conferenties zijn nog hangende tusschen Polen cm Duitschland, de Oostzee-Stator^ tfe Scandinavische landen en eien confereri- tie van ministers van finencien der ge allieerden te Parijs. In Ierland is een tijdelijk bestand in getreden en zijn de verkiezingen in'het Zuiden voor drie maanden ingesteld. Woensdag heeft Londen helt huwelijk zien voltrekken tusschen Prinsels Mary en Lord Lascelles. d5gd te tuiden van het genot en ha re oogjes werden moede van hét sta gen. Vaubaron gaf zijn adres aan Ciïrtius' en verwijderde zich getroost, bemoedigd en vol hoop'. Voor de eerste maal in zeer langen tijd scheen de toekomst hem glansrijk toe. Zijne uitvindingen zouden eindelijk ophouden onuitvoerbare en onvruchtba re droombeelden te zijn. Zijn arbeid zou brood, misschien wel rijkdom géven aan de twee wezens, die hij meer dan zijn eigen leven beminde. „Een geluk komt zelden alleen", dacht hij, hal fdronken van vreugde. „De somriabule", die zich nooit bedrieigt, zal mij ontdekken ik gevoel het d'at de dokters uit onwetendheid ge logen hebben en dat Martha door liefde en zorg gered kan worden". Zoodanig waren de gedachten, waar mede Jan Vaubaron zich bezig hield op het oogemblik dat hij zich met Blan che weder naar het huis van docter Fritz Homer begaf. DE MAGNETISEUR. „Gij komt juist bijtijds, mijnheer", sprak d" knecht van den magnetiseur toen Vaubaron binnentrad. „Nr. 6 is juist binnen". Met deze woorden opende hy de deür van de wachtkamer oim Jan 'Vaubaron bénnen t elaten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1