UIT DEN OMTREK. - KÖEDIJJK. Donderdagavond vergaderde de tmnbouwvereemgmg ,De West" in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer W. Visser. Aanwezig 44 leden. Met een woord van welkom opent de voorzitter de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en na een kleine opmerking goedge keurd De voorzitter deelt mede, ten eerste.: dat door de ver eeniging ,„De Wiest" als geschenk aan het betaalkantoor een cocöskleed' is uitgereikt. Ten tweede: dat het eiken van ge wichten in de maand Maart moet gebeuren. Ten derd: dat het gewenscht is geen vergunning te geven voor het eieren zoeken. Ten vierde: dat men een vergunning moet hebben voor het schieten van schadelijk wild, en een vergunning moet hebben voor het hebben van een geweer. Hierna wordt over gegaan tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeen© vergadering der L.G.C., De voorzitter leest ver schillende punten voor, en geeft eenige toelichting, enkele voor stellen worden aan ernstige bespreking onderworpen, opdat de afgevaardigden daar nota van kunnen nemen en zoo noo- dig op de algemeene vergadering naar voren kunnen brengen Als afgevaardigden zullen naar de vergadering der I.. G. L. gaan de heeren W. Visser, Jb. Zwetsmah, C. Spaan, Tb. Bol- dewiin Jb. Slotemaker,, W. Buttpr, K. Stam Mz., P. Geus Cz. Jr.. P. Zwetsman,, C. Beets,, C. Klomp, J. K Beets, P Oud, P .Brouwer, L. Vethaak, D. de Waal', G. Klomp, en' M. Wortel. 'Hierna komt nog in behandeling een betere regeling bij het ijshakken. Het bestuur stelt voor, om voor elke 100 snees of gedeelte daarvan een man te geven en bij niet voldoen daar van 4 oent boete per snees. En bij aanbieding der kwitantie direct betalen en bij tweede aanbieding verhoogen met 25 cent. Na eenige toelichting wordt dit voorstel aangenomen. Bij dde nu volgende rondvraag stelt de heer C. Beets voor om voor rekening van ,„De West" de reisgelegenheid te geven naar de vergadering te Hensbroek. Dit voorstel wordt zonder setmming aangenomen. Hierna sluiting der vergadering. VERGADERINGEN. VISSCHERSVEREENIGING GEESTMER AMBACHT." (Ver volg. 1 Thans is aan de orde punt 2 der agenda: Finanieele ver antwoording. De heeren J. Boerdijk en J. Glas hebben de re kening nagezien en in orde bevonden. Zij hopen van harte, dat dde heer Hessen nog jaren penningmeester mag zijn, want hij heeft de zaken prompt in orde. De voorzitter sluit zich bij de woorden van hulde aan en. wenscht het beheer der financien der vereepiging nog jaren in zijn handei. Punt 3. Hoe de extra vischplanting te betalen, lokt heel xwat discussie uit. Er is een schuld van f586,,die betaald moet worden, waarvoor verschillende voorstellen ter tafel ko- men De een wil het geld opnemen, de ander wil de vergunnin gen verhoogen. In hoofdzaak dan de groote vergunningen. Zoo zullen er een 50 of 60-tal zijn en dan is de zaak maaruit de wereld. De heer Glas zegt, dat het 't beste is wanneer dde schuld direct wordt afgelost, wat zal het voor ons allen beteekenen, wanneer wij een tientje! geven? Maar daartegen- ?over staat 'het oordeel van een ander, dat de kleine visschexs door de weinige verdienst evan verleden jaar zooveel geld niet kunnen missen. De heer Inspecteur zegt, dat men in Amsterdam f5 extra heft van de fuikenvisschers, waar men ook wel f 25 durft te heffen. De aalvisschers hebben geprofiteerd en ook de hen gelaars zouden wel iets* kunnen betalen, voor bet recht van visschen in gepacht water. Laten die f 1of fl,,50 betalen. Voor de hengelaars zou de heer J. Vlug dan een leeftijds grens willen vaststellen, opdat niet de kinderen worden ge troffen. Dit voorsstel wordt aangenomen, met dien verstande dat de hengelaars, die ingezetenen zijn zullen vrijgesteld worden en die buiten de vereeniging staan en buiten wonen zullen f.1,— moeten betalen. Dit met het oog op de verhuur ders van het vischwater, die eens zouden willen hengelen. De heer Veldhuis zegt dat het 'wel goed is wanneer de besturen van hengelaaxsvereienigingen worden aangeschreven hun steun te verkenen, dan zal men zeker niet tevergeefs aankloppen. Zij zullen voor de vischplanting ook wel wat over hebben, daar hebben zij immers ook belang bij. De voorzitter deelt mede, dat snoekbrood zal worden uit- geplant onder leiding van .een lid van de heidemaatschappij, om beter resultaat te hebben. We moeten doen wat de> hand vindt om te doen, wapmeier de natuur ons maar een handje wil helpen. Het voorstel van den voorzitter, om 2000 pond oootaal te bestellen, wordt aangenomen. Edelkarper en snoekbrood zal nog kunnen worden verkregen, ten het bestuur zal tot aankoop overgaan, wanneer het daartoe de gelegenheid heieft. 'De 'heer A. Vlug wil aan bet karpervisschen door hengelaars paal en perk stellen en vraagt wat daartegen gedaan kan worden? Laten ze gerust hun gang gaan, ztegt de heer Veldhuis., A,s er karper is, vangen wij ze ook en niemand verbiedt ons ook op de z.gn. lokplaatsen te gaan visscben. De 'heeT J. Vlug stelt voor aan den bengelaar te verbieden' rtaar te gaan visschen waar de karper vich concentreerd. Men 'ziet er niet veel heil in en dit punt wordt verder niet besproken. De heeren W. Sieuwertsen en D. Bakker worden wederom ajs beestuurslid herkozen. Zij nemen beiden hun benoeming aan. Intusschen is aan de vergadering gelegenheid gegeven oarbolineum en fuikenstokken te bestellen. Thans komt aan de orde punt 6 der agenda: Voorstel om de maat van de blei te verhoogen tot 35 c.M. De voorzitter zegt reeds van de oprichting af daarvoor te hebben geijverd, maar men wilde er maar niet aan. Nu is liet zoover gekomen, dat bet van den Bond uitgaat. Spr. toont twee vischjes een van 30 en een van 35 c.M., welke Joor de vergadering in oogenschouw worden genomen. Die van 30 c.M. brengt 8 cent op, die van 35 c.M. 25 cent. Die van 30 c.M. weegt 2 ons, die van 35 c.M. 3 ons. Een der aanwezigen is er tegen om voor de visch ;n den polder een maal van 35 c.M .te stellen, omreden de pacht betaald moet worden en men anders veel te gebonden is. De ze maat kan wel gelden voor visch uit het Ambacht, daar groeien ze sneller. De heer A .Vlug wil liever een maat van 40 c.M., maar daaar wil de vergadering niet aan. Met 24 tegen 5 stemmen en blanco 2 wordt de maat van de blei vastgesteld op 35 c.M. Na herhaalde stemmingen worden hierop tot afgevaardig den naar de algemeene vergadering gekozen de heeren Veld huis en J. Vlug. Een klacht omtrent het verkoppen van blei beneden de Eüaat door Hbogeboom wordt, aan de hand van e(en ingekomen schrijven van den overtreder, die daarin zijn excuus aanbiedt en verder mededeelt, dat hij te goedertrouw heeft gehandeld,, wordt volgens besluit van de vergadering teniet gedaan. De lieer Veldhuis behandelt bij de rondvraag de vraag of nog geen poging moet worden gedaan om vischwater in de veenderij te Sint Pancras te krijgen. Maar de voorzitter antwoordt, dat daar voorloopig niets van kan komen. Verder wordt door den heer Veldhuis de wensch uitgespro ken, dat moeite moet worden gedaan om het viechrecht aan de visschers te doien komen. Wij,' zoo zegt spreker,, beplanten het water met visch en wanneer de visJhstand weer goed is, hetgeen door ons is geschiedt, zullen wij weer meer huur moeten betalen. Daarvoor zetten wij ons toch niet in schulden. De voorzitter antwoordt, dat reeds pogingen daartoe wor den gedaan en de resultaten daarvan later wel zullen blij ken. Zeker, ziegt voorzitter,, onze vereeniging hangt zoo als het thans is als droog zand aan elkaar, omdat we nog teveel van de verpachters afhankelijk zijn. Dat moet zeker anders worden. De 'heer A. Vlug komt er tegenop, dat maar steeds weer opnieuw het vischwant door stroppers en fuikenlichters wordt vernield en gestolen. Strenge maatregelen moeiten z.i. daarte gen worden genomen. Besloten wordt een desbetreffend voorstel op de volgende agenda te plaatsen. Dpotr den heer W. Glas wordt nog de wenschelijkheid ge uit een boete te heffen, wanneer men nit ter vergadering komt. Het bestuur zal dit in overweging nemen. Een der aanwezigen zegt, dat de politie die hem naar zijn vergunning had gevraagd, waarop deze vertoond werd, dat deze veergunning niet geldig was, omdat zij niet op zegel was De heer Inspecteur zegt, dat dit niet behoeft,, omdat de vereeeniging het pachtcontract op zegel heeft doen stellen. Maar wel moeten de vergunningen worden onderteeknd door den voorzitter en secretaris. Deze onderteekbningen mogen niet gedrukt op de vergunning voorkomen. Het bestuur zal voortaan daar voor zorgen. Hierna sluiting met een woord van dank aan de aanwezigen en de Pers. TUINBOUWVEREENIGING ,„DE EENDRACHT." Vergadering van de tuinbouwveieeniging „Die Eendracht" ten lokale van den heer C. Vis, op Vrijdagavond j.l. De vergadering, welke goed was bezocht, werd geopend door den voorzitter, de heer Jb. de Boer, met een hartelijk welkom aan den heer Hazeloop, die dezen avond als spreker zou optreden, en aan de aanwezigen. Daarna neemt de heer Hazeloop het woord, om in een mooie duidelijke lezing te behandelen de aardappelziekten en alles wat daarmee in ver band staat. Het eerste deel van den avond zal spreker beste dein aan de behandeling der ziekten, het tweede deel, na de pauze .zullen verschillende gevallen met lichtbeelden worden gedemonstreerd. „Er is", zegt spreker, „bij de gekweekte planten in liet algemeen op te merken liet verschijnsel van degeneratie of ontaarding. De plant gaat langzaam achteruit, wordt minder loonend en verliest in het algemeen zijn gunstige eigen schappen. Vele planten vertoonen dit verschijnsel, vooral de aaardappel. Men merkte dit reeds op na de algemeene cul tuur van dit gewas. De aardappel werd in Europa ingevoerd in het midden der 16e eeuw, u;t Z. Amerika, Hij werd evenwel niet algemeen gebruikt. Het algemeen gebruik ervan nam eerst een aanvang omstreeks-1750 en reeds heel spoedig merk te men ziekteverschijnselen op. In 1782 verscheen reeds een beschrijving van de ontaarding der plant. i Na dien tijd zijn er geregeld nieuwere soorten in de teelt gebracht, daar de oude langzamerhand haar gunstige eigen schappen verloren en de teelt ervan minder loonend werd. Dit was o,.a .het geval met de bloemgraafjes, gladblaadjes, Juliamuis en Duitsche muis. Deze laatste werd ieenmaal in het groot verbouwd voor den uitvoer naar Duitschland, doch is er thans geheel uit. En thans is het meest algemeen de Schotsche muis. Doch ook deze begint teekenen van ont- aardding te geven. Onder zulke omstandigheden is het van het grootste belang middelen te zoteken om die ontaarding zooveel mogelijk tegen te gaan. We zijn nog niet zoover, dat de Schotsche muis in het geheel niet meer deugt. Neen, maar dié gelegenheid voor een nauwkeurig onderzoek is er. En men weet niet of, als eenmaal de Schotsche muis en de andere aardappelsoorten van tegenwoordig zijn verdwenen, er dan weer nieuwe en bovenal goed ©soorten voor in de plaats zijn gekomen. Mem heeft zeer lang gezocht naar de oorzaak van de ziek te. Welke is deze? Lang heeft men daarover gedacht. In de eerste plaats dacht men daarbij aan het ongunstig klimaat Daar de ziekte echter voorkomt in alle landen waar de aard appel wordt verbouwd, kon men moeilijk aannemen,, dat het klimaat de oorzaak zou zijn. In de tweede plaats dacht men aan de mogelijkheid, dat de wijze van vermenigvuldiging de degeneratie zou bevorderen. De aardappel toch vermenigvul digt zich niet op natuurlijke wijze, d.w.z. door het zaad,, doch op kunstmatige of ongeslachtelijke manier, nl. door den knol. Deze laatste opvatting wint hoe langer hoe meer veld, omdat juist de 'betere soorten zijn gewonnen uit zaad. Erest na 1850 heeft men een beteren kijk gekregen op ve le ongunstige oorzaken, die tot het degenereeren van het soort leidden. En die oorzaken zijn: zwammen en bacteriën. Duidelijk heeft men kunnen vaststellen, dat een zwam soms de oorzaak van de ziekte is. Duidelijk moeten we echter begrijpen, dat er verschil is tusschen een gedegenereerde en een zieke plant. Bij dege neratie veranderen de eigenschappen ,bij ziekte niet. De eigenlijke aardappelziekte is van tweeërlei soort: 1. bladrolziekte. 2. mozaïkziekte. D eieerste ziekte is kenbaar, doordat die bladeren naar boven beginnen om te krullen. Beide ziekten zijn besmettelijk en erfelijk. Alle planten uit knollen van een aangetaste plant krijgen de ziekte weer. De groote schade ontstaat, doordat zich de knollen niet kunnen vormen, en doordat de nakome lingen zijn besmet. Het eerste is een gevolg hiervan, dat de cellen in de stengels zijn aangetast, waardoor het zetmeel zich niet voldoende naar die knollen kan begeven. De oor zaak van het ontstaan dezer ziekte is onbekend. Wel weet men, door de onderzoekingen van professor Quanjer, veel van den aard der ziekte. Men heeft nu verschillende onder zoekingen gedaan betreffende de besmettelijkheid. Men nam entproeven, door een gezonde plant in te enten met sap uit een zieke. Er had toen besmetting plaats. Verder nam men een helft van een gezonde knol en een helft van een zieke knol, en verbond die. Eveneens besmetting. Verder bleek het, dat planten die dicht bij elkander staan op elkaar dde besmetting kunnen overbrengen. Het bleek, dat de be smetting in den bodem kan zitten, omdat gezonde planten vanuit den grond worden besmist. Haar de aardappel een volksvoedsel is, is het van het 'roog- ste belang, de middelen te vinden om de ziekte kwijt te ra ken. Professor Quanjer nu. meende aanvankelijk een goied middel te hébben gevonden in zorgvuldige teeltkeus. Doch later bleek, dat dit geluk slechts tijdelijk was. Uit dit alles blijkt nu: 1. gezonde planten leveren 'het meest. 2. zieke planten van gezonde planten afkomstig, leveren belangrijk minder. 3. zieke planten, van zieke afkomstig leveren zeer wein'g. 4. steeds valt er vermindering waar te neen. Dit laatste toonde spreker aan met versohillende cijfers, waaruit ons bleek, dat die vermindering in een paar jaar lijdds zeer beduidend is. Daar het niet aannemelijk is, dat de wortels elkaar op groote afstanden van 5 tot 8 metier nog zullen aanraken, men nam daaromtrent verscheidene proeven, kan dus de besmet ting niet ondergrondsch zijn, vooral niet daar,, waar weinig insecten in den bodem leven. Daaruit volgt, dat de besmet ting bovengrondsch moet wezen. Men nam dienaangaande verschillende proeven, waarbij aan het Licht kwam, dat vooral bladluizen en sommige soorten wantsen sterke infectie ver oorzaken Nu dit gebleken is, is het heel wat moeilijker gewor- dden, van de ziekte bevrijd te raken. Over een en ander sprak de heer H'azelöop nog zeer uit voerig. Na de "pauze werden de verschillende gevallen met de pro jectielantaarn gedemonstreerd. Ook over de ongeveer 20 ande re aardappelziekten deelde de heer Hazeloop nog een en ander mede. En ten slotte kwam hij tot het resultaat, dat mei a door voorzorgsmaatregelen te nemen zoo&J niet volkomen ziek te vrije planten kon krijgen, dan toch het kwaad zooveel mo gelijk kan beperken. Na afloop bracht de voorzitter een woord van dank aan den heer Hazeloop, die voor zijn rede met een luid applaus werd beloond1. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oudkasrspel, 4 Maart 1922. Mijnheer de Redacteur. Qndergeteekenden verzoeken u beléefd eenige plaatsruimte in uw blad te willen afstaan voor een antwoord op het in- gezonddene van „,Een belangstellend abopné." Allereerst zouden wij willen vragen: Wait dreef X'. er eigen lijk toe om zoo sterk in het openbaar te veroordeelén, dat de 'lieer Hart de leiding der Protestvergadering tegen de Wa terleiding op zich nam? Wat doet het er toe, of in een der gelijke vergadering de voorzittershamer gehanteerd wordt door a of door b en al zou X. ook formeel gelijk hebben, dat het een wethouder niet past de leiding van een Protestverga- déring op zich te nemen, dan stellen wij nog de vraag,, waar om X. zich geroepen acht de houding van den heer Hart te veroordeelen. Dat zou dan naar onze meening al moeten zijn om redenen van persoonlijken aard of uit een ziekelijke gehechtheid aan formaliteiten. Wij ontkennen echter ten sterkste, dat X. zelfs alleen for meel gelijk heeft met een afkeurend oordiefel uit te spreken over het optreden van den; heer Hart. Ieder weet toch (en zeker 'X'. die zelf bewefert zoo, belang stellend te zijn), dat de stoot tot het beleggen dezer vergade ring gegeven werd door de verbluffende mededéeling, dat de kosten van het watér onderzoek circa f35,zouden bedra gen. Van twee leden van dien Raad, die indertijd voor wa terleiding hadden gestemd, weten wij zeker, dat zij bij het hooran van deze jobstijding verklaarden TEGENl te nebben gestemd, als zij ge wieten hadden,, dat die kosten zoo buiten sporig hoog waren. Later hebben zij gemeend ook deze pil te moeten slikken, maar dit doet aan het feit niets af. De vergadering werd belegd met het doel om te protestee ren tegen dien eisch van het Provinciaal Bedrijf, dat het water onderzocht moest worden in Utrecht. Wijl in de gemeente Oudkarspel 120 personen ontheffing hadden aangevraagd van de verplichting tot aansluiting, zouden de kosten van onder zoek in totaal de enorme som vain f 4200,bedragen, terwijl anderen hadden aangeboden het onderzoek te doen voor nog. geen vijfde gedeelte van dat bedrag. Zou X. nu willen bewenen, dat een Wethouder tegen een dcjrgelijken onbetamelijken eisch van een Provinciaal Bedrijf niet zou mogen protesteeren of de leiding nemen van een. vergadering, die tot dat doel belegd is? Ons dunkt, als de onbekende abonné zijn belangstelling niet op andere wijze weet te uiten, dat hij beter doet zijn mond te houden. Mocht X. nog op deze aangelegenheid terugkomen, dan geven .wij hem in overweging zijn naam te noemen en met open vizier te strijden. Iemand op gniepige wijze een stoot in dén rug trachten té geven of ujt den zadel te lichten is niet fair en niet eerlijk, maar gluiperig en laf. Met dank voor de afgestane ruimte. De voorloopige commissie der Protestvergadering A. EECEN Dz. P. EECEN! Pr. JB. VAN MEURS. A. SWAGER Az1. JJB. EECEN Pr. D. BREGMAN, JN. VISSER. Oudkarspel, 28 Februari 1922. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd voor het volgend© eetnige plaatsruimte. Uw belangstellend abonné is ten zeerste verbolgen op dan heer 'Hart, Wethouder, omdat de heer Hart den moed heeft gehad, de rpotestvergadering op dien 28 Jan. j.l. te leiden; Uit het teekenen op de protestlijst blijkt echter, dat de burgerij een geheel andere meening is toegedaan. De freer Hart mag zich in de oogen van uw belangstellend abonné onmogelijk hebben gemaakt, de kiezers zullen echter wél zorgen, dat de heer Hart bij een volgende stemming met een verpletterende meerderheid, lid van den Raad blijft. Het is maar de vraag van welken kant men «en zaak wil bekijken, maar de belangstellende abonné beschikt zeker over een vellen geldbuidel, wat lang niet van iedereen1 gezegd kan worden en gezien de steeds meerdere en steeds hooger wor dende belastingen, mag ook, neen, moet ook terdege reke ning gehouden met de financieel© draagkracht der burgers. Van dien kant 'heeft die heer Hart o,.i. de zaak goed bekeken, wat wij in hem ten zeerste waardeeren. Met dank voor plaatsing, Een zeer belangstellend Abonné. RUAATSELIJK NIEUWS. AANBESTEDING SUUIS. NOORDSCHARWOUDE. Gistermiddag te 2 uur had de aanbesteding van de ver*

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2