No. 27. """"o" Zaterdag 4 Maart 1922 blad 31e Jaargang NIEU WE LAAGIDIJKER C01IRAMT. VERGADE RINGEN.2 GEMEENTERAAD WARMENHUIZEN. Vergadering van den raad der gemeente Warmen huizen pp Donderdag 2 Maart 1922, des namiddags twee uur ten ge meen tehuizie. Punten van behandeling: 1Ingekomen stukken en mededeelingen'. 2. Voorstel salarisregeling gemeentegeneesheer. 3. Benoeming onderwijzeres. 4.. Vaststelling verordening plaatselijke inkomstenbelasting. 5. Benoeming leden Comm. tot Wering van .Schoolverzuim. 6. Voorstel verleenen subsidie R. K. Bewaarschool. 7. Behandeling diverse verzoeken. 8. Behandeling reclames lH|. O. 1921. 9. Rondvraag. Na opening door den voorzitter, die de leden hartelijk wel kom heet, worden de notulen va» de vorige twee vergaderingen na een kleine opmerking van den heer Swan, goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling dat de heer Gutker wegens ongesteldheid afwezig is, en spreekt den wensch uit,, dat hij weer spoedig genezen mag zijn. Toelichting bij de Raadsagenda van 2 Maart 1922. Punt 1 dei" agenda. Ingekomen stukken: a. dankzegging van de vereeniiging voor landbouwhuishoud onderwijs te Winkel, voor de verleende subsidie. Voor kennis geving aangenomeen. b. oen schrijven van de Gezondheidscommissie, inhoudende een afwijzend advies, inzake verlenging termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning Westfrieschedijk 100 Burgemeester en W-et houders stellen voor,, geen raadsbsluit te nemen tot verlenging van dezen termijn. De heer Molenaar vraagt, wanneer er nu geen andere wo ning is, kan zij er dan inblijven? De voorzitter antwoordt dat er wiel een andere woning is. De heer Slot zegt, dat de woning niet onbewoonbaar is. Met is het zoeken en streven van de bewoonster geweest,, om de woning onbewoonbaar verklaard tie krijgen. Spreker is er voor om te trachten wel verlenging van den termijn te krijgen, want bij verandering van woning zal het geen verbetering zijn De voorzitter zegt dat men zich dan moet wenden tot Ged. Statetn en verwacht ook daar geen kans van slagen. Het is daar ©eh lichaam dat zich ook reeds uitgesproken heeft. Men zou dan in laatste instantie een uitspraak kunnen uitlokken.. Maar in verband met hec gegeven advies verwacht ik er geen heil van. En wanneer hec dan toch monnikenwerk is, waarom zullen wij het dan probeeren? De heer Molenaar zegt, dat er meer woningen zijn, die on bewoonbaar verklaard kunnen worden. Zij heeft steeds volge houden en het tenslotte gewonnen. En toch was die woning, voor een mensch alleen, zooals zijj, heel goed bewoonbaar. Wanneer wij maar eianigszins den kans hebben, om verlen ging te krijgen, moetian wij de gelegenheid aangrijpen. Wan neet zij in een andere woning komt, gaat het weer denzelfden weg op. De voorzitter? Wat zal zij doen? Komt tijd komt raad. En zien wij, dat het weer staat te gebeuren, dan kunnen wij het met alle middelen een anderen kant uitstujren. De heer Slot gevoelt thans ook,, dat bet monnikenwerk zal zijn en legt zich noodgedwongen er bij neer. Met voorstel B'. en W. wordt hierna aangenomen. c. een schrijven van de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Krabbendam, om bij eventueele verkiezingen een stembu reau te willen plaatsen te Krabbendam. In handten te stellen van Bi. en W. om advies. De voorzitter zegt, wanneer mien dit Krabbendam doet,, hef ook te Schoorldam moet gebeuren. 'BI. en W. wenschen ech ter een onderzoek in te stellen. Wordt goedgevonden. d. een schrijven vain de Ned. Vereeniging van kermisvak- genooten „Ons Belang" om enkel leden op de kermis toe tó laten, om te komen tot varedeling van het volksfeest. Op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. e. een verzoek van de ingezetenen over de Zuideirbrug, om het gedeelte grindweg tot aan het einde van Maarten Mosch te bestraten. Wordt in handen gesteld vain BL en W. om' advies, terwijl de voorzitter mededeelt, dat door hem aan den gemeente opzichter opdraacht is gegeven een onderzoek in te stellen welke kosten deze bestrating met zich zal brengen. f. de verslagen van d|e commissiën tot Wering van School verzuim te Warmenhuizen, Krabbendam en Schoorldam. B. en W. stellen voor deze voor kennisgeving aan te nemen. Overeenkomstig wordt door den raad besloten. g. een schrijven van B. en W. van Alkmaar, toezendende de begrooting keuringsdienst voor Waren, alsmede een mede- deeling, diat de Warenwet voor het keuringsgebied Alkmaar op 1 Februari in werking treedt. Op advies van BI. en W. voor kennisgeving aangenomen. h een medisdeeling van het Prov. Waterleidingbedrijf van Noordholland, inhoudende mededeeiing,, dat einde 1922 aan sluiting van Krabbendam aan de Waterleiding mogelijk zal zijn, alsmede een schrijven inzake de beproeving van de zin kers B en W. stellen voor voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter zegt, dat de aansluiting van Krabbendam mo gelijk is geworden, doordat een buis naar Den Helder za» worden gelegd. Dit besluit zal aan de bewoners worden bericht Wat de beproeving van de zinkers betreft, hierin werd me degedeeld, dat slootwater werd gebruikt, maar dat door den ingenieur last is gegeven, dal dit niet mag geschieden, en de ze bepaling bij overtreding, met teen zware boete zal wor den gestraft. De heer Molenaar vraagt of het adres, dat indertijd door de bewoners van Krabbendam werd ingediend, om aangeslo ten te worden .bij de waterleiding, unaniem was. De voorzitter .antwoordt dat het leen adres was van de ge- heeie bevolking. De heer Molenaar zegt, dat dan de bouw- en woningveror- dening ook van kracht wordt'voor Krabbendam. Het water leidingbedrijf moet toch zekerheid hebben, dan de manschen zich aansluiten. De kortste wieg is anders langs het kanaal. He voorzitter zegt dat de gemeenteraad indertijd de ver ordening heeft gewijzigd, omdat hij de waterleiding van groot belang achtte voor de gemeente. Er bestaat dus ook geen 're den om voor Krabbendam een uitzondering te maken. i. Mededeelingen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 1 Februari 1922 no. 70, zijn goedgekeurd de besluiten tot het aangaan van kasgeldleeningen, ten behoeve van de gemeente', ht gasbedrijf en het leviensmiddelenbedrijf, resp. tot de bedragen van 20,,000 20,000 en 5000 gulden, alsmede de wijziging van den rente voet, vermeld in het raadsbesluit van 9 December 19.14 en welWan 5 in 6 procent. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van 13 Februari 1922 no. 90 is goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeen te tot het aangaan van ©ene procedure. Punt 2 der agenda. In verband met het verzoekschrift van den gemeentegenees beer om verhooging van zijn salaris, stellen Burgemeester en Wethouders voor, het salaris nader vast te stellen op f1150,, met vrij wonen, benevens een tegemoetkoming va» 1 26e van f 1550,voor verleening van assistentie. Door den dokter is bijgevoegd een breedvoerig omschreven memorie van toelichting, dewelke door den secretaris in haar geheel wordt voorgelezen. De heer vatn Essen verzoekt een salaris van f1500. De heer Slot zegt, dat de motiveering van den dokter niet geheel juist is. Hij is hier benoemd in 1919 toen de levens- staandaard zoo ongeveer het hoogtepunt bereikt had. Ik kan mij echter goed begrijpen, dat de dokter om salarisverhooging vraagt. Maar wat ik mij niet kan begrijpen is, dat hier zooveel meer armlastigen zijn dan in andere gemeenten. Ik kan mij heel goed met de salarisverhooging vereenigen, maar zou daar bij gaarne weten, wat het motief is gewleest van B. en W. om geen f1500 miaar f 1150 te geven. De voorzitter zegt dat het tegenwoordig salaris van den geneesheer f 700 bedraagt, en het is zoo moeilijk en ook geen goede basis om bet salaris tie bepalen naar de werkzaamheden. Wanneer wij -eventueel bij oproeping van een geneesheer géén een konden 'krijgen op een salaris van f1150, zouden wij des noods f2000, willen geven,, omdat het bezitten van een ge meentearts isen algemeen belang is. B. en WW. meenden echter voor een gedeelte tegemoet te moetn komen, om daar mee het salaris in «overeenstemming te brengen met andere gemeenten. Men moet niet vergeten dat de doktr hier ook vrij wonen heeft welk bedrag wordt geschat op f 400. En wat de reden is dat hier 83 armlastigen zijn .en in andere gemeenten minder.? Dat hangt geheel van de opvatting af. De lijst wordt opgemaakt door B:. en W. in overleg met de verschillende armbesturen en den dokter. Hier plaatst men zich nogal op een ruim standpunt, hetgeen zeker toe te juichen valt. De heer Molenaar vraagt of de voorzitter ook weet, of in andere plaatsen die geneesheer ook vrij wonen heeft? De voorzitter zegt van Harienkarspel, Koedijk en meent v. Oudkarspel ook. Spr. gelooft van de Zijpe niet. Hierna wordt het voorstel van B. i.en W. met algemeene stemmen aangenomen. Punt 3 ld er agenda De voordracht voor onderwijzeres te Schoorldam luidt als volgt 1. Mej. A. Jonkers, tijd. onderwijzeres aldaar. 2. Mej. 'Hl. J. Avenarius te Rbenen. 3. Mej. C. P. Westers te Harenkarspel. (Voorgelezen wordt het advies van het hoofd der school. De uitslag van de stemming is, dat no. 1 met algemeene stemmen wordt benoemd. Punt 4 der agenda. B. en W. stellen voor de thans bestaande verordening op den Hoofdelijken Omslag met 1 Mei 1922 in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen, zooals het toegezonden ontwerp luidt, onder mededeeiing,, dat de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud nader wordt bepaald op f650,, Vooralsnog stellen Bi. en W. voor, geen opcenten te heffen op de vermogensbelasting. De 'heer Molenaar zegt, dat het moeilijk valt te beoordeefen of de verordening za|l voldoen'. WWij zullen komen te staan voor gekke dingen, waarbij bet moeilijk zal zijn de aanslagen van den !Hj. O. binnen te krijgen. Het moest meer gelijkelijk veerdeeld worden. Een aanslag over een jaar kan nooit zui ver zijn, maar waar het bepalen van het inkomen over 3 jaar niet meer geoorloofd is, zullen wij er ons noodgedwongen bij moeten neerleggen. Het is over 3 jaar gezonder basis, maar er zullen nu beslist jaren komen, waarin het moeilijk zaal zijn de aanslagen binnen tie krijgen, en verschillende pos ten oninbaar' zullen moeten worden verklaard. De heer Slot. Hoe gauw is men niet toe aan een vermenig- vuldigingscijfer van 3 3^2 en zal het moeilijk vallen de bedra gen op te brengen. Er zullen jaren zijn dat het inkomen van de tuinbouwers niets beteekent, en dan zal men niet weten waaaruit de belastiogpenningen zullen moeten worden opge bracht. 'Het zal dan ondoenlijk zijn van zekere inkomens be lasting te heffen. Dit systeem, de bepaling van den aanslag j yover een jaar, bij de zoo varieeren.de inkomens van de tuin bouwers, zal een ramp word een. Doch wij zullen er niet aan ontkomen kuiuien. Maar kunnen de opcenten op de vermo gensbelasting geen bron van inkomsten vormen? De heer De Groot zegt, dat dit laatste ook in de Wethou- dersvOTgaadering ampel besproken is. Maar spreker blijft van meening, dat de kleine inkomens^ die toch al zwaar belast zijn, door de opcenten nog meer worden gedrukt. De heer Molenaar zegt, dat er door hem reeds ook op ge wezen is dat de belasting hoog is, en juist daardoor zullen de moeilijkheden ontstaan om de gelden binnen te krijgen. En daarom moeten wij het halen waar het te halen is. En dit kan door het heffen van opcenten op de vermogensbelasting De kleinere inkomens zullen daardoor zeker ook getroffen worden. Maar men aan moeilijk aan alles ontkomen. Een rentenier met ©en inkomen van 5 6000 gulden uit kapitaal, betaalt niets meer dan iemand met een gelijk inkomen uit ar beid verkregen. En dan kan een rentenier het beter betalen dan iemand die het inkomen verkrijgt uit arbeid. De voorzitter is het volkomen met de heeren eens, dat bij de wisselvallige inkomsten van de tuinbouwers men de belasting beter over 3 jaar kan heffen. Maar daar valt nu eenmaal niet aan te tornen De voorzitter is ook wel voor het heffen van opcenten op de vermogensbelasting, en wanneer de raad niet kan besluiten tot 100 opcenten dan desnoods 50. Wij kunnen van de kapitaalkrachtige manschen nu een maal meer vragen dan van de minder kapitaalkrachtige. 3 De beer Molenaar doet thans het voorstel om 100 opcenten te hefffen op die vermogensbelasting. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer Slot1. In stemming gebracht staken de stemmen. Voor stemden de heeren Molenaar, Slot en Nannes. Tegen de heieren Swan,, Groot en Kraaakman. Hierna gaat men over tot de artikelsgewijze biehandteling behandeling van de verordening. Bij het artikel aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, zegt de heer Molenaar, dit hooger te willen brengen. De beer Slot is van oordeeel, dat wanneer de aftrek op 650 gulden blijft bepaald ,men voor onoverkomelijke dingen zal komen te staan. Wannceer het bedrag niet hooger wordt ge steld zullen de lage inkomens te zwaar worden belast. De voorzitter zegt wel iets te gevoelen voor verhooging van de aftrek. Maar is er huiverig voor om het om die reden «e doen. De kinderaftrek is toch ook reeds tamelijk omhoog gebracht. Déze was f25, en is gebracht op f40,— met een progressie van f10,voor ieder kind. Wanneer het nu in de praktijk mocht blijken, dat het te laag is, dan kunnen wij het volgend jaar altijd nog gaan verhoogen. De heer De Groot. Wij hebben al ©enige jaren de proef op de som Hal het te laag is, en spreker gevoelt er ook wel voor om de aftrek op f700,— te brengen. De heer De Groot maakt er een voorstel van, hetwelk door den heer Molenaar wordt ondersteund. De uitslag van de stemming is, dat bet voorstel met 5 tegen 1 stem wordt aangenomen. Voor stemden de heeren De Groot, Molenaar,, Slot, Kraakman en Nannes. Tegen stiemde de heer Swan. De secretaris leest hierna de verordening op de invorde ring voor. De 'heer De Groot zegt zich wel met de verordening te kunnen veraenigen, mits de biljetten in de maand Juni of Juli worden rondgestuurd. De voorzitter zegt, dat men in deze alleen den wensch te kennen kan gevian. i De verordening op de invordering wordt goedgekeurd. 1 Punt 5 der agenda. In verband met de wijziging der Leerplichtwet, stellen Burgemeester en Wethouders voor, opnieuw over te gaan tot benoeming wan de leden van de commissie tot Wering van I Schoolverzuim te Warmenhujzen, Schoorldam en Krabben- i dam en wel met ingang van 1 Januari 1922. De aanbeveling zal nader in den raad worden bekend gemaakt. De aanbeveling voor Warmisnhuizen bestaat uit de heeren 1 1. J. Swan. 2. W. Gutker. 1 D; G Knijoenburg, 2 C de Geus t 1. J. Kraaakman. 2. J. de Groot. Voot Schoorldam uit de heenem 1. H:H M Dijker 2 P JJ Laurman, 1. P. Vlam 2 J. Vlam. 1 C van der Kolk 2 S, Ligthart. Voor Krabbendam uit 'de heeren 1 T. H1 Kremler 2 J Paftri - berg 1 K Biersteker 2 K Blankman 1 R. Biersteker 2 J. Frans. De no. l van alle aanbevelingen worden met meerderheid van stemmen benoemd tot leden van de Commissie tot We.- ing van Schoolverrzuim. De aahewzige raadsleden nemen bereids hunne benoe ming aan. Punt 6 der agenda. Naar aanleiding van het verzoek van het R. K. Schoolbe stuur te Warmenhuizen, om voor het bewaarschoolonderwijs voor het jaar 1921 wederom een subsidie toe te staan, stel len B. en W. voor, over dat jaar wederom een subsidie ie verleenen van f5, per kind tot een max. van f300. De heeer Swan zegt in de wethoudersvergadering er wel voor gestemd te hebben, maar het verzoek door hem is be streden, o.p grond, dat er z.i. «een onbillijkheid inligt. De heeer Slot 'zegt ook, dat verleden jaar het verzoek werd toegestaan met het oog op de nieuwe onderwijswet. Ook hij behoort tot de bestrijders van liet verzoek. De voorzitter zegt, dat het ook de meening was,, dat het bij de nieuwe wet zou worden geregeld. De uitkomst is ech ter (anders, want het is nog niet

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3