De ,hear Slot zegt, dat het hem toch bevreemd dat het op de agenda is geplaatst. Da heeer Molenaar zegt, dat het verzoek verteden jaar ook door hem is verdeddigd. Sr.p is het met de andteren eejvs dat het niet een algemeen belang is. Maar toch voor ^en gro t deel van onze bevolking, waarvan kinderen uit groote gezin nen daar het onderwijs kunnen genieten en kunnen worden ondergebracht. Meet dezelfde sympathie zöu lk ™^*"ze.L" de inrichting van een andere richting stemmen. Ik ben er m t voor omdat het is eeen katholieke instelling, maar omdat het voor velen van groot belang is. a-.,, H'ec voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daar na zonder verdere discussie met algemeene stemmen aange nomen. Punt 7 der agenda. j r BI. en W. stellen in verband met artikel 161 der Lager- onderwijswet voor, aan de Bijzondere School te Krabben- idam over 1922 een voorschot op de gemeentelijke vergoed.ng overeenkomstig dat artikel te verstrekken, ten bedrage van 700 gulden. Wordt zondenr discussie goedgevonden. Een schrijven van JJ. Kuperus, waarin verzocht wordt hem geen aanslag in de plaatselijke inkomstenbe&s mg op te leggen voor 1 Mei 1922. In verhand met het bepaalde m airtkiel 2-14 der gemeentewet, stellen B. en W. voor voor Mei 1922 geen belasting te heffen. Naar aanleiding van het schrijven van den R. K. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders, om een tegemoetkoming voo, trekkende werkloozen, stellen B. en W. voor,, aan de aange sloten werkloozen bij de werklozenkassen m het algemeen,, voor de gehuwden en kostwinners een toeslag te verleenen op de uitkeering van 0,30 per dag en 0,10 cent voor ieder kind benedeen de 14 jaar. De heer Slot vraagt of dit gecontroleerd wordt en ot het te controleeeeren valt. De voorzitter antwoordt 'bevestigend, en licht den vra0er in omtrent de werking van het kaartenstelsel Hierna wordt het voorstel B!. en W. aapgenomen. Naar aanleiding van het verzojek van den Kerkeraad te Krabbendam, inzake aankoop grond, stellen Burgemeester en WWet houders voor aan genoemden kerkeraad te bench .en dat hei gemeentebestuur vooralsnog nog met wil verkoopen, maar indien daartoe besloten wordt, genoemd bestuur het eerst de gelegenheid te geven. n Overeenkomstig het gegeven advies wordt besloten. - Naar aanleiding van het schrijven van het bestuur <ler Ambaachtschool voor Alkmaar en omstreken, stellen b, en W. voor de gevraagde subsidie te verleenen, bedragende een som van 68,12 gulden, mits de betrokkenen 50 pCt. van de zen toeslag aan de gemeente betalen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. In verband met het schrijven van de vereemgmg van bur gemeesters en secretarissen uit het kanton Schagen, Hoorn,, Alkmaar en Purmerend om een vaste commissie aan te wijzen voor de behartiging va ngemeenscliappelijke belangen, m de bedoelde kantons, stellen B. en WW. voor, hiertoe te besluiten De voorzitter voegt hier nog aan toe, dat de vreeenigitig van Nederlandsche gemeenten nog steeds het aangewezen lichaam is, en spr. nog niet de overtuiging heeft, dat de be langen van het platteland, niet voldoende worden behartigd. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Naar aanleiding van het verzoek van CZoon, om ver mindering van de pacht voor de Oudewal, stellen B en W. voor, voor het jaar 1922, de huur te brengen van f 54,op f30,—. Zulks in verband met de waterleiding, omdat één berm geheel onbruikbaar is. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. B. en W, stellen voor, de verpachting der schutsluis te Schoorldam, nader in den Raad te bespreken.. De voorzitter vraagt deen raad met te lang met de ver- pacthing te wachten. Daar is een geest in B. en WW om de termijn van verpachting langer te nemen. Tot nu toe was de tijd van verpachting 2 jaar. Dat is tekort voor iemand van buitenaf die eventueel naar de sluis zoui dingen. Een verpach ting vaan 4 jaar verdient meer aanbeveling. Na de vergade ring kunnen de tarieven nog eens worden besproken. De heer Slot zegt dat er alles voor eji mets tegen is om ide sluis voor 4 jaar te verpachten.. Zonder verdere discussie wordt hiertoe besloten. Bi. en W. stellen voor het kohier schoolgeld voor het 4e kwartaal vast te stellen tot een bedrag van f 195,30. Overeenkomstig wordt door dien Raad besloten. P;unt 8 der agenda. Zal nader in besloten vergadering worden besproken. Hierna zegt de voorzitter dat nog steeds aan een categorie vaan imenschen een reductie op het gasverbruik wordt toe gestaan van 8 cent per kub. M. Maar ligt het op den weg dit nog langer te bestendigen? Hiet werd indertijd verleend m verband met de duurte van het gas. Maar dat is nu veran derd. Het is een maatregel dateerende mt de distributie tijd. De geeest van de wethouders is ook om er een einde aan te maken. De gasprijs bedraagt thans 18 en 19 cent en hoogst- waarschijnlijk zal deze met 1 April a.s. weer met 2 cent worden verlaagd. En daarom vraag ik u, moeteff wij nog lan ger met de zén maatregel doorgaan? 'Het is thans tijd geworden om met dien maatregel te eindigen. f De heer Slot zegt dat al eens besloten is om het weer at te schaffen. Maar daarbij is bepaald om het voor dezen win ter te laten doorgaan, en na afloop van den winter met het geven van toeslag te eindigen. Het besluit wordt thans genomen den toeslag nog .ot 1 April te verleenen en daarna hiermede te eindigen. Verder zaagt de voorzitter dat de motorspuit nog steeds in het gymnastieklokaal staat. Daar is zij echter niet op haar plaaats. Zij staat daar verkeerd. Wij moeten zorgen dat zij verplaatst wordt. Maar waar? Hét tegenwoordige brandspuit huisje staat te vet achteraf. Hetgeen in tijden van nood zeer lastig is. Ook is het huisje voor de motorspuit te klein. En de beste puntjes zijn er reeds af. Zooals de beteren weten staat 'liet achter het huis van den beer Stam, die het gebruikt voor bergplaats. En in verband hiermede is deze reeds door mij aangezegd het brandspuithuisje te ontruimen Om echter een einde aaan de zaak te maken zijn door B. en W. onderhande lingen aangeknoopt met den heer Stam om het terrein met braandspuithuisje en cachot dat daar staat aan hem te ver koopen. Wanneer dit mocht gelukken zou er in het Buurtje wel een geschikte gelegenheid te vinden zijn om daar een nieuw brandspuithuisje te bouten met cachot er achteraan Wat de verkoop betreft zijn wij nog niet tot een resultaat gekomen. Door Stam is f500 geboden terwijl door Bi. en W. f500 is gevraagd. Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD OUDE NIEDORP Met afwezig de lieereln Pluister en Tromp wegens ongesteld heid, vergaderde Vrijdagmorgen de raad alhier. De E.Achtb. Heer J. Nagelhout, burgemeester, opende de de vergadering en las als secretaris de notulen, die onver anderd werden goedgekeurd ien vastgesteld. Ingekomie ns tukken. Een verzoek van A. Bijwaard alhier, om ongeveer dri tóen een halve are grond van deze gemeente te mogen huren, óm daar een noodwoning op te mogen bouwen B. en W. stellen voor, om behoudens goedkeuring van den tegenwoordigen huurder van dat perceel, een deel van de zoogenaamde .„Bullenweid" in huur af te staan tegen een huurprijs per jaar van f2,— per are, plus alle kosten van huurcontract, afscheiding en verplichte aansluiting aan net net der waterleiding en verder de regeling der juiste plaats aan B. en WW. over te laten. Voorzitter zegt, dat B. en WW. er niet voor zijn om den grond, die Bijwaard op het oog heeft, waar vroeger tiet „bul- lehuis" stond, af te staan en zij achtten het beter, een deel van de bulleweid te verhuren. Spreker zou bepaald voor niet langer termijn dan 3 jaar willen verhuren. Het is voor noodwoning. Met het oog op de bouw- en wo- nirigverordening was het wenschelijk er niet op in te gaan. De heer Bakker zegt meting te hebben gedaan van den grond als door Bijwaard bedoeld en daar is te weinig groei. Voorzitter heeft het idee om de noodwoning tegen het erf van Bakker te plaatsen. De heer Over zegt niet veel voor het verzoek te gevoelen en hij meent voor den huurder zelve ook is het bezwaarlijk. Voorzitter deelt mede, dat Bijwaard zijn woning heeft ver kocht en dus feitelijk een woning had.. Als we toestemmen, dan niet voor langer Jan drie jaar. De heer Over vindt het beter voor den map zelf, als wij niet op het verzoek ingaan. De heer Ligt hart. Maar wat moeten wij dan voor hem doen? Die heer O ver vraagt of de gemeente daarvoor de zorg op zich moet nemen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt in stemming gebracht en aangenomen met op een na aigemeene stemmen. De heer Over tegen. Een adres van W. Reetman, ondernemer van een auto-om- nibusdiensf Winkel Station Noordsoharwoude, om een jaar- lijksche subsidie van f200 te mogen ontvangen, waarvoor hij zich verplicht om minstens 2 maal per dag met zijn wagen door het dorp Oude Niedörp te rijden. Aangezien do helft ddezer kosten reeds van andere zijde is toegezegd, stellen B. en W. voor om de halve kosten zijnde f82,50 voor liet dienst jaar 1922 toe te staan. Voorzitter-deelt mede dat hier wel voor dien autodienst wordt gevoeld, nu Reetman een tijdlang over Oude N'edorp zijn weg naar Noordscharwoude nam, door tijdelijke afsluiting van zijn gewonen weg. Het verlangen is, dat dé dienst door ons dorp blijft gaan. De heer Ligthart kan zich niet best met het idee van B. en W. vereeenigen. De burgers zouden het zelf kunnen be hartigen. Het is ook maar een deel van onze gemeente, dat er van profiteert. De heer O vier vindt het tarief te hoog voor dageiijksch ge bruik. De.menscben gaan later toch weer loopende. De heer Bakker kan er zich voor een jaar wel mee ver;- eenigen. Om maatregelen te nemen, die zoo zijn,, dat een gebeele gemeente daarvan geniet, dat valt niet mee. We kun nen het niet al te krap nemen. De heer Ligthart wijst op de toekomst, die er niet zoo roos kleurig uitziet. We moeten de lasten niiet te zwaar maken. De be eer Bakker is er toch voor om het voor een jaar te beproeven, misschien is het daarna niet eens meer noodig. VpoTzitter merkt op, "dat* liet opk mat ander ezaken, bijv. dde verbreeding van den weg in de Moerbeek, demping van een sloot in het Veldt, niet de gebeele gelmeente is, die pro,- fijt er van heeft. Dat kan zich toch voordoen. Keetman had groote uitgaven te doen voor het instellen van den autodienst en idat hij den dienst onderneemt, verdient toe juiching. Voor 40 cents is men van Oude Niedorp naar het station Noordscharwoude en Keetman gaf te kennen, dat niet te kunnen verlagen. De beer Ligthart merkt nog op, dait het werk in het Veldt en de verbriaeding van den Moerbeeksweg, waarover voorzitter sprak, toch wel in het algemeen belang zijn, voor de veilig heid in het algemeen. WWat betreft de autodiensti ik gun. dat de menschen wel, maar we moeten bezuinigen. Voorzitter zegt dat het dempen van de sloot te 't Veldt toch hoofdzakelijk geldt de veiligheid deir, schoolkinderen, die daar langs komen. De heer Over. Als het uit de Armenkas komen moet om bij te dragen, om er het publiek mee van dienst te wezen,,, dat is toch niet schitterend, vind ik'. De heer Rempt. Hec gaat er niet om waar vandaan, het' Overige was toegezegd, als wij deze helft geven. Voorzitter deelt nog roede, dat met aanlegging der water leiding, de auto dan niet zal kunnen rijden,, waarvoor een regeling is getroffen. Dat het bestuur waarop de heer Over doelt, aan den autodienst bijdraagt, daar is toch niets tegen, meent voorzitter. De heer Jong verklaart er zich mjpe te vereemigen, zooals B1. en W. voorstellen. Htet bedrag is'niet zoo belangrijk. De heer Jong kan ihet voor een jaar wel goedvinden. De heer Bakker wenschte wel, dat bet na dit jaar niet meer noodig zal blijken en voorzitter sluit zich aan bij dien wensch Met op een na algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en WW. aangenomen. D|e heer Ligthart tegen. De rekening van de Protestantsche armvoogdij en van het Armbestuur zullen op de volgende vergadering behandeld worden. Voorzitter leest daarna het verslagW dat door de plaatselijke schoolcommissie is opgemaakt. In Januari, April Juli en October 1921 was het aantal leerlingen 52, 49„ 53 en 52. Het verslag geeft geen aanleiding tot bespreking. Voorstel van B. en W. tot het herbouwen van de afge brande woning in de Frik, aan deze gemeente toebehoorende, te Verlaat in deze gemeente, op het ternefrn waar nu d ewo- ning, bewoond door D. Gelder, staat. Voorzitter zegt dat de afgebrande woning in de Frik, ge meente 'Heerhugowaard stond en om in Heerhugowaard een asyl voor dakloozen te plaatsen is niet wenschelijk. Het huis ywas tot een bedrag van 3000 gulden verzekerd. We kus- ncn 2950 vergoeden krijgen, terwijl de wajarde van de over gebleven ruine op f50 is gesteld. De assurantiemaatschappij heeft op ons schrijven geant woord geen bezwaar te hebben, dat de wederopbouw te Ver laat plaats heeft. Na in besloten vergadering, met den heer Boekei, deskun dige .bespreking tie hebben gehouden, gaat de raad weer over tot openbare vergaddering, om verer te bespreken over den woningbouw, op het terrein, waar de woning, waarin D. Gelder woont, weggesloopt zaïl worden. IHet plan is, drie of vier woningen aldaar te bouwen. Met allen voor wordt tot vier woningen besloten. Hét op het terrein staande huis, bewoond door C. Semeins,, zal wor den afgebroken om materiaal daarvan te gebruiken. Op voorstel van den voorzitter zal aan Ged. Staten goed keuring worden gevraagd voor hel bestrijden der kosten de gelden te mogen gebruiken, die de gemeente op Grootboek heeft uitstaan. Twee der woningen zullen worden bestemd voor de gezin nen van D. Gelder en C. Semteins. Voorzitter zou van de beide andere woningen eT wel een willen bestemmen voor den sluiswachter. D le'huur zou op f3,per week komen. Voorzitter wil aan Boekei het maken van teiekeningen en het bestek opcldrageb- Goegevonen wordidt, publieke aanbe steding te houden. De rondvraag volgt en levert geen besprekingen op, waar na \oorzitter onder dankzegging die vergadering sluit. VERGADERING VAN DE COÖPERATIEVE BOE RENLEENBANK TE ZUIDSCHARWOUDE Gisteravond vergadeerde deze Boerenleenbank. De voor- litteir van den Raad van Toezicht, de heer P. Berkhout, tpende de bijeenkomst met ongeveer de volgende woorden: De vergadering was uitgeschreven tegen half 7, en thans heb ben we eeen half uu'r gewacht, zoodat het tijd is te beginnen. Ik 'heeet U alten weikóm op deze Jaarvergadering. Het doel roe echter leed, dat ik niet aan meerderen bet welkom kan toeroe peen. Er wordt misbruik gemaakt van art. 11 van het H. H. Reglement, waarbij teen boete wordt opgelegd van 50 cent vooir het willekeurig verzuimen der vergadering, of dit art. schijnt verkeeerd begrepen te worden. Dit art, bedoelt, dat men alleeen bij ziekte of andere ernstige omstandigheden thuis mag blijven. Toen de Bank 100 leden telde waren er 60 h 70 personen aanwezig, nu ze er 160 telt een 50-tal. Dat gaat den verkeerden kant uit. Kunnen de leden niet 1 keer in het jaar eeen vergadering bezoeken, waar het Bestuur en Raad van Toezicht herhaaldelijk bijeenkomen om de be langen van allen te behartigen? Heeft het Bestuur niet het recht te eischen, dat de vergadering zoo trouw mogelijk bij- ge woon dd wordt, het steeunt U, steunt U het Bestuur. Wat de toestand van het afgeloopen jaar betreft, ieder weet het best voor zich zelf, wat dit heeft gebracht; we weten het. dat verscheidenen hun brood niet hebben verdiend, dat is jammeer, als er zoo hard gewerkt wordt,, als hier aan dedn Langend ijk. Gelukkig, dat de Raiffeisienbank weer velen heeft kunnen helpen. Er is van onze instelling weer veel ge bruik gemaakt, er zijn veel voorschotten verleend,, en ook zijn er nog veeel spaargelden ingekomen, nog 100 pCt. meer dan het vorige jaar. Er is dit jaar geaen groote winst ge maakt, wat te wijten is aan de vrij groote bijzondere onkos ten en het hoog percentage voor spaargelden. We hebben ddaarbij eeohter te bedenken, dat winst-maken niet het doel onzer Banken is. Toch kon er bij hst reservefonds weer wat worden gevoegd. Spr. hoopt, dat dee besprekingen opgewekt en toch ernstig zullen zijn, opdat zij bijdragen aan de belangen ran de Bank en daarmede aan de Leden, l Als secretaris werd aangewezen de heer JJ. du Biurck. Deze lasest de notulen voor, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat hij tee vroeg heeft geklaagd, na het openingswoord is het aantal aanwezigsen tot ruim 70 geste gen wat hem genasgen doet. Daarna wordt het Jaarverslag door den kassier uitgebracht. f De vergadering reageerde op dit verslag met een krach tig applaus. De voorzitter dankt deen kassier voor zijn heldere uiteen zetting en zijn mooi verslag. Zonder bespreking werd goedgekeurd het voorstel van be stuur en Raad van Toezicht om de rente der spaargelden op 43/'j procent te bepaleen en die der voorschotten op 5 proc Aan het bestuur werd zoniliar discussie machtiging ver- leend afgevaardigden naar de algem. vergahering te zenden. Aan de orde werd daarna gsstelh de benoeming van een lid ram het bestuur, aftredend de heer J. he Geus Pz. Met zoo goed als algemeens stemmen werd d eaftredeinde herko zen, waarna de voorzitter dezen en de vergadering felicitetert. Voorzitter zegt, dat dee wijze, waarop de heer De Geus zijn taak als bestuurslid opvat wel niet tise verbeteren zal zijn, hij is er van overtuigd, dat hij zal blijven voortgaan de Bank naar zijn beste weten te dienen. Hiij is nu reeds 15 jaar I'd i van het bestuulr, het is te hopen dat hij het tot in lengte van dagein zal blijven. Bij mondee van den heer van Exter brengt de commissie uit de leden, verslag uit van haar bevindingen bij dde controle van de bescheiden omtrent Rekening en Ba lans. Alles was in de bestee orde bevonden. Bij de nu vol- gende verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, werdd de beer Gutter herkozen met 68 stemmen, 1 blanco en 3 op andere personsen. Ook deze neemt de benoeming aan met de verzeekering, dat hij zijn best zal doen de belangen van de Bank te bevorderen. De voorzitter roemt den heer Gutter als iemand, idle meet veel ambitie en ijver de verschil- lemdde werkzaamheden als lid van dien R. van T. vervult. D|e statutenwijziging werd meet op 4 na algemeene stem- men, zonder discussie, aangenomen, zooals ze op de vorige vergadering was toegelicht en besproken. Het volgende punt beetrof die salarisregeling van den kassier Voorzitter deelt mee, dat het salaris bedroeg f400.-—, terwijl den kassier f200 waard vergoed voor kantoor,, koffie, sigaren vuur, licht, enz. Bestuur een R. v. T. stellen thans voor het salaris op f700 te brengen en f 100 te geven voor genoemde zaken. De werkzaamheden zijn van dien aard, dat dit voor- stel wordt gedaan. De heer A. Kout vraagt, waarom op eens tot f700 wordt verhoogd, is dit tengevolge van de meerdere werkzaamheden door de uitbreiding. De voorzitter ant woordt, dat dit niet het geval is. Het was f400 en f200,, het het zou nu f700 en f100 worden, de verhhooging is dus 200 Er is zeer veel werk aan, het vorig jaar waren er ruim 600 posten, nu meer dan 900. Het bestuur is altijd spaarzaam ge- wieest met het toekennen van verhoogingen. Als men in de krant leest, dat de kassier slechts f400 verdint, dan voelt ieder dat dit te weinig is. Hét wilde nu eens bétalen, zoo,, dat de werkzaamheden eenigszins beloond worden. Dé heer 1 J. Muller vraagt, hoe het salaris is bij zustierbanken. Op verzoek van den voorzitter doet de kassier eenige meidedee-- lingen. Dirkshorn b.v. geeft f800, Ursem f1000. Hij erkent,, dat hij zelf altijd heeft gewild, dat het salaris niet hooger was, doch zoo langzamerhand wordt hij van meening, dat dit ambt eenigszins moet betaald in verhouding tot den aard en dden omvang der werkzaamheden. Ook is dit noodig omdat hij er anders onwillens toe zou medewerkten, dat andere kas siers ook niet kregen wat ze verdienden, omdat vaak bij de bepaling van het salaris naar anderen wordt gekeken. Hij wou dus g'raag f600 hébben. Bij acclamatie werd het voorstel als- nu aangenomen, nadat ook de heer P. van Exter er op had aangedrongen niet minder te geven. Dé voorzitter verheugt zich hierover én hij voegt er den wensch aap toe: Maakt het

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 4