G. Geus' pracht blanke HEEI1EN- den kassier niet al t.e lastig, door niet op alle tijden bij hein j te komen, komt vooral op de zitdagen. Dit is geen wensch. van den kassier, want hij heeft er niets op tegen, wanneer men oo'k komt. IHel is meer de wensch van het bestuur, dat eiken zitdag aanwezig is, zoodat hiet goed was, dat aan de bepaling omtrent den zitdag de hand werd gehouden, als ton minste geen dringende bezigheden dit beletten. De kassier is altijd even welwillend vooir ieder en door zijn capaciteiten is hij eert enorme kracht voor de Bank. Hiet doet den voorzitter daarom genoegen, dat zijn verdiensten '4por zijn salaris verhoo ging werden erkend. Bij de nu volgende rondvraag kwijt de kassier zich van dfc plichtpleging door allen te bedanken voor de hem verleende ver'hooging, de verzekering gevende» dat hij met dezelfde wel willendheid en ij vier de belangen der leden zal behartigen. De voorzitter sluit daarna de vergadering. Hij zegt dit met genoegen tie doen, daair men getoond heeft flink te kunnen werken door oen groote agenda af te handelen en vroeg te zijn. Dit vootral als gevolg van de eensgezind he id in de geno men besluiten. Hij hoopt, dat het' "behandelde in het belang der Bank zal zijn en dat als het noodig is, de Bank voor velen oen steun moge zijn. Zij is op het platteland niet meer wat zij- oorspronkelijk was, een Bank voor de landbouwers,, zij is geworden de Bank' voor allen, waarbij neringdoenden en. de landbouwers en elkander wederkeerig steunen. Met de beste weinschen voor allen valt de hamer. EXCURSIE NAAR HEILO. Donderdagmiddag gingen de meeste deelnemers van den specialen cursus in Groenteteelt, gehouden te Broek op Lan gendijk, per auto van den heer Rus naar Hleilbo. Hef doel was, om aldaar de veiling en cultuur van B'rus- selsch witlof vah nabij te bezien. Allereerst werd de veiling aldaar bezocht. Wat eien verschil 'bij onze Langedijker veilingen. !Het meest geleek zij wat inrichting betreft, op die van Noord schar wo ud emaar dan in miniatuur. Wat bij ons 'hét vaarwater is, is daar straatweg, de aanvoer geschiedt daar alles per as. De voorzitter der veilingsvereeniging fungeert daar zooveel als veilingleider enz. Een zeer gemoedelijk beier, die ons alle gewenschte inlichtingen gaf. Een keurmeester houden ze er daar niet op na. Zoodra ee.n tuinder met zijn groente voor de 'bapk der kooplui komt, neemt een beambte uit een zak o fmand een gedeelte der groente en toont dit aan de koopers. Naar dit monster wordt de geheele partij gequalificeerd, en kan de verkoop plaats vinden. De wijzier der veilingklok draait daar ook links en zooals wij bijwoonden, wordt alles verkocht bij .halve guldens." De eerste aanvoerder van Brusselsch witlof maakte 138 halve gulddens per 100 k.g., us zegge 69 cent per kilo. De opmerking dat deze prijsbenaming óp veel eenvoudiger wijze geschieden kon werd 'bevestigend beantwoord, „.maar ja, ziet u, het was maar dde gewoonte,, en -daar breekt men niet gauw mee." Nu dat is waar. Vee] aanvoer van Br. lof was er nog niet. Hetgeen waf er was bleek nu juist niet van de beste kwaliteit. Wat men thans eerste kwaliteit noemde, heette in andere' jaren tweede kwaliteit. Hiet lof was ddit jaar over hiet algemeen niet best. (Het ongeregelde winterweer, vorst',, dooi, en dan weer vorst, alsmede de droogte scheen hiervan de oorzaak. Het lof was van boven te ,„los". Een goede krop, moet aan het boven einde stevig gesloten zijn, dat was met al het aangevoerde lof,, heden gezien, niet 'het geval. Dóch de prijzen waren hoog bij ajhddere jaren. Wie noteerden prijzen voor eerste' kwaliteit van 67, 69,, 75, 80 en 81 cent per k.g. Voor tweede kwaliteit prijzen van 48, 52, 56, 58 en 66 «tent pdr kilogram. Na den verkoop rijdt iedere tuinder zijn wagen door de vei ling en geen 25 passen van de veiling kan hij direct lossen. Datt was voor de Langedijkiers am jaloersch op te worden. Daar komt men hier een stuk mee ten achter. Aan een hek, vlak bij da veiling,, hangen bordjes met de namen van de kooplieden en de producten worden na den ver koop eenvoudig bij naambordjes van den koopman, die de. piartij kocht, neergezet, en de kous is af. ,„Eenvo,ud" vindt ge toch maar gewoonlijk bij het kleine. Zoodra de veiling afgeloopen was, ging het naar e,enige tuinders, die tevens kweekers waren van Br. witlof. De eenie was juist aan het oogsten. In kuilen van 60 c.M. breedte waren de wortels rechtop ingezet, boven deze wor tels was in den herfst teenie 25—30 c.M. dikke grondlaag aan gebracht, welke thans werd verwijderd om die kropjes, die tijdens den winter op de wortels wanen gegroeid, af te snijden IHIet afsnijden der kropjes was beter dan afbreken. Voordat de wortels in de kuil gezet worden, werd ge woonlijk eerst een stukje van het ondereinde daarvan afge sneden, dat het zetten in de kuil vergemakkelijkt, zander scha de voor de latere kropvorming. Na het afsnijden der kropjes, kunnen de wortels nog ge bruikt worden als veevoeder. De kropjes worden dn een tobbe of spoelbak afgewasschen ddus schoon aan de veiling gebracht. Deze worden verpakt in mandjes van circa 30 c.M. breed te en 45 a 50 c.M. lengte, met een inhoud van 12 pond lof. Op andere plaatsen geschiedt het verpakken ook wel in kleine kratjes, waarvan dan 6 tot 9 stuks in een groote krat gaan, wat ons beter en degelijker materiaal toeschijnt voor een vlugger vervoer. Volgens mededeeling de;r tuinders, bij wie wij informeerden naar de totale opbrengst in kilogram men, was het antwoord vrijwel eensluidend. Ongerekend in onze landmaat bedraagt dat 200 k.g. lof van le tot ,3e kwa liteit per snees. Op de vraag hoie de verhouding stond tus- schen le tot 3e kwaliteit, luidde het antwoord, op de 100 wortels in gewone jaren 6075 pGt. eerste kwaliteit, de rest tweede (en derde kwaliteit. Bij deze prijzen geeft dus het Br. witlof een reusachtige opbrengst. Berekend naar de prijzien die thans gelden, zou dit een opbrengst geven' van f0,,65 per k.g., is f130,p. snees Om van te watertanden. Of' dde cultuur dujur was aan arbeidsloon, was daarom o'nzc vraag. Wel neie, was het antwoord, zegge niet meer dan omgerekend naar onze lanidmaat ongeveer f10 a f12 op z'n hoogst, per snees. Maar nu eens de opbrengst berekend naar zeer middel- matig ecijfers. Dan kwamen we tot een1 opbrengst van 200 k.g. maal 25 a 30 cent, is dus plus minus f55 per snees. Dal kan dus nog best. En daair volgens onze vraag bleek', dat de wortels als na- teelt vroege aardappelen omstreeks tot half.Juli geplant kun nen worden is er wel eens een eindje mefe te wagen. Van de mataelt haalt men het gewoonlijk niet. Het is natuurlijk voor de Langedijk iets nieuws, alhoewel op Sint Pancras al eenige bouwers eeinige flinke kwantums wor- I tels in de kuilen hebben zitten. Daar hier aan onze veiling nog geen witlofhandel ,,,zit", zullen deze bouwers ook hun afzet elders zoeken. WWie twijfelen niet of onze veilingbesturen zullen in deze zaak hunne roeping jegens de markt wel weten te verstaan, ingeval het volgende jaar ook hier dopr meerdere bouwers deze cultuur zal worden beoefend. Een moeilijkheid schijnt ce zijn om aan goed betrouwbaar zaad te komen. Ook het welslagen van dit product hangt af van de soortechtheid van hiet zaad. Bij den groothandel schijnt weinig goed zaad te verkrijgen. Te Nederhorst den Berg wordt dit zaad gekweekt door eenige tuinders voor de aldaar plaatselijke tuinbouvvvereeniging. Rijksproeftuinen leg gen zich toe op de zandwinning volgens reine linieteelt, zoo- dat het bezwaar om goed vertrouwbaar zaad te krijgen bin nen enkele jaren wel tot het verleden zal beihooren. Het was een lerzaam en gezellig uitstapje. De noodige hu mor ontbrak natuurlijk niet, evenmin als dis zakelijke be spreking over dezfs cultuur tijdens de vlugge .„automatische" terugreis, welks naar veler overtuiging, desnoods nog wel een uu'ir had mogen duren. En wat zal nu het resultaat zijn van het geleerde en van wat gezien is???? GLAS. De heer Glas -stelt zich bij voldoende deelname, beschik baar om in beglbten bijeenkomst van personen dit jaar met deze cultuur van witlof wenschsn te beginnen, eene lezing te houden ov-er deze teelt, welke met allerlei materiaal op dit gebied toegelicht zal worden. Deze bijeenkomst zal dan gehouden worden in een der vergaderlokalen te Broek op Langendijk. We rneenen dat deze bereidwilligheid door onze vooruitstrevende tuinders op prijs zal worden gesteld -en van hunne belangstelling zullen doen blijken. Men wende zich daartoe tot den H,eer Glas. Redactie „N:. L.Crt." INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) EEN WATERPRAATJE. Water is eeen natte vloeistof, of te wel een vloeibaar nat bestanddeel, dat op onze aarde het meeste voorkomt. 1 iio va|n onze aardoppervlakte bestaat uit water en slechts Vio uit land, waarop zich behalve andere wezens, veel ruzie- en dr uk te -mak endie -m enscben bevinden. Ons eigen lichaam en dat van bijna al die aarde-bewonende wezens, bestaat voor het grootste gedeelte uit: water. Wainneer we iets drinken, 't zij koffie, thee, limonade, kwast, bier, wijn, of onverschillig welk ander vocht, bestaat' dito voor 9/io gedeelte of meer, uit: water. Wanneet wie iets eten, dan is 't gtootstie gedeelte van oris voedsel: watier. In Holland is de lucht meestentijds uitgezonderd het jaar 1921 met wolken bedeekt en wanneer er uit die wolken iets naar beneden kómt, dan is dat: water; ook wel eens sneeuw of hagel, maar die worden toch opk weer: water. Geen wonder, dat er in ons goeie Hólland dan ook zoo ver bazend veel verwatert of in 't water valt. 'Hoeveeel feesten en plannen zijn er door dat water al niet in de war gestuurd. Kortom, dat is een eigenaardigheid van het waiter, je weet nooit„ of je 'kunt bijna nooit zeggen, wanneer heet komt. Zóó is de lucht helder en zób regent het. Want dit is toch wel een afwijking van de vaste regels der na!uutr, en toch ook weeer niet, dat, terwijl je precies weet, waanneer de zon opkomt, of om ons juister uit te drukken,, wanneer de aarde ondergaat, want de zon draait immers niet, dus kan ook niet opkomen of ondergaan en je dus weet, of kan weten, wanneer er kunstlicht moet worden opgestoken,, je nooit kan zeggeen wanneer er water komt. Water kent geen vaste rusttijd, opkomst of ondergang en valt zoowel bij dag als bij nacht. JJe kunt dus nooit zeggen, wanneer je een parapluie moet meenemen, overdag als je uit wandelen,, of 's nachts wan neer je naar bed gaat. En toch, hoewel water er dan ook is, hebben wie altijd Oog maar behoefte aan meer water, want met water kan je ook bijna alles, wat vuil of smerig geworden is, weer schoon en helder maken. En er is zop verbazend ve,el vuil en smeer tegenwoordig. J Maar een neger of een zwarte ziel, kan al het water van de zee niet blank wassehen. 't WWas dan ook geen wonder, dat in oudie tijde n de eerste nederzetting van volksstammen plaats vonden langs de rivieren. Want in die rivieren stroomde lekker drinkbaar water en kon men zich heerlijk baden. Naar gel'ang echter de bewoners zich meer en meer ook in de binnenlanden gingen vestigen,, zon men op middelen om toch altijd water binnen z'n beneik te hebben, drinkbaar water nameljijk en waar dit water gewoonlijk van boven kwam, begrepen onze voorouders, toen reeds slimme lui, al heel spoedig, dat men slechts een middel had te bedenken,, om dat water op te vangen en te bewaren en klaar was Kees. De verstandigsten begonnen dus een goot om de daken hunner hutten of wigwams te leggen en aan 't einde van die afloopende goot een voorwerp te plaatsen, ton, aarden pot, of anderszins, waarin dat water werd opgevangen, prima zui ver, uit de eerste hand,, onvervalschtniet met thee,, koffie, aJkohol of iets anders vermengd; alleen, wel ©en klein beetje mjet aftreksel van vogeluitwerpselen, als deze,, geheel ter goeder trouw, iets lieten vallen,, wanneer ze over zoo'n wo-ning been vlogen of zich. in de gopt vermaakten, maar dat' was immers ook natuur en ging er wiel mee door. Zulke klei nigheden moet je trouwens overheen stappen en deze uit gezonderd, was het water van prima kwaliteit eni. gratis. Dit primitieve en zich goedkoop van water voorzien, is tot op deti huidigen dag het meest afdoende, meest voldoende en meest goedkoope middel van watervoorziening ten platte- lande gebleven, en proef-ondervindelijk goed gebleken, met dit verschil al weer, dat de hutten met leemen of stroo-daken,, huizen met dakpannen en de water-opvangplaatsen bakken vanj steen of 'beton geworden zijn, en gropt genoeg,, althans gToot genoeg kunnen gemaakt worden, om de bewoners geien watergebrek Jte 'doen lijden. Jammer genoeg echter zijn alle bakkien niet,groot genoeg. Ja, hadden onze voorouders nu maar verordeiieerd,, dat bij elk huis of woning die e'r gezet werd, ©en bak moest wezen van minstens 500 of meer emmers water inhoud, zoodat ie der, evenals de Transvaalsche boeren,, dagelijks een bad kon nemen en dat fabrieksschoorsteenen op voldoenden afstand van de woonhuizen moesten staan, zopdat zij met hunne rook en stof, de omringen die daken niet konden verontreinigen en het water minder drinkbaar makten, maar jammer genoeg,, dat is nu eenmaal hiet het geval, en nu staat men voor dit dilem ma: aan den eenen kant woonhuizen met ©en bak, inhou dende overvloedig, helder drinkbaar,, lekker regenwater, de kleinigheden van straks dan uitgezonderd, en aan den anderen kant woonhuizen zonder bak, of met te kleine bak,, en soms nog verontreinigd door fabrieksschoorsteenen, etc. Wat moest nu de overheid doen, toen de aanleg van een waterleiding, die de gemeenten zuiver, gezuiverd drink- en ander water, of liever water om te drinken en voor andere doeleinden geschikt zou 'brengen, ter sprake kwam. Zich onthouden of daarbij aansluiten en hunine gemeenten in het net der waterleiding laten opnemen. Aain den éénen kant ©en groot deel der burgers, die water en voor niets, genoeg hebben, aan den anderen kant burgers, met te weinig en soms nog ondeugdelijk water. De eischen dier hygiëne of gezondheidsleer zijiï er immers ook nog, al zullen er hier aan den Langendijk of overal elders ten platteland© dan wjel meer gestorven zijn door 't gebruik van vervalscht water, als koffie,, thee, spiritualiën, etc., dan Idoor het gebruik van zuiver regenwater. Maar enfin, dat tusschen twee haakjes,, en laten we de zaak nu eens ernstig Opnemen, want het was werkelijk een zeer ernstig en moeilijk geval, waarvoor onze vroede vaderen,, zich geplaatst zagen toen het Provinciaal Bestuur, en dat is juist het beroerde van de geschiedenis, de eisch stelde: ja I kunt wel water krijgen van dia door ons te leggen waterleiding maar dan moet je zie je, dat mo.et je is zoo'n lam ding het besluit nemen, dat elke woning zich bij die water leiding moet aansluiten, ook zij die water genoeg hebben,, maar die mogen en moeten dan hun water opzenden ter onderzoek aan ons laboratorium, dat kost maar f35,per flesch, die kosten moet de inzender betalen en dan heeft hij kans(?) dat z'n water wordt goedgekeurd en hij van de waterleiding geen gebruik behoeft te maken, althans daartoe niet verplicht wordt, f35,zegge vijf en dertig gulden per, flesch, je kunt wel zien dat het een kostbaar vocht is, trou wens we weten, dat water kostbaar is, vooral waar het onder, den naam van aqua in den handel wordt gebracht, q In elk geval, onze raadsleden hadden een moeilijke beslis sing te nemen. „Alles of niets" was het wachtwoord. Ze hebben datgene, wat ze meienden dat het zwaarste moest wegen, ook het zwaarste laten wegen en zich ten behoeve van het algemeen belang, speciaal van hen die geen, weinig of onbruikbaar water bezaten, bij dó waterleiding aangesloten. Het zal geen beetje kosten, want immers.... we weten dat wel. Maai" daar stap je tegienwoordig nogal gemakkelijk over heeen. ,,'t Eind zal de last wel dragen" is ook een spreek woord geworden, en wat do© je al niet voor de gezondheid. Toch is het voor velen een onduldbaar iets tot aansluiting bij de waterleiding tie w,orden gedwongen. Of is het niet om uit jie vel tee springen, als je een voldoende bak hebt,, met lekker regenwater, en je komt dan ondier een stortbui druip- ant thuis, dat je dan toch nog me eer water moet nemen,, e'n dan nog water dat tot in je portpmonnaie doorseipelt. En daar zouden de burgpers zich misschien nog wel beter over heen zettpn als men: ten le om van aansluiting vrij te komlen, z'n water maar gratis kon ^laten onderzoeker ten 2e er zeker van was, dat dit onder,zoiek eerlijk en on partijdig plaats vond. M. de Redacteur, ik zie werkelijk met eenige belangstel ling die oplossing dezer waterpuzzle tegemoet, want,, afge scheiden van het vóólr of tegen van waterleiding, zal er straks bij deze quaestie een belangrijke rechtsvraag op den voor grond treden, nl. dezle, of een gemeenteraad het recht heeft, burgers, die zulks niet wenschen en water genoieg hebben, te verplichten., zich bij de waterleiding aan te sluiten, en of de Provinciale waterleiding het recht heeft, aan de gemeenten de eisch te stellen een dergelijk besluit te mennen, willen deze niet geheel van leidingwater verstoken blijven. Er zal zeker nog heel wat water naar de zee loopen voor deze rechtsvragen zijn opgelost. Een Burger van Noordscharwoude, die altijd van water, heeft moeten leven. M. de Redacteur'. Gaarne zou ik het volgende onder de aandacht van be voegde autoriteiten willen 'brengen. Dagelijks erger ik mij aan het willekeurig plaatsen van tijtuigen en wageris langs de wegen. Ik meen dat in de politie- verordneingen van al de Langedijker dorpen aangegeven wordt aaan welke zijde van den weg een wagen onbeheerd mag staan, doch nimmer heb ik gemerkt dat hier de hand aan gehouden wordt. Met het oog op den smallen weg, die vol gens mij bij krachtig ingrijpen wel meer verbreed kan worden, en om ongelukken te voorkomen, zou het zeker wenschelijk zijn bovengenoemde politieverordening krachtig te handhaven. Met dank voor de plaatsing, Uw dnstw. J. G. VOGELENZANG, A'rts. Oudkflirspel, 3 Maart 1922. RA AT en hebt iets extra voor fl,25 per pond. -OAlil Verkrijg-baar bij Uwen NVinkelier. Voor eng\ros Gr. Grens, Mag"dalenenstr. 14=, ALKMAAR,

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 5