VERGADERINGEN. TUINBOUW VEREENIGING „DE EENDRACHT", OUDKARSPEli De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel, kwam Vrijdag 10 Maart, des avonds 7 uur ten lokale van den hear C. V;s, in algemeene vergadering bijeen. De vergadeoing was flink bezet. Een 80-tal léden was op gekomen. A]s voorzitter fungeerde de heer Jb'- de Boer, die'als zoo danig' voor het eierst optrad. 'Hierop wees de voorzicter in zijn openingswoord er bij voe gende dat nogal eens van voorzitter werd verwisseld'. Hij riep allen het welkom toe, riep de clementie der vergadering in. ohoptc, dat de vergadering zou meewerken de belangen der vereeniging te bevorderen. Hierna werd het woord gegeven aan defi secretaris, den hr. A. Timmerman, voor het lezen zijner notulenwelke werden goedgekeurd. Een woord van dank beloonde hem voor de samenstelling.. 'Hierop wed het Jaarverslag en het financieel verslag uitge bracht, dat luidt als volgt: Mijneheeren. Wederom zij het mij vergund u een kbrt vierslag te geven van de werkzaamheden en de financiein uwer vereeniging over 1921 Telde het vorige jaar onze venefeniging 1 eerelid en 214 le- deh op hel oogenblik is dat 217 leden. Door het bestuur werd 5 maal vergaderd, terwijl er 4 algiemeefoe vergaderingen werden gehouden. De ontvangsten over 1921 bedroegen: f 1248.52, de uitgaven daarentegen f749,87, zoodat de rekening sluit met „en voordeelig saldo van f498,65. De rekening der aaardappel - besproeiing sluit met een ontvangst van f370,— een uitgaaf van f372,96, alzoo nog te vorderen f2,96. De rekening van den tuinbouwcursu,s wijst een ontvangst aan van f771,20 een uitgaaf van f7871,81, alzoo een nadeel- lig saldo groot f 16,61. Dit nadeelig saldo is overgebracht op de nieuwe rekening en komt teh laste van het Rijk. De bezit tingen zijn ijsboeier, schuitenhuis, 3 Iproeimachines en 3 aandeden in de sluis. Geachte vergadering, overigens valt er van liet afgeloopen jaar uit ons vereenigingsleven nog het volgende te memoreerer. Ten eerste het plan, het vorige, jaar opgezet om re komen tot zelfexport.,-waarvoor toen een commissie is-benoemd. Deze commissie is door de felle tegenkanting nog wél niet ontbonden doch vrijwel iop het doode punt gekomen. De besprekingen, gehouden in de vergadering van 25 Mei en later op 27 Augustus hebben beter resultaat gehad. Het punt vergrooting sluis te Noordscharwoude is de vorige week door aanbesteding toch zeker een voldongen feit geworden. 'Nog zijn door bet bestuur dezen zomer op verschillende plaatsen rattenserum uitgestrooid, Heeft dit resultaat gehad? Dit zal misschien door een enkele van jelui straks nog wiel verklaart kunnen worden. Het hoofdpunt van de werkzaamheden van liet bestuur en in hoofdzaak van het bestuurslid De Boer, thans onze voor- zitier, zijn zeker wel de pogingen die in het werk gesteld worden om te komen tot het veredelen van de aardappelenteelt. Andere soorten zulen dan ook door tus'schenkomst van IJ en ook door de vereeniging dit jaar worden uitgepoot. Met den wensch, dat deze soort aan uw verwachting zal voldoen, dat gij door bet veredelen van al uw gewassen en eendrachtig sa menwerken uw plaats op de wereldmarkten moogt behouden, en in hoofdzaak dat 1922 voor u weer brood zal geven, sluit ik mijn verslag. Volgt ingekomen stukken en mededefelingen. Een schrijven van den R. K. Arbeidersbond om het volk niet meer van Kerstmis tot Kerstmis maar van Maart tot Maart in te huren, wordt na eernige bespreking voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel komt een schrijven van het bestuur van de Tuin bouw -Winterschool te Alkmaar, waarin wordt gevraagd te be vorderen, dat ook leerlingen van Oudkarspel de school zullen bezoeken. Verder wordt medejgiedeeld in welke vakken onder wijs wordt gegeven. Ze mogen wel een auto er bij géven om de leerlingen te balen en weer thuis tie brengén, anders wordt het ie duur. De heer De Boer zegt ook, dat hét hier in hoofdzaak klein bedrijf is, en dat de bouwers moeilijk hun zoons kunnen mis sen. Dat is natuurlijk een bezwaar. Ook uit de vergadering komen stemmen, dat net te duur woidt waarop dit schrijven voor kennisgeving wordt aange nomen. De voorzitter deelt nu méde, dat naar aanleiding van/le j.L. Vrijdag gehouden vergadering waarin de heer Hazeloop op trad, het wenschelijk werd geacht, dat eetn keuringsdienst werd ingesteld. De heer Hazetopp had deje heer P. Glas van Broek op Langendijk aanbevolen om in dezen van voorlichting te dienen. Bij hem zijn ook formulieren te vérkrijgenDe kosten zullen 25 cent per snees bedragén De heer Dresselhuis zou het vetrplichtend willen stellen, om dat als het vrij gesteld wordt, de een dé ander z'n aardappel- poters kan bederven. Als het vrijwillig is, worden toch weer verkeerde poters genomien. De zaak moet ^oed aan ge gr •worden. De voorzitter is van oordeel, dat de menschen het moeten begrijpen, dat het goed is, dan verlangen zé zelf de beste poters De heer Swager zegt, het wél eens te zijn met Dresselhuis, Het kan voorkomen, dat de bouwer de poters be'st denkt en dan kunnen ze toch de kiemen van de ziejkte dragen. Daarom is deskundige voorlichting wel noodig. De voorzitter is van oordeel, dat de bouwers zoo langza- merliand op de hoogte raken. Een uit de vergadering is van oordeel, dat wanneer !men meent, dat men een strop zal hebbefn1,, men wei zal zorgen, dai men goede poters krijgt-. Die heer Zweed acht bet géwenscht, dat de poters tegen den marktprijs beschikbaar worden gesteld. D evoorzitter is van meening, dat het op bestelling zal gaan Zooals door het bestuur voorgestél'd, zal deze zaak worden aangepakt, waarop de heer van Exlter antwoordt, dat de selec tie goed ter hand moet worden genomejn1- Aan het bestuur worden als. commissieleden toégevoegd de eheren Blokker en L. de Wit. De zetkoolregeling ondergaat eén kleine wijziging, waar voor de medewerking zal worden ingeroepen van de verschil lende vereenigingen in den omtrek. Verder zal deze zaak met den Vierbond worden overlegd. Bij punt 5, voorstellen voor den Beschrijvingsbrief, dringt de heer Gt. de Geus aan pp het aanvullen van de nummers op de veiling. De voorzitter zegt, er reeds naar gévraagd te hebben en zal trachten he: in orde te krijgen. Er zijn er teveel tusschen uit. De lieer P. Kuiper zou gaarne de kool van 2 k.g. par 100 tegelijk wenschen te wegen. Hij acht die groote kratten geen jjezwaaï. Dlan komen er klachten over slechte bascules eer sprake, waarop wordt geantwoord, dat men met klachten zich kan wenden tot den keurmeester. 0e hebben er wel een kunstje op, zoo merkt er een op. De voorzitter merkt op, dat de bascule van den „Noorder - markt bond" altijd in orde is. Die heer vain Exter wienscht het stelsel, dat de koopman, wan- xineer hij niet genoeg op de veiling kan koopen,, uit de hand xlmag bijkoopen, in de hand te werken. Hij zou z'n adhaesie daaraan willen schenken. i De heer J. Maa^sen is er beslist té/gen. Er zal misbruik van gemaakt worden. In verband hiermede heeft mem alle vertrouwen in Ootjers, Idie deze zaak bij uitnemendheid mejgelt. Aan deze zaak zal dan ook niet verder getornd worden. Op voorstel van het bestuur zal worden voorgesteld ten oosten van den paardenstal een schoeiing te maken, met be- tonstraatje, om meer ruimte voor de vaartuigen te hebben. De voorzitter zegt dat de Maatschappij in dezen .niet heeft medegewerkt. Zij beschouwt de motore(ii als haar concurrenten Nog wordt op den beschrijvingsbrief het voorstel geplaatst dat, wanneer op monster wordt geveild, de opgiefecven hoeveel heid niet mag worden overschreden. Bij een rijzende markt, zou men z'n partij kunnen vergro.oten. Dat gaat niet. Als afgevaardigden worden gekozen de hoeren P. Kuiper, Jb. valn Meu'rs en Gt. de Geus. Plaatsvervangers L. de wit', Jb. Eecen en Jb. Maarsen. Omtrent het aardappelbesproeien wordt besloten, dat men zooveel mogelijk zal opgeven hoeveel en wanneer gesproeid kan worden. De bouwers zelf mogen niet voor andetren sproei en, dan ontnemen ze den besproefier het brood. Voor den aankoop van manden wordt de datum tot en met den 25 Maart opengesteld. Besloten wordt verder monster te trékken uit de aan te koopen kunstmest, op kosten der vereeniging. Die H|.IJ. uit Alkmaar zullen er rekening mee houdén want, zoo is het oordeel „een doode kat is eiein schrik voor de muizen." Omtrent het openhouden van het ijs aan den Oostkant, dat tot dusver volgens den heer Volkejrs erg stiefmoederlijk ging, wordt nu bepaald, dat zoowel voor het openhouden aan den oostkant en de westzijde, de burgefrs zullen worden opgeroe pen. Zij, die geen bouwers zijn,, zullejn daarvoor moeten beta len of meedoen. i Omtrent het beter openhoudeji van bet ijs bij de veiling', zal de hulp van het bestuur, van den Nöordermarktbond worden ingeroepen. De heer S. Jonker brengt nog tér sprake, dat men het recht heeft niet naar Zuidscharwoude te gaan, maar dan moet je wei eens overveilén 'en krijg je soms minder. Wie betaalt dat? De beer Wijn zegt, dat je heft ook van een anderen kant kunt 'bekijken. De koopman, die z'n gekochte waar in Zuid scharwoude wil hebben, drukt wel eefns hooger, en wanneer ze dan overgeveild worden, ja, dan-krijg elj wel eens minder. Besloten wordt het op het bordje ter zetten en te verzoeken dat de keurmeester het vooraf aankondigt, t Nog wordt er op aangedrongen, dat de ijsboeier thuis be zorgd moet worden en alles op z'n plaats. Zoo hoort hef. Daarvoor zal voortaan worden gezorgd. 'Hierna sluiting der vergadering met een woord van dank aan de Leden en de Pérs. In dc hierna gehouden bestuursvergadering, werd de hear Jb. de Boer als bestuurslid van den „Noordormarktbond" herkozen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. LANGEDIJK. Sinds géruimen tijd is in den handel gebracht een electrische haarsnijmachine, genaamd ,,H;arine" Vanwege de importeurs Smeekes en Co. te Utrecht, wordén hier en daar bij de Coif feurs met genoemde machine éan demonstratie gegeven. Ook aan den Langendijk heeft deze plaats gehad, en wij kregen oen uitnoodiging dezelve te willen bijwonen, waaraan wij vol gaarne gevolg gaven. Het doel dezer uitnoodiging is natuur lijk om onze lezers mede te déelen hoe of onze bevinding is Bij voorbaat constateerden wij hieruit, dat men wel bewust is van de voortreffelijkheid dezer machine1,. Mede door nieuws gierigheid gedrongen togen wij naar de woning des heeren Jacob Romein, Barbier te Broek op Langendijk. Wij t.offen hier aan eer. Utrechtsc'he coiffeur, gekleed in een lange witte ajs. en gewapend met de haaf snijmachine en electrische mo tor. Deze motor is niet veel grooter dan een Langedijker kool van 1 k.g., wijl de haarsnijmachine uiterlijk veel overeenkomst hheeft met de bestaande handmachine'. Ha, onder de aanwe zigen was een flinke jonge kemel met een weelderigen haardos,, en blijkbaar in de oogen van (den demomstraiieur een uitgekocht object om als eerste proeve te dienen. De motor werd inge schakeld en liet het bekende gebrom hooren> natuur! ;;c wak- ker als bij de gewone bekende motoren. Terwijl het object, met witte doek vanaf de 'nek omsloten, rustig op de stoel zat, ging toch een nerveuse of nieuwsgierige blik zoo tersluiks naar den motor. De beer in witte jas keek zorgvuldig^ de sub machine na en het werk nam een aanvang. Dé werking ging geleidelijk, eerst het langste haar van boven naar beneden. Een kam werd in de linkerhand genomen en daarop deed de machine haar werk, waardoor dus het gevaar voor „vlees.;" snijden wordt voorkomen. De behandeling geschiedde natuur lijk bij de demonstratie niet vlug.,, ongeveer een 20 minuten. Opmerkelijk is, tevens, dat in vakterm gesprokén, de nekharen gevoelloos worden verwijderd. 0«k het modél wordt netjes verkregen en zal daarbij routine wel dei voornaamste factor zijn. Zoowel de behandelde persoon als de tegenwoordig zijn- die menschen moesten de voortrefffelijkheid van deze machine onderschrijven. Toen no .2 aan de 'beurt kwam, was dé behan deling in 10 minuten geschiedt en nol. 3 ging weef iets vlugger Weer een ander moest zoogenaamd bros geknipt vyorden. Dit is voor den haarsnijder altijd een langdurige behandeling, het eischt accuraatheid en geoefendheid. Wanneer de haarsnijder nu eenige routine met de machine 'heeft opgedaan, dan ook' wordt de behandeling zeer kort en is mén bovendien overtuigd zeer netjes geknipt te zijn. Werkelijk', wanneer men de bedie ning met deze machine ziet, dan is commentaar overbodig, want wanneer het noodig is, geeft men de voorkeur aan het machinaal geknipt te worden. Ook de heer Jb. Kuijt, barbier te Zuidscharwoude, heeft evenals de heer Romein, kosten noch moeit eontzien, en zich een „Harine" aangeschaft. Wil mm zich dus nader overtuigen dan 'ga men eens een kijkje nemen bij een van de twee Ja cobs, of. wat beter is, men ga bij hen even plaats nemen jn lace de machine werken. De heerem Romein en Kuijt begrijpen de eisch des tijds len pakken aan. Welnu, het succes zal zich niet onbetuigd laten, want de machine is een reclame voor haar zelf. NIEUWSTIJDINGEN. DE STORM. Zie .zoo doet de storm, Als hij eenmaal ontwaakt. De storm heeft wel z'n offfers gevraagd deze week. De veerpont over het Zwarte Water bij Genemuiden is omgeslagen, waarbij elf menschen verdronken. Over het gebeurde te Genemuiden meldt h©t „Hbld" a.m.: De heef en mevrouw Groote Balderhaar ten Velde, kwamen tierug uit Spaarndam, waar de vader van den burgemeester woont, die juist dien dag 80 jaar was ge„,piden. De veerman,. Thijs Veldhuis, was er met de roeiboot, maar mevrouw Groote durfde bij den vliegenden storm niét in bet bootje en zei,].;. „Haal mij de pont." Onderwijl wies het water met geweld, en de storm stak steeds meer op. Het sterke electrische licht op dén oever wilde dooT eep nog piet opgeloste oorzaak niet branden. Enkelen vroegen: ,,Zou de\ kabel het wel houden." Dc druk op den kabel was echter zoo groot, dat de pont steeds meer in het verlengde van de rivier werd geperst. Het duurde maar kort, of het zware buiswater ging voor over de pont, en ook van achteren begon zij water te scheppen. Alles liep nu op het roeibootje toe, behalve Dirk Timmerman postbode, die begreep dat het bootje overladen zou worden. Hij bleef staan tot hij voelde dat het water hern begon te lichten. Hij gooide zijn tasch en cape af„, en zwom naar den kant, vanwaar de pont gekomen was. Elf menschen waren op dat oogenblik in het bootje. Door het vreéselijke zuigen van het naar binnen stroomende zeewater zonk het bootje recht naar beneden, de eenige, die dit heeft kunnen navertellen, de. lieer Jan Visser, organist te Genemuiden,, hoorde een schreeuwen van „O God, o God", en een andere stém riep ,,0 vader, o vader". Toen was het plotseling stil. Niets hoorde hij meer, dan het gieren van den storm. Klaas HeUienthal, die ook in het bootje was gegaan, sprong-, toen het bootje zonk, er uit. Jan Visser spoelde van de pont af. Hij zag eén balk drijven, 'die nog aan de pont vast zat, en wist daarop te klimmen. Dé twee geredden werden gebracht naar Zwartsluis, waar zij van alles met de grootste liefdé voorzien werden. Weldra verschenen de burgemeester en de dokter uit Zwartsluis, die Visser in goeden toestand verklaardè, doch Hellenthas was ge heel bewusteloos. Dm 5 uur werden Visser, Helenthas én het lijk van den veerman Thijs Velthuis, dat gevonden was nog mei de beenen geklemd om een balk en het hoofd zwaar gewond hangende in het water, per sleepboot naar Gébemuiden gebracht. Men kan zich die blijdschap vain de vrouw van Vjsser voor stellen, toen zij haar man gezond en wél zag. Ze viel bewus teloos. De toestand van Klaas. Hellenthal is minder gunstig. De postbode Dirk Timmerman kwam doodsbleek en uitge put bij de Noorde aan, vertelde hét vreeselijk ongeluk, pij meende dat hij de eenige geredde was. Het drame heeft zich in enkele minuien afgespeeld. In den tijd dat de posthode 20 meter zwom en naar De Noorde liet», was ieder spoor van het ongeluk verdwenen. De timmérman ging met de tram naar Zwartsluis en telefoneerde vandaar naar Genemuiden -,yat ge schied was én de namen van hen, dié zicih op de pont gevon den hadden, voor zoover hij zich die herinnerde. Die namen wierdcn opgeklapt en heel Genemuiden liep uit, om te zien of men ook familie onder de slachtoffers had. De vier kinderen van den opzichter waren plotseling wees geworden en de vrouw van den veerman verloor, man en oudstén zoon en blijft met drie kinderen achter. De burgemeester laat géén kinderen na. De twee rijksveldwachters Moédt en Rook zijn omgekomen. Rook- zou juist Donderdag geinstalleerd worden. Zijn vrouw ligt ernstig ziek in het ziekenhuis té Zwolle. Het was juist in Overijsel biddag voor het gewas. Het is eien biddag geweest voor Génemuiden die onvergetelijk is; Donderdagmorgen om 11 uur waren nog geen andere lijken dan van mevr. Balderhaar en van Velthuis aangebracht. De onafzienbare watervlakte het Zwarte^ater stond van dijk tot dijk en had zijn slachtoffers nog niet weergegeven. Het parket uit Zwolle en de Commissaris van de Koningin uit Over^ 1 begaven zich Donderdagmorgen naar Genemuiden. Woensdag is 'bij hooge zee een sleepboot op. het Slaak na bij de Steenbergsche Vliét gezonken. Alle opvarenden zijn ver dronken. Vermoedelijk is het vérongelukte schip Te sleepboot „Edison" die op weg was naar Antwerpen. Het verongelukte schip blijkt inderdaad de sleepboot „Edi son" te zijn die de Rijnaak „Binnenvaart" sleepte. Ook da Binnenvaart is verongelukt en op eén zandbank geloopen. De opvarenden van beide schepen zijn vermoedelijk ver dronken. Op de sleepboot waren drie' opvarenden en op de Rijnaak vermoedelijk vier personen, die omgekome nzijn. Het ongeluk op het Volkerak. 1 Blijkens de „DO'rdr. Crt." is het ongeluk met de sleephoot „Edison" niet op de Slaak maar op het Vol'kerak gebeurd. Het blad vermeldt nog de volgende bijzonderheden: Woensdagnamiddag is door dien hevigen sto'rm dé Dordrecht sche sleepboot „Edison" kapitein M. de Bréejen, op weg van Dordrecht naar Vlissingen gezonken. De sleepboot was „jet de met steen geladen Rijnaak „Binnenvaart" 19, achter zich in het Volkerak. tOp de Rijnaak bevond zich de schir)per Home met nog andere schepelingen. Deze Rijnaak is volge- loopen en gezonken. Het vermoeden bestaat dat de sleepboot zich heeft losgemaakt en getracht, dé drenkelingen re redden om mei hen in de vluchthaven de Dtintel een schuilplaats te zoeken. Voor de vluchihaven is de sletepboot gezonken. 14- Personen verdronken. Motorschuit gezonken. Op hei Alkmaarder Meer is Woensdag tengevolge van den storm een met kunstmest geladep motorschuit, komende van Vlaardingen, en bestemd voor Sint Maarten, gezonkenDe schipper en zijn knecht konden zich reddeln. Door omwonenden werden zij van droge kleerejn voorzien1. BINNENLAND. Het volgend évermakelijke lezen wij in „De Courant": ZICHZELF TOT RAPPORTEUR BENOEMD. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. Hedenmorgen heeft zich bij het afdeelingsonderzoek in de' Tweede Kamer wederom een allermerkwaardigst geval voorgédaan. Onderzocht moest worden het wetsontwerp tot nadere re geling van den Zomertijd. Om klokslag 11 uur was in 'de vergadering der eerste sectie slechts één lid van de 20 aan wezig, n.l. d eheer Van Groenéndael (R.-K.'j. Deze afge vaardigde opende in zijn eentje de vergadering en benoemde zichzelf tot rapporteur; stoot de vergadering en ging wieg. Toen kort daarop eenige anderé leden verschenen, behoor de de vergadering der eerste afdeeling needs tot het verleden. Dergelijke ongelooflijke dingefi doen zich voor bij het af- 1 deelLngsonderzoek. in onze Twe|ede Kamer.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2