"die (rekening vain den penningmeester, stelde de heer Zwets- I man Jtr. cenige vragen om opheldering, omtrent eenige posten o.a. de „N.U.AI."-rekening betreffende, welke door den penningmeester welwillend beantwoord' wierden. Aangezien t de schijn hiad, alsof de penningmeester er op dat oogenblik „niet goed in -was" en deze rekening nogal' ingewikkeld is, wterd de vrager niet geheel duidelijk waarvoor hem echter nog nadere gelegenheid gegeven wordt. De commissie tot nazien der rekening, adviseerde tot dtecharcbeering en be- vondt boeken en bescheiden keurig in orde. Daarna werd besloten de volgende Jaarvergadering te Zuidscharwoude te houden. Nu waren er twee voorstellen, één van Sint Pan eras en één van Heerhugowaard, om het veilingsperoentage met i/20/0 te verminderen, waarop toelichting volgt. Heerhugo waard had bijzonder veel werk van zijn toelichting gemaakt, dat door zijn voorzitter vol élan voorgedragen werd, niet het gevolg echter dat de laatste zin was: ,,En onze afdeeling trekt haar voorstel in." De voorzitter zette nu uiteen, dat er hoogstens op een omzet van 3 millioen gulden getekend mag worden en rekende voor dat dan juist de 2% voldoende waren om alle onkosten te bestrijden. Ook Sint Pancras trok haar voorstel in. Men besloot alsnu de 2°o te handhaven,, zoo, dat indien de ontvangsten de uitgaven zouden overtreffen er geen grooter kasgeld zal worden gehouden dan f 10.000. Bij over tref fing hiervan, zullen de meerderde gelden onder de aanvoer ders verdeeld worden. Het voorste1! tot overkappping van een flink gedeelte van den haven bij de veiling, lokte veel dis cussie uit, Het zou een werk worden, waarmede een groot bedrag gepaard zal gaan en verschillende heieren zagen er tegen op de veiling zoo. kostbaar te maken, zonder dat de organisatie eenig eigendomsrecht op dein grond kan Laten gelden, aangezien alles, eigendom der gemeente Broek is. Na eenige uitleggingen wordt dit bezwaar niet zoo ernstig geacht. Met opvallend luide stem verkondigde, de heer Beets van Koedijk zijn meening en bleek vurig voorstander. Aan vankelijk wild „Groentecultuur" eerst de helft overkappen do'ch nadat de veilingleider er het zijne van gezegd had met de noodige toelichting, werd ook dat voorstel aangenomen. Het voorstel om alle kool in kratten van 100 kilo te wegen, werd door Sint Pancras toegelicht. Dit lokte eenig debat uit,, waardoor tenslotte besloten werd de kool vanaf 2% kilo en en zwaarder per 100 k.g. en van 2V2 k.g. en lichter per 50 k.g. te wegen. De vertegenwoordiging van „Koophandel" bij monde van dear heer C. Wagenaar Kz., lichtte de vergadering in, dat in gelijke zin ook in „Koophandel" reeds lang besloten is. Waarna als boven besloten werd. Alsdan besluit men dat de veilingleider iederen dag een getal zal opgeven (bij loting uitgemaakt) waarop bij het spoor en motors gewogen zal moeten worden. Voorts dat den keurmeester het recht wordt gegeven, de bascules te controleeren en ondeugdelijke af te keuren. Nadat door den keurmees!e|r op gevoelige wijze ge wezen wordt op de weinige ssolidariteit onder de tuinders op dat gebied, neemt men liet voorstiet! aan. Hierna kwamen de 2 voorstellen, dat de L.G.C. het uiterste zal doen om het V-'0/01 registratierecht te doen vervallen, waarover men het roerend eenss was. Er zal nog een telegram naar den Minister wor den gezonden. Men hoopt op gunstige resultaten. De drie voorstellen, den veilingleider betreffende rollen er,, door na een debat van ongeveer 20 minu'tietn,i hoofdzakelijk tusschen den voorzitter en den 'heer Belets van Koedijk, die de aange name en plechtige stemming onaangenaam aandoeit, door zijn pjngemotiveerd luid te kennen, geven het woord te verlangen. Liaatst genoemde heer verwart daarbij telkens veilingleider met keurmeester, en laat zich. schijnbaar door den voorzitter niet overtuigen, totdat tenslotte de korte zin van de lange rede was: „nu ja, zie je, hij vervangt den keurmeester toch eenss." Men licht de vergadering in, dat de veilingleider is het dagelijksch bestuur in en om de veiling en bij het spoor. Het prae advies van het bestuur wordt overgenomen, waarop de punten 11 a. b. en c. door de voorstellers ingetrokken wor den. Voorts besloot men op voorstel van Sint Pancras om el- ken dag als er veiling gehouden wordt, er gedegenheid is, alle producten te veilen. Déze bespreking greep de heer Van der Woude aan als een gelegenheid, te laten weten, dat hij nog bieten te koop had. Alsnu zal aan de Beurtbevrachting geuitimateetd worden, te zorgen voor vroegtijdige motorboo ten, zulks in medewerking met „Koophandel." De vergade ring werd medegedeeld, dac de commissie bedoeld in art. 12c reeds bestaat. Besloten werd op voorstel van Koedijk, de notulen der algemeene vergadering binnen 1 maand te laten onderzoeken en vast te stellein door een groot aantal leden, alsmede van de vergaderingen der L.G.C. een persverslag uit te geven, door 2 personen opgemaakt. De toelichting ter vergadering, betreffende punt 13c stamde een ieder tevreden. Voorts zal er op worden toegezien, dat de vaartuigen niet hinderlijk aan de veiling liggen. Zware straffen werden voor gesteld, doch men hoopt in der minne eetn einde aan die kwaal te maken. Algemeen was men van da noodzakelijkheid door drongen, dal het wenschelijk is meer tuinbouwers naar de 2e Kamer der Staten Generaal af te vaardigeh. De heer Van Diepen pleitte er sterk voor an gaf de raad toe te zien, dat de plannen verwezenlijkt werden, men moest maar zien hoe. Iieder zal nu in eigen kiesveraeniging mannen afvaardigen. Het laatste punt op één na, betreffende spoedige verkrijging van een ziekte- en ongevallenwet, om daartoe bij de regee ring aan te dringen, vorderde ©enigen tijd,, voor de daaruit voortvloeiend edebatten. Op raad van eem „Toekomst"-afge vaardigde, die een groot aantal zulke wetten had bestudeerd, esn pleitte voor de staande ziekenkassen, vond men algemeen goed de wet, die in April e.k. zal komen, maar af te wachten. Aangezien de ziektewetbespreking langer tijd in beslag dreig de te pemen als voor tuinbouwbelangen noodzakelijk was,, ging de voorzitter over tot punt 16 (Rondvraag.) waarvan door een tiental personen gebruik gemaakt werd, die allen goede wenken gaven, o.a. verzocht de veilingleider alle veiling - bordjes goed in orde te houden, en daarop te vermelden!, naam, woonplaats en huisnummer. De heer Kloosterboer be pleitte een goede open houding der vaart van veiling naar laad plaats bij ijs. Die heer Butter wilde de aftredende penning meester een gouden medaille geven ij diens vertrek. Die Edel achtbare beer Kooiman sprak eenige vriendelijke woorden, evenals de heer Bal'k, die den voorzitter complimenteerde. Hierna sloot de voorzitter de vergadering mejt dank aan de aanwezigen voor hun steun en de zoo aangenaam gehouden stemming en bespreking, de gasten voor hun aanwezigheid,, •den kastelein Gunder en diens eehtgenoote voor de goede zorgen aan spijs en drank gewijd. Hensbroek lean terugzien op een zeldzaam goed geslaagde algemeene vergadering. De zaal was smaakvol gemaakt met eenige heesters en een ver siering van tuinbouwproducten maakte een goed effect. De open tafel, waaraan de inwendige mensch versterkt werd, verdiende alle lof, de geesst van saarrihoorigbeid was uitste kend en onder bijzonder slecht weer van storm en regen, aan vaardde men om half zes de terugtocht in autovervoermidde- len, overtuigd ais men was weer goede dingen in het belang der organisatie tot stand gebracht te hebben. VERGADERING VAN DE TUINBOUWVEREENIGING „TUINBOUWBELANG" NOORDSCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging, des avonds 7 uur, ten lokale van „Concordia." Opgekomen waren een 33-tal leiden. Hel presidium wordt voor hedenavond waargenomen door den heer J. Ootjers, die de leden hartelijk welkom belet, en zegt dat tot zijn teleurstelling de voorzitter, de heer G. Barten, dopr omstandigheden verhinderd is, gelukkig echter niet door ziekte Noodgedwongen moet dan ook thans door mij het voorzitter schap worden waargenomen, en hoop dat de leden mij in deze functie terzijde zulten staan. Nog een teleurstelling moet mij J van het hart, en wel, dat er zoo icinig leden1 tegenwoordig zijn, en het zijn weer steeds dezelfde die de' vergaderingen ibe- zsoekems. Thans hadden de meestem er echter kunneln zijn. De hoofdschotel van de agenda is wel, het punt, voorstellen vobr de algemeene vergadering van den „Noordermarktbond" Nogmaals heet ik u allen welkom, en verzoek den secretaris de notulen te lezen van het verhandelde in de vorige! zitting. Die ze geeft aan dezen weinsch gevolg, waarna het gelezen© zonder op - of aanmerkingen wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen doet de secretaris nog mede- deeling, dat het adres, in verband met 'het snelle varen der motorvaartuigen aan het Bansbestuur is verzonden. Ingekomen stukken, en mededeelingen. Van die Rijks Tuinbouw-wiinterschool te Alkmaar is een schrijven ingekomen met bijvoeging van een vragenlijst,, waar in wordt gememoreerd, hoe op aandringen van de verschillende tuinbouwvereenigingen door de regeering in Alkmaar een der gelijke inrichting is gesticht. Verwacht moet ook worden dat die kweiekerk hun zonen van het daar gegeven onderwijs zouden laten genieten, maar shierin iss men bedrogen uitgekomen. Het onderwijs wordt gegeven vanaf October tot en met Maart, oir.dat dit volgens het schrijven de stille tijd in het tuindersbe- drijf is. Het lesgeld bedraagt f 10,— per jaar, waarbij nog komt ongeveer f25 voor het aanschaffen van boeken. Een al en veelzijdige richting wordt op deze school aan het onderwijs gegeven en het slot van het adres is dat men vraagt, de toena me van leerlingen te helpen bevorderen. Op de vragenlijst moet ingevuld worden, de oorzaak, dat het aantal leerlingen niet grooter is. De voorzitter zegt,-dat ook door onze vereeniging is gewerkt ün gestreeft tot het verkrijgen van deze school, en dat er nu geen belangstelling voor bestaat, is inderdaad treurig te noe men. Hoe menigmaal wordt door ons niet op de regeering af- ggeeven dat zij maar doet, maar ook wij hebben daar schuld aan." Wij stunen onze kinderen er niet heen en de reden, waar om, dat niet gedaan wordt, mag toch zeker overbekend hee- tien. Wanneer onze jongens 16 jaar oud zijn, zijn wij blij dat zie in het bedrijf kunnen worden opgenomen. En dan ook. bij velen kan het er niet op overschieten. In het adres wordt ook gezegd, dat ex van October tot April weinig werk is, dus de beste gelegenheid tot het geven van dit onderwijs. Maar hier is dat amders. In October moet alle hens aan dek, en wanneer minder goed weer geeft, is het hetzelfde Dat is een van de redenen dat bet zoo weinig sslaagt. Het is wel jammer dat er zoo weinig deelname is, want het kost daardoor veel. De hieer Kliffen zegt, dat er indertijd een schrijven was in- gkieomien, dat men wenschte over te gaan tot de stichting van die Rijks Tuinbbuwwintiyschool2 plaatsen werden toen genoemd, hel was Alkmaar of Hoorn. Het einde is geweest, dat de regeering met haar bekende royaliteit in iedere plaats een school heeft gesticht. Maar de cultuur van hier komt miet tot haar recht op genoemde schopl, hoewel de algemeene ont wikkeling, die daar bijgebracht wordt, zeker goed te noemen is. Die cursussen die hier aan den Langendijk gegeven worden zijn de meer aangewezen plaatsen voor onze jongens. Ook die heer T. KKostelijk zegt, dat de hier gegeven cur sussen van vee] waarde zijn, en bij ondiervinding kan spreken Dc heer D. Kansen herinnert aan het feit, dat er indertijd toch. 2 teerlingen van den Langendijk 'naar Sc hagen gingen. Waarop door voorzitter en secretaris wordt geantwoord, dat hiet daar een landbouw-winterschool betreft. Die heer D. Kansen. Laat de kinderen de school te Alkmaar toch gaan bezoeken. Het is goed dat er eens jongere krachten inkomen opdat wij eens andeirs beginnen te bouwen. Vooral hiet scheikundig onderwijs is zoo goed, in verband met het giebruik van de kunstmest.. Dl ©voorzitter zegt, dat nooit zal worden nagelaten, aan te bevelen, dc curssusen die hier gegeven worden te bezoeken. Ons bedrijf levert vele bezwaren op, tot het bezoeken van de school te Alkmaar. Het is noodig dat de jongens van 16 jaar in de praktijk goed onderwezen worden. De beer Kliffen zegt, dat op den cursus te Oudkarspel, door de beeren Glas en Wassenaar goed onderwijs wordt gegeven in de scheikunde en de bemestingsleer. D|e (heer Kansen antwoordt hier nog op, dat het niet door hem gezegd is, dat de cursus daar niet goed is. Hiermede wordt geacht, dat dit punt voldoende is bespro- ken en gaat men over lot de behandeling van een ingekomen schrijven van de Utrechlsche Asphaltfabriek. Hierin wordt medegedeeld dat -door 'bovengenoemde fabriek koolkragen in den handel zijn gebracht, welke een uitstekend middel zijn gebleken tegen het omvallen van kool. De prijs bedraagt per 1000 f5,.25. Per 100,000 f4,25 De heer T. Kostelijk zegt, dat het wel heel wat werk geeft, maar dp resultaten die 3r mee verkregen worden, zijn zeer gunstig te noemen welke ook door hem zijn waargenomen. Die heer D. Kansen vraagt of hij niet een depot kan dprich- sten, opdat d eleden dan bij hem kunnen bestellen. De voorzitter verklaart dat hier niets tegen is, mits hij ze verkoopt voor de prijzen die genoemd zijn. Go|edgevondien wordt dat de heer Kansen zal trachten de pothouder te worden. Ingekomen is een verzoek van de R. K. arbeidersorganisa tie om de arbeiders niet meer te huren van Kerstmis tot Kerst mis, maar vanMaart tot Maart. Dye secretaris zegt, dat een ieder dat voor zith zelf moet weieten hóe hierin gehandeld moet worden. Dee voorzitter zegt dqt onze vereeniging geen werkgevers- •organisatie© is en dus geen definitief besluit kan worden ge nomen. Wij kunnen het alleen bespreken. Dé heer T. Kostelijk is van meening dat het mooier is van Maart tot Maart niet alteen voor den werknemer maar ook voor den werkgever. Het behoeft in het geheel geen officieel besluit te zijn, maar wij kunnen het onderling met elkaar afspreken. Want het is niet mopi, wanneer de een het wel doet en de andere niet. Dé voorzitter zegt nogmaals dat het geen werkgeversorga nisatie is en een ieder net voor zich zelf moet weten. Thans komt aan de orde, voorstellen voor de algemeene vergadering van den Noprdermarktbbnd. Be voorzitter zegt, dat deze algemiejeöle vergadering. in April zal wörden gehouden. Het bestuur heeft geen voorstellen zo|odat het woord is aSn de vergadering. Die 'hater P. Swager Kz. vraagt of hef Wegejh per 100 k g.i niet uitvoerbaar is. Daar is reeds meer ovetr gesproken en 'het zou voor groote kool zeker aan te bevelen zijn. Dfc voorzitter zegt hiervan geen onder vinding té hebben, maar is van oordeel dat het niet mee zal vajliein. Men heeft daarvoor toch ook weer groote kratten noodig. De heer H. Kalff zegt, dat het wiegefri per 100 k.g. in War ménhuizen toch gehandhaafd is. k Die voorzitter antwoordt van nu niet meer, want het bei- viel in het geheel niet. De heer Kliffen zegt, dat het hejtn ook wel lijkt. Wij kun nen daarvoor echter een grens stpllen, door bijv. voor te stel len dit alleen toe te passen op kool van1 5 pond e:n grooter. Dit zou dan bij wijze van ppoef eens uitgevoerd kunnen wor den. Spr, wil ook wel uit de school klappen, en deelt mede dat reeds eenzelfde voorste) op den beschrijvingsbrief door een andere vereeniging is geplaatst. Dc voorzitter zegt, dat wij er dan zouden kunnen bijvoegen hiet wegen per 100 k.g. toe te passe|n op kool van 5 non den gtrooter. De beer T. Kostelijk breigt ter sprake' hét nazien der bas cules door den keurmeester bij dei veiling. Zonder eenige wicht wo'rden ze gelijk gezet, maar nu is het voor spr. niet vast staand dat ze alten nog gelijk zijn .wanneer het gewicht wordt vertienvoudigd. Die voorzitter antwoordt, dat het ook niet anders kan. Dag in dag uit worden ze steeds verzet, maar spr. hejeft niet den indruk gekregen dat ze niet goed zijn. Besloten wordt op den beschrijvingsbrief te plaatsen het wegen per 100 k.g. in te voeren voor kool van 5 pond en zwaarder. Door den voorzitter wordt hierna voorgelezen de laagsste inschrijving voor kunstmest, half Maart en half April levering welke door den heer IJ. Kaan, lid der kunstmestcommissie. nog ter vergadering was gebracht. Deze inschrijving vindt men elders in ons blad. Dc heel T. Kostelijk stelt voor om ieder lid weer een brief;- je thuis te sturen, waarop deze zijn benoodigde, kunstmest voor welke levering, kan opgeven. Dé voorzitter zegt, hier ook wel wat voor te gevoelen. De voorzitter wijst op het. groote nut van inschrijving. Hier door juist ontstaat de concurrentie wat ook het doel is. Daar mee moet van particuliere zijde dan degelijk rekening worden gehouden. Nog nooit is dit door de leden voldoende onder de 010,gen gezien. Laten zij daarom zooveel mogelijk aan het coö peratief inkoop-en deelnemen. Het is niet alleen voordeeliger, maar men heeft ook meer zekerheid van het gehalte. De heer H. Swager zegt, dat er door de schippers over gesproken is, 'of het niet mogelijk is dat de aanvoerders bij de pakhuizen op den kant lossen, eri dan kunnen wij, ook als geen schipper is, evengoed lossen. De voorzitter antwoordt dat dit een dure geschiedenis zal worden, omdat het noodig is,, dat er dan nog een schoeiin'g wordt bijgemaakt. De heer T. Kostelijk zegt dat er velel voor is, want nu reeds staat er soms een halve motor op den kant. De heer D. Kansen informeert naar heit adifes aan de Maat schappij over de schoeiing. De voorzitter antwoordt dat het adresseerén om verlenging in het geheel niets heeft gegeven. sNiemand verlangt thanss meer het woord, zoodat liet bij het eerste voordel voor den beschrijvingsbrief is gebleven. Volgt benoeming van 7 afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Noordermarktbond. Op voorstel van den heer J. Ootjers, worden de; twee over blijvende leden van het bestuur, de beeren G. Barten voorz. en C. Keeman Jr., die geen dietel uitmaken van het Bonds- bestuur, bij acclamatie tot afgevaardigden gekozen. Gestemd wordt thans over de vijf andere beieren. De uitslag van deze stemming is, dat bij meerderheid van stemmen worden aangewezen dej beeren R. Wagenaar, T. Kos telijk, D. Kansen, H. Swager en K. Langedijk. Tot plaatsvervangende afgevaardigden worden gekozen de beeren K. de Geus, A. Goudsblom en Bldrtus Gutker. Al deze beeren laten zich de benoeming welgevallen. Thans komt aan de orde het op de agenda voorkomende punt „Nog eens zetkoolregelimg." De voorzitter zegt, dat de regeling van hét vorige jaar een proefjaar is geweest en wel wat primitief in elkaar zat. Het bestuur doet thans een nieuw voorstel, hetwelk met alge meene stemmen wordt aangenomietn. De leden krijgen deze regeling binnen enkele dagen, in kaart gebracht, toegezonden. Rondvraag. De heer A. Langedijk informeert, hoe het staat met de actie tegen den zomertijd. De voorzitter antwoordt dat er altijd actie is gevoerd. Nu echter is de regeling vo.orloopig weer aangenomen. Wanneer de regeering hiertoe is overgegaan, zal zij voldoende motieven daarvoor hebben, om het opnieuw in te voerein. Wij kunnen er heel weinig aan doen. Hoewel van onze kant veel is gedaan om het de wereld uit te krijgen. De heer A. Langedijk zegt, dat het vroeger ging om het licht en nu om het internationaal verkeer. De 'heer Kostelijk. Het gaat om de ambtbnaarskliek. - De voorzitter zegt, dat wij hier niet geroepen rijn om te gen de genomen wetten in te gaan. De heer Blokker vraagt of van vereenigingswege niet ge tracht kan worden witlof zaad te krijgen. De resultaten dié- men er van krijgt zijn goed. De voorzitter zegt, dat het bestuur er onderzoek naar zou kunnen doen. Spr. vraagt tevens naar den tijd van zaaien. De heer Blokker antwoordt dat de zaaitijd Mei is. De heer Kliffen zegt, dat 'men 'beter ieder voor zich zelf 70ad kan k00pen wanneer men een proef' wil némen. Dit wordt goiedgevonden. Dé heer A. Barten vraagt of het niet mogelijk is weer coö peratief aardappelmanden in te koopien. De voorzitter. Mogelijk zeef zeker. De heer van Nienes herinnert aan die slechte kwaliteiten, en zegt dat de menschen ze nie;t namen. De vergadering oordeelt het niet noodig, dat coöperatief aardappelmanden worden ingekocht. De heer Kliffen vraagt der vergadleting, of er nog leden, zijn die een collectief abonnement wenschen te nemen op de „Tuinderij." Een 14-tal abonnée's is niet de moeite. De voorzitter zegt dit blad met gerustheid te kunnen aan bevelen. Het abonnement bedraagt f3,50. De heer Gutker herinnert aan die) nieuwe belasting voor de zeeweringen. Spr. zou gaarne eenige inlichtingen ontvangen Het gaat alle perken te buiten. De geest van de vergadering is zieler opposant, en men is zeer ontevreden over de wijze waarop de leden ziph Zélve

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 4