NIEU WE Mo 83. liTILHC rKLËPHVStH S. Zaterdag 18 Maart 1922 2" Blad 31e Jaargang LAIGEDIJKEfi (WINT. VERGADERINGEN. GEMEENTERAAD ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 16 Maart, des avonds 7 uur, onder voorzitterschap van den Wel Ed. Achtb. Heer Jhr. A. I. van Spengler, burgemeester. Secretaris de lieer S. Parma. De voorzitter opent de vergadering mist een welkom aan de leden, en voegt daarbij de mededeel ing, dat die beer Bek- ker wegens zaken afwezig is. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Imgekomeln stukken. 1 Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de geldfoening voor het eliectrisch bedrijf, en eveneens de daarmee in verband staande suppletoire begrooting. Goedkeuring van Ged. Staten op de tijdelijke geldleening voor het gejmeenschappelijk gasbedrijf. Bericht van de leden dat zij hun benoeming tot lid van de commissie van plaatselijk schooltoezicht aanvaarden. Goedkeuring van Ged. Staten op de gemieenterekening '29 in ontvangst opgemaakt tot een bedrag van f 141563,39 in uit gaaf f 138504,95V2 alzoo eön voordeelig sa'do tot een bedrag van f3058 „431/2. Bericht van den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur dat de heer J. de Geus zijn herbenoeming aanneemt. Ingekomen is het verslag van den hulpkeurmeester over het keuringsjaar 1921. Het Jaarverslag van de commissie tot Wering van School verzuim. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aun te nemen. .De heer Zeeman zegt, dat in het verslag van den hulp- keurmieiester een totaal bedrag aan -inkomsten voorkomt groot [8697,en vraagt of dit allieten voor deze gemeente is? De voorzitter antwoordt bevestigend, en' voegt hieraan toe dat de ontvangsten de uitgaven dekken. Hierop worden al" deze stukken voor kennisgeving aange- nomen. Bericht van Geld,--Staten dat de wijziging- van de verorde ning op de heffing van den H'. O. betreffende de'eerste 4 maanden van 1922 is Koninklijk goedgekeurd. Goedkeuring op het laanvullingsköhier over 19211. Bericht van Gedeputeerde Statiën dat de nooduitkeering overeenkomstig de wet van 14 November 1921, voor deze gemeente bedraagt f672,38, terwijl volgens de gewone wet' op de financieele verhouding een gelijke uitkeierkig zal wor den veirkregen. Ook deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een adres van jb. Korver en anderen betreffende de ver plichte aansluiting bij hét waterleidingbedrijf, en behelzende eeln protest daartegen. B. en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemén, zonder daarover eenige bespreking te voeren. Overeenkomstig het voorstel wordt door den raad besloten. De voorzitten' zegt hierna, dat het de gewoonte is, dat de consumptie en de sigaren die gebruikt worden bij de raads vergaderingen uit de gemeentekas worden betaald. Echter, overal wordt overgegaan tot bezuinigkigsmaatregeten, wes halve B. ein W. voorstellen dat de consumptie en sigaren voort aan door de gebruikers zelve worden betaald. Dit besluit van kracht te doeh zij nop vergaderingen, waarvoor een pre sentiegeld wordt uitgekeerd. Bij andere vergaderingen, waar dit niet het' geval 'is, is er niets tegen dit uit de gemeentekas te bekostigen. De uitgaven daarvoor over 1920 hebben bedra gen f 181,20 en over 1921 f217,15. Deze hooge cijfers zijn ook de directe aanleiding geweest tot het voorstel. De hder De Jong kan hierin volkomen meegaan, en acht het geen bezwaar dat de consumptie lan sigaren door de ver bruikers zelve worden betaald. Spr. zou dan echter gaarne zien, dat een karaf met goed helder drinkwater op de tafel wend geplaatst met glazen erbij. De beier Zeeman zegt, dat volgens, het reglement van orde het rookén verboden is. Hij echter vertoeft het liefst in ge legenheden waar niet gerookt wordt. Men is natuurlijk ver plicht daar té verschijnen waar men opgeroepen wordt, maar zou dan gaarne zien dat het rooken ook werd nagelaten. Spr. vindt bet echter niet aangenaam voor zich zelf iets te moeten vragen. Wanneieer de vrouwen aanstonds in den raad komen, zal het rooken ook voor ben niet aangenaam zijn. 1 De voorzitter zegt aanstonds op het gesprokene door aea heeir Zeeman terug te komen. Het reglement van orde ver biedt het echter niet. Alleen komt hierin de bepaling voor, dat de Pers met ongedekten hoofde moet verschijnen en het rooken aan haar is verboden. Z.E.A. voegt (ter geruststelling van de vertegenwoordigers der Piers, die ook liefhebbers zijnx hieraan toe, het rooken niet aan de Pisra te verbieden. jDe heer De Jong. krijgt de toeziegging dat er water op tafel aanwezig zal zijn. Het voorstel B. en'W. wordt hierna met allen voor aan genomen De voorzitter zegt hierna tot den heer Zeeman, niet te we ten wat de reden tot het doen vain zijn voorstel is. Maar wan- rueér.u er hinder van heeft, is er niets tegen om het 11a te laten Overigefns is de voorzitter er geen voorstander van om daar over een besluit te nemen De heer Zeeman zegt, dat het beter voor hem is met m gelegenheden te vertoeven waar gerookt wordt, hoewel spr. erkent toch ook wel te komen, én wiel om reden dat hij nchl vatbaar is voor bronchitis. Uit piëteit voor de vrouwen, zegt spr., zal men bet aanstonds ook nalaten. Ook zijn er toch genoeg gemeenterad?!1,, waar niet gerookt wordt. Wanneer I oejn dergelijke bepaling wordt gemaakt, beeft men hef ook 1 niet meer te verzoeken. De heer Kroon zegt, dat de raad het zieker nalaten zal. wannéér dit door den heer Zeeman! wordt verzocht, maar is tevehs van oordeel, dat teveel gespeculeerd wordt op de j vrouwen. I D voorzitter is van oordeiel dat het verstandig is geen be sluit te nemen. Z.E.A. vertrouwt dat de heer Zeeman in dit verband nhe{t te bescheiden "met vragen zal zijn. I i Die heer Zeeman. Laat het maar blijven zooals het is. Wan neer ik hinder van heb, zal ik het 'wel zeggen. Voorstel Bi. dn W. tot aanvullingL. van de instructie voor den gemeenteontvanger. BI. en W. hebben zich afgevraagd wat er zou gebeuren wanneer de gemeenteontvanger eens werd bestolen en wie er dan aansprakelijk kan worden gesteld. Het advies van het Provinciaal Bestuur was, dat de gemeenteontvanger in geen geval daardoor aansprakelijk kan worden gesteld. In ver band hiermee stellen dus B. en W. voor de instructie aan te vullen met de bepaling, dat kasgelden boven f1000 bij een daartoe aangewezen Bank inoefen worden gedeponeerd. Dat geép terugbe.aling kan worden gevorderd zonder goedkeuring van B. en W. Dat van iejdere storting kennis moet worden gegeven aan het college van B en W. De beier Kramer wenscht nog een stapje verder tie gaan. Spr. zou voor de aanwezige geldien een brand- en inbraak- verzekering willen sluiten, waardoor de gelden van de ge- meénte geheel worden gewaarborgd. De voorzitter zegt dat de premie voor gelden toch Longer is dan voor meubilair. De heter Kramer zegt,, dat de premie bedraagt f 0,80 f0,90 of f.1,r— per f100,0 (baargeld.) De heer Berkhout zegt verheugt te zijn over het voorstel B. en W. Hét is niet alleen gevaaajijk, ma(i men derft toch ook intresten. Ook met het voorstel Kramer, kan spr. zich volkomen véreenigen. Het voorstel B. en W .wordt hierna goedgekeurd. De voorzitter zegt dat de gelden zullen worden geplaatst bij de Raife'issenbank, j De heer Berkhout vraagt bij welke. L De voorzitter. Raif eis sen bank no. II. De heer Berkhout zou het geld liever daar plaatsen, waar de meeste intresten worden betaald. Die voorzitter zegt dat B. en W, geen voorkeur hebben. Men is echter; reeds, eerder met de Raifieissembank II in aan raking geweest, voor het plaatsen van een tijdelijke leening. De hoofdzaak is échter de meerdere zekerheid. Het voorstel B. cn W .wordt hierna ook goedgekeurd. Het. huishoudelijk reglement voor de commissie tot Wering van Schoolverzuim wordt goedgekeurd. Benoeiming leden voor genoemde commissie. De voorzitter zegt, dat de beeren Berkhouwer en De Geus hiervoor niét meer in aanmerking kunnen komen, op grond dat zij zijn benoemd in de .Plaatselijke oommissie van School- Toezicht. De voorzitter zegt dat genoemde heg ren zich in de ..Comm. tot Wering van Schoolverzuim steeds nauwgezet van hun plicht hebben gekweten, waarom B. en W. voorstellen hun eörvo] ontslag te verleenem met dankebtuiging voor de velé bewijezen diensten. Overefenkomsl'g wordt door den raad besloten. De aanbeveling zooals die door B. en W. is opgemaakt en. wordt ingediend bestaat uit de heeren Van Minne en C. Kramer. C. Kramer en G. Gutter. G'. Gutter en C. de Boer Wz. C. de Boer Wz. en B. van Loenien. B. van Loenem en C. Jansen. De uitslag van de stemmingen is dat de no,. 1 van de aan beveling worden gekozen. Goedgekeurd wordt het voorstel Bi. én W. tot hiet aangaan van eeln geldleening groot f2700— ten behoeve van den ver bouw van de U.L.O. school, én den aanleg van electrische geleidingen, aanschaffing leer middelen, enz. 1 Bepaald wordt een rente van 6 procent |sn de lèening af te lossen in 20 jaar: Vaststelling van de verordening tot bepaling van het tijd- I vak, waarin aan schoolkinderen gedurende 2 weken verlof j kan worden verleend voor hei verrichten van landarbeid. J B. en W. stelten voor dit tijdvak te bepalen tusschen 1 en 28 Juni. De heler Groen vraagt, wanneer de zomervacantie aan de O. L. School wordt gegeven, j De voorzitter antwoordt in het laatst van Juli. De heler Zeeman vraagt of het niet mogelijk is dit verlof en de zomervacantie samen te doen vallen. 1 De voorzitter antwoordt, dat toch in de maand Juni de grootste behoefte bestaat voor -het planten aangeven. I D ebefer Zeeman zegt, dat wanneer verlof wordt verleend de kinderen 2 weken onderwijs missen, j De voorzitter zégt dat de leerplichtwet voorschrijft, dat eeln tijdvak moet worden bepaald, j De heer Berkhout is nog van oordeel, dat, wanneer de zo mervacantie gelijk met het verleenen van het verlof viel, dat de vacant ie voor de schoolkinderen in het geheel geen ont spanning méér zou zijn. De vérordening wordt hierna zooals zij is voorgesteld, door den raad algemeen goedgekeurd. proef nog geen waarde. Dit moest -gebeuren bij strenge koude Zoodra er resultaten bekend zijn, zullen deze aan het oor deel van den raad worden onderworpen. Verder informeert de heer Berkhout naar de klok'. De voorzitter antwoordt hierover graag inlichtingen te wil len verschaffen, maar moet den vrager alweer teleurstellen. Op het cogehblik zijn B. rat W. met den minister van Onder wijs, Kunst en We.erisc'happen in onderhandeling over de te dragen kosten. Vbor de klok die wij krijgen moet allereerst eeh nieuwe luidstoel worden -gemaakt, terwijl de Minister ver klaard heeft, dat de kosten niet door het Rijk zullen worden gedragén en daarover zijn wij in onderhandeling. Het is een lange lijdensgeschiedenis. De heer Groen vestigt er de aandacht op, dat het met den op straat den bédenkelijken kant uitgaat. Ik vóórzie nog eens ongelukken. Voor fietsers wordt het levensgevaarlijk. Kan dat misschien verboden worden? De voorzitter zegt eerste zach'ie maatregelen te hebben ge nomen, maar nu strengere te zulten toepassen. Voor alles zou het gewenscht zijn dat door de gemeente een terreintje be schikbaar kon-worden gesteld. De heer Groen. Zou het dan be ter worden? Ik gelóóf het niet De voor ziter is van een tegengestelde meening. De heter Zeeman zegt, dat wanneer de getegenhèid ér was, dit zeker zou zijn toe te juichen. De heer De Jong. Wij moeten het dien kant uitsturen. De héér De Jong informeert naar de bestrating van het pad naar de kerk. De voorzitter antwoordt dat dit in gedachten van B'. en W .blijft "en in de volgende vergadering met een prae-advies zal worden gekomen. De rondvraag levert verder niets op, waarom de voorzifter dé vergadering sluit met een woord van dank en de raad overgaat in comité generaal. LAND- EN TUINBOUW. jE^s Ihieier Berkhout informeert of de proef met de gas kachels in de school al is gehouden. De voorzitter antwoordt ,dat de proef nog steeds doorge nomen wondt. Het is jammer dat deze gevallen is dat het weer zachter is gew,orden. Voor mij, zegt 2J.E.A'. hoeft deze WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT (!2e helft van Maart.) Nadruk verboden. Maart roerde réeds geducht zijn staart maar gaf ons op enkele dagen ook reeds een femtegevoial. En dan ging menig een- zijn hof in, sloe(g aan den arbeid, of maakte voorberei dende plannen. Bemesting en bewerking zijn nummer één van het programma. De landbouwer gébruikt naast kunstmest verschillende soorten van natuurlijken mest, van zijn runderen, varkens,- paarden, misschien ook van schapen en geiten, en voorns ook den secréet - of privaatmest. Rundermest is de hoofd zaak, en bij vermenging hiermee kunnen de verschillende mest stoffen hun schadeijke hitte verliezen. De beste- paardenmest gebruikt men onvermengd, slechts op natte- koude gronden. Ook schapenm-est is tamelijk verhictend en dus eveneens op vochtige koude gronden aan te bevelen. Men r-ekene er ech ter op, dat hij spoedig is uitgéwerkt. 'Het meest verhit én het snelst werkt de ho-end-ermest. Wie veel kippen houdt en een groot terrein bézit, houde de (heren niet langer dan een jaar op dezelfde plek. Deze is dan 'ruchtbaar gemaakt en kan, in volgende jaren nog gekalkt, 3 a 4 jaar een goeden-oogst le veren. Eerst na 3 jaar keeren de hoenders op hetzelfde ter rein -terug. Op deze wijze zijn in België heele terreinen ont gonnen. Opgesloten hoenders geven per jaar 35—45 k.g. mest (de lichte rassén minder dan de zware)zijn ze allen 's nachts in 'het hok, dan is de hoeveelheid 1518 k.g; Zaai nu de koolsoorten, na den grond krachtig bemest en terdege gespit te hebbén. Dit is noodig, wilt ge goede kooien oogsten. Werk het zaad er goéd onder, want de vogels, musschen hóu den veel van koolzaad. Bedek het bed met takken om 'het stuiven tegen te gaan. Zaai niet te dik. Als de plantjes er straks nog te dik opstaan, dun het bed dan uit. Elk plantje maat op zich zelf staan. 'Het is nu ook tijd om dé. weeuwtjesplanten van kool uit te zetten. Bloemkool de vroege van Erfurt savoyekool de fijne vroege gele - witte kool de spitse van Etampes en de roode kool de donkere roode Ut- teöhtsche. Maak 'uvV aardbeienbed in arde, d.w.zi haal dien ruigen paardenmest, welke ge er den vorigen herfst opge bracht hebt, af, zoodat de planten bloot komen. Zoo noodig, brengt ge. tusschen de plant-en nog wat mest van de vaalt en spit dan dén grond voorzichtig om. Is uw grond hoog en droog, tr-eéd dan na, het spitten der aarde weer vast, om liet uitdrogen tegen te gaan. Aardbeien houden van vochtigen,, zwaxen grond. Zijt ge in het bezit van maandb loeien de aard- beidn, dan is het thans de tijd om er ui'tlbopers van te nemen en uit te planten. Dit doet men ieder jaar of althans om de 2 jaar. Maandblo-eiers geven den gebeelen zomer door vrucht, totdat het begint te vriezen. Diemk er om uw perziken te beschutten tegen mogelijke nachtvorst. Anders kan één nacht al uw hoop doen vervliegen. Ge kunt er rijzet* of takken v£ór zettéri, er een laken of behangesllinnen vóór hangen, er kui pen mét water onder zetten, door een smeulend vuurtej rook in den tuin doen ontwiickelen. Zoo mogelijk kan het ook zijn nut hebben, pruime- of morelteboomen te bedekken. VOOR DE HUISVROUW. U wilt dezeh zomer uw tuin goed. van bloénen voorzien hebben? Dan kunt ge nu, in deze maand, nog onder glas zaaien: Verbena's,. Lobelia's, Petunia,'s Reseda, Periila. Naukinensis, Pyrethrum of gele- Kamille,- de bekende Mozaïkplant, Vlak -na het zaaien is bescherming te gen de zon noodig. Wilt ge liever direct op die plaats zelf, dus op den kouden grond zaaien, dan leunt ge hiermee wach ten tot half of einde April. Alle bloemplantjes onder glas moeten geregeld dagelijks worden nagezien. Ziet ge, dat ze dreigén w eg te vallen, verspaen ze dam direct, maar -nog steads onder glas.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1