ONS GEESTELIJK ONTBUJT. We zoudiefa ons hedenmorgen kostelijk hébben kunnen amuseéren, maar het geestelijk ontbijt deugde niet. Stemming is ook eme uiting des gees te s en in de juiste st emming kwamein wij niet bij het doorlezen der ochtend- blaedn. Hoewel de ontbijttafel er allerbekoorlijkst uitzag, smaak ten ons de spijzen niet. In de eerste plaats wordt onze aandacht getrokken door eténe illustratie, waarop wij het beeld zien van een olifant, wegidnde 1000 kilogram, die uit "een schip wordt gsbesc'hen en zwevende werd gekiekt. Een geschenk van een Indischen vorst aan een jongen van nauwelijks 20 jaar, die als zoon van den Emgélscben koning een reis door hiet steeds meer op een vulcaan gelijkende Britsch Indië maakt. i Dit geestelijke krentenbroodje is geen kost voor mannen- hersénen. i Maar het volgende broodje is niet gaar smaakt dus ook niet. Een viertal jong edames vertoonen op een min of meer pikante wijze haar „bloote" knieën en kuiten. Het gaat er om wie het mooiste kuiltje in de knie heeft. Een keurmeester ligt er op z'n knieën bij, om zoo bet heet, met .een maatband zich van deze bijzonder lastige taak te kwijten. Dit broodje is niet gaar zooals we reeds opmerkten. Ze hebben ei de gist en het zout in vergeten, is dus smaakloos. Wij moeten naar ander efeerechten zoeken om onzen honger te stillen. Geestelijk hebben wij nog niet veel goteds gehad. Maar laten wij er bij voegen, dat wij ontbeten in eén vclksrestaurant. Daar worden dergelijke gerechten graag gegeten. Met al te zware kost failleerde de zaak. En 't is niet duur. Voor-20 cent per week heb jie 's morgens een «der gelijk ontbijt. Nu, dan moet men ook niet te kieskeurig zijn. Daar trekt onze aandacht een fijn gebakje; die eerste spij zen hadden niet voldaan en onwillekeurig grijpen wij er naar. Dat zal gedeeltelijk onzen geestelijken honger kunnen stillen; zoo meelnen we. Mode-revuie" is de naam van het uit zach te, zoete ingrediënten bestaande gebak. En waarlijk, even snoepen, smaakt wel, al kan 't nü juist geen stevige kost genoemd worden. Wij laafden ons aan de volgende lekkernijen: 'Het komen en gaan op de maat der muziek, het wiegelen en deinen der slanke vrouwenlichamen, handen op de heup, langzaam en zwierig over den karmijnen looper, heeft nog niets van zijn aantrekkelijkheid verloren. Dicht tegen e'lcaar on-> al de tafeltjes gezeten, de hoofden bijeen, .zachtjes pratend, en al maar kijkend, drinkt de Amsterdamsche beau-mo.nle haar thee, snoept van aangeboden lekkernijen en ontvangt onderwijl aanschouwelijk onderwijs in de nieuwe mode. Moei van vorm en prachtig van snit is het nieuwe voorjaars- pak. Wat ruim over de borst en met vrij strakke spanning om het middel, Eenige wijdte, klokvormig uitvallend, over de heupen en voorts een rechtte losse rug en niet te lang Wanneer de mannequin na het vertoonen van den langen mantei, welke als alle kleedij van dit seizoen, van bijzonder fijne stoffen en teere tintien is, die ruim klokkend uitvalt en den rijkdom van dit seizoen, de schitterende ceintuur heeft; warmee rzij eindelijk overgaat tot het voorbrengen der ge- kleede jajxxnnen, dan is zij eerst recht in haar element. Ze flaneert dan zacht wiegelend, heft coquet de hand op en bewondert zichzelve onder het voorbijgaan in de velé spiegels. Maar zie .hoezeer de levende modepop opgaat in haar vak, als het hoogtepunt van den middag, het ten tooneele brengen der avondjaponnen, gekomen is. Dan straalt zij van luister, buigt en knikt met haar liefsten lach en weet ze door bij zondere elegante bewegingen het volle licht op de eigen schappen harer kleeding te doen vallen. Zij tracht aan haar gelaat de uitdrukking te geven die past bij het grande-toilette. Bij het laatste hapje ontdekken we, dat het toch weinig den geestelijken honger heeft gestild. Het is dan ook een kost je voor damés, neergezet op den gemeenschappelijk en tafel. We leggen nog een dun gesneden stukje roggebrood tus- schelnjp tns broodje, dat ons uitstekend smaakt, omdat het „Hulp aan Rusland" heet en nemen, inp'aats van bloedworst van ge „moord te Garderen", de kaas van een „halve cent bezuiniging." We slikken nog een ei van de „onrust in Ier land." ontdekken er een smaakje aan, en laten ,,ns o0 dwalen o.veir de tafel. De beschuitbus van het „Tweede Ka merverslag" bleef onaangeroerd. Die boter van Braat was éënigszins te sterk en de beschuit was droog en kruimelig. We stéken een pijp aan en denken: Geeft meisjes zoete koek, Aan vrouwen „oude most", Maar, wat op de tong bijt, is mannenkost. RUAATSELIJK NIEUWS. - NOORDSCHARWOUDE. Een inwoneir onzer gemeente had zijn huis verkocht. Om zelf weer te kunnen wonen, kocht hij een ander, en zégt aan de huurders den huur op. Maar, de huurders meenden, dat het zoo maar niet ging, en herinnerden zich, dat er nog een huurcommissie bestaat. Daarheen wendden zij zich om raad en advies met gevolg, dat de huurders „zitten blijven." - ZUIDSCHARWOUDE Alhier is thans eien comité gesticht ter inzameling van gel den voor Rusland. Door B. en W. is toestemming verleend de collecte te Houden. A.s. Maandag wordt begonnen met het aanhielden der lijsten, NOORDSCHARWOUDE. Vcor de bétrekking van» hoofd der C'hr. School hebben zich' 16 sollicitanten aangemeld. BROEK OP LANGENDIJK. Ouders en verzorgers, die hun kinderen 1 April a.s. op de Openbare School geplaatst wenschen te zien, kunnen daarvan ender overlegging van het vaccinebewijs, aangifte doen bij het hoofd der school, eiken schooldag tot en met 25 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. WATERSCHAPPEN. Tot lid van het béstuur der banne Oudorp en tot hoofdinge land van het Géestmer Ambacht is gekozen die heer P. Conijn Tot bestuurslid van dm Oudorperpolder de heter C. Butter. TEGENDE TABAKSWET. In een Donderdagavond te Alkmaar gehouden druk be zochte vergadering van tabakshandelaren, sigarenfabrikanten winkeliers en verdere belanghebbenden bij de tabaksindustrie werden door den heer Becker uit Wormerveer de bezwaren tegön de aanstaande tabaksbelasting uitvoerig uiteengezet. Aan bet slot der vergadering werd de volgende, aan den minister op te zenden motie met algiemeene stemmen aange nomen: Belanghebbenden bij de tabaksindustrie en den handel te Alkmaar en omstreken, verzoeken Uwe Excellentie ipet den moeteen aandrang, de inwerkstelling der Tabakswet ten. minste twefe jaren op te schorten met het oog op den zeer bedeenkelijken tosstand in deze branche. Zij zijn overtuigd, dat de Tabakswet volslagen werkloosheid met zcih brengt en hét hers el der tabaksnijverhsid voorgoed onmogelijk maakt VFOEG VERDORVEN De politie t.e Doetinchem heeft een 15-jarigen knaap aange houden, die zich door inklimming aan diefstal van geld, ten nadet'le van zijn buurman, heeft schuldig gemaakt. Met het gestolene had de jongen in gezelschap van twee meisjes van zijn leeftijd een reisje naar Terburg gemaakt en daar de duitén versnoept en verbrast. HET EERSTE KIEVIETSEI. acob Kingma te Giekerk heeft het eerste kievietsei aange boden aan died Commissaris der Koningin. Onlangs werd geteeld, dat bet eerste kievitsei op 17 Febru ari zou ziin gevonden bij Lichtenvoorde. Die „Gelldersche Bode" heeft dit bericht daarna tegenge sproken. Zoodat wé, zegt de „Leeuw Crt." mogen vaststellen dat de Fricséhe kievit niet is „geslagen." DE RIJKSMIDDELEN. Het gaat niet slecht. De oobnengst van Februari is rond 1,8 millioen hooger dan die van Februari 1921. Ook Januari viel mee en we zijn reelds ruim 3,8 millioen vooruit op het vorige jaar. De zéér goede Februariinaand van hst jaar 1920 wordt met meer dan twee millioen overtroffen. De accressen zjjn ditmaal over een vrij groot aantal mid delen verdeeld. Niet allteen is de wisselvallige bate uit de successierechten ruim anderhalve ton meegevallen, maar iaën vooruitgang merkten wij verder op bij al de directe belastin gen (mét uitzondering t an personeel - 'sn de dividend-belasting bij gedistilleerd en bier, van de accijnzen, bij de loodsgelden en de Staatsloterij. Vooral voor de vermogensbelasting was de maand bijzon der goed. Twee ton meer tegen een accres van nog geen ton verleden jaar. De inkomstenbelasting vertoont ook alweer een kolossaal cijfer, 8,6 millioén en gedistilleerd ging 2,4 millioen vooruit, suiker etchter bijna niet. Ook de opbriehgst uit wijn steeg (van 38,000 op 54,000) dank zij bet toenemende verbruik wegens den duren sterken drank. Toch legt deze post eigenlijk niet vieel gewicht in de schaal. De achteruitgang der invoerrechten, ongeveer een ton min der wordt «enigermate vergoed door een vooruitgang der loodsgelden, welker opbrengst zich bijna gehieel hersteld heeft tot den toestand van voor den oorlog f 209,000 tegen f 266,000 over Februari 1914. De grootste schadeposten, zegel- en registratierechten ma ken, nu wij ze: met de reeds achteruitgaande opbrengsten ran verleiden jaar vergelijken, toch nog een slecht figuur. 1922 1921 1920 Zegelrechten 1,149 000 1,630,000 1,718,000 Registratierechten 2,134 000 3,002,000 4,222,00o Beursbélasting 139,000 299,000 346,000 1 Van de crisisbélastingen heeft die op oorlogswinst 3,4 mil lioen opgeleverd, terwijl de verdiedigingsbelastingen 3,8 mil lioen opbrachten, tegen 3,1 in Februari 1921 en 3 millioen in Februari 1920. BRIEF VAN KRELIS. Wat is water? - Wilt ge een epigram tot antwoord op deze vlaag? Water is het bedrijfskapitaal van melk boeren. Krelis, Krelis, jij, die zielf in bet boerenland je brood hebt gezocht, daar getogen en geboren bent, darf jij met een onbezwaard hart hier onze melkboeren tref fen? - - En 't was of «en inwendige stem mij berispte over deziei 'vrijmoedigheid. Over water valt niet veel te pra ten. Over alles wat kleurloos is, is niet veel te zeggen. Eén kleurlooze politiek is geen politiek, dót is juist wate- rfig. en water moet kleurlbos zijn wil het goed zijn. Ik houd 't dus met den melkboer ,die politiek genoeg is om c-r wal water bij te doen. Maar water maakt tegenwoordig opgeld. Waar bleef men in de politielwvanneer men geen water door z'n wijn deed? Neen, water is altijd nog een zeer belangrijk artikel, dat bij koffie- ea thee-kransjes zijn uitstekénde diensten bewijst. En die kasteleins? Men heqft toch niet zóó maar Kees met de ftesch naar de pomp zien gaan" als dót niejt waar was?! -Van daar dan ook, dat water als een uitstekend brandbluschmiddel moet wor den beschouwd, vandaar dan ook', daj in het nelang der ve«!ldtinkende mensehheid de kastelein een menschlievend werk verricht met een voorbeeld te nemep aan Kees. --- Met water worden branden gebluscht ,die noodzakelijk gedoofd moeteln worden. Zoo handelt een raadslid ,dat ook assu radeur is, niét in zijn belang wanneer hy tegen waterleiding stemt. Hoe vooruitstrevend de man overigens ook kan zijn. En juist daardoor ontstaat dan "Wat er brand. Water werkt dan ook wel eens anders als anders zou zeker iemand zeggen Water om den brand te blusscheu, om het hoofd koe) te houden, gekheid! Door >,et wai ter is in Oudkarspel alles heet geloopen. Daar kreeg men 't HART-water van al heit water. Ze moesten hun wat©,, laten onderzoeken hml en nu vond men, dat het in een laboratorium duurder kostte dan bij den «lokter. Er kwam dan ook eejn reukje aan dat water het werd een reukwatertje, dat geleek op slechte eau de cologne, geen odeur dus. Dat kwam omdat de| „leiding" niet deugde, zeidén ze. Men heeft in Oudkarspel dan ook al genoeg van al dat water, waardoor eenmaal het land van den Bleekmeerpolder is ondergeloopen. Water is ook vrucht- oaar, het draagt de kiemen van geestelijk voedsel zelfs in zich, anders haddien we nooit een „prediking van bet ondergeloopen land" gehad. Men zou dus kunnen spreken van „waterpreeken", ten dienste van waters chap pemT. Na de droogte van dezen zomer is het wiel wat waterig geworden. tot zelfs in Sf. Pancras heeft men daar last van. Daar is 't nu niet zoozéer de waterleid ing„ maar daar zijn 't de „watefc'-cjl'osets". .t Wordt een hee'l „water-zoodje", waarin ten slotte de „goede stem ming" verdrinkt. Hieft water heeft één absoluten vijand dat is het vuur. Gefen wonder, dat, toen alles in. Oud- karspel in vuur en vlam stond het water de oorzaak was. Maar, ten slotte! bleek de heele affaire te gelij ken op een kind met een waterhoofd, dat, ter ver eeuwiging en als afschrikwekkend voorbeeld, op ster k water moie/t worden gezet. In Zuidshharwoude zal men er dan ook mét genoegen naar kijken, daar hebben ze de maag ook vol watetr en nog eens water. Juist is het water, dat de scheiding vormt tusschen deze gemeente en Broek op Langsndijk oorzaak, dat Langedijk niet één is geworden. De geslaakte zuchten was een gevolg van de daardoor ontstane waterzuchtWaar men al niet afhankelijk van is en kan zijn, zelfs van water....fc. Inplaats van de kwalen weg te nemen zijn er een massa door ontstaan; zoo'n waterleiding toch KRELIS. BUITENLAND. - DE ACHTSTE BETALING. Naar de „.Deutsche Allg. Zeitg." verneemt, is de achtste tiendaagscbe betaling van 31 milliard goudmark1, waarvan de termijn, morgen vervalt, reeds aan de commissie van herstel gesChiédt. f Het juiste bedrag der tot dusver betaalde sommen beloopt 247 millioen goudmarken en overschrijdt het te Cannes voor- 4gestélde bedrag der betalingen in contanten van 720 mil lioen mark aanzienlijk, want deze betalingen zouden voor het gansche jaar ca. 1100 millioen mark bedragen, j Het blad wijst verder op de snelle en voor het economische leven van Duitschland zoo noodlottige daling der Duitsche mark, welke een gevolg is van de tot dusver gedane tiendaag scbe bemalingen. HANDIG GEDAAN. Dezér dagen werd een Russisch portretschilder Georg Loukinsky in edn der achterbuurten van Mentowe overvallen en beroofd. Toen hij van de ontvangen slagen weer was bij- gekomefn liep hij naar een politiebureau om het gebeurde aan te geven. Hij vroeg papier en potlood, maakte snel een schets van zijn aanvaller. Twee politieagenten gingen erop uit, ge- i wapend mét dit signalement, en binnen oen half uur was de i dader gearresteerd. UIT DEN OMTREK. - .WAARLAND. Mej. E. Plotlij, onderwijzeres aan de openbare school alhier is in gelijke be trekking benoemd' te Barsingerhom. Woensdag jj. werd hier door het R.K. kerkbestuur, publiek verhuurd voor één jaar 3.40 H.A. grasland. Huurder die heer J. Zutt alhier wor f655. NIEUWSTIJDINGEN. OM EEN~HALVE CENT. Het is gebeurd, dat een instructeur, 1 van dien landstorm een zekeren afstand moest fietsen om les te gaan geven. Vol 1 giens de bestaande voorschriften, mag hiervoor gerekend worden3 cent per K.M. Volgens den wegwijzer van den A.N.W.B. bedroeg de afstand 3.2 K.M- en zoodanig werd de declaratie opge maakt en gedeclareerd 9.5 cent. Dit klopte echter niet met de gege vens van den kapitein-instructeur, di.e tot d econclusje komt, dat de afstand 3:i/4 K.M. bedraagt. Er moet dus 10 j cent gedeclareerd worden, inplaats van 9>/2 De declaratie wordt voorzien van 1 de noodige papieren teruggezonden, on. overgemaakt te worden. Alzoo geschiedt In Den Haag aangekomen, gaan de Hooge heeren weer aan het passen en rekenen en komt men tot de conclusie, dit 31/, toch teveex is en 3.2 goed was'. De declaratie komt weer terug en wordt weer veranderd, zooals ze eerst was.. Doch de kapi tén-instructeur acht het nog niet goed. De afstand is wel 3.2, doch voor 3 X 3.2 of 9.6 cent mpet 10 cent berend worden, en voor de vier de maal komt de declaratie terug om overgemaakt te wordtem. En dat allemaal voor 1/2 cent. Wan neer zullen d« heeren met d e sterren, toch eens leeren wat bezuiniging is? „Dia Courant". der groote belangstelling van het pu bliek open breken. Dit is het eerste geval in oms land; dat de Huurco|mmis- sie dusdanig ingrijpt. ALLERLEI. OP WELKEN DAG VALT PASCHiEN? H UUR-IDYLLE. 1 jEen van de huurcommissies te Rotter daim moest gister krachtdadig ingrijpen. Voor "eenige maanden geleden, had de Huurcommissie I een pand in de van Brakelstraat ingevolge de huuraanzeg- g'ingswet te huur aangeslagen. De eige- naa- echter wilde het huis niet verhuren en dit geschiedde hu door bovengenoelm idle commissies. Maar toen nu de nieuwe huurder het huis wilde betrekken wei gerde de onwillige eigenaar de sleutel af 'te geven. De Huurcommissie werd gewaarschuwd en deze liet het pand op- Ons ^,ordt gevraagd op welken datum! Pasohen in 1923 valt. We willen (dit «ven uitrekenen en er bij opmerken, dat deze methode ook geldt voor alle jaren die .kpmen zullen tot 2099. Daarna zal men zich van een andene formule dienen te I voorzien. j 1. We doelen 1923 door 19; de rest I 4 noemen we a. 1 a. Ook deelen we 1923 door 4; de rest 3, noemen we b. 3. Nog deele nwe 1923 door 7; de nest 5, noemen we d. 4. 'Nu deelen we i9a-j-24 door 30; de rest 10, noemen we d. 5. Vervolgens deelen we 2b-|-4c+ 6d+5 door 17; de rest nul, noemen (we e. Als nu 22-J—d-j—2 Maart niet meer dan 31 is, valt de Paschen in Maart en j op den datum, die gelijk is aan 22-f-d4- 2. Nu is evehwel dl. gelijk 10 en 22-j- io-j-2 34 is meer dan 31, zoodat Pa schen in 1923 niet valt in Maart. Het valt nu op d-)-e—9 April; d 10, 'e nul, zoodat d-(He9 io-f- 0—9 1 Apiril. Ini 1923 valt Paschen dus pp 1 April. WAGONLADINGEN. BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag' 11 Maart Maandag 13 Maart Dinsdag 14 Maart Woensdag 15 Maart Donderdag 16 Maart Vrijiag 17, Maart wagens Totaal: 45: NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag 11 Maart Maandag 13 Maart Dinsdag 14 Maart Woensdag' 15 Maart Donderdag 16 Maart Vrijdag 17. Maart TptaaL z2 PREDIKBEURTEN. r ■"3S ii? j Ned. Herv. Gemeente Noordseharwoude 's Av. 7 uut: ds. 'A. de Jong Doopsgez. predikant. G.rcf. Kerk Noordscharwoude. Vrm. half to uur: «is. F. L. Bakker uit Amsterdam Nam. 4 uur: ds. F. L'. Bakker Arnst Ned!. Herv. Gemeente Zuidscharwoudie. Vtim. to uur: ds. J. J. v Meurs. Chr. Ger. Gem. Broek op Langemdijk. Vnm. half 10 uur: ds. J. de Bruin. Nam. half 3 uur: «is. J. de Bruin. Doopsgez. Gelm. Br. op Langendijk, Vrm. 9.45 uur: ds. de Jong. Ned'. Herv. Gem. Broek op Langlendijk. Vnm. half 10 uur: «is. Koot. 's Av. 6 uur .ds. Kooi. Ger. Kerk Broek pp Langendijk. Vrm. half 10 uur: ds. R. W. de Jongl Nam. 2.30 uur: ds. R. W. de Jong. Niad. Herv. Gemeente St. Pancras. Vnrï. half iq u,uri ds. J. P. Buiskool

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 4