Nieuwsblad voor LAN GEDIJ K en Omstreken. No. Dinsdag 21 Maart 1922 31e Jaargang J. H. KEIZER. per 3 maanden f 1,15 34. larCHC, TELEPNOOa NIEU WE LAKEDIJKER mmi Deze conrant verschij nt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. REDAOTEUE-UITGEVER PRIJS DER ADTERTEHTMNt T»m 1—6 regels 70 et-, elke regel meer 10 et. 1B0NSIIEIITBFBU» BUREEL: Groote letters of fignetten worden naar plaatsruimte berekend. Moordscharwoude. Brieven reohtstreeki nan' den Uitgever. KAMEROVERZICHT. De Kamer wierkt voort alsof dig tijd geheel aan haar is. Wij naderen al angstwekkehd dicht het Paaschreees, eri nu is er waarlijk een avondzitting noo- dig geweest om althans een weinig op te schieten met hét begrootingswierk. Onderwijs heeft nog :een deel van de week gekost, waarbij dan echter tfcrmield dient, dat daaraan liet Boiyv-wetje was verbonden. Wie evenwel over dit Bouw- wetje een lange en principieel» discus sie had verwacht, is bedrogen uhtgeko- men. Het B.ouw-wetje, dat aanvankelijk groote ontstemming aan de rechterzijde wiekte, is dank zij de kleine wijzigingen, nu algemeen aanvaard. De aanvankelij ke dictatoriale macht, in dit Bouw-wet- jc aan den Minister gegeven, is tot kleine proporties teruggebracht. Het wtetje -werkt terug tot i October 1921; van dan tot 1 Januari 1923 Iwfordt slechts na Koninklijke machtiging uit voering gegeven aan Raadsbesluiten tot het bouwen van schoollokalen voor open baar lager onderwijs; tot het verkrijgen van die gelden, noodig voor den bouw van bijzondere scholen,etc. De beerOs- sendotip wilde de terugwerkende kracht uit die wet lichten; deze althans tot 1 Maart j.l. terugbrengen en dian die wet tot 1 januari 1924 doen werken. Ook de heer Snoéck H enkemans heeft betoogd, dat ontwerpen voor den bouw van schoollokalen, waaraan vóór 1 Mrt vnn dit jaar een begin van uitvoering was gegeven, niet aan de Koninklijke machtiging mochten-blootstaan. De Mi nister dieed op dit punt eene concessie, die blijkbaar den heer Snoeck Henke- toans heeft bevredigd. Natuurlijk' kwamen bij de behandeling van dit Bouw-wetja de discussion, over dé Grondwet ein de Schoolwet in het algemeen. De he er. en Ótto en Vis sot van Yzendoorn wiezen er op, dat nu uitkwam wat zij eertijdis voorspelden, en de heier Ketelaar herinnerde er aan, dat Minister de Visser in dit O'pizicht van het rap port der Bevredigingscommissie was af geweken. Daarin toch wilde men den schoolbouw tot een zaak van Gemeen te zorg maken en dien Gemeientoraad daarvoor verantwoordelijk stellen; ten gevolge van het toegeven van Minister de Visser zijn de Gemeentekassen nu ruin of meer in handen van particulieren; gesteld en ondervindeti de gemeenten daarvan de kwade gevolgen. Aan dein anderen kant heeft men. van de zijd evan die beer en van Wijnbergen, van de Laar en Rutgiers, vernomen, dat in afwachting van de totstandkoming van deze wet in verschillende genreen tien onheusch was opgetreden tegen die vrien den van het bijzonder onderwijs, die zich echter wel wat erg gauw omheusch Irehandeld gevoelen, De heer Rutgers FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. HET TESTAMENT. Ursula Rienaud was .opgestaan en had een der kaarsen in de hand genomen, die op tafel geplaatst waren, waarop het avondmaal stond dat zoo spoedig afgebroken was. Zij verliet het vertrek en met snelle schreden, doch zonder gédruisch te maken/richtte zij zich naar die kamer van den baron. RodilLe volg de haar zoo trouw., als hare schaduw. Het aangezicht Van dien booswicht vertoonde op dit oogenblik eene vreem de' uitdrukking, die hem gewoonlijk niet eigeh was. Twijfeling aarzeling, heb zucht vertoonde- zich beurtehngs op dit 200 bewegelijke gelaat. „Als Ursula dndurdaad moet erven, óooals zij meent", sprak hij bij zichzel- ve!n, „dan zo udat al mijne planjnen veranderen. Ik zou dan dén baron i'n vrede laten sterven, haar trouwen en zoo doende mil li on, air worden. Maar zal Ursula erven? dat is de -vraag". De huishoudster én Rod'ilie bereikten zondier een enkel woord te sproken de kamer naast dfte, waarin die baron sliep. sprak zelfs van een tijdelijk preventief toezicht, dat eigenlijk pas volkomen tot zijn recht zou komen als aan het De partement van Onderwijs een groot tech nisch bureau zal worden verbonden. Wel ja, de beg,rooting Onderwijs wijst nog maar een eindcijfer van 148 millioen aan en den heer van Ravesteyn was dit te laag. Hij toch stemde tegen omdat die onbekookte* bezuinigingswoede van de bourgeoisie zich tegen onderwijsuit gaven. had gekeerd. Bij de verdediging van het Bouw- wetje heeft Minister de Visser enkele belangrijke dingen gezegd, zulks voor- al over de toekomstige bezuiniging. Dat dteze mogelijk is, gif hij grif toe. Niet slechts wordt er veel -geld verspild dopr dl; splitsing van gemengde scholen en dien bouw van te dure gymnastiekl j- 'ykalen ("onderwerp, waaraan de Minis ter reeds het Bouw-wetje in de hand aandacht kan wij dm), bovendien zal ern stig moeten wordén overwogen, of niet het nieuwe art. 8 der Schoolwet (ten hoogste 4C0 leerlingen op eene school) dient ,te worden geschrapt; of voor een gtenümbineerdfe school van gewoon la ger onderwijs en uitgebreid lager onder- Svijis niet eenzelfdie hoofd de leiding kan hebben, al overtreft het aantal leerlin gen dié 220; en of niet het minimum aantal leerlingen voor u.l.o.-scholen hoo- ger dient te worden gesteld. Niet ze der zelfvoldoening herinnerde de Mi nister er aan, dat hij indertijd voorge steld heeft, dit minimum op 40 te stel len en dat slechts tengevolge van den aandrang der Kamer hiervan vooir ge meenten inet minder dan 100.000 inge zetenen 18, of onder bepaalde omstan digheden zelfs 12 is gemaakt, doch wij onzerzijds stellen de vraag, of het juist .niet de plicht van een Minister is, op het juiste oogenblik „neen" te zeggen. Bij 'de toekomstige bezuiniging zal imen eenerzijds .aan de gebouwen, an derzijds aan de groote der klassen aan- dac ht moeten wijdeinMinister de Vis ser heeft verleden jaar een ambtenaar na-ar Frankrijk, Duitschland en de Scan dinavische landen gezonden, die tot dé conclusie is gekomen, dat nergens het gemiddeld aantal kinderen per klasse zoo laag was als bij ons. Dit was al thans in 1911 het geval en volgens den Minister zijn d everhoudingen sinds dien vrijwel ongewijzigd gebleven. In dat jaar dan bedroeg het gemiddeld aantal kin dieren per klasse in Nederland 34, in Frankrijk 38, in Denemarken 39, in Zwi-t seriand 43", in Pruisen 57 en in Wurbemi- bierg 84. Daarna daalde dat gemiddelde hier te lande nog. Als men het van 31 (cijfer, dit thans ongeveer schijnt be reikt te ziijïi) op 36 bracht, zouden wij nog een voorbeeld zijn voor andere lan den en zouden toch reeds op een to taal van 1,065,000 leerlingen circa 4000 Ursula boog zich naar haren medeplich tige en fluisterde hem toe: „Hier moet gij mij blijven wachten". Riodille liet zich in een grooten arml- stoel vallen, wierp zich achterover en zijne beenen over eik-inde? slaande, maakte hij een gebaar dat zeggen wil- Idie „Hiér ben ik geheel op mijn gemak; - het geduld zal mij niet ontbreken". Ursula hield haar oor tegen de deur der slaapkamer en luisterde gedurende eenige seconden met de grootste aan dacht. „Ik hoor volstrekt niets fluister- e zij'; „misschim is de baron ingeslui- - merd". In hare linkerhand hield zij d|e kaars, terwijl zij met de andere voorzichtig bet slot omdraaide. De deur opende zich zonder het mindste gedruisch en Ursula trad binnen. Nauwelijks wa.s zij verdwenen of Ro- dille stond haastig op, naderde de half opengïbleven dew en luisterde gretig. .De kamer van den baron was ruim en zear hoog van verdieping; met witte met goud' afgezette lambriseringen, een plafond b-schil derd met godinnen en minmengödjes urt de mythologie, en ge- leerkrachten bespaard kunnen wórden, hetgeen op eene bezuiniging van ioV8 h 11 Va millioen zou neerkomen. Dit, cij fer zou zelfs tot 18 millioen stijgen, als nten Imet een gemiddelde van 40 leer lingen per klasse genoegen nam. 'Eigenaardig is echter wel, .dat de Minister in dit deel van zijn betoog zulke oude cijfers gebruikt. Zeker, in. 1911 werd er in Nederland per inwo ner f 6.69 voor onderwijs uitgegeven, hetgeen nog beneden het Pruisische en Zwiitsersche bedrag bleef en de uitgaven van andere landen (ni^tt aanmerkelijk overtrof. Maar is hét nu heusch onmo gelijk geweest om reeds -nieuwe cij&tfs te verkrijgen, en weet de Minister niift zoo goed als ieder ander, dat juist de groote onderwijskosten in de laatste ja ren zijn ontstaan? Van een ernstig man als Minister de. Visser zich steeds toont had men cijfers van beter allooi mogen verwachten of ze liever geheel wegge laten gezien. Wat de cijfers betreft, ér blijkt, dat alleen in 1921 583 nieu we scholen .gebouwd zijn, waaronder 473 voor gewoon lager ondierwijs en 110 voor m.u.l.o. Onder die 583 zijn er 117 open bare, 2-12 Protestantsche, 234 katholie ken en 20 bijzondere neutrale scholen. De verbouwingen zijn onder deze cijfers mat begrepen; dat zij hoog zijn, valt volgens den Minister ook hieraan te wijtien, dat er van 1914 af een achter stand bij den bouw van scholen was. Dalnk zij den spoed, door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken betracht, is hiet onderwerp van den zomertijd thans definitief afgehandeld. Nauwe lijks was de motie tot uitstel van den heer Beumèr aangenomen of het nieu we ontwerp zag het licht. Dit week in zooverre van dé wenschen der motie af, dat het met vrucht was van een internationale regeling, na voorberei dend overleg tot stand gekomen, maar mi poging tot aansluiting bij dén thans bestaanden toestand.. De zomertijd zal nu vroeger dan vo rige jaren in werking treden en zelfs iets later uitscheiden, maar zich dan ook aansluiten bij Frankrijk en België, hetgeen voor het spoorwegverkeer van groot belang is. Tegelijk niet dit ont werp werden nu definitief de wetsont werpen van dé heeren Braat en Dec kers, diie den' zomertijd wenschtèn af geschaft te zien, behandeld. Over het ont werp van den heer Braat is niets ge zegd; over dat van den heer Deckers kwamen de voorstanders, waartoe ie heeren Teenstra, van Rappard en zelfs Hitmstra bleken te behooren, aan het woord. Tevergeefs echter, want dat van den heer Braat werd met 38 tegen 25 én dat van Dr. Beckers met 34 tegen 31 stemmen verwerpen. Dit eenmaal geschied zijnde, gevoelden vele tiegen- meubeteerd in den stijl van Lodewijk XV. Eeniige schilderijen- van- Boucher en Doyen, liefdesa vonturen voorstellen- die, hing.an tegen de muren. Blijkbaar vond mijnheer De Virvillie -er behagen in zich door lichtte kleuren en vrolijke Onderwerpen te omringen. Groote gordijnen van geborduurde ch» hesche zijde verborgen het bed achtier hunne wijde plooijen. Nauwelijks had de huishoudster vijf of zes schreden op het wollige tapijt gedUan of de gordijnen bewogen zich 'ritselend en eens stem riep verschrikt tuit: „Wie is daar? Wat wilt gij van mij?" „Wel, lieve heer baron", antwoord de Ursula op honiigzoetjen telexenden toon, „wié zou het anders kunnen zijn Idan ik?" „Ah! zijlt gij het, beste Ursula?" her nam dé stem, nog onwillekeurig be vende. „Welk onvoorzien toeval voert u nog zoo laat hierheen?" „De ongerustheid". „Mijn God! zou ik dan zieker zijn dan ik .dacht?" „Vols'trekt niet; maar daar de jicht u van avond toen ik u verliet zoo hevig deed lijden, heb ik willen zien hoe het met u ging eer ik mij ter rust stemmers blijkbaar iets voor het Re- geeringsontwerp, dat dan althans een heid van tijd brengt. Anderen echter wilden hun principieel verzet volhouden. Het Regeeringsontwerp werd tenslot te mét vrij groote meerderheid aan genomen, hoe de Regeering het echter kian klaarspelen om op 18 Maart dien hieuwen zomertijd', die nog door de jE>erste Kamer moet worden" gfoedge- kéurd, in werking te doen treden, is een weinig' raadselachtig. Op dim laten Donde-dagavond is de Kamer mét de Ooriog sbegrooting be gonnen. Veel heeft totnutoe de behan deling tLiarvo» nog neet opgeleverd. Wij hebben eene U'-tvoeriee uiteienzlstting ge kregen vin den beer de Muralt, die de sociaal-democraten weer eens hun Belgische Partij genooten heeft voorge houden. Datzelfde deed ook Dr. Dèc- kiers, dïie betoogde dat 'de sociaal-de mocraten in België en Zweden anders handelen dan hier te lande, uitsluitend!* Omdat zij daar in d Tegieering zitten. De katholieken wallen algéheele ont- wapening, maar internationaal. In af wachting daarvan stellen zij prijs op een goed leger, waarbij zooveel mogelijk1 be zuinigd wordt zoridèr de deugdelijkheid te schadenIn 'het bijzoder werd het voorstel der kampementen, door don heer de Muralt aangevallen, door de zen spreker verdedigd. Hij meiendie te vens dat meer bezuinigd kan worden op dé organisatie van hiet Departement, dé genie en de militaire administra tie en den geneeskundigen diein s 1Te genover de heeren de Muralt en Dec kers verdedigde de heler ter Laan hiet standpunt van dé sociaal-democraten,, die klagen over het hooge eindcijfer, én dfae van het optreden der Belgische sociaal-democraten een verteerde voor stelling geven.' In den considerans va», hielt ontwerp van des heeren Ter Laan's partijgénooten staat, dat hiet gel.lt in afwachting van de ontwapening, waarop dé heer du Muralt riep: Phrazes. Dat ook i nand.er opzicht de politiek reeds om den hoek komt gluren, bkek bij die behandeling van Financiën toen die heer Weitkamp een voorstel deed inzake het registratierecht en dé' bóe ren. Dit werd' ondersteund door de hce1- ren Dresselhuijs en Duys. Dé heer Dros- selhuijs had echter de opmerking go- maakt, dat als de Minister de motie niét wh uitvoeren, men er niets aan kan doen; een bekende én begrijpelijke toestand. De beer Duyys vond dat een reden om dien heer Dresselhuijs heftig aan tie vallen; een dergelijk steunen van het voorstel werkt meer achter dan voorop 1 begaf". „Ho,e laat is het dan?" „Nog geen hilf twaalf en als gij in het minst denkt mij noodig te hebben, kom ik u aanbieden den nacht hier op een armstoel door té brengen". - Onder dit gesprek was Ursula het bed' génaderd. Het hieldeie schijnsel van dé fears, die zij droeg, viel vlak op het magere gerimpeld^ gelaat van den ba ron, wiens hoofd met een grootten ka toenen slaapmuts bedekt en voor drie vierde gedeelte in een donzig kussen verborgen was. Dit gelaat, met, ontelbare naden en tompels doorploegd, en'met twee grijze onrustig schitterende oogen, had veel gelijkenis, voor zoover de kleur betreft, pp die schil van een citroen. Men zou ge zieigd bebbien het perkament gezicht van leen nabob, die aan de gele koorts op sterven lag. Niiettegienstaandle de overmatige hit- .te, die in de kamer heerschte, was het uitgeteerdte lichaam' van den baron met verscheidene dikke gewatteerde dekens De dokter trachtte door l et aanbrengen van veel warmte dé pijnlijke aanvallen der jicht op krachtdadige wijze te be strijden. UIT DEN OMTREK. OUD NIEDORP. Op Vrijdag 17 Maart werd in het 'café van den heer A. Mijts te Oude Nie- dorper Verlaat het vervolg van den bil jartwedstrijd tusscbin clubs uit Wintel, en Oude Niedorp. Op 10 Maart j.l. was de wedstrijd' te Winkel begonnen, en was de stand aldus: Winkel 1205; Oude Niedorp 1367, dus met 162 caramboles in het voordeel van Oude '(Niedorp. Winktel mocht er niet in slagen de achterstand te verkleinen, doch deze werd door Oudé Niedorp nog weider ver groot, zoodat de eindstand te Oude Niedorp was: Oude Niedorp 918 Win kel 889. De totale eindstand was dus: Win kel 2094 caramboles, Oude Niedorp 2285 caramboles, zoodat Oude Niedorp een -voorstand had van 191 caramboles. Zondagavond gaf de Gymnastdek- vereeniging „Tumlyst" haar eerste uit voering in het lokaal van den 'heer T. de Jong voor een eivolle zaal, ohder leiding va,n den heer A. Blaauwboer te Winkel. i In aanmérking genomen dat „Turtir lust" «(jog maar een 'half- jaar bestaat, •werden door de ledien heel aardige pnes- ta tics geleverd. Op brug en rek werd heel goed ge werkt, vooral ook de dames waren ge- pefend' op de brug. De vrije- en ordeoefeningén werden heel aardig uitgevoerd, vooral de groot ste afdeeling van heeren en dames wa- reln hierin goed. D:e Grieks die dans die door eenige dames werd uitgevoerd, werd ook zeer imooi afgewerkt. Spannend en o.p de lachspieren wer kend was ook vooral het nummertje touwtrekken voor de jonge gymnasten. Doof den directeur zelf werdien op rek en brug- eenige prachtige en zware toeren verricht. Turnlust kan dan ook werkelijk met genoegen op dezen dvond terug zien. Het is echter te hopen, diat bij een volgende uitvoering bet rooken door het bestuur verboden wordt, want dit was voor zeer velen, zoo niet voor allen zeer hinderlijk. ST. PANCRAS. Vanwege dc voeibalvereeniging „Vro- ne" alhiir zullen binnen korten tijd se rie-wedstrijden wórden georganiseerd cwij een zilveren Vrone-beter en verschil lende medailles, benevens een médaille voor 't hoogste doelgemiddelde. Aan dieze wedstrijden kunnen deel nemen v er c en i gin gen .der 4e en 5e klas van dén N.H.V.B. en van clubs andere erkende voetbalbonden, gelijkstaande hiet dieze klassen. „Gij zijt goed', zooalsaltijd, lieve Ursula", "sprak de zieke, ,en ik dank u' met 'geheel mijn hart; maar 'ik heb niets noodig dan slaap en die kunt gij mij ongelukkiglijk niet géven. Ik neem Idus de' opoffering, die gij bereidt zijt •voor mij te doen, niet aan en ik weinsch dat gij ten minste de rust zult genieten, die mij waarschijnlijk dezen nacht n et ten deel zal vallen". „Welnu, het zij zóo; laat mij tenmin ste eerst uwe kussens nog eens verleg gen. Zij zijn slechtgeplaatst, gij zult er onder stikken". Zonder het antwoord van den ba ron af te wachten, zette Ursula haren kandelaar op een tafeltje achter het gordijn neder en begon met al het voor komen van eene onvermoeide toewij ding eene wanorde te herstellen, die niet bestond.. Terwij! zij aldus de kussens rondom het hoofd' en de schouders vin den grijsaard in orde schikte, stak zij hairc hand behendig onder die peluw en greep dén sleutel van de ijzeren kast. „Gevoelt gij' u thans niet wat beter?" vroeg zij. „Ja, veel beter; ik ben nu gehepl en al op mijn gemak".

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1