Bestel Uw druk werk aan de sinds 30 jaar gevestigde drukkerij te NOORDSCHAliVYOUDE. Goedkoop en net werk. JAARVERSLAG van den „Noordermarkt- bond", over het jaar 1921uitgebracht in de Negende Algemeene Vergaderingge houden op 19 April 1922. M.H. Vergun mij eenige oogenblikken van Uw aan dacht te vragen voor het uitbrengen van het Jaarver slag over het afgeloopen jaar 1921. Het wil nogal eens gebeuren, dat, als ik mij hier toe neerzet, de vraag in mij opkomt, of er nu wel zoo veel gebeurd is in het afgeloopen jaar, dat een weer gave hiervan U volkomen zal kunnen bevredigen en, of het mij gelukken zal het overzicht voor U ook te vens eenigszins genietbaar te maken. ;Uit den aard der zaak is de kost, dien ik U zal kunnen opdisschen, niet zoo afwisselend, als dat in de voorgaande jaren (de crisis-jaren) het geval was. Maar als het U dan gaat zöoals ik dat zelf wel eens heb meegemaakt, dan spreek ik den wensch uit van deze plaats, dat een goede, eenvoudige kost U beter zal smaken dan alle mogelijke liflafjes ons voor gediend, waarvan we de herkomst maar moeilijk kun nen bepalen. Terzake dan: Mochten we in onze vorige verslagen laten uit komen, dat het vooruitzicht in onzen tuinbouw nu niet bepaald schitterend mocht genoemd worden ten gevolge der totale chaos, die er nog altijd in het bui tenland viel waar te nemen, toch kunnen we geluk kig getuigen, dat het in het afgeloopen jaar, wat onze omzet betreft, nogal is meegevallen Het zal U blijken uit het verslag der Commissie van Beheer, dat er een flinke omzet is verkregen, hetgeen voor ons, ieder voor zich, een loonend jaar genoemd zal kunnen worden. Let wel, ik spreek in het alge meen. Er zullen altijd in ons bedrijf uitzonderingen blijven en waar de wisselvalligheid in ons bedrijf zeer groot is, daar kwam het dit afgeloopen jaar al zeer sterk naar voren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de bijna ongekende droogte, die haai- invloed geducht liet gelden tot schier over geheel Europa. En nu is het vrij zeker hieraan toe te schrijven, dat we minder de gevolgen hebben gevoeld van hetgeen, waarvoor we zoo terecht vreesden, n.l. de lage valuta van het bui tenland en wel van onzen grootsten afnemer, Duitsch- land. Laten we, na dit woord vooraf, nu even nagaan wat door onze Marktvereeniging in het afgeloopen jaar in het belang der leden is gedaan. VERGADERINGEN. In het afgeloopen jaar kwam Uw bestuur 9 maal in vergadering bijeen en werden de belangen der markt op de meest nauwgezette wijze behartigd. Vervolgens was Uw bestuur vertegenwoordigd op de vergadering van den Nederlandschen Tuinbouw- raad, alsmede telkens op de vergaderingen, waartoe we werden opgeroepen door het „Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland" en op -die der Provin ciale Commissie van veilingen in Noordholland. Nog waren wij vertegenwoordigd op de vergade ringen, die gehouden dienden te worden, tengevolge van een conflict tusschen „De Koophandel" en de Transportarbeiders, waarhij wij hoewel buiten het conflict staande de nadeelige gevolgen ondervonden Onze bemiddeling werd hier aangeboden en aan vaard. We hebben den indruk gekregen, dat deze be middeling een gunstigen invloed op de partijen heeft gehad. BESTUUR. Tot groot genoegen kan worden medegedeeld, dat de verhouding hoewel natuurlijk verschillende mee ningen vaak tot uiting kwamen, zeer goed te noemen viel, hetgeen zeer zeker in het belang der Marktver eeniging en hare leden genoemd mag worden. Ware dit niet het geval, we hebben dit wel eens el ders anders ontmoet dan zou dit ongetwijfeld na- deelig werken. Eenige veranderingen zijn ontstaan door het neer leggen hunner functies, deels door vertrek en deels door drukte in andere zaken. Bedankt als zoodanig hebben de Heeren J. Akkerman en G. Duijves. Beide heeren komt een woord van lof toe voor hunne groote verdiensten niet alleen bij, en voor de stichting onzer Marktvereeniging, maar ook tijdens al de ja ren, waarin zij met den meesten ijver deze functies opvatten. Zij werden vervangen door de heeren P. Duijves en P. Kostelijk. En we meenen reden te heb ben om aan te nemen dat de keuze in hunne vereeni- gingen bij het aanwijzen dezer mannen, niet onge lukkig is geweest. Nog ging om gezondheidsredenen van ons heen de Heer And. Bos. Hoewel genoemde nog niet zoo heel lang in ons midden was, heeft hij een goeden indruk achtergelaten. Als zijn opvolger zal fungeeren de Heer P. Bakker. ledental. Het ledental onzer Vereeniging bleef dit jaar stationair. PERSONEEL. Als eerste zouden we willen noemen onzen Marktbetaalmeester, van wien nu de indruk wel ge vestigd is. Dan geloof ik, dat een ieder die met dezen in aanraking kwam, met mij zal kunnen getuigen, dat deze, onze eerste ambtenaar, zich op loffelijke wijze van zijn zeer moeilijke taak gekweten heeft. Ook het overige personeel, waarvan we nog zou den willen noemen onzen keurmeester, een moei lijke betrekking, heeft zijn taak, voor zoover we dat kunnen beoordeelen zeer serieus opgevat. Deze toch staat altijd tusschen de twee partijen en juist hierdoor ligt het voor de hand, dat deze niet een ieder zal bevredigen, hetgeen allicht aanleiding geeft om dezen verkeerd te beoordeelen, wat echter hij Uw Bestuur niet wegnam dat het overtuigd is dat deze ambtenaar zijn functie tot zijn tevredenheid vervult. Het overige personeel, welks werkzaamheden nu niet zoo op den voorgrond treden, deed voor zoover door mij kan worden nagegaan, zijn plicht getrouw en geen klachten bereikten ons hier van. VE1L1NGLE1DER. Hoewel ik dezen functionaris eer beschouw als een vertegenwoordiger van Uw geheele bestuur, dan als ambtenaar, heeft hij er zeer zeker het meest toe bijgedragen om het geheele organisme zoo goed moge lijk te talen functioneeren. Zijn werkkring is van zoo'n uitgebreiden aard, hetgeen alleen ten volle be oordeeld kan worden door Uw bestuur en hetwelk dan ook zeer zeker genegen zal gevonden worden om zijne prestaties op elk gebied, de Markt betreffende, ten volle op prijs te stellen. Laat ik er mede volstaan, als ik zeg: dat hij voor onze zaak onmisbaar is ge worden en ons louter in ales vertegenwoordigt, het geen door de meer buitenstaanders nog wel eens ver keerd beoordeeld wordt. UITBREIDING. Aan het voorstel op de laatstgehouden algemeene vergadering naar voren gebracht, om er nog een „goot" bij te bouwen werd gevolg gegeven, en ik meen te kunnen constateeren, dat deze in een be hoefte voorziet. INVENTARISATIE. Ook dit jaar. is er tweemaal geïnventariseerd en wel: de vermoedelijke opbrengst van de oppervlakte aardappelen en de aanwezige voorraad stapelpro ducten. Hierin ligt natuurlijk opgesloten, dat de organisa tie steeds, als de gelegenheid er om roept, over een waardevol cijfermateriaal zal kunnen beschikken. Maar het moet helaas ten schande der te- genwërkers gezegd.worden, dat de laatste inventarisa tie, dit blijkt nu, een fiasco is geweest. We kunnen niet anders als deze houding van de leden, die dit tegenhouden, laken en begrijpen dan ook hunne beweegredenen niet, welke hen er toe brengen om deze zaak geheel faliekant te doen uit- loopen. Zij dienen toch wel te begrijpen, dat zoo iets niet in een goede organisatie geduld mag worden. Wat toch is liet geval? Dat de goedgezinden ter- wille van de nalatigheid van anderen, zich gaan ver gissen in de bekende cijfers, hetgeen op een groot nadeel voor hen moet uitloopen, zooals nu reeds het geval is. Dat hiertegen krappe maatregelen genomen dienen te worden, behoeft zeker geen betoog. Zoo lang het prestige der organisatie hooggehouden dient te worden, zoolang zal en mag zoo iets niet meer gebeuren. Het is ondergeteekende een behoefte hier even dc vinger op te leggen, dat de eenmaal gezamen lijk genomen besluiten, naar behooren moeten worden uitgevoerd en kan het niet goed-, dan zal het kwaad schiks moeten, of wij staan niet meer op onze plaats. HET N.UM.-KAPITAAL. Hoewel reeds door de Vereeniging, ten volle aan de leden hun rechtmatig eigendom is uitgekeerd, heeft de Vereeniging nog een vordering op de N.U.M. van 10 pCt. voor het aandeel der Vereeniging, alsmede hel deel der leden, hetwelk zooals gezegd, reeds is uit betaald of liever voorgeschoten uit de Bondskas. ÉËklMa HET 1/2°/o REGISTRATIERECHT. Hoewel hier telkens gesproken wordt van een registratierecht, lijkt het meer een misbruik maken van een macht, waardoor de aanvoerders der veilin gen gedupeerd worden. Nog steeds blijft deze onheb belijke heffing als een onrechtmatigen druk op ons uitgeoefend, ondanks alles wat door onze hoofd- organisalie gedaan wordt om ons hiervan te vrijwaren, is het tot heden nog niet mogen gelukken. Toch is deze arbeid niet geheel vruchteloos geweest, als we nagaan dat er een motie in onze Tweede Ka mer te onzen gunste werd aangenomen. Of die ook zal worden uitgevoerd zal de tijd ons leeren. We kunnen constateeren, dat het noeste werk hieraan, onze Volksvertegenwoordigers heeft wakker gemaakt voor onze rechtvaardige zaak. LEGERP AARDENMEST. Wederom werd in het afgeloopen jaar een vrij groot kwantum legerpaardenmest voor de leden be schikbaar gesteld, waarvan, ondanks den hoogen prijs, een gretig gebruik werd gemaakt. Wel eens be reikten ons klachten over de bijna al te late ont vangst, vooral in het vroege voorjaar. Dit moet toe geschreven worden aan de groote aanvraag en be hoefte over geheel ons land, waardoor niet alle aan vragen tijdig uitgevoerd kunnen worden. AANSCHAFFING POOT AARD APPELEN. Vanwege onze Marktvereeniging werden een paar onzer bestuursleden afgevaardigd naar de Provincie Friesland, om een tamelijk kwantum ziektevrije poot- aardappelen aan te koopen. Zij stelden zich in ver binding met den aldaar gevestigden „keuringsdienst" op dit product. De ontvangst was zeer welwillend en hunne bevindingen te dezer zake uitstekend. Een en ander gat aanleiding om een tamelijk kwantum schot- sche muizen-poters aan te koopen, evenals een klei ner kwantum „Ideaal", welke tegen den kostprijs voor de aangeslotenen werden beschikbaar gesteld. We willen hopen, dat we in onze goede verwachtingen niet zullen worden teleurgesteld en dat het een aan winst zal zijn in onze cultuur. HET VERPLICHTE VEILEN. Mocht er tot verleden jaar nogal eens iets aan haperen, we gelooven dat we dit nu vrijwel te boven zijn, althans we hoorden in onze kringen hiertegen weinig verzet. GEWASSEN DER VERSCHILLENDE PRODUCTEN. Hierover valt niet zeer te roemen. Met onze vroe ge aardappelen begon reeds gauw de misère. Tot tweemaal toe werden dezelfde afgevroren, daarbij ge voegd de voortdurende droogte, kwam dit product niet ten volle tot ontwikkeling. De vrucht rijpte te gauw en het beschot bleef matig. Dank zij den hoo gen prijs, welke men besteden kon, zullen de uit komsten voor velen zeer goed genoemd kunnen wor den. Vroege koolsoorten, hoewel ook geleden door de droogte, gaven een redelijke opbrengst. Ook deze prijzen waren hoog,, zoodat er door menigeen hiervan een extraatje gehaald is. Bloemkool daarentegen gaf minder goede uitkom sten. Dit product werd in een minimum van tijd ge oogst en de kwaliteit liet vaak te wenschen over, evenals de prijzen. De uien- en wortelenteelt bleef ver beneden het ge middelde, maar alweer de prijzen regelden een goe de uitkomst. De winterkool, mede onze hoofdbouw, heeft het eveneens veel te droog gehad. Hoewel dit product zich langen tijd onder alle omstandigheden goed hield, kregen ze het voor goed te pakken door de „luis", die zoo'n verwoesting teweeg bracht, dat dit een blijvend nadeel zal beteekenen voor velen onzer, ondanks den goeden prijs, die er besteed kon worden. M. H., Hiermede heb ik U, al zij het dan ook heel be knopt, een overzicht gegeven van de werkzaamheden onzer Vereeniging. Ik hoop dat ik er in geslaagd ben, bij U den indruk te vestigen, dat we ook dit jaar vruchtbaar werk hebben gedaan in het belang der markt en in dat der leden in het bijzonder. Veel zal er nog blijven te doen, ja, als we het niet mis hebben, zullen er ernstige tijden voor ons bedrijf, wellicht in de naaste toekomst, voor de deur staan. Of we er in zullen slagen deze met succes het hoofd te bieden, of, althans zoo dragelijk mogelijk te maken, blijft een open vraag. Dit is echter wel zeker, dat elk voor zich op zijn hoede zal moeten wezen en daarbij gesteund door de organisatie spreek ik den wensch uit, dat in de naaste toekomst ons bedrijf loonend mag zijn. Om hierin te slagen hebben we den steun noo- dig van allen die ons omringen. Eerst dan, en dan alleen, zullen we onze banieren vrij kunnen ontplooien tot heil van onzen tuinbouw. J. KLIFFEN. Secretaris. Lij

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 6