Eitra-mnnmcr. „Nienwe Langedjker Gonrant." Donderdag 20 April 1922. wl w uicrjL^iiVI. VfV/A .MLJIJL JL.-*» JRJJ JLT JLV V/UL10tl^Q.^IJL. S .«pv t „NOORDERMARKTBOND." Algemeeine viergaidering op Woensdag 19 April 1922. d'°s namiddags 2 uur, ten lo- kale van den He(er Bakkum. Tegenwoordig waren de afgevaardigden der aan gesloten vereenigingen, nl.: Te 2 uur opent de voorzitter, die Hieer S. Brugman met eein welkom de vergadering. Wielkbm aan de aangesloten vereenigijngen, aajn de nieuwe bestuurs leden, de Heerien Bakker en Grpen'veM, van wie hij hoopt d'at zij! zich thuis zullen gevojalen in de bestuurs ver gladleringendie altijd heel kalm en rus tig verloopen, eh hij twijfelt maiet of die H.H. zul len zich wel thuis gevoelen. Ook een woord van wejkom aan dep hlaer Balk, djen secretaris van de Prov. Commissie, waarbij die wensch wordt geuit, dat hij een reeks van jaren ge tuige mag zijn van den bloei van dien Bond. Ook een woord van welkom aan de vertegenwoor- gers vian „De Koophandiejl" en de Piers. Van de op richting van dien Bond af heeft de Pers onze belan gen krachtig gesteend door de uitgebreide verslagen en vooral van onzen Bond,. Hij noodigt da Pers dan ook als gast uit. Die voorzitter kian verder kort zijn. De verschil lende verslagen zijn reeds toegezonden, maar hij mieent een woord van hulde en dank te moeten brengen aan die Secretarissiep van dien Bond en de Commissie van Beheer. Enkele function:arissie(n hebben een zeer moeilijke en onaangename taak, waarbij spr. noemt de H.H'. Ootjiers en Zwart. Die' eerstie die voor alles zorgt, dje man die de vraagbaak is voor allen, de tweede, diie ook veéla] een moeilijke taak heeft te vervullen. Beide functies worden naar ops aller genoegen ver vuld,. Verder hoopt' de voorzitter, dajt deze 9e algemee ne vergadering zich mag kenmerken door een goe de geelst als de vorigen. In het notulenboek' is niets te vinden dat onaangenaam is. Spr. hoopt dat de besprekingen in bet belang moi- geP zijn van den Bond en van de leden en verklaart de vergadering voor geopend. De heelr J. Kliffen leest hierop als secretaris de zeer uitgebreide notulen der vorige vergadering voor welke worden goedgekeurd. De beer Ootjers dieelt mede, dat de 10 pCt., die de ledeln nog hadden te vorderen van de N.U.M., reeds teh volle zijn betaald en dat alleen de Bond deze nog heeft te vorderen. De secretaris ontvangt een hartelijk woord van dank voor de samenstelling. D>e voorzitter deelt mede dat er géén ingekomen stukken en mejdiedeelingen zijn. De secretaris deelt mede dat de Bpind thans 1283 Wen telt. De heer Ootjers deelt nog mede, dat wat betreft het onderhoud van de kluft en bet mieren aan de schoeiing op de Jaadplaaits, die Maatschappij na eindeloos wachtén en herhaald aandringen beeft be richt, dat er niet aan de schoeiing mag worden ge meerd. Eejn gedeelte der kluft zal worden hersteld. De rekening en verantwoording van den penning meester, den beer Swager, is eveneens in druk ver schenen waarbij dpior dein heer Jb. de Boer, namens de commissie voor jhejt nazien der rekening, lot goed- kkeuring advisieeflrt, met een woord van dank aan den penningmelester voor zijn uitstekend beheer. De voorzitter wijst erop, dat de vergadering zich niet ongerust moeit maken over het nadieelig saldo, aangezien de overkapping f 7500 heeft gekost en de gelden van de N.U;.M. eveneens nog binnen moeten komen. De voorzitter sluit zich aan bij de woorden van dank van den heer De Boer en hiet applaus der ver gadering en hoopt dat Swager nog vele jaren onze penningmee'ster mjag wezen. Thans komt in behandeling het Jaarverslag, uitge bracht en samengesteld door den heer Kliffen, se cretaris. In druk verscheme!n wordt het verslag niet voor- gelezefn. Naar aanleiding van het verwijt in het Jaarverslag gedaan omtrent de minder goede inventarisatie, vraagt die beejr G. Ooievaar enkele inlichtingen. Die secreltaris, dé beer Kliffen antwoordt, dat de Üjsteln omtrent dei inventarisatie minder volledig wer den ingevuld. Dit is zieler te betreuren en valt ook zeer te laken. Eenmaal genomen besluiten moeten worden uitgevoerd en daar mag man zich niet aan onttrekken. De heer Ootjers sluit zich volkomien aan bij het wloOrd vain verwijt door den heler Kliffen uitgespro- j ken. Van deze plaats mag het wel eens worden ge- i zegd, dat ook door onze voormannen in dit geval I het besluit niét werd gehandhaafd. Wie zitten er in het bestuur en wie wordien er piajar dé algemeene ver gadering afgevaardigd? Dat zijn toch de vooraan staande mannen, van wie op de leden eene opbou wende kraeht moet uitgaan. Volgens de inventarisa tie waren aanwezig-» 37 wagons roodie kool. 810 wagons gele kool. 620 wagons witte kool. 30 wagons uien. 12 wagons peen. Op dien 17 April blekén geveild te zijn: 438 wagons roodie kool. 331 wagons gele kool. 658 wagons witte kool. 36 wagons uien. 20 wagons peen. Wat uien en peen betreft, spr. geeft gaarne roe, diat dit vrijwel klopt, maar wat de kool betreft, dan noemt spreker djit schandelijk. Wij' zijn compleet om den tu ingeleid, wij zijn misleid. En waar wij zoozeer Overtuigd zijn van het nut, daar mieient spr., dat wanneer éénmaal genomen besluiten niet worden uitgevoerd, krappere maatregelen moeten worden genomen én dat, wie de besluiten niet uitvoert, ge straft moet wordien. De voorzitter wil er de aandacht op vestigen, dat deze vraag terdege haar nut had. Wij moeten ons aan onze besluite|n houden. Wij leven in een won dier lijken ejn gevaarlijken tijd. We weten niet wat er komen zal. We zullen een hard|en strijd moeten voeren. Wij kiézen mannen, die het volle vertrouwen hebben én onze voorschriften naleven. Applaus. Aan den secretaris wordt een woord van dank gebracht voor zijn Jaarverslag ep de voorz. hoopt vain hartie, dat het; volgend jaarverslag geen klacht zal bevatten. Het Jaarverslag van de commissie van beheer is evenelens gedrukt en de heer Jb. de Boer ontvangt eveneens een woord van dank. Die uitloting van de aandaelen zal door het Dag. Bestuur geschie'den. Hierop komen diö voorstellen aan de orde. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur is van oordeel, dat een proef genomen dient te worden met bo venbedoeld voorstel, hetgeen bevrediging zal geven en adviseert tot aanneming. Die heer Die Jong, Waarland, meent, dat de voor stellen 7 en 8, welke over hetzelfde punt handelen, z.i. het eerst moeten worden behandeld, aangezien deze he't verststrekbend zijn. De voorzitter antwoordt, dat de'ze zaak reeds ih het Bestuur een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt, natuurlijk', maar dat het meer gevoelde voor het voorstel van Noordisaharwoudeomdat het meer de algemeene geest ademt, gerekend naar an dere markten. Voorts wijst'de voorz'. op de reeds vroeger voorkomende bezwaren. Dé beer Kliffen is van oiordeel, dat het z.i. wen1- scbelij'k zo,u zijn, wanneer de puinten 7 en 3 zou den kunnen vervallen. Door een ander uit de vergadering wordt de op merking gemaakt, dat door eenmaal wegen men een toeslag voor de tweede maal uitwint. De heer Kliffen wijst er op, dat mien in Broek ook per 2^2 K.G. tot maatstaf heeft en dat de ver eeniging „De Koophandel" er niet voor schijnt dit; te veranderen. i Weer eten ander uit de vergadering stelt voor de mlaatstaf van het gewicht op 4 pondi tiet stellen. De heer Ootjers verdedigt het voorstel van het Hoofdbestuur. In de praktijk is gebleken, diat men zich aan 'het bestaan die gewicht zeer goed kan hou den. Verdet wijst spr. op het besluit te Biroek op Langendljk, zooals het ook hier is, Kool beneden het gewicht van 2V2 K.G. te wegen per 50 K.G. d|anr is alles voor, maar overigens wenscht spr. zich aan te sluiten bij het voorstel van Noordscharwoude. Dé heer Kuiper, vertegenwoordiger van ,,De Koophandel" zegt, dat men heeft gevraagd, wat is er tege|n? Maar z.i. is er alles tegen. Zware kratten zijn niet te hanteeren. Dé Koophandel zal ieder ter wille zijn, maar er moeiten toch besluiten worden genomen, die in de praktijk uitvoerbaar zijn. Met zakkenkool is het natuurlijk een zeer lastig geval. Iemand uit de vergadering stelt voor alles te wegen. Thans wordien de desbetreffende voorstellen voor gelezen en deze laten wij thans achter elkaar volgen. 2. Van de vereeniging „De Eendrachtte Oudkarspel, b. Dezelfde vereeniging stelt voor, om kool boven de 2 K.G. per 100 K.G. te wegen. Toelichting. Zij acht dit meer wenschelijk om een: zuiver overzicht te verkrijgen op het totaal gewicht. 1 Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie voorstel Noordscharwoude met Prae-advies. 3. Van de vereeniging „Sint Maartente 'S 'int Maarten. b. Het wegen der producten geschiedt, vooral van groolere koolsoorten per 100 K.G. Prae-advies van het Bondsbestuur. Zie voorstel I met prae-advies en toelichting. 7. Van de Vereeniging „Harenkarspel Oost." De Vereeniging „Harenkarspel Oost," stelt aan de algemeene vergadering voor om, nu alles per 100 K.G. wordt geveild, er ook per 100 K.G. zal worden gewogen. Toelichting en Prae-advies. Zie voorstel I der agenda. 8. Van de Vereeniging „Waarland en Omstreken." a. De bovengenoemde Vereeniging stelt aan de algemeene vergadering voor om, op het veilingbordje, behalve het te veilen gewicht, ook het aantal stuks per krat te vermelden. Toelichting. De afdeeling acht deze verplichting noodig, omdat moeilijk op het oog is te schat ten hoeveel stuks er in een krat gaan. Heeft een kooper zich hierin eenmaal vergist, dan zal hij zich wel wachten een tweede maal op dien verkooper te bieden, daar zoo'n ver gissing in den regel in het nadeel van den kooper zal uitvallen. Bij het opgeven van het aan tal stuks weet hij reeds, wat hij er aan heeft en dit moet de goede verstandhouding tus- schen kooper en verkooper ten goede komen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur ziet deze behoefte niet in en vreest voor nog meerdere moeilijk heden, die hieruit zouden kunnen voortvloeien. Het adviseert tot vrijlating in dezen. b. Dezelfde stelt aan de algemeene vergadering voor om, indien mogelijk alles per 100 K.G. te wegen. Zie toelichting met prae-advies bij voorstel I der agenda. voor, om een sch'oeiïng beoosten de paarden stal te maken, pl.m. 70—80 Mr. lang met een sintelpad er langs van 1,50 Mr. breed. J Toelichting. Genoemde vereeniging acht dit noodig, omdat daar ter plaatse soms drie motoren liggen te laden en er geen ruimte meer voor de aanvoerders overblijft om te kunnen meren. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het bestuur is bereid in deze behoefte te voorzien, doch acht een pad van 1,50 Mr. niet noodig. WÊxkA-, Met eelU kleine toelichting vain den heer Ootjers, k'an worden gebouwd, woédt naar dén geest van die méént, dat die schoeiing op heel eenvoudige wijze I het prae-advies het voorstel aangenomen. Voorstel 2c vam „Dé Eendracht" luidt als volgt: I 1 c. Dezelfde vereeniging stelt voor, om, wanneer er bij vriezend weer, op monster ge veild wordt, dan vooruit het gepresenteerde kwantum op te geven. 1 Toelichting. Daar dan door dezen maatregel de koopers direct een goed overzicht van den aan voer krijgen. Prae-advies van het Bondsbestuur. Hoewel het veilen op monster zoo min mogelijk toelaatbaar geacht kan worden, kan het met het voorstel meegaan. Zondier discussie wordt dit voorstel bij acclamatie In behandeling kbmt thans voorstel 3 der agenda 3. Van de Vereeniging „Sint Maartente Sint Maarten. a. De tuinbouw-vereeniging „Sint Maarten" stelt aan de algemeene vergadering voor om het verplichte veilen niet van toepassing te brengen op Rabarber. Toelichting. De afdeeling gevoelt het bezwaar \au een hunner leden: Er komt te weinig van dit product op de markt, waardoor geen goede prijs bedongen kan worden. Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur, hoewel dit bezwaar gevoelende, meent dat veilen toch de beste manier van verkoopen is en beveelt in deze centralisatie aan. Nadere toelichting op de vergadering. Die heelr Ootjers wijst er op, dat de rabarber zoo langzamerhand weejr gaat verdwijnen, jammer, zegt spr., wij willen hopen, dat tejr in deze teelt weer 1 wa t opleving komt, maar om de aangevoerde partij- en nu gehéel vrij te geven, daar is spr. nu ook' direct niet voor te vindén. Hij zou willen voorstellen de te j veilen partije|n op dé vier veilingen over een paar dlagteln te vielrdeelien en op een veiling te laten veilen. Hij vraagt machtiging in overleg te treden met de andere veiilingsbesturen, opdat iin dezen nog intijds j maatregeliein kunnen worden genomien. De heelr Vam Exiter raadt spoed aan, want met wat gunstig weer zal de rhabarber spoedig aan de I veiling kömen. j Overeenkomstig het prae-advies wordt besloten. Weer meiemt de heer Ootjers het woord en vraagt wat het moet, wanneer de veilingsbesturen niet voor Hit plan zijn te vinden? Mo,et de rhabarber dan vrij- giegevén worden? Spr. is er voor dit product wel op die veiling te brengen. Dé heelr T. Kostelijk bepleit aan die hand van een voorbeeld het ter veiling brengen vam deze groente. Vooral niet thuis uit de hand verkoopen. De heer Kliffen heeft wel vertrouwen in de con ferentie met den Vierbond. Maar uitzonderingen zijn er altijd en in sommige gevallen kam een partij vrij gegevén wordien. Die heer T. Kostelijk' acht het eveneens voor de kooplieden van véél gewicht en voordeeliger wan neer deze groenté aan de veiling wordt gepresen teerd. Daar bejeft spr. de bewijzen van gekregen, dporadt hij zelf éénmaal eens een partij uit de hand verkocht. Zooveel mogelijk zal, wia|nneer de conferentie geen resultaten heeft, de rhabarber ter veiling worden ge bracht en zal die vejilingleider vrijheid hebben in sommige gevallen té handelen |naar goedvinden. Aan de orde komt thans punt 4 idat luidt als volgt: 1 Van de Vereeniging Tuinbouwbelangte Noordscharwoude. De vereeniging Tuinbouwbelang" stelt aan de algemeene vergadering voor: om, te be ginnen met het nieuwe seizoen, kool van 2V2 K.G. en grooter te wegen per 100 K.G. Genoemde^vereeniging meent, dat men een juister gewicht zal krygen, wanneer men gaat wegen bij 100 K.G. voor grootere kool, en dat men hiermee tegemoet zal komen aan den wensch van de aanvoerders. Dé hee rOotjers bestrijdt het voorstelWaarland1 op verscbillendé motieven. We hebben omze beslui ten niet afhankéflijk te stellen van Die Koophandel, zegt spr., maar we mogeln toch naar den wensch vain hen handlelén'. Wie hebben elkaar in de toekomst te veel noodig, om geen rekening met elkanders be langen te houdén. Spr. moet dus de aanneming van hiet voorstel tén zeerste ontraden. Dé voorzitter gaat de voorstellen even na. Haalt! 'enkele zinnen en wtoprden aan, waardoor niets be paalds in die voorstellep wordt gevraagd. Voorts meent spr., dat wij adviezen, die wij van andere rijde krijgen, niet zoo maar moeiten afwijz'en. Spr. vraagt of de veréenigingen „Waarland," „Harankarspel" en „Sint Maarten" hare voprstellen intrekken en zich kunnen veréenigen met het voorstel de beide voorstellen van „Dé Eendracht" en van „Tuinbouw belang" tegefn elkaar in stemming te brengen. öe desbetreffende afgevaardigden stemmen daarin toe, waarop die héér Kansen nog gaarne het woord heeft om er op te wijzen, dat het voorstel van „De Tuinbouw" geheel in den geest is van het bestuur, van den handel en dat men ook te Broek op Lan- gendij'k dat zelfde gewicht als maatstaf heeft aan genomen. De voorzitter méént, dat met een proefstemming 'deze zaak kan wordén uitgemaakt. Hij bedoelt met zitten en opstaan. Maar deze stemming had niet de gewenschte resultatten, waarop tot hoofdelijke stem ming wordt overgegaan. Met 40 stemmietn voor bet voorstel van Oudkarspel ten 28 stemmén voor het voorstel van Noordschar woude, wordt het voorstel van „De Eendracht" aan- degedeél'd. 4. Van den L.T.B., afd. Langedijk. a. De afd. Langedijk L..T.B. stelt aan de algemeene vergadering voor, dat vanwege het veilingbestuur een geregeld toezicht gehouden wordt op de bascules aan de laadplaats. Toelichting. De vereeniging meent, dat er bij het wegen der producten veel te wenschen over blijft, vooral door het niet zuiver of defect zijn der bascules. Met het toezicht bedoelt de vereeniging het aanstellen van een beambte (b.v. keur meester), welke tijdens het inladen de bascules geheel willekeurig naziet, en hem het recht geeft, zoo noodig minderwaardige buiten werking te stellen. 2. Van de Vereeniging „De Eendrachtle Oudkarspel. a. üe Vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel, stelt aan de algemeene vergadering Prae-advies van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur meent, dat hoewel een besluit dienaangaande aanbeveling Dé heer T. Kostelijk beveelt aan de bascules goed te laten nazien en wat het voornaamste is met het front naar het publiek te plaatsen. Men moet de evenaar kunnein zien, We weten wel hoe dat gaat. Die voorz. zegt, diat het beter is, wanneer wordt gevraagd voortaan de bascules in goeden stajnd te plaatsen. Dat klinkt wat zachter. Een ander uit de vergadering bepleit een streng toezicht. Die heer Ootjers zegt, niet dien indruk te hebben gekregetn, dat met opzet fraude gepleegd wordt. La ten we niét vergeten, dat niet alleen van de zijde van de kooplieden maar ook van den kant der bou wers, dingen gebeuren, die wellicht niet te verdedi- er reeds toezicht in deze gehouden wordt, dat verdient. Sgen zijn. Hij althans ontvangt mee|r klachten van éigen menschen, betier over eigen menschen dan van andere zijdé. De keurmeester heeft orders alles na tie zien, maar waar zoovéél gewogen wordt, daar spreekt heft wel van zelf, dat er wel eens wat aan kan haperen. Dé heer Groen bepleit geregeld toezicht. Daarom vindt hij de idéé van Kostelijk wel goed. Al neemt hij gaarne die uitdrukking van dén voorz. over om de bascules „in goéden stand" te zetten. Toegezelgd wordt, dat op een en ander goed toe zicht zal wordien gehouden. Voorstel 4b van den L.T.B,, Afd. Langedijk, luidt als volgt_i

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 6