PLAATSELIJKE BERICHTEN. - BROEK OP LANGENDIJK. Van 3 wagons wortelen uit Polen aangevoerd, bleken 2 Wagons totaal bedorven, zoodat ze met zak en al te water ge worpen moesten worden, wat bovendien nog een zeer onaan- genam egeur verspreidde - BROEK OP LANGENDIJK. De melk, welke de vorige week nog verkocht werd voor '14 elent de kan, werd Maandag op 12 oent gebracht en Wordt sedert Donderdag geleverd voor 10 cent per kan. Desalniet temin en evenwel nochtans: OP goedkoppe boter, is nog wei nig kans naar 't schijnt. - TS. MAARTEN. Die collecte voor de veenarbeiders alhier gehouden, bedroeg na aftrek der onkosten: f137. - VALKKOOP. Van Donderdag op Vrijdagnacht zijn cij de veehouders R. B. door een hond(m) 1 lam en bij K. Bi. 1 schaap dood en 2 lammeren in 'hals 'en achterwerk gebeten, terwijl nog een zwartbles-ram nergens te vinden was. Ook in de Nieuwe weg (gem. Schagen), zijn bij drie verschillende veehouders 5 lam meren doodgebeten en 3 ernstig toegetakeld. Een en ander is bij de politie in onderzoek. - HEER-HUGO WAARD. Te Arnhem legde met gunstig gevolg onze plaatsgenoote mej. H. J. Molenaar, het exapen voor onderwijzeres af. Zij ontving 'haar opleiding aan de R'. Kweekschool te Apeldoorn. - OUDKARSPEL. Uitslag van de genomen kunstmestmonsters opgezonden op 22 April dloor de Tuinbouwvereeniging „de Eendracht" naar hei Rijkslandbouw proefstation te Maastricht. Handelaar-agent A. Timmerman. Chili prijs f 19.20 gegar. 15 pet., resultaat 15,15 ZWavelz. Amm., prijs f28 gegar. 20 pet, resultaat 20,15 °/o. Handelaar-agent J. Tuinman. Chili prijs f 19— gegar. 16 pet, resultaat 15,55 °/o. Zwavelz. Amm., prijs f26.80, gegar 20V2 pet, resultaat 20V2 - NOORDSCHARWOUDE. Het Kleine tooneel, dat reeds met zijn nieuwe stuk: „Liefde zjoekt uitvluchten", te Oudkarspel zooveel succes heeft in- geoogst, zal met dit stuk a. s. Zaterdag in „Concordia" op treden. Zieker een welkome tijding voor hen, die van een (aardig en leuk blijspel houden. Want „echt leuk" zijn de tafereelen, de scènes, lachwekkend de verwarringen, en ver rassend de dolle dwalingen en misverstanden. Het is een stuk, dat de lachspieren in beweging brengt. En wie wil 'niet leen enkele maal lachen. Men kan werkelijk genieten. - ZUIDSCHARWOUDE. Wegens ziekte van een der onderwijzeressen wordt getracht een tijdelijke leerkracht te krijgen. De ziekte duurt reeds 4 maanden. De kinderen, die met April tot de school moesten worden toegelaten, krijgen nog steeds geen les. - De Democratische partij zal hier binnenkort een ver gadering houden, die als verkiezingsvergadering zal gelden, en waarby tevens getracht zal worden aan den Langendijk een af deeling te stichten. UIT DEN OMTREK. - ALKMAAR. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE ALKMAAR Voor die groote landbouwtentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke dit jaar te Alkmaar zal ge hiouden worden op 13, 14, 15 'en 16 September, is een groot eerecomité benoemd, waarvan de commissaris der Koningin het eere-voorzitterschap en de burgemeester van Alkmaair 'het voorzitterschap hebben 'aanvaard, terwijl het dagelijksch bestuur der tentoonstelling gevormd wordt door de bestuurs leden der afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van landbouw. Bij den opzet dezer tentoonstelling heeft de bedoeling voorgezeten den bezoekers een zoo getrouw moge lijk beeld te geven van hetgeen door verschillende organisaties op landbouwgebied in Noord-Holland is of wordt gedaan ten leinde het bedrijf meer winstgevend t emaken en de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Ook zal men zorg dragen hiet aangename zooveel mogelijk aan het nuttige t eparen, opdat het geheel een prettige ont spanning zal kunnen zijn. Op het programma staan o.m'. wat de feestelijkheden be treft een kortebaan draverij, te geven door de Kon. Ned:. Hard draverij en Renvereeniging en een springconcours en concours- hippique aangeboden door de Kennemer Sportclub. In deze tentbonstellingsdagen zal mede feestelijk herdacht Worden het 300-jarig bestaan van het Alkmaarsche Kaasdra- gersgildie. 1 UIT DE HOOFDSTAD. DIEFSTALLEN. D]e politie van het bureau Westerstraat heeft een man aan gehouden, die door middel van insluiting eenige gouden en zilveren voorwerpen, f 200 aiajn geld en eenige spaarbankboek jes heeft ontvreemd'. Uit een perceel aan den Groenburgwal is een geldkistje, in houdende een aantal gouden en zilveren voorwerpen, ont vreemd. De dief heeft zich vermoedelijk in het gebouw laten insluiten. Uit den muntgasmeter in een perceel in de Quellynstraat zijn zeven en vijftig munten ontvreemd,. VERIJDELD. Gisternacht 'heeft men getracht in te breken in een gebouw aan de Commelinstraat.. By de nadering van een politie-agent namen de inbrekers de vlucht. Een breekijzer moesten zij achterlaten. VERDUISTERING. Een handelsreiziger had voor een firma, in wier dienst hij was ongeveer f 8000 te innen op quitanties, dje hij bij zich had. Toen de man geruimen tijd niets van zich liet hooren en op zijn oude adres niet te vinden was, ging de firma naar de In alle oprechtheid geloofde zij geen honger te hebben; een paar minuten vroeger dacht zij aan geen eten, maar ihet gezicht van die spijzen deed haar de wezenlijke oorzaak kennen van de pjjn, die zij gevoelde hare ingewanden krompen meen Onder de wreede folteringen van een verslindenden honger. De aanlokkelijke dingen, die Rodille voor haar nedergezet had, trokken onophoudelijk en onwederstaanbaar hare blik ken tot zich. Eenige oogenblikken later naderde zij' de tafel en begon met onmiskenbaar genoegen te eten; daarop deed zij de kurk van de kleine flesch en geen glas pf beker by de hand hebben de, zette zij 'den hals aan hare lippen en dronk zonder adem halen eenige teugen van den door Rodille zoozeer geprezen zoeten wijn. politie. Uit een onderzoek bleek Jai reiziger ongeveer f 1450 op quitanties Ihad geïnd, 'hoewel hij niets had afgedragen. Men zoekt thans zijn verblijfplaats. NIEUWSTIJDINGEN AUTO VAN DEN DIJK GESTORT. Nabij Hoorn is een vrachtautomobiel met twee inzittenden bij den Soharwouerdijk neergestort. Tweemaal sloeg de auto over den kop en wonder boven wjonlder kwam één der 'inzit tenden er met een nat pak af en de andere met eenige lichte 'kwetsuren. De auto werd ernstig beschadigd. GOED ONDERDAK EN BEHOORLIJK VOEDSEL. Onder de vreemdelingen, die deze week in de gemeente I.onneker over de grens kwamen, was een 20-jarige, vermager de Tsjecho-Slowaak met een houten been. In den oorlog had hij een been verloren. De ongelukkige vond op zijn zwerftocht voor één nacht onderdak in de schuur Van landbouwer G„ J. Kiruterink fe Zuid- Esohmarbe en die schuur brandde denzelfden nacht af. De Tsjech werd onder verdenking van brandstichting gear resteerd. Hij verklaarde eerst aan de majrechaussée, dat hij toen hij zich ter ruste legde een cigaret had opgestoken; Idoch kwam later op die verklaring terug en bekende den brand <w hebben gesticht om daardoor in Holland aan goed onderdak en behoorlijk voedsel te komen. - DE OOIEVAAR WEER VERTROKKEN. Te Montfoort is de ooievaar onlangs op het oude nest terug gekeerd. ;Nadat hij als gewoonlijk het nest had geïnspecteerd en geordend, vertrok hij weer en heeft zich tot heden niet meer laten zien. En gelijk had hij. BUITENLAND; HET LIJDEN VAN EEN ONDERWIJZERES TE ST. PETERSBURG. Een lezeres zendt aan de „N. R. Crt" eenige uittreksels uit een brief, dien zij ontvangen heeft van een vriendin te St. Pe tersburg, die daar leerartes aan de stadsschool en sinds half December geen salaris ontvangen heeft. In een brief van 20 Maart staat o.a. het volgende: „Ik heb vandaag je brief ontvangen, nadat ik sederc 3V2 jaar van geen enkel mensch, die mij na staat,, eenig levenstee- ken ontvangen had. Je kunt je onmogelijk voprstellen wat hij het ontvangen en lezen van je brief in mij omging. Mijn 'tante L. heeft het in haar laatste levensdagen ook zoo erg zwaar gehad, dat ik het heelemaal niet schrijven kan. De herinnering er aan is t everschrikkelijk. En mijn lieve N. is ook heengegaan, een jaar vóór tante L„ na verschrikkelijk lijden, dat zij met geduld gedragen heeft. In beide gevallen, evenals ook bij mijn oom, waren het hoofdzakelijk honger en gebrek aan voedsel, die eerst ziekte en daarna den dood ten .gevolge gehad hebben. Juffr. W. is door dezelfde oorzaken krankzinnig geworden en in het afschuwelijke krankzinnigen gesticht „Nicolaas de Wonderdoener" gestorven. Sedert 2V2 jaar hebben wij geen enkelen dag gestookt, daar wij geen brandhout hadden. In zulk een jarenlang onverwarm de kamer 'heb ik tweemaal in 1920 en 1921 met 40 graden koorts en nog meer buiten kennis gelegen, tot men mij maar het ziekenhuis bracht. Eenmaal was het vlektypus, het vorig jaar longontsteking. En geen eten in huis. En dat is mog alles niets in vergelijking met hetgeen wij moreel hebben moeten lijden; 'hoe wij hier in' ons eigen huis behandeld zijn, tart alle beschrijving. Als je mij vraagt, hoe het nu met ons staat,, kam ik dat nau welijks in woorden uitdrukken. Met onzen gemoedstoestand, den mijnen althans, is het zeker niets beter gesteld dan toet die vam een dwangarbeider in Siberië. Daarbij geen enkel bevriend mensch hier. Allemaal zijn ze weg, en van bijna niemand iwe- we iets af. Mijn arme, arme zuster moest na de zwaarste zor gen sterven en haar kihdiereft alleen achterlaten. Twee jaar lang heb ik diaar niets van gewetjen en vernam het door een toeval. De kleinen zijn bij vrienden in Duitschland. Ik weet hun adressen niet. Ik zal jou of andere lieve vrienden wel nooit, nooit taeer terugzien. Want G. en ik zijn bedelaars in den waren zin des woords geworden. Alles hebben wij verloren. De goederen van oom B'„ al mijn sieraden, mijn geld, mijn zilvergoed, niets 'heb ik gekregen. En wat ik thuis had, is mij door de ingekwar tierde matrozen ontstolen. Al mijn gouden voorwerpen, mijn linnengoed, mijn kleeren. Mijn laatste gouden armband (hij was hun waarschijnlijk te ouderwetsch, daarom hebben ze hem mij gelaten) heb ik Kerstmis verkocht, daar ik niet meer iwist hoe ik G. en mij nog voedsel zo uikunnen verschaffen. Wel dra zal ik geene lessen meer kunnen geven, daar de laatste schoenen mij van de voeten vallen. G. had er sedert lang geen meer. Daarom moest ik in den herfst de mijne afstaan. !Nu hebben wij er den allerlaatsten tijd heelemaal geen méér en mijn broer ook niet. Iets te koppen voor kleeding is ons geheel pimnogelijk. Een el van een eenvoudige wollen stof kost 4 millioen roebel en meer, een paar afschuwelijke kousen 1 mil- lioen, een paar schoenen 12 a 15 millioen, een paar overschoe nen 4 millioen. Nu krijg ik voor ingespannen arbeid van 's Ochtends 9 tot 's avonds laat tien hopgste 2V2 millioen per maand. En toch is het moreelte lijden nog het ergste. Schrik kelijke 'eenzaamheid, geen enkel bevriend mensch, een leven tusschen lieden, die men niet begrijpt en dan nog behalve het andere werk, behalve de lessen, behalve alle dieastbodenwerk, nog zwaren arbeid, die vroeger geen dienstbode te doen kreeg, hout hakken, water dragen, vuilnis weghalen, straten vegen enz. Daarbij nooit ergens, ook thuis niet, een opwekkend woord. Een leven zondier eenige rust, noch in den zomer, noch in den winter. En zonder eenig uitzicht, zonder eenig bereikbaar doel Oof resultaat voor oogen, zonder zelfs het vooruitzicht van schn linnen of ordelijkheid. Je vraagt wat wij noodig hebben'. Ik kan alleen antwoorden: niets, daar het toch niet helpt1, omdat alles ontbreekt". Het kind moest zichzelven bekennen dat Rodille zijne waar niet te hoog geprezen had. Nog nopit was zulken nectar over hare lippen gekomen. De flesch was nog voor drie vierde gedeelten vol. Blanche nam hem weder op en dronk nogmaals. Weldra maakte eene onoverwinnelijke slaapzucht zich van haar meester en hare klieën knikten ondier het ligt® gewicht van haar lichaam. Zij naderde wankelend leen der armstoelen en liet zich daarin vallen, waarop zij terstond! in een zwanen diepen slaap verzonk. Die slaap had overigens niets pijnlijks. De trekken van haar gelaat duidden de grootste kalmte aan. Eene geregelde zachte ademhaling deed hare borst rijzen en dalen. Eenige mi nuten gingen voorbij; daarop kwam Rodille terug. Zachtjes en langzaam was hy den trap opgeklommen; hij hield op den EEN AANSLAG OP EEN D-TREIN. Donderdagavond werd op d'en D-trein tusschen Dusseldorf en Duisburg, kort vóór de aankomst te Duisburg, een aanslag gepleegd. Bandieten hadden het signaal op onveilig gezet en daardoor den trein doen stoppen. Door de tegenwoordigheid van geest van een beambte kon de aanslag worden verijdeld. De toege snelde politie werd in een vuurgevecht met de bandieten ge wikkeld, welke laatste onder achterlating van een zwaarge wonde op de vluCht gingen en voor een deel konden worden gearresteerd. OOGSTBE RICHTEN. In Ihet jongste rapport van het Duitscbe Landbouw-bureau !>etreffende den stand der gewassen wordt de toestand voor 1922 beslist ongunstig genoemd', in vergelijking met 1921. Aan tarwe is door den strengen winter en het slechte weer der laat ste weken sterke schade toegebracht. Van zomergewassen is de stand wegens den langen duur van den winter slechts 17 pet. tegen 87 pet voor 1921. DE VLIEGTOCHT OM DE WERELD. Er zijn' vele Britsche adspiranten, die willen dingen naar de eer de eerste vlieger te zijn, die om die wereld heeft gevlo gen. Zooals reed,s gemeld zijn de plannen van majoor Blalce ver gevorderd en hij hoopte de volgende maand te kunnen ver trekken. Het vertrek en het eindpunt van de vlucht zal de Theems te Westminster zijn. Intusschen is kapitein Cockerell, die door Afrika vloog, in onderhandeling met de Vickers Maatschap pij, wier vliegtuigen reeds transatlantische en Australische vluchten volbrachten. Een nieuw Vickers-vliegtuig (tweedekker) in de plaats van dat, waarmede Sir Ross Smith neerstoirtte, wordt geconstru eerd. t Het is van belang op te merkten, dat Sir Keith 'Smith, een broeder van den verongelukten vlieger, die met hem naar Australië vloog, Cockerell als waarnemer zal medegaan. De vlucht zal waarschijnlijk niet voor dien herfst aanvangen. De moeilijkheden om een geschikt vliegtuig voor een der gelijke vlucht te krijgen, worden ook door verschillende andere vliegers ondervonden. METEOREN IN ZEE. Ter hoogte van Seaside Park, een badplaats in den staat (New-Jersey, is Zondag een reusachtige vuurbol in zee geval len. Daarbij 'had een ontploffing plaats die tot 50 K.M. van de kust werd gehioord. Te Seaside Park vlogen de ruiten laan stukken. Eien minuut of wat na die explosie dreef de zeewind schadelijk edampen aan, die zoo sterk waren, dat de menschen met zakdoeken voor dien mond moesten loopen1. Volgens Edmund Honey, de curator van de geologische af deeling van het Amerïkaanscbe Meseum van Natuurlijke His torie, is men er zeker van dat men hier te doen heeft gehad met een meteoriet van aanzienlijke afmetingen. Een dergelijk verschijnsel was iets .later waargenomen op lange veer 20 Eng. mijl ten westen van Los Angeles, in Ca- lifornië. Ook daar een meteoor, die er zeer opmerkelijk uit zag, en door geschoolde waarnemers geschat werd op „twin tigmaal zoo helder als Venus". De meteoor sprong uit el kaar toen het voorwierp nog slechts kort van den grond 'ver wijderd was. (NI. R. Crt); PAULDESCHANEL t Nia een kortstondige ziekte is Paul Deschanel, oud-presi- dlenc van de Republiek, oud-voorzitter van de Fransche Ka mer, „Ie beau Popaul", overleden. DE HERBOUW VAN PETERSBURG. Naar de „Prawda" meldt is voor den wederopbouw van Petersburg met een groote Duitscbe firma een overeenkomst gesloten. De firma "heeft op zich genomen, de huizen, de riöleering en de tramwegen van Petersburg, die onder de heerschappij der bblsjewiki zieer verwaarloosd, te herstellen. Als schadevergoeding heeft zij het recht gekregen steenbak kerijen op te richten en hout uit te voeren. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.)'. Mijnheer die Redacteur 1 Beleefd verzoeken wij U om een bescheiden plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor reeds bij voorbaat onzen dank. In Uw nr. van 25 April j.l. viel ons al direct op een inge- zlondien stukje van den Hieer G. Bakker, seer, I. D. W. Wij zouden hierover niet gaarne critiek willen voeren„maalr tiooh achten wij ons verplicht 'een en andere leugen recht te zetten. Over genoemden paardenstal gesproken, willen wij daar van even 'aanhalen, alsdat toen wij ier arriveerden,, eerst een hoop pa arden mest weg geveegd moest worden dus hier over basta. 1 Dat wij eventjes voor drieëin aankwamen was niet onze sc'hulcl die ligt aan autopech maar dat er niet een aanwezig was om ons elftal te begroeten is wel aardig, wanneer men dan ook nog een schrijven ontvangt van goede ontvangst enz. enz. minstens hadden een paar spelers dit wel kunnen doen, maar hier had men zeker niet aangedacht. Een Holland-spieler die een opzettelijke trap tegen zijn maag ontving van een „I.D;.W."-speler, kon, omdat er misschien kermisbier in die voetbalschoen zat, niet, of tenminste een kwartier niet mede spelen. Maar dat Hplland-spelers bier of sterken drank voor den wedstrijd hebben gebtfuikt is een groote leugen. Maar waarde heer Bakker, U. was zelf niet bij den wedstrijd aanwezig, dus wij nemen het u in het geheel toet kwalijk, 'dlat u leugens ,in de Courant zet. Intusschen hebben wij. de feiten dioor u aangehaald en die op een gropte leugen be rusten, in waarheid weiergegeven. U' mijnheer de Redacteur nogmaals dankend voor de plaats ruimte. Hoogachtend, Het Bestuur van de L, V. V. Hofland". Wij meenen dat deze zaak voldoend eis belicht en be- sproken, en sluiten hiermee het twistgeschrijf,. RED', drempel stil en zijne oogen zochten Blanche, die. hij. bijna «ogenblikkelijk bemerkte. „[Dat gaat zoo goed als het kan", sprak hij' bij zichzelven, en wreef zich in de handen„Zij heeft genoeg voor vier en twintig uren". f Rodille naderde Blanche. „Zij moet den nacht niet in dien armstoel doorbrengen", mompelde h,ij, en het meisje in zijne armen nemende droeg hij haar naar het bed, waarop hij haar nederlegde 11a ee(rst ha re tamelijk lompe schoenen uitgetrokken te hebben. (Wordt Vervolgd). MARKTBERICHTEN. NOORD ERMARKTBOND. 28 April. Blauwe Bonte aard. 14.30i Bravo's 14.10— Dieenschie witte 14.20—-20.40 2de soort 12.10 Uitschot 2.609.50 1 Kroten 3-3°1 Aanvoer van 27, April looo k.g. aard- j appelen; 25 k.g. 'roadie kool; 120 k.g. gele kool; 5725 k.g. deüen; ijoo k-g. kroten. ALKMAAR, 28 April. Bravo's Roode ster Grove uien Drielingen Stek Kroten April. 7.ic 16.70 7.40 2.103.10 Aanvoer van 28 April: 6460 k.g. aard appelen; 6810 k.gi. dienen; 1500 k.g. kroten, c Aardappelen Rabarber per 100 bos Raapstelen p. 100 bos Radijs p. 100 bos Spinazie per 100 k.g!. Kropsla per 100 stuks Witlof per k.g. Kleine fabrieks kaas m. merk 30.— Geref. Kerk Noordischarwoude. zonder merk 28.50 Vrm. 91/2 uur en 's Naml. 4 uur P. v.d, 6.3013,40 I Commissie fabriekskaas m. merk 35.Spek, Theol. Camid. Voorburg. 9.8011.90 Boerenkaas mi. merk 32.I 3.90— 6.20 J zonder merk 31 Ned. Herv. Gemaaate Zuidgcharwoudie 6.80— 8.40 Commissie boerenkaas m. merk 32 J Geen dienst wegens vacaturs. 23-5°28.30 j Handel goed. 10.0012.30 0.31— 0.45 PREDIKBEURTEN. ALKMAAR, 28 April Aanvoer 104 st. wqgsnd* 103267 k.g. Ned'. Herv. Genu. Npordscharwoude. Zondag geen dienst, - Cfar. Ger. Gem. Broek op Langendijk, Vrm. 9% uur: da. J. de Bruin. Nap), 2.30 da. J, da Bruin Afscheidsrede,

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 4