NIEU WE Dinsdag 2 Mei 1922. 31e Jaargang No. 51. ureas. a. LWEHJkEI C0U1AHT. KAMEROVERZICHT. Eeln ander voorzitter van de tweede Kamer dan de tegen woordige zou in den loop der omstandigheden aanleiding heb ben gevonden om aan de Kamer de discussie over de inter pellatie -Traelstra betreffende de voornemens der Regeering ten aanzien van de Grondwetsherziening te besparen. Immers, nauwelijks was de verwerping van Hoofdstuk III door de Eerste Kamer bekend of de heer Troelstra, concurrentievrie zende, had zijn aanvraag om interpellatie reeds gereed. Maar op den dag, dat deze interpellatie aan de orde kwam, kon door den Voorzitter mededeeling worden gedaan van het in komen van een paar wetsojnt wierpen, die nieuwe wijzigingen Li da Hoofdstukken III en IV voorstietenwetsontwerpen^ welke blijkens de toelichting ten doel hebben, een compro mis tusschien Tweedie ien Eerste Kamer te vinden. Wanneet de Voorzitter gewild had, had hij die interpellatie-aanvraag van dier. tyeer Troelstra, die liep omtrent de voornemens dér Regeering. gemakkelijk kunnen afsnijden, met de opmerking, Üe deze voornemens uit de ingediende wetsontwerpen over duidelijk blieken; hij gaf er blijkbaar de voorkeur aan denheer Troelstra zijn gemoed te doen ontladen! Veel nieuws heeft deze interpellatie-Troelstra, die met geen buitengewone belangstelling werd tegemoet gezien, niet ge bracht. Hier is werkelijk een conflict-tusschen beide colleges eter volksvertegenwoordiging, gelijk men dat in de opkomst van Lloyd George in Engeland tusschen Lagerhuis en Hoo- gterhuis heeft medegemaakt, maar dat, noch in de Kamer noch daarbuiten, eenige sensatie of spanning brengt. Het is een vraagstuk, dat de groote massa noch van de Kamer leden, noch van het volk raakt. Vermoedelijk,, omdat de rech ten, die de Eerste Kamer heeft, niet dusdanig .exorbitant zijö, dat daartegen oppositie-in massa moet worden gemaakt; pmdlat inderdaad een groot deel onzer wel voelt, dat de Eer ste Kamer met haar verwerpingsppginigen in de laatste we- kèp nu niet in alle opzichten kwaad werk heeft gedaan. Van de voorspelling van den heer van Embden, dat verwerping van Hoofdstuk III zou leiden tot die directe afschaffing van de Eerste Kamer, zal vopripopig wel niets komen. De de batten in de Tweede Kamer, die wel uitvoerig, maar geens zins woelig waren, hebben dit duidelijk aangetoond. Wel was er een zekere ontstemming, dat de Eerste Kamer deze Grond wetsherziening heeft bedorven. En zelfs een gematigd man als de heer Rink verweet den Premier, dat hij de zaak wat al te lakoniek had opgenomen, maar verder ging men lan pok werkelijk niet. D!e sociaal-democraten en communisten hebben geconcur reerd in moties om afkeer van de Eerste Kamer tot uiting te brengen. De heer Matohant ging hen beiden voor met een priricipieele motie om1 de Eerste Kamer in geen enkel Opzicht tegemoet te komen; dus geen enkel voorstel' te aan vaarden als thans door de Regeering ingediend, waarin wel een tegemoetkoming wordt gezien. De heer Wijnkoop^ deed het voorstel tot onmiddellijke ontbinding van de Eerste Kamer, hetwelk natuurlijk metgroote meerderheid viel. Zijn voor stel om de Eerste Kamer af te schaffen en het referendum in te voeren, kreeg alleen zijn stemmen en dei van den hieer Kolthek voor. i Inmiddels is d efaatste dag der week besteed aan het On derzoek in de afdeel ingen van de nieuwe voorsbellen der Re geering en van het voorstel Üe'r sociaal-democraten, iat ge- heele afschaffing der Eerste Kamér bedoelt. Men had in vroegere jaren, nog niet eens zoo heel lang geleden het eens moeten wagen om een dergelijke wijze een Grondwetsherzie ning voor te bereidlen. Nu gaat bet wel in dezen 'tijd van op portunisme, maar dat alles neemt niét weg,, dat door dc ver werping van Hoofdstuk III aan de agienlda der Tweede Kamer, 'die op 16 Mei afgewerkt mps t zijn, want de heeren willen voor de verkiezingen den boer op, een paar belangrijke pun ten zijn toegevoegd, die' de discussie Over de andere punten alweer bedenkelijk benauwen. Voor het overige heeft de Kamer in deze week althans ■wat afgedaan. De heer Schaper deed een van politiek zeker niet vrije poging om de wijziging dier Arbeidswet van de agenda afgevoerd te krijgeneen poging die door een groote meerderheid werd afgewezen, aangezien toch werkelijk deze wjjziging dier Arbeidswet, waarom van verschillende zijden gevraagd wondt, actueel valt te noemen. Tegen het nieuwe ontwerp Bosehwet, dat de nood-B.oscih wet van den crisis tijd moet vervangen, gingen stemmen op, vooral in veroand met de kosten, die men aan de instelling van den nieuwen 'Bosch raad verbonden rekent. Maar- niettemin is het ontwerp aanvaard, zij het ook met het amendement van den heer van Rappard, dat de aansprakelijkheid der .ondernemers van spoor- of tramdiensten voor boschbranden verzwaart. Tegen de wijziging van de vleeschkeuringswet, die ten doel heelt mogelijk te maken vrijstelling van gemeenten van de keuring, indien het huisslachtingen voor eigen gebruik betreft, ver zette zich de heer Hendrik Albeda, Prof. Treub's opvolger, die hier zijn maidien- en tegelijk vermoedelijk zijn afscheids speech hield; hij was vroeger aan het abatöir verbonden en dus in deze zaak gereserveerd. Op den laatsten zittingsdag dier week kwam aan de orde de poging om de inwerkingtreding der Tabakswet uit te stel.en, welke miet een kleine minderheid mislukte, en een langdurige interpellatie Van den heer Hiemstra, over de weridooze veen arbeiders Deze afgevaardigde, die over de redevoeringen'van links beter te spreken was, dan ovier het antwoord van Mi nister Ruys, is .geëindigd met ee|n motie voor te stellen Waarin werd aangedrongen op verruiming van de wierkverschat fin», die scherp va.n armenzorg onderscheiden moet worden, en herziening van die voorwaarden- voor tewerjkstellmg en van die voor steunverfeening. De uitgekeerde bedragen achtte hij te'laag; voorzoover de werkverschaffing betreft, bleken anderen het trouwens met hem 'eens. VERGADERINGEN. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond j.l. hield de Vereeniging „Steunt elkander" eene buitengewone vergadering in het café Welgelegen van dpn beer J. de Bioer. Na opening, en notulen, wterd door'den penningmeester ver slag uitgebracht over die eerste vier maanden van dit jaar Het kassaldo bedroeg op 1 Januari 1922 f 1094.65. De uitgaven hadden de ontvangsten met f654.49 overtroffen, zoodat het j saldo der kas was .geslonken tot f440.16, oftewiel plusminus j naai' het ledental gerekend nu een bezit van fl.60 per lid. De Voorzitter las daarop het bezit van enkele andere zieken - 1 viereenigingen voor, waaruit bleek dat wij in eene zeer on gunstige toestand verkieerën op het moment. Naar middelen moet dus worden omgezien', om hierin verbetering te bren gen'. Daartoe was dan ook deze buitengewone vergadering be- fegd, en stelde de voorzitter voor, om over te gaan tot de volgende voorstellen. a. (Contributie-heffing per week). Voorheen geschiedde dit 2 maai per maand, maar daar de contributie hooger zal wor den, achtte 'hij dit tie bezwaarlijk voortaan voor die gezinnen waar meerdlere- personen lid zijn. Aangenomen. b. (Ingaande "op 1 Mei 1922). Aangenomen. c. (Verhooging uitkeering te doen ingaan op 1 'Juli 1922). De voorzitter achtt eijit noodig, daar door deze wijze onge veer f300 boven de gewone inkomsten en uitgaven in de kas zullen vloeien 'tót dien datum. Góed/gevonden. d. (Vaststelling der bedragen van contributie: en uitkee ring). Vastgesteld werd de contributie te bepalen op 20 cent per wéék, en de uitkeering op f 10.50 per week. De regeling werd voorts aldus gemaakt: De eerste 10 we ken f 10.50 en dan nog 10 weken f-5 25. De secretaris lichte voorts die zaak nog toe, aant'oonende dat door deze wijze eene belangrijke stap tot het verkrijgen jyan eene meerdere kas saldo gedaan werd (natuurlijk bij normaal verloop van ziek tegevallen); b.v. thans bedraagt de contributie per jaar f6.--, voortaan f 10.40, eene werhooging aldus van pl.m. 75 pet. -De hoogste uitkeering was f 127, thans f 157,50, eene vermeer dering dus slechts van pl'.m. 27 pet. Wel is waar in de eerste weken is dit pet hooger, maar "toch worden de inkomsten be duidend hooger tegenover de uitgaven. Goed gekeurd. Ie. (Zij die op 1 Mei ongesteld zijn, vallen buiten de nieuwe regeling tot zoolang zij hersteld zijn). Hierover ontstond eene beduidende gedachten wisseling doch bij stemming Werd hot Voorstel met eene meerderheid van 6 stemmen aangenomen. f. Art. 41: In verband met den duur der uitkeering aldus te wijzigen: (De eerste 10 weken de volle uitkeering daarna treedt eene mindering in van f0.50 per week tot de gulden en dan houdt de uitkeering op) wordt gelezen: de eerste 10 weken de volle uitkeering en daarna nog 10 weken de helft. g. (Handhaving in den vervolge van Art. 37 le alinea i. Aangenomen. h. Herstelverklarings-formulieren in den vervolge m te le veren bij den Penningmeester en i bij afwijking hand having Art. 47 werden beide' met algemeene stemmen aan genomen. j. (Vaststelling bodeloon i. De voorzitter bemerkte, daar ae bodle inplaats van 24 nu 52 maal de leden moet bezoeken voor die contributie, hem eene verhooging toekomt. Besloten werd hem jaarlijks toe te kennen f150, betaalbaar in drie termijnen van f50, dus om de 4 maanden. Punt 7Hoe direct te voorzien in de berooide toestand der kas werd toegelicht door dien- secretaris, en het bestuur werd vrij mandaat gegevenhierin te handelen naar goedvinden. De eene cent verhoogde contributie'.voor het propagandee- ren voor het N.V.Z. werd goedgevonden. Het voorstel, om inplaats van zooals nu, 2 -maal controle te houden over de boe- óken en gelden van den penningmeester, het éénmaal per jaar te doen werd verwórpen. Hierna sluiting. BINNENLAND. HET REGEERING-JUBILEUM DER KONINGIN. De Oranjebond heeft te 's-Gravenhage een bespreking ge houden om 't 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin (Sept. 1923 )op een waardige wijze' te vieren. ,Na breedvoerige besprekingen werd besloten alle oranje gezinde vereenigingen uit te noodjgen- tot deelneming v oor evorming van een landelijk comité ten einde voorbereidende maatregelen gezamenlijk vast te stellen;. Binnen leenige weken zal een vergadering worden gehouden van afgevaardigden van de vereenigiingen, die hunne medewer king toezegdien en instemming met 't plan betuigden. Verdere opgaven tot deelneming kunnen tot uiterlijk 15 Juni a.s worden gezonden aan het bestuur van den Oran jebond', Lathersehe Burgwa'l 13, Den Haag, en bij den vporz. van den Nationalen Oranjebond „Wat ook val, trouw staat pal", den heer A. vd. Horst, Emmastraat 10, Amsterdam. PRINSESJES VERJAARDAG. Clinge Dóorenbos dicht in de „Tel.": Als 't Prinsesje jarig is Moe, Krijgt ze dan een hééle boel? Mag ze d.an 'héél laat naar bed toe? Krijgt ze een versierden stoel? Komen er dian ook vriendinnen Spelen tot acht uur bij haar? En komt' er, zooals bij o n s laatst Ook. zoo'n leuke goochelaar? Komt haar Oma óók nog even. Net als toen ik jarig was? Heeft die, net als oinze Oma, Ook zoo'n leuke beugeltasch? Gaat het net zoo als bij ons Moe? Als er een Prinses verj'aairt? Drinken ze dan limonade? Eten ze Prinsiessen-taart? Kömt ihaar Vadjertje dan 's middags Oók een uurtje vroeger thuis? Zou hij óók mee willen spelen Roovertje en Kat en Muis? Hoe het galat op zoo'n verjaardag, Kind dat weet ik niet zoo gauw; Maar die ouders zijn met 't Kindjie Ni|et zjoo blij als wij met jou. BUITENLAND, DE CONFERENTIE TE GENUA. Een onderhoud met Minister van Kamebeek. Aan het „Handelsblad" wordt geseind: Gevraagd naar den indruk der conferentie antwoordde-Mi nister Van Karnebeek, dat men weder in een critiek sta dium is, maar dat niettemin vooruitzichten zijn, die hoop vol stemmen. Gelijk verwacht kon worden, is het politiek ka rakter der conferentie sterk op den voorgrond getreden. Bij de regeling der toekomst deed het verleden zich onvermij delijk gelden en vanzelf is de conferentie helaas in het 'lea- ken komen te staan der oude tegenstellingen en verhoudin gen, ondanks de verzekeringen bij de opening, dat daarvan geen sprak etrmeer zou zijn. De werkwijze 'der conferentie onderging van een en ander den invloed en het gevolg is geweest, dat bij de behandeling ö|er zaken het zwaartepunt overging naar de particuliere on derhandelingen tusschen personen en groepen,, waarbij de mo gendheden, idie de conferentie belegden en voor zich de ver antwoordelijkheid daarvan aanvaardden, op dien voorgrond tra den. Onder deze omstandigheden is het, ook in verband met de verspreiding der delegaties over. allerlei gemeenten en het gebrek aan samenhang en contact, moeilijk den stand van zaken van dag tot. dag te overzien. Ofschoon deze toestand niet bevredigend is en tot klagen aanleiding gaf. zou het te ver gaan, op grond daaryan ide conferentie te veroordeelen, te minder waar de kans op resul taten geenszins buitengesloten is. De aandacht blijfc vooral gericht op de Russische quaestie, welker oplossing moeilijk is en ten aanzien waarvan de opvat tingen uiteenloopen. Dit gebrek aan eenheid ontgaat natuurlijk den Russen niet, wier houding, met name in d letommüssie der experts, voor het vinden eener gemeenschappelijke basis niet bevorderlijk is geweest. D opvatting wint dientengevolge veld, dat met meer klem opgetreden zal moeten worden. Eenerzijds zou het ook naar de meening 'der Nederlamdsche delegatie niet verstandig zijn, dien opgenomen draad te Iten Hen, nu eenmaal het contact met sovjet-Rusland collectief is tot stand gebracht. Hei door de Nederlamdsche delegatie in haar aanteekenin- gen op 'hct rapport dier Londensche experts geoppeiide denk beeld, om, bijaldien het mogelijk mocht blijken zich te Genua Omtrent eenige fundamenteele punten inzake Rusland te ver staan, aan een of andier orgaan de verdere bestudeering en uitwerking van het gemaakte contact toe te vertrouwen, wordt in de kringen der conferentie overwogen. Hoe belangrijk het Russische vraagstuk intusschen ook'mo- ge zijn. die invloed van een eventueele oplossing daarvan zal zich op den ontwrichten economischen toestand van Europa eerst veel later kunnen doen gelden. Van meer ©ogenblikkelijk belang zijn dje financieel-econó- misch'e vraagstukken, die ter conferentie een punt van onder zoek en bespreking hebben uitgemaakt en waaraan door eminentie Nec'ierlandsche deskundigen een werkzaam aandeel is genomen. De aanbevelingen, waarin de uitkomsten van het overleg zijn vervat, zullen weliswaar geen bindende kracht hebben, maar men mag hopen', dat zij toch niet zonder gevolg zullen blijven op d|e gestie en de houding der staten. Van Nedierlandsche zijde werd uitdrukkelijk gewezen op het belang eener definitieve regeling tusschen de partijen onderling van de hangende internationale financieel© verplich tingen, door welke regeling aan de aanbevelingen de grondslag zou worden gegeven, dien het werk van Genua noodig heeft Dm vruchtdragend te worden. In dit verband is van belang d;e door de Commissie van Herstel aan een speciale commis sie, waarin Vissering is opgenomen, gegeven opdracht, om eerlang een ondierzoek in te stellen naar de mogelijkheid van leen moratorium ten behoeve van Duitschland;. De Nedierlandsche delegatie is over het aandeel, dat haar gegeven werd in de werkzaamheden der conferentie, alleszins tevreden, terwijl haar verbindingen met andere mogendheden haar in staat stellen ook Buiten de vergaderzaal haar invlo-eil uit te oefenen. Haar streven is gericht op het doorzetten der conferentie en het bereiken van nuttige resultaten. Treffend is de sympathieke houding der bevolking van vGenua. De vreemde delegaties ondervinden de grootst moge lijke voorkomendheid en zij -prijzen terecht de uitnemende zor- ■g'jn der Itafiaansche regeering, die geen moeite en kosten gespaard heeft bij de uitvoering van de door haar aanvaarde zw]are taak.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1