J. B. KOSTER, Kent gij EEN BRIEF VAN DEN PAUS. In een schrijven waarin de Paus opnieuw zijn beste wen- sdhen uitspreekt voor een goedjen afloop der Conferentie, verklaart Z. ,H., dlat een mislukking ervan den grootsten oorlog op d|e grootste schaal en een eeuwigdurende wanorde in Europa zou beteefcemen. De brief zou kunnen wordien beschouwd als een enkel geestelijk document met een beroep op de geloovigen te bidden voor het welslagen der conferentie doch het in het oog springende belangrijke punt is dat betref fende Rusland, welk land ,,een sterk element in de sociale reconstructie kan worden". Terwyl hij uitdrukking geeft aam zijn vriendschappelijke gevoelens voor die in nood verkeerende Russische bevolking- spreekt de Paus ook zijln verlangen uit naar een vereeniging der Russische en orthodoxe kerken in hun politieke zoowel als hun godsdienstige functies. EEN INTERNATIONALE BOYCOT VAN JAPAN. Een aantal Britscbe vakvereenigingsleiders hebben een op roep gericht tot de arbeiders- en socialistische bewegingen dier geheel; wereld en tbt alle vooraanstaande mannen en vrlouwen van de Britsche vak- en arbeidersbeweging inzake een internationalen boycot van Japan. BURGEROORLOG IN CHINA. Opnieuw is in het ongelukkige Chineesche rijk de oorlog ontbrand en moeten de Europeanen waarborgen nemen om zich tegen fanatieke of roofzuchtige bendien te verdedigen. De strijd die sinds ©enige dagen in de buurt van Tientsin ontbrand is, draagt echter geen bepaald anti-Europeesch karakter en is op zichzelf niet tegen de vreemdelingen gericht. Wat niet wegneemt, dat deze laatsten zich voor buitensporigheden in acht moeten nemen. Het republikeinsche stelsel wreekt zich in China en natuur lijk allereerst op de C'hineezen zelf. De gevechten die op dit oogenblik geleverd worden dragen teen zeer heftig karakter. De strijd wordt sinds Donderdag met ongekende hevigheid voortgezet. Reuter seint echter dat er voor vreemdelingen geen gevaar dreigt, behalve dan voor d{ie Europeanen welke in afgelegen plaatsen vertoeven en aan plunderende benden blootgesteld zijn. Te Peking is de staat van beleg afgekondigd en de Chineesche premier is afgetreden Hij bad, naar hij mededeelde, het bewind aanvaard in de hoop een vergelijk tot stand te brengen tusschen Tsjang en Woe. Nu hij hiermede geen succes heeft gehad gaat hij liever heen. Omtrent den uitslag van den strijd die bij Matsjang, aan den spoorweg TientsinSjanghai, niet ver ten Zuiden van Tientsin, gestreden* wordt, valt nog niets te voorspellen. PLAATSELIJK NIEUWS. - OUDKARSPEL. Bij de heden gehouden aanbesteding van aardappelman dien door de Tuinbouwvleneeniging „De Eendracht" is de le verantie van witte mandiën gegund a.d. Gebr. Kramer te Zuidscharwoude voor f0.83 per stuk. Van bruine aan Vonk te Noordscharwoude vopr f0.66 per stuk. NIEUWSTIJDINGEN. DE DIEFSTAL AAN HET STALDEPARTEMENT. Den zoon van den administrateur van het Kon. staldeparte ment, die met zijn vader, verdacht van diefstal van ongeveer f:4000 ten nadeele van het departement, in voorarrest zat, is Op vrije voeten gesteld volgens de ,.,N. Crt". De administrateur zelf echter blijft nog in voorloopige bewaring daar het on derzoek tegen hem nog in vollen gang is. EEN ZWERVEND GEZIN. Te Baarn zwerft al een paar dagen van den morgen tot den avond door de straten een gezin, bestaande uit man, v rouw en 8 kleine kinderen, van wie het jongste nog in den kinder wagen ligt. Vplgens mediedeeling aan de politie is de mad te Haarlem wegens huurschuld uit zijn woning gezet en zoekt hjj nu een woning en werk. 't Was een treurig gezicht dit ge zin, dat er knap uitzag, langs de wegien te zien slenteren. De politie heefthet nachtverblijf verleend- 1 BRANDEN. Te Enkhuizen is Zondiagavond brand uitgebroken in de öftbewioonde pastorie van de oud-katholieke kerk. De oor zaak is onbekend,. OVERREDEN EN GEDOOD. Toen de Gooische stoomtram wielkie te 8.20 van Diemen paar Amsterdam vertrekt, langzaam den wissel passeerde, FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. Vervolgens nam hij de kaars die op de tafel was 'blijven staan en opende de deur van een naastaan gelegen klein ka mertje, waar een stroozak en een matras op den grond lagen. Na de groote vermoeienissen van'den vorigen nacht scheen hem deze slaapplaats in alle opzichten voldoende toe. Hij deed het licht uit en was weldra ingeslapen. Het was klaar dbg toen hij den volgenden morgen ont waakte. Voor alle toilet moest hij zich vergenoegen met zijne ktaederen af te schuddein en zijne haren met de hand op te strij ken. Daarop trad: hij de kjamer binnen, waarin Blanche lag te slapen. Het kind sliep nog altijd door en het scheen dat haar slaap nog langen tijd zou duren, want Rodilie raakte achtereen volgens, haar aangezicht en hare handen aan, zonder dat zij eenige beweging maakte. Daarop verliet hij de kamer m het huis, wel zorg dragende alle deuren goed achter zich te sluiten. Hij klom aan de Barrière de l'Etoilei n een huurrijtuig ten liet zich naar de passage Radziwil brengen. EENE VENNOOTSCHAP. Rodillfe veranderde van kleeding, nam zijne werkelijke ge daante weder aan en begaf zich naar het huis van den mag netiseur op den Boulevard du Temple. 1 „Wel, hoe is het?" vroeg deze levendig. „Wel", antwoordde Rodilie; ,,'t is gedaan „Nu reeds?" „iOch ja. Zoo ben ik. Ik ga .altijd1 vlug aan 'het werk. Ik heb bet blaauwe vogeltje uit het nest gehaald. Ik bezit de witte raaf". „Dus ,is„het kleine meisje?". „In mijne handen, sedert gisteren avond en ik verzeker u dat niemand haar zal komen terug halen". „Gij zijx een man van uw woord en dat ben ik ook. Wat afgesproken is blijft afgesproken. Breng mij het kind zoo spoe dig mogelijk en ik zal u dé beloofde som ter hand stellen". Op Rodilie's lippen vertoonde zich bet hem eigene onbe schrijfelijke glimlachje. „Waarde-dokter", sprak hij; „gij roert daafr ©ene moeielij- k ekwestie aan en ik ben in het geheel npg iniiet zeker dat wij bet op dit punt gebeel eens zijn". Fritz Horner schrikte. onze uitgebreide collectie Colbert-Costuums, Kinder- en Jongeheeren-pakjee, waarbij de nieuwste modellen aanwezig zijn Weet gij, dat ook voor Uw smaak, voor Uw fi guur, voor Uw beurs, een alleszins bevredigende keuze in onze magazijnen te maken is P Komt ons bezoeken en iaat ons U overtuigen Langestraat Magdalen enstraat. „Köster's Volkszaak". UIT DEN OMTREK - VALKKOOG. Zondagavond gaf do tooneelvereeni. ging Klein Begin" alhier, eene open ba re uitvoering in het café van den hsai A. Buik. Opgevoerd' werd „Op den t; I rugweg", tooneelspel iln 4 bedrijven d Albert van Maasdijk'. Ook hier te weinig bezoek hetwelk wiel aan het telate sei. zoen zal kunnen worden toegeschreven daaT de uitgaanslust, vooral bij de ge- huwden, om dien tijd verdwenen is. Voor de vereeniging heel jammer, daar heel goed werd gespeeld. De aanwezi. gen hebben dan ook! beslist een heal gezelliger» avond gehad, waarvoor d« spelenden bij elk bedrijf een daverend applaus ontvingen. Laat dit hun to troost zijn, geen groot maar een dank baar publiek. Ren gezellig bal besloot dezen avond. - VALKKOOG. Het is de politie mogen gelukken den 1 hond welke van Donderdag op Vrijdag, nacht zoo woest onder de schapen heett huisgehouden in deze gemeente en in de gemeente Schagem, benevens den e-genaar van dit beest op te sporen. - EEN ZELDZAAMHEID. Aan de Weel heeft de Familie Bakker het voor- recht mogen genietien haar gouden en zilveren huwelijksfeest te vieren. Tege lijk, dat de ouders het gouden schtge- luk herdachten waren de kinderen 25 jaar getrouwd. En'op de bruiloft waren ook groene bruidjes ein dito bruidegom sprong stoker van de machme om even iets van de mils gebroken ruitje en het stuk gesneden gaas werd niets vernield te verwijderen. Hij kwam te vallen ten geraakte onder de tram. Op de schutting waarover de inbrekers - op klaarlichten Toen men hem er onder weghaalde, bleek hij reeds overleden dag geklommen zijn, waren geen sporen waar te nemén 'De Z,,° GEHEIMZINNIGE INBRAAK. T De „Courant" schrijft: Er werd een politiehond gehaald; het dier wist evenmin als de politie iets tie vinden' en ontdekte niets. Tot feat in den Zondagmiddag is in de Grensstraat te Amsterdam een in braak gepleegd, waarbij anderhalve ton is vermist. De omstandigheden zijn d Avolgende: in perceel Grens straat 6, nabij tie Weesperzijde, woont de directeur der Beurs- bank, de heer Agsteribbe. Deze heeft de gewoonte een gedeelte dier kas mede naar huis te nemen en in de brandkast le slui ten. Steeds blijft des Zon'dags een der familieleden thuis. Zondagmiddag was dat. bij uitzondering, niet het geval; de heer Agsteribbe, zijn echtgenoote en de overige familieleden gingen uit. Zij kwamen om zes uur thuis. Tot hun grooten schrik be merkten zij even later, dat er inbrekers aan 't werk waren ge weest. Dezen hadden zich toegang verschaft aan de achterzijde van bet perceel. Zij hadden een stuk gaas voor een 'kelderruitje vernield, de ruit ingedrukt en waren in den kelder gekomen. Het was verder een kleine moeite in het huis te opereeren. Zoo kwamen zij in de slaapkamer op de bovenverdieping te- rechT. Hier stond de brandkast, waarin zich een groote waar de aan geld bevond. De bezoekers waren vermoedelijk zeer voorzichtige lieden, die een hekel hadden aan vernielen. Van ruw optreden was geen sprake. Er weid niets stuk gesneden en van het gebruikelijke souvenir was niets te bespeuren. Zij waren zelfs zoo beleefd ©enige kussens voor de kast te leggen en kantelden h'aar daarna om; de vloerbedekking werd dan ook niet beschadigd., Er werd een gat in de achterzijde van de kast gemaakt waarna het ijzer op de gewone wijze, vermoedelijk met een koevoet werd opengescheurd. In de kast bevond zich een geldswaarde van ongeveer hon derd vijftig duizend gulden. Hierbij zijn gerekend een par tijtje roebels, kronen en Marken. Dit geld lieten de inbrekers onaangeroerd, althans zij namen het niet mede, maar legden het op het bed'. Het Nederlandsche geld pikten zij in. De grond der kanier was voor een gedeelte met gips bedekt, dat zich tusschen de achterplaten der brandkast bevindt. De politie die onmiddellijk gewaarschuwd werd, kon, wonder bovien wonder geen voet stappen ontdekken. Niets werd overhoop gehaald; behalve het „Hoe 1" riep hij uit, „wat wilt gij zeggen?" „Alleenlijk dat ik van gedachte veranderd ban, ten minste dat ik mijne eerste voornemens gewijzigd heb". „Wat beduidt dat? Verklaar u duidelijker". „Terstond; gij weet dat ik dltijd rond voor mijn gevoelfen uitkomGij wilt het kind hebben om er groote winsten mede te behalen". „Zou ik anders tien duizend francs opofferen om het te bezitten?" 1 „Toegestemd; maar die som, welke u zoo groot voorkomt, schijnt mij toe geheel en al buiten verhouding te zijn tot de belangrijke voordeelen, die gij daardoor behalen zult". „He; is mij evenwel onmogelijk, geheel onmogelijk de som te verhoogen. Ik heb om die bij elkander te krijgen lal mijne hulpmiddelen moeten uitputten". „Daar gelloof ik geen woord van. Gij zijt rijker dan dat, dok ter, en gij hebt crediet gentoeg,Tk neem evenwel uwe slech te redenen voor goede munt aan en ik zal mij voor het oogen blik met d (effen duizend francks tevreden stellen". .Maar wat wilt gij dan nog meer?", ,Uw compagnon worden en een gedeelte der winsten ge meten". Fritz Homer sprong op van schrik. „Spreekt gij in ernst?" riep hij uit. „Zie ik er uit als iemand dife gekscheert?" antwoordde Rodilie. ,En", vroeg de dokijer verder, „fnag ik weten welk aan- dieei gy verlangt?" „Ik zal niet moeilijk zijn; ik kon de helft vragen, maar ik zal mij met een derde gedeelte tevreden stellen". „Een derde!" riep de magnetiseur met opgeheven han den uit. „Gij vindt dat het te wleinig is, niet waar. Gij bewon dert mijne onbaatzuchtigheid, wil ik wedden". „Denkt gij dat?" „Wel zeker, dokter, wel zeker". „Welnu, ik weiger". Welnu, ik weiger". „Is dat uw laatste woord?" „Ja, ja, ja. Houdt het kind en moge de duivel u beiden halen. Wezenlijk, vriend Rodilie,. ik dacht dat gij, wijzer waart. In mijnie 'handen stelt het kind een kapitaal voor, dank zij mijn talent en mijne bekwaamheden. In uwe handen echter is z'ü niets waard". Rodilie begon te lachen. avtond en ook heden den geheelen dag trachtte de politie licht m deze duistere zaak te verspreiden, maar het gelukt met. Gisteravond kon de heer Agsteribbe het juiste bedrag nog met opgeven, daar de boekhouder van de bank er niet was Hel wordt echter geschat op f 130.000. De politie zet haar naspeuringen in deze buitengewoon ge heimzinnige zaak voort. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau vail Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 April in Nederland uitgespro ken 56 faillissementen tegen 33 faillissementen in dezelfd week van het vorige jaar. i Van 1 Januari tot en met 28 April 1922 862 'faillissementen tegenover 653 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. SPORT. NOORDSCHARWOUDE. Zondag jj. speeldte het tweede elftal van „Holland" tegen D.T.S. II te Oudkarspel, „Holland" kreeg klop met 3—0. OIJDKARSPEL. D.T.S. I speelde tegen „Alkmaar" IV. „Alkmaar'- won het met 4 0, doch D.T.S. heeft protest geteekend wegens het meespelen van spelers uit hooger -qafdeeling. D.T.S. IV speelde tegan D.V.p. (D|oor Vrienden Opgelicht) -V-O. zette voor die rust 1 doelpunt,, toen had D.F S. tegen wmd. Na de rust had D.V.O. tegen wind,, doch zette toen ook 1 goal, zoodlat de wedstrijd eindigdie met 2—0 in het voor deel van D.V.O. KORFBALLEN. De korfbalclub S.S.S. I speelde Zondag j.l hun eerste wed strijd tegen „Vibs" II te Alkmaar. Voor die -rust stond het gelijk 1—1, maar na de rust zette „Vjqs" nog 4 punten, zoodat S.S S werd verslagen met 1—5. „Dokter antwoordde 'hij, „gij hebt daar juist een bezwaar opgeheven en gij hebt mijne welbekende kieschheid ten uwen opzichte geheel gerust gesteld. Wel verre dat h-et kleine meisje voor mij eene „nonyaleur" zou diaarstellen, zal zij integendeel leen'e fortuin voor mij zijn en -dopr de compagnieschap te wei- geren,, die ik de goedheid had u voor te stellen, teekent gij het vonnis, dat u zal ruïmieeren". Fritz Horner beschouwde Rodilie met de grootst mogelijk; verbazing. „Ahagij begrijpt er niets van", ging de booswicht voort; „gij begrijpt er niets van en gij wacht met ongeduld op mijne verklaring. Welnu, man zonder hersens en zonder begrip, ver neem dan dat ik sedert dezen morgen eene kleine overeen komst gesloten heb met een armen diuivel van mijne kennis een jongman van de grootste verdienste, maar geneesheer zonder patiënten, dite mij voor honderd kronen per maand zijn persoon en zijn naam verkoopt". „En wat d-uivel zult gij daarmede doen?" vroeg de duitsche docter. „Hioe! gij raadt het nog niet?" „Neen, dat beken ik". 1 „Gewonlijk zijt gij vlugger van begrip. Welnu, ik zal hem met de kleine in een prachtige wpning laten wonen, op de leerste verdieping van een der mooie huizen in de straat Mom-blank of den Boulevard Mont-Marie en ik zal door geheel Parijs consultiatiën van magnetismus laten aankondigen, die ©en weinig beter dan de uwe zullen zijn zoo ik meen. en die slechts 10 franck zullen kosten. Denkt gij, beste docter, dat u na eene maand van zulk eene concurrentie nog vele patiënten zullen overblijven". „Zult gij d|at doen? stamelde Fritz Homer met bevende stem en in de grootste verlegenheid. „Ach Rodilie 1 Rodilie 1 ik dacht zoo goed op u te kunnen rekenen". „Het kbmt mij voor, docter, dat ik u niet in Istilte bedrogen- heb". „Als gij mij verlaat, ben ik een verloren man". „Natuurlijk: maar wiens schuld za het zijn? Hebt gij de vennootschap, die ik u voorstelde, niet gladaf geweigerd?" „Ik was verblind, ik was een zot". „En nu?" „En nu keert mijn verstand terug; mijne oogen gaanopen", „Pat wil zeggen dat gij thans als eene gunst vraagt, iwat gij vyf minuten geleden met zooveel verachting van de hand gewezen hebt?" (Wiordt vervolgd). Getr; hier ah De h -tter, u als al dank t dat he moge g een d kiesver De - sen voi hebben m-engei dat he leid, di voor d< 1. C

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2