NI EU WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 53. («Tciie. ïE.s.8»ras©©* 52 Zaterdag 6 Mei 1922 I* Blad 31e J a&rga&g per 3 maanden f 1,15 J. HL KEIZER. Weet U dat Coupeur1 Spaander Co. Fa. R. J. HOUWING, fipgalv. WascfateeK vanaf 1170 LANÜEDUKER COURANT Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. iBONIHEIENI8FBIJ8 REDACTEUR-UITGEYEK BUREEL: $oordscharwoude. PRIJS MER ADJERTENïIESt Ysa 1—5 regele 78 et., elke regel meer 18 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieyen rechtstreek* *an den Uitgever, DIT NR. BESTAAT UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. AANSLUITING WATERLEIDING. Burgemeester ie!n Wethouders der gemeente Zuidscharwoude doelen medé dat een buizennet voor waterleiding van wege de provincie in deze gemeente wordt gelegd, overeenkomstig een door den Raad goedgekeurd plan. In verband hiermede heeft de Raad in de bo uwver or diening effine bepaling opgenomen, volgens welkle elke wo ning, binnen veertig mieter van het bui zennet gelegen, ami 'het net moet wor- den aangesloten. Alleen zij, die ten gisnoegen van Bur gemeester 'ïn Wethouders, de Gezond heidscommissie gehoord, kunnen aan- j toonen, dat voor hun perceel onder al le omstandigheden genoeg en goed drinkwater aanwezig is, kunnen onthef fing der aansluitverpldchting bekomen. De toepassing dezer bepalingen b:e- teekent, dat op huiseigenaren de ver plichting rust, hunne woningen aan de waterleiding te doen aansluiten dan wel aan Burgemeester ten Wethouders te verzoeken op grond van bovengenoemde uitzondering, van aansluiting vrijge steld te worden. Dit verzoek moet dan vergezeld van de noodfige deugdelijke gegevens vóór 20 Mei a.s. bij het Ge meentebestuur worden ingezonden. Onder dergelijke gegevens worden verstaan: I De uitkomst van een volledig Che- misch en Bacteriologisch onderzoek van het bij de woning beschikbare drink water, door een alleszins bevoegd des kundige, en het bewijs, dat altijd de benoodigde hoeveelheid water beschik baar is geweest. De monsters water, voor het onder zoek benoodigid, moeten genomen wor den in tegenwoordigheid van een amb tenaar der gemeente en door hem ver zegeld. De kosten van het onderzoek zullen hoogstens tien gulden bedragen. Zuidscharwoude, 4 Mei 1922. B en W. voornoemd: VAN SPENGLER, Burgemeester. ,S. PARMA, Secretaris. REVUE VAN DE WEEK. BINNENLAND. 2 Mei. Wij gaan nu op het Haagsche Binnen hof, de „finale", het laatste tafereel tegemoet, in de Tweede Kamer, en hier is ten volle van toepassing, het woord, dat „de laatste loodjes vaak het allerzwaarst weglen" Met buitengewone spoed zijn de nieuwe revisie-ontwerpien, zooveel moge lijk pasklaar gemaakt naar zin en smaak van de Eerste Kamer, in de af- deelingien van het Lagerhuis onder zocht. De 25ste April werd daar aan gewijd en zeer waarschijnlijk zullen d? ontwe'pen in den loop der eerste Mei- week worden afgedaan. Verzekerd wordt, dat de regeering van plan is de Kamers voor 23 Mei te ontbinden. En dat zal inderdaad een opluchting, ver- ademins" geven. Want de toestand wordt voortdurend meer verward, en in gewikkeld, chaotisch. De 'nteqiellatie-Tro'sistra over de plannen der regeering in verband met het jongste votum van de Eerste Ka- ftier was, waar de ontwerpen wijzi gingen van hoofdstuk 3 en 4 der Grondwet, immers reeds bij de Kamer waren ingekomen, zoowel „mosterd na den maaltijd" als „praematuur", voorba rig', gelijk de heer Rurik zei. Bij de be handeling der ontwerpen krijgen we nu een ,,da capo", herhaling van het op 26 Apru gesprokene. Doch zulk „her kauwen" behoort nu eenmaal tot de d'ep-ingekhnkerde onverwoestbare par lementaire zeden te onzent. De hee" Troelstra heeft erop gewezen, dat de Eerste Kamer bet conflict tusschen wat „reactie" en „democratie" wordt ?enoemd, in hooge mate heeft ver scherpt. Mr. T. heeft nu een ontwerp ingediend tot afschaffing van de Eer ste Kamer. Gij beseft natuurlijk, dat dit voorstel zal worden' verworpen. Het is niets anders dan een verk'Iezingscry De vrijz. democratische leider Mr. Marchant kwam met een motie, strek kend om niet voor de weaschen en bezwaren der Eerste Kamer uit dsn weg te gaan, voorloopig de ge hoela revisi ete laten rusten. Minister Ruijs verklaarde, dat het kabinet wel dade lijk ontbinding van de Eerste Kamer heeft overwogen. Edoch, practisch re sultaat was van dien maatregel niet t>' wachten, en waar de senaat o.a. nog de geheele staatshegrooting 1922 moet afdoen, was, aldus Z. Exc. van ontbinding op dit oogenbldk slechts ho,- pelooze ontreddering', verwarring te duchten. Voor deze argumenten is stel lig veel te zeggen, en als het vei ligst moet worden beschouwd thans af te wachten het vonnis, dat door Jan Kiezer en zijne Johanna zal worden geveld. Natuurlijk werden er op 26 April di verse moties geboren. Die van Mr. Marchant, duikelde met 5425, een paar Wijnkoopsche, onverwijlde ontbin ding van den senaat, afschaffing van dat college en invoering van het refe rendum werden verworpen met 58 22 en 773. De heer Marchant stip te nog even aan dat het gebeurde ten duidelijkste aantoont bet „finale fiasco van de coalitie-politiek." Op twee Mei zat de Tweede Kamer aan de wijziging der Arbeidswet. Hst behoeft geen betoog, dat hst bij die gelegenheid zal „stommen" op het Ban nenhof. DDe heer Schaper deed e:n tamelijk zwakke poging om het ont werp uit te stellen tot na ds verkie zingen. Zij mislukte met 4522. maar dat, geprikkeld dloor de verkiszings- koorts, thans in vollen gang, de soc. democratische groep bij de gelegenheid zal „getuigen", voor ieder zal het glashelder wezen. In de afgeloopen week' heeft de Twee de Kamer, terwijl de belangstelling voor 'dat legislatieve werk' het vriespunt- naderde, o.a. nog afgedaan de nisu we Boschwet (welke een Boschraad in het leven zal roep'Sn, dis te waken heeft over ons natuurschoon), en ds Vleeschkeuringswet, die ten gerieve der plattelanders keuring bij de huislachtiin- gen onder bepaalde voorwaarden uit- schakeld, of dit wetje bevorderlijk zal zijn aan de volksgezondheid, moet men afwachten. Sommigen gelooven, dat die vraag niet bevestigand kan wordsn be antwoord Voor velen in den lande was hst een groote teleurstelling dat het ontwerp- Abr. Staalman, tot uitstel der invoe ring van de tabakswet door de Kamer werd terzijde gelegd. Intusschen, 't Kon. besluit tot invoering dier wet op 1 Juni a.s. was needs ter zetterij van het Staatsblad.Het betrof dus een „chose jugóe" en Minister De Geier had met allen nadruk verklaard, dat de toestand der Schatkist geen uur verder uitstel gedoogt. Men heeft zich dus ook hier in het onvermijdelijke te schikken. Voordat de Kamer uiteengaat, wacht ons nog een discussie, welke door dui zenden met heel groote spanning wordt geering inderdaad den 'krassen maatr: gel wnl trefen om1 voor te stellen, art. 40 van bet Bezoldingings-besluit te schrappen, zoodat zij dan kunnen over gaan tot vermindering der salarissen i van de Rijks-ambtenaren. En men vier- 1 zekert, dat deze vermindering zal neer komen op tien procent van het salaris, terwijl dan acht percent zal worden geheven voor pensioien-premie. Totaal dus 18 percent verlagingDat voor u'tzicht wekt natuurlijk hevige ongerust heid. Indien werkelijk de prijzien voor on ontbeerlijke dingen van levensonder houd e.d. zer beduidend zouden gedaald zijn, dan ware dergelijks maatregel nog te verdedigen. Er is zeker voor een en ander goedkooper tarief gekomen, maar /er het algemeen is bèt Leven nog peperduur. En Loodzwaar: drukt de hand van den fiscus Te Amerongeii heeft men de begroe ting eventjes met c.c. f 6000 besnoeid, teneinde t evethoedien, dat graaf Ben- tinck zal verhuizen. Hetis de vraag, of Gedeputeerde Staten van Utrecht de nieuwe Amerongschie gemeente hon- gerloonen zal goedkeuren, en zelfs al geoeurt dit, schijnt de heer Bentinck zijn verhuisplan toch te willen doorzet ten. Andere grondeigenaren volgen zijn voorbeeld. En maken de situatie voor hen, die moeten of willen achlt?" blijven, dus steeds moeilijker en benar der. Wij blijven aldus in den schrikké- lijken visicietëeen cirkel omdraaien. Bezuiniging-en,, kappen, snoeien, af schaffen, uitschakelen, arme Vader S'aat is genoodzaakt dat „systeem door te voeren, voort te zetten, met al le kracht om het allererg#e te verhoe den. Op-de Indische- begnöoting -iS-~ even tjes 100 millioen bezuinigd. Van het. i vlotoplan der 300 millioen komt i wordt nu officieus erkend, voorloopig 1 niets, en dit uitstel zal wel op afstel moeten afloopen. In de gegeven om- standig'heden is er in de vertegenwoor diging voor het loodsplan absoluut geen meerderheid te vindien. Eerst moet nu blijken, wat de groo te „kiesmarkt" die welhaast zal bijeen komen, te zien en te hooren zal geven De kans, dat de eenheid in de katholle-, ké gelederen toch nog zal worden be waard, :s toenemend. De Paus heeft den Utrechtschen aartsbisschop, toen die bij Z. H. op audiëntie was, beduid, dat hij scheuring in de Nederlandsche katholieke partij in hooge mate zou be treuren. Rome locute est.Rome heeft gesproken lén hoe machtig dat woord nog steeds is, blijkt thans op nieuw. Dr. Nolens heeft in sen open bare rede gezegd, dat het. schema het einde zou beduiden, zoowel, van den invloed der Katholieke partij, dóe daar mee zou vernietigen bet werk van 40 jaren, als van de rechtsche coalitie. Alle pogingen worden nu gedaan om de 'eenheid te herstellen en vermoedelijk zal men daarin slagen. Tot de diverse splinternieuwe „groe pen" behoort ook die van de'„Onafhan kelijke Kamerleden", los van elk kwel lend „partijverbond" en met Jlir. Mr. van Beerensteijn als no. 1. De Vrijheids bonders hebben hun groote vergadering gehouden en hun cancLidatenlijsten ge publiceerd. De heer Dresselhuijs bleek de toekomst voor zijn geestverwanten zeer optimistisch i nte zien. En deRapaljepartij begint zich weer te roeren. Haar opper-uitverkoren candidaat voor het parlement is de ko miek-zanger Klaas Driehuis, het ver maarde Amsterdamsche raa.slid Zuur bier is no. 3 van de lijst, die nog zal worden aangevuld met een Jordaansclia water- 'en vuurvrouw, en "een bekend type uit de bootwerkerskringen. De Kamer van 1922 zou aldus een lichtelijk gemengd gezelschap kunnen worden. En een „great attraction" voor de lief hebbers van pikante en vermakelijke vertooningen. Het deficit-cijfer over 1920 van hef At aas bedrijf der posterijen T. ien T. is nu vastgesteld en blijkt te bedragen 17 millioen en ruim twee ton. Men moet dus uitzien naar middelen tot verster king, ook op dit gebied, en hetschijnt in derdaad, 'dat men zal pogen door ver laging van tarieven het debiet te doen stijgen. Ook de Directie der Spoor wegen blijkt dien weg te gaan bewan delen. Een piroef met goedkoopere va- cantiekaarten is in voorbereiding. Le vert die goede resultaten op, dan zal men tot verlaging van verdere tarieven overgaan. Het ecniige practische middel waartoe men al veel eerder zijn toe vlucht had moeten nemen. De rouw, die het overlijden der moe der van Prins Hendrik over ons Hof heeft gebracht, had gelijk voor de hand lag, tengevolge, dat de Koning van Zweden zijn voorgenomen, bezoek' te onzent liet afzeggen, En' ook' werd de dertiende verjaardag van onze kroon prinses zonder uiterlijk feiestveirtoon her dacht. Dat de hofrouw geen beletsel behoefde te zijn om' prinses Juliana's verjaardag op 1 Mei met de gebruikstij ke festiviteiten tie vieren, is natuurlijk. Tot de jongste „nova" behoor? ook de tijding, dat het epnsioen ontwerp voor weduwien en weezen van militai ren der land- eri zeemacht den Raad van State heeft bereikt. En eindelijk: groot, verrassend nieuws verrassend, uit Wielingen. De Duitsche ex-kroonprins heeft een gast aan de lunchtafel gehad. En zijn naam is. Duls, soc. democratisch lid van de Tweede Kamer. Heerlijk argument om verk'iezingsredevoeringen mee te „lair- decren." Over dat Wieringsche kofie- uurtje zal de heer Duijs in de aller naaste toekomst nog wat moeten hoo- BUITENLAND Lloyd George houdt vast aan de po litiek welke hij zich te Genua to,t taak heeft gesteld. Deze is er over het al gemeen op gericht op het herstel van Europa, dat noozaklelijker wijze, klaar blijkelijk tegen den wil van Frankrijk en België, doch met instemming der overi ge geallieerden, zelfs van Polen, het hei stel van Duitschland en Rusland me debrengt. Er is tear conferenti ete Ge nua eenige ontspanning ingetreden, al blijft de atmOspheer zwaar en kan het onweer ieder oogemblik wear losbarsten en de conferentie uit elkaar do,an spat ten. Doch de vasthoudendheid van Lloyd George, die dezen keer vastbe sloten schijnt zijn wil door te zetten, venriag veel. Zelfs Poiincaré hvesft zich met uitvluchten als de afwezigheid van Millerand niet kunnen onttriekken aan zijn invloed en heeft toegestemd in een in de Riviera te houden zitting van dan Oppersten Raad, uitgebreid mat verte genwoordigers van de Kleine Entente ter voorkoming van^e door den Fran- schen premier in zijiri rede te Ber-le-Duc aangekondigde dwangmaatregelen tegen Duitschland, als dit land op 31 Mei niet aan zijnverplichtingen .voldoet. Van Fransche nationalistische zijde wordt heftig tegen Llbyd George gesputterd zelfs ook Poincaré kan geen algeheels pienad ain hun oogen vinden. Zij vree zen dat hij tenslotte toch nog voor den aandrang van dien Engelschcn pre mier zal bezwijken. Overiglens duren de onderhandelingen over de Russische kwestie nog voort. Zij hebben vooralsnog niét tot een re sultaat geleid, doch de vooruitzichten zijn beter dan een week tierug. Z. H. de Paus heeft in een schrijven aan kardinaal Gaspainri gewezen op het belang der conferentie en op de geva ren, die uit ee'n mislukking zouden voortkomen. De betrekkelijke stilstand in de Ge- nuasche onderhandelingen geeft ons ge tegenheid onze aandacht een ooganbldk te vestigen op andere' gebeurtenissen. In de eerste plaats de Ierseh,e onder handelingen. Deze onderhandelingen tusschen de verschillende partijen he1- ben nog' niet tot een resultaat geleid De Valera heeft te. Dublin ieen ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt, in de voorstellen der lersche arbeiders partij aan de vredesconferentie een grondslag te zien voor een onmiddellij ken vrede. Tenzij de verdragskwestie nog voor onbepaalden tijd hangende werd gehou den, moest deze worden beslist door feweld of door volksraadpleging. Hij ad dit laatste voorgesteld, dioch eerst wij aan onze zaak e#n le KLASSE hebben, en maken dan ook uit sluitend prima Heerenkleeding. ALKMAAR, Coupeur met stalen te ontbieden. na verloop van tenminste ves maanden gedurende welken tijd het leger kon worden vereeriigd onder een enkel op- perebevl, de voorgestelde.grondwet kon worden ingevoerd en een vreedzame verkiezing na de huidige woelingen kon worden voorbereid. Griffith weigert echter, hoewel niets in de overeenkomst, goedgekeurd door de meerderheid dier Dail een verkiezing voo''.' December noodig maakte en de verkiezingen in Juni alten werden vast gesteld in de Britsche lersche vrijstaat, wet. Tenslotte verklaart De Valera,, dat de lersche aangelegenheden niet door zulk een wet kunnen worden geregeld maar dat de rechten, de vrede en de welvaart van Ierland in de eerste plaats komen. Ln China is de burgeroorlog uitge broken. In de omgeving van Peking wordt thans een strijd gevoerd tus schen de legers van generaal Chang Tso Lin en Woe Fèi Foe-. De laatste berchten hieromtrent luiden: DDe troe pen uit Tsji Li zijn tot den aanval over, gegaan in het gebied tusschen Tsjang Sin Tien en Feng Tai. Naarmate het uur vorderde werd het gevecht heviger en het vuren duurde tot aan het aanbre ken van den dag, toen de Tsji Li-troie- pen tot den algemeenen aanval over gingen op Tsjang Tin Tien. Een divi sie van de Tsji Li-troepen is naar het westen opgerukt. Klaarblijkelijk is con tact verkregen met die cavallerie uit Moekden. De gevechten duren voort, doch het artillerievuur neemt af. Ben tweede slag wordt gemeld, zuidwestwaarts, waar die troepen uit Tsji Li de strijdmacht van Tsjang Tso Lin uit Koean hebben ver dreven.- Deze laatste trekt zich terug naar Lao Fa. De Dukenlandsche militaire attaché's te Peking verklaren, dat hst leger van Tsjang Tso Lin over veel artillerie te beschikken heeft terwijl de troepen van Woe Fed Foe minder geschut bezitten De troepen van Woe F ei Foe slaagden e>' in, om, door het malden van een flankbeweging, gedekt door die duister nis, den tegenstander tot dsn aanval te dwingen. Kient C 7 Alkmaar. De Mentor voor de Jeugd" verschijnt a. s. Dinsdag.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1