De Waterleiding te Oudkarspel PLAATSELIJK NIEUWS. BROEK OP LANGENDIJK. Die secretaris dezer gemeente, de heer P. Keijzer, ;s van zijne detacheering van de School voor Verlofsofficieren te Breda teruggekeerd en heeft zijne werkzaamheden ten Raad- huize weder hér vat. BROEK OP LANGENDIJK. Hedenmorgen werden ter veiling alhier de eerste nieuwe groente aangevoerd): 2 partijen vain 900 en 1 van 350 K.G. rabarber, te zamen 2150 K.G., diie f3.70 k 420 per 100 K.G. opbflacht. De werkzaamheden aan de waterleiding vorderen uitne mend. Met de hoofdleidihg is men al gauw aan 't Noord einde der gemeente, met de rijleiidingisn nadert men de veiling al aardig. BROEK OP LANGENDIJK. Een vijftal dorpsgenooten zijn deze week naar Buda-Pest jaf gereisd om daar eens een kijkje te nemen en de kinderen nog eens te zien, die hier langer of korter tijd zoo liefderijk verpleegd werden. BROEK OP LANGENDIJK. Biestelgoederen^ Men verzoekt ons te willen opnemen, dat bestelgpsderen tiot een gewicht van 50 K.G. per coll|0 voortaan weer op vastgestelde baanvakken met personentreinen (uitgezonderd sneltreinen) mogen worden verzonden. De baanvakken voor Broek op Langendijk, Noordscharwou- dé en Warmenhuizen van belang zijn de volgende: Helder Amsterdam, AlkmaarEnkhuizen en AlkmaarHaarlem, zoo dat bestelgoederen tot Amsterdam, Haarlem, Enkhuizen en den Helder voortaan niet alleen meer met bestel en ijlgoe- dje ren treinen behoeven te worden verzonden. ZUIDSCHARWOUDE. Tot tijdelijk ondeitwijzeres is benoemd mej. G. Gerling te Die Rijp. ZUIDSCHARWOUDE. Alhier is een correspondentschap van de Democratische Partij ^opgericht. ZUIDSCHARWOUDE. Of het van de waterleiding, of van de telegraafkabel, of bij het gasbuizen herstellen kwam, weten we niet,'* doch enkele kinderen 'hadden van een van deze werklieden pik gekregen en daarop gekauwd. Verschillende ervan zijn ziek geworden, in lichten graad, doch 2 kinderen liggen nog ziek te bed. Gistermiddag hadden ze dat pik gegeten. We meenden goed te doen de ouders op dit gevaar te wijzen. ZUIDSCHARWOUDE. Afd. Lamgedijk I van de S.D.A.f, schree ftvoor Vrijdag avond een vergadering uit, waar de heer Thomassen een ver- kiezingsrede zou houden. Aldus geschiedde. Een 25 tal men schel) waren aanwezig. P. Zeeman opent. In zijn openings woord herinnert hij aan de pas opgerichte Democratische Partij van Professor Heeres, die z.g. niet aan partijpolitiek wil dOen. Hij begrijpt niet hoe dit mogelijk is, en stapt voorts van een nadere beschouwing af. Daarna verkreeg de heer Thomassen 't woordi. Deze wilde van 't omvangrijk eprogramma slechts twee, zijns inziens voornaamste punten bespreken,, n.l.: Ontwape ning en Socialisatie. Vooral zal hij daarom graag 't eerste punt in be*meking brengen, waar andere partijen zeggen, te willen bezuinigen, echter de practijk dier partijen lijkt paradoxaal tegenover hun bèzuinigingstheorie. Ook de S.D. A.P. is voor bezuiniging waar 't b.v geldt een teveel aan ambtenaren en de daarmee gepaard gaande paperassenrom- mel. Dit weet spreker echter aan de onbekwaamheid der regeeringspartijen. Maar op de ambtenarij zou echter slechts weinig bespaard kunnen worden, vergeleken bij de tientallen millioenen, die op Leger en vloot bezuinigd zouden kunnen worden. Voor de f 130.000.000, aan 't militairisme te besteden, wat krijgen we daarvoor: weinig, en dat weinigje is dan nog iets verkeerds. Dat deld zou beter besteed zijn aan woning bouw, betere zorg voor 't onderwijs benevens uitbreiding en vergrooting van het Staatspensioen. Moet Nederland dan weerloos worden gemaakt? De S.D. A.P. is van meening, dat ons land éven weinig waard zou zijn mèt als zonder, léger. Dit zet sprker uitvoerig uiteen. Slechts één partij heeft Ontwapening op haar program, n.l. de Democratische, gesticht door Prof. Heeres, die, gelijk spreker het noemt, van de liberalen is weggeloopen. Dan wijst spreker verder op 't immoreel© van oorlogvoeren: het is leeren moorden; spreker blijkt de leus van: .„geen taan en geen cent voor het militairisme" toegediaan te zijn. In de troonrede drong de koningin op bezuiniging aan. Edoch, twee maanden later vroeg H.M. 100 pet (f600.000) tnactiem entsverhooging De aarde, aldus spreker, verschaft al het noodige, direct Of indirect. Aan de productie moeten we allen meewerken', gewis. Jammer, dat bij verdeeling van de opbrengst dier ar beid de arbeider aan 't kortste eindje trekt. Als voorbeeld Wijs: fsprt. op 't feit, dat in Ejngeland 2 pet Van de menschen 64 pet van het nationaal inkomen opstrijkt. En zoo is het ook in Nederland. Spr. zegt. dat de vrijzinnige partijen deze maatschappij prachtig vinden. De S.D .A P. wil de grondslagen van deze maatschappij veranderen. Maar 't staat als een paal boven water, dat, wil een andere maatschappij komen, ook de men- schen moeten verbeteren, andiers komt er geen lor van terecht. De maatschappij moet als een groot gezin zijn; door te werken moeten we een rijke oveirvloedl verkrijgen; deze moet vervolgens eerlijk wordten verdeeld. Dit noemt dis heer Tho massen die grondslag der socialisatie. Hij wijst hierbij op de grijpgrage kapitalisten, die zich.o pde oliebronnen en ko lenmijnen werpen, en woekerwinsten maken, terwijl ?e niets uitvoeren. Ze trekken dte vruchtendie de arbeiders door hun werk opleveren, van dézen af. Om nu tot een betere maat schappij te komen, zijn we verplicht, mee te strijden voor dat döel. Spreker hbopt ten slotte aangespoord' te hebben, om stem uit t(e brengen op Jan Duys, teneinde hierdoor een stap te doen in de richting van maatschappij verbetering. De voorzitter dhnkt de heer Thomassen voor zijn rede en dé aanwezigen voor hun opkomst. Hij eindigt met een aanprijzing van Duys en wijst er op, dlat deze 't was, die èen initiatief-voorstel indiende om 't V2 °/o registratierecht voor land- en tuinbouwproducten af te schaffen. Ten slotte krijgt de plaatselijke pers een rérpimande, daar ze over dit feit in het geheel niet heeft gekikt. Foei! Mijnheer ZEEM'AN. Ik dacht, dat ge alles wist. En ziediaarl Nu heeft uw ijver u parten gespeeld. Zie de nrs. van 18 en 23 Maart eens na. Hoe dom toch van UI (Red.) NACHTVORST. Te Steenwijk heeft het zoo streng gevroren, dat etanige schapen onder Steenwijkerveld dood gevonden zijn. BURLIJKESTANDEN: dier gemeen tie Zuidscharwtoude Ondertrouwd: G. Koeman en A. Tuinman S. H Kra mer en M. A. Zijp P. Kraakman en R. Zijp P. j Koopman en M. van Diepen J. Ursem en A. Bakker. Getrouwd: O. S. Parma en W. Luijting G. Koeman isn A. Tuinman P. Ktjaakman en R. Zijp P, J. Koopman en M. van Diepen. Geboren: Jantje d.v. Johannes Koopman en Antje Snijders Immetje d.v. Arie Schrijver en Marijtje Pot Mathias, z.v. Klaas de Wijs en Trijntje Leegwater. Overleden: Maartje Kok, oud 68 jr. Trijntje Schuurman oud 66 jaar Jantje Barsingerhorn, oud 86 jamen. der giememte Sint Maarten. Geboren: N'anne, z.v Harmen Wiersma en Grietje Dekker, Ondertrouwd: Cornelis Petrus Kuijs 23 jr. tie Limmen en Alnna Marganetha Marifa Visser 23 jr. St. Maarten N';co- laas Stam 23 jr. te Oudkarspel en Njelly Schermer horn 23 jr. St. Maarten. Getrouwd: Cornelis Petrus Kuijsen en Anna Margaretha Maria Visser. Overleden: Dirk Meijles, wedn. van Trijntje Blankman 73 jr. Jan de Wit, echtg. van Cornelia Kuijper 35 jr. - Beatrix Mulder 69 jr., wed. van Jacob Pronk. Pieter Bij- post, ongehuwd 21 jr. dier gemeente Harenkarspel Gebloren: Jan, z.v. Klaas van der Sluis, en Guurtj? de Wit Petrus, z.v. Theodoras Tol en Agatha Blijendaal Nleelie Guurfje, d.v. Pieter Gelder en Antje Smak Adri- Anus Albertus, z'.v. Johannes Zut en Cornelia Moras Mar garetha Catharina, dj.v. Jan de Ruiter en Helena Oopman - Cornelis, z.v. Pieter Volkers en Alida Koometn Helena Agatha, d.v. Petrus Molenaar en Dieuwera Hof Anna Ca tharina, d.v. Jacöbus Beemsterboer en Petronella Bakker. Ondertrouwd: Johannes* Nijtoeijer en Anna Boerdijk Cor nelis Blank, wedn. van Anna Maria Berkhout en Hillegonda Goudsblom Lambertus Stoop en Agatha Zut Nicolaas Wit en Neeltje Stoop Cornelis Jongkind en Grietje Dekuer Albert Groot en Maria Groothuizen Wilhelmus .Adria nus Ligthart en Catharina BoekelSimon Bpod, wedn. van Johanna Rezel en Antje Hartog Pieter Spaansen en Maria Johanna Elisabeth Machtel Joannes Ploeger en Hillegon da Schuijt Nicolaas Kïiijn en Geertje Pankras. Gehuwd: Simon Roos en Piertertje Blokker Joannes Nu- meijer en Anna Boerdijk Nicolaas Wit en Neeltje Stoop - Lambertus Stoop en Agatha Zut Cornelis Jongkind en Grietje Dekker Wilhelmus Adrianus Ligthart en Catharina Boekel Simon Bood, wednr. van Johanna Rezel en Antje Haitog. Overleden: Petras Adrianus Blakker, 8 weken Maria Dek ker, 20 jr., echtgenoote van Johannes Bruin Geertje Ploe ger, 72 jr., weduwe van Willtem van Schagen Cornelia LAIidja Jonker, 6 jr.; Margaretha van Duin, 1 jr. Simon Groot 83 jr., wedta. van Trijntje Rant Jan Burger, 8 mnd, Geertje Balk, 75 jr., weduwe van Willem Jacob van Loe pen. f PLAATSELIJK NIEUWS KEUREN VAN AARDAPPELEN. Door de bij de „Noordermarkt- bond" aangesloten vereeni gingen St. Maarten, Waarland en Omstreken, N. j Ndiedor pen Omistnekten, Nieuw Leven, Oudkarspel en Noordscharwoude M> b" sloten door de Nederi. Maatschij. van j Tuinbouw en Plantkunde de te veld staande aardappelen te laten keuren, j De kosten zullen f 10 per H. A. be dragen. UIT DEN OMTREK STAKING IN DE VENEN Te Sint Pancras is er staking uitge broken onder de veenarbeiders. De ag- ■geraars hebben het wieTk neergelegd. Wanneer men weet, dat deze verve-* ning op touw is gezet voor werkver schaffing dan moet uit het oogpunt van het neerleggen van het we.Jrk dit een min of meer pijnlijken indruk maken. Het werk der vervmong was weer on dernomen op vooruit vastgestelde con dities. Een epaalde prijs voor die vierk. Meter. Men beglon op afgestoken land, en het werk vorderde zonder eenigte stoornis, toen men aan land kwam waar von de bovenlaag nog moest worden afgestoken. Men meende nu niet voor denzelfden prijs het werk te kunnen voortzetten, waarop werd besloten 2 afgevaardigden maar het bestuur der veencoimmissiie te zendien om te trach ten meer loon te krijgen. Op dit ver zoek wordt n-et ingegaan en die twee af gevaardigden vindien intusschen bij ©en ander werk, zonder dat de kameraden, die in de venen waren achter gebleven bericht van de uitkomst hunner zending ontvangen. Men wachtte imitusschem en men trok er later zelf op uit, waarop men de toedracht der zaak te weten kwam. Op dezelfde voorwaarden wens- 1 p men niet aan het werk te gaan en de veencommiissie bleef eveneens op haar standpunt staan en wilde voor die meerdere werkzaamheden het loon met erhoogem als zijnde buiten de afspraak en het gesloten accoord. Hieromtrent n ulóopt nu het geschil. De baggeraars bewlerem„ dat een der leden van die veen- commissie toezegging zou hebbian ge daan, dat voor het afgraven meer loon zou worden uitgekeerd. Dit was bij de overige commissieleden niet bekend en men wenschte dan ook niet op bet ver zoek in te gaan. Zoo stonden de partijen dus tegen over elkaar. Men gfing naar den Burge meester wdem men een onderhoud vroeg. De Burgemeester kon natuurlijk niet in kwestie zelf treden. Wel wees Z. A. er op ,dat men de werkzaamheden in de veenderij moest beschouwing uit 't oogpunt va mwerkverschaffing en dat het dus niet aanging z'n eischen ia het teeken te plaatsen van z'n arbeid zoo duur mogelijk te verkoopen. Het loon zou in dezen altjjd blijven beöödeö het Tweedp Wethouder Nou heb ik al mijn best gedaan om de Waterleiding te keeren, maar ik vermag zelfs niet het waiei» tegen te houden. Kolossaal wat een drukking. Als ik nattigheid begin te voelen trek ik pp het Raadhuis een ander pakje aan. Eerste WethouderTwijfelen moet je nooit, jongen, dat is ook mijn aard niet. normaalbedrijf en men moest daarmede naa rhiet oordeel van den B urgent ©es- ter rekening houden. Vierder wees de Burgemeester er op, dat het hier een werkverschaffing gold, welker bedrijf een kapitaal van f 20,000 vereischt en dat een loojn. vami f 18 voor een werke- 1 oze, die anders wellicht zonder ver dienste en zonder brood zou zijn nog niet geheel zonder beteek'enis moes- worden geacht. Naar we vernemen is op het oogen- blik het werk nog niet hervat. Wel wil den maar het scheen ©en tweetal stakers het werk hervatten, maar overeenstem ming schijnt nog niet verkregen. Naar we vernemen zijn alle drie groe pen dier arbeiders, modernen, christe- lijken en Katholieken, b;;. deze staking etrokken. Wij zouden er deze vraag nog aan willen verbinden: „Wanneer deze werk verschaffing nu eens niet had: bestaan?" Met het Stellen van dez« vraag haal» men onwillekeurig het vorige jaar zich voor den geest en het antwoored is ge- gegeven. In dezten tijd van het jaar is het misschien nog! mogelijk ander werk te bekomen, maar er komen ook an der etijden. En dan Van onzen kant zullen w ijhet anitwoorid niet geven. TWEEDE KAMER. - DE ARBEIDSTIJD. De Tweede Kamer heeft reeds bij de behandeling der voorgestelde wijziging rn de Arbeidswet de 48-urige werkweek dus een werktijd van 81/2 uur per dag met ©en vrijen Zaterdagmiddag aan genomen. Inwomsemsde kinderen blijven' onder de wet. NIEUWSTIJDINGEN. OTTO OTTO IN DEN HAAG. Ook ia, Den Haag ia prof. Qtto Otto, de Duitsche wonderdokter, Maandag avond met groote belangstelling ont vangen. De groote zaal van Pulchrn was ge heel bezet. Prof. Otto Otto begon, naar de „N. R. Crt." mededeelt, zijn toespraak met er op te wijzen, dat hij het voorwerp is geworden van een niet gewilde re clame. Hij vertegenwoordigt slechts de we- temscliap van de psychotherapie. Met reclame, met wonderdokterschap ©11 de Blitz-Augen, in de advertenties wemscht hij niets te doen te hebben. Hij be tuigde zijn eerbied voor de geneestend Het verwijt tegen spr. uitgesproken, dat hij den dokterstitel niet voert, acht hij van het doktersstandpunt zeer goed te verklaren. Doch de beste dokter heeft nog' niet de eigenschappen te bezitten, die hem tot psycho-therapeut stempelen. Deze beoogt die uitwerking van ziel op ziel. Ook de psycho-tberapie heeft haar grenzen en kan geen organische ziekten geinezism, maar wel zielsziekten, als slapeloosheid, gebrek aan eetlust, emzoovoorts. Wr esemsati evam sprekers optreden verwacht zal worden teleurgesteld. Wat sprekers methode beoogt is de zielsoorzaak van een ziekte op te sporen, hetgeen een persoonlijken aam leg eischt. Het doel van de school, door spr. in Duitschland geleid, heeft de ontwikkeling van dezen aanleg ten doel De gevallen dat bij psycho-therapeu- tiscbe geneeswijze door een enkele be handeling volkomen genezing intreedt zijn uitzonderingen. Het sanatorium1 te Blankenburg is ingericht voor vexmob gende en onvermogenden patiënten. De laatsten zijn het talrijkst. Om toch over de noodige middelen te beschikken, is spreker mede in Nederland gekomen. Men zal hem niet kwalijk nemen, dat hij zoodoende van de valuta profiteert. Ver volgens besprak Otto Otto ironisch, de praatjes over hem gepubliceerd, dat hij badknecht of minister zou zijn geweest Vooral het laatste wenschtie hij nieÜ op zich te nemen. Hierop gaf spreker ©en uiteenzetting van het waamemingsvermogen door mid del der zinnen en in onbewusten toe stand. Spreker igietuigt van zijin religieus ge voel, dat in den oorlog, waar hij zoo- velen heeft zien sterven sterk' is ont wikkeld. Het bestaan van een geweten en de beteiekemis van de biecht heeft hij toen loeren inzien. Die vrijdenkerij acht spreker de gtaootste misdaad. Het gleloof in de liefde len den echt, is van alles de basis. Dat Duitschland is be zweken acht hij niet een gevolg van de i overmacht, doch van het verlies van ihet geloof in de overwinning. Ook de dokter heeft hieit geloo van den patient van noode. Dit geloof is ■u,'. Van den kijwak- zalver <-e.nv wi .1. kan in het geheel niets. Wat sprekers methode betreft, wees hij op het individueele van ©Ik geval. Dat spreker in het openbaar optreedt j is niet zijn smaak, maar een gevolg van I het ontbreken van ©en psychortherapeu- tische faculteit, waarvoor hij propagtim- da wenscht te maken. Door zijn avon- 1 den, zegt spreker, is menigeen nog ge komen op den weg naar redding, dien zij zelfs niet hadden vermoed, In het het kamp der dokters zelf zijn velen reeds tot homoepathie overgegaan. De hoofdzaak is immers, dat de lijdende menschhieid wordt geholpen. Vele dokters zeggen tot hun patiën ten, dat zij niets hebben, maar het zich alleen verbeelden. Deze inbeelding echter moet worden weggenomen en dit kan slechts langs therapeutischen weg. Hierna ging spreker yan zijn theora- tische beschouwiunjgtem over tot d© prac- 1 tischie proefnetaigneo. Hij verzocht, ü^t

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 4