i.- it-niet ,op zichzelf in de tegen - 1 - -rlcmericn're debatten; het komt meer,, en- ver- ook wel bij andere partijen voor. Het wil ons vóór kbmeïi, dat het aantal voorbeelden wel voor elke partij met een zou zijn te vermeerderenMaar, dat is gaan bewijs, hoe het 1 parlementair debat op lager peil daalt; hoe werkelijke ovier- Ixledingskracht van dife debatten niet meer uitgaat I De discussite over den achturigen arbeidsdag was onder broken door de behandeling der gewijzigde Grodswetsber- ziening. Zoogenaamde Grodwetsherziening, noemde een onzer gróote couranten het, die principieel het beleid van den Pre mier,. dien wij dezer dagen den zandruiter bij abonnement zagen noemen, afkeurde. De wijzigings-voorstellen zijn zonder veel animo behandeld; die behandeling heeft,, als te ver wachten was, weinig opgeleverd; is vrij eentopnig verloopen. De voorstellen zijn er met behoorlijke meerderheid doorge gaan, al bleek van verzet tegen de wijze, waarop hier in de praktijk aan de Eerste Kamer het recht van amendement is tjoegekend. Daarbij' komt, dat het zeer de vraag is of de gege ven oplossing een afdoende is. Immers^ er staat nu geschre ven, d;at in 1923 de gewone wetgever de evenredige ver tegenwoordiging voor de Eerste Kamer moet hebben ge regeld, dalt deze dan automatisch aftreedt. Maar zij blijft in de wet staan,, en wat dus, wanneer het evenredig kies recht niet is geregeld!. Dian zullen er toch noodmaatregelen moeten worden genomen, maar deze moeten, als zijnde wet geving, worden goedgekeurd door de Eerste Kamer zielf, die dan reeds een lichaam is met halve ontbinding per zes jaar. Het lijkt niet de vrqag of de Eerste Kamer deze gewijzigde voorstellen zal aanvaarden. Zoo een weinig is zij er wel toe gjed'wongen. Want evenzeer als men thans aan de Regee ring verwijt in dit geval praktisch aan de Eerste Kamer een recht van amendement te hebben gegeven, evenzeer kan m©n zeggen, d'at deze Kamer haar tegenstand bijna nooit kan vol houden als de Tweede. Kamer ten tweediemale een ontwerp aanntemt. De gewijzigde Pensioenwet is er het bewijs van. De Oppositie in de Eerste Kamer, die deze wet destijds heeft .verworpen, deed duidelijk blijken, dat de wijziging van art. 36 door Minister De Geer aangebracht, .haar allerminst een belangrijk novum voorkomt. Maar toch heeft zij zich bij de iwet zonder stemming neergelegd, omdat men deze niet ten tweedemiale kon verwerpen. En daarop is zij vlijtig aan den begnootingsarbeid getrokken; heeft vrij uitvoerige algemecne beschouwingen, gehouden en de behandeling reeds vrijwel ten teinde gebracht van een viertal hoofdstukken, die van Water staat, Justitie, Financiën en Onderwijs. Belangrijke bescbou- wingen werden daarbij niet gehouden, alleen Justitie leverde teienig aardig juridisch debat op, waarbij bleek dat de dusge naamde Commissie Limburg voor de wijziging van ons bur gerlijk recht meer doet dan men denkt. Belangrijk waren bij dte algemeene beschouwingen de financieel® argumenten, waarbij bleek dat kundige economische mannen als de hee- men Blom jo us en Fokker zich zonder meer op het standpunt stellen, dat niet alleen bezuinigd moet worden, maar dat de belastingen omlaag moeten, wil de industrie kunnen voortgaan te leven. De heer van Lanschot zag den toestand wat hiin- dter duister in; de heer Diepenhprst hield een vriendelijke llede op de werkzaamheden van dit Kabinet. De heer Berg- sma prees die ambtenaren maar de malaise bleef en is door hen niet weggepnaat kunnen worden! PLAATSELIJK NIEUWS. NOORDSCHARWOUDE. „LIEFDE ZOEKT UITVLUCHTEN Het Kleine Tooneel heeft weer lauweren geoogst. Zaterdag trad' het in „Concordia" op, voor een, zouden wij haast zeg gen, uitgelezen publiek. En wij kunnen er direct op laten volgen, dat het weder op schitterende wijze z'n tooneebpeel- kunst beeft getoond'. Voor het eerst werd dit stuk te Noord- seharwoud'e opgevoerd en nu had men misschien meer pu bliek mogen verwachten, maar we moeten niet vergeten, d'at het reed's ver in den tijd is. Wat was het weer een gezellige avond. Het kostelijk spel' deii leden werkte aanstekelijk. Af en toe een teed'epe Lach bij een geestige zet of (een dwaze ver warring. Maar we mpgen toch heusch een woord van lof aan den dokter en de dienstbbde niet onthouden. Daarbij doen wij aan db anderen absoluut niet te kort. „Het Kleine Too neel" voorspellen we nog veel succes met dit stuk, dat in uitnemende handen is gekomen. Want het „Kleine Tooneel" is toch maar een eerste rangs dilettanten-Tooneelg'ezelschap. BROEK OP LANGENDIJK. De heer L. Molenaar te Broek op Langend ijk', zal vanaf 15 Mei een motorvrachtbootdaenst openen van Langendijk 5op Alkmaar. 5 Bij dte bestaande gelegenheden is het wiel' een durf in 5dezen tijd iets dergelijks aan te pakken. De heer Molenaar 5moei dan ook wel een goede verwachting van zijn onderne ming koesteren, en hij schijnt hier alle redten toe te hebben. Welnu, wij wenschen hem een ruime clandïzle. BROEK OP LANGENDIJK. De onderwijzers aan de verschillende openbare scholen De onderwijzers aan de verschillende Langendijker Openbare Scholen zullen probeeren de afdeelimg „Langendijk" van Volks onderwijs, die. sinds lang slapende is, uit haar dommel op te wekken en nieuw leven in te blazen. Zij rekenen daarbij op den steun der nog aanwezige leden en op die der Oudsr- Commissieën. ZUIDSCHARWOUDE. De kinderendie ongesteld waren geworden door het kau wen op pik, zijn gelukkig geheel hersteld. ZUIDSCHARWOUDE. We kunnen mededeelen, dat hoogstwaarschijnlijk de vol- Die man droeg een oude pet van ottervel een kort buis en een blauw voorschot. Hij was gewoon zijne beide! handen boven zijn vooruitstekende buik te kruisen en een kort zwart pijpje te rooken. Dat was de herbergier. Hij scheen als het ware gemaakt te zijn Voor zijne woning, even als de slak voor zijne huisje. Hij en zijne hut pasten volmaakt bij elkander en men zou gezegd hebben dat de een zonder het andere niet bestaan kon. Die man zag er uit als ware hij aan dte gal'ijen ontsnapt en zijne woning, die slechts uti eene verdieping bestond, scheen een dievenhol te zijn. De geheel naakte muren waren niet eens met. kalk gewit. Vier vuile stoomende lampen, op verschillende afstanden op gehangen verlichtte het eenige vertrek waaruit de liut be stond. Een half dozijn kleine waggelende tafeltjes en een en twintigtal houten bankjes maakten met eene oude tapkast bij een uitdrager gekocht, het geheele ameublement uit. Een klein getal ongunstig uitziende personen was in deze herberg vereenigd en dronk een afgrijselijk mengsel van al cohol en spaansche peper;, onder het rooken van pijpjes, ge stopt met fijngesneden eindjes sigaren. De zware walgelijke genöe wteek Prof. Mr. Heeres uit Den Haag hier zal kó- I mJem spreken voor die Deniocratische Partij. ZUIDSCHARWOUDE. I De pret van de Waterleiding hebben wij thans. Gelukkig I dat de zaak flink opschiet e|n dat we droog weer hebben. Het leed zal dan spoedig geleden zijn. i ZUIDSCHARWOUDE. Het bestuur van de afd. van dten J. G. O. B. bestaat uit; I A. Plakman, voorzitster, Oudkarspel; E. Knoop, secretaresse, i Noor-dscharwoude; D. Zeeman, penningmeesteres, Zuidschar- wpude. De af dee ling telt thans 21 leden. UIT DEN OMTREK. ST. PANCRAS. 'Zondag j.l zouden er. 4 bekerwedstrijden plaats hebben, waarvan door niet omkomen van Schoorl 1 en N..V.Y. 1, 2 niet doorgingen. Zoodoende kwamen idan nu uit Zeemacht 3 tegen Heiloo 1 van welke Zeemacht 't overwon met 31; alhoewel Heiloo vloor dte rust sterker was dan zijn partner. Hierfna streden Vrone 1 tegen HrR.C. 5 uit Den Helder, van welke de laatste won met 40, met recht een geluk-bal, verkregen dborldat een speler vah Vrpne 't uitzicht belemmerde van zijn keeper. 's Morgens kwameln de adspiranten 1 van Vrone uit tegen Vrome 3 en klopten dïe met 21. Vpor de 2de ronde komen dus uit: H.R.C. 5 tegen Helder 4, Alc-Vigtr 4 tegen 'B.SV 2 en S.V.S. 1 tegen Zeemacht 3. UIT DE HOOFDSTAD. VALIES GESTOLEN. Een Amerikaansche dame, die zich Woensdag vajn he't Centraal station per auto naar een hotel liet vervoeren, miste uit baar bagage eten vajliies met een inhoud', welke, naar zij aan de politie meedeelde, een waarde van f 3000 vertegen woorüigde. Later bleek evenwel dat een halssnoer en andere kostbaar heden, die de dame in het valies aanwezig dacht, in een anderen koffer gepakt en dus nog aanwezig waren. De waardp van de goederen welke zich in het vaiies bè- vbndlen is niet groot. Tot dusver is nog niet opgelost bote en waar het valies, dat van het Clentraal Station tot het hotel djoor vele handen is gegaan, is zoek geraakt. DIEFSTAL. Uic een bestelhuis aan den Nieuwe Zdjds Voorburgwal is een pakket ontvreemd inhoudende een zilveren beker, twee gouden ringen en een gouden horloge met vier briljanten. BEROOVINGEN. In een huis op dien O. Z. "Achterburgwal is iemand be roofd van f 40 en 3 pnd. sterling. In ^en perceel op den Zeedijk is iemand beroofd' van f25. In 'een huis op de Kei zersgracht is iemand, die zich daar met een vrouw had afge zonderd, op Woensdag- en op Vrijdagavond beroofd van f35, en van een portefeuille met een pas en eenige papieren. Vrijdagavond is hem bij het verlaten van (dit perceel tevens Ide hoed van het hoofd gerukt. ZAKKENROLLERS. In een winkel op den Nieuwendijk is ©en dienstbode een portemofnnaie met' f 181.75 ontrold: In een winkiel aan dje Vijzelstraat is aan een dame een por- tembnnaie met f 12 en een gouden armband ontrold. BINNENLAND. DE BLOEIENDE BETUWE. Dte pruimenbloei is afgeloopen, maar sommige late kersen staan thans in bloei. Indien er geen nachtvorsten komen en het weer overdag zacht blijft, zal de bloesem der, meikersen en peren aan het einde der volgende w©ak volop uit zijn. Sommige perenboomen geven nu reeds een prachtigen aanblik. De ap pelbloesem belooft schitterend te zullen worden, doch deze komt eerst over een 14 dagen. („Tielsch NwsbJ."). NACHTVORST. In Friesland beeft het Zondagnacht nog vrij wat gevroren. Vooral dje jonge aardappelplanten hebben geleden. HET REISZEISOEN Blijft voor dte vacamtie in Nederland, zoo raadt de „Haag- sche Post". „Gaandeweg vermeerdert het aantal voortiaekenen dat de malaise aan het wijken is; maar wij moeten nooit verzuimen haar, telkens wanneer zich daartoe een gelegenheid voordoet, een duw te geven in de richting van den afgrond waarin wij haar gaarne zouden zien verdwijnen. Zulk een gelegenheid hebben juist thajns tal van landgenoo- ten, n.l. degenen, die omgaan met vacantiegedachten. Men houdie zooveel mogelijk geld in het land door zijn vacantie in 'Nederland te slijten; er is alle kans dat de dan gespandeerde guldens op de eene of andere geheimzinnige manier weder geheel of gedeeltelijk naar eigen zak terugkeeren. Als gij naar het buitenland gaat, is die kans nihil. Bovendien is van het buitenland de goedkoopte af. zelfs van 'dat deel waar Marken en Kronen gaaln; enorme prijsver- hoogingen, toeslagen en vreemdelingenbelastingen hebben er een einde aan gemaakt. Ik ka!n daarvan medepraten. De laatste zes maanden heb ik de meeste landen van Centraal- en West- EE uno pa bereisd; en ik heb een gevoel alsof ik persoonlijk de halve schadeloosstellingen heb betaald, in den vorm van Zuschlage, taxes de luxe, enz. I Zulke reizen zijn alleen goed' voor beden die, nog niet tevre den met de belastingen welke zij in patrja betalen, er prijs op stellen ook' nog bij te dragen tot die hunner goede buren. Wie dat niet wenscht, blijve bij honk. rook hiervan vulde de geheele ruimte en maakten de lucht ttotaal ongeschikt, voor andere longen, dan die van de habi tués van dergelijke plaatsen. Te midden van 'dien damp flikkerden flauw de vlammetjes der lampen, die elk oogenblik jop het punt schenen vah geheel uit te gaan. Twee mannen, aan etene tafel in een hoek gezeten, voor dien te zamen op zachter! toon een levendig gesprek. Een van die twee was een groote kerel met breede schouders, ge kleed in een blauwen kiel. De andere was een tamelijk knappe jongen met zekeren opzjichtigen doch smakeloozen zwier ge kleed. Beidjen zijn ons reeds' bekend. De eerste heette Honigbij,' de andere Ripainsel. ,,'t Komt mij vopr,", sprak Ripainsel, tot zijn makker, ,dat Vlieg - in -de -w ind zich nog al lang laat wachten". „Dat bewijst diat hij zijn werk met nauwgezetheid doet", antwoordde Honiglbij. „Overigens heeft hij. óns eerst ten elf ure besteld.. Hdj komt dus niet te laat; maar wij komen te vroeg". „Zajt gij wel zeker,, Honigbij, dat Vlieg-in-de-wind trouw is en ons geen strik spant?" IMaar onze hótelhoudters, onze sporen, boptten, taxi's moeten dat zoo aanlokkelijk mogelijk maktenvooral de hóte]s Reeds verlaagden zij, en de' restaurants, aanmerkelijk hu i prijzen, met SCheveningen voorop. Ook al hebben zij, na, ieder weet, hooger exploitatiekosten, zij moetien telkens mal I weder aan h/et piekeren over verdere verlaging hunner tarieven Vooral ten opzichten der bijkomstigheden, die het meeste et gereis wekken. Zooals-- bij voorbeeld een kop koffie of thea die toch heusch wiel voor wat minder kan dan voor de veell gevraagde twee kwartjes". - DALENDE GRONDPRIJZEN. De Frnesche Maatschappij van Landbouw heeft weder gege vens verzameld betreffende de koop- en huurprijzen van landerijen in Friesland in 1921. We ontle-enenadaaraan het v0; gendle Klei-bouwstreekdte koopprijzen zijn gedaald met pl„m. f™ iper pondemaat (ruim 36 Arej; de huurprijzen bleven dezelfd j hier iets hooger, diaar iets lager. j Zware weilanden: de koopprijzen iets gedaald, pl.m. f I per pondemaat. In de afd. Leeuwarden werd het land no verkocht voor f1200f1700 per pondemaat; de huurprijzei biteven vrijwel gelijk, n.l. pl.m1 f 100 per pondemaat. Lichte weilanden: koopprijzen gelijk gebleven, evenals huurprijzen. De zandgronden en de wouden: koopprijzen op hetzielf<l( peil, de huurprijzen bleven vrijwel gelijk, die van bpnwlande; daalden iets. DUITSCHE MARKEN IN NEDERLAND. De handelssecretaris van het Engelsche gezantschap in Ne dêrjand, geeft in de Board of Trade Journal een raming va bet Marken-bezit in Nederland, dat hij met 17 milliard Duit sche Marken aangeeft. Omgekeerd beeft Duitschland een aan zienlijk te goed in Nederlandsche' valuta, hoofdzakelijk iB handen van d' delf Duitsche in Nederland werkende bank instellingen. WAAR IS BABY WELKOM? Wij lezen in „De Schakel": Op het aanmeldïngsbureau vooi 'ongehuwde moeders vervoegde zioh een dame met haar doch ter. De laatste, kind' haast nog, was zooeven ontslagen ui' een kraam vrouwen-kliniek. Haar borelingske, tien dagen oud droeg zij in de armien. Onmiddellijke opneming bij pleegou diers werd voor de baby gezjocht. De vraag der ambtenares pf d'e ongehuwde moeder, dan niet met haar kindje bij haar ouders kon blijven wonen werd ontkennend beantwoord. Angst voor dte schande had de jongte vrouw tot nu toe het gebeuren geheim doen houden en haar ouders wilden absoluut niet d'at het moederschap hunner dochter, de beschaafde kantoor! juffrouw, nu toch bekend' zou worden. De jonge vrouw, hoe- wiel haar hart bloedde bij de gedachte haar kind te moeten scheiden, stemde, geen anderen uitweg ziende, in de uitbeste ding toe. De ambtenares, overtuigd ,als zij was, dat in dit geval een betere oplossing mogelijk was, sprak ernstig met beiden -en slaagde er in bij haar de liefde te doen zegevieren over het fatsoensbegrip. De jonge vrouw zou, met haar baby, weer terugkeert in het ouderlijk huis. Het gebeurde zou niet langer een geheim blijven. Eindelijk zou de jonge moeder verlost worden van dien schrikkelijken angst en vrees. Van lieverlede zouden buren en anderen het gewaar wonden en zouden et zeer zeker nog moeilijke dagen volgen. Maar, als de liefde dter moeder voor haar baby dagelijks toeneemt, zullen die moeilijkheden gemakkelijker overwonnen worden isn zal de begane misstap een grpote levensles zijn, die een levenstaak met zich brengt, waaraan dte moeder zich, alles trotseer end; zal wijd'eh. NIEUWSTIJDINGEN. TEGEN VLOEKEN ENZ. Volgens dte „N.R.Ct" heeft wegens voorgekomen wanor delijkheden de gemeenteraad van Lichtenvoorde (nabij Win terswijk) besloten, in het reglement van orde der raadsverga d'eringen die bepaling op te nemen, dat het den raadsleden |ge durende de zitting verboden is te vloeken, bastaardwoorden te gebruiken en onwelvoegelijke taal te bezigen. VLASFABRIEK TE DINTELOORD. Er word't medegedeeld, dat de -afgebrande vlasfabriek te Dinteloord weer zal opgebouwd worden, ondanks de niet zoó schitterende vooruitzichten op het oogenblik van de vlasteelt. Men zal thans met de bereiding voortgaan, zoover dat moge lijk is en vooral 'voor dten arbeidende stand is dit een mooie beslissing. DIEFSTAL. Te Rotterdam vermiste de meubelhandelaar v. R., reeds lang meubelen uit zijn magazijn in de Kipstraat. Nauwkeurige controle bracht niets aan bet licht. Gisteren kwam de poli tie ter oore dat in het Oosten der stad een tweedehands meubelwinkel gekomen was, waar vermoedelijk de gestolen goederen verkocht werden. Daar heeft de pplitie 12 buffet ten, 6 fauteuils, verscheidene stoelen ^Ismede andere goe deren, in beslag genomen, die all lefcjbor den eigenaar wer den herkend. In verband met dezen diefstal zijn aangehou den en in.bewaring gesteld de expeditie-chef S. en de voer man J„ die reeds in dienst van de firma waren geweest, docli ontslagen waren wegens oneerlijkheid', terwijl voor heling der goederen aangehouden werd de meubelhandelaar in wiens huis dte gestolen goederen in beslag genomen veerden en diens aanstaande schoonzoon, een 20-jarige stoffeerder. Ér is een waarde van ruim1 f 4000 in beslag genomen. DRIFTKOP. Zondag maakte de Arbeiders Jeugd Organisatie der S.'D.A. P;. 150 meisjes en jongens, een wandeling buitien Zwolle. Toen een landweg, verboden terrein, volgden en over een hek „Hoe komt u dat in de hersens en waarvan verdenkt gij hem?" „Van het met den Van Girijp eens te zijn". Waartoe zou hem dat dienen?" «,Om ons in een val te laten loopen, waar- wij onze 'huid zouden laten zitten". „Welk belang zou hij daarbij hebben?" „Wel, hij zou zich zijn verraad' door vader Van Grijp la ten betalen". Honigbij haalde de schouders op. „Armie Ripainsel, gij zijt gek van avond", sprak hij; we zenlijk, ik herken u niet. Vlieg-in-de-wind is een brav-e jongen, eln ik zou voor hem als voor mijzelVen instaan. Bovendien, er is. duizendmaal meer voordeel voor hem aan verbonden als hij ons helpt dien ouden vrek eenige weinige kroonien a'f ie bedelen, die hij nog slechts met moeite geven zou". „Zoodra gij voor Vlieg-in-de-wind instaat, ben ik gerust. Gelooft gij dat wij veel geld zullen vinden als het gelukt?" „Daar is geen twijfel aan. Er moeten stapels goud en hopen bankbriefjes in dat huis zijn, zonder het zilver en (de ju- weelen nog mede te rekenen".

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2