NI KI WE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 60. liTESIS, TELEPHiQK 52 Zaterdag 13 Mei 1932 la Blad 31e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. II. KEIZER. LAMIJKER COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEMENTSPRIJS REDACT BUE-UITGEVEE BUREEL: ftfoordscliMrwoucle. PB IJ 8 DER AD.YEBTENTIjSN: V»h 1—5 regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. Groots letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieven rechtstreeks san den Uitgever. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. AANSLUITING WATERLEIDING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente ZUIDSCHAR- WOUDE deelen mede dat een buizennet voor waterleiding vanwege de provincie in deze gemeente wordt gèl-egd,, overeen komstig een door den Raad goedgekeurd plan. In verband hiermede heeft de Raad in de bouwverordening eene bepaling opgenomen,, volgens welke elkle woning, binnen veertig meter van het buizennet gjelegen,. aan het net moet worden aangesloten. Alleen zij, die ten genoegen vain Biurgemeestter en Welhou- Aders, de Gezondheidscommissie gehoord, kunnen aantennen, da,t voor hun perceel onder alle omstandigheden genoeg en goed drinkwater aanwezig is, kunnen ontheffing der a ansluit - verplichting, bekomen. Die toepassing dezer bepalingen beteekent, dat op huiseige naren de verplichting rust, hunne woningen aan de water leiding te doen aansluiten dan wel aan Burgemeester en Wethouders te verzoeken op grond van bovengenoemde uit - zoldering, van aansluiting vrijgesteld te worden. Dit ver zoek moet dan verzegeld van de noodige deugdelijke gegevens vóór 20 Mei a.s. b'ij het Gemeentebestuur worden ingezonden. Onder dergelijke gegevens worden verstaan De uitkomst van een volledig chemisch en Bacteriologisch onderzoek van het b'ij de woning beschikbare drinkwater, door een alleszins bevoegd deskundige, en het bewijs, dat al tijd de benoodigde hoeveelheid water beschikbaar is geweest. De monsters water, voor het onderzoek benoodigd, moeten genomen worden in tegenwoordigheid van aen ambtenaar der gemeente en door hem verzegeld De kosten van het onderzoek zullen hoogstens TIEN gulden bedragen. Zuidschar.wioude, 4 Mei 1922. B,. en W. voornoemd: VAN SPENGLER, Burgemeester. S. PARMA, Secretaris. REVUE VAN DE WEEK. Die lente is eindelijk naar het schijnt, „definitief ge arriveerd" en de „trek" naar de in vollen pracht bloeiende bollenveldeh der Haartemsche buurt heeft zich geopenbaard. Het voorjaar bracht ons verschilLendle „Wonderdokters" niet Prof. Otto-Otto voorop, en zij reizen triumfantelijk wonder baarlijke genezingen doend, door het land. De „publieke aan dacht is op hen gericht, en er is reden voor het vermoeden', dht deze dingen, waarbij ook onze matcbende voetballers de met 21 geëindigde Nederl.Belgische worsteling - een zeer voorname plaats bekleeden, misschien in nog sterker ma te de belangstelling van Jan Publiek genieben dan de Haag- sche Binnenhoffers, senatoren en Lagerhuiziers,- die nu ook een fel vermoeden wedstrijd houden, met de eindpaal ïnzichi. Verzekerd wordt, dat op 23 Mei a.s. de candidaatstelling voor die Tweede Kamer zal geschieden. Alle voorbereidende maatregelen zijn in gang; de hoogbejaarde Prof. OppenIveim heeft zijn taak van Voorzitter van het Centraal stembureau neergelegd. In zijn plaats in de Staatsraad Mr. Struycken op getreden. Weldra zal dus nu de bel wonden geluid, het sein gegeven voor den grooten politiek en „streepte Chase van niemand den uitslag durft voorspellen en die ongetwijfeld treffende „verrassingen" zou kunnen baren. L De Tweede Kamer van 1918 heeft nog slechts enkele verga deringen voor de borst en de „atmosfeer" wordt er natuur lijk allerbedenkelijkst zwoel. Het voorstel tot wijzigmg van de Arbeidswet heeft in de afgeloopen wieek herhaaldelijk tot on stuimige tooneelen aanleiding gegeven. De verwerping van bet soc. democratisch voorstel (met 46—39) om maximum cei spreektijd over dat ontwerp te bepalen op een uur inplaats wan driekwartier, gelijk president Kooien wenschte, berokkende reeds een orkaantje. Tusschen de dropjies door keurde oe Kamer dte Boschwet goed en besliste dat die colleges van zet ters en de 'schattings-commission in de gewijzigde w-t op de directe belastingen, - zullen blijven besteam Ikzal ter mij toe bepalen, het resultaat van de ampele disoussi« -aan- te stoppen. Hét zeer belangrijke artikel dér nieuwe Arbeidswet bteaplmd dat voortaan niet langer in fabrieken en werkplaatsen dgn 31/2 uur per dag en 48 uren per week mag gew. b goedgekeurd. We zijn dus gekomen van de 45 uo- o n. 48 uren-week, met behoud van den vrijen Zaterdagmiddag Verdwenen - ingetrokken of wel verworpen - zijn voorstel om inwonende kinderen boven de 18 jaar ui u dj wet te laten vallen, alsmedfe om hetzelfde te dam bakkers-patroons. En ook het voorstel dat den mimster Ka^t zou hebben geschonken om gedurende stwee 10 Phendhg in te voeren als de? toestand onzer nijverheid dat vorderde. Dat alles is van de ba an De kern, het hart van de voorgedragen wijziging is dus door „dé Tweede Kamer in" veiligheid gebracht. Ook de jongste wijzigingsvoorstellen be treffende de grondwetsherziening zijn er door. De F.eerste Kamer heeft er al Voorl'oopig Verslag over uitgebracht, en het staat oindanks gemopper van enkele onverzoenlijke se natoren vast, dat zij weldra doorVHM. zulten kunnen be krachtigd. Het voorstel Troelstra ipt afschaffing der Eerste Kamer zonder dat tevens referendum werd voorgesteld, gelijk de Vrijheidsböniders begeerden, is1 natuurlijk verworpen. Nu heeft de Tweede Kamer nog een berg dihsigheden af te doen. Besloten is o.a., dat het ontwerp-Abr. Staal- ,man om dte invoering der Tabakswet nog uit te stellen, wiel zal wioifdien onderzocht in de sectiën, z.a. men' weet is de invoe ring dier wet op 1 Juni a.s. reeds bij K.B-. vastgesteld. Men kan zich dus voorbereiden op een onvermurwbaar „non pos sum" van Minister De Geer. De Kamer moet nog afdoen de Landbouw-Ongevallenwet. Geen peuleschillentje. De heer Wintermans had ook nog de Jacht op „het lijstje" willen plaatsen, doch deze toeleg mis lukte. Etn d'an is er de interpellatie, Ketelaar over het plan dér Regeering pm de salarissen der Rijksambtenaren naar men verzekert met 10 procent te verlagen. Men is bij Minis ter- De Geer op audiëntie geweest om te trachten Z. Exc. van Financiën uit zijn tent te lokken. Minister De Geer ant woordde in lichtelijk ontwijkende termen maar wel kreeg men dten indruk, dat hier zeer stellig van meer dan „vage ge- ten" sprake is. En dfe oppositie, de wrevel in die kringen van Rijkspersoneel over het weinig verkirikkelijke- voor ui zicht van verminderde bezoldiging is met den dag stijgende. De Senaat vergadterde onider leiding van zijn nestor, den 81-jarigen Mr. Reekers, bij ontstentenis d'oor ziekte, van praeses-generaal van Voorst. De Pensioenwet voor Burgerlijke ambtenaren me* 'het nieuwe artikel dat mogelijkheid biedt om d'e pensioens-pre mie op dé ambtenaren te verhalen, is zonder slag of stoot goed gekeurd, waarna de Eerste Kamer lustig en rustig algemeen® beschouwingen ging houden, in Mei-maand 1922 over de Staatsbegrooting voor dat jaar. i Intusschen zijn Financiën, Justitie en Wterstaat gelukkig reeds afgedaan. Minister Konig deed de aankondiging, d|e verblijdtende, dat er dezen zomer goiedkoopere vacantie-kaar- ten zulten verkrijgbaar gesteld'. Het is prachtig, doch wan- I neer hét waar is dht deze kaarben resp. f 10, f 7.50 en f 5.voor i een réis zulten kosten, dan is het werkelijk-goedkoope voor de meeste trajecten toch ver te zoeken. De nieuwe Katholieke "Partij heeft candidaten geprocla meerd, doch een der organen van de roomsche pers b e vat tie een officieuse mededeeling, dat het Vaticaan deze splitsing „betreurt". Men mag aannemen, dat deze waarschuwing voor bloei en levenskracht van de Graep-Swane uitermate gevaar lijk zal zijn. i Van het nieuws der „piolitiekekiesmarkt" stip ik voor het oogenblik slechts aan dat de Komiek Klaas Driehuis, de uit verkorene der rapailleparty, zich voorbereidt op het. zingen van een oolijk lied, zijn „program" als Kamercandidaat vertolkend. Allicht krijgen we dus in het Lagerhuis van 1922 soli en d'uetten, comische en ajidsrej ter afwisseling van de gesproken redevoeringen. Overstelpend is het getal tijdingen over plannen en maatre gelen to' bezuiniging, door Vader Staat te nemen. Een ont werp herziening van de Lager onderwijswet is bij den Raad van State. Het beoogt een besparing van 15 a 20 miliioeri op uitgaven D.O. De Staatsbegropting voor 1923 zal zeer eige naardige surprisis kunnen brengen. Die afgeoopen week werd gekenmerkt door tijdingen ovier zeer ernstigen was van den Rijn door toevoer van watervloed uit de Duitsche streken. Voor enkele gewassen juist jn dezen tijd des jaars een allerdroevigst gebeuren. Te Scheveningen werd' de Tweede Internationale Automo bielen-tentoonstelling geopend. Dewelke toonde, hoezeer, de „tufkar" dte veelbewonderde en tie.ens zeer gehate, de vu- jrige belangstelling onzer tijdgenoten trekt. Dien 27 a.s. zal de „Batavier 5" zee kiezen, naar Noorwegen. Miet aan boord' onze 'Koningin met een Prins-gemaal en prinses Juliana. Het Ko ninklijk gezin kiest dus den vroeg-zomertijd -gedurende vijf weken denkt men uit te blijven voor den jaarlijkschen vacan- tie-tocht. Het is aan te nemen d'at H.M. den vroeg-zomer heeft gekozen voor d'e reis met het oog op de „besognes", die de afloop der naderende verkiezingen allicht voor het hoofd vam Staat kunnen brengen, hare aanwezigheid in het land dan vereischend. De jongste misdadigheidsrubriek is weer buitengewoon rijk en bont. Er is te Amsterdam, het inbrekers-bedrijf der fa milie Grootveld', en een geheimzinnige inbraak, bij een bank directeur, welke de aandacht der autoriteiten schijnt te trek ken. Er is de Haagsche vluchteling-bapkroetier Wagner, door België uitgeleverd en in Den Haag „eingesperrt". Er is een allerzonderlingst messengevecht op de zooveelste verdieping van een Amsterdamsch perceel gevoerd tusschien een make laar en een architect, blijkbaar door „gouddorst" berokkend, een zedenschandaal in het schoonlandeüjke Hilversum; dief stal van 1000 pd. st. uit een aangeteekenden brief, voor een Rotterdamsche Bank bestemd. Er zijn diverse gevallen van strandtoof volgens de oude herleefde „mathode" van Car touche en Schinderhannes. En elke dag brengt nieuwe berich ten over smerige individuen, die buitenwegen voor volwasse nen en voor kin 'eren gevaarlijk makend, van beroovingen, gepleegd in beruchte perceelen. De adressen zijn overbekend^ worden voortdurend gepubliceerd. Toch wagen telkens weer zotten, die aanzienlijke sommen bij zich hebben zich in zulke holen en krotten. Verdienen zij dan iets ebters dan sciiaè iep schande". Tot de Personalia der jongste week behoort de benoeming van den heer Van Asbeck, oud-gouverneur van Suriname, tot gezant in Mexico, van den oud-minister Pleyte tot gezant te Rio-de-Janeiro. En de jongste doodenlijst bevat de namen van oud Staats raad admiraal Ten Bosch en van den bekenden letterkundige Ary Prins. Uit Winsterswijk kwam dé mare, dat in die streek steenzout lagen zijn aangeboord. De tooneelverbanders hielden te Utrecht hun 53-ste jaar vergadering. En uit de rede des voorzitters Jhr van Riemsdijk bleek, hoe in Plankenland de misère van de crises, welke iwij doöifeVen. hard wordt gevoeld. De heer van R, gelooft, dat Ver laging der prijzen de belangstelling voor-het tooneel zal doen opleven, dé concurrentie met de cinema vermakelijkheden. Plet -besef, dar dure, gepeperde tarïeVen niet tot een goed winst saldo zal kunnen leiden, .begint gelukkig al meer yeld tie winnen. Een der weinige lichtpuntjes in de duisternis/ BUITENLAND'. De conferentie te Genua blijft, ondanks het fieit dat ze hu reeds een maand duurt (10 April is zij aangevangen), nog immer dé belangstelling van d egeh-eete wereld trekken. Dit reeds bewijst voldoende, het belang .van deze resultaten. Zien wij den toestand goed in, dan moet deze thans aldus bescnouwd worden: Lloyd George wenscht de conferentie tot telken prijs te doen slagen, hoe gering ook de resultaten in werkelijkheid zulten zijn. Moreel moet de Conferentie tot eiken prijs een suc ces worden, want een mislukking zou volgens de voorstan ders van den wederopbouw van Europa, dat zijn zij, die het Verdrag met Rusland willen en Duitschland willen helpen een dusdanigen terugslag voor Europa hebben, dat het herstel in de eerste tientallen jaren bijna niet mogelijk zijn. Frank rijk 'en België staan op een ander standpunt, wenschen geen verdrag met Rusland, alchans niet een Verdrag, waardij niet alle vroegere Russische verplichtingen erkend: worden. In hoofdzaak betreft het hier de schulden van voor den oorlog en de teruggave v,an de inbeslag genomen particuliere eigen dommen. Op dit punt dreigt de Conferentie te zulten stranden. De eerste dagen van deze week hadden voortdurende bespre1- kingen plaats tusschen de Russische delegatie en Lloyd Geor ge, die eveneens meermalen met Wirtben Rathenau overlegde, Het schijnt, dat de Duitsche delegatie bemiddelend wil op treden en de Russen tot een toegeven op enkele essentielé punten wil overhalen. Schanzer, de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Za ken. schijn; te bemi delen inzake het teéningsvraagstuk. Rusland wil drie milliard goudroebel voor den wederopbouw en het is begrijpelijk, dat vooral Frankrijk en België niet veel voor een dergelijke onderneming voelen. Geruchten over een breuk tusschen Engeland en Frankrijk zijn van beide kanten tegengesproken. Officieel zijn zij inderdaad niet verbroken, doch er is toch zeker geen sprake van dat de vriendschapsband tusschen beide landen nog zoo i hecht is, als Barthou wil doen voorkomen. I Deze week schijnt de crisisweek te zulten zijn en wij moeten afwachten, wat ze ons brengen zal. In Ierland is eindelijk tusschen beide partijen leen wapenstil stand zonder termijn gesloten, zoodat hiér voor d ezooveelste maal een einde is gekomen aan de vijandelijkheden. Men hoopt in Londen ten zeers.e, dat zij niet hervat zulten worden. TWEEDE KAMER. DE SALARISSEN DER RIJKSAMBTENAREN. I Aan het verslag der avondzitting van 11 Mei,, voorkomende in „De Courant" van 17 'Mei, ontleenen wij het volgende: In deavondvergadering heeft de heer Ketelaar (V. D.l zijy interpellatie gehouden in zake de voornemens de regeering met betrekking tot de ambtenaars-salarissen. Aanwezig 20-leden. Hij wees er op, dat er onder de ambtenaren grpote beroering bestaat. De wildste geruchten hebben die ronde gedaan: in de pers werd zelfs een vermindering van 20 procent gepubliceerd. In ieder geval is reeds als vaststaand gebleken, dat Je regee ring overweegt de wijziging van art. 40 van het Bezoldigings- besluit.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1