NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 57. IBTERC. TELEI*H«Ofe 52 Dinsdag: 16 Mei 1928 Blad 31e Jaarlaag per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. LAMDIJKER COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNKMENTBPBIJB REDACTEUR-UITGEVER BUREEL: Noordscharwoude. PBIJ8 DEK ADTEBTENÏIÉH: Vam 1—5 regels 75 ct., elke regel meer 15 ct. Sroote letters of vignetten worden naar plaatsroimte berekend Brieyen reohtsireeki aan den Uitgeyar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van ZUIDSCHARWOUDE mlaken bekend, dat dé op 22 Maart j.l. vastgesteld2 kiezers lijst, zooals deze thans luidt, tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin ten ge volg© van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijsc be velen te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de SECRETARIE der gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling' der kosten, verkrijgbaar. Zuidscharwoude, 15 Mei 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN: SPENGLER. Burgemeester. S'. PARMA. Secretaris. VRIJSTELLING VAN DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van ZUIDSCHARWOUDE brengc liet vtojglende ter kennis van belanghebbenden. De Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrijstelling, t© weten: a. broederdienst; b. kostwinnerschap C. persoonlijke onmisbaarheid d'. het bekleden van een geestelijk of een godsdienstig- mienschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt; te. Verdrag; f. aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschillende artikelen der wet is geregeld wat als zulk een reden van vrijstelling in aanmerking komt. Het voor naamste vap de daaromtrent bestaande bepalingen wordt hier onder voor elke reden afzonderlijk vermeld. De vrijstelling, verleend' om een der onder a, b e!n c genoem de redenen, geldt niet in geval van" oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Hetzelfde kan ook van toepassing worden verklaard op de vrijstelling, verleend om de onder f genoemde reden. Aanvragen vain vrijstelling. Wie vrijstelling wenscht aan te vragen ,,moet zich daartoe in den regel wenden tot dén burgemeester van de gemeente, voor welke de belanghebbende voor den dienstplisn inge schreven is, Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secretarie van d egemaente mondeling aanvragen de noo- dige bewijsstukken op te maken of zoodanige stukken in leveren, een en ander zooals hierna nader is aangegeven. De burgemeester zorgt, dat de stukken worden gezonden aa nde autoriteit, dei over het verleenen van vrijstelling hieeft Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een be wijs afgegeven aan den persoon, die de aanvraag doet. Beslissing omtrent vrijstelling. Omtrent vrijstelling wegens broederdienst wordt beslist door Gedeputeerde Staten. .Omtrent vrijstelling wegens een andieire reden wordt beslist door den Minister van Oorlog of, als Itier iemand betreft die voor die zeemacht bestemd of bij de zee macht ingelijfd is. door, den Minister van Marine. Beroep. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak ->taat be roep open bij de Koningin. Hieromtrent worden nadere me- dedeelingen gedaan, bij de bekendmaking van de uitspraken. Broederdienst. Bij dte dienstplichtwet is ais beginsel aangenomen, dat uit iéder gezin niet meer dan één zoon behoeft te dienen. Hiet kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrijstellingen, door afkeuring enz. niet genoeg personen overblijver om rot gewoon dienstplichtige bestemd te wjorden. In dat geva. kun nen ook de voorloopig-vrijgestekien, voor zoover ndogig t gewoon dienstplichtige worden bestemd. Voorloopig vrij gestel worden in het algemeen diegenen, die behooren tot een getal broeders, waarvan de helft of, bij een oneven getal, de kieinsor stte helft nog niet gediend heeft, no'ch tot gewoon dienstplich tige bestemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend am den ingeschrevene, wiens broeder gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzcesohe weermacht. Onder broeder wordt verstaan de wpttige broeder of wettige haü- Ais6 broederdienst komt 'slechts in aanmerking de dienst van den broeder, die: - a. gedurende tnn minste vijf en' een halve maand maand gerekend op 30 dagen - in werkelijken d-enst is ge weest of, indien hij als dienstplichtige een eerste oefenong van korteren duur te vervullen had, deze oefening heeft vol a b. militair pensioen geniet of heeft genoten; c. gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. De tijd, door dienstplichtigen gedurende den werkelijken' dienst met verlof doorgebracht, wordt niettemin als werke lijke dienst beschouwd, met uitzonderling van de tijdvakken! I ivan genoten verlof, die langer dan 14 achtereenvolgende da- I gen hebben geduurd. De duur van de verbintenis van een vrijwilliger wordt als i werkelijke dienst beschouwd, voor zoover betreft den tijd, vertoopen van den dag van opkomst in werkelijken dienst tot en met den dag, waarop hij met groot verlof vertrekt bf uit den dienst woiidt ontslagen, uitgezonderd den tij i van ongeoorloofde afwezigheid en van desertie. Ook te zijnen aanzien geldt het bepaalds in het vorige lid. I Dienst bij de landmacht, vervuld krachtens een verbinte nis bij den vrij willigen landstorm, wordt slechts als werke- lijke dienst beschouwd, indien de vrijwilliger beeft voldaan aan de eischen van vooxgeoisfendheid, bedoeld in art. 1, eerste I lid, j, der wet, en een verbintenis heeft aangegaan, waarbij hij op zich heeft genomen gelijke verplichtingen tv zullen vervullen als op gewone dienstplichtigen rusten; in dit geval wordt hij geacht vóór den dag, waarop hij aap bedoelde eischen bleek te voldoen, vsir maanden werkelijken dienst te hebben vervuld. Dit geldt niet ten aanzien van dienst, door land- stormvrijwilligers bij de landmacht vervuld vóór 1 Ma.vv 1922. Voor zooveel dézen dienst betreft, komen van de dagen, waar op geen andere werkelijks dienst werd verricht dan het bij wonen van oefeningen, alleen de vervulde o©£eningsuien in aanmerking en tellen acht dézer ujen voor een vol etmaal; de overige dagen waarop de vrijwilliger vóór 1 Maart 1922 irr7eitelijken zin dienst beeft gedaan, komen als volle da gen werkelijke dienst in aanmerking, h Met den dienst, door een broeder vervuld, wordt gelijk - j gesteld de dienst, vervuld door een ingevolge de vet voor den broeder gestelden plaatsvervanger bij de militie. Dienst als plaatsvervanger bij de militie geldt niet tot vrij- i stelling van den broeder van hem, die als zoodanig optrad. I Dienst als nummerverwisselaar bij de militie geldt niet als I broederdienst. De dienst, krachtens een vrijwillige verbintenis vervuld door een plaatsvervanger of nummerverwisselaar ge durende zijn diensttijd als zoodanig, geldt niet tot vrijstelling van een biioeder van hem, door wien de dienst is vervuld. Indien van een aantal broeders meer dan één een voor bïtaederdienst geldigen dienst heeft vervuld, wordt hij, op wiens dienst de aan een broeder verleende vrijstelling is ge grond geweest, niet zielf wegens broederdienst vrijgesteld. Ingeval het onzeker is, op wiens dienst de vrijstelling is ge grind geweest,, wordt de oudste dér broe diers, die een voor broederdienst geldigen dienst hebben vervuld, en bij gelijken ouderdom hij, die het eerst in het alphabetisch register werd vermeld, beschouwd als degeen, aan wiens dienst het recht op vrijstelling werd ontleend. Indien twee of meer broeders voor eenzelfde lichting tot gewoon dienstplichtigen bestemd zijn, wordt, tenzij zij onder ling anders overeenkomen, de oudste hunner en bij gelijken Ouderdom hij, die het eerst in het alphabetisch register werd vermeld, beschouwd als degeen, wiens dienst zoo deze voldoe! aan hetgeen in hiet tweede lid is bepaald nacht op vri.istelling voor de anderen oplevert. Het aanvragen van vrijstelling wegens broedlerdienst 'moet door of vanwege den ingeschrevene bij den burgemeester geschieden ussc'hen 16 en 31 Mei van htet jaar, waarin hei inschrijvingsregister is gesloten,' bij voorkeur op den bij, oepn- bare kennisgeving bekendgemaakten dag. Ontstaat het recht |bp Vrijstelling eerst na 16 fylei van dat jaar, dan geschiedt dé aanvraag binnen 14 dagen nafdat dit recht is ontstaan. Door of vanwege den ingeschrevene wordt gezorgd, dat bij het aanvragen van dé vrijstelling tegenwoordig zijn .twee ge- tuigien, die meerderjarige personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de inge schrevene behoort, voldoende bekend zijn, Bij uitzondering kan het opmaken van dte veneischte verklaring geschieden door den burgemeester vajn een andere gemeente of in hel buitenland' door de burgerlijke plaatselijke overjieid of een iconsilairen- ambtenaar. Voor het opmaken van stukken betreffende vrijstelling we gens broederdienst, wordt ter Secretarie dezer gemeente in bet bijzonder zitting gehouden tusschen 10 en 12 uur voor middags op Maandag 22 Mei a.s. Te allen overvloede wordt nog opgemerkt, dat hij, die nog geep recht op vrijstelling wegens broederdienst heeft, door dat de dienstplichtige of vrijwillig dienende broeder nog niet of nog niet lang genoeg in werkelijken dienst is geweest, als nog vrijstelling kan aanvragen binnen 14 dagen nadat de voor broederdienst veneischte werkelijke dienst is volbracht. Hij, voor wien na den gewonen tijd recht op vrijstelling ont staat, doordat een broeder militair pensioen verkrijgt of gedu rende zijn werkelijken dienst komt te overlijden, kan even eens vrijstelling aanvragen binnen 14 dagen nadat dit geval zich voordoet (een en ander geldt alleen voor hen, die voor de lichting 1923 of voor een laters lichting zijn ingeschreven). Indien de ingeschrevene als gewoon dienstplichtige zou moe ten worden ingelijfd, voordat de dienst van den broeder' vol doende is voor vrijstelling, of voordat de veneischte stukken kunnen worden overgelegd, zal in den regel aan den inge-: 'schreven©, als dtez ehet te zijner tijd vraagt, uitstel van teerste i toefening worden verleend in afwachting van 'de aan vragen vrijstelling. Kostwinners. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem, door wiens verblijf in werkelijken dienst voor eerste oefening voldoende middelen tot levensonderhoud aan andere personen Ontbreken of zouden kfcmen te ontbreken. Onder deze personten worden uitsluitend begrepen: a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden, graad; ie. degenen, in wier onderhoud de ingeschrevene ingevolge irieehterlijk vonnis möet voorzien. Geldt he! iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de 'vrij stelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wienscheliik maken, haar niet tie verleenen. Het verdient bijzonders aandacht, dat vergoeding, wegens •kostwinnerschap voor het verblijf onder de wapenen voor eerste oefening slechts bij uitzondering wordt toegekend, na melijk alleen in het gis val, dat de behoefte daaraan eerst t ij t dens den duur der eerste oefening ontstaat of wanneer de belangen van dén dienst in ander opzicht niet toelaten den ingelijfden kostwinner vrij te stellen Vrijstelling wegens kostwinnerschap moet worden aange vraagd in October van het jaar, waarin de ingeschreven? heeft geloot. Ter secretarie van deze gemeente moet dan worden aangevraagd een staat van inlichtingen op te maken. Bij uitzondering kan de staat van inlichtingen in een andere gemeente of in het buitenland worden opgemaakt. Ontstaat bet recht op vrijstelling na 16 October van dat jaar, dan ge schiedt de aanvraag binnen 14 dagen nadat dit recht is ont staan. v N.B. Vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt aanvan kelijk één of meermalen voor een bepaalden duur verleend Is de vrijstelling reeds voor een gezamenlijken duur van ten min she vier jaren verleend en bl'ijkt de grond voor de vrijstel ling bij een daarna te nemen beslissing nog aanwezig, dap wordt de vrijstelling voorgoed verleend. Zoolang de vrijstelling nog hiet voorgoed verleend is, kan zij worden ingetrokken, als blijkt, dat de grond voor de vrijstelling niet mieer bestaat. Persoonlijke onmisbaarheid. Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid wordt ver leend aan hem, wiens aanwezigheid noodzakelijk is voor de instandhouding der middelen van bestaan van personen, als hiervóór met betrekking tot kostwinners onder de letters a e zijn vermeld. Omtrent het aanvragen van vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid geldf hetgeten ten aanzien van het aanvragen van vrijstelling^ wegens kostwinnerschap is vermeld. Wat hierboven onder „N.B." staat, geldt ook voor deze reden van vrijstelling. Verdrag. Vrijstelling wegens verdrag wordt verleend aan hem, dia blijkt ingevolge een verdrag met een vreemden Staat niet tot krijgsdienst verplicht te zijn. Bijzondere gevallen. Wat als een bijzonder, geval wordt aangemerkt, staat eer be- oordceling van den Minister. Zuidscharwoude 12 Mei 1922. Dé Burgemeester, VAN SPENGLER'. KAMEROVERZICHT. De Tweede Kamer zoowel als de Eerste zijn de geheels wteek bijeen geweest en hebben een niet gering gsdelté vav de haar opgelegde agenda inderdaad afgedaan. De Tweede Kamer is zelfs, gelijk men dat placht te noemen, aan het einde van hiaar werkzaamheden gekomen, al heerschte den laat- steh dag de gebruikelijke rumoerige stemming, die er b.v. tóe medewerkte, dat de Landbouw-Ongevallenwet tot geheel geep algemeen© beschouwingen aanleiding gaf, en dat al haar artikelen in nauwelijks een half uur tijds onder den hamier van den Voorzitter doorgingen. Dit is echter prak tisch ggsprokep de laatste zitting van de Kamer in haar tegenwoordige samenstelling; geschiedt er'voor 22 Juli niets bijzonders, dan zal zij alleen worden bijeengeroepen om te worden ontbonden, een „plechtigheid", waarvoor in den regel weinig leden opkomen. Lag het daaraan, of waren de gebeurte nissen van a.s. Juni reeds dusdanig in zicht, dat niet de ge wone jolig©, grappige vacantiestemming, die anders voor het reces pleegt te heerschen, zich van de kamer meester maakte- De arbeid in de Tweede Kamer stond vooral daarom onder hoogte ndruk, wijl slechts die wetsontwerpen, die nog deze week

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1