NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. No. 56 Zaterdag* 20 Mei 1922. I® Blad 31e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. INITERC. T£l.lEBe»«<»tt 58 ANGEDIJKER COURANT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. AB0HHBMENT8PBWS REDACTEUR-UITGEVER SUREEL: ftfoordscharwoude. l'BIJS DEB ASTEBTENTI.j Tea I—regels 75 ct.» elke regel meer 15 es. firoote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks een den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. OFFICIEEL. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van ZUIDSCHARWOUDE brengt 'het vplgen.de ter openbare kennis. Op Dinsdag, 23 Mei a.s., zal plaats hebben die candidaats- stelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot Ües namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstem- bureau in den kieskring, tier secretarie der gemeente Helder, iwiorden ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in ar tikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten 'hoogste tien candidaten worden geplaatst. Iederie lijst mloet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst geldende op hiet oogenblik der inlevering kiezers zijn voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onderteekenaars moet de gemeen tie worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag- niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een 'gehuwde vrpuw of weduwe, iwordt zij op de lijst vermeld met den naam van 'haar echtge noot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord: „geboren" of een af korting va® dit woord'. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of tien deele door de.voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van liet Ko ninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad nr. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van lederen daarop voorko menden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring ceiegra- p'hisch worden gedaan en is zij niet aan het efficieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij te genwoordig zijn. Van de inlevering wordt door den voorzit ter van het hoofdstembureau een bewijs van ontvangst afgege ven. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke vertda - ring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en mletden dag der candidaatsteüing. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eenle lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen Voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevanisstraf van ten hoogste drie maanden of Pen geldboete van ten hopgste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevloegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die' inlevering bestemde lijst, als bedbeld bij artikel 35, heeft onder- teekend, ZuidscharWoude ,17 Mei 1922. Die Burgemeester voornoemd, VANi SPENGLER. REVUE V AN DE WEEK. („Es 1st erireioht"). De Tweede Kamer heeft den krachttoer gewaagd1 en erin geslaagd haar doel te bereiken in den namiddag van Vrijdag 12 Mei, te vijf ure, was de reus achtige agenda afgedaan. Kon zij uiteen gaan. Menschelykei wijze gesprtoken: voorgoed. Geheel zeker is het nog niet. dat de in 1918 gekozen Kamer nu feitelijk „nonactief" is gewor den, de stervende. De Heer Abr. Staalman schijnt nog te zinnen op eienig middel om het i nwerking treden 'van de Tabakswet op 1 ujni te stuiten?. De toeleg ljjkt fantastisch. Minister De Geer heeft nogmaa s beduid, dat er van uitstel geen sprake kan zijn. De Tweede Kamer heeft wel Voorl. Verslag uitgebracht over het ontwerp Abr. Staalman, doch het voor haar definitief uiteengaan verder niet in behandeling genomen, Zich nu nog tegen het in 'wer king treden te willen verzetten, schijnt dus inderdaad „vech ten tegen de bierkaai". De Eerste Kamer is nog „in actie", maar langer dan een week zal het niet duren,, want op Zaterdag 20 Mei zullen de Kamers in 'hare tegenwoordige samenstelling voor het laatst. in vereenigde zitting bijeenkomen. Het wordt dus een zeer lange parlementaire vacantie,; welke slechts einde Juli even zal onderbroken worden voor de Tweede lezing der Grondwets revidie, op 23 Mei is de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, op 5 Juli de groote „electorale veldslag". Totdien 5 Juli a.s. zitten dus Jan Kiezer en Johanna Keizeres ten troon als aangebeden, veel gevleide en zeer gevreesde af- gtoden. 'i De Senaat heeft in dé afgeloopen week zijne bespiegelingen over de Begrooting 1922 gelukkig beëindigd en vervolgens met de prijzen spoedig verschillende hoofdstukken afgedaan. Binnen enkele dagen zal dus het Staatsbudget vöor het loo- pende jaar eidelijk de koninklijke bekrachtiging kunnen krij gen. Em ook dé laatste aanhangig gemaakte Grondwets-ont werpen zijn goedgekeurd. Na kort debat en met overgroote meerderheid of zonder telling der Senatoriaie neuzen. Exc. Ruys ontving vervolgens aüezins verziende gelukwenschen. De Tweede Kamer heeft de laatste week van haar samen zijn inderdaad gewoekerd met den nationalen tijd. Een ver bijsterend lange reeks van ontwerpen afgedaan met een spoed, een doortastende vlugheid, welke werd in normale tijden alsdus dooi het parlement gewerkt wonderen zou doen be reiken. Dat alles vermag de hooge vergadering wanneer zij be vangen is door reces- en verkiezingskoorts. De wijziging der Arbeidswet is goedgekeurd na een massa moord op een legioen am endamen tepAalberse triumphator! Alle pogingen,, door Vrijheidsbondiers in het werk gesteld, om de arbeidswet nog wat meer „soepel" te maken, zijn mislukt. Minister Aalberse was onwrik- en onvermurw baar! Een enkel amjendamentje bleef in leven. Bijv. dat, strek kend om voor jongens in glasfabrieken, steenbakkerijen en veenderijen bij maatregel van bestuur vergunning tot werken pp „verboden uren" tie kunnen krijgen. De belangrijke nieuwe bepaling, welke dien Minister van Arbeid macht scnenkt om inzake de arbeidstijden van de hormen der Arbeidswet af te wijken, indien werkgevers en werknemers daarover tot b vereen stemming zijn gekomen, waarbij een jaar maxi mum van 2500 uren niet mag worden overschreden, is ook bngerept goedgekeurd. Vpor de eindstemming kwam Mr. Mar- chant, de hetman der Vrijz. Democraten, met de verrassends verklaring dat Exc. Aalberse zijne bezwaren had weten weg te redeneeren, waarna de wijziging Arbeidswet er kwam mei 54 tegen 23 stemmen. Die avondzitting van 11 Mei was voor duizenden in den lande „het groote moment". Dan toch zou Minister De Geer den heer Öfetelaar inlichtin over de plannen der Regeering tjo. van d-eyerlagirig der salarissen van de Rijks-ambtenaren. En dai antwoord van Z.Exc. van Financiën bracht een héér lijke boodschap: de Regeering denkt er niet aan, die salaris sen te gaan verlagen. Het gerucht, dat men 10 pet wil be snoeien, alsook 8V2 pensioen-premie opleggen aan de ambte naren bleek tie zijn. puur verzinsel, product van den beruchten gr00ten duim". Het veelbesproken art. 40 Bezoldigings-besluit, zal geschrapt doch in het nieu we zullen verkregen rechten' mede worden geëieifbiedigd. Iets anders is de vraag, wat in de toekomst t'.o. van de periodieke verhoogingen en salarissen van nieuw aan te stellen ambtena ren zal geschieden. Natuurlijk kan Minister De Geer zijn opvol gers niet binden. Hij zelf verwacht in 1923 de groote finan- cieele inzinking en daar moet nu gesnoeid, bezuinigd, gekapt, met tientallen millioenen. De toestand is ongetwijfeld zeer ern stig. Maar fiksch aanpakken, niet ach-en-wee roepen, kan redding en behoud brengen. Men begrijpt, welk een vreugde de geruststellende verklaring van Mr. De Geer, wat de be staande ambtenaren-salarissen betreft, in tal van gezinnen, door angst en ongerustheid sinds wieken gedrukt, heeft gebracht. Door een enkel kalmeerend en ophelderend woord zbu de Minister, reeds lang voor de avondzitting van 11 Mei. Üe gemoederen hebben tot rust kunnen brengen. 't Is wel jammer, dat voor zulk „officieus;" woord van Financiën geen aanleiding werd gevonden. De Kamer deed gelijk gezegd ten slotte een bierg van grbotere en kleiner ontwerpen af De Kon. Luchtvaart Mij. kreeg haar 4 ton 20 millé subsidie. De drie ton voor verbou wing van het Huis der Kamer wierden gevoteerd. Verworpen \verd (met 40—45) een ontwerp-Rutgers en v.d. Molen om bij zondere schoolbesturen geen premie-brandverzekering voor hun schoolgebouwen te Laten betalen als die besturen „ge moedsbezwaren" tegen dat assureeren hebben. Drie Katho lieken hielpen dit ontwerp executeeren. Aangenomen wer den vliegensvlug „kleinigheden" als de Landbouw-Ongeval lenwet ,de uitbreiding der Vrijwillige ouderdoms-verzekering en de nieuwe Pensioenwet voor weduwen en waezen der vrij willig dienende militairen bij de landmacht. Toen was 't uit. Was de eindpaal bereikt. Alleszins verdiend is de hulde, in Ide pers gebracht aan de voortreffelijke, steeds opgewekte leiding van president Kooien. E11 't is zieker te betreuren, dat 'aan het eind der „slot-zitting" niet vanuit de Kamer dien kranigen spreker woorden van Waarde er ing zijn gebracht. En nu ten strijde. Dikke nevelen hangen over het „slagveld" der politiekerij, evenals over zoo menig ander gebied. De Katholieke partij, de groote en oude, heeft verklaard met de soc.-dem. op den grondslag van coalitie of regeerings- priogram niet zullen samengaan. Maar. .in politicus worden vaak de meest-vaste voornemens en plannen soms in dé praktijk verwijld. Telkens vormen zich nu nog nieuwe partijtjes. Er is o.a. de groep-mr. S. van Houten, genaamd de „liberale". Men heeft de candidaat der voorstanders van vrije uitoefening der ge neeskunde de heer P. Goedhart en hij schijnt ook de uitver korene der. spiritisten te zijn. Indien de thans in Patria verafgode wonderdoener prof. Octo-Otto ni etvreemdelingwa re en zich beschikbaar- wilde stellen; hij zou een prachtkans vjoor de Kamer hebben!. Over de plannen der regeering t.o. van allerlei dingen natuurlijk ter bezuiniging voorop en bovenal komen nog telkens tijdingen. Het voornemen is, de Invaliditeitswet te wijzigen, zoodat de rentiekaart én de zegelsplakkerij zullen ver dwijnen en het doorvoeren van dit voornemen zou stellig door duizenden worden gehuldigd. Men wil met ingang van 1 Januari a.s. de kantoren der Rijksbetaalmees ters opheffen, -en de taak er van verdeelen onder de Rijks ontvangers en den Postgir'odiienst. Na die te Heerlen zal nog een Raad van Arbeid worden opgeheven. Het plan bestaat bij Oorlog, de onderofficieren, dei in Augustus vijf-en-dertig jaar dienst hebben en den 57-jarigen leeftijd bereikten, op pen sioen te stellen alsook, alle bevordering van onderofficieren stlop te zetten. In de regeerings-cuisine woéden nog meer plannen bie- kibkstaafd. De groote vraag is en blijft voorbands, of de man nen, thans aan de groene tafel zittend, na 5 Juli 't heft nog in handen zullen houden. t Een extra-gtooote en „gevarieerde" criminaliteitsrubriek dit maal. Het ingewikkélde, althans voor den buitenstaander voor- loopig nog mysterieuse inbraak- en helingsgevaT te Amsterdam, in verband met de arrestatie van den directeur der Beursbank aldaar. Moord op een huisvader, houtbewerker, te Groningen Vergiftiginjgs -geval met arrestatie van een schoonmoeder en twee andere vrouwen te Hooge veen. Duitschers gepakt, die Nederland wilden verrijken met val- sche bankjes van zestig. Een beminnelijke Amsterdamsche vitriool-werpster, tegen wie het O.M. anderhalf jaar vorderde. Om slechts een kleine bloemlezing uit d emassa te geven. Een overstelpend getal branden wederom. Te Hoogevteen werd een bakkerij in de asdh gelegd -en het ongeluk kostte twee menschenlevens. Te Amsterdam werd de asbestfabriiek der N.V. Hortel een prooi der vlammen». iTe Rotterdam aan het Haringvliet hield de „roode haan" op schrikkelijke wijze huis. In grillige Meimaand der schrille afwisseling van koesteren lente en guur! door noordwester beheerscht herfstweer kost 't mloeite om in zekere voorjaarsstemming" te blijven. En was de misère van de Biankassociatie, door steun van krachtige financiers nog binnen zékere grenzen gehouden. De firma Gi- lissen kreeg de door haar verzochte surseance. De Holl. Lloyd becijferde haar tekort over 1921 op ruim acht millioen. De Hiaagschte Nëderl. Voorschotbank met „winstuitkeering" Vroeg sirseance aan. De jobstijdingen op finantiëel gebied, in de beurs-sfeer zijn niet van de lucht. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat daar op verschillende visschers vaartuigen wegens schuld be slag is gelegd. Een „misluck teekeri', zou Vonder ervan zeg gen. En Mr. Vissering zou het plan voorbereiden om Nederland vloor 80 h 100 millioen te doen deelnemen aan een Duitsche leening van 1 a 2 milliard gulden. Men moet zijn „noutri dans le -sérail" den hoogere financiers-kunst om de Iware „portée" van zulke 'dingen, in dezen tijd vooral te snap pen. 1 Onder de jongste Piersomaile vindt men de a.s, benoeming van prof. dr. J. Clay, thans hoogleeraar te Bandoieng aan Ide Techn. Hoogescool, tot opvolger van wijlen prof. Bolland. Voorts: het tot doctor-honoris causa worden, krachtens be sluit der literaire faculteit te Glasgow, van den bekenden tee kenaar Louis Raemaekers. En de aanvrage om ontslag als di recteur van het Toonkunstconservatorium te Amsterdam, door Julius Röntgen. De schilder M. A. Gorter heeft een uitnoo- diging ontvangen om de thans op. Het Loo vertoevende Kon. Familie te vergezellen op de reis naar Noorwegen. H.M. zal bnder Gorter's leiding daar schetsen maken van de scboone en grootsche Noorsche natuur. De Scheveningsche Auto-tentoonstelling met de eraan ver knochte auto-wedstrijden, trekt cmet magnetische kracht. Van 15 Mei af zou de tweede Luchtpostdienst Amsterdam-- Rotterdam—Loipen VjE. in werking trieden. Er. is dus nog wel „oog" nog wejllusltL foor iandere dingen,

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1