NIEUWE LANGEDIJKER COURANT Zaterdag 10 Juni 1921. TWEEDE BLAD. VERGADERINGEN GEMEENTERAAD KOEDIJK. Vergadering van dien Raad der Gemeente Koedijk op Vrij dag 9 Juni 1922 des namiddags 4 uur, onder voorzitterschap van den Wel.Ed. Achtb Heer Kooiman, Burgemeester-Secre- taris. v Aanwezig zijn d ©heeren Armvoogden. De Heer v.d. Woude brengt rapport uit van het nazien der rekening van hiet B. A. en zegt dat de ontvangsten hebben be dragen f7995.60, de uitgaven daarentegen 8719.16, alzoo een na dee lig saldo gro'ot f724.44. De heer vd. Wjoude zegt da,t de uitgaven hoogter zijn dan geraamd is. De rekening wordt hierna door dien Raad goedgekeurd on der dank van den voorz'. aan het B. A voor zijn moeilijke taak- Hierna worden de notulen van d evorige vergadering ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Mededéelmgen en ingekomen stukken: Bericht van den rijks-ontvanger dat aan' den gem.-ontvan ger is uitbetaald f208.80 |en f234.34. Bericht dat de heer Wester zijn benoeming tot plaats ver - .vangend lid voor stemdistrict II aanvaard. Goedkeuring van Gied. Staten op de 4e Supplet. Begr Goedkeuring op die verordening tot heffing van schoolgeld op Lager- en VerVolg-onderwijs. Bericht van Ged. Staten dat de bestreden aanslag van T. Ruijs wordt teruggebracht tot f 1800 en die van W. Koren is gehandhaafd. Deze mededeelingen woidieh voor kennisgeving aangeno men. Danjcbetuiging van de Vereenigmg „Ons Belang" voor de verleende medewerking en steun. Een bezwaarschrift van F. Ruijs om over de 4 eerste maan den belasting te betalen naar een bedrag van f 2200. Dit bezwaarschrift wior'dt ingewilligd omdat Ged. Staten den aanslag hebben teruggebracht op f 1800. Het bekende schrijven van het Comité uit de vtereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen in de Kantons Alkmaar. P,urmerend, Hoorh en Schiagen, betreffende die verkregen resultaten bij dis gevoerdie actie-i Dit verslag wordt in zijn geheel' voorgelezen. Bericht is ingekomen van den heer Beets w:aarin verzocht (wordt om ontslag uit den Raad, als Ambtenaar van dien Bjur'- gerlïikeh stand en afe lid van de Veen-Glommissie wegens 'drukke werkzaamheden. Die voorzitter ziégt dat de heer Beets verzocht hierover in het openbaar niet te spreken. Ik spreek zfekier de grootste (dank uit wanneer ik Voldoe aan dit verzoek. De heer Bieets dankte den voorz1. hief voor. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer W. de Geus voor onderzoek. De heer' Slotemaker die in aanmerking kwam, heeft voor zijn 'benoeming bedankt. Deze geloofsbrieven worden gesteld in handien van de heeren Hart en Oud ter onderzoek. De heer Hart "brtpngt na onderzoek rapport uit, en zegt dat de geloofsbrieven volkomen in orde zijn bevonden, en tot toelating kan worden geadviseerd! Het desbetreffend besluit wordt hierna genomen. Van de Gezondheids-Commissie te Beverwijk is ingeko men de begrooting voor 1922 waarjuit blijkt dat deze gemeente moet bijdragen een bedrag van f78.78. Deze wordt voor kennisgeving aangenomen(7k Ingekomen is een schrijven van den voorz. van Ged. Sta ten om advies in het bezwaarschrift van den heer M'. N. Hart- land. Ingekomen is een bezwaarschrift van P. 'Kossen' Kz., tegen zijn betaling van Schoolgeld. Déze twee stukken zullen in na vergadering worden behan deld. Nog 'is een bezwaarschrift ingekomen van J. de Wit Th.z' tegen zijn aanslag in den H.O. Ook dit zal in comité worden behandeld1.. Aangeboden wordt hiet verslag over den toestand der ge- FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. „Ik twijfel evenmin aan uw hart, als aan uwe bekwaam heid. Maar gedurende den afgeloopen nacht, dien ik sla peloos en lij'dende heb doorgebracht, heb ik goed nagedacht, mijn toestand van alle zijden bezien, zoowel het verkdene en het tegenwoordige als de toekomst, en ik bén tot die overtui ging gekomen, dat gij gisteren door uwe woorden een won der hebt verricht. JEen wonder" herhaalde de veridedigjer verbaasd. „Ja, 'honderdmaal ja. Want gij hebt aller harten getroffen toen ge van mij sprak, en gedurende een uur lang hebben de redhters, die jury en allen -die u hoorden, aan mijne onschuld geloofd. Niemand andiers dan gij ware in staat geweest, zulk een verrassende uitkomst te verkrijgen, zoo stie'rk was de sc'hiin tegen mij. Thans oordeel ik over mijne zaak met ^even veel' koelbloedigheid, als ging het een ander aan, en ik beken u dat de goede uitslag van uwe rede van gisteren mij onLé- grijpelijk voorkomt. De man, op wiien zulke zware vermoedens drukken, had zeker geen recht op medel'ijdeln. Hij verdiende sfechts verachting afschuw. Zóó is mijn overtuiging en zóó mcesten allien denken, die mij boorden. Wie wieet of drie maanden en tegenover een ander lejury, het wonder dat gij gisteren tot stand hebt gebracht, zich herhalen zal." Dg advocaat antwoordde niet terstond, want hij' ontveinsde zich niet dat Jan Vaubaron de waarheid sprak. Er zijn van die ingevnigen, van die woorden, die uit het hart komen, welke men maar eens in zijn léven vindt. Gij beneemt mij den m,oed," sprak hij; verdrietig, „en toch zeg ik u dat ik hier vol hoop en .vertrouwen gekomen ten. Het uur der rechtvaardigheid zal voor u slaan, dat ge loof ik met geheel mijne ziel. De waarheid zal aan den dag komen, in spijt van den dichten sluier die haar bedekt, daar heb ik een voorgevoel van. „;En ik wil dal als een goed voorteeken beschouwen, ant- Iwoordde Vaubaron met ©en 'droevig lachje. Daarop voegde hij er heel zacht bij: „Maai' indien het uur der rechtvaardiging eens te laat kwam, zou dan het Uur der vrijheid ook eerder kunnen slaan? Een paar minuten gingen na deze woorden voorbij. „Waarde verdediger," vroeg de werktuigkundige daarop, „in welke gevangenis moet ik drie maanden doorbrengen? „'Hier waarschijnlijk." 1 tfteeritk De gemeente tel? 1819 ingezetene??. Dit vérstag ral ter visie worden gelégd. Besloten wordt tot hiet doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1921 groot f 1266.25V2- 'Besloten wordt thans tbt het doen van af- en' overschrijvin- t'ot een bedrag Van f 2626.68V2- Ti. en W. stellen thans voor over te gaan tot vaststelling van het vermlenigvuldigingscijfer voor het kohier 1922—1923 en dit te bepalen op 1.8 voor de plaatselijke inkomstenbelasting Daardoor zal mien komen tot een bedrag van f36000. Het Vo rig jaar was het cijfer 1.5 en in 1920 1.32 Dit wordt goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van' de Woning bouw-Vereeni- ging waarin wordt gezegd een woon- en winkelhuis te laten bouwen met Rijkshypotheek en bouwpremie. Die huur van de .woning zal bedragen f4.75 en van het winkelhuis f7.25 De kosten zullen f9000 bedragen. Dit verzoek wordt toegestaan, mits de bouwpremie wordt verkregen. Ingekomen is nog een schrijven van de Raadsleden Hart én Mulder over 't stellen van vragen. Wat is de reden geweest, dat er niet geconfereerd is met» de hoofdbestuurders van de arbeiders aangaande de veen derij Wat is de reden dat de Raad. er niet van pp de hoogte wordt gesteld, van het financieel tekort. De heer Beets geeft hierop eenige toelichting. Ik kan niet .spreken namens de Comm. Officieel kan ik er niets van Izeg- gen want ik heb geen consent. In Tlavergadering kan ik wel eeniige mededeelingen doen. De heer. Hart wijst in een lange speech op de disharmonie die er heerscht tusschen de leiding en arbeiders en de vele klachten die van de arbeiders komen. De heer Beets vraagt of er geantwoord moet worden waar op de heer Van der Woude zegtJa, waarachtig, en dit wordt gesteund door den heer Verduin. i De heer Beets uit zijn teleurstelling en verontwaardiging |over het optreden tegen de Veen-Comm. Ook de heer Van der Woude uit zijn verontwaardiging. De heeren Beets, Verduin ien Van der Woude uiten hun heftige venonitiwaardiging tegenover den heer Hart over zijn 'optreden ten zegt de heer Verduin, dat de zaak niet bezien tyortlt zooals het behoort. Het is nooit goed te maken. De heer Hart. Is de dagelijksche leiding in orde? De heer Beets: Zoover ik zien kan: „Ja". Van Kampen 'doei zooveel hij kan voor den arbeider. De heer Van der Woude zegt dat zij niet eens f 25 kunnen kunnen verdeelen. Zij gunnen het elkaar niet. De volgende week werd er gezegd dat men liever de Veen-Commissie aan ■het mes stak. De heer Hart, Dat moet niet te pas kunnen komen. Zoo ver mag het niet komen. Daar is geen leiding in 1de veenderij. De heer Van der Woude. De leiding is goed. De b.eer Hart. Dan moet het niet zoove komen dat er igezegd is: „Ik steek de Veen-Commissie liever aan het mes". De heer Van der Woude. Bolsjewieken vindt jie overal. Maar wij zijn er niet bang van. De heer Verduin tegen den heer Hart. Waarom krijg jij' de klachten? Omdat de arbeiders in jou zien de reddende engel! Maar jij za! het daar ook niet worden. De heer Beets. Men kan mij ten allen tijde roepen, ook als ik geen raadslid meer ben. Vastgesteld wordt de 5e suppl. begrooting tot een bedrag van fl5079.02V2- /Nog is de vraag ingekomen hoe Bi. en W. de vleeschkcuring wenschen te regelen. - - »*•- - De voorzitter zegt, dat hierover nog niets ingediend kan worden. V Die agenda is hiermede ten einde g'ebracht- terwijl de voor zitter nog gelegenheid vindt, 'den heer Bieets en zijn huisgezin al het goede en alle voorspoed in zijn verder levpn toe te wenschen. De heer Beets dankt den voorzitter voor dieze woorden en brengt den raad een woord; van dank voor de medewerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. Hierna sluiting der, vergadering. VAN ALLES WAT. Als 't kindje binnenkomt, Juicht heel hiet huisgezin. Hoeveel te meer reden hldleft een stad dan niet om te juichen „Kan ik 'hopen, dat ik niet in aanraking zal behoeven te komen met de een of ander van die misdadigers, die mij af schuw inboezemen en mij als huns gelijke beschouwen?' „'(Niets is gemakkelijker. Tegen betaling leener kleine som hebc gij het nacht op een afzonderlijke qel, 'en daar ge waar schijnlijk het noodige geld niet bezit," voegde die advocaat er verlagen 'bij „zult gij mij genoegen doen, mijn vriend, niet te weigeren deze kleinigheid van fnij aan tia nemen." Tegelijkertijd duwde hij den gevangene drie goudstukken in een papier gewikkeld, en die hij opzettelijk bg eich ge stoken had, in de hand. Het bleieke gelaat van Vaubaipn werd vuurrood en zijn eerste gedachte was de gift van zijn verdladigjer té weigeren, maar hij onderdrukte deze opwelling yan kwalijk geplaatsten Ihioogmoed. Hij greep de hanld, die zich naar hem uitstrekte, drukte die aan zijn hart en stamelde: „Welnu, mijnheer, ik neem het aan. Wat dbet het er ook toe een weldaad meer of minder? Ik zal nooit genoeg dank baarheid kunnen vinden om mijne schuld jegens u te vol doen. Ik kan u slechts zegenen, 't Is God, die u löönén moet .JGeen woord meer hierover, bid ik u," sprak de advocaat! „Laat ons niet over mij, maar over u spreken." „Ral ik gedurende die 'drie maanden u mogen zien?" „:Ik zal 'het verzoek daartoe bij de bevoegde macht indie nen," antwoordde de advocaat, „en ik twijfel geen oogenblik pf het zal mij toegestaan worden." „En gij zult komeen?" „Eeer dikwijls, bijna 'dagelijks." .jZoo zult ge dan goed zijn tien einde toe. Gij zult uwe za ken, uwe genoegens verlaten om leien ongelukkige te bezoeken, die door uw bijzijn getroost en versterkt wordt. O mijnheer, indien de noodlottige omstandigheden waarin ik mij bevindt, in staat waren mij het manschdom te doen haten, zou een hart als het uwe mij er weder mede vprzipetnnn. Te weten dat mijn dochter een erlijke én gelukkige vrouw zal wör'dien en mijn leven fa kunnen geven om het uwte tie redden, ziedaar dé twee groote gunsten, die ik die mijn geschonken worden." Het gesprek tusschen den advocaat en den gevangene duur de nog ©enigen tijd voort. Va.ubaron smeekte zijn verdediger zich naar de prefectuur van politie te begeven en te bewerken dat maatregelen genomen werden om zijn verloten kind we der terug tie vinden. „Als ik mij.n stem verhief," sprdk hij zfou zij: van uit zulk een laagte kómen, dat men ze niet péns hooren kon. Maar aan u, mijnheer, zal men niets durven weigfeijen." wimneer zij haar 25000sïêW jongen biiïgêr blnenhh'aal'f. A"an Alkmaar isdeze' vreugde te beur? gevallen. Vorige wéék' kon zij haar 25,000sten en tegelijk haar 25001sten inwoner boeken. De gelukkige vader, die zijn twaéling kwam aange ven ontving van den burgemeester een hartje!ijk toespraakje benevens voor elk van de twee ©en tinnen papbord, voorzieh van het wapen der gemeente en één spaarbankboekje. Dat hij lang plezier van zijn spruiten moge beleven, zóólang als de 80-jarige oud-■aannemer te Bergen-op-Zoom, die Vetrlérien' jaar zijn jongens in Indië nog eens op giing zoeken. Dezer dagen is de 'krasse oude heer in blakende wielstand terug gekeerd. En tegenover zoo'n zomrtigen levensavond doet schrij nend aan het' lot van de twee oudjes te N|ew-York. Zij rs 73 en hij 69 jaar en nu wiljlen ze op hun oudien dag nog gaan scheider,. De vrouw vroeg de echtscheiding aan, op grorrd' van kwaadwillige verlating en de man, ter verantwoording geroepen, hing een triest beeld op van zijn huiselijk leven. Zijn vrouw had hem al' die 52 jaar lang dat ze getrouwd zijn, steeds getreiterd en vaak zelfs mishandeld. Haar karakter had zijn bestaan tot een hel gemaakt. Door haar toedoen (was hij nu genoodzaakt om zijn opneming in een oudemannenhuis te vragen, tieneinde eindelijk zijn plaagster kwijjt te worden. De rechter, van meelij bewogen, verlost© hem van den „roo- zeketen" die zóó zeer gebleken was een slavenketen te zijn. Hij zal er wel voor oppassen zijn verdere leven lang met vrou wen in aanraking te komen. Met zulke ondervindingen weet je dat een vrouw niet te vertrouwen is;! De man uit Middel burg, die in zijn echtscheidingsproces door een vrouwelijke advocaat, Mr. A. Bolle heet ze, bijgestaan werd, had dit (moe ten bedenken en liever ©en van haar mannelijke collega's nemen. Hij had met z'n advocate afgesproken dat de kosten' f 300.zouden 'bedragen, doch later diende zij een nota in van ruim f 700. Dat was hem te bar en hij weigerde betaling. Bij de hierover ontstane correspondentie schold de advocate haren cliënt uit voor „ploert". Het zal haar f 100.— kosten of ze zal voor deze beleediging 15 dagen moeten zitten! Ja. als de menschen mekaar plagen willen, kunnen zie elkander op allerlei manieren dwars zitten. En als die plagerij gaat tusschen huiseigenaar en huurder, dan kan bet een strijd pp leven en dood worden. In Utrecht, in de Singelidwarsstraat, woont een familie in een huurhuis waar men het conflict heeft, dat honderden' doormaken: de eigenaar zou den huurder er gvaag uit hébben. Maar dat kon niet, want de huurcommissie had anders be sloten in deze. De eigenaar peinsde, broeide op wraak. En in bet late avonduur, toen de familie niet thuis kwam, kwam hij aange slopen met ladder en zaag en zaagde van den voorgevel Van het huis het balcon af. Op dit balcon was 'hiet Idat de Huurder In de koelere avonduren altijd zat, na in de tropische hitte zijln 8 uren doorgezwoegd te hebben. Wraak is zoet! En de huurder moet er uit! 1 Da! er anders ook nog menschen genoeg zijn die elkaar willen helpen, is gebleken te Heeren veen. Daar had een executie b.oelgoed plaats. De opbrengst was: 7 stoelen 5 cent, groote kast 10 cent, kléine kast 5 cent, kookkachel 5 cen't, lamp 5 cent, rijwiel 5 cent, kolomkachel 5 cent, 2 schil derijen 5 dent, 7 bloempotten 5 cent, enz'. En dan spreekt men bok nog van „dure tijdenil" Alleen de naaimachine werd ,/duur", die bracht het tot wiel f3. Daat1door werd de to taal opbrengst f 5.05. De goederen wedden alle het „eigendom" van één booper. We denken zoo dat de oorspronkelijke be zitter er wel niet veel scha: bij zal hebben en eens in z'n vuistje zal lachen als hij naar zijn meubeltjes kijkt, die voor f5.05 „verkócht" werden. 'Als er maar aan de wist en de Voorèchriften voldaan wordt, is hel goed, of bet resultaat ook lachwekkend is komt Ier minder op aan. Waarvoor is anders St. Bureaucratieus? Te Den Haag geschiedde het op een dezier tropische dagen, dac een burger van de administratie dier gemeente -waterlëiding het bevel kreeg om zijn wateremmer. vorstVr'ij te makenBij den betrokkene kWiam de ■gedachte op, dat daarmee nu niet zoo'n haast behoefde te worden gemaakt. Maar ja- (weT, de administratie is secuur en kan nu eenmaal géén reke ning houden met 't weer. Een paar dagen later (bij een hitte Van 82 graden Farenhieit in de schaduw) verscheen de twee de ^aanneming om den watermeter voor bevriezen te be hoeden en dit zaakje binnen tw.ee dagen in orde te brengen. 'Zou de administratie soms zelf ook ijs op het hoofd moeten hebben? Gemeentediensten zijn wel' ©ens meer 'n beetje eigenaardig De advocaat beloofde reeds den volgenden dag de noodige stappen te doen en vertrok daarop, Va u harén kalm en door zijn beloften opgebeurd, achterlatende. Hij hield getrouw zijn woord. Hij: begaf zich naar de pre fectuur van politie, en verzocht dat de noodige ordiers ge geven zouden worden tot het instellen van leen onderzoek. De bekwaamste agenten zetten zich onmiddellijk aan het werk en doorzochten de groote stad 'tot in haar diepste schuilhoeken. Wij weten reeds welke voórzorgen Rodillè bij d© wegvoering van het kind gebruikt had, 'en dat zijn maatregelen zoodanig genomen waren, dat alle nasporingen vruchteloos moesten zijn. Na een week van nutteloos zoeken leverden de agenten hunne rapporten in, die allen hetzelfde bje'kelsdlen, namelijk, dat geen enkel spoor van een verdwaald meisje in Parijs te vinden was en dat het kind derhalve djoor het een of ander, tpeyal een ongelukkigen dood moest 'gevonden hebben en de waarschijnlijkheid te kennen geven dat men vroeger of later haar lijk wel in dé 'Seine of in het kanaal Maptin zou vinden. De advoqaat ontving'ohniiddellijk bericht van de nuttelooza pogingen der agenten en vernam tevens hunne orih'éilspelleh- liende, maar zeer waarsohijnlijke vermoedens. Hijl was wél ge noodzaakt dien sfechteïi uitslag adn Vajabaron mede te deelen. maar hij vergenoegde zich met 'hem te zjégg|éu, dat men (zijn kind niet teruggevonden had. Hij had den moed niet er 'bij te vloegen, „ze is gewis dood. Beween haar ê'h hoop hiet meer" De gevangene van zijn 'kant dacht „de mannen zoé'kén niet goed, als ik Blanche mocht gaan zoeken ben ik wel zéker, dat ik haar terug zou vinden." Van dit oogenblik af werd id|e gedachte aan ontvluchten een 'idéé fixe bij den ©gelukkigen vader. Overtuigd afs hij (was, dat al de pogingen die zijn verdediger ih het wsfk stelde niet in staat zouden zijn hém té rédden en dlat iaën veroördee ling tol de doodstraf hem onvermijdelijk treffen moest, besloot hij die nie! af te Wachten. Maar door list of geweld te trachten zijn vrijheid terug te bekomen. Daarop begon hijl al dé bij- zjopderheden van de verschillende ontvluchtingen zich vöor den geest te roepen, di ©dikwijls fabelachtig toeschijnen en waarvan de archieven van de Bastille en 'der staatsgevangenis sen het verhaal aan het verwonderde nageslacht meegedeeld hebben. Terwijl hij aldus, op zijh legerstede liggende, in zijn eenziame cel nacht en dag zijn geest pijnigde om middelen tot ontvluch ting te vinden, bevond de advocaat van zijn kant zich ook onder den invloed eener vast alles ovprheersdhende gedachte die 'hem evenmin al's dié van Vaubaron nacht noch dag

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3