NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Ui O. 78. TM..F—Zaterdag 34 Juni 1922 I 'Blad 81e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. L4XGEDIJKER CÖIIRAIT. Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. A.BOHNEXEHTSPKUB EEDACTEUR-UITÖEVEK IUBEELi loordscharwoude. P R IJ 8 DER ABTEBTESÏlEHi Yaa 1—5 regelt 75 ct., elke regel meer 15 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend, Brieven rechtstreek! een den Uitgever, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. REVUE VAN DE WEEK. Wij hebben de Haagsche confer-eerders nu in ons midden althans de oyergroote meerderheid op de Hofstad is thans de „nationale aandacht" gericht. En de hofstedeiin- gen zielf maken zich tot dusver niet al te „druk" over wat in het Vredespaleis gebeurt. Wij hebben vernomen, dat men 't er op toelegt om zoo spoedig mogelijk met de Conferentie gereed te komen, zoodat de heer-en voor den termijn van drie maanden, welke voor deze internationale bespreking van „het Russischs vraagstuk" en wat zich daar vanzelf aan vast- schakelt, huis toe zou kunnen gaan. Afwachten is ook hier de boodschap. D;at Minister van Karneheek tot voorzitter van de Conferentie werd gekozen, is voor ons vadterlandseii „gevoel van eigenwaarde" zeker streelend. Schopn met allen eerbied voor de eminente gaven als diplomaat en staats - man, Jhr. van Karneheek eigen, toch ook niet betwist kan v orden, dat .degenen, die- i.e. een- praeses hadden aan te v ijzen, door het aanvaarden van het presidium door den Mi nister van het neutrale, hier bovendien de gastvrijheid uitoe fende Nederland uit een „impasse", bijzonder lastige moeilijk heid Waren geréd. De heer Van Kamebeek is een diplo maat van zeer-extra-ordinaire omzichtigheid. Hij heeft daarvan een inderdaad kras voorbeeld gegeven, door bij die opening der Haagsce hConf©fenti>e op 15 Juni j.l. het Carnegie-palen, den tuin inbegrepen, voor de pers te sluiten. Engelsche en Fran- sche journalisten lieten zich zulk „gesloten zijn", zoodanige ontoegankelijkheid voor de Koningin der Aarde Ao-Di 1922 niet welgevallen. Zij drongen den tuin en vervolgens het palei's brutaalweg binnen. En een hunner riep toen uit: „J'y suis, j y teste!"., 't Eind van dit liedje, was, dat. minister van Karne heek mildere orders gaf; zelfs een kamer voor de pers in het Vredespaleis liet reserve-eren. En nu deed zich het cu rieuss geval voor, dat de verslagen, die verschillende bui- tenlandsche journalisten dagelijks over het Congres publiceer den. vjeel meer belangwekkende bijzonderheden bevat ten dan de dorre en mager,e officieels comminiqué's, welke aan de- piers werden verstrekt 1 Mfeli mag aannemen, dat Mr. van Karneheek allengs ook in dit opzicht wat „toeschietelijker'"' zal wórden, zoodat per slot van rekening door de pers een zege zou zijn bevochten, welke in de toekomst zou beletten, dat z ijzal worden bejegend op de manier, bij dien aanvang der Haagsche Conferentie wonderlijk genoeg tegenover haar ge- vblgd. Nog slechts iaën korte spanne tijds scheidt ons van tien grooten vijfden Juli-dag. Gelijk te voorzien was, heeft een Nieuwe Katholieke Partij ten slotte gebukt voor wil en wenscb van het Episcopaat. Zij heeft hare actie opgegeven. Officieel bestaat zij niet meer. En het gezag der geestelijkheid in Katholieke kringen is stellig machtig genoeg om te berei ken, dat zeer velen van de thans ontbonden partij het pa rool der bisschoppen zullen volgen. Dat een deel van -haar zich tenslotte bij andere fracties zal aansluiten, wanneer /'t op den kiesarbeid in de cel aankomt blijft niet'onwaar schijnlijk. Over hetgeen 5 Juli „in politicus" zal brengen, valt niet eenigen grond van waarschijnlijkheid nog steeds niets te zeg gen, Mr. Marchant heeft openlijk verklaard, dat de mededee- lingen ov)er den wonderbaarlijken groei van den Vrijheids bond' z.i. slechts „humbug" oftewel opsnij-erij mogen genoemd De heer Marchant weigerde zich door inzage van hem ter controle opengestelde boekten en bescheiden van den V.B Van de juistheid der medede-elingen, welke hij had gewraakt, te vergewissen. Een houding, die allicht in een bujten den kring van mr. Marchant's geestverwanten met „gemengde gevoelens" zal zijn waargenomen. Die leider van de vrijz. democraten behoort' nu eenmaai 'lot de mensehen, die nu en dan door hun temperament al te zeer worden 'bebeersdht. Tot op zekere hoogte kan dat Ook worden beweerd van prof. van Gijn, den oud-minister van f inanciën, In een voor de Indische pers bestemd vraagge sprek heeft de hoogleeraar zich „laten gaan" -en o.a. ver zekerd, dat Minister de Graaff ook al mochten de verkie zingen en het kabinet-Rttys een „working-majority" bezor gen, zoodat het dus aan het roer kan blijven, 't bijltje er bij neer zal leggen. En prof.' van Gijn voegde daar lachend bij deze tijding hierom met volkomen zekerheid te. kunnen ge ven wijl hij haar had vernomen van. roevrouw de Graaff, de gade. des Ministers van Koloniën! Mten b'edqelt nu misschien geien extra-helderziende politieke profeet te zijn om te dur ven gelooven, dat de heer de Graaff zijn langsten tijd aan de groene tafel heeft doorgebracht. Maar toch zal bij menigeen de vraag rijzen, of 't met den eisch der kitescheid is overeen te brengen, een med-edeeling, verkregen in vertrouwlijk ge sprek met de echtgenoote van iemand, die een positie in het openbahe leven bekleedt', zoo zonder meer aan „de groote kljok" te hangen?. Doch zulke vreemde dingen gebeuren nu eenmaal in de koortsachtige stemming, waarin menigeen zich bevindt vl'ak- voor de verkiezingen!. Den 22en a.s. wordt de nieuwe Senaat saamgesteld Behal ve mr. van Nierop en prof. Kraus hebben thans ook ba,*on v.d. Fejtz en mr Lucassen verklaard, geen nieuw mandaat voor de Eerste Kamer te wen-schen. De „metamorphose" van onzen Senaat gaat geleidelijk voort. En van dat hooge, eenmaal zoo statige college, zooals de ouderen onder ons 't gekend hebben, zal welhaast noch uiterlijk noch inner lijk iets meer over zijn gebleven. Een lichtpunt is die stijging van de Rijksmiddelen over Mei j.l., vergeleken met Mei '21 Dat accres bedraagt' niet minder dan 41/» millioen. Men verblijde zich echter niet al te uitbundig, want voor een zeer beduidend deel is de stij ging der Rijks-inklomsten in Mei j.l. gevolg van het ruimer vloeien der Sucoessie-rechten,. natuurlijk een der meest wisselvallige posten. Intusschen, het cijfer is toch teeken, dat de zoozeer geduchte teruggang—der inkomsten zich nog niet laat gevoelen, wanneer men deSucoessie-rechten in deze uitschakelt. En dat is in dezen tijd reeds van groote waarde l De bezuiniging moet met alle kracht toch doorgevoerd. .Dc>pr den Ministerraad.is besloten.tot algejieele administra tieve en technische centralisatie van de Rijksbouw-dietisten bij Financiën. E-e» stelsel, dat-onge-v. ijfeld- oók ©plande ge bied zal worden toegepast. Prof. van Gijn heeft in het straks genoemde „interview" ronduit verklaard, -niet te weten, hoe op dit oogenblik in voldoende mate door Vader Staat kan' 'worden versoberd, besnoeid. Hij beseft alleen, dat 't op zeer-geduchte manieren moet gebeuren. Dat weten wij nu allen wel. De nood in vele kringen is zeer scherp. In de sfeer der beeldende kunste naars van alle soort is die erger dan men vermoedt. En ioeh staat Minister de Visser hier met „gebonden handen". De in werking zijnde Tabakswet heeft reeds scherpe actie en. vin nige protesten gewekt. Zeer begrijpelijke!. Doch men make zich geen illusie, dat het mopperen hier veel zal baten. Over hét „waarom" zal ik nu toch geen woord meer hebben te verspillen!. De jongste misdadigheidsrubriek heeft een heel bijzonder karakter. Ze is even groot als vol van schokkende bijzon ier heden. I 1 Ik noem van die strafgedingen die werden voortgezet,'dat bij het Amsterdamsche Hof over de zaak der beweerde op lichting (met een bundel kwitanties) tot vier-ton. Het O.M vroeg bevestiging van den eisch ad. twee jaar. In de zaak van den doodslag te Bieerta eischte het O.M. bij het Hof verzwaring der door de rechtbank opgelegde straf van'acht Hot twaalf jaren. Het gruwelijk geval van den dubbelen moord, op twee vrouwen te Houtdorp gepleegd, diende te Zwolle. En het verloop van dezestrafprocedure voor de Rechtbank was zeer „fantastisch". Tegen een der ook als' getuige gehoorde beklaagden vorderde de officier vijftien jaar; voor twee an deren vroeg hij vrijspraak en vrijlating, welk laatste voorstel de Rechtbank weigerde. De houding van het O.M in deze zaak zal niet slechts bij den verdédiger verbazing h'ebben gewekt. Te Haarlem kwam voor de uitgifte van En- gelsch bankpapier van honderd pond dat valscb bleek te zijn. En de verdachte in deze werd- gevit, bleek reeds vroeger op dergelijke wijze zich van de noodige „num- mi" te hebben voorzien, zijn fabricage, waarvan de aard als meesterlijk wordt geschetst zal nu wel voorshands worden stopgezet. Er is de arrestatie van den „vermaarden" Frans Rosier, die zich aan oplichting zou hebben schuldig gemaakt, alsook van de evenmin onbekende Annie Pascal, die het verpleegstersgewaad wederom gebruikte voor hare p,-aktijken. De Amsterdamsche politie vraagt opsporing van een in de hoofdstad gevestigd geweest zijn-den advocaat van verduis tering verdacht. Er is voorts het sensationeelie geval van den penningmeester der Haagsche Coöperatieve Voor- schotveteeniging, man, die sinds dertig jaar blindelings door de vsreeiïiging en het publijek'vertrouwd werd en zich in den loop der jaren het bagatel van ruim vier tón gouds weder rechtelijk zou hebben toegeëigend.,, Ik doenog èen greep in de overstelpende massa- In den nacht van 12 op 13 Juni werd een 20-jarig meisje per auto van Amsterdam naar dien Haag gebracht in gezelschap vani vier personen. Gedurende dien tocht is zij overleden. Bij dit zeer mysterieuse geval wordt gedacht aan hetgeen art. 297 W. v Strafrecht aanduidt. Met deze „bloemlezing" zal ik maar volstaan, 't Is dunkt me - welletjes 1 De Gentrajjè oudexriaad waarschuwt tégen hst, door kinderen, koopen van de z.g. „gokileep", dé stukken chocolade, waarin bons voor soms belangrijke geldsommen verborgen zijn. 't Is te hopen, dat deze „oproep", tot ouders en verzorgers gericht, iets baten zal'!. Want het be schikking hebben over veel geld-isvoor tal van jonge men schep aarts-gevaarlijk. Dóch wanneer gelijk in deze bovendien nog de „goklust" wordt geprikkeld,.' dan 'heeft' meei met een zeer ernstig maatschappelijk gevaar te naken. t Ware tie wenschen, dat er een middel bestjond, om dingen als de „gokreepen" te beletten. Van de Personalia noem1 ik slechts de benoeming van ge neraal Krolesen tot Leger-commandant in I-ndië. Var. de verdere „nova" de opening van bet Haagsche Bre- dius-museum. Van de dingen, die thans „veel stof doen op- waaier", de bedreiging van het Gooi-natuurschoon door de electrische spoorwegverbinding Amsterdam—Het Gooi. En bet verbod van Lessing's „Nathan de 'Weise" en van Go-ether,s I-a.ust" voor de leerlingen der Amersfoortsche H. B. School Een beslissing van Minister De Visser; welke ook velen Van zijn beste vrienden ongetwijfeld Zal hebben bevreemd, en waarover zijne Excel'!, van onderwijs, K. en W blijft dr. de isser aan bet bestuur in de Kamer nog heel wat kan te hooren krijgen. i We gaan nu midzomer in te midden van' veel klagen te'n zuchten over de economische.ellende. Toch hebben wij, blij kens de jongste officieele cijfers 'nog te Amsterdam 11J8 men- schen, die meer dan een halve ton per jaar te verteeren heb ben, te Rotterdam 362, in Den Haag- 375, te Utrecht 81. In de hoofdstad zijn er twee, die twee millioen per jaar inko men bezitten (of hooger wat ook voorkomt) Rotterdam en Den Haag bezitten elk slechts een van zulke Vaderlandsche Carnegie's. Er zit dus toch nog altijd wel iets in de diverse Nederlaiidsche „spaarkiousen". BUITENLAND. De Priliminaire zitting van de Haagsche Conferentie is reeds geëindigd en het strekt ons land tot eet, dat deze Con ferentie de eerste Internationale is, welke tot nog toe zonder ©en enkel incident is verkropen. Vooral onze Minister van Buitenlandsche Zaken Van Kar- beek komt deze eer toe, want hij is heit, die lal's voorzitter der Preliminaire Conferentie deze- heeft do-en slagen. Ook van buti-enlandsche zijde wordt zijn bezadigd, kalm optre den gewaardeerd, hetgeen tot uiting is gekomen in zijn benoe ming tot eere-voorzitteri der Conferentie. De werkzaamheden -der Preliminaire Conferentie zijn bui tengewoon vlot verloopen, zooda,t reeds in het begin dezer week de eigenlijke werkzaamheid-en waren geëindigd met de samenstelling der niet-Russische- Commissie en subcommis- sies. i Behalve Albanië nemen alle landen aan de op 25 Juni volgende onderhandelingen met de Russen deel. Hét zijn Oos tenrijk, België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Estland, Fin land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Griekenland, Hongarije, Ita lic, Japan, Littauen, Luxemburg, Noorwegen, Nederland,' Po len, Portugal, Roemenië, Servisch Krowartisch Sloveensche Staat, Zweden, Zwitserland- en Tsjecbo-Slowakije. Er zijn drie sub-cQmmiSsiés. - In de sub-commissie betreffende de eigendommen nebben zitting de vertegenwoordigers van België, Frankrijk, het Brit'* sche Rijk, Italië, Japan, Nederland, Noorwegen, Roemenië (afwisselend met het Koninkrijk der Serven, Kro-at-en en Slovè- r.-en m de: subcommissie voör de schulden), Finland, Zwit serland en Zweden. In de sub-commissie voor -de schulden zijn vertegenwoor digd, België, Frankrijk, bet Britsche Rijk, Italië', Japan- Ne derland, Dienemarken, liet Koninkrijk -der Serviein, Kroaten en Slovienen (afgewisseld met Roemenië in de sub-commissie voor de eigendommen) Spanje, Zwitserland en' Lithauen. In deze commissie zullen -de vertiegtetnwoordigers voor Spanje en Portugal alternatief denzelfden zetel innemen. De sub-commissie voor de credieten bestaat uit gedele geerden van België, Frankrijk, het Britsche Rijk, Italië, Ja pan Tsj-echo-Slowakije, Polen, Bulgarije, Letland, Estland en Griekenland. Nederland zal, teneinde het getal elf der in Ide sub-commissie vertegenwoordigde staten niet te doen overschrij den hierin niet vertegenwoordigd zijn, behoudens wam eer- Nederlandsch-e belangen bij de beraadslagingen ter sprake komen of bij de besprekingen' betrokken zijn. Dat Frankrijk, zij het onder voorbehoud, dat dè door Rus land aan te nemen houding bet niet onmogelijk maakt, aan de ni et-Russische commissie deelneeimt, is geschiedt na de reis van Poincaré naar Londen, waar hij' met Lloyd George en andere leden van het Britsche kabinet besprekingen heeft gevoerd? Uitdrukkelijk is vastgesteld, -dat de besprekingen geen politiek, doch uitsluitend een zakelijk karakter zullen dragen. In Ierland hebben in het begin' dezer week d ©verkiezingen plaatsgehad. Voor zoover kan worden nagegaan, hebben dé' voorstanders van h|et Britsch-Iersche verdrag de overwinnmg 'behaald, In de haven van Hamburg is bij het van de werf Dopen een Braziliaansch stoomschip omgeslagen, waardoor pn<^»v-=r 50 tig personen het leven verloren. D-e Garantie-Commissie is uit Parijs te Berlijn aangekomen en heeft met de Duitsche Rijksregjeering de onderhandelingen ajalngevangien.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1