<11 III kil) PLAATSELIJK JJIEUWS. BROEK OP LANGENDIJK. Hedenmorgen kreeg ons dorp en onze veiling bezoek van een dertigtal vreemdelingen, die onder 'geleide van den heer P. Glas, tuinbouwvakonderwijzer alhier, een en ander kwamen bezichtigden. BROEK OP LANGENDIJK. (Na, een periode van droogte, die 7 Miei begon, werden we 'Zaterdag en Zondag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag ver ,b]ijd met regenbuitjes die te zamen 1 duim water leverden. ZUIDSCHARWOUDE. Deze week hadden we hier de aantrekkelijkheid van een paardenspel. Tweemaal werd er eein voorstelling gegeven voor de ouderen en eenmaal voor de schoolkinderen. Voor de schoolkinderen had men in Noord- en Zuidscharwoude ge collecteerd, welke collecte, naar men ons meedeelde _p!.m. f70 heeft opgebracht. We vernamen, dat de geleverde pres taties vrij goed in den smaak vielen. ZUIDSCHARWOUDE. Te Koog aan de Zaan is een kolfwedstrijd-gehouden tus- echen kolvers van verschillende clubs uit Noord-Holland. De (uitslag was: le'klasse le prijs W. Kostelijk, Oudkarspel, 145 p. 2e pr. K. van Vliet, Krommenie, 144 p 3e pr. P. Hagenaar, -Zuidscharwoude, 141 p.; T waal venprijs D. Pijper, Hugowaard; /4 twaalven as klasse: le pr. A. v d. Toorn, Kromnaenie, 133 p.; 2e pr. W. Kooyman, Wpgxium, 117 p.; 3e pr. J- Bus, iWormerveer, 114 p.; Twaalvenprijs A. Bloem, O Blokker, 3 twaalven. PERSNIEUWS. DE EERSTE KAMER VERKIEZING. Aan het sjot van die beschouwing, welke wij dezer dagen aan de samenstelling der Eerste Kamer wijdden, zoo schrijft het „Handelsblad", merkten wij op, dat de kans op verlies voor den Vrijheidsbond niet gering was en dat het meerder- heidsstielsel ons, „nog voor interessante verrassingen" zou kunnen plaatsen. Op wat er thans gebeurd is, waren onze lezers dus eenigermate voorbereid. Wij willen echter gaarne er kennen, dat we aan zulk een „interessante verrassing" en zulk een verlies voor den Vrijheidsbond geen oogenbÜk heb ben gedacht. De heele Vrijheidsbond, op één man na, is weggevaagd uit de Eerste Kamer. Alleen de onverwoeste- lijke Drent, rar. Harm Smeenge, zal nog aan vreemdelingen, die een senaatsvergadering bezoeken, kunnen aangewezen wor den als parlementair curiosum: de eenig overgeblevene van een richting die, nu 20 jaar geleden, nog de meerderheid had in de Eerste Kamer. Hoe is dit nu zoo gekomen? Het antwoord'kan kort zijn: doordien er geen overeenkom sten met andere partijgroepen zijn gesloten. Men heeft het ge poogd, maar het is, blijkens de raededeelingem van mr. Dres- selhuys, naar den kant van rechts afgestuit op de weigering der coalitiegroepen om aan den Vrijheidsbond vijf zetels te verzekeren, hetzij in Noord-, hetzij in Zuid-Holland, en naar den kant van links. op het sterke verzet in eigen 'kring. Van eenig stembusaccoord met sociaal-democraten wilde men in den Vrijheidsbond niet weten. En daarop is de afspraak met de beide roode fracties in Noord-Holland, waardoor al thans drie zetels zouden zijn behouden, ter elfder ure afgelast en was men overal aangewezen op eigen kracht. Daar nu de Vrijheidsbond in geen enkele provincie ste'rk genoeg is om er zonder hulp van aiideren te komen kwam hij nergens Alleen Drente hield zijn Drent. BUITENLAND. EEN MI LLIONN AIRS VROUW IN DE GEVANGENIS. In een deftig hotel te Wieenen is een Amerikaansche, zich noemende mevrouw Genoveva Paddleford, 'ingevolge een aan houdingsmandaat uit Luzern gearresteerd. Deze dame moet met jnedeneming van een voorraad oneerlijk verkregen sie raden en kantwerk uit Zwitserland gevlucht zijn. De Weensche politie vond in elf groote koffers der Amerikaansche prach tige kjeeren, alsmede een pakket Parijscbe, Zwitsersche en Weensche rekeningen, die nooit betaald zijn. Mevrouw Paddleford beweerde, die echtgenoote van een Califiornischen petroleum-kpning te zijn en zich alleen tij delijk in geldverlegenheid te bevinden, daar haar maandelijk- sche chèque ten bedrage van 15.000 dollar 'tijdens het ver voer dier post verleren zou zijn gegaan. De politie te Wieenen, die verschillende klachten van al daar gevestigde firma's had ontvangen wegens het niet netalèn van geleverde pelswerken en toiletartikelen ter waarde van 100 millioen kronen ^fc>r de Amerikaansche millionnaire, sein de naar Amerika, om Iinlichtingen. Als antwoord kwam van Hollywood in California een telegram van den heer Geörg Paddleford, die toegaf, dat mevrouw Paddleford geen avon turierstier, maar zijn vróuw is, doch dat hij geen lust had om de groote schulden, die zijn wederhelft' weer had, te betalen. Paddleford, die indertijd een soort petroieumkoqing moet zijn, dwingt daardoor de politie de wat al te koopzieke 'dame voorloopig in verzekerde bewaring te houden. ZAAIEN jPER VLIEGTUIG. Een Amerikaansche vlieger heeft een machine uitgevonden, waarmee het mogelijk is, graan van de lucht uit te zaaien. De uitvinding moet een ware uitkomst zijn voor de Amerikaan sche farmers, die groote uitgestrektheden graanland te be zaaien hebben. Met groote vaart, slechts een paar voet boven het te bezaaien 'land vliegend, kan de machine bij eiken overlangschen „zaai yang" het zaad in regelmatige rijen over eem breedte van on geveer 9 meter uitstrooien.' Hiet systeem berust op het vol gendie Onderaan die machine zijn, verstelbaar naar de ge wens ch ie afstanden, geperforeerde metalen buizen aangebracht. Door l middel vjan luchtdruk wordt het zaad uit de buizen geblazen met voldoende kracht om het op de vereischtie1 diepte in 'de aardie te doen dringen. I De machines kunnen met een snelheid van 128 K.M. per suur vliegen en in een dag van 7 werkuren 1000 acres bezaaien (een acre is 4840 vierkante yards; een yard is 0.914 mieter). Om hetzelfde werk in denzelfden tijd te doen, zouden hondera ,man noodig zijn, die allen tegelijk en met behulp van ije aller nieuwste zaaimachines, moeten werken met goede spannen paarden. f i KERKKLOKKEN IN BESLAG GENOMEN. Niettegenstaande de groote rijkdom van die kerken en kloos ters in Rusland aldus wordt uit Re val gemeld zal de confiscatie van al het goud en alle edelgesteenten toch niet langen tijd voldoende zijn om de uitgaven van Rusland en de communistische partij te dekken. De bolsjewiki zijn nu pok begonnen met het weghalen van de klokken uit de ker ken, die niet meer gebruikt worden, en uit de kerken, waar er naar het oordeel der bolsjewiki te veel zijn. De zilveren klokken zijn reeds overal in beslag genomen ,en de bronzen zijn ook bijna alle verdwenen. PLAATSELIJK NIEUWS. KLEINE TOONEEL." Naar we vermennen beeft „Het Klei ne Tooneel" toestemming gekregen tot de opvoering van het Blijspel „De rvriböebijter' voor de Kermis te Nrd.- Scharwoude, welk stuk avond aan a- vond met reuzen-succes in het Centraal Theater te Amsterdam door het ge- zeischap van Louis de Bree werd opgevoerd. BkOEK OP LANGENDIJK. De heer J. Weltkamp, Lid der Tweej de Kamer noopt Dinsdag a.s. voor de Chr. Hist. Kicsvereeniging te Broek op LangendijkSint Pancras, op te treden in het caié „Welgelegen" te Broek op Langen dijk. De vergadering staat ondier leiding van den Ds. J, P. Buiskool ts Smit Pancras. in de saai is geen consumptie, verkrijg baar. Er bestaat gelegenheid tot het stel len van vragen naar aanleiding van het gesprokene. voor nadere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende adver tentie;. ALKMAARS NIEUWS. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Aan het officieel© diner, nat door het gemeentebestuur van Alkmaar Donder dagavond in die keunig met groen en bloemen versierde zauen van de Unas werd aangeboden aan de afgevaardig den van Oe bij die A. N. V. V. aangeslo ten vereonigaigeu, bracht de burge meester eerst een dronk uit op H. M. de Koningin, daarna op het hoofdbe stuur dezer nationale vereenigang en den hechten band, die er tusschen ds aideeliingen onderling bestond. Tevens bracht hy huidie aan die Kon. Rederij kerskamer „Biidierdajk" voor de uitste kende opvoering van „Tropemadel." Baron van 'i'uyl dankte het gemeen tebestuur voor ide gastvrije ontvangst en het bestuur van „Aicmaria" voor den autotocht, die zoo umstekiemd geslaagd was. De Commissaris dier Koningin, Jhr. Roell hoppte, dat een© provinciale ver- cemaging mocht tolt stand komen en het hooidbestuur hiertoe het initiatief zou De voorzitter van „Alcmiaria" huldig de den heer Dpmaith, gemeentesecretaris voor de baljngiooze samenstelling van den nieuwen gtd's, Hierna voerden nog ver schillende hoeren het woord, onder wie ide heter Goedhart, wethouder van Arpnem. Vrijdagmorgen bezichtigden de afge vaardigden de kaasmarkt, waar men in vjohe actie was, waarbij de kaasdra- gers in hun writ oostuum met hoeden m de kleunen d|er vieemen fungeerende en jonge meisjes in Noord Hollandsch cqstuum stukjes kaas aanboden. HOLLANDS NOORDERKWARTIER GOED MELKEN 1922 Ter bevordering van goed melken stelt d,e vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier wederom de gelegenheid o- pen voor vrouwen en meisjes, en man nen en jongens van minstens ió jaren om een diploma van bekwaamheid in het melken te verwerven. Het meikexamen wordt gehouden op 7 dagen van 30 Mei tpt 9 Juni j.l. aan de Proef z Uivelboerderjj te Hoorn. De commissie van beoordeeling bestond da gelijks uit 3 practische veehouders, de regeling werd getroffen door het Rijks- zuive] consulentschap in Noordholland te Hoorn. Het aantal deelnemers bedroeg 51. Van de 11 meisjes verwierven 8 het di ploma. Va nde 40 mannen en jongens werden 33 gediplomeerd. 3 meisjes en 7 jongens moesten worden afgewezen. De namen der geslaagden zijn: .MEISJES: M. Baken Nieuwe Niedorp. E. Breed Wieringerwaard. B. Buijs Wijde Wor mer. T Buijs, Wijde Wormer. C- K. Hoep, Koegras. M. M. Keeite, Schoorl- N. Piessius Monnikendam1. M. Vader te Beemster.' MANNEN EN JONGENS. D. Akkerman, Beemster. G. Baken, Callanitsoog. C. Bakker Schermeer. L- de Boer Pz. Zuid Zijpe. C. Buijs Wijde Wormer. P. Dolstra Edam. J. Groot, Hearhugowaard. Jb. J. Groot Akersloot. J. W Heering, Enkhuizen. W. J. Hoed jes Aartswoud. S Hoek Akersloot. C Huisman Lambertschaag. D. de Jong Anna Paulowna. P. de Jong, Sijbecar- spel. C. Lakeman, Zuid Schermer. G- Leegwater Berkhout. C. Mooij Schag.cn T. Mooij Cllamtsoog. J. Postma Oudend- dijk. G. Pranger „Schagen- C. Reus, Sijbecarspel. J. C. Stammes Schagen- R. A. Stammes, Schagen. S. Stokman Beemster. G. van Tiiel, Grootschermer. II. van der Veer, Koegras. K. de Vet Oudkarspel. Jb. Visser Koedijk. J. C. de Vries, Ooster blokker. K. de Vries, Hopgkarspel. J. G. Watertor Schagen G. Weeland, Nieuwe Niedorp P. Zwa german Bobeldijk. UIT DEN OMTREK. OUDE NIEDORP. Deze week werd het grasgewas van 11 perceelen weg en dijk der Banme puliek verhuurd. De totale opbrengst was f 53,teigem f701,het vorige jaar. De oorzaak van dit groote verschil is de droogte of misschien het leggen van buizen voor de waterleiding. NIEUWS 1IJD1NGEN. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WEESP. BEN BELANGRIJK PROCES. Eindelijk 3 jaar en 9 maanden na de vreeselijke ram pbij Weesp van 13 Sepr tember 1918 heeft die rechtbank het vonnis uitgesproken in ale 36 proce dures, die als gevolg van dien ramp aanhangig waren. in ane 36 procedures zijn de slacnt offers oyer die gieheele lijn aan de win nende hand, al zijn er een 5 tal proces sen, die om formeeiLe of andere rede nen buiten die hoofdlzaak om, niet ont va|nkelijk zijn verklaard. De rechtbank nam aan, da;t tusschen partijen vaststaat, dat verschillende pas sagiers als reizigers zijn vervoerd, ter wijl tevens het ongeluk vaststaat. Dc groote vraag is: heeft d|e H|. IJ. S. M- schuld aan het ongeluk. De rechtbank overwoog die volgende vragen: heeft de H. Ij. S. M. alles gedaan om de ramp te voorkomen? •Heelt zij de „stipste" waakzaamheid be tracht? De rechtbank beantwoordde deze vragen met een krachtig neen. Breed voerig motiveert de Rechtbank haar oordeel en een groote serie argumenten worden ten bewijze opgesomd. Hier van noemen wij: 1. Vóór het ongeval heeft de H. IJ. S. M, geen werken voor ontwatering van den dijk aangelegd. 2. Haar ingenieur van Vlaanderen wees reeds vroeger op onvoldoende af watering, doch die H. IJ. S. M- nam daarvan geen notitie. 3. Al neemt men aan, dat de dijk bij aanleg perfect in orde was, dan nog is in het proces komen vast te staan, dat de H. IJ. S. M- alle practische en theoretische jassen van de ingenieurs wetenschap in den wind heeft geslagen en niet op hare dijken heeft toegepast. 4. Het was de H. IJ. S- M. bekend da,t water in een spoordijk boven ze kere hoogte fataal kan worden. Toch doet de H. IJ. S. M. op dit gebied geen enkel onderzoek. 3. De H. IJ. S- M. mocht niet wach ten met onderzoek tot een uiterlijk ge brek zich openbaarde, immers zij moet wieg en ewrkian, stipt onderhouden en de reizigers zijn bevoegd een veilige baan te eischeii al vertoont zich uiter lijk geen gebrek. 6. Bij den aanleg van den spoordijk en bij de overneming is ze vanwege de H. IJ S. M- geïnspecteerd. Zij kende dus de samenstelling van den dijk; als mede het verband met het Merwsdieka- naal. Daardoor wist ze ook, dat con trole van den waterstand noodig, -,vas. Immers er kwam kwelwater van de Mer wede in den dijk. Dit was die H:. IJ. S- M. bekend. 7. Er was zware regen gevallen, zoo dat er kans was op een te hoog© wa terstand. Op grond o.a, van al deze argumen ten concludeerde de rechtbank, dat de H. IJ S. M- niet alleen haar onsch ild niet heeft bewezen, doch dat Integen deel haar schuld positief is kómen vast te staan, daar zij allerlei verplichtingen verwaarloosd heeft. Daarenboven overweegt de Recht bank ten overvloede nog: 1. |dat de H. IJ. S- M. den dijk in elk geval in tact had moeten bewaren en met had moetien laten verslechteren immers de omgeving van den dijk en dc aanleg van den dijk zelf hadden ie H. IJ. S. M- moeiten doen oegrij^ pen, dat gezien het moderne vervoer de dijk wei beter mocht gemaakt wor den, doch ze giocht niet dulden, da;t ze slechter wend. 2. 'dat de eigen ingenieurs van de H. IJ. S. M- niet op de hoogte waren van het bestaan van afwaterragsbuisjes in den dijk; 3. dat verschillende grondafschuivin gen dee H. IJ. S. M- waakzaam had den moeten maken; 4. dat verschillende artikelen en le zingen van ingenieurs over overzadigd- heid van zand met water haar hadden moeten doen besluiten om in het alge meen haar dijken te ïnspecteerai en ze ker den bewusten dijk, die paast het Merwedekanaal loopt. De Rechtbank zegt dan, dat de H. IJ. S M. niet op uiterlijke kenteekenen mocht wachten, immers de ingenieurs wetenschap is een ervaringswetenschap, en de H. IJ. S; M- had niet hare oogea en oor en mogen sluiten voor datgene wat die wetenschap in 30 jaren rijker is geworden. Er is dus groote nalatig heid te dien opzichte. Ook heeft de Rechtbank de vorde ring, waarbij de H. IJ. S. M. den Staat in vrijwaring heeft opgeroepen, ont zegd. (D,e Courant.) Alcohol-stokerijen ontdekt. De rechercheurs Drenth en van Meel te Haarlem, hebben in samenwerking met de rijksrecherche op 21 Juni j.l. twee volledige alcoholstokfcrijen ont dekt, in de Meester Lottelaan te Heeto- stede bij den bakker Berkemeijer ien in de vetsmielterij van v. d Kodde te Haarlemmerliede. De onderneming' werd' gedreven door een combinatie K. en B. De toestellen zijn in beslag genomen Proces verbaal is opgemaakt. Z De Tabakswet. De firma T. C. Hessen en Zoon te Haarlem heeft aan de 40 sigarenmakers tegen Zaterdag ontslag aangezegd. De firma moet daartoe noodgedrongen over gaan omdat zij geen batnderoJ'lêzegels van het rijk kan loskrijgen. Goedkoop rooken. Men schrijft aan het „Vad.": 't Zal 'n dag of acht geleden zijn, dat ik onder weg werd aangesproken door een par mantig oud heertje, zoo op 't gezicht ean renteniertje of 'n gepensioneerde, die me allervriendelijkst om een beet je vuur verzocht. Gaarne zeg ik, en die oude heer krijgt uit zijn Dinnenzak de sigarenko ker, the o schrik blijkt ledig te zijn. 's Mans consternatie doet me vragen, of ik de vrijheid mag hebben.... .„Nu met genoegen" is het antwoord, „als ik u niet dérangeer," en blijkbaar met smaak wordt een mijner rook art jes op gestoken. Daar stevent gisteren dezelfde oolij- kc oude heer weer op mij af. „Meneer, astublieft een beetje vuur.?" En weer graait hij naar den sigarenkoker. en weer is deze even troosteloos ledig en weer staat de goedige vrager even be teuterd te kijken. Ik heb me nu een paar klapsigaren aangeschaft voor het geval het me ver- ugnd wordt ten derde male een blik te slaan in zijn ledigen ko,ker. .Waarschuwing. De commissaris van politie te Leiden waarschuwt tegen Machiel Englander, koopman, gedurende den laatsten tijd verblijvende te Leiden, die, latende voorkomen flinke zaken te doen, van verschillende personen goederen koopt waarvan de bbetaling achterwege blijft. De commissaris als voren waarschuwt tegen een pcrso.on van ongeveer 50-ja- rigen leeftijd, middelmatige lengte, blond grijzend haar, grijs puntbaardje en gekleid met donker costuum met slappen hoed, die op stenfcsche wijze aan geld tracht te komen. Hij ging ver scheidene winkels binnen, kocht iets voor een dubbeltje of 15 cent en bij het terugontvangen van geld beweerde hij een rijksdaalder gegeven te hebben. GEMEENTERAAD VERGADERINGEN. KOEDIJK. w 3 uur werd er een raadsvergadering gehouden. Na ope ning vroeg de voorzitter het nieuw benoemde raadslid den heer W. de Geus pf deze de eed dan wel de be lofte wuide afleggen, alvorens zitting te nemen. De heer De Geus wepschte de be lofte. Na het afleggen hiervan, instal leerde de voorzitter met enkele goed gekozen woorden den nieuwbenoemds, waarop deze zitting neemt. De notulen worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Wegens bedanken, van den heer C. Bieets moet de raad hedan voor zien in de vacature van wethouder. Met 6 stemmen wordt de heer De Geus gekozen die deze benoeming aan nam en dus den termijn van 24 uur bedenktijd niet noodig vond. De hier De Geus zeide niiet gedacht te hebben raadslid te zullen worden, doch nog minder er op gerekend te hebben tot wethouder te worden be noemd en danikfe den raad voor het in hem' gestelde vertrouwen. De voor zitter zeide dat het niet gemakkelijk zal zijn de plaats in te nemen drie de hbeer Bests op zoo uitstekende wijze met onverdroten ijver heeft vervuld. Om dezelfde reden alsboven moet ook b benoemd worden een lid voorzitter in de commissie van toezicht op het cor respondentschap der arbeidsbemiddeling Met 4 stemmen tegen 3 op den heer De Geus werd gekozen wethouder Vis- se" dis deze benoeming aannam. De voorzitte rdeelt mede dat de nooduit keering is vastgesteld op f2512,43 ter wijl van den minister van oorlog de ver blijdeniie tijding is ontvangen dat de te veel betaalde som van f 609,89 voor kost winnerschap ter beschikking van de ge meente is gesteld. Ingekomen was pen schrijven van de schoolcommissie der R.K. school te Oudorp om wederom steun te ontvangen voor een te houden schoolfeest. B. en W. stelden voor we derom f 30 toe te staan. De heer Mulder meppde te weten; dat de giemaente Oudtorp vorig jaar niets had b bijgedragen, wat de heer Verduin deed' opmerken, dat dit waaar is, doch dat die gemeente f 100 voor andere doeleinden heeft beschikbaar gesteld. Aangenomien. Op voorstel van B. en W. wondt besloten dat de gemeente zich zal aansluiten bij den Postcheque- en Girodienst en in verband hiermede de instructie van den gemeente ontvanger aangevuld. Op een daartoe strekkend verzoek werd aan d|en vorigen wethou der de heer Beets, eiervoi ontslag ver leend als ambtenaar van den Burger lijken Stand en in diens plaats geko zen met 6 stemmen de heer W.. de Geus, terwijl laatstgenoemde ook ge kozen weid tot lid' van de veemcomimis- sie. D e heer De Geus verklaar die b eide benoemingen aan te nemen. Met 6 st. werden tot lid van de commissie van Bijstand in het G.E.B. herbenoemd de heeren M. Mulder en D. van der Wou- de waarna de voorzitter de heeren Mulder en Verduin dankte voor dc moeite due zij zoih heden als stemop- nemers hebben moeten getroosten, D,e neer P. Hart bracht hierop verslag uit ais opper brandmeester over het brand- wezein. Deze verklaarde bij de laatste repeti'ti ehet materiaal i|n orde te heb ben bevonden en dat deze oefening goed is venoopem. De l^er M. Mulder ais rapporteur der commissie van toe zicht pp de gemeenteiandenjen en dijk verklaarde namens dnie commissie, dat alles in de baste orde was bevonden, waarop de voorzitter de rapporteurs en commissies dank zeide. Met dank voor de medewerking sloot de voorzitter de vergadering. JAlkto. Crt.J BUITENLAND. - OFFER DER WETENSCHAP. Professor Edmund Weil te Praag, die zien gedurende den oorlog aan de bestudeering van de vlektyphus wijdde regeering van 't jaar zijn onderzoekin gen te Lemberg voort. Hij had daarbij m het begin van deze maand het on geluk van een cultuur van vlektypbus- bacillen iets in het oog te krijgen. Ze ker van de doodelijkie werking die de ze infectie zou hebben, ging hij terug om in zijn vaderland te sterven. Hij is nu dan ook overleden. Tot zijn weten schappelijke nalatenschap behoort een mededeeiing over oen serum tegen do vlektyphus. HET HANDELSBLAD VAN 31 JUNI 1925. Reeds enkele dagten tevoren was dit blad aangekondigd: Het Handelsblad van 31 Jupi 1925.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 2