EEN RECHTSGELEERDE CURIOSITET. 'Die faillissements-aanvrageder NddarL Spoorwagen. iNb^r aan het „H.'bld." wordt gemeld heeft mr Van Woel- deren in opdracht van een cliënt het faillissement van de "Ne- derHamdsobe Spoorwegen aangevraagd! Dit bericht zal vermoedelijk velen doen schrikken, maar die schrik zal wel aanstonds verdwijnen als men de aanleiding tót die' faillissementsaanvrage verneemt. De zaak is deze: De 'Noord-Brabant Duitsche Spoor heeft van haar in 1874 uitgegeven obligatie-leening in een tijdvak van 35 jaren geen coupons betaald, noch uitlotingen doen plaats vinden van die leening. Tom nu de Nlederlandsche Spoorwegen de Noord Brabant Duitsche Maatschappij overnam met alle lusten en lasten, heeft de cliënt des hespen Van Wioelderen de Ned. Spoorwegen gesommeerd tot betaling dezer achterstallige cou pons op welke sommatie de Nederlandsche Spoorwegen niei 'hebben gereageerd. Ten einde nu een zeer langdurig civiel proces tie dezer zake te vermijden, 'heeft men besloten de fail lietverklaring der Nederlandsche Spoorwegen aan te vragen met déze bedoeling: de Ned. 'Spoorwegen langs dezen weg te verplichten zich uit te spreken ten aanzien van de 'beta ling die van die Spoorwegen is geëischt in verband mei die leening der Noord-Brabant Duitsche. Alleen op deze wijze kan die verklaring het spoedigste worden verkregen. Vandaar deze faillissementsaanvrage, die niet ten doel heeft de Ned. Spoorwegen failliet te doen verklaren, doch wèl het doel om éde Spoorwegen te dwingen tot de uitspraak, welk standpunt zij ten opzichte van de van haar verlangde coupon-betaling inneemt. Dus «zuiver een quaestie van middel. En een inte ressajnte redhtsquaestie. PLAATSELIJK NIEUWS. DE GOEDE ZEDEN LANGS DE STRAAT. Wat men voor enkele jaren terug alleen maar denkbaar achtte in een stad geen stadje maar een groote stad, is zelfs op het platteland werkelijkheid geworden. De politie heeft tegen een paar dames alhier proces-verbaal opgemaakt of haar gewaarschuwd tegen het dragen van al te luchtige en opzichtelijke kleeding, die aanstoot gevien en de goede zeden kwetsten. Het eeuwig bruine japonnetje met lange rok en hoog opstaand boordje om den hals is verdwenen. Het stemmige recht-toie recht -aan -kleedje met zwart flu we: Dn biesjes op mouw en rok 'heeft afgedaan. Er kwam meer snit en vorm in de dameskleeding; de mieter gratievolle lijnen en de coquette afronding, ©enige ondeugende plooitjes, die smaak vol tooiden len distinctie gaven, daarbij een ©enigszins vlug frisuur, 't sprak haast van zelf, dat men zich'gaarne schikte naar deze vernieuwing en de meer moderne mode aanvaardde, waarover die jonge meisjes gniffelden en waarover de meer .'bedaagden reeds ernstig het hoofd schudden. Maar nu een maal deze stap was gezet op den nieuwen wieg ging men weldra een schrede verder. Mevrouw Mode is een grillige "dame, coquet en vaeleischend, maar, hielaas, haar eeuwige jeugd zou haar doen vallen. Mevrouw Mode veranderde haar naam in Madame sans Géne en hare dochteren sleurde zij mede in de lichtglans van het moderne klieted, dat geen kleed meer is en verblindde haar door de vleierijen en de begee- rige oogen der jongelingen, die smaak vonden in dezë „ont kleeding", omdat het de zinnen prikkelde Het is zeker een onaangenaam biericht te moeten lezen, dat de politie wegens het dragen van onwelvoeglijke kkeding heeft moetien verbajiseieren of waarschuwien, dit is toch ze'kter >een aanklacht tegen de goede zeden. Men heeft over-j dreven. „Voetvrije" rokken zijn „knievrijs'' rokjes geworden/ en al zijn we zelf niet blind' voor gratie en lieftalligheid wij keuren het alleszins goed dat een wakend oog wordt geslagen op „halfnaakte" kleeding en brutaal durven in zinnelijk op richt. - BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Langendijker Groente Centrale op Maan dag 19 Juni in de vergaderzaal van het Betaaïkantoor. Aanwezig wanen 10 aangesloten vereenigingen met verte genwoordigers van de „Koophandel" en de Eiere-Voorzittier A. Slot Pz. De voorzitter de heer P Slot, opent de vergade ring met een hartelijk welkom, de notulen worden gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. Rapport werd uitge bracht van het betaaïkantoor over de maanden April en Mei. Over de maand April is verhandeld voor een bedrag van f70947.94 en over Mei f2757.23 Ingekomen is een schrijven van den beambte T. Keizer, waarin hij het bestuur dank zegt voor zijn vaste aanstelling aan de veiling. Van de Vereenigmg de Koophandel is een schrijven ingekomen miet het verzoek o de tolegang maar de telefoon ruim te houden, wat nog al eens belemmerd wordt door het vele publiek. Besloten wordt het lentreé-geld van 5 op 10 cent te brengeh en zooveel móge lijk het publiek ook aan de Zuidzijde der veiling te doen plaats nemen. Tevens wo:rdt verzocht, de aardappelen, welke geen „'Zooveel vertrouwen doet mij met recht Verwonderd staan", antwoordde Vaubaron, „len ik tracht te vergeefs te begrijpen iwelkte waarborgen gij hebt dat ik niet wieg zal' loopen zondier tiet geld achter te laten". „Welkten waarborg? De beste van tallen: uw eigen belang, 'Buiten d|e galeijen, zoowel als daar binnen, is die wraak der jgalteiboievem vreesselijk. Gij zoudt gevaar loopen door mij te bedriegen u een van die wraakniemingjejn op den hals te ha llen, die langs allerlei wegen ten door w/elbe middelen dan opk, altijd hun doel treffen. Overigens zou de dienst, die ik ju bewezen had, groot genoeg 'zijn om op ©enige dankbaarheid aanspraak te mogen maken; dat zult gij mij wel toestemmen, «denk ik". Het was onmogelijk zich te bedriegen. Dè meest mogelijke oprechtheid bleek in de woorden 'van dien jongen galeiboef, Izopwe! als in d|en toon, waarop zij uitgesproken werden. Vau baron voelde op eenmaal zijne vrees e!n zijn wantrouwen ver dwijnen. Toch blteef hem nog een laatsten twijfel over, hij Vreesde dat de gevangene mteier beljoofd had dan hij houden kon. Hij antwoordde derhalve: „ilk gelóóf aan uwe goedje trouw en ben bereid met u te on derhandelen, als gij mij kunt bewijzen dat de zaak, waarover wij spreken, mogelijk is". HET GENUMMERDE PLAATJE. „Dat treft gelukkig", antwoordde de jonge misdadiger. ,„I!: wilde u juist een bewijs geven van de waarheid van wat ik u zfeg. Rijs een weinig op, als gij wilt, steek' uwle hand door de opening en houdt ze dan open". Vaubaron volgde zeer nauwkeurig de aanwijzigingen. die hij ontvangen had. Hij voelde dat iets zwaars, doch van weinig omvang, in zij - ne hand gelegd werd, die hij dadelijk dichtkneep. „Wat is dat?" vroeg hij. „Dat zult gij dadelijk wetenmaar houdt u stil, want niij vastte oortnaam hebben zooals b.v. Due II of Scoolmeeshters "met (een hiervoor alsnog ©én naam te bepalen. Besloten wordt den heer Harelóop, Rijks-tuin bouwteer aar hier naar te vra gen, en dan zoo mogelijk deze op alle veilingen in Noord- Holland in te voteren. Npg wordt gevraagd om de maat op de ronde aardappelen 4 m.M. hooger te stellen dan op de lang werpige. Daar er niet bij vermeld werd of dit voor vroege of voor winteraardappelen bedoeld wordt, kan er geen besluit op genomen worden en wordt tot later uitgesteld. Èr worldt echter besloten met de maat op de aardappelen zooveel mo gelijk in ovprleg te trèden met andere veilingen. Mededeie- ling wordt gedaan dat bet arbeidscontract tusscben koophan del en transportarbeiders ongewijzigd is. Bij de rondvraag wordt besproken of het niet mogelijk is, een kwantum van de nieuwe aardappelen aan de aardappel meelfabrieken te aerkoopen, omreden de vrees bestaat dat er voor export te kort koopkracht zal zijn, en dan 'de prij zen zoo laag zullen gaan dat het niet meer loonend zal zijn. Er zal onderzocht worden welke prijzen de fabrieken kun nen geven. Hierna sluiting. NIEUWSTIJDINGEN. EINDELIJK GESNAPT. In den nacht van 13 Februari van dit jaar is uit de straf gevangenis te Scheveningen ontsnapt een zekere Th. S., die daar een straf van één jaar wegens den diefstal vgn twee motorrijwielen onderging. Zooals bekend z„ijn omtrent het ont vluchten van gevangenen te Scheveningen indertijd aan den Minister van Justitie door een Kamerlid vragen gesteld in het bijzonder .betreffende helpers in de' gevangenis. De wijze waar op deze man ontsnapte laat echter geen reden oor een dergelijk vermoeden toe. Hij was werkzaam in de 'keuken en liep vrij rond. Toevallig hoorde hij de bewakers er over spreien dat de slóten in de gevangenis zop 'eenvoudig waren en met ieen ~jze,draad open te krijgen. Na ©enige vergeefsc<he pogingen "kreeg S. *de handigheid te pakken en in den na edit van 13 'Februari 'heeft hij verschillende sloten geopend. Hij kwam zoodoende op de binnenplaats, waar hij een .jzeren haak vond ,dien hij benutte om over den buitenmuur te klimmen. De man is toisn 'naar Duitschlarid gevlucht, waar man hem in aanhield, omdat hij geen papieren bezat, doch 'hem weder liet gaan. Het verlangen naar z'n vrouw en kinderen deed S. echter naar Holland terugkeenen, nadat hij eenige maanden in Duitschland had gewerkt. Thans kwam die man die reeds leenigen tijd in het land was, van Haarlem per trein naar Rotterdam. Door1 de stad zwervend zag h ij bij de Bosch- jeskierk een rijwiel onóeheerd' sstaan. Hij sprong er op. Dé sui- se van de kerk bemerkte evenwel den diefstal en achtervolgde den man, die over de Linker Rót te kade probeerde té-ont/luch ten en dan ook weldra uit het gezicht verdween. In de Gpud- sche straat vond hij bet maar beter het rijwiel kwijt tte rak|en en aan ieen bewoonster van de straat verizpeht hij even op de fiets, die hij in ieen portiek nederzette, te passen, maar maak te zich inmiddels uit de voeten, door de Jonker Fransstraat. Daar ontmoette hem de suisse, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Dok hier zette de dief het op een loopen. Op de linker Röttekade kon de politie hem echter in het valhuisje van den pakschuitdienst der firma v.d. S. snappen. SCHENDING BRIEFGEHEIM. Als verdacht van diefstal, subsidiair schending van het briefgeheim werden naar het Hoofdbureau van politie te 's- Gnavenbage geleid een telegrambesteller en een hulpoestel- ier, beiden werkzaam aan het Telegraafkantoor, Prinsestraat aldaar, NEKKRAMP. Te Steenderen (Geld.) is een meisje aan nekkramp over lieden. MOTORONGELUK. In de Fabrieksstraat te Rotterdam moest een motorrijder uitwijken voor een voetganger. Hij reed het trottoir op, waar 'juist drie meisjes passeerden. Deze wedden tegen den grond geworpen. Twee hunner kwamen en met lichte verwondingen af, doch 'hel deride meisje, de 16-jarige J. H. L .was ei', slecht aan 'toe. Haar ging de motor oven het hoofd, tengevolge waarvan zij een ernstige schedelbreuk kyeeg. In zorgelijken toestand is zij naar het ziekenhuis vervoerd. SCHEEPSBRAND. Te Rotterdam is aan boord van bet Duitsche s.s. „Bianca", in de Schiehaven, brand ontstaan,, doordat van een aantal vaten, gevuld met zwavelwaterstof, ©en dezier lekte en de in- 'hou daarvan, die zich over het dek had verspreid, in brand vKoog. Door sniel ingrijpen van het personeel kon mat ©enige stralen op de mo.torspuit het vuur gebluscht worden, voordat de andere vaten gevaar liepen. Hierdjopr kon erger worden voorkomen. VERDRONKEN. Te Haarlem is een kindje van anderhalf jaar in de Delft geraakt en verdronken. Evenzoo is een kindje van den beier J. v. E ie Leeu wen-Beneden te water geraakt en om heit leven gekomen. dunkt ik hoor voetstappen in den gang". Vaubaron- maakte van dit ;oponthoud gebruik om de beide voorwerpen, die hij ontvangen had, te bezien. Het eerste was een stuk ketting; liet andere zag er op het oog volmaakt eveneens uit als de driehoekige genummerde blikken plaatjes, die de geleibotevem op hunne muts dragen. ,,'t Was een valsch alarm", hernam de andere na eenige Oogenblikken, „strijk nu met een der kanten van het plaatje, Onverschillig welken, op het stuk ijzer en gij zult u verwonderen over ds uitwerking". Vaubaron begon de proef te nemen. Tot zijnie groote Ver wondering' bemerkte hij dat het schijnbaar zoo eenvoudige, stukje blik inderdaad een zeer fijn stuk staal' was, waarvan de randen getand waren (historisch) en dat met ver wonder lijke gemakkelijkheid het ijzer dóorvijldie. Na verloop van een paar seconden was het stuk ketting, zonder het minste ge- druisch, geheel doorgevijld. Het was klaar als de dag dat de ringen aan zijn handen en voeten niet lang weerstand Zou den bieden en dat eene minuut voldoende zou zijn om een tamelijk dikke staaf door te vijlen. „Welnu?" vroeg de geleiboef, zijn wij het eens?" 't Is eene afgedane zaak", antwoordde de werktuigkundige; „Ik neem uwe voorwaarden aan". „Als dat zoo is steek mij dan uwe hand toe; 'ik moet u nog iets geven". Dat nog iets was een zeer klein fleschje van donkerkleurig glas. „Wat is hierin?" vroeg Vaubaron. „Eenige droppels van een zeer onschadelijk vocht, dat gij des noods zoudt kunnen in slikken zonder er van te sterven". „En wat moet ik daarmee doen?" „Gij moet bet dezen avond in het holle van uwie 'hand ui'tjgHetem. „En dan?" BUITENLAND. DE MOORD OP VELDMAARSCHALK WILSON. De beide mannen die gearresteerd zijn na den moord op veldmaarschalk Wilson te Engeland, zijn John Obrien en James Lonnolly, beiden 24 jaar oud. Beide mannen hebben verklaard lid te zijn' van hét lersche repubiikleinsche leger en documenten welke op "Connolly zijn gevonden, bewijzen, dat hij met deze organisatie in verband staat. Detectives hebben in auto's een onderzoekingstocht gehou den in Londen en voorsteden. Zij bezochten verschillen le huizen in Brixton en ondervroegen bekende 'Sinn Feiners. Zij ontdekten een hoeveelheid b.ommen, geweren en ammu nitie. De kwestie of nog andere p|erson|en zijn betrokken bij den aanslag, is goied onderzocht en het blijkt, dat Connolly en Obrien de eenige aanvallers zijn geweest. Andere leden van het Lagerhuis dan Sir Henry Wilson heb ben voor korten tijd dreigbrieven ontvangen uit zekere lersche .kringen. Wilson nam gem notitie van de bedreigingen, die hem bereikten sinds hij militair adviseur was geworden van de U Ister -regeering. Omtrent den aanslag wordt nog gemeld, dat het eerste schot Wilson aan de j>ols verwondde. Een ooggetuige verklaart dat Wilson zich omkeerde, eenige treden afsprpng en zich naar zijn aanvallers wendde, terwijl hij zijn sabel trok. Onmiddellijk werden meer schoten gelóst, waarivan ieen hem raakte in het been en een ander in de borst. "Hij viel onmiddellijk neer. Mevrouw Wilson en léden van het huispersoneel snelden uit het huis, doch de gewonde stierf bijna: onmiddellijk in de armen van zijn edbtgenootc. In het Lagerhuis verklaarde Chamberlain in antwoord op een desbetreffende vraag, dat alle mogelijke stappen wor den gedgan ter bescherming van het leven in Groot-Britcanniè en Ierland. Hij deelde mede, dat bij het door de 'politie ïnge- •steld onderzoek zestien personen, vijftien mammen en een vrouw, werden aangehouden. De toestand der gewonde politieagenten is vooruitgaande. 1 Een uit Belfast ontvangen telegram meldt dat de stad lang zaam herstelt van den schok van den moord op Wilson. iDe.stad was zeer opgewonden. Ier de reten vreesde de mogelijk heid van weerwraak van de zijde der opgewonden bevolking. Gelukkig hebben de verstandige raadgevingen de overhand be houden en er werden geen pogingen tot represailles gedaan. In verband miet den moord zijn vele openbare instellingen gesloten. i Het bericht van de misdaad heeft niet alleen afschuw ge wekt in Engeland, doch in de gieheete wereld. De deelneming met mevrouw Wilson is algemeen. Lloyd iGeorge heeft haar zijn deelneming betuigd en vele dergelijke telegrammen zijn uit 'bet buitenland ontvangen, vooral uit Frankrijk en Amerika. Poinaaré betreurt het yreeselijk eind van dezen oprechten 'vriend van Frankrijk en Fo-ch, wiens persoonlijke betrekkin gen miet Wifson zeer nauw wanen, was zeer aangedaan door het nieuws. Ben telegram van generaal Pershing behoorde tot de eer ste die uit Amerika ontvangen werden. Arthur Griffith, het hoofd van den Ierschen Vrijstaat, sprak onmiddellijk zijn diepe afkeuring uit over deze daad. Dè groote meerderheid van het lersche volk zal algemeen deze anar chistische daad veroordeelen en betreuren", verklaarde hij. Wilson zal met militaire eer ter aarde besteld worden. Maar schalk Foch heeft zijn voornemen "te benpen gegeven, daarbij tegenwoordig te zijn. De militaire wacht van 'de rifle-brigade, "bet oudie regiment van Wilson, is voor het huis van den overle den veldmaarschalk geplaatst. pvereenkomstig den wensch van mevrouw Wilson ligt haar overleden echtgenoot nog in zijn uniform op een soMatênbed in zijn studeerkamer. De geheele pers veroordeelt in de scherpste bewoordingen de afschuwelijke misdaad. De „Daily Herald", het orgaan der arbeiders, publiceert een artikel, dat er den nadruk op legt, dat zulke misdaden het Iterschie volk den slechtst mogelijken dienst biewijzen. Het ar- t tikel eindigt: „Als medeburgers en als politjjekie tegenstanders van den vermoorden veldmaarschalk, willen wy mevrouw Wil son zoowel onze verfoeiing over deze misdaad als onzie harte- dijkte sympathie met haar verdriet bietuigjen' overspanning, onrust, slapeloosheid 1 Otbrwk MIJtSHA&DT'S J Zenuw- tabletten. koker 7Sd. bij Apolh en drogis/ërT^J „Eien uwer knieën er mede inwrijven." „Wat zal er dan gebeuren?" „Het gevolg zal zijn dat uwe knie morgen geheel blauw zal zien en sterk opzwellen zal". „Maar dan zal ik niet loopen kunnen". „Ja oogenschijnllijkmaar in de werkelijkheid zult gij' vol strekt geen pijn gevoelen en gij zult gemakkelijk tien mijlen kunnen afleggen zonder rusten". „Is het mogelijk!" riep Vaubaron uit. ,,'Niet alleen mogelijk, maar zeker. 01 ik ken de uitwerking mijner kruiden; eer ik de roode muts droeg ben ik bediende by een scheikundige geweest die- heel knap was. Dit is onge twijfeld zajne mooiste uitvinding en als ik bedenk dat die man haar als nutteloos beschouwde (Maar om op onze zaak terug tie komen. Gij zult morgen zorg dragen te schreeuwen van pijn en u houden als of gij niet op uw been kondt staan. Doe dat zonder vrees, kameraad, iedereen zal er door r>e- drogen worden". „Wat zal er dan met mij gebeuren?" „Wel, wat duivel wilt gij dat men met iemand doen zal, die zulk een erbarmelijk kwaad been heeft? Men zal u op op de ziekenzaal brengen, de dokters zullen komen, zij zullen er niets van begrijpen; maar zij zullen latijn praten en pappen, pleisters, baden, enz. voorschrijven. Gij 'zult ze hun' gang laten gaan. Eerst des avonds, of liever des nachts, zaï voor u de tijd van handelen aanbreken". „Handelen, zegt gij?" „Ja zeker. Gij begrijpt wel dat ©en man, die geen voet verzetten kan, niet heel streng bewaakt zal worden. Gii zult tot één ure na middernacht wachten. Op dat uur is ieder een in den deipsten slaap gedompeld. Dan zult gij u van uwe ketenen ontdoen en zachtjes opstaan. Gij zult den oppasser' een prop in den mond duwen en stevig aan zijnie krib vast^ binden, zonder hem evenwel leed te doen. Begrijpt gij?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 4