AGENTEN Fa. R. J. HOUWING, Tftoiikunst tie Amsterdam slaagde onze vroegere plaatsge noot de heer Jan1 van den Brink11 voor piano an theorie, leerling van den heer Joh. C-Kramer, muziekleeraar ie Alk maar.. - - ZUIDSCHARWOUDE. Alhiter doet ziöh weer een nieuw typhus-geval voor. ZUIDSCHARWOUDE. jNaar we Vernemen is alhier een afdoe,ling van den Vrijheids bond opgericht. :31 SPOIRT. f- OUDKARSPEL. Zondag werd door D.TS. slechts een uitwedstrijd ge speeld door D.TJS.. Ill tegqn S.p.Wl I'll van Oudorp-. Met rust was de stand niog. '00, maar de laatste 3 kwartier met de wind in de rug maakte D.TiiS. zes gpals, zoodat deze wedstrijd gewonpen werd met 60. D|è wedstrijd D.jTL|S. IID,jO.S(.K.O I ging niet door we gens niet opkomen der gasten. Donderdagavond a.s speelt D.TJS. I tegen Holland I op hiel «Holland terrein. SCHAGEN. Zondag j.l weid alhier een voetbalwedstrijd gespeeld tus- schen Sparta I en Bönds-elftal W|.F|IViiBi. Voor dezen wedstrijd waren 11 draagmedailles voor het winnende elftal door het bestuur van den W.F V.B. uitgeloofd. D|e wedstrijd werd geleid door den heer Smorenbefg van Alkmaar. Over de wedstrijd' 't volgende. Pl.m 2 uur stellen beide elftallen "zich op. Sparta speelt met 1 invaller, 't Bpnds-elftal met 3 invallers. Er zijn nog slechts eenige minuten gespeeld of Sparta weet reeds een doelpunt te foxceeren. 't Bonds-elftal laat den moed echter niet zakken en luide aangemoedigd door "t talrijke publiek komen zij geducht opzetten, maar Sparta's keeper is op zijn hoede en weet d«e ballen prachtig weg te wierken. Even voor de rust moet de rechts-back G. Smit wegens een bles suur 't veld verlaten. I Na de rust is 't Bpndselftal ver in de meerderheid, en de man van Sparta krijgt zijn handen vdl werk maar. kwijt zich uitstekend van zÜn taak. Sparta's voorhoede komt soms ge ducht opzetten maar de achterhoede is uitstekend in vorm en retourneert! alles. Als de scheidsrechter 't einde fluit 'heeft Sparta na edn zwaven kamp gewonnen met 10. r NIEUWSTIJDINGEN. BRUTALE OPLICHTING. Te Bergen zijn verschillende winkeliers het slachtoffer ge worden van een blijkbaar geroutineerd oplichter. Een slank, blond persoon van ongeveer 35 jaar, zonder baard of knevel, is Vrijdag j.l in Bergen aangekomen. Hij gaf zich uit voor hoofdingenieur der Nederiandsche Spoorwegen en wist zoo veel- vertrouwen t ewekken, cfat men voor hem .een locomotief requireeddie, waarmede hij quasi een inspectieitochtje maakte, 's Avonds vertvoegde hij zich bij mej. R_ waar 'hij kamers huuridte, naar het heette voor zijn gezin, dat spoedig met zijn auto's zou ovlexikomen. Daar hij bleef overnachten, werd alles diriect voor den nieuwen huurder, in orde gebracht en ge bdu ik te hij daar het middagmaal. Zaterdagmiorgen heeft hij een bezoek gebracht aan verschillende winkels. Bij het filihal van Gebrs. Bervioerts kocht hij een tweetal costuums. bij de firma Hopman en Kolmer verschillende reisbenoodig- heden, bij den heer Seewald een paar molières, terwijl hij zijn oude schoenen in reparatie gaf; bij den heer Jansen een kistje fijne sigaren, bij den heer Schoonhoven voor pl.m f400 aan ringen alles op zicht én zonder te betalen. Blijkbaar tevreden met zijn inkoopen, nam hij bij de a'uto- garage van den heer K. een aufe om zich naar Utrecht 'te laten brengen, 's AVonds laat is de chauffeur met" auto weder te Bergen aangekomen. De pseudo-ingenieur liet zich jeer naar Alkmaar brengen, waar een paar handschoenen werd gekocht, eenige paren sokken zouden met de rekening in zijn pensioen te Biergen worden bezorgd. Vervolgens ging de reis naar Purmerend, waar hij een in aanbouw zijnde 'school moest bezichtigen. Daar de opzichter niet op het wer'k aanwezig was, werd deze in zijn woning opgezocht. Na dit bezoek werd naar Amsterdam gereden en eerst voor de Ma rine-kazerne stil gehouden. De oplichter liep door de wacht en had een onderjhoud met eenige officiene-n, waarna hij zich naar een zekeren do,kter liet brengen. Na geruimen tijd binnen te zijn geweest, verypjgde hij den tocht naar Niieu- wehsluis, waar hij aan het statiojn eenige bagage in bewaring wensch'te te geven. Daar men daar niet van f 1000 terug had leende hij Van den chauffeur tien gulden. Toen werd de reis naar Utrechtvo.ortgezet, In Utrecht werd eerst nog een be zoek gebracht aan een eerste klasse kleermaker, waarna de pseudjojnspecteur besloot te gaan dineeren. In !het restau rant zleide hij, zich te moeten verwijderen, om aan zijn vrouw tie telefoneeren, doch hij moet nog terugkomen. De chauf feur kon met zijn auto zonder betaling, onverrichter zake naar Bergen terugkeeren. To|en de politie van deze zaak Zaterdagmiddag kennis kreeg |en wist dat het doel van de deis Utrecht was, heeft zij on middellijk de politie te Utrjecht gewaarschuwd. Toen het spoor gevolgd was en de politie het 'restaurant binnenkwam, was de - vogel juist gevlogen. Mien vermoedt, dat de oplichter naar hiet buitenland is uitgeweken. Tot op heden heeft de politie hem niet kunnen opsporen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Vpfgens mededeeling v.an het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf en Co's Bureaux voor den Handel zijn over dje afgeloopen week, eindigende 23 Juni in Nederland uitge sproken 69 faillissementen tegen 34 faillissementen in dezelfde wteek van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Juni 1922 1320 faillissementen tegenover 973 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. DE LOONSVERLAGINGEN SPOORWEGPERSONEEL. Vrijdag had een deputatie uit den neutralen bond van spoor wegpersoneel een onderhoud met den Minister van Water- -Slaat in zake door de directie ider Ned. Spoorwegen ingediend voorstiel tot 10 procent loonsverlaging van het werkplaatsper- sioneel, welke loonsverlaging door verlenging van de arbeids week l»t 54 uur gjeqonpenseerd: za.l kunnen worden. Op .ean vraag van die deputatie, welkie waalrde moest worden toege kend aan de persberichten, dat de "minister de loonsverlaging onder zekere voorwaarden reeds zou hebben toegestemd, ant- woorfdde de minister, dat zijnerzijds nog geen enkele beslis sing was genomen. In den briaede werd het standpunt van den Neutrjaten Bond uiteengezet en gewiézen 'pp de uitspraak van he; in die' organisatie georganiseerde werkplaats perso neel, welke uitspraak luidde, dat betrokkenen de techtma- tigheid der loonsverlaging niet erkennen, en onder geen be ding verlenging van den arbeidstijd wenschen. De minister zal bij het nemen van zijn 'beslissing meet de gemaakte op merkingen rekening houden. (Cprr, Bur.). MARKTBERICHTEN. BiROEK OP LANGEND IJK. 27 Juni. 22270 bos wortelen 3.70—5 ,70; 296.000 kjg. Schotsche Mui zen 5.80—15.00; Schoolmeesters 9.20—14.40; 22000 K.G. drie lingen 2.50—6 50; kleine 1.60—1.60. NOORDSCHARWOUDE. NOORD MARKTBOND', 26 Juni. Schotsche Muizen 8.2012 50; drielingen 2.4 40;klei ne 1.40—160. blbemkool 17.60—17.80. Aanvoer 24 Juni 64129 K.G aardappelen. 97 stuks bloem kool. 1 r 27 Juni. Schotsche Muizen 6.90—11160; drielingen 2.60—4.— klei ne 1.501 60 Bloemkool f 18. Aanvoer 26 Juni: 71407 K.G. aardapp. 68 stuks bloemkool. WARMEN HUIZEN, 24 Juni 1922. Schotschie- Muizen 8.90—14 50; drielingen f2.90—4.— Aan voer 1823C K.G aardappelen. WARMENHUIZEN, 26 Juni 1922. Schotsche Muizen 9.40—1360; drielingen 2.90--4J30;aan voer 11105 K.G aardappelen. ALKMAAR, 23 Juni 1922. Aariclapptelen 8.20—15 60; Bloemkool I 20.50—34.80; aard beien 0.48—0 65; Rabarber 0.^0—4 (20; wortelen 5.80—-9 »30 peulen 37.45 Spinazie 1.09—1.61; kropsla 0.10—160 doperwten 23.29 tuinboonen 10.10—11.40; Amsterdam, 23 Juni 1922. Kipeieren 5.858 85; idem bruin 7.658.195; jonge hanen 0.26—135 per stuk; oude hanen 2.(013.00 epr stuk; per K.G levend: jonge ha,nen 9.95; oude hanen 0.85. AMSTERDAM, 26 Juni. Zeeuwsche Bionten 12; Z. blauwen 12;; bravo's 12 And ijkte r Muizen 11—12; Andijker KL Muisjes 4 50—5.60; Iangedijker Muizen 15—15.60; Malta Spring 32—33 26 Juni. 5 i Aardappelen 8.6015 60; Drielingen 3.805.20; bloemkool 21.60—29 90; aardbeien 0.45—0.53; rabarber 3.80—6.50; wor telen 6.10—9 80; tuinboonen 10.10—12,80; spinazie 1.Ö8—1<j20; kropsla 0.60-2 80; peulen 37.46—; doperwten 25.-' 29.--. f BUITENLANDSCH OVERZICHT. L' T. [M La', .vs Li» iAi dJ Eejn van de symptomen van die toe nemende viea:wilidieriitnig, is de ontstel lende. frequienitdie van de politieke mooi defe Want nog was de wereld niet bekortten van dien schok teweeg ge- fa bracht door den laffen moord op maar schalk Wilson, of opnieiiw wordt ze opgeschrikt idoor den .even laaghartigen moord op Rathenau, den bes tan, ver- standigsten ien meiest bezadigden ver tegenwoordiger van de Duitsche re- gcsrdng. De eene sluipmoord volgt op den .anderen; een terrorisme van die bedenkeiijksitie soort, men denke aan Rusland, aan Ierland en nu weer aan deze rechtschie reactie in Duitschland, wil met gewelddadiige middelen de denk beelden van een1 kliiaine minderheid' dooi drijven. Want al mtogie dan in den Diuitschen Rijksdag de afgevaardigde Hergt een officiteiuze verklaring dei Duitsch-nationalen voorlezen, waarin /et tegen wordt geprotesteerd, dat de op Rathenau giapneegdie moord in verband wordt gebracht met die partij, toch is niets duidelijker dan dat Rathenau het slachtoffer is van nationalistische en anti-semiotische propaganda en dat men hier te doen hèett met .een poli tieleen moord. Evenais de moord op Erzberger, is deze nieuwe moord ieen daad van de monarchistische reactie ia Duitschland, gericht tegen een staats man, die streefde naar een eerlijke na koming wan Duitschlamids verplichtin gen tegenover de Entente, tegen een majn, die zich den doodelijken haat de: nationalisten op dein hals heeft gehaald door in den Rijksdag de onware verha len te durven tegenspreken, dat Fran krijk het verwoeste gebied opzettelijk zou vervvaarlooz'en, te durven aantoo- Ji-en. dat Frankrijk zelf ook met het her stel begonnen was en er op aan te dringen dat Duitschland ©en eerlijke politiek zou volgen. ..Schiet hem-peer dien Rathenau, dat doof'God vervloekte Jqdielhzwijn!" was de leus van de politieke kringen, die van ,éen weder-opleving van Duitsch land onder een herstelde monarchie droomen en waarvan dr. Helfferich, de gewezen vioe-kanseker de "held en de woordvoerder is. Twee dagen vóór dien moord op Ra thenau had Helfferich nog in dien Rijks dag de heelie linkerzijde tot een paroxis me 'van woede en wildheid gebracht, door een pleidooi tot herstel van het Duitsche keizerrijk, „dat nooit den oor log heeft gewild en altijd naar vrede heeft gestreefd,," Dat pleidooi van Hel- ferich gaf nieuw voedsel aan de in den laat sten tijd telkens opnieuw opduiken yan geruchten over ieep nieuwen op handen staanden staatsgreep, een nieu we „putsch" van rechts. De ïruoirar- chïsten hadden aanleiding gegeven tot die geruchten door hun stieeds driester optreden, door hun ragimientsfeiestien en hun demonstraties van „Stahlhelm- bunde" en Kaiser tremen" en dit had in het heele Duitsche rijk een gevoel van onrust en onzekerheid gewekt. In deze atmosfeer verkeer me het Duitsche volk toen Zaterdagmiddag de vreeselijke tijding bekend werd én men begrijpt welk een heftige reactie dit tengevolge had. I,n den Rijksdag, die net bijleen kwam1, laaiden de poliddiekie hartstochten op met een wildheid alls sedert de' Novem berdagen van 1918 niet was voorgeko men en de afgevaardigden gingen daar elkande r te lijf niet als politieke tegen standers, maar als verbitterde persoon lijke vijanden. 0;ok in den Pruisischen Landdag kwam het tot heftige tooniaelen, toen daar een der onafhankelijken bij het nemen van de schokkende tijding op sprong' en uitriep: „Van morgen is Ra thenau vermoord. Eschierich is in Kai- serliof afgestapt. Daar hebben wij de tegsnr e vol utaieEr uit ntet de moor denaars," werd er gieroepien en de Duitsch-nationale voorzitter Oelze werd van zij n;voorziittersplaats afge sleurd terwijl de linksche partijen be toogden voor een oinlmiididieilijke be wapening van het gehieele Duitsche pro Rt ar laat tegen de reactie en1 far ver- de liiging van de ■republtek1. Des middags herhaalden de woeste tooneelen zich in dien Rijksdag, toen daar een rouwzitting gehoudlen werd om de nagedachtenis van dien vermoor- dien Rathenau te leenen. De ministers verschenen daar allen in rouwkleeding ein de plaats van Rathenau was met rouwfloers omhangen en belegd met een bouquet van witte bloemen. De qorkaan brak los, toan Hel ff rich bin nentrad en met een wild' geroep van „moordenaar! schurk! 'er uilt!" ontvan gen werd. Eerst na veel moeite slaag de de voorzitter Löbe erin zich ver staanbaar te makken, om, bevend' van verontwaardiging, zijn afschuw te uiten over den mooird en over de gewetsn- looze agitatie tege|n de mannen, die aan het hoofd der regieering Staan. Zijn woorden, waarin hij die medtei- plichtighieiid der rechtierzijidie aan het gebeurde geeselde, gaviön aanleiding tot een geestdriftige betocging voor de republiek,- welke zich herhaalde, toen de Rijkskanselier Wirth opkwam' voor den strijd om de veiligheid der repu- bbliek e|n den hieeren van rechts toor nig en dreigend toeriep: Zooals het ,tct dusver gegaan i9, gaat het niet langer!" BUITENLAND. DE BEZETTINGSKOSTEN Van den wapenstilstand af tot eind Maart 1922 beben de biezettingskosten die op Dui'tschlainds rekening kom'eln, 3,936 millioen goudmark voor de be zettingslegers bedragen en 7,313 milli oen papiermark aan uitgaven voor din gen, die Duitschland aan de interge- allieerde Rijnlandcoimmissde en de be zettingslegers heeft moeten Leveren. De Rijnlandcommi s sóe heeft een per soneel van 1300 man, die die laatste acht maanden over 1921 ongeveer 178 millioen verslonden. Die kosten der Fiansche afdeelimg zijn in twee jaren tijd van acht op 54 millioen gestegen D;e huisvesting van de voornaamste per sonen der commissie in die dienstge bouwen van het opper-priesium in Ko- blentz slokte- 11/2 millioen mark op; de ko.sten van de inrichting van solda ten-tehuizen beliepen 14 millioen. Vroeger bestonden er in het bezette gebied- negen vldegkkmpien; ée beziet- tingsautoriteiten hcbbien er 24 inge richt .en daarmede 1303 H.A. aan den landbouw onbtroklken'. Voor exercitie- terreinen, rijplaatsen en scbietgdegen- heden. zijn 3210 H;.A. grond' in gebruik D;e Duitsche garnizoenen in het ge bied bedroegein destijds 70000 man, die in 28 dorpen en steden waren ondergte- bracht. De bezettingsmacht bedraagt nu 130.000 man, die 228 plaatsen ie beslag nemen. Ojndamks den nijpenden huizennood neemt het aantal familieleden van de lede nider bezettingslegers, die zich komen vestigen, gestadig toe. Den rein December 1921 watten 9700 woningen met 38000 kamers en verder 13000 af zonderlijke kamers en 600 scholen voor de huisvesting van officieren, onderof ficieren en manschappen in beslag genomen, De slofrekening vermeldt, dat tot eind Maart van dilt jaar 5.S3Ó.954-542 goudmaxken en 14.000.000x00 papier- marken, dus zes milliard- door Duitsch land voor 'ie geallieerde bezetting be taald moest worden-. Dat de geallieerde autoriteiten zelf van 1 wrdeel zijn, dat een diergelijke geld verkwisting onmogelijk kan voortduren, blijkt uit het bericht, dat de Opperste Raad heeft besloten de volgende jaar- lijksche maximum-bedragien voor de ver schillende bezettingslegers vast te stellen: 440 millioen frank voor het Fransche, 102 millioen frank voor het Belgische en twee millioen pond ster- ling voor het Brilsche leger. PROF. VAN GIJN OVER DE ECO NOMISCHE MISERE In een openbare vergiadering van de afdeelimg Utrecht van den Vrijheids bond beeft de oudl-minister van finan ciën, prof. mr. A. van Gijn, gesproken oyer den fimancieefen en economiscben toestand. Hij acht -dien ernstig. Dé mlenschheid lijdt aan eon verdwazing op staathuis houdkundig gebied. Toen de oorlog voorbij was, was de al'gemeiene opinie, dat er een betere 'toestand1 was aange broken. Wij ziijn gaan veronderstellen, dat geld de rijkdom bij uitnemendheid is, terwijl toch gelid wel voor een in dividu rijkdom is, maar voor de gemeert- scnap slechts ruilimbddel. Na den oorlog heeft ex bij de naties een geweldige vermogens verhuizing plaats gehad, en ddit gieeft veel verwarring. Verkaarde conclusies werden getrokken. In de oor logsjaren had men wel 220 millioien aan kosten voor distributie, enz. uitge geven, dus, meende hiten, kan.men der gelijke bedragen nu wel uitgeven voor nadere doeleinden. Doch irnen vergeet, dat de staat geleefd had van het natio naal vermogen. Daarbij komt nog de verkeerde voorstelling, die men had van de positie van Duitschland'. De regee- ring is te royaal met het geld geweest. Bij de departementen van buitenlandr êche zaken en justitie b.v. zijn vele posten verdrievoudigd'. Tien onrechte ging men van de leer uit: wat in 1914 niet kon, kan nu wel. Niettegenstaande de belastingen in de 4 jaren met 100 millioen zijn gestegen, zijn er steeds te korten geweest. Over 1921 moet het telfort het spoorwegfieikort van 30 millioen inbegrepen op 36 millioen en voor 1922 op 48 millioen gesteld worden, terwijl voiljgens sommige des kundigen het tekort over 1923 wel op 120 tot 140 millioen kan worden ge schat. Hierbij moet nog in aaanroerking genomen wonden, diat de inkomstenbe lasting nu nog goed opbrengt, wijl de ze berust op aanslagen van verdiensten in de vo.rige jaren. Die registratierechten worden af minder, alle bronnen van inkomsten drogen sterk uit. Hpe hierin verandering te brengen? Door belastirigwermeerdering gaat dit niet. D,e directe belastingen zijn hier al liooger dan in Frankrijk en Engeland. Duitschland uitgezonderd, hebben we we hier b.v de hoogste successiebelas ting, welke belasting er toe meewerkt, dat de boel maar wordjt opgemaakt. Dus geen nieuwie belastingen, anders ja gen wc bovendien nog veel menschel- het land uit. Dus leenen, maar leen-en om een gat te stoppen is bezwaarlijk. Ten slofte zijn er geen mienschen meer te vinden, di:ie lieiepen willen op langen termijn. Spr. wees op de glewiöldige toeneming van de vlottende schuld. Een 200 mil lioen -daarvan zit in Duitsche handen. Gebeurt er in Duitschland nu iet-s, dan I loopt de Nederlamdhchp Staat de kans, Mient C 7 Alkmaar. Groole keuze Fornuizen. dat hiet geld wondt opgevraagd. Zoo ook met de vlottende schuld, die bij de .-balnki'iiers hier te lanidle geplaatst is. Leeft de hatndlel weer iets op, dan kun nen de bankiers daarin bieter hun geld steken -en nemen ook zij hun geld' te rug. De Minister zal dian naar de Ne deriandsche Bank moetien gaan, die dan wel papiertjes zal .drukken. Daarvan is het gevolg éien daling van het geld en verschuiving van vermlogen. Dat papier tjesdrukken is feitelijk hetzelfde als be las ting heffen, heeft nog mieier van zak kenrollerij weg. Voor mlemschen, die schuldvorderingen hebbien, is het inder daad ©eln belastingheffing. Iemand', die P-eld op hypotheek op een huis heeft ueleend, ontvangt wiel de hypotheekren te, doch die is minder waard'. Dit soort van belastinghieffen tnefit dus dlat deel van de natie, die het het minst kan mis sten, als gepensioneerden, ambtena ren ©nz. In Duitschland wordt het beet je nationaal vermogen op elkaar ge hoopt bij een klein groepje menschen, misschien een 100,000 de anderen ver- keeren in ellende. We moeten oppassen dat we dien weg niiet opgaan-, dit zou een ram-p zijn in d'e eerste plaats voor de middelbare ambtejnanen, de ambte naren zonder eigen vermogen. De economische fouten kwamen niet aan den dag toen alles goed' ging, wel toen bleek, dat alles schijn was. Spr. wees er varvolgeps op, dat het nationaal vermogen achteruitgegaan is. In het nationaal vermogen, dat onder de inkbm stenbelasting! valt, zitten1 die 1250 mil lioen oorlogsschulden Die 1250 milli oen bezit is dus geen werkelijkheid'. Dit en de waardedaling van het geld in aan merking' nemende, kan gezegd worden dajt het nationaal vermoglen is gedaald van 7V2 milliard tot 5 en een hall milliard. gevraagd. Rotterdamsche Prenieleening. Prijs p. obligatie f 10.20 Hoogachtend, BKEQMAN, Oudkaripel.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3