Dinsdag 3 October 1922 31e Jaargang NO. 115. IBTERGh TELEPmOl 5t H H NIEU WE U LANGEIUKEB COURANT. V ERG AI)|EiR|INGEN. GEMEEN 1ERAAG Sfr. MAARTEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 2 Oc tober j 922, des morgens 10 uur, ouder voorzitterschap van den V eled. ActiU). Heer. A. Klerk, burgemeester. Aanwezig zijn de heeren Glas, Blok, Limmen en Wit. Afwezig de heeren Slot, Brommer en Sghermerhorn. De oer- i.e twee neeren met kennisgeving. 116 voorzitter opent de vergadering met welkom, waarna de nol uien van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd, ingekomen stukken en mededeelingen. J'roocs verbaai van de op 27 September gehouden kasverii'ica tie, waaruit blijkt dat de inkomsten hadden bedragen t' 73000,0'!. de uitgaven daai entegen f 67911,40V2 zoodat overeenkomstig boe lten -en oescheiden aanwezig was een kassaldo groot f 5088,51W Bericht van Gedeputeerde Staten dat opp 7 Augustus door. hen kas en boeken van het electrisch bedrijf zijn nagezien en voor zoover kon worden nagegaan in volkomen orde bevonden. Goedkeuring op de wijziging van de bouw- en woningverorde ning, in verband met de aansluiting bij het waterleidingbedrijf. Bericht van den inspecteur op tiet lager onderwijs,' dat geen bezwaar bestaat Mej. fTeensma wederom voor een jaar te benoe- ni'.' ntol onderwijzeres bij het vervolgonderwijs. Bericht van B. en W,. van Alkmaar dat voor de uitvoering van den keuringsdienst op waren, per inwoner zal moeten worden bij gedragen voor 1923 f 0,191/2- Dit bedrag was voor '22 f 0,22 Va- Re begrooting 1922 voor dezen dienst is door Ged. Staten echter nog niet goedgekeurd. 1 ingekomen is het reeds in de couranten vermelde adres van 4 leden der Provinciale Staten, in te dienen bij Gedeputeerden, welk adres verband houdt met de malaise in het tuinbouwbedrijf. Bij sympathie hiermede verzoekt men hiervan te doeii blijken bij Gedeputeerde Staten. De voorzitter zegt dat hierin terecht gewezen wordt op den grooten druk en de malaise in het tuinbouwbedrijf. Punten wor den aangegeven om te komen tot verbetering door de kanaalplan nen, het wegenonder houd, waarover hier reeds een discussie is gevperd, en meerdere punten. Wanneer een oplossing kon worden gevonden zooals de vier leden van de Ppov. Staten dat voorsstal- ieti, was dit zeker een stap in de goede richting. Ik voor mij hecht niijr. volle sympathie aan het adres en adviseer den raad om ad- haesie te betuigen. De heer Glas zegt dat hem genoegen doet dat leze punten opp touw worden geworpen. D.e menschen leven in zware lasten, en zeker moei getracht worden steun van regeeringswege te verkrij gen om het bedrijf gaande te houden. Ook staat liet punt der I100- ge bfcvrachtingskosten erin, om deze verlaagd te krijgen, waar door onze producten goed en goedkooper naar het buitenland kun- De raad besluit thans aan het adres adhaesie te betuigen. Ingekomen is een schrijven van vrouw Van Strien van Dirks- horn, waarin verzocht wordt om vrijstelling va nbetaliug van het schoolgeld groot f 1,17. Zij is onmogelijk hiertoe in staat, daar de verzorging harer kinderen veel vereischt. De voorzitter zegt dat in verband hiermede door hem een schrijven is gericht aa nhet schoolbestuur te Stroef. Echter is een artikel in de wet opgenomen, dat de administratie der Bijz. scholen ausprakelijk is voor de betaling van het schoolgeld wan neer door de ouders hieraan niet kan worden voldaan. Hierop is ook gewezen in het aan het schoolbestuur verzonden schrijven. In het antwoord van het schoolbestuur wordt te kennen gegeven dat wel termen 'voor vrijstelling aanwezig zijn, maar verzoekt daarbij tevens deze post oninvorderbaar te verklaren. Dit antwoord is door B. en W, behandeld, en stellen B. en W. voor deze post niet invorderbaar te verklaren, op grond ook, dat hier onmacht in het spel is.1 Naar aanleiding van een mededeeling van den heer Limmen, zal nog eens een nader onderzoek worden ingesteld. Mocht daarbij werkelijk onmacht blijken, zoo wordt B. cn W. machtiging gegeven deze post niet invorderbaar te verklaren. Ingekomen is een verzoek van de Vakteekenschool te Sehagen, om een subsidie te verleenen van f 10 voor iedere leerling die uit deze gemeente de school bezoekt. Hierbij is de mededeeling ge voegd dat 1 leerling de lessen volgt. B. en W. stellen den raad voor hierop niet in té gaan, vooral ook waar gesproken wordt van 1 leerling, en wanneer meerdere leerlingen zich mochten aangeven, hierop nader kan worden te ruggekomen. Ook met het oog dp de gemeentefinancien is net niet gewenscht op het verzoek in te gaan. Er werd ook reeds 10 gld. voor deze eene leërling betaald. Het voorstel van B. en W„. wordt hierna aangenomen. B. en W. stellen hierop voor eenige administratieve wijzigingen aan te brengen in de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, welke wijzigingen waren ingekomen vóór de verorde ning ter goedkeuring aan Ged. Staten was opgezonden. Na voorlezing worden de wijzigingen aangebracht. Volgt thans aé verordening op de heffing van keurloonen: De te betalen keurloonen zullen bedragen: voor een eenhoevig dier 5 gld., voor een rund 5 gld., voor een kalf 1 gld., voor een nuchter kalf 0,50 gld., voor een varken 3 gld., voor een schaap en geit. 1 gulden. De voorzitter leest tevens voor de verordening op de invorde ring der keurloonen. r Nadat ook deze is voorgelezen worden beide met algemeene stemmen goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van de centrum-gemeente Barsm- Eerhorn, waarin wordt gewezen op de milde bepaling betreffende (Ie huisslachtingen voor varkens schapen en geiten en deze daar door buiten den keuringsdienst vallen, mits niet gedood m nood. Deze gemeente verzoekt bij eventueele trachten tot verkrijging hiervan dit niet in de hand te werken, maar alles te onderwerpen aan den keuringsdienst. Uitsluitend en alleen aan gemeenten van groote uitgestrektheid kan een dergelijke milde bepaling worden toegestaan.' Een dergelijke bepaling kan dus ook niet van toe passing worden gebracht op de gemeente Sint Maarten. De voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W, er wel voor is om een dergelijke milde bepaling te verkrijgen. Z. R. A. is echter tegenstander. De heer Limmen is er ook vror om het aan te vragen. Men legt, anders weer een nieuwen druk op de minder gegoeden, dio nnn huisslaehtitigen doen. De heer Glas zegt, dat gesproken wordt van gemeenten van grobti: uilptrektheid, maar dacht dat deze gemeente daar wel degelijk onder viel. De voorzitter zegt dat het hoofdzakelijk zal worden toegestaan in een provincie als Gelderland, waar -de huisslachtingen door een ieder worden verricht. r De heer iW.il is van meening dat evengoed gekeurd moet worden De voorzitter antwoordt vau niet. De heer ;Wit zegt dat men het dier een dag of drie voor de slachting moet aangeven en dat het toch voor de slachting moet worden gekeurd. i De voorzitter zegt dat juist die beesten buiten den keurings dienst vallen. Wanneer deze evengoed gekeurd moesten' worden zou spr. er beslist tegen zijn. Dan zou de consument die het vleesch bij den slager moet halen, de keurgelden betalen voor hen die hun vee aan huis slachten. j De heer Glas. Het gaat hier om de mindergegoede menschen in de gelegenheid te stellen, hun eigen vee te kunnen slachten. De heer Limmen zegt nogmaals er voor te zijn dit vrij te ge ven. Spreker gelooft dat er anders aardig wat gesmokkeld zal worden f De voorzitter dacht niet dat er zoovelen zouden zijn, die het niet zouden kunnen betalen. De heer Glas. Wij kunnen dien tijd tegemoet gaan. Met allen voor wordt besloten het verzoek te doen om onthei' fing te vragen voor de huisslachtingen. Ge voorzitter doet nog mededeeling, dat voor deze gemeente als noodslachtplaats is aangewezen het perceel van M. Komen. In behandeling komt thans de begrooting voor het gemeentelijk electrisch bedrijf. Deze begrooting is opgemaakt en sluit met een bedrag in ont vangst en uitgaaf groot f 8900,waarbij een sluitpost voor on voorziene uitgaven groot f8900. De heer Blok zegt dat de vergoeding voor den lijnWerker f 500 bedraagt en voor het onderhoud van het net f 150,— en vraagt daarbij wat deze posten insluiten. He voorz. antwoordt, dat, de eerste post betreft het uit te betalen uurloon en de tweede voor het doen van leve rantien. Plannen zijn echter B. en W. aanhangig om een zoodanige wijziging aan te brengen, zoodat de post van f 500 gereduceerd kan worden tot een bedrag van f 300. De begrooting wordt hierna goedgekeurd. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag f 9046,80, dc post onvoorzien is groot f 6,30 en gevraagd wordt aan de ge meente een subsidie te mogen ontvangen groot f 1800, gelijkstaan de aan die van het vorige jaar. - De begrooting wordt zonder discussie goedgekeurd en de sub sidie wederom verleend. fTer tafel komt nu de gemeentebegrooting. De heer Limmen vraagt hoe het komt, dat de dijk- en poJdor- lasten met de helft van het bedrag zijn verhoogd. De voorzitter antwoordt dat dit komt door het Hoogheemraad schap, en de bedragen nog zoo werden geraamd, omdat men nog niet kan verwachten, dat de lasten zullen worden verlaagd. De heer Limmen wijst verder op de f 25 verhooging van de kosten voor politiediensten. De voorzitter zegt dat de uitgaven aan politiediensten worden gedekt, door dc inkomsten van belastingen op "tie publieke ver makelijkheden. De. heer Limmen vraagt verder nog of de heeren de post voor de malariabestrijding nog langer nooaig achten. De voorzitter herinnert er aan dat het besluit is genomen om voor, 5 jaar deze beweging te steunen. De heer Limmen. Ais vandaag de stallen worden uitgespoten en het is morgen mooi weer, dan dansen ze weer bij evenveel getal Het heeft weinig nut wat er nu gedaan wordt. Het schijn 1 wel of ze dan op de lucht afkomen. 1 De voorzitter zegt dat de malaria geducht heersohte toen het verzoek om steun binnenkwam. T,oen is besloten tot medewerking maar ik betwijfel met u ten sterkste of deze wijze van bestrij ding a fdoende zal blijken te zijn. Dc heer Blok gelooft dat dit ook moeilijk valt te beoordeelen De post wordt hierna onveranderd gehandhaafd. Deheer Blok vindt de post van f 50 voor straatverlichting te laag. vooral nu ook Eenigenburg er bij komt. Wanneer daar ook het electrisch licht komt zou spreker de post willen verhoogen of een subsidie per lantaarn willen toekennen. De voorzitter antwoordt dat bij het opmaken van ie begrooting hiermede ook geen rekening is gehouden. Z.A. zou deze posi zoo willen handhaven en verzoekt den heer Blok hierop terug te ko men, wanneer Eenigenburg in het bezit van straatverlichting is. De heer Blok stemt hierin toe. De voorzitter doet vervolgens de mededeeling, lat de K„ O. is verlaagd van f15800,tot f 13250, Dc voorzitter zegt dat gehoopt wordt op een gewijzigd! uitkee- ring van het rijk, voordat tot heffing va nden H. O. moet wor den overgegaan, waardoor deze misschien dan nog eenigszins kan worden verlaagd. Wjj kunnen in ieder geval proheeren voor onze gemeente, bij de hooge kosten voor het onderwijs die zij heeft,, een tegemoetkoming daarin van het rijk te vragen. De heer Glas vindt een rente van 6 pC;t. waardoor een bedrag van 2454.53 moet worden betaald hoog. Er moeten pogingen wor den gedaan om tot verlaging te geraken voor onze kleine gemeente Het is ongeveer de H. O. van vroeger. l De voorzitter zegt 5 scholen voor een gemeente van 1200 zielen toch zeker nogal van beteekenis is. De heer Glas. Het doet zeer zooveel te moeten betalen. De voorzitter zegt dat in ieder geval_ onderzocht kan worden of men geen extra vergoeding van net rijk kan ontvangen, x De heer Wit is ook van oordeel dat men met de gemeente in een zeer ongunstige conditie verkeert. Do heer Glas zegt dat ook geprobeerd kan worden om de rente- standaard verlaagd te krijgen, ook in verband met, de malaise in ons bedrijf. -Gelukkig is cr een kleine wijziging in de onderwijswet aangebracht, anders was het einde voor de gemeente cr nog niet. Goedgevonden wordt dat een onderzoek za Iwordon ingesteld naar de mogelijkheid tot het verkrijgen van een extra uitkeering van het rijk als tegemoetkoming in ae hooge kosten voor het on derwijs in deze gemeente. De heer Limmen vraagt nog hoe het komt dat de post voor pensioensbijdrage is verhoogd van f950 tot f 1175, De voorzitter zegt dat dit een gevolg is van de nieuwe pensioen wet, waarbij de bijdrage van 12 procent voor de gemeente is ver hoogd tot 151/2 procent en vap de ambtenaren kan worden terug- gevorderd 81/2 procent inplaats van 8 procent. Do begrooting wordt hierna goedgekeurd. De raad gaat liierha pugeveer drie kwartier in geheime zitting ter bespreking van de electrificatie van Eenigenburg, in tegen woordigheid van den ingenieur, .Na heropening der vergadering stellen B- en Jgj. voor tot elec-, triticatie van Eenigenburg over t egaan, door uitbreiding van het bestaande gemeentelijk net. Do. uitvoering van het werk op te dragen aan „Heemaf" te Hen gelo voor een bedrag van f 6800.—» De firma Rolf uit Alkmaar was ongeveer f650 hooger. B. en VV, te machtigen voor de verdere uitvoering'van net werk De werken zoo spoedig mogelijk aan te vangen opdat dit in December voltooid zal zijn. Besloten wordt tot uityoering van het plan en de verdere voor stellen worden zonder discussie aangenomen. Rondvraag. De heer Glas. Naar aanleiding van de uitbreiding van de gas leiding voor 't Rijpje, gevoel ik mij verplicht een woord van aank te brengen aan de gasfabriek te W-armenhuizen en aan de gas- commissie voor het werk dat is gemaakt, om 't Rijpje ook in het genot te laten deelen dat het gebruik van gas met zich brengt. Ook de Stroet zal hiervan profiteeren door de circulatieleiding die is ontslaan en men beter gas zal krijgen dan ooit het geval is geweest. Namens dc Stroet breng ik een woord van dank voor de daarstelling van het werk. Daarbij voeg ik echter den wensch dat in den loop van den tijd de gasprijs van 16 cent per M3. een vermindering zal kunnen ondergaan. t De lieer Blok zou gaarne het .gevoelen van den raad hooren, bctrefiende het vergaderen na de nmiddag. Het is beroerd dat om 10 uur moet .worden vergaderd, waardoor het somss noodwendig later dan 12 uur wordt. D:an is mijn geheelen dag. berlorvep. Ik zou liever later vergaderen. Niet om finantieeie redenen, dan wel om gezondheidsredenen. Dc voorzitter zegt dat het bepalen van den tijd voor het ver gaderen mei aan den raad, maar Z.A. wil gaarne rekening, hou den met. gegeven wenken. 0,ok is al eens gesproken over avond vergaderingen, maar dat wil men toch liever niet. En wanneer het des middags wordt gedaan, zit men met de raadsleden die boer zijn, en graag voor melktijd thuis willen zijn. Z.A. zege echter gaarne mei ae gegeven wenk rekening te zulien houden. Dc heer Blok wijst verder nog op de opmetingen die zijn ver richt voor de aansluiting bij de waterleiding. Ook si een schuur van mij opgemeten. Hoewel mijn vrouw verklaarde dat daar geen water gebruikt zou worden, werd gezegd dat daarvoor evengoed een toeslag moest worden betaald. Op de conferentie die de Di recteur iiii dc gemeente met de ingezetenen heeft gehad, word verklaart dat men zich daarvoor vrijwillig kon aansluiten Het gaat bij spreker niet direct om den toeslag di ebetaald moet wor- oen, maar is er niet erg voor toeslag te betalen voor een verplich ting die opgelegd wordt, waar eerst werd gezegd dat men hierin vrij zou blijven. De voorzitter zegt hierop zelf moeilijk te kunnen antwoorden maar het: punt ter sprake te zullen brengen op de conferentie, die gehouden zal worden met den Directeur van het bedrijf. De heer Blok zegt, dat er misschien meerderen zijn, aio in dit geval verkeeren. .N iets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter hierop da ver gadering, daarbij een woord van dank brengende aan de ingenieur van het Rrovineiaal Electrisch Bedrijf, voor de mededeelingen en inJ ichtingen door hem verstrekt, daarbij een beroep doende op, diens welwillendheid ook in de naaste toekomst. BINNENLAND. ER IS MRT GELD GESMETEN. Verschenen is het tweede verslag van de Staatscommissie inge steld bij Koninklijk Besluit van 20 September 1920 (bezuinigiugs commissie;. Aan hoofdstuk I van dit verslag ontleenen wij: HGeldstuk II van het verslag bevat voorstellen van bijzonde ren aard met betrekking tot de werkwijze, de bezetting enz. van paalde takken van dienst. (1 Voor den huishoudelijken dienst bij het departement van bui tenlandsche zaken is op de begrooting van 1922 een bedrag van f 304,000 toegestaan. Deze som kwam der commissie buitenge woon hoog voor al nam zij in aanmerking, dat de telegrammen eu dc buitenlandsche paspoorten groote sommen per jaar vorderen Na onderzoek kwam zij tot de slotsom, dat door gebrek aan vol doende toezicht en gemis van de vereischte spaarzaamheid de uit gaven voor den huishoudelijken dienst onnoodig hoog zijn opge voerd. Bij schier alle groepen van uitgaven meende de commissie dit euvel te moeten constateeren. Inzonderheid de zeer aanzienlijke kosten voor meubileering, elec trische instaliatiën en schrijfbehoeften trokken naar aandacht. De uitgaven voor meubilair eu electrische instaliatiën in het ge bouw bedroegen over 1919, 1920 en 9 maanden van 1921 niet minder aan f 121,000, waarvan pl.m. f 17.000 werd betaald voor dc inrichting van de ambtswoning van den minister van buiten landsche zaken. Vier leveranciers, te weten een Electrotcchnisch bureau, een meubelmaker, een behanger, en stoffeerder en een timmerman, ontvingen over genoemd tijdvak van twee jaar eu ne gen maanden resp. f 42,200, f 10.100, f 25.800 en f 15.700. Met betrekking tot de uitgaven aan schrijf- 311 bureelbehoeften welke over 1920 een bedrag van f33.000 beliepen, zonder de kos ten van buitenlandsche passen, nam de commissie dezelfde gebre ken waar als hiervoren zijn geschetst. Een duplicator, in 1920 aan gekocht voor f425 werd na een half jaar te zijn gebruikt ver vangen dóór een ander toestel, dat f 575 kostte. De eerste ma chine welke nog in zeer goeden staat verkeerde, was op zolcier opgeborgen. De voor het departement benoodigde schrijf- en bu reel behoeften werden, met uitzondering van enkele papiersoorten in de laatste, jaren steeds aangekocht bij een kleinhandelaar te 's Gravenhage. Zijne vorderingen bedroegen over 1919 en 1920 on een deel van 1921 tezamen ongeveer f45.000; over 1920 al leen 1' 25.1)00. De commissie sprak er hare bevreemding over uit, dat aan dezen handelaar zulke belangrijke leveringen^waren on gedragen zonder dat aan anderen de gelegenheid tot mededingen was, gegeven. Dc commissie kwam tot de slotsom, dat wanneer met hard op merking rekening werd gèhouden en gestreeft werd naar een zoo economisch mogelijk beheer, op de uitgaven voor de huishouding bij dit departement wel flOO.OOO per jaar zou kunnen worden bezuinigd, ongerekend do besparingen, te verkrijgen door 'de me dewerking van het Rijksmkoopbureau.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1