NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. De Lange De Moraaz Hypotheken. Mo* 188. iWVEütC, T&*.£lt'91IKg»llfc 52 Zaterdag 25 November i§22 81e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. li. KEIZER. LANGIDIJKER COURAMT Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEMENTSPRIJS REDACT JEUR-UITGEVER BUREEL: \oordscharwoude. PR IJS DER ADTERTENTIENt 1—i regel» 75 et., elke regel meer 15 et. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Brieyen rechtstreeks atn den Uitgever DIT NUMMER BESTAAT: UIT 2 BLADEN. EERSTE BLAD. Alkmaar Anno 1804. DONDERDAG]TE SCHAGEN HOTEL „VREDELUST" REVUE VAN DE WEEK. De tweedie Kamer heeft alwieer een gansche "parlementaire week vertoefd in de sfeer der hoog-politieke Algemeiene Beschouwingen. De premier, minister D|s Geer en de leider van de anti-revolutionlnarren, de heer H Coiijn, hebben uitvoerige redevoeringen gehouden. En (Wanneer men nu tracht samen te vatten, het geen al deze bespiegelingen en verklaringen en uitboezem-in gen, het in spanning!?-)- wach tende Kiezersvolk „wijzer" heb'bien gemaakt. Ja, dan krijgt men wel iets, maar veel is ''t toch waarlijk niet!... Minister R'udjs heeft de opheffing van het departement van Landbouw, N. en H., dat z. a. men weet tussdhen Bimn'enlandsche Zakten en Arbeid zal' worden verdeeld, verdedig!, en 't staat vast, als -een paal boven water, dat het tot de splitsing zal komen. De heer van Rappari diende zijn motie van protest tegen het plan in, maar zal natuurlijk Zelf begrijpen, dat zijn voorstel -een morsdood- geboren kimdeke is. Dat Marine een eigen minister weer kreeg, bleek nu achteraf juist.... ter bezuiniging te geschieden. Want de Excellentiëjn van Oorlog |en Marine moeten ieder uit alle macht aar 't snoeien, en voor eön bewindsman is die taak te zwaar. Een gewoon mensch zal deze rede- weering niet zoo gauw snappen.. Toch schijnt zij reden van bestaan te hebben. Overigens vale van de eerste rededluijs !in een week-overzicht maar bitte rweiinig aan te stippen. Wij beleef den dien 14en November nog de „surprise", dat de heer Wijnkoop die door hem zoo fei- gphate sociaal-democraten aanbood samen te gen de „kapitalistische maatschappij" op te trekken, welk gracieus aanbod later door nir- Troelstra werd afgewezen, met de opmerking, dat hij en de zijnen niet gierneepe zaak wen- schen te maken met leen „parasiteerande par tij" als die van de Communisten. Welk ant woord straks- men lette maar op! ean bhkse- meniden uitval' van den heer Wijnkoop zal ten gevolge hebben. Woensdag werd in beslag genomen door de werkloosheids-interpellatie van den neer II. Tempel. Bij welke gelegenheid wij „net inci dent" kregen van den man op die publieke tribude, ddie plotseling tot Exc. Ruijs schreeu wend' den eisoh richtte, dat hem recht zal wor den gedaan. Deze man beschuldigde indertijd te Harderwijk officieren van diefstal. Beweerd wordt, dat de beschuldiging gegrond werd be vonden, maar de „dénanoiateur' verkDpper, indertijd onderofficier, werd „gezocht hij on dervindt nog steeds de gevolgen van zijn be schuldigen. Zocht nu op deze wijze recht!.... 'Natuurlijk is 'tde averedhtsche manier, maar ol zulk optreden in sommige gevallen met ver- klaarbaar, begrijpelijk moet worden genoemd, j fis een andere vraag. i Voor bet verloop van ide interpellate v. d. Tempel verwijs ik naar de vierslagen. Dat er c.c. 100.000 wer'kloozen thans in idien lande zijti "tis zekier zeer lerg en ernstig. De nota, welkte minister Aalbierse publiceer de over den toestand, geeft een duidelijk beeld van de situatie. En Idiaffi zijn er nog zoovele werkzoekenden, ellende-lijdende in allerlei kiui- gen der maatschappij, van wier, mlser'; i" Cieel" niets bekend is!.... Dat het antwoord, hetwelk de heer v. d. Tempel van de ring kreeg, „absoluut onbevredigend" moet warden genoemd, is in ernst ien objectief-oor- deelende billijkheid niet vol te houden. De interpellant heeft met zijn beide moties succes gehad. Die, waarin uitzonderingsbepa lingen t.a. van de werklooze typografen wor den afgekeurd, kwam er den 16en zonder „tel ling" der neuzen". De groofe motie v. d Tem pel (werkverruiming en -verschaffing op groote schaal; steunverleening door de gemeenten, waar noodig met 50 pet. Rijkssteun) is aan genomen met 61 tegen 28 stemmen, nadat de katholiek Kuiper en de Chr. Historische leider Schokking zich „los van de toelichting" had den gemaakt. Uit de redle minister de Geer teeken ik aan, dat z. Exc. verklaarde, dat er voor paniekstemming geen reden is. Wel be staat er gevaar, maar dat dient men moedig onder de oogen te zien, zonder „duizelig te warden. Zeker een goed, fiksoh woord, maar dat „zenuwen als kabeltouwen" vordert iin dezen tijd! Natuurlijk valt aan den 8V2 pet. pensioensaftrek voor de ambtianaren niet te tornen. En als de bezuiniging, door de wijzi ging van de L. Onderwijswet te verkrijgen, straks mocht worden verworpen, dan legt mr. de Geer er het minjsterieele bijltje bij neer-. Dat is zeker. Er zijn weer nieuwe moties geboren. Twee vian par. Troelstra. De eerste is gericht tegen pensioenaftrek; korting op de salarissen in het aigemeen. De tweede tegen de her-classificatie der gemeenten. Beide zijn tien doode gedoemd. Waarbij dient aangestipt, dlaf de heer Coiijn de her-classificatie zelve een onding noemde, dat slechts moeilijkheden zal berokkenen. Om den vorm, waarin zij is gegoten, zal hij echter tegen de mode-Troelstra stemmen. Vrijdag heeft de heer H. Coiijn, dan zijn nadere toelich ting gegeven op zijn verklaring, dat wij duchtig op de defensie-uitgave|n moeten gaan snoeien. De Kamer was in hevige spanning. Maar de rede-Colijn van 17 November was vrijwel een teleurstelling. De berg baarde een muisje. Het bleek, dat de 'heer Coiijn slechts bedoeld had ons tegenwoordig vestingstelsel is bij de hui dige kracht van artillerie en aanvallen uit de lucht niets waard, 'tMoeit dus opgeruimd. Wij dienen ons te epaleln tot verdediging van one ■neutraliteit, zonder meer. Dat klinkt zeer mooi, maar.. op de Begrooting voor 1923 is niets voor onze stellingen en liniën uitgetrokken! Waarop dan bezuinigd? Op deze vraag bleef de heer Coiijn het antwoord schuldig. Dat laat !hij aan de regeering over. In deze omstandig heid kunnen de replieken nog lang duren, ter wijl' de „atmosfeer" in ons Parlement steeds „drukkender" met politieke electriciteii over- beladen wordt 1.. En onderwijl het arme Lagerhuis veie No- v ember-dagen en -avonden volpraat. Minister van Dijk is voortdurend in de weer om het fameuse snoeimes te hanteeren. Aller lei oude bepalingen betreffende het uitkeeren van gratificatiën, etc. worden geschrapt, maar zulke dingen geven slechts bitter weinig jn dezen tijd. Een nieuwe regeling voor bet ver- lofs-traktement van Kamerleden is in den maak Van Chr.-Historische zijde wordt sterke aan drang uitgeoefend om te bereiken, dat de be paling betreffende aftrek' voor pensioen ook op de Tweede- Kamerleden zal worden toege past, als zij straks een salaris van f 5000 zullen hebben gekregen. En tevens: dat ze dan hu|n eigen spoor-abon nement zullen hebben te bekostigen. Welke leischen niet anders dan billijk-moeten heeten. Een „bof", verblijdend lichtpunt in de duis ternis, mag worden genoemd de tijding, dat October 1922 voor 's Rijks middelen die van Oct. '21 met eventjes elf millioen overtrof. Minister de Geier scheen verbluft door dat prachtige cijfer. Wie zich intusschiem voorstelt, hier met een „blijvertje" te doen te hebben, j tiempere haastig zijn optimisme 1 j Onder 'de vel edroeve dingen van den dag behoort het voortwoekerende mond- en klauw zeer, dat noodzaakt allerlei veemarkten te ver bieden, terwijl Frainkryk zijjn glanzen voor Ne- derlandsch vee faeleft gesloten. Het bereiken van overeenstemming tusschen Directie en personeel der Spoorwegen t. o. van de jongste salaris-regeling geeft stof tot vreugde. Gelukkig heeft men ten leste inge-. zien, dat ook o pzichzelf rechtmatige eischen, bezwaren en grieven nu moeten wijken voor het Onweerstaanbare „heilige moeten". En ook om te spreken met Exc. de Geêr, gelijk hij (dat ih de Tweede Kamier pas deed, van een kik- Rfertje kan men geen veeren plukken).. Meermalen heb ik in dieze overzichten de verzuchting geslaakt: de tijden van Schind^r- bannes, Zwarten Piet e. d. herleven. En belaas telkens weer blijkt dat ik niet over dreef. De moderne straatroovers zijn zoo mo gelijk nog driester dan hunne voorgangers uit viroeger «eeuwen. Onder hen. nemen, in het 'Oosten des lands, rondzwervende Duitschers een aanzienlijk percentage in. Men heeft nu kongsi's van inbrekers, roovers e.t.g. Het stuk je, door de "Haagsche dievenbende, die de fa. Varenkamp aldaar bestal, uitgehaald, is er een kras voorbeeld van. Tot de tallooze gevallen van oplichting e.d. behoorde ditmaal dat van fel „dame", die djs Ned. Ind. Handelsbank pier valséh wisseltje voor vijfhonderd— gulden wist op te lichten. Een „los greepje" slechts in ide groote massa".... De tragedie der Nationale Opera is nog niet opgelost. 'tWerd een wedstrijd in edelmoedig- en of fervaardigheid tusschen de beeren Broekhuijs en Koopman... Of nu uit dien chaos der Nat. Opera werkelijk als een feniks uit haar asch zal herrijzen, moet men afwachtien! Tot de jongste Personalis behoor.en de en thousiaste huldiging van dr. Joh. Wagenaar door zijn getrouwen en bewonderaars te Utrecht. En de eere-promotie van den „we- tehschappelijken koopmandr. Kröller door de Rotterdamsdhe handels Hoogeschoo!. Te Amsterdam werd de Fransche tentoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt geopend. Welk eertoe moge bijdragen om de goede ver houding tusschen de Franschen en de Neder landers wat „warmer" te maken dan zij is, welk tekort aan „gloed" bij onze Fransche naburen voor een goed deel gevolg is van het verblijf houden ten onzent, door den Ex-Kei- x'zer, die in de afgeloopen week op een win de aling met zijn gade.... bijna gesnapt was door (een „kieker". Aan welken „filmaanslag" Wil helm II wist te ontkomen door ijlings in een auto met neergelaten gordijntjes weg te snel len.... Tot de verdere jongste „nova" moeten ge rekend de draadlooze concerten, waarvan men nu 'genieten kan en de oprichting van een Vrouwenclub in de hoofdstad. Aan welke cor poratie inderdaad behoefte schijnt te bestaan. En... onze hoogedelgestrenge dames en hee- rrn van de Tweede Kamer bleken medeplich tig te zijn aan een wetschennis. Zij kregen versdhe kadetjes vraeger in het parlements- huis .dan gedoogd kon worden. Tegen- bak kertje is procesverbaal opgemaakt. Maar de op versch brooid beluste Kamer moet coch ook het schaamrood op de kaken komen. Wet geefster en... medeplichtige 1, BUITENLANDSCH OVERZICHT. De crisis in Duitschlamd' is in het laatst der vorige week' plotseling acuut geworden door fieri eisdh van Rijkskanselier dr. Wirth aan die sociaal-democraten toe te stemmen in een uit breiding van de coalitie naar rechts door op neming van de Duitsche Volkspartij. De ver- eenigde sociaal-democraten hebben aan dezrn leisch niet willen voldoen, waarop dr. Wirth den Rijkspresident zijn ontslag aanbood, waar mede Duitschland zonder regperimg geraakte op een moment, dat de onderhandelingen met ide Commissie van Herstel nog niet waren ge ëindigd en juist een dag da het verzenden van belangrijke voorstellen dier Duitsche re geering inzake de schadevergoeding aan de Commissie van Herstel. De Rijkspresident heeft de vorming van een nieuw ministerie opgedragen aan den direc teur-generaal van de H amb urg - A me ri k a lijn Cuno1, die deze opdracht aanvaardde. Het is Cuno evenwel tot nu toe nog niet gelukc een kabinet te vormen. De socialisten bleven wei geren met de Duitsche Volkspartij samen te werken, met het gevolg, dat geen parlementair ministerie kon worden gevormd. Cuno ver zocht 'den Rijkspnesidant van de opdracht ont heven te worden, doch zelfs tot driemaal toe heeft Ebert hem de vorming van een nieuw kabinet opgedragen en het lijkt waarschijnlijk, dat hij ten slotte zal besluiten een zakenkabinet te vormen, waarin de Duitsche volkspartij de overwegende meerderheid zal hebben. Hier door worden de socialisten in de oppositie ge bracht en het lijkt zeer onwaarschijnlijk, dat leen eventueel door Cuno te vormen regeering zich lang zal kunnen staande houden. Met dr. Wirth is een man van het politieke tooneel van Duitschland verdwenen, die naast Rathenau en Erzberger ijverde voor verzoening met de geallieerden en tegemoetkoming tot hei uiterste. Het spreekt vanzelf, dat deze crisis van ern- stigen invloed kan zijn op :het verloop der on dier handelingen met de commissie van Herstel, welke voorloopig alle verdere besluiten heeft opgeschort, in afwachting van de samenstelling tan die nieuwe Duitsche negeering. Mussolini, de Italiaansche dictator, heeft 'in de Italiaansche Kamer een votum van vertrou wen weten te krijgen lein heeft daarop Je Kamer te' einde Decemfer naa rhuis gestuurd. Ook ten opzichte van hem lijkt het ons onwaar schijnlijk, dat hij, zijn regeering lang zal kun nen handhaven, daar, naar wij reeds vroeger zeiden, hij meer geschikt is het volk door zijn begeesterende woorden tot zich te trekken, dan, 'eenmaal aan het bewind giekomen, zijn plannen tot uitvoeirüing te brengen. Daartoe schijnt hij vooralsnog de macht niet te be zitten. In Lausanne is iin het begin dezler week dan (eindelijk, nadat tusschen de groote geallieer den overeenstemming was bereikt omtrent de voornaamste geschilpunten, de vredesconferen tie inzake het naburige oosten begonnen. Lord Curzon heeft gesproken namiens de geallieer den en is met Pasha voor de Turksche delfe- gatie. De verkiezingen in Engeland hebben een groote overwinning voor de Conservatieven ge bracht, die thans 346 van de 615 zetels in het Lagerhuis bezitten 1 1 De positie van Bonar Law is hierdoor be vestigd en de verwachting, dat Lloyd Gieorge er wellicht in zou slagen met pene groote macht uit den stembusstrijd te voorschijn te komen, is onjuist gebleken. In verschillende stedian in Duitschland heb ben ernstige duurtepnlustan plaats gehad en niet angst en vreezie wondt de winter in liet Duitsche Rijk tegemoet gezien. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Nieuwe zaken. Bedelarij. De 57-jarige grondwerkier en thans gedeti neerde Willem B. heeft op 21 October te Alk- maa rin net op.-nbaar gebedeld. Bekl. erkent het hem ten laste gelegde. Hij heeft in de Langestraat aan een agent van Politie: om een aalmoes gevraagd en is medegenomen naar Het politiebureau waar hij gefouilleerd is. De officier requireert in deze zaak een hechtenüs- straf van 3 dagen en opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 5 maanden. Bekl. vraagt om direct een uitspraak te mogen ontvangen aangezien Ihij een asmalei- der is. Bekl. verzocht tevpns een lichtere straf {e mogen ondergaan. Uitspraak op heden inzake bedelarij 'en bekl. wordt veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting gedu-. tiende den tijd van 1 jiaar e|n. 5 maanden.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1