Ned. Roode Kruis. In de week van 19 tot 25 Nov. is bij het hoofd bestuur van het Nederl. Roode Kruis aan giften ingekomen met bestemming voor: Collectedag f1926,88. Rusland f95. Oostenrijk f 10. Neder landers in het Oosten f 22.50.. Christen vluchte- teliagfn-jf .lO, benevens talrijke i fondsen en cppou- pons ibestetad voor Oostenrijk en Hongarije. Beknled. De landbouwer R. ymeijer te Meppen gem. Zweeloo is bekneld geraakt tusschen zijn wagen en een passeerende auto. Hij werd naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht en is aldaar overleden. Storm en Stranding. Öp het Enkhuizer Zand is tengevolge van den R.N.W. storm gestrand de groote klipper „En- gelina" uit Bergen op Zoom, schipper J. de Haas. Het schip was geladen met stroopp, en Friesland met bestemming Vlissingen. Enkhuizer ttsschers hebben des avonds met veel moeite het gestrande schip bereikt, en des nachts een gedeelte lading overboord geworpen. Daarna kon het schip worden afgebracht, en Zaterdagochtend vervolgde het de reis in de richting Amsterdam. Loonsverlaging. Aan de goud- en zilversmederij van Gebrs. Rozendaal te Hoorn is een tweede loonsverlaging van 10 pCt. .aangekondigd. Behalve dat, was de werkweek reeds geruimen tijd ingekrompen. Aangehouden. Te Barneveld heeft de politie bij een slaap steehouder gearresteerd den 26-jarigen landloo- aer J. Stokvis, algemeen bekend als „Lange Piet", verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan 5 a 6 inbraken, in tijdelijk onbewoonde, ge meubileerd evilla's. Een inbrekerswerktuig werd op hem gevonden. Gearresteerd. In verband met de verdwijning van een schil derij van Rubens bij een inwoner van Enschede is deze gearresteerd en naar Almelo overgebracht. Handelaar in blanke slavinnen gearresteerd. Het „Hbld." meldt: Dooi de Rotterdamsche zedenpolitie' zijn gear resteerd een 43-jarig Pransch koopman en ijzn dochter verdacht van handel ih blanke slavinnen. De 20-,iarige dochter maakte er een gewoonte van meisjes met een knap uiterlijk op straat en in café's aan te spreken. Ze bracht ze dan met haai vader in kennis, die de meisjes onthaalde op champagne, dure ijssoorten en dergelijke lekker nijen. Daarna werden haar verlokkende voorstel len gèdaan en betrekkingen in uitzicht gesteld in Zuid Amerika, waar ze tegen een loon van f200 het toezicht zouden krijgen over een aantal meisjes, die daar in de cultures werkten. Dé' meis jes zouden motorfietsen, auto's en paarden tot haar beschikking krijgen. Met dergelijke fantastische voorspiegelingen werd haar di et hoofd op hol gebracht. 'Verschei dene der Rotterdamsche jonge dames, die met het span in aanraking kwamen, waren te nuchter om deze schoone verhalen niet te doorzien. Maar er was er toch al een bij den Franschman in huis om begin December naar Buenos A.yres te ver trekken. Een ander zou eerst naar Bordeau en Nice geëxpedieerd worden om via deze plaats haar ongeluk in Zuid Amerika tegemoet te gaan. Be zedenpolitie heeft bijtijds weten in te gr- pen en den Franschman die reeds geruimen tijd tc Rotterdam woont, ingerekend voor hij slacht offers wist te maken. Vader en dochter zijn ge detineerd in het huis van bewaring. Bezuiniging. De gemeenteraad van Akkrum heeft de duur- tctoeslagen aan gepensionneerde en in functie zijnde ambtenaren tot op de helft verlaagd. De jaarwedden der brandmeesters zijn afgeschaft. Kippen-dipht'erie. Onder de kippen, van het station van den leg- wedstrijd, welke te Ussele vanwege de Överijsel- sche I,andbouwmaatschappij wordt gehouden, is diphterie uitgebroken. De zestien zieke dieren zijn geïsoleerd, de overigen ingeënt. Geen sigaar meer. De gemeenteraad van Utingeradeel, heeft beslo ten de traktatie op een sigaar tijdens de raadsver gaderingen af te schaffen. Het voorstel om het rooken in die bijeenkomsten te verbieden, werd met een stem meerderheid verworpen. Be juweelendiefst'al. Omtrent den reeds vermelden diefstal van ju- weelen ter waarde van ongeveer f 15.000 wordt nader uit Den Haag bericht, dat de diefstal ver 'moedelijk reeds in Dai^s, in het hotel, waar de heer B. logeerde, gepleegd is. Op den koffer ko men geen sporen van braak voor, zoodat wordt 'aangenomen, dat de jmyeelen uit het kistje zijn genomen, voordat de koffer gesloten werd. Mis schien had de dief valsche sleutels. De gestolen voorwerpen, een gouden armband met diamanten, twee broches en idem heerenringen eveneens met diamanten en een gouden heeren horloge waren laag verzekerd. Het leege kistje was bij aankomst in Den Haag nog in den kof fer. De politie te Davos is op de hoogte gesteld Duit'sche Dankbaarheid. In de Donderdag gehouden raadsvergadering- der grensstad Bocholt heeft de burgemeestér een rede gehouden' om zijn dank uit te spreken Voor de groote opoffering, die zich de bevolking der gemeente Aalten getroost om de armen der stad 'Bocholt van alle soorten levensmiddelen zooals aardappelen meel, vet, groenten, enz. te voorzien. Reeds waren 14 wagonvrachten ont vangen die de Aaltensche landbouwers zelf naar Bocholt brengen. Hij beschouwde deze hulp van de Hollandsche grensbewoners als een bewijs Van toenadering tot hun Duitsche naburen. Doodgevallen. De timmerman Lingbeek uit Musselkanaal, be zig aan een huis, stapte op een balk welke brak en viel van 10 meter hoogte. De man kreeg sche delbreuk en hersenschudding, waaraan ,hij over leed, nalatend yep weduwe met gezin. Veiridlroinkeln ^sschen Atwiijk en Eink'huizen is Maandag het lijk' opgehaald van C. L„ oud 18 jaar, idie sedert Zaterdagavond werd vermist. Een on derzoek wordt ingesteld. E en werkende werklöoze Te-1I*!e?ft is esn opperman gearresteerd, die terwijl hij werk had, zij|n werkloozenkaart aan de Arbeidsbeurs dead afstempelen om steun te kunnen trekken. De man zal zich wegens poging tot oplichting hebben te verantwpor- BINNENLAND. Wijziging Lager-Onderwijswet. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft zich met een adres tot de Tweede wijziging van de L. O.. Het adres rioht zich allereerst tegen de uit wassen van art. 13 dier wet. Ofschoon d'-t voorschrift dat in bepaalde gevallen aan school Kinderen zoo noodig kosteloos vervoer naar de i™1 v!,rzek;ert' vo°r de verschillende ge meenten des lands volstrekt niet dezelfde be- (eekems hesftt, moet worden geconstateerd dat voor enkele gemieanten uitgaven uit dezen hoofde zullen moeten wordien gemaakt van wel h 1.000 per jaar voor de kinderen uit één ge- fjf1; JJ*1 komt voor dat schippers hun kinderen fi u S jan e<yl tegelmatig schoolbezoek m leen bepaalde gemeente bij familie of an- dierzms huisvesten. Met betrekking tot de schoolgetdheffmg wordt uitvoerig stilgestaan bij de talrijke bezwaren die zich in de practijk daarb ijdoen gevoelen Aapgedrongen wordt op herziening dier' desbe treffende wettelijke bepalingen. In art. 73 zijn de eischen vermieM, waaraan (een aanvrage tot het ontvangen van voor de stichting van een schoolgebouw benoodigde gelden of tot stichting van een schoolgebouw moeien voldoen. Het twieede lid van art. 75 nu Ss zoodanig geredigeerd, dat de medewerking door den gemeenteraad slechts kan worden ge weigerd, wanneer niet aan de bovenbedoelde veneischten is voldaan. Een weigeringsgrond derha.lv evan zuiver formeielem aard. Indien de we. metterdaad waarborgen wil schenken, dat de voorziening in de behoefte van schoolxu'imte op de meest economische wijze plaats vindt dan zal de mogelijkheid moeted worden ge opend medewerking ook op materieele gronden te onthouden. Aangedrongen wordt op wetswijziging in dien zin, dat van de beslissingen van de schat- tingscbmmissies hoogere voorziening wordt toegelaten. Ten slotte wordt de wemschlelijkheid bepleit, dat de gemeenten niet verplicht zijn een plaat selijke commissie van toezicht i!n stand te hou den. ïnvaliditeits- en Ouderdomswetten. Op 1 Nov. 1922 werden 1635 weduwenr mten ien 3446 weezenrenten kiraohtens de Invalidi teitswet genoten, terwijl op dieir datum Krach tens art. 373 dier wet 23125 personen in het genot veHceenden van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van 3 gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, gere geld in de Ouderdomswet 1919 waren op vo- rengenoemden datum 53.871 persopen in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente yan drie gulden per foieak. Een nieuwe koers van het P .E. N.? De coöperatieve vereeniging „Electra", die de electrificatie van Edam zelfstandig wilde opvatten en doorzetten ten waaraan door het P. E. N. dezen zomer een contract was toege zegd als met gemeentebesturen is gesloten, heeft plotseling bericht ontvangen, dat het P. E. N. zelf de levering aan huis volledig zal ter hand nemen. Naa rwij vernemen, ligt ihiet in de bedoeling van het PENi. geen nieuwe gointracten met gemeentebesturen meer af te sluiten en zooveel (mogelijk zelf aan huis te leveren. Ook ten op zichte van de gemeenten, wier contracten bin nen een paar jaren expiree ren, wil men zich de vrijheid voorbehouden, die plannen ten uit- Ivoer te brengen. („Nbld/'j ken hoeveel' Verbetering dit in zijne omgeving 'zou aanbrengen. Zie ©sjrts !hoe wij ons tot nu toe moeten behelpen, b.v. tusschen Langendijk en Alkmaar, waarvoor de eenige verkeersweg is het smalle wegje tusschen Broek op Lan gendijk en Sint Pancras,'dat de£ winters vaak onbegaanbaar' is. Bedenk óok' hoe 'men van Langendijk bij voorbeeld naa rSchagen of nog erger naar Kol'honn moet laveeren. Betere verkeerswegen zullen toch ook een maal moeten komen en dan hoie eer hoe beter, zoodat wij allen opwekken er tdie mede re wil len werken dat de Kanaailplanmen spoedig rot -uitvoering kunnen komen, tot bloei en ont wikkeling dezer gansche streek1. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaff Go's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week', eindigende 24 Nov. in Nederland uitge- sprokbn 69 faillissementen tegen 49 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Nov. 1922 2841 faillissementen tegenovpr. 1957 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. DE VAART DOOR WESTFRIESLAND. Bespraken wij in ons vorig artikel de verbe teringen die het plan der Commissie van Aalst voor onze naaste omgeving zo ubrengen, thans fcvillen wij verder gaan en ziiep wat er voor ge heel Westfriesland door wordt verkregen en wat zich alzoo. op onze vaart zal aansluiten. In de eerste plaats een kanaal van dezelfde afmeting als voo rden Langepddjk, vanaf den omval bij Alkmaar langs Huizendijk, Rusten burg en verder langs Hoorn tot Enkhuizen met een dwarskamaal van Hoorn tot Medem- blïk. Vervolgens vanaf Ouidkarspel een kapaal.van kleinere afmeting tot Harenkarspel en Oost waarts tot Kolhorn en van Kolhprn langs Scha- igen tot het Noord - Hollandsch kanaal. Van hoeveel waarde dit alles kan worden is niet in cijfers weer tie geven wanneer men be denkt dat de goedkoopste len beste weg voor het vervoer altijd is het watier. Het biedt ech ter nog meer voordeelen. Het is ieder bekend dat doo rhet toenemend vervoer langs of over de wegen vele wegen in ons polderland ook niiet meer aan de tegenwoordige eischen voor het verkeer völidoen. Men denke aan de vracht auto's. Ook hierin zou door de kanaal plannen worden voorzien daar al de ontwerpen zoo ge- Jmaakt zijn, dat er in elk geval aan eiejne zijde van de kanalen tegelijk een b-peede verkeers weg is opgenoimen. Laat ieder nu eens beden- BUITENLAND Zestien mijnwerkers omgekomen. Tengevolge van kortsluiting ontstond brand in de Shamrock-mijn te Heme bij Darmstadt. Er zijn zestien mijnwerkers gestikt. De terechtstelling van Childers. De correspondent van de Evening Stan dard" te Dublin meldt dat de terechtstelling van Childers plaats had in de gevangenis van Kilmainham, waar deze week nog andere ge vangenen ,die zich aan hetzelfde vergrijp als Childers hadden schuldig gemaakt, werden te rechtgesteld. Childers was 10 November in Annimore House, in het graafschap Wicklow, gearres teerd. Dit huis is het verblijf van Richard Bar ton, ©en lid van het Daüï, dat zich thans- bemoeit met de rebellentroepen. Toen Chil- dders werd gearresteerd, werd tegelijk een 'zekere Roberts gearresteerd, wiens broeder een van de voornaamste leiders van de nog hesteerendie rebellen is. Melding wordt gemaakt van het feit, dat appel wérd aangetaekend tegen de Donder dag gevallen beslissing tot afwijking van Ihet verzoek om Childers voor den geiwonen rechter te doen terechtstaan. Dit appiel zou Maandag a.s. worden behandeld, waarom de terechtstel ling verwondering heeft gebaard. Childers ont ving Donderdagavond om acht uur het bericht dat hij Vrijdagmorgen zou worden terechtge steld. Aan zijn familieleden werd niet toege staan hem te bezoeken. Het eerste bericht dat de terechtstelling had plaats gehad kregen zij gisterenmiddag in den vorm van eien brief van den adjudant-generaal. Mevrouw Childers zak te in elkaar toen zij het hoorde. Tegen het harde rijden van auto's. De laatste paar weken zijn verschillende Se natoren te Parijs het slachtoffer geworden, 'an aanrijdingen, veroorzaakt door de^sinelle vaart der auto's. Dezer dagen wierd Senator Vays- sière door een taxi dermate gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. Gisteren hield Leon Bourgeois, de voorzitter van den Senaat, die zei' f onlangs werd aange beden en gekwetst, een lijkrede op den over leden Senator, waaraan hij het volgende pro test vastknoopte: „Eiken dag doen zich onge lukken voor. Ik zeide het in een der laatste zittingen en ik herhaal het heden van deze tribune, dat er een leinde moet worden ge maakt aan de snelheid der auto's in d estraten van Parijs. Ik doe een beroep op de waak zaamheid onzer openbare besturen, ik vraag hun meer initiatief te toornen, en vooral meer strengheid', teneinde zoo, mogelijk omgevallen te voorkomen." Eein aanslag op een „Landeshauptman". Uit Innsbruck wordt gemeld: De soc. dem. „Landeshauptmann" Grüiner is door onbekend gebleven personen overvallen en met gummi stokken bewerkt, zoodat hij bewusteloos ineen zakte. Zijn vrouw, die 'hem vergezelde, raakte men niet aan, terwijl men 'hem ook zijn porte feuille en voorwerpen van waarde liet behou den, zooidat men vermoedt, dat die beweegre denen tot de -daad van politiekle|n aard zijn ge- (Weest. „Onbeschaamde" meisjes. Een zeklere Alomzo Slee, een rijke fabrikant en filanthroop te Brooklyn heeft naar aanlei ding van een verzoek van die: gouverneurs van Adelphi College, waar jonge meisjes hun hoo gere vorming ontvangen, om mede te helpen tot het stichten van een fonds groot 3.000.000 gulden tot uitbreiding van het College, alsvolgt in een brief zijn gal uitgestort: „Inidiien ik het voor het zeggen had" schrijft Sec „zou ik alle vrouwiencollegles in dit land af branden. Onze jonge vfouwen hebben geen be hoefte aan opvoeding van de soort, die de colleges verschaffen. Wat zij noodig hebben is onderwijs, dat hen leert het rooken van ciga- retten en het gebruiken van slang achterwege te laten. Hun moet worden geleerd haar aan stellerig gedoe na be laten, haar vrijpostige en onbeschaamde manieren, haa rverf, haar poeder, haar schoenen met hooge hakken op te geven en die aanstootgeveiade wijze van kleeden te staken. Clemenceau en Paderowski. De bladen maken melding van een aardige ontmoeting .tusschen Clemenceau en Pade- rewsk-i, den vermaarden pianist, dip in 1919 premier van Polen werd. Clemenceau an Padé-^ rewski hebben elkaar ontmoet en leeren waar- deeten op de Vredesconferentie 'Van Versailles waar de eerste dien laatste begroette met de woorden: „U hebt dus de muziek vaarwel ge-j zegd om in de politiek te gaan. Wat een ach teruitgang!" Paiderewski nu zocht Clemenceau !te New York op en riiep uit, zooals van iden IPool te verwachten is: „U is de grootste man Idien ik ooit heb gekend." „Nieen,'' antwoord de daarop Clemencea ubiescheiden,,u is de grootste man. U'w rede op de Vredesconfe rentie heeft mij destijds tot tranen bewogen. Wanneer wilt u voor mij spelen?" „Directl'' antwoordde Paderewski. Een oogenblik later klonk Schubert's impromptu in E door de zaal, waarnaar Clemenceau met gesloten oogen luis terde. Een uur later gaf Paderewski te New York zijn eerste concert sedert het uitbreken van den oorlog. Huwelijken tusschen Amerikanen en Franschen Tal van jonge Fransche meisjes, die tijdens of kort na den oorlog Amerikaamsche officie ren en soldaten hebben getrouwd, ondervinden thans ernstige moeilijkheden met hare natio naliteit. Een wetswijziging iin de Vier. Staten heeft n.l. de gehuwde vrouw, wat haar natio naliteit betreft, in eten geheel nieuwe positie geplaatst. Tegenwoordig blijft de in Amerika geboren vrouw Amerikaansch onderdaan zoo lang zij in haar geboorteland blijft wonen. In dien zij het land verlaat, behoudt zij nog vijf jaren haar nationaliteit om daarna die van haar (echtgenoot aan te nemen. Wat de buitenland- sche echtgenoote van een Amerikaan betreft, deze kan in geen geval Amerikaalnsche worden. Daar nu echte rde Fransche wet elk jong meisje, dat een vreemdeling huwt, niet langer als Fransche beschouwt, hebben de met Ameri kanen gehuwde Fransche vrouwen gee nnatio- naliteit meer. Dit leidt natuurlijk tot tal van administratieve moeilijkheden, waaraan van Fransche zijde zal worden getracht een einde te maken. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTEMARKT BROEK OP LANGENDIJK. 27 Noviem'Der 1922. 5220 sttuks bloemkool. Lecierf 8,.50—12.80. jReuzen 11.80—15.60- 37800 idlogram roode kool. Kleine 1.10—1.90. Groot-are 0.701.19.' 27650 kilogram; kilogram gele kool. Kleinere soort 0.901-40. groo-tiere 0.60—0.80. 31875 kLogram witte kool. De- men 0.901.70. Gewone witte 0.50—0.70. 17750 ki logram uitan r.902.50. 23875 kilogram drielingen em nep. Drielingen 2.002.20. Nep 3.40. 20600 kilogram peen 1.201.40- 1075 kilogram bieten 2.30. 2675 kilogram aardappelen Bravos 2.60. Ei genheimers 2.10. Blauwe 1.90. 1 28 November 1922. 6750 stuks bloemkool. Lecerf 5.80940. Reuzen 7.40—12.90. 51350 kilogram roode kool. Kleine soort 1.20—2.10 groote soort 0.701.10. 37200 kil®- gram gele kool 0.901.40. groote soort 0.400.80 35000 kilogram dsetns-che witte 0.801.70- 3875 ki logram u'jen 2.402.70- 565 kilogram drielingen em nep. Drielingen 2.002 20. Nep 2.503.70. 6350 kilogram peen 1.50—1.69. 2650 kilogram bieten 2.10. 3650 kilogram aardappelen. Duken 1.60. Ei- gsheimers 2.50. Blauwe 1.70. NOORDERMARKTBOND NOORDSCHARWOUDE. Vf 27 Nov2mber 1922. Blauwe aardappelen 1.70. Grove uden 1-60—2.30. Drielingen 1.80—2.10- Nep 2.10—2.40. Peen 1.20 1.30, Roode kool 0 601.69. Gele kool 030iao Witte kool 0.500.70. Daensche witte 0.901.80 Bloemkool 9.00—14.20. 2e soort 1.40. Aanvoer van 25 November: 2710 kilogram aard appelen, 16395 kilogram uien, 10775 kilograip peen 51100 kilogram roode kool„ 4700 kilogram gele kool, u 600 kilogram witte kool, 36250 kilogram d-eiensclue kool,, 125 kilogram rammenas, 575 kilo gram rapen,, 35 stuks bloerokpol. 28 November 1922. Bravos 1.70. Grove uien 2.10—2.40. Drielingen 170 - 2.—. Nep 2.-2.30. Peen 1.40—1.50. Roode kool 0.80—1.60. Gele kool 0.50—1.60. Witte kool 0.60 —0.80. D'eensche witte 0.90—1.80. Kroten 1 ju. Bloemkool 11.90—13.50 2e soort 270. Aanvoer van 27 November: 250 kilogram aar.i- appalefn. 6345 kilogralm uien, 6400 kilo-gram peen 42605 kilogram roode kool, 15585 kilogram gele kool, 13100 lologram witte kool,, 40650 kilogram dieensche kool, 600 stuks bloemkool, ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. 24 November 1922. Bloemkool 3.20-10.70 per 100 stuks Roode kool 1.80—3.10 per 100 kilogram, Gele kool 0.60—0.90, Wortelen 1 50—1.80, Uien 1 2.60, Appelen 3.16— Peren 4.22 Spruiten 2.11.—, Witlof 1546— AMSTERDAM. 24 November 1922. Op heden gehouden veiling, Oude Visch'- markt aan de Nieuwmaj-kt besteiedde man de volgende prijzen: Kiceieren wit 7.90—14.55, Kiceieren bruin 14. 16.05, Kalkei 6507.Jonge hanen 59—1.35, Oude kippen 0,60—1.80, Eenden 0.800.90, Hazen 3 3.80 WARMENHUÏZEN'. 25 November 1922. Roode kool f 0.25—1.20, Gele kool 0 45— 0.55, Wtite kool 0.40—0 55, Daensche Witte kool 0.551.35, Peen 2.Ï51.40 Aanvoer: 15525 kilogram rooide kool 4900 kildgram gele kool, 73350 kilogram witte kool 8525 kilogram Peen. WARMENHUÏZEN. 27 November 1922. Roode kool 0.45-1.15, Gele kool 0 50-0.90 ^teo^° t?-'50-0'55, Deensche Witte Kool 0.65—0,85, Uien 1 90, Peen 1/45, Aanvoer: 15725 kilogram Rooide Kool, 6000 kilogram Gele Kool, 45500 kilogram Wide Kool, 400 kilogram Uien, 400 kilogram Deen- schie witte kbol, 1150 kilogram Peea

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3