Protestvergadering Groote NIEUWE LANGE DIJKER COURANT. Zaterdag 2 December. TWEEDE BLAD. van Poider- en Br.nnebesturen uit de Provincie Noordholland boven het IJ, tegen het Hoogheemraadschap (Vsrvolg.) Nadat die hee- Viarburg hal gesproken, kiwam de heer Groot vain Andijk weder op het podium, die wait de benoeming van de commissie betrof zich natuurlijk bij de m eerderheid zou aansluiten. Maar waarvoor zoo vraagt spreker hebben wij onzen bond van Waterschappen. Die is toch op gericht om onze belangen te behartigen. En dan rijst ook onwillekeurig de vraag of het nok wel de wieg is om oen cou trnlcCommissie te benoemen. Dait mag ik niet lijdien. Wij moeten het opdragen aan onzen vakbondzonder daarbij een commissie van controle te benmerniem. Hiet is de plicht van den bond van waterschappen om onze bcLangien te betrachten Wannedr oen controllecomrnassie zou wordien benoemd is dit beleedigiend .voor het be stuur van onzen vakbond en daarom zou ik het zonder meer daaraan widen opdragen. De voorzitte*- van den Bond avn Waterschappen de heer R. Kaan,, zegt >dat de bond in het geheel niet heeft stilgezeten. Maar daar was mien ook te vens van meening, dat het een groot nadeel had kunnen opleveren, wanneer deze zaak ontijdigi naar voren was gebracht, vooral ook omidat er reeds aan een betere rogiding werd gewerkt. Het hei- Stuur van den bond van waterschappen zal krachtdadig met u medewerken, maar niettegen staande dat acht ik het toch ook giewenscht dat een commissie wordt benoemd. Wij zullen langs den meer parlementairen wieg trachten te bo na kan wait voor oogten is gesteld, maar wanneer al ons pogen mocht faiien, dan is die commissie eT dia met andere middelen hat doel zal trachten te bereiken. Dan zal November 1918 voo-r ons wor den een Maart 1923. (Applaus.) 1 Hèeoma komt aan het woord de vertegenwoordi- ger van de vereeniging van plattelandsgemeenten Deze begint met te zeggen dat het platteland steeds in de verdrukking wordt gebracht door de overheersching der steden. En daarom is ook gnatccht het comité dat de belahgen van de plat telandsgemeenten met al die haar ten dienste staande middelen zal behartiglen. Daar is ook be sproken de last en die zWare druk die door het Hoog heemraadschap aan het platteland is op gelegd. Daar is naar voren gebracht de onbillijk heid dat de steden Amsterdam en Haarlem niet aan dl? lasten meebetalen. En om dit onrecht weg te krijgen, moest een groote samenwerking ontstaan. Daarvoor ..hebben wij ons gewend tot dein bond van waterschappen en aan het comité groote instemming betuigde om voor Noordhol- .knd recht en billiibbedd te verkrijgen in de zwa re en drukkends lassten. De lieer Badder van Broek op Langjendijk zegt, dat het niet naar zijn zin gtaat. Wij hebben hier FEUILLETON. WERKTUIGKUNDIGE. „O, ik weet wel wat ik meisn." „Ja; maar ik weet ihet niet." „Dat doet er niet toe; hoe heet gij?" „Paul Mercier." „Juist; ik was er zekie rvan. Ik' zelf heb Idieu brief op de post gedaan. 'tWas misschien ver keerd van mij; maar de jonge juffrouw heeft jmij zoolang gebeden, dat ik den moed niet haid het haar te weigeren. Gij zijt zeker haar beminde; dat kan niet anders en daar stel ik belang in." ,,'t Staat geschreven," sprak Paul met aan doening, „dat ik heden overal1 welwillendheid en brave menschen vinden zal. Het ongeluk schijnt moede be worden mij te vervolgen; ein delijk zullen dan betere dagen voor mij aan breken." Zoodra hij de rue des Amandiers verlaten had gebruikte Paul haastig een versterkend maal, dat hij na eene maland gebrek lijden wel noodig bad; daarop biegtaf hij zich naar de paairrienposterij om inlichtingen te bekomen. Hij verkreeg gemakkelijk de zekerheid, dat op vertoon van oen behoorlijk paspoort :egem twee uren in den namiddag postpaarden ver strekt waren. H ijomdervroieg daarop de pos tillons en, vernam van eien van hen dat hij na ieen kort oponthoud in de rue des Amandiers jeen rijtuig met drie personen 'naar de wissel plaats in Sèvres gebraciht had. Die drie per sonen waren twee mannien en een jong meisje, en zijn ambtgenoot te Sèvres was miet hen naar Versailles geraden. Er bleef geen twijfel voor Paul meer over dat Blanche zich niet bedrogen had, toien zij Biretaigone ais het doel <d|e irreis opgaf; de stati- ons Sèvres en Versailles waren de eerste op den weg paar Quimper, over Aiancon gaande. Maa rwielke redenen konden Rodille en de mag netiseur hebben zich daarheen te begeven? Waarom namen zij Blanche mede? Dit bleet voor Paul een onoplosbaar raadsel- Tristam. Wij laten eene tijdruimte van acht en veer tig uren voorbijgaan en verzoeken onzen lezers ons wel be willen volgen naar Bretagne, op deii grooten weg vau Parijs naar Kuimper, onge veer zes of zeven mijlen van Ploërmel. Het was bijna tien uren in den morgen. De weg hobbelig en slecht onderhouden, liep nu eens ave. rsteilg heuvels en dan weder door wel den bond van waterschappen, maar daarmee spannen wij het paaira achter inplaats van vopr den wagen. Daar zijn niet de leiders die ons lei den moeten. Zij weten niets van die actie af. Dis actie die in Oudkarspiel is begonnen is naar aanleiding van de begrooting van het hoogheem raadschap die in de „Nieuwe Laingedijker Courant" werd besproken. Daar in O.udkarspeï heeft men de actie opgezet om de begroeting te bekrimpen 'Sta van daaruit is dleze vergadering opgeroepen. Nu acht mien het gewensc'ht om olnze actiie op te dra gen aan den bond vam waterschappen. Maar men •wist daar niet wat ondier de Noordhollaindsche be volking leeft en lieefde. En daarom is deze zaak door hst hier aanwezige ootmité ter hand genomen Em met genoegen zie ik dan ook thans deze groote opkomst als gevolg van de gedane oproe ping' Nu zou men de commissie verder willen la- fcen rusten. Dat is niet goed. Wanneer het ave" gedragen wordt aan den bond van waterschappen dain zal het resultaat van de actie zijn „nihil." Wij moeten aannamen,, dat de commissie blijft voort gaan omdat men da Kznl hooren wat er onder de boeren van Noordlhollland leeft. (Applaus.) Eer der aanwezigien zegt dat de vergadering thans reeds zeker gjrooiten dapk verschuldigd is aan het comité dat het initiatief' heeft ingenomen tot het beleggen van deze vergadering. (Applaus.) Etn dan maakt het voor ons niet uit „wie" maar wel „hoe" onze belangen wordien behartigd. Laten daarom èn die bond van waterschappen ën ds vereeniging van plattelandsgemeentein èn dit co- ta'itc van actie gezamenlijk de zaken uitvoeren. Nog oen ander zegt dat men thans heeft ge hoord het beleid van het hoogheemraadschap en van den bond van water schappen. Maar dat is thans niet hot doel. Het doel waarom het gaat, is vermindering van de lasten. U, mijnheer de voorzitter is een man van gtroote physieke kracht van koopmanschap, inzicht ,en beleid. Wanneer u nu eenmaal a bent gezegd moogt ge u niet te rugtrekken. Wij hebben juist een commissie als deze zoo yan noode. En om tot bet doel te ge raken zal een commissie uit uw midden moeten A-order, aangewezen. De voorzitter ,de beer Verburg, zegt thans, dat de zaak voldoende belicht en bekeken is. Ik stel thans voor dat wordt overgegaan tot het be noemen van een' offtcieele commissie, die steet» voeling zal lioudrn met den bond van waterschap pen ;en de vereeniging avn plattelandsgemeenten. Dam zal aan hea de vcors-treng' worden gegeven. Wij zullen ons niet buitensporig opdringen, als wij er maar komen. Ook zo uik de commissie over geheel Noordholland willen verdoelen en uit 11 ol meer personen doen bestaan. Dan heeft tnien over de geheele prqvincie centrale punten, van waaruit kan worden gewerkt. De heer J. Bouwens van Broek op Langendijk. Dus geen commissie van toezicht maar vain stuwkracht. Hierna gaat het de voorloopige commissie over jtpt het samenstellen van de olficieele co-mimi ssie Nadat hiervoor leenigen tij,d is gepauzeerd wordt 4door den voorzitter de volgende commissie be kend gemaakt. F. Rood Kz. Bov.enkarspei, S- Prins, Dijkgraaf Grootebroek, T. M. Goes, Casitricum- P. Siluis Enk.huizen, D. Covers Alkmaar, Vredenduin; Zaan dijk, D. Veis Kwadijk, S. Spaans BarsingjeThom, Jb. Swan Hz. Warmemhuizen, Geeriiings Anna j'culowTia. J. Bo-uwïïöS Broek op Laingehdijk, J Bos Dijkgraaf G eeslmerambacht Oudorp, Pijper Opperdoes, Jan Koning Wz. Purmerend, Pos Znld en N-oordschermier. Die taak van de commissie zoo zegt voorz., zal zijn om in samenwerking met den bond van wa- diiepe dalen. Ter rechter- zooiwei als ter lin- ïderzijd estrekten zich onmetelijke bossclien uit. De kruinen der hooge leiken/ooomen raakten telkanider bijna boven dein wieg en vormden een gewelf van bladeren, waardoor -die stralen der 'zon slechts met moeite heen drongen. Op dezen weg zag men een langen wagen, op vier wielen en bespannen met een oud klein mager paard, langzaam voortraden. Een ar moedig gekleed man met langen grijzen Daavi en met een grooten stroohoed op het hoofd leidde het paard bij den teugel. In zijne rech ter hand hield hij een knoestigea met ijzer be slagen stok. Een groote schoone grijze hond liep vroolijk nu eens voor dan weder achter den wagen en kwam vam tijd tot tijd op 'zijde van zijn meester om eene liefkoozing te ont vangen Die man was Ja|n Vaubaron, verge zeld van zijn getrouwen Tristan, die geheel hersteld was van de wonde, welke Rodille hem door een pistoolschot te Montivilliers had toe gebracht. Jan Vaubaron of liever de Man met die was senbeelden (want zoo wiepd hij overal genoemd) reisde heel Frankrijk door met zijn wagen, waarin Zich een twaalftal wassenbeelden be vonden, die door hem vervaardigd waren en welke hij door de vernuftige vinding, waarvan hij zich eertijds zooveel voorstelde, beweegbaar gemaakt had. In elke stad, in elk gehucht of dorp, dat hij doortrok, deed h ijfrijin best te vernemen of .daar niet vroieger, op een tijdstip dat hij nauwkeurig aangaf, een klein onbekend blond meisje van vijf jaren, alleen het land rondzwervende of in gezelschap van anderen, gekomen was. Overal luidde ihet antwoord ont kennend en toch bleef ide ongelukkige vader hopen; toich zette hij zijne nuttelooze naspo- riingan voort. Des avonds na eene lange dag reis was hij gewoon halt te houden 'en in de gelagkamer eener herberg, of bij gebreke daar van in de schuur of den stal eenier boerderij, tegen betaling van een stuiver de persoon aan de verwonderde boeren zijne beelden te ver toornen en aldus in zijn onderhoud zoo goed en zoo kwaad als het gaan wilde te voorzien. Op het oogenblik dat wij hem op een schoo- rnen morgen op den weg naar Ploërmel ont moeten, gevoelde Jan Vaubaron zich verdrie tig en mee rtemeergeslagen dan gewoonlijk. Sombere voorgevoelens overvielen hem en het scheen hem als moést, na al wat hij reeds ge leden had, hem nu pog eisfn nieuw en groot ongeluk treffen- Een onverwacht voorval onttrok hem op (eenmaal aam zijn 'droevige overpeinzingen. Hét terschappen eai die vereeniging van plattelandsge meenten alles te doen om het doel te oereilkién Zoo er echter verschil van meaning' mocht bestaan zal men hier zeker weer bij elkaar komen. Hiet voorstel van de vooriaopigle commissie is nog' om bij request aan Gedeputeerde Staten, den Ministe- van Waterstaat en de Provinciale Statiën kenbaar te maken wat wij wiemscben. Aairi den bond van waterschappen en de ver- leeniging van plattelandsgemeenten wordt de lei ding' in deze zaak gegeven. Door de commissie zai .een datum worden vastgesteld, waarop de re sultaten van den arbeid, verricht door genoemde corporaties, worden ingewacht. De voorzitter ,de heer Vehburg] zeg(t dankbaar te zijn gestemd, 'da,t :m|en het zoo met elkaioder eens is. Maar bevreemden doet hot mij niet. Als hiet gaat om het recht kan mjen allen ex voor wak ker krijgen. Er zijn wel eens. dingen, dis wel ia rechte lijn worden uitgevoerd, 'maar toch minder aangenaam zijn ,maar daar legt men zich hij neer. Zoo gaat het lev|en godvendi heien. Dan op. Dan neeiMaar -men moet zich eenmaal bij die omstan digheden aanssluiten. Maar hier is ons rechcs- gievoei diep heleedigd. Daar iets gebeurd. Iets, dat het daglicht ternauwernood kaïn zien. Wat gedaan is, kan men voor de rechtbank der mo raal niet verantwoorden. Zeker, het zal door Ged. Staten niet kwaad zijn bedoeld. Neen, zelfs g'oed bedoeld. Men moet alles bekijken in het raam van clan tijd. Toen was het een tijd van meer dan ge wone welvaart en dan kan ik mij begrijpen dat oen lid van idie Staten die te Amsterdam woont, gaat zeggen, laat de boteren ook maar eens iets betalen. Zij verdienen meter, dus kunnen wel be talen ook. Ik vertrouw op vandaag en ik ver trouw ook op de Staten «lat zij op hum schreden zullen terugkeeren. De toestand van toen is van daag niet meer geldig. Toen is ons op den hals geschoven wat thans overcompleet is, en wat overcompleet is kunnen wij vandaag niet meer ge bruiken. Noordhoilland boven het IJ gaat gebukt onder .de zawre drukkende lasten. D.e een meer,, de andier minder. Maar ik vertrouw, op vandaag dat de Staten zullen zeggen, wij hebben misgetast en zullen het overdoen. Zoo zal dan de arbeid .door de voorloopige commissie opgevat, door de offici- aeie commissie krachtig' worden voortgezet. (Applaus.) De heer Gcwers van Alkmaar zegt, zeker de tolk te zijn van de geheele vergadering, wanneer ijk u. mijnheer de voorzitter, dank breng voor de uitnemende leiding', aan de vergadering gegeven. Wij waren wachtende. En u heeft ons verbaasd. De duidelijke uiteenzetting, van u heeft daartoe zeker ook niet weinig bijgedragen. Nogmaals zieg ik u namens de geheele vergadering daarvoor liarj 'te i ijk dank. (Applaus.), Waan' de commissie thans officieel is benoemd, dar hoop ik van harte .dat de kracht en gezond heid in u zal zijn om als "voorzitter van die com missie te kunnen optreden. (Applaus.) Nog wordt met applaus bestalen dat de ge maakte onkosten voor drukwerk en zaalhuur, over de polders zullen worden omgeslagen. Met een overweldigend applaus, waaraan de heer V'er burg, geen weerstand kon bieden, wordt deze thans ook in de commissie benoemd. De voorzitter sluit hierop de vergadering met dank voor die groote opkomst, daaraan toevoegen die: het teveel betaalde moeten wij terughalen, Daarop moeten wij het aamihn,!,^ In ons vorigi verslag heelt een Heine naams verwisseling plaats gehad. Niet de heer Groot van Andijk maar de heer Sluis sprak na den heer Vredendum over den gemeenschapipelijken vijand en daarna sprak de heer De Groot van Andijk. magierie paard hiaid niet zonder moiaite gedu rende de laatste twee mijlen den wagen over iden steeds opwaarts gaanden wieg getrokken. Het arme beest bleef van zelve stilstaan, toen het eenmaal hiet hoogste punt bereikt had en Vaubaron zette zich op een steen aan den rand van den weg neder, tien einde het dier tijd te geven om een weinig uit te blazen. Tristan strekte zich aan zijne voeten uit. Twee; of drie minuten wanen aldus voorbij ge gaan, toen de hond plotseling den kop ophef fende, onmiskenbare tieekeps van onrust be gon te ventoonen. Hij s|noof twee of drie malen de lucht op in de richting van het bosch, liet een dof gebrom hooren nees eindelijk op ten bleef in dreigende houding staan. „Wel, Tristan, wat scheelt er aan?" vroeg Vaubaron dien hond liefkozende om hem te doen bedaren. De hond scheen de stem van zijn meester niet eens te hooren en hij begon hoe langer ho ekwaadaardiger te brommen. Terzelver lijd zag Vaubaron met schrik1 eene wolvin, mager (als een geraamte, met overeind staande haren en vlammende pogen, schuimbekkend uit bet bosch te voorschijn komen. „Dat is een leeüjke ontmoeting," mompelde hij en was in een oogeinblik overeind .en gereed zich met zijn zwaren stok te Verdedigen. Maar de wolvin gaf geen acht op den man zij had het slechts op den hond gemunt; zij sprong op hem toe en trachtte hem bij de keel te grijpen. De dappere hond wist den eersten doodelijken schok te ontwijken en wier pzich daarna zelve op zijne geduchte vij andin, maar met mee rbehiendigheid en beteren uitslag. Hij pakte haar bij den nek en men ■hoorde haar gebeente onder zijne vreselijke tandien kraken. Reeds m|et de eerste beet had hij haar .een belangrijke wondie toegebracht. Zij was evenwel nog niet buitien gevecht ge steld, maar kromde zich als een slang .en rolde in 'het zand haren aanvaller met zich slepende. Gedurende eienige seconden v ormden de beide dieren slechts een bewegende massa; de wor steling werd van weerszijde in stilte voortge zetDe wolvin huilde de hond blafte niet; beiden lieten een akelig gerochel hooren tel kens warmee rzij de bebloede klauwen opnieuw in .elkanders vleescih sloegen- Vaubaron, niet weinig ongerust over Tristan, brandde van ongeduld om tusschenbeide te komen en door het afmaken van het wilds dier, den strijd te doen eindigen; maar hij kon niet op goed geluk af toeslaan ien zijn oog |was niet goed in staat te onderscheiden in die UIT DEN OMTREK. ST. PANCRAS. De afdaeling St. Pancras van Volksonder wijs vergaderde ten hui zie van den heer Ger ritsen. De penningmeester deed rekening en verantwoording van zijn beheer, waarmee de vergadering zich best kon vereenigen. De penningmeester ontving den dank der- aanwezigen voor accuraat beheer. Ruim f30 jblleek in kas te zijn. D e'heeren Kloosterboer .en A. Volkers, af tredend, werden als bestuursleden herkozen. Men besloot wederom een gezelligen avond voor leden en ge introd uaeerden te organisee- ren zoo mogelijk met eigten krachten. De actie tegen verslechtering van 't onder wijs zal gesteund worden, ook: djoor 't laten rondgaan van iinteekenlijsten. 1 Tot afscheiding van de hoofdvereaniging zal d'it jaar nog niet worden overgegaan. De reizende bibliotheek zal gesteund worden /met een geldelijke bijdrage. Hiema sluiting. PLAATSELIJK NIEUWS. POSTCHEQUE EN GIRODIENST. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November 1922 ge stort f 109815,58 uitbetaald wegens cheques f 40198-42V2. Op de postrekening van dit postkantoor werd bijgeschrevena- wegens stortingen f88335.725; b. wegens overschrijvingen f25217.26. Afgeschreven: a- wegens overschrijvingen f58432.36; b. wegens cheques f47655 03. Op jden laatsten der maand was het aaintal reke ninghouders van dit kantoor 85. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand November 1922 Ingelegd f 2108,75.. Terugbetaald 4995,84. Het laatste door dit kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 542. Actie tegen de Onderwijs verslechtering. Wij vernemen, dat het request inzake de Technische herziening dier Lager Onderwijs wet in Broek op Langendijk is otnderteekend .door 210 personen. In Zuidsdharwouda be droeg het aantal handteekenimgen 404 In Noordscharwoude 650. In Oudkarspel was het aantal handteek'anin- gen, zooals we reeds berichtten, 865. De .actie heeft op den Langendijk dus wiel succes gehad. Naar wij verder vernemen is overal in den lande het petitionement geteekiend door perso- van elke poliiteke richting., van iedere gods dienstige gezindheid, zoodat het wel het groot ste zal worden, dat ooit in Nederland gehou den is. Nog melden wij, dat er op Ziondag 10 Dec. a-s. in den Haag een meeting zal plaats heb ben in 't Gebouw van Kunsten .en Wetenschap pen, welkle mgeeting zal aanvangen om half twee en uiterlijk 4 uur weer zal eindigen. vneeselijfce samenvoeging van de tw.ee dieren, wat de wolVin en wat zijn hond was. Bleek en bevende van ontroering wa:htte hij. Eindelijk' stak de wolvin voo reen oogen blik haten kop boven de groep uit; de stok' viel neder en de ijzeren pqnt deed den sche del vaneen splijten en het monster zieltogend en stuiptrekkend neder zijgen. Vaubaron ging een paar schreden terug en riep Tristan. De hond lag uitgeput van ver moeienis ijn den bloedigiqn modder; hij vond nog kracht genoeg om zich op te richten tan bij zijn meester te komian. Z!ij(n bloed vloeide uit tien wonden. Vaubaron onderzocht hem met nauwkeurigheid, betastte hem overal en verkreeg weldra die zekerheid dat geen enkele van die wonden gevaarlijk was. Beneden in de vallei stroomde eene beek; Vaubaron nam Iden hond op, legde hem op het stroo vooraan in den wagen, en vatte hjet paard bij den teu gel. Hij dwong het dier sneller te gaan en- hield niet stil voordat hij den frisschen stroom bereikt had. De hond sprong van zelve uit den wagen, dronk gretig en dompelde zien met blijkbaar welgevallen leenige malen achter leen in de beek. Toien hij na eenige minutien uit dit ijskoude bad kwam, bloedden zijne wonden niet meer en hij scheen welgemoed en geheel hersteld. Hij schudde zijne natte haren en' began ton<l zijn meester te springen alsof er 'niets bijzon- diers gebeurd was. Vaubaron tlians geheel ge rustgesteld begaf zich terstond wieder op weg en kwam tegen vijf uur des middags te Ploër mel aan. Hij nam met zijn voertuig en verdere baga ge intrek in het posthuis, dat de .eerste her berg was die op zijn weg lag en gebruik:e sals gewoonlijk den avond om eepa voorstelling met zijne wassenbeelden te geven, ten einde aldus het geld te verdienen om zijn logies en zijn avondeten te betalen. Na de voorstelling schikte hij zijne beelden weder in orde in den wagein en liet zich doori den herbergier postmeester de kamer aanwij zen .waarin hij <Len nacht zou doorbrengen. Deze kamer was ean karig gemeubileerd ver trekje ,diaht bij den stal. \aubaron deed zijn avondgebed, hetgeen hij nooit naliet te doen aan bet einde van elkie|n dag. Daarop wijdde hij leene laatste gedachte aan zijne dochter, schonk eene laatste liefkozing aan zijn hond en viel in den diepen zwaren slaap van iemand, die doodmoede is. (Wpjrdt vervolgd^.

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 3