Deposito's Dinsdag 5 December 1922. 31e «laargang De Lange Oe Moraaz Ho. 142. YfcLEI»lieM»lft 53 NIEU WE Alkmaar Anno 1804. DONDERDAG TE SCHAGEN HOTEL „VREDELUST" VAN ALLES EN N06 WAT. Nadruk verboten. Olnze Oosterburen, de Uuitschers, ioonen veel 'interesse voor Holland. Vooral voor Hol- laadseh geld. Ze zijn er dol op! Geen wonder, als je voo reen gulden drieduizend marken krijgt! Duizenden dienstmeisjes zijn er in ons Hand, die zich dik en rond eten en elke maand fboveiadien nog een fortuintje naar huis kon ijnen sturen. En steeds nog komen er meer over oinze grenzen. De enthousiaste brieven paar de Heimat, over die lieve, beste, (brave Umme Hollander lokken vriendinnetjes en ken pilsjes, eri allen vinden zie hier luilekkerland. Dezer dagen zag men te 's Heerenberg een Duitsch vrouwtje loopein, vergezeld van haar beide dochters, die door haar huis aan huis als dienstbode werden aangeboden. Dat de va luta-meisjes spoedig geplaatst wanen, begrijpt ge. Het komt omdat er geie|n Hollandscne meisjes zijn te vinden, die dienstbode willen anij, zegt men. Wel, .dan behoeven we toch (rog niet onze toevlucht tot Gmetchen en Lie- schen te nemen 1 Er zijn in ons land honderd- duizenden werkelooze arbeiders en daaronder zij a er zeke rtiemduizemden, die genegen zul len zijn om mevrouw op even goede, zoo niet betere wijze te dienen. Waarom de oplossing van het vraagstuk niet in dezen geest gezocht. Wanneer de man vrouw en kinderen heeft kan de regeer ing hiem de helft van de werke- loozenondersteuning, welke hij nu ontvangt als toeslag o pfeijtn loon uitkeenen <en zoodoende hem en zijn gezin een menschwaardig bestaan verschaffen. Regeering, werkelooze en me vrouw zijn er mede gebaat len we blijven ge spaard voor vreemde invasie! Er zijn wiel dwa zer plannen geopperd. Doch vooxloopig zijin de zaken zooals ze zijn len de Duitschers loeren zelfs Hollandseh om maar in de gratie te komen! Iiemand te Ain- sterdam ontving zelfs uit Beieren een schrij ven, gesteld in onze schoonie moedertaal. Het luidde aldus: UEDLE1 Siqnd mij alsjeblieft franco en vrij van spesen als niet verspl'ietend© sending tot kenze van die het gehaele porto terug aan mÜ verhoedt wordt eane kleine proef van Uwe voortbreng selen- Er komen in aanmerking Vazen met |de hand geschilderd (Porzelain), dozen, ca- jsetten, parure van kunstigen aard, kussens met de hand gebordmet, damestasjes (Wat ge- wenscht wordt asjeblijft onderstrijken). Alsjeblieft nauwkeurig adress apgeven en 011 detteekeming. r Het mooiste is, dat hierbij een brief ter ver duidelijking gevoegd werd, waarin ondier meer gewaagd wordt van „menig, wat aan die naar shoinken zoekende klant met groote gestes als ■in gedaantes volmaakte schepping swornt (nieuwe kunstnijverheid apblaast isn goedkeu- irimg vergt". Extra duidelijk getypt komt dan de med©- dieeling: „heeiemaal niet verplichtende franco hier frapklo." Het slot is als volgt: U. W. Edle vragende piich hot dezen doele van de bijliggende kaartte willen dienen beveel ik aan U". Voor een eenvoudig mensch, die de Hol- laindsche taal maar gewoontjes spreekt en- schrijft, is dit Hoog-Nederlandsch niet goed te begrijpen- Maar „ook 't pogen zelfs is schoon". We zuUen er ons maar niet verder in verdiepen. De grensbewoners weten van deze Duitsche pogingen om met ons m „con tact" te komen, mede tie praten. Eiken dag worden er in het grensgebied nieuwe inbraken diefstallen, moordaanslagen en roovierijen ge signaieerd. Een klein voorbeeldHet onder staande lijstje loopt over éen dag. I - mde is nabij de grens een juffrouw door Duit schers aangehouden en mishandeld. Jp naar geschreeuw kwam hul popdagen en kozen de aanranders het hazenpad. jMabij. Hanrade brachten onbekenden een be- 1 i Uittil-! Ül zoek aain een provisiekelder len namen .-een ge deelte van den wintervoorraad mede. I|n de Sint Rosa Kapel bij Sittard werd 'n 4-tal Duitsche jongetjes betrapt terwijl zij een offerblok poogden te ledigen. Drie werden er aangehouden, terwijl ,aen vierde over de grens vluchtte. Twee der aangehoudenen stonden ge signaleerd omdat zij nog een'ige weken tucht huisstraf te goed hadden in Duitschland. In Tudderen werd ingebroken- Toen vie die ven met hun buit wilden ontsnappen, kwam de eigenaar en sloeg een der inbrekers zoo danig, dat deze bewusteloos inieenzonk. Ver volgens weid de marechaussee gewaarschuwd, die hen arresteerde. lp Ubaghsberg kwam een drietal Duitschers bij een boerderij en vroeg .een aalmoes. Toen een .der meidien dit weigerde, begonnen zij te dreigen. Gelukkig was ds boer thuis, die leen geweer greep en daarmee naar buiten kwam. Toen sloegen zij op de vlucht. Nabij dien Bril werd een meisje door twee Duitschers aangevallen en van haar geld en papieren beroofd. Het gelukte der politie z'e te achterhalen. Bij het dorp Eygelshoven reed iee'n voerman met paard isn kar. Hij merkte niet ,dat er iemand achter op zijn kar was geklommen doch plotseling voelde hij een steek in .den rug. Door zijn dikke kleeding werd hij iniet ernstig gewond. De aanrander verdween, toen hij zijn aanslag zag mislukken, in het struikgewas. De politie te Heerlen trof een fietsendief aan op de Valkenburgscheweg, miet .een ge stolen rijwiel. Hoewel men hem met een re volver dreigde en dit in de lucht afschoot, stapte de dief niet af. Tien slotte werd hij met een stuk van een kruiwagen van de fiets .geslagen en opgepakt. Ditmaal was het eens geen Duitscber, doch een Belg. Zoo gaat het, dag in dag uit, maar door. Vijf tig Duitschers per dag worden er over de grens gezet omdat ze geen goede papieren hebben, honderd per dag komen er zaaier pas 'binnen. Is het wonder dat de grensbewo ner wel eens rebelsch wordt en bij de regee ring op drastische maatregelen aandringt9 Eer minnelijke aanmaning aan Michel om lieve- z'n eigen landgenooten tie plunderen geeft toen [niets. Of het moeit er een zijn als waarvan m 't onderstaande geval sprake is. Voor het kantongerecht te Rotterdam was in.l. iemand gedagvaard tot betaling eiener Huis houdelijke schuld. Gedaagde was „in persoon verschenen en voerde bet volgende verweer: „Maneer de Kantonrechter, ik ben nooit on willig geweest, om mijn schuld aan den eischer jte betalen. Maar het is me onmogelijk geweesi het te doen. Ik ben naar hiem toegeweest met ide centen in m'n zak. Maar die man is zenuw lijder. Toen ik bij hem kwam om te betalen, begon hij met me tevechten. Ik heb hem toen een watj.ekou teruggegeven en een aan klacht ingediend. En nu krijg ik deze dag vaarding thuisgestuurd. Daar staat in, dat ik |na „herhaalde minnelijke aanmaningen in ge breke ben geblev.en te betalen". Als u, mijnheer ide kantonrechter, dat een „minnelijke aanma ning noemt, dan weet ik het niet meer; wij lie b ben elkaa rzoowat bont en blauw geslu- kantonrechter zat te schudden van het lachen. Doch— moest gedaagde veroordeelen. Driftige menschen zijn niet aangenaam, om mede o mte gaan. Maar in den regel hebben ze zelf de schade te dragen. Een oude heer, (die al 22 jaar te Watergraafsmeer wooint, steeds in hetzelfde huis, stond op een goeden dag voor zijin woning toen een postbode met de post aankwam- E®n j°n&e» ijverige, nauwge- ziet te postbode, volkomein doordrongen van het gewicht van zijn ambt. De heer vroeg of er pos tvoor hem was, waarop hij een bevestigend antwoord kreeg. De beier, bekend daar in de buurt, vroeg dan postbode: „geef u dan maar hier", doch de nauwgezette postbode weiger de dit. Hij had opdracht da brieven in de bus te wierpen of anders aan te schellen en al te geven- De oude hee rzleide, dat hij daar woonde, doch de postbode geloofde het met, waarop de heer als bewijs zijin huissleutel te voorschijn haaide en de .deur opende. Nog weigerde de zorgzame postbode den brief at te gevein De oude heer wierd toen eenigszins kregel en zeide, dat zijn collega's hiem wèl de Drie- èvem in de hand gaven, dooh de zorgzame post bode hield voet bij stuk en wilde alleen den brief in de bus werpen. Die heer schijnt toen voor de bus te zijin gaan staan en is nog kre- geliger geworden, waarop de jonge, zorgzame postbod ehein aanraadde zich niet boos te ma ken. De heer, die in de deur van zijn woning stond, antwoordde toen: „Over snotneuzen en kwajongens maak ik me nooit kwaad." De jeugdige, zorgzame postbode werd hierdoor aangetast in zijn eer en goeden naam, nam idein brief mee, want hij had dien nóch in de bus kunnen gooien, nóch kunnen afgeven en diende tegen dien ouden heer een aanklacht in wegens belasdiging, zoo.dat dezie zich voor den politierechter te verantwoorden had, die Iden ouden heer geducht uitveterdfe, hem on beschoft noemde en zie ide dat alle brievenbe stellers aan hun accuraten collega isen voor beeld konden nemen. De brief kwam aan het oude heertje op 5 gulden te staan. Beleefdheid is maar alles. Met den hoeuJin de 'hand komt men.doo rhet gansche land. Bij ide arrestatie van een'man te Tottenham ïA Engeland, wendde dez leziich hoogst beleefd ott d^n agent die hem in hechtenis kwam ne men, door te vragen: „U hebt ier zeker niets op tege|n, als ik probeer de plaat te poetsen?" Wijselijk wachtte hij echte rhet antwoord van Iden dienaia rvan den heiligen Hermandad niet af, doch, de proef op de som nemende, nam hij de vlucht. Hij had echter buiten den po litiehond gerekend, die hem spoedig weer op den „goeden" weg bracht. Nogmaals^ sprak de gevangene beleefd de hoop uit, dat de politieagent op ©en poging tot ontvluchting iniets tegen zou hebbien- Hiet antwoord was: „Nieqn", want ook de diender was hoogst be schaafd. Voor dien kantonrechter bereikt 'sraans be leefdheid het toppunt. Toien hem een flinke boete werd opgelegd, wendde hij zich vol eer bied maar dein rechter, ie» zeide.: „Ik dank u zeer!" Kjnajpe is ee:n stil, fatsoenlijk dorpje in Fries- larnd's weelderige landouwian. Maar ook in stille dorpjes kunnen schokkende gebeurtenissen plaats grijpen. Knijpe nu was Zondagmorgen in rep en roer- Dat kwam zoo: Twee fietsers (passeerden de brug bij het sluisje, bocht Lan- gezwaag. Zie» een fiets -te water liggen, bel kapot. Ongeluk. Zal iemand in den nacht te water gereden ien verdronken zijn. Naastwo- nende wordt er bij geroepen. Meer buren. Voor bijgangers blijven staan. De veldwachter wordt gehaald. Men draagt touwen aan enjeen dreg, inaakt .een .draagbaar in gereedheid, gaat dreg den- Een half uur reeds is men bezig. Steeds meer voorbijgangers blijven staan, Konu iemand uit de richting Langezwaag, voegt zich bij de anderen. Zegt ineens: „Daar heb ik hieml" „Wat bedoel je?'' „De fiets; ik ben vrachtrijder en had gisteravond een fiets boven op de wagen. Toen ik thüis kwam, was ze weg. Daarom loop ik inu den weg terug om ze te zoeken, maa ïtdit is ze". „Kerel, 'en .daar staan we nu reeds een naif uur voor niets te dreggen 1" „Hadt je dan liever dat er een ongeluk was gebeurd?' vraagt laconiek de vrachtrijder- Neein, 't was toch maar beter zoo. RECHTZAKEN. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting op Maandag 4 Dec. 1922. 'De eerste beklaagde Johannes v. d. H. heeft op 21 October j.l. get W. Beemsterboer mis handeld doo rhem opzettelijk een schop te geven. Bekt. erkent het gepleegde feit maar heeft nog ©enige tegeastribbelingen. Volgens bekl. heeft getuige Beemsterboer een mes ge trokken, hetgeen echter door Beemsterboer wordt ontkend. De officier requireert een geld boete van f 25 of 25 dagen hechtenis. Vonnis conform. Beleediging. Neeltje S-, .afkopistig vain Hoorn siaat te recht inzake beleediging van Antonia Hen- idrika Veemema, eveneens domicileerende te Hooi». Bekl. had 'tegen haar geziegd dac ze (niet mee wou naa^r Amsterdam naar een advo- caM o-m chaintage te plegen. Hiet feit geschied de op 7 October j.l. Als verdediger trad in deze zaak op Mr. de Vriez-e. Bekl ontkent teemige van de beleedigende woonden te heboen toegevoegd. Als getuige werd gehoord Mej. \"lotmam-Veenema,de beleedigde, die verklaart dat bekl. S. haar beleedlgd beeft toen zij op 7 Oct. voor haar woning stond glazen te tap pen. Er bestaat tusschen getuige en beklaagde leen vijandelijke verhouding. Mr. de Vrieze stelt aan deze getuige leenige vragen. De othcier vr^iagt .eiein geldboete van f 25 of 25 dagen hechtenis. De pleiter, Mr. de Vrieize, had eerst bekl. aangeraden om hem niet tie laten pleiten- Het zou te kostbaar worden. Pleiter had een am- getnamen indruk over den politierechter te Alk maar. Pleiter zegt dat de bekl. zeer zenuw achtig is. Ook dit feit is volgefns pleiter in woede geschied. Pleiter ka» niet om vrijspraak vragen maar verzocht een lichtere straf- De politierechter is het in verschillende punten met pleiter eens en reduceert den eisch lot een geldboete va» f15 of 15 dagen hechtenis. Vernieling. De te Andijk wonend egrondwerker Jan de V. heeft zijne vernielzucht getoond aan het huis van Berkhout te Andijk. Bekl. heeft 3 ruiten ingeslagen, de gordijnen vernield enz. enz. De vrouw van Berkhout dient een sohide- vergoeding in van f30. De politierechter ging weer eens pingelen. De V. was volgens zijn eigen verklaring dronken en weet niets ce her inneren omtrent deze zaak. Getuige Berkhout- Oud heeft gezien dat bekl. de ruiten heeft in geslagen. Get. had nog nooit zoo'n onmensch gezien. Bekl. gelooft nog slecht dat hij het gedaan heeft. De officier vraagt een geld boete va'n f25 of 25 dagen hechtenis. De po litierechter veroordeelt bekl. tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis en tot betaling van de schadevergoeding zijnde f 20-44. Diefstal. Niet verschenen was Mie&jes Jan T., die we derrechtelijk hout heeft weggenomen dat get. Bakker op het stra;nd had gevonden, en opge stapeld met de bedoielijng het later weg te bren gen naar 'de strandvonderij. De oft icier acht het feit bewezian en vraagt een geldboete van f 30 of 30 dagen hechtenis. Vonnis f 20 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. Mishandeling. De handelaar Jan K. afkomstig uit St. Pan- ctas staat terecht inzake mishandeling van git. Vilrike. Get. Vinke vraagt een schadevergoe ding van f 16. De aanleiding was het bergen jdat V'ilnke gedurende den geheelen dag gedaan had .De officie rvan Justitie vraagt f25 boete of 25 dagen. Uitspraak na behandeling volgen- igande zaak. Broek op Laingeindijk in opstand. Niet minder dan 6 transportarbeiders van Broek op Langendijk sstaan terecht inzake ge zamenlijke mishandeling van Willem en Jan Kloosterboer. Alle 6 beklaagden Jan B„ Dirk B., Pieter D., Floris de J., Sijpert Willem, R. Cornells W. en Herman V,., waren presenc en zaten keurig op een rijtje op het beklaag- debankje. Het feit gaf ons een korte mémoire van de staking van transportarbeiders uit die streek. Ze zijn alle» niet of een klein beetje schuldig aldus beklaagde». Als eerste getui ge werd gehoord Jan Kloosterboer. Get, J. K. was bezig kool te laden in een wagon toen een stuk of tien twaal fmensahien K. met zijn broers wilden afdrogen. Volgens getuige was Coirjaelis W. de eerste die in den wagen was geklommen, vervolgens al mieier en meer. In iden wagen is toen krap huisgehouden- Getuige Jan Kloosterboer weet zieker dat Herman V. hem alleen heeft geslagein en niet zijn beide broers. Toe» getuige in leen hoiek van den wagoin lag hadden Jan en Plet B. het ergste huisgehouden. Get. is mishandeld geworden door Jan en Piet B. Pieter D., Cornells W. len Herman V. Dez elaatste beklaagde is vol gens getuige in den wagon geweest. Waar getuige is geslagen geworden wieet hij niet pre cies te zeggen. Hierna verhoorde de politierech ter alle bekl. V. ontkende Jan Kloosterboer geslagen te hebben, hij was wel ontzettend Tdriftig geweest. De J. ointlklent dat hij Duiten Kien wagen Jan Kloosterboer beeft- geschopt. Ja» B. erkent dezen getuige eernge (flappen te hebben toegediend miaa rook leenige te hebben ontvangen. Jan Kloosterboer werd in zijn njek vastgehouden door Pieter D. „Ik zeg dat ie 't liegt mijnheier'', aldus Pie ter. Get. Jan Kloosterboer beweert dat Dirk B. zijn broer Willem heeft afgetakeld in den wagen. Getuige heeft oók gezien dat Jan en Dirk B. W. en Pieter D. ook hebben geslagen. Jan B. ontkent. Pieter D heeft Jan Klooster boer aangemaand maar wieg te gaan. W. ont kent. Hef is ondertusschen een vrij ingewik kelde geschiedenis geworden, een formeufe vechtpartij tusschen "Stakers en werkgevers. De beklaagde Vloris de J. heeft de broers van Jan geraakt maar niet met moedwil. De pleiter I Mr. Tijedeman vraagt of get. wel weet dat de

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1