NIEUWE Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. Zaterdag 16 December 1922 I" Blad 31e Jaargang per 3 maanden f 1,15 J. H. KEIZER. ui m HO. 147. IIHK. lEUPIWDI U L4MGEDIJKER COURANT. )eze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. AB0NHEIENT8FBIJ8 BEDACTEÜB-UITGEVBB BUBBEL: Noordscbarwoude. ÏBIJ8 1> E K,A Q,Y EKTEfiïiliïit 1—5 regel» 75 ct., elke regel meer 15 et. Groote letten of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreek» ntn den Uitgever. Dit nummer beslaat EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." CREDIETEN REVUE VAN DE WEEK. 12 December. I,ti de thans aangevangen tweede week der laatste maand van '22, dewelke met de derde samenvloeit, in 'het korte overgangs-tijdperk van Sinterklaas naar Kerst, wordt het voor de Tweede Kamer eein „tour de force"; waarbij 'het uiterste vam haar „Ausdauer" zal worden gevorderd. Wij gaan nu op het Binnenhof zitting-dagen houden, die 'sochtiends te 11 uur beginnen en (behalve dan een onnoozel half uurtje pauze voor koffiedrinken en een paar «rein voor eten) zullen duren tot middernacht of later nog, althans des Dinsdags en Don- Dein 12en begint de groote strijd om het oi.itwerp tot wijziging der L. Onderwijnwpt. Dat 'tdaarbij (ondanks de veranderingen, welke dr. de Visser aajnbracht) spannen zal. berijpt ieder. Het adres, tegen dit wetsvoor stel- de „verslechtering van het onderwijs" hij de Kamer ingediend, droeg niet minder Jap- 585.000 handtieekeningsnl Intusschen !he bezuinigingseisch is nu dermate machtig Sep alles overbeerschemd, dat de minister' ten 1 slotte wel de zege zal behaien. Temeer, daar Iminister de Gieter kort geiteden zeer duidelijk lzij,.r ad of niet aanblijven afhankelijk heeft ge kraakt van het lot dezer wetsvooraracht. Maar 1;,gevochten" zal er worden. En 'tkan best weziep, dat een of -andere opgewonden onder- wjjsmap, op een der tribunes gezmten, zijn o verkropt gemoed niet zal kunnen beheer- schen? Bij de regeling van werkzaamheden op 5 December beeft de heer Ketelaar het ont- 5w.srp-L. O. „onuitvoerbaar" genoemd Links 'had die zaak tot na Kerst willen uitstallen, terwijl president Kooien reeds op Vrijdag 8 Dec. had willen beginnen. Tenslotte werd dan de 12e December er voor gekozen. Het dreigement dat werd tot uitstel besloten het Kerst-reces niet tot medio Februari zou kunnen duren geiijk men nu van plan is, maar de Kamer ree as vroeg in Januari zou wiorden bijeengeroepen, had mede eisp schrikwiekkenden invloed. Er kend moet worden, dat die hooge vergaderin- ge|n na de in- ien overspannende werkperiode vap half October tot eind van December een poosje rust zeer bard Piopdig heeft 1 In de zit - ttipg van 5 December behaalde de vrijz. demo- tcraat mr. Oud een zege, doordien op zijn aan- lstichting en aandrang het optwerp, in verband Istaande niet de opheffing van portvrijdom voor officieele stukkien werd verworpen met 5137. Het voorstel, hier bedoeld, was van minister König uitgegaan; 'ttrof dus niet zoo- zeer zijtn opvolger Exc. v. Swaiay, maar toch: 't beduidde eien klein „tikje", dezen pas-opge treden minister door de Kamer toegebracht. En de positie van minister van Swaay in het Parlement scraks kom ik daar nog even op terug is toch al bedenkelijk zwakl Bij de verdere behandeling vap Hoofdstuk Waterstaat heeft Z.Exe. nog beduid dal ver dere inkrimping van den Zondagsdienst op de spoorwegen (door mannen als de nee ren Smeepk en vooral ds. Kersten zoo vurig be geerd') vap hem niet te wachten is. Slechts bij gebleken dringende noodzakelijkheid, maar |dap toch ook' wel zeker, zal de minister inleg - gijng van treinen op Zondag goedkeuren. Vap kilopieter-kaarten wil Exc. van Water- xstaiat niet weten. Wpl' beloofde hij (en dat xwas een aangename surprise) den beer Scha- peir degressie voor groote afstanden bij de spoorwegtarieven In de zitting van 6 December verwekte het verzoek van den 'communist Wijnkoop om die Regeering tie mogen interptelleeren over „hare houding tegenover bet congres door den vredie 'i)n den Haag door bet Intern. Vierbond van Vakvepetenigingen te houden", een stormpje- Presidept Kooien gaf de Kamer narpelijk in overweging, niet op !s beeren Wijnkoop s ver zoek in te gaan, daa rde Riegeering ook tegen over dit congres staalt gelijk t.o. alle andere waken tegen orde-verstoring en het weren vap ongewienschte vreemdelingen. Overigens deze 'bijeenkomsten bet meeste succes toewenschend. Ditmaal kwam mr. Troelstra zijn antagonist Wijnkoop met warmte steunien. Er op wijzend, 'dat voor Nederland, dat zijn onafhankelijkheid toch niet kan verdedigen, dit Vredescongres van het allergrootste gewicht is. De heer Wijn koop riep ten slotte in felle verontwaardiging uit, dat weigering van zijn verzoek zou aantoo- Ihen, dat de meerderheid der Kamer „ons be wust in oorlogsavonturen zal brengen' Met 60 tegen 18 stemmjen (van de vrijz. en soc. (democraten plus die van den heer Wijnkoop) weigerde de Kamer de aanvraag van den com munist. Inmiddels kwam het bewuste congres voor den vrede bijeen; het initiatief ervoor is uitgegaan van geprononceerd soc. democrati sche zijde ep de meerderheid van het Haag- sche gemeeptebestuur heeft dan ook officieele recepti eder congressisten geweigerd. De beer Wijnkoop zou allicht verstandiger hebben gedaan om „post festo" na het Con gres, vragen er over tot de Regeering te rich ten- Zoo urgent als hij 't schetste is de be spreking van deze zaak toch waarlijk nietl Bij Biinmenlandsche Zaken is ter sprake ge komen (per interpellatie-Kleerkoper) het in trekken der subsidie ad f25.000 voor moodlij- l'depde beielde-nkunstenaars. Heel veel bijzon ders verduidelijkte minister Ru ijs (van zijn droe ven tocht naar Maastricht weer lijdelijk terug) piet. Men zal nog eens overwegen, pogen ieep uitweg tie vinden. 'tZal -nog wel een aardig oose pduren is te vreezen voor en aleer ide arme kunstenaars iets Rijkssteun zullen ont vangen. Maar Vadertje Staat zit nu ztelf we ten wij allen „op zwart zaad". Zeer druk fis bij Hoofdstuk V nog „geboomd" over de auto- pomi-e der gemeenten, welke volgens sommigen door minister Ruijs circulaires wordt geknot. yZ.Exc. betwist dat ten stelligste en met alle nadruk. Intusschen dit is niet te betwisten: het Rijk brengt de gemeenten in overgroote geldelijke moeilijkheden en vermaant ze dan per strenge circulaire om toch in vredesnaam zuinig te wezen 1Ook zulke dingen worden (berokkend door de misera van deze sombere dagen£en motie, vragend gegevens over Vie voor en nadaelep van den oflicieelen zo- limiertijd, door dr. v. d Waerden, den zoo be- ikwamen soc. democraat ingediend, werd door Ide Regeering aanvaard en is z.h.st door de I Rapaer goedgekeurd met tegen de stemmen jder beiüe communisten- Dr. v Ravensteijn lis weer uit Rusland in Pptria, terug., Vrijdag ji. is Marine behandeld en minister Westórveld's maiden-speech was kurkdroog, gaai, leeg vap inhoud. De hoofdvragen ver schoof Z-Exc. naar 'het debat over de Vlootwet, welke hij onmisbaar noemde, levenskwestie voor ide Marine; waarvan de geheele reorgani satie van onze Marine afhangt. Onder de be zuinigingsmaatregelen, door Exc. Westerveld xberaamd behoort verhooging van den pen-si- oepgenechtigden leeftijd. Ep voor de ramp zalige oudjes, gepiepsionneerden van de Ma rine buiten de Pensioenwetten van 1918 en '22 vallend ten gunste van wie de heer Henri ter Hall een werkelijk-warm goed woord sprak kan (zei de minister) vermoedelijk niets door iden Staat worden gedaan- D|e beer Ter Hall belichaamde zjjn wensch in pene motie en te hoppa is, ondanks alle bezuiniging dat de, Kamer deze motie zal aannemen. Zulke sommen zijp hierbij waarlijk niet be- trokkenl Hoofdstuk VI is ook afgedaan. Nog memoreer ik dat die heer Duijs Donder dag-avond op de hem eigen, hartstochtelijke ep luidruchtige wijze interpelleerde over den poodg der tuinbouwers. Die is zeker grooc, schoAn men ook' hierbij wel overdrijft. Inkrim ping «van het tuinbouwers-bedrijf wordt van deskfndige zijde sterk aanbevolen, vooral daar in de oorlogsjaren velen, die op -tuinbouwge bied iieekèn zijn, zich begaven op het voor hen Vreemde terrein. Minister Ruijs poogt een oplossing te verkrijgen door bat mogelijk te maken van krediet bij de Bóeren-leenbanken, onder Staats-garantie. Maar ook deze zaak is buitengewoon moeilijk „uit te werken". Toe lichting onnoodig. Minister Aalberse beeft zijn ontwerpen tot herziening van de sociale verzekering -den Hoogen Ra-ad van Arbeid om advies voorgie- 1 legd. Zij strekken o.a ..tot afschaffing van de gehaté zegeltjes-ptakkerij. De Eep'heidsrentp voor Ouderdpmsverzekering zou op f3, 'de In- validiteitsrente en die voor de weezen op vier gulden komen. Dit ontwerp moet er in vroeg- zomer '23 door. Tot de jongste verdere „nova" van algemee- tben aard zijn te rekenen de bepaling der nieu we goederen-tarieven van -de spoorwegen. Ze wijzen gelukkig op drang naar verlaging. Die voor die person en-dito's moge welhaasc voigen. Beter laat dan nooit.1 Opze Landsmoeder bracht met den Prins - Gemaal een bezoek aan de Fransche tentoon stelling te Amsterdam en op 12 December zou H.M. tegepwoordig zijn bij de onthulling van het giedeinkceeken te Vlissingen, voor de slachtoffers bij de Maripe, die in de- oorlogs jaren het leven lieten. Opdanks al de misere ;-en malaise, waarvan wijhooren en die wij te aanschouwen krijgen, bereikien ons toch telkens goede tijdingen pver offervaardigheid. Voor het behoud van het Vondelpark in de hoofdstad werd tot nu toe c-a. f65 000 aap giften en een beduidend be drag aap jaarlijksche bijjdragep gezonden of beloofd. Voor de helft is het fraaie park „ge- jneed" en de goudstroom duurt nog voort. De Nationale Opera staat ondapks de schrap ping van de Rijks-subsidie op haar beamen; opeinde hare nieuwe campagne. Inderdaad, de heer Koopman is een kranig energiek man Vap durf 1 t De jobstijdingen in de jongste week waren vele- Dat in de sfeer van het sa-menconfectie- bedrijf ontslag van vele bon eerden werkkrach ten onvermijdehjk schijnt of is, 't behoort tot ide dingen, welke den economischen noodstand pp zeer ernstige wijze verergeren. De booze Noordwester berokkende hoog wa ter. De Zuiderzee „spookte" allerhevigst bij de kusten. En aan -de duimen van het arme, zoo vaak reeds bedreigde en door de zeer „beknab belde" Schiermonnikoog is dermate gebeukt, dat het hotel op 'teiiapd zeer ernstig bedreigd werd. Gelukkig keerde de wind. Maar van de [duinen zijn weer groote brpkken door de zee afgebeten. Van het jongste nieuws op criminalistisch gebied stip ik ditmaal slechts aan, dat tegen ide vermaarde Rotterd. Hapdels- en Landbouw- bflpk (het „Gouden Kalf') een klacht werd 5)iiig.fcdiend door iemand, die een hoofdprijs won, welke klacht voorshands niet gegrond lijkt, Hiet verder verloop van -deze zaak wordt met bijzondere spanning verbeid, begrijpt men. Die rechter tie Maastricht veroordeel .ie iemapd, diie met melk bij diep verkoop schandelijk had geknoeid, tot duizend gulden boete. Allicht (hog 'n tikje te mild, -dit vonnis De eerste vrouwelijke kerkvoogd in Neder land is benoemd. En er is er is een pieuwe partij opgericht. Haar zetel is ie Am sterdam en zij noemt zich: dip van de onafhan kelijk-culturaelie politiek. Er is in deze dagpïi -aan velerlei behoefte, dodh -dit weten wij alüen bet 'allermeest en -dringenst aan eene -zoo- veelste politieke groep l -. BUITENLAND. De groote gebeurtenis van de afgeioopen week is zeker zonder resultaat uiteengaan van de conferentie der geallieerde minister-pr-esi- identen te Londen. Ter voorbereiding van de conferentie te Brussel, welke op 15 December zou bijeenko men ter regeling van het schadevergoedings- vraagstuk en dat der intergealheerde scnuiden (hoeveel conferenties hebben reeds plaais ge had sinds het sluiten van den wapenstilstand, ip November 1918?), kwamen op 10 December de premiers der voornaamste geallieerde mo gendheden, t.w. Bonar Law voor Groot-Brittan- pië, Poincaré voor Frankrijk, Mussolini voor Italië ep Theunis voor Bel-gië, in de Engelsche hoofdstad bijeen. Volgens de „Echo de Piaris" had Poincaré leed program bij zich, bevattende o.m. de be zetting van een gedeelte vap het Ruhrgebied (en het instellen van een douane-grens om dit gebied. De nieuwe Duitscbe regeering, onder leiding van Cu-no, had zich gehaast staatssecretaris Bergmamn naar Londen te zepd-en met een Duitsche po-ta inzake de schade vergoedings- kwestie. Zoo was de toestand, toen de Conferentie aanving. Na eenige "vóorLoppige besprekingen, kwam de Duitsch-e nota, eien moratorium ei- schende, benevens bevattende het -aanbiiedien van binnen- en buitenlandscbe leeningen en voorts schatkistbiljetten vopr drie milliard goud -mark -in behandeling. Poincaré, gesteund door Theunis, wees deze zich evepmin met die Duitsche voorstellen ver (nota onmiddellijk van de hand. Mussolini kpp eePigen. Bopar Law wenschte -eerst bet geheele Brit- sc-he ministerie te raadplegen. Teioslotte heeft ook d-e Britsche eerste mi- p-ister de Duitsche voorstellen onvoldoende ge acht en werd Bergmann, dian Duitschen staats secretaris kennis gegeven van het besluit der geallieerden. Daarop moesten de geallieerd© staat sliedep beslissien, wat er nu te doen stond. Tot besluiten is de Conferentie evenwel, zoo als reeds boven gezegd, niet kunnen komen. Heel sober is de wereld officieel koad gedaan, dat de conferentie zonder resultaat is uiteen gegaan en dat de besprekingen op 2 Januari as. te Parijs zullen worden hervat" Uit -de niet-officieele berichten, die ons intusschen be reiken, blijkt nu, dat de oude oneenigheid tus- sc-hen Groot-Brittannië en Frankrkij, welke Lloyd George gedurende den laatsten tijd van izij-n bewind verweten werd, nog altijd bestaat. De Engeisch-e bladen verklaren onomwonden, 'dat Engelland er niet aan dankt toe te stem men in een bezetting van het Ruhrgebied. Te Parijs voelt men er veel voor, thans alleen tot die bezetting over 'te gaan, doch wij ver moeden, dat de Fnansche regeering nog w-el even zal terugschrikken voor dezen stap, waar, idoor zij niet alleen Engeland doch ook de Vereen. Staten tegenover zich zou vinden. Em vooral op dit moment, nu de oude tijger, Cl-e- mepceau, Amerika doortrekt om van Frank- rijk's vredelieve|ndheid te getuigen, -zou een diergelijke maatregel vap den kracht-igen over winnaar tegenover bet macht-elooze Duitschland zeer slecht te pas kom-ep. Zoodat zeer waar schijnlijk eerst het resultaat der besprekingen lip Parijs zal worden afgewacht. Het verluidt, dat deze besprekingen, indien zij tot overeen stemming leiden, zullen eindigen in een con ferentie van alle geaallieerde mogendheden tier regeling van het schadievergoeaingsvraags'tuk fep -dat der intergealli-eerde schulden. Deze con- iereptie zou dan in die plaats treden van die te Brussel, welke op 15 Dec. zou bijeenkomen, (doch welke thans, na het mislukken der Con ferentie tie Londen, niet doorgaat. Het spreekt vanzelf, dat „de vriendschappelijke verhouding tussch-en bei-die landen (Engeland en Frankrijk) door bet verloop der -conferentie te Londen, m -bet geheel niet veranderd is": De Fransche tegenwerking van de plapn-en der Britsche re- geeripg blijkt behalve uit 'bet bovenstaande ook,

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1