So 150. m**»*,»utnmB SI Zaterdag 28 December 1022. I'Blad Sle Jaargang NIEU WE langidijker courant. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. DE LANGE DE MORAAZ i Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredelust." DEPOSITO'S REVUE VAN DE WEEK. 20 December. Ons Lagerhuis werkt onder steeds zwaarder wordeinden druk. En president Kooien heeft lila de zitting van Vrijdag j.l. weten door te ld rijven, dat ook de Indische Begrooting voor Kerst zal worden aangevat. Ondanks de protes ten, tegen zulk afjakkersysteem aangeheven door de ingenieurs Albarda lan Feber, beiden met Indische Zaken en belangen door aan schouwing en studie voortreffelijk op de hoog te. Met 35 tegen 51 stemmen ging de Kamer met Praeses mee, wat tengevolge had dat ook op Maandag 19 December zou worden verga derd, voorts m de komende week drie avond vergaderingen zullen worden gehouden en met te 11 ure 's ochtends begint. Excuses du peut..( Minister De Visser heeft op 13 December j.l' .het ontwerp tot wijziging van de L iO. wet meesterlijk verdedigd. Betrekkelijk kort, glashelder als steeds krachtig. Z.Exc van xOnderwijs stelde voorop, dat dez-e vvetsvoor- xwaarde te moeten aanhangig maken een der xiojnaangenaamste dingen voor hem was ge- xweest, hem gedurende zijn ministerieelé loop baan overkomen. Maar: de bittere, lange no.od der schatkist dwingt ook daartoe. Hij weer legde voorts de bewering, dat vooral op het L. O. i's besnoeid, en documenteerde dat met cijfers. Verduidelijkte dat het snoeimes nu naar Bile kanten gaat, noch hooger noch middelbaar fcioch lager onderwijs sparend. Uit deze rede van Dr- de Visser stip ik nog aan, dat van ihhiem geen opheffing van den Onderwijs-raad lis te wachten- Verder protesteerde Z.Exc ten krachtigste tegen de bewering, dat over dit pntwier peen soort van „voor-parlement" speci aal met Reohtsche kamerleden zo uzijn gehou den- De minister var klaar ae zich gaarne ont vankelijk voor wenken ten voorstellen, uit welke politieke groep ook komend, en bleek zelfs bereid tetene kleine commissie te benoemen, jd'ie positieve gegevens te verwerken zal krij gen, voor evientueele herziening, verbetering Van de wet. Elk aannemelijk voorstel is wei kom, mitshet niet aan den schoolvrede jraakt. De minister eindigde met het weemoe dige woord, dat „tijidelijtk onder het louclijnsche juk moeten doorgaan", de misera van deze wiji- ging hebben te verduren. Woejnsdag j.l. kwam nog aan de orde bet voorstel van Mej. Westerman, de Vrijheids bandster, om op de Lagere school de moge j ijk be id iweer. te openen tot hét onderwys doen geven 'in eiein der moderne talen,' liefst Fransch lOver Jhet debat, dat aan de mooie rede (van Dr- De Visser op Dinsdag 12 December voor afging, zai ik zee rkort zijn. De vrijz. democra tische onderwijsspeciaiiteit Ketelaar onder - 't iteekeiniend als iets, dat ons onderwijs op schrikbarende wijze zal verslechteren. Van de nieuwe opleiding komt niets. Zware lasten wor den pp de Gemeenten afgewenteld door den Staat. Deze hebben geen geld. Dus is (aldus de heeT Ketelaar) -deze wet., onuitvoerbaar. De Minister heeft daarop geantwoord, dat ook ide gemeenten tot de nopden van dezen tijd moeteln bijdragen en „ruggegraat too-nen". De heer Ketelaar ziet de oude drilschool met hare groote 'klassen terugkeerenschrikbeeld van leen (boeman voor de jeugd- Uit het verder •debat stip ik nog aan, dat mej. Westerman de fijnancieele gelijkst'ellng vain openbaar en bij- zoinder onderwijs nooit van ganscher harte heelt (toegejuicht. Dat de soc. democratische specia liteit Gemard oyer dit ontwerp niet te spreken iis'behoeft 't nog vermeld? Uit de Rechtsche gelederen kwam (zij 't met kritiek) steun voor den minister- En de slotsom was, dat men 't hierover eens bleek te zijn jdat het aanhangig ontwerp zooveel mogelijk in ide parlementaire smeltkroes dient verbe terd te wórden, maar dat 't in hoofdzaak dient aanvaard, zij het dan „a contre-coeur" tie- gqn heug en meug, gelijk minister De Visser 'tzelf uitdrukte. Den 12en December is de Marine-Begroe ting aangenomen met 6021, nadat het amen dement-Ter Hall (tien gunste van de allerarm ste oude gepeinsionneerden bij de Marine) ver worpen was met 46—43. Dit laatste votum moet werkelijk diep betreurd, want 't betreft hier zeer ongelukkige menschen, terwijl 't van de Staat1 geen enorme post op Hoofdstuk VI zou hebben gevorderd.. Het particulier initiatief moge zich hier nu doen gelden 1 Ik' keer terug tot bet L. O. ontwerp Lang ie|n soms hartstochtelijk pro of contra, is op 14 December nog „geboomd" over de kwestie: al of niet Fransch op de Lagere School? De meeningen stonden scherp tegenover elkaar. De •heer Ketelaar bleef bij de zijne, lat voor de volks-cultuur hei onnoozele beetje „school- Frapsch", dat in bet 5e en 61e leerjaar wordt bijgebracht, in de praktijk der dingen niets beduidt, 't Eind was, dat het voorstel van Mej. Westerman tot opheffing van bet verbod om Fransch o pde L. O. te leeren, werd afgewezen met 36 tegen 37 stemmen Intusschen ver zekert men, .dat bij de overgangs-bepalingen (hóg eene poging zal worden gedaan o-m het Fransch op de L. O. in eara te herstellen Wie weet, hoe dan bet dubbeltje weer rollen zal?l.. Door Minister De Visser is overgenomen leen amendement-Westerman, strekkend 0111 tc bepalen, dat het getal lesuren-U.L.O voor de verplichte leervakken niet veertien, maar tien 'zullen bedragen- Ter bevordering, dit van de gelegenheid om de niet-verplichte vakken te idooeeren. Van 'soc. democratische zijde was er het voorstel om over schooltijden, vacanties, leer plan etc. voortaan door B. en W_ te doem be slissen, den inspecteur gehoord, doch eerst na- fdat eeine schoolvergadering is gehouden door ihet onderwijzend personeel onder leiding van (het hoofd. Van soc. democratische zijde werd verzekerd, dat men door deze bepaling hei gezag van het schoolhoofd absoluut niet wil aantasten een verklaring welke (begrijpt men) door andere groepen met zeker twijfelziek glimlachje werd aangehoord... Op 15 December kwam o-ok op het tapijt de kwestie van het vervolg-onderwijs. De Gemeen» -ten zouden voortaan vrij worden gelaten om al of iniet vervolg-onderwijs te doen geven, terwijl 'het Rijk er geen subsidie meer voor zou 'be schikbaar stellen- Welk laatste denkbeeld de verontwaardiging opwekte van de heeren Ke- (telaiar en Gerhard. Zooals te verwachten was, wilde Exc. De Visser van het schoolvergaderingen-amende ment niet we tien z.i. zou dit voorstel nog taeer disharmonie kweeken tusschen hoofd en on derwijzers. Het vervolg -onderwijs noemde de minister eenie lange lijdenshisto-rie, waarbij, de S'taat schatten geld nutteloos heeft besteed. De -zaak is ten slotte aldus geregeld, dat het hier bedoelde onderwijs kèn niet moet worden ge geven, terwijl ook het imperatief voorschrixt tot extra-bezoldiging, daarvoor (op aanstichting" van Mr. Rutgers) uit de wet is gelicht. !De Minister beloofde nog tie zuilen overwegen, of- waar het particulier initiatief zich daet gelden de S'taat b.v. voor 1/3 tot het vervolg-on dierwijs zal kunnen bdijragen. Intusschen was de communist Wijnkoop Vrij dag j.l. over de wijzen waarop dit ontwerp (in de Kamer wordt behandeld, zóó ontstemd, geworden, .dat hijterugzending der artikelen, toen in behandeling, naar de af deelingen weinschte. Welk voorstel echter niet voldoende ondersteund werd. Wat dan heer Wijnkoop treden gaf om -aen soort van obstructie te gaan voeren, bij allerlei artikelen hoofdelijke stem ming te vragen. Het schooi vergaderingen-voorstel is verwor pen met 6318. Met 4918 werd verworpen een soc. demo cratisch voorstel', strekkend om Gied. Staten (biet de macht te geven om het getal scholen in eene gemeente te doen verminderen- Naast die om ihet te doen viergrooten. De minister wees erop, dat bij zulke dingen, de hoofdinspecteur steeds moet gehoord, ter wijl er van beslissing der Qedep. Staten ook beroep is op de Kroon. Van „een bedekten aainval op de publieke school" (z-a. de heer Van Zadelhoff had gezegd) is hier dus aldus Z.Exc. geen oogenblik sprake x Groote emotie op da grens van kabaaltje afl is Vrijdagmiddag nog in de Kamer be rokkend door het voorstel mej. Westerman om het twee jaar geleden afgeschafte ambu- lantisme op de school wear in c,e voeren- Moet een schoolhoofd eigen klasse hebben, ja of ineen? De minister sloot zich aan bij degenen, (die betoogden dat de afschaffing van het am- bulantisme een betere verhouding tusschen hoofden en onderwijzers heeft doen geboren worden- En mej. Westerman was zoo verstan dig haar voorstel in te trekkian. Een voorstel- Suring om de mogelijkheid van „ambulante hoofden" (de heer Ketelaar sprak van., wan- Idelhoofdent) open te laten, tuimelde met 67-8. De Begrooting van Buiienlandscbè Zaken is goedgekeurd met 87 stemmen tegen de eene van den heer Wijnkoop. Eien amendement- Kersten tot afschaffing van ons gezantschap by den Paus werd afgewezen met 48-37. Bij ide, overstelpende massa „parlementair nieuws" |der afgeloopen week verwijs ik den lezer voor het debat bij Hoofdstuk III gevoerd, naar de verslagen. Ik stip slechts aan, dat Z.Exc van Karnebeek verzekerde, dat onze politiek door het woord „zelfstandigheids-politiek" beter wordt uitgedrukt dan door den ter.m „neutra liteitspolitiek". Ook verzekerde deze bewinds man, dat onze verhouding tot België thans i „vriendschappelijk" kan worden genoemd. Terwijl het ontwerp voor de nieuwe Staats- leening (voor aanzienlijk deel dienend tot af lossing van de Vlottende Schuld werd inge diend, kwam de verblijdende tijiding, dat No vember j.l. ruim 15 millioem meer in de Rijks kas heeft gebracht dan die voorlaatste maand van 1921, terwijl van 1.1. 1922 tot nu c c. 22 millioem meer is ontvangen dan over die peri ode in 1921- Ongeacht mooie uitkomst, dit ac cres der Rijksmiddelein 1 'En toch blijft 't arme vlieg in brouwketel 1 Met de plannen tot verlaging van de Post- itariieven (vooral het stadsport schijnt men op (het oog te hebben) wordt 't ernst. Het inzicht, idat 'kwasi-zuinigheid de wijsheid bedriegt, -s gelukkig sterker wordend. Uit de Regeieringskeuken komen verder tij - dijngen, aankondigend dat het ontwerp, den leerplicht voor het zevende schooljaar tot '25 verschuivend, nadert. Minister Aalberse heeft tot de Raden van Arbeid een stevige circulaire gericht, tot in krimping en bezuiniging, last gevend, om slechts het voornaamste te vermelden, voor ditmaal, uit de rubriek der bezuinigingsplan- Inen en maatregelen. Als steeds is het jongste „criminalileits- Inieuws" overvloedig- In de omstreken van Maastricht neemt de onveiligheid (aanrandin gen, roovers-aanvallen, etc.) dermate toe, dat •krasse maatregelen onvermijdelijk schijnen. 'Ook 'in de omstreken van Zwolle is 'tnu „verile van pluis". Het geheimzinnig geval van de twintigjarige juffrouw, die eenigen tijd geleden j|n een auto ais lijk te Amsterdam werd aange bracht, is ontsluierd, 't Blijkt werkelijk, gelijk vermoed werd, een abortus-geval te zijn en de man, tegen wlen sterke verdenking bestaat, is in arrest gesteld. Die Middenstandsbond heeft zich tot justitie gewend met het drin gend verzoek, toch eindelijk strafbepalingen tegen de flesschentrekkerij te ontwerpen ien 'zeker 'in dezen tijd is het regelen van deze zaak va'n de allergrootste urgentie voor onze nijve- ren. In dit verband moge ook melding gemaakt wan 'de zeer nuttige en noodige waarscftuwing tegen ide actie der „Voorschotbanken zonder borgstelling", van welke de meeste achteraf blijken te zijn de giftigste en gevaarlijkste bloedzuigers, in woekieraarsgedaante. Men zeg - |ge 't voort. De pasherboren Nationale Opera werd op haar „réouverture-avonden" verrast d|oor, bloemgeschenkien, waarbij gevoegd prachtige kaartjes van H. M. de Koningin en andere 'leden van ons Koninklijk Huis. Doch de vretug- fde over die onderscheiding werd wat getem- pehd toien men ontdekte dat ©en „grappenma ker" den heer Koopman met valsche kaartjes had beetgenomen. Aangifte volgde natuurlijk le|n dit muisje kan voor den „moppentapper" (nóg wel eens 'n bijzonder lang en onaange naam staartje hebban I Mr. Zimmerman is eindelijk naar Wieienen vertrokken. Zal er drie maanden, als hooge reorganisator van Oostenrijk vertoeven en daar na vermoedelijk wederom de leidsels van het bestier te Rotterdam in handen nemen. Tot ide jongste ongevallen behoort het aller droevigste der ontploffing in de Oranje Nas- saumijin bijl Heerlen, waarbij drie personen ge dood werden. Te Amsterdam is gesticht de „Cercle Consu laire". De verschillende consuls zullen elkaar daar ontmoeten. En men verzekert, dat deze sociëteit zal en kan bijdragen tot „toenadering" hij de belangen van ds verschillende volken 't Is te hopen. Van allerlei congressen, in den' loop der jongste tijden gehouden, werd en wordt dat ook verzekerd. Dat de buitenstaan der, op een kentering geplaatst tusscnen het 122ste en het 23ste jaar van de twintigste (eeuw len met het groote jaarlijksche kerkfeest tan den Vrede op aarde, toch nog ietwat twijfel ziek gestemd blijftis 't hem euvel te duiden?.,. BUITENLAND. De jongste verkiezingen voor het congres jein den Senaat in da Vereenigde Staten en jdlei •uitslag daarvan doen reeds hun invloed gelden pp de houding van President Harding en zijn regeeriing ten opzichte van de oplossing van iden ernstigen crisis, onder welke het oude Europa thans gebukt gaat. f Kerstmis 1918 bracht ons den „officieekn" vrede, eein vréde te Versailles gedicteerd, die geen vrede was, doch slechts een voortzetting van den oorlog met andere middelen, hiel bloe dig, doch daarom niet minder hevig, iep niet minder schrijnend voor het overwonnen Duitschland. Wij zijn thans vier jaar later en de wereld Zucht nog onder de lasten, dis de overwinnaars net overwonnen Duitschland nebben opgelegd, daarmede zich zelvian den weg na.ar het herstel afsnijdende, doordat de economische mestand van Duitschland zoodanig is geworden, da<. het overwonnen keizerrijk, thans republiek, on- jde wereld, waaronder ook de overwinnaars, economisch naar beneden te halen. Men 'kent allen de groote grief van het Engelsche volk tegenover hst Vredesverdrag, nl. deze, dat dit tractaat de Duitsche valuta tot aan zoodanig laag peil heeft gebracht, dat dit land in staat is concurreerend op ds wereldmarkt op te tre den en den Engelschen handel te verlammen met al de eimstige gevolgen daarvan. Het is ideze omstandigheid vooral, welke in Engeland langzamerhand hst besef heeft doen wakker warden, aat met geweld tegenover Duitschland niets te bereiken is, een besef, dat gelukkig ook in Frankrijk meer ten meer veld wint. Om dezelfde reden heeft de Engel sche regeering zich uitdrukkelijk verzet tegen epn bezetting van het Roer-gebied en liet is ijnteressant op te merken, daf zelfs Clemenceaiu zich tegen dezie bezetting heeft uitgesproken, (daarmede in de Vereenigde Staten de vriend- scha pvoor Frankrijk trachtende te herwinnen. Semi-officieel wierd zelfs te Parijs verklaard, (dat pen bezetting van het Roer-gebied niet in Ide 'bedoeling lag', dat gaen enkel besluit hier toe was genomen len dat slechts sprake was. van Ihet zenden van douane-beambten naar mee rDuitsch gebisd, iets waarvan de moge lijkheid door bevoegde personen niet wordt ingezien, zonder militairen steun. Het vraagstuk der schadevergoeding, een uitvloeisel van het vredesverdrag van Versail lesdat de oorzaak is van den erhstigen jeco- inomischen crisis van het oogenblik, schijnt thans te zullen worden opgelost. Na de con ferentie te Londen, waarover wij de vorigle week schreven, die feitelijk op een mislukking is uitgeloopen, ondanks de officieele verklarin gen, dat zij slechts verdaagd is, vermeerder den de geruchten, dat Amerika geneigd zou izyfn izich met de Europeesche aangelegenveden i|n te Laten. Een enkele uiting daarvan was reeds merkbaar op de conferentie te Lausanne, waar de Amerikaansche „waarnemer" Ghildeen gunstigen invloed heeft gehad op het verloop 'der conferentie door pressie uit te oefenen op de noudiiag dier Turken, waardoor deze zich ge|neigd toonden inzake de minderheden tege moet te komen aan de eischen der geallieerden. Deze wijziging in de houding van President Harding schijnt zeer zeker, zooals reeds boven gezegd, o;nde rden invloed te staan van den: uitslag der verkiezingen, waarbij de democra- jten, de aanhangers van Wilson, een duidelijké overwinning behaalden. Die republikeinen, die (niets willen weten van inmenging in het Euno- 'peescne wespennet, leden een beslissende ne derlaag. Het verluidt, dat dè door Duitschland aan de Londensche conferentie voorgelegde voorstellen, die afgewezen werden, vooraf ter kennis waren gebracht van de Amerikaansche regeering. Het verluidt verder, dat President Harding en diens regeering, geneigd zouden zijn Duitschland een leaning toe te staan van an derhalf milliard dollar tan behaave van de schadevergoeding en de stabilisatie van de Mark of altnans een dergelijke leening van Amerikaansche bankiers te sanctioneeren. Wij moeten et op wjjzen, dat officieel nog geepi

Nieuwe Langedijker Courant | 1922 | | pagina 1