jn Nieuwsblad voor LANGEDIJK en Omstreken. )Jei T, W. trit. IES. Dinsdag 9 Januari 1928, 32e Jaargang per '6 maanden f 1,15 111-11 J. H. KEIZER. itraat, Ikmaar. R. I NO 4. taTKKCi, TELCraVOB Bt WE LAKIltlJRER I (II RAW Deze courant verschijnt Dinsdags, Donderdags en Zaterdags. ABONNEBESTSPKUS BEDACTEUB-UITGEVER BUBBEL: Aoordsclmirwoude. PBU8 E K A O EKTENÏIÜNt ?u 1—6 regel» 7B et-, elk® regel meer IB et. Groote letten of vignetten worden naar piaatsraimte berekead. Brieven rechtstreeks enn den Uitgeva, E LANGE Alkmaar DE MORAAZ - Anno 1804. Donderdag fe Behagen Hotel „Vredelust." DEHÜBlTO's cs voor h rtuigeu i is [ondsbosc be prijzen Alkmaar- i o e s I en slijmhoesl na en ander luchtpijpaandoe- en met I a n" ria Wortel boer Te bekomen i bij de verkoo oer's Artiklen. te sorteeri ite ;en is je adres erij aan huis. 9, 2 maal l>e VAN ALLE8 EN NOG WAT I e gevallen van kleerroof in onveilig Berlijn, waar neu dc mensclien in eenzame straten overvalt en tot op het hemd uitkleedt. Immers, een colbertje en een paar schoenen, ook al heeft men ze een simpel burgermannetje van het lijf gerukt, verte genwoordigen een klein vermogen, in marken na-; tuurlijk. Nu een overhemd 16 tot 25 duizend mark kost, een paar schoenen 40 duizend mark, een heerencostuum 150 tot 200 duidend mark, nu loopt zelts het uitschudden van een niet al te verloo- pen bedelaar ai de moeite. De oude kleerenkoop- .QUdSDOSCR man Seett er noS alt«d een lieven'duit voor en de berooide mag dan ook blij zijn als hem ter be schutting tegen de kou tenminste zijn hemd nog wordt gelaten. De nieuwste truc, die nogal eens wordt toege past, is de volgende, welke wordt medegedeeld door een correspondent van het „Hbld." Tien villa-bewoner vriend van den correspon dent werd des nachts uit zijn bed gescheld Gewapend met revolver en pook begaf hij zich naar de voordeur en riep met barsche stem door [li lil de brievenbus: „W.ie is daar?" Jy „O, alsjeblieft, meneer, doe open," kwam er een bibberende stem door de brievenbus terug. „Ik vries dood. Ik sta in mijn onderbroek. Hebt u misschien niet een oud pak voor mij te leen?' Een uitgeschudde. Het slachtoffer van een over val. En dal bij 6 graden vorst. Mijn kennis iiaalae den stakker binnen, gaf hem een paar stevige slokken cognac en hoorde bewo- sjen zijn aroei verhaal aan. Van achteren beetge pakt op den grond gesmeten uitgekleed oeareigd me. doodschieten als hij schreeuwde 't was alles zoo gauw in zijn werk gegaan en hij had nog een wandeling van drie kwartier vooi den boeg kon toch zoo niet langs 's Heer en we- jen verder Bij 6 graden vorst, dacht mijn vriend met ont zetting en haalde den overvallene een pak, een paar kousen en schoenen, een pet en een oude winterjas. Gaf hem een glas cognac voor de kou en den hrik en wenschte hem het beste. Hij heeft den man nooit teruggezien, evenmin als zijn jas, en zijn schoenen en kleeren Deed aangifte van het geval bij de politie. En hoorde dat tri het slachtoffer van den nieuwen truc was gewórden. De oplichter trekt even zijn spullen uit, die door een vriend zoolang, worden vastgehouden, belt dan ergens aan en zijn speou latie op de guednartigheid der bewoners slaagt bij na altijd, in het ergste, geval loopt hij er een koudheid bij op. Nu moet men niet denken dat het alleen in de wereldstad Berlijn zoo toegaat. Overal in de Duitsche steden is men er op uit, zijn medemensen uit te kleeden en op het platteland is het al niet minder erg. Het is zaak ®m op z'n bullen te pas sen als men in Duitschland reist. Eene juffrouw, te Hoogezand in dienstbetrekking had een familiebezoek afgelegd in Duitschland. Ze wachtte in Bremen de komst af van den Hol- landschen trein. Haar kostbaren pels had ze over haar stoel hangen, en een mooie lederen tasch lag naast haar op. de tafel. Een net gekleed heer van ongeveer dertig jaren wendde zich tot haar niet de vraag of de stoel naast haar bezet was. Toen ze ontkennend antwoordde, ging mijnheer zitten een krant te lezen. Een oogenblik later be gon hij een gesprek en daarna las hij weer de krant, terwijl de jonge dame converseerde met an deren. Op eens bemerkt ze, dat pels en tasch, de laatste met 200 000 mark, welke zij voor haar patroon had meegenomen, met 4en mijnheer wa ren verdwenen. Maar zoo iets gebeurt hier uur, zei men de dame. En met deze schrale troost kon ze, zonder pels en zonder geld, verder reizen f Vond men in vroeger dagen nog wel eens een eerlijk mensch, die men vertrouwen kon, thans is dat soort totaal uitgestorven en de menschen, die veronderstellen dat er nog eerlijke lui bestaan ko men altijd op de koffie. Dat ondervond een Duit sche dame die vorige week op haar doorreis naar iBrazilië te Amsterdamarriveerde. Zij had haar U: id fistt i geheele vermogen, ten bedrage van 100.000 mark bij zich. Dit stelde ze op straat aan iemand ter hand met het verzoek het geld te willen inwisse len. De cman kwam natuurlijk niet meer terug. Op het politiebureau,, waar ze, verstomd ovfc*. zooveel oneerlijkheid, terechtkwam, verklaarde ze den man wien ze het geld gaf nog nooit tevoren te hebben gezien en zelfs den naam van de straat niet wist waar ze den man het geld gaf. Ze wordt nu, als vreemdelinge zonder middel van bestaan,, weer naar Duitschland teruggebracht. Het is alles bedrog, wat de klok slaat en het gaat alles ter wille van de lieve duiten. Zelfs de sport blijft er niet vrij van. Neem b.v. het boksen. Hoe gaat het met die maanden van tevoren aan gekondigde wedstrijden tusschen de „sterren" op ctit gebied? Omkooperij, niets anders. Het publiek, dat van niets weet, brengt goedig dfe millioenen op welke moeten dienen om de zakken der onder nemers te spekken die van te voren al afspraken wie zou winnen. Het publiek dat betaalt om een eerlijke match te zien, wordt, rondweg gesproken, bedrogen.' f Daar is het geval CarpentierSiki. Nog geen twaalf minuten hebben die twee tegen elkander gebokst, maar reeds langer dan twaalf weken is de bokswereid in rep en roer over de vraag of er wel eerlijk spel is gegeven, dan wel of er ge knoeid is, wat men vermoedt. Er is nl. een film van die wedstrijd gemaakt. En op die film is te zien dat "de manager van den neger Siki met den ma nager van Carpentier smoesde in de 4e ronde. Dit werd van groot belang omdat Siki later be weerde dat van te voren afgesproken was, dat hij, tegen idem zooveel .zou verliezen. Aan welke af spraak hij zich, tusschen twee haakjes, niet hield. De vraag is nu: Wat zei Hellers en wat antwoord de Descamps. Er is een commissie ingesteld om de- zaak te onderzoeken en deze commissie is de film nog eens gaanzien en was daarbij vergezeld van drie doofstommen, aan wie de taak was op gedragen te trachten van de lippen van de bij standers Descamps en Helles te lezen, wat bei den in de beruchte vierde ronde tegeu elkaar ge zegd hebben, het is heel jammer voor de Parij- sche Journalisten, dat zij die drie doofstommen niet „aan het spreken" hebben kunnen krijgen, zoo dat ze niet te weten kunnen komen, wat de film aan verrassingen voor hen heeft gebracht. Het oflicieele communiqué van de commissie zegt al leen, „dat de proet volkomen heeft bevestigd wat de commissie reeds zelf had geconstateerd. Het onderzoek schijnt thans te zijn geëindigd. Het re sultaat zal nu eerstdaags bekend gemaakt worden. r In Amerika heeft men toch maar wat voor bij hier. Hier kan men naar aanleiding van slecht of verkeerde telefoonverbinding alleen maar zijn ergernis lucht geven door een verwensching in stilte, want hoorbaar mag het niet aan het adres van de „juffrouw" wat natuurlijk in de meeste gevallen ook nog het verkeerde adres is. In Amerika, waar men anders niet doet dan rekenen, kan men natuurlijk schadevergoeding ra gen wegéns slechte bediening van de telefoon. Een advocaat te Minneapolis, George S. Grimes, eisch- te voor de rechtbank 3000 dollars voor den tijd,, dat liij van 1917 tot 1920 verloren had met wach ten aan de telefoon, door verkeerde verbindingen of andere aDuizen. De telefoonmaatschappij had den eisch van den advocaat afgewezen met de op merking, dat zij niet voor schaae aansprakelijk was omdat de telefoondienst zoo goed was als onder de-gegeven omstandigheden maar mogelijk was. De rechtbank echter oordeelde er anders over en ver oordeelde dei maatschappij tot betaling van duizend dollars. In zyn rede voor de rechtbank zei Gri mes, dat het hem niet om het geld te doen was, maar om het beginsel. De inwoners van Minneapo lis, zoo verklaarde hij,hebben door den slechten telefoondienst in de laatste vijf jaren millioenen dollars verloren en minstens 20.000 zakenlieden hebben evenveel recht op schadevergoeding als ik eu zij zullen weldra met hun eisch voor den dag komen. Dat belooft dus nog wat. gevolge heeft. Verscheidene dieren, over de geheele plaats ver spreid, sterven er aan.3 Velen zijn een paar dagen slechts zies, spugen een paar maai en men vindt ze dan dood. - Andere zijn in denzelfden staat, en krijgen of eens een rolling the roll van soms meters ver, krimpen ineen, en zijn dood. Tot nog toe weet niemand de oorzaak, of kent de ziekte dezer dieren. ZUIDSCHARWOUDE. De hier bestaande tooneelclub, die zich in dienst stelt van de piopaganda voor Staatspensioen, zal op uitnoodiging van de te Schoorl bestaande af deeling van den Bond voor Staatspensionneering, het tooneelstukje „Buiten de W.et" opvoeren. Ooi- de zangers en zangeressen, die op den feestavond te Zuidscliarwoude hun medewerking hebben ver leend, zijn uitgenoodigd, alsmede de voorzitter der afdeeling alhier, de heer Du Burck, om een pro- pagandarede te houden. Deze bijeenkomst zal op 20 Januari pvaats hebben. UIT OEN UMTrtEK PLAATSELIJK NIEUWS Lijst van onbestelbare brieven, kantoor Broek top Langendijk. 2e helft November en gedurende de maand December 1922- Jaap Zwaag, Oude Niedorp. D. vain der Meer Nieuwstraat? Schoolstraat? Juffr. Asmawitz N-wi Kerkstraat No. 7III Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK. Er heerscht hier onder onze huisdieren (de poes) eene ziekte, die tot nog toe steeds den dood ten KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de afdeeling Koe dijk van den Bond voor Staatspensioneerimg een propagandaavond gehouden in het locaal vajoBÜiefi heer Jh. Groat*-. De voorzitter, de heer P. Ond, opende de bijeenkomst met het welkom toe te roepen aain leden, ouden van dagen en voorzitter en secretaris der Federatie Alkmaar en gaf een verklaring, Ihoe de afdeeling met financieele moeilijkheden had te kampen gehad om dezen avond samen te stellen, vandaar, dat er een eintrée van 40 cent geheven moest worden, i Hierna was het woord aan den heer Daan Pool, hier in onze gemeente geen onbekende, jDe voordrachten waren evenals altijd goed ver zorgd i.r ernst en luim. De ernstige werd met gevoel voorgedragen en om de luim werd har telijk gelachen. Zij verwierven een luid applaus. Op verzoek gaf de heer Pool als laatste num mer „Terug van de Schager tentoonstelling" wat luide werd toegejuicht. Het geheel werd afgewisseld door het muziekgezelschap uit Aik- jnaar, dat zeer in den smaak viel der aanwezi gen, daar er met aandacht werd geluisterd en |nu elk nummer een applaus volgde.. Ook werd het woord nog gevoerd door den voorzitter 'der Federati e Alkmaar, den heer Olthof, die wees op de bestaansmoeilijkheden der afdee- lijngen met een geringe contributie, en wijst op het woord bezuinigen, doch meent, dat er voor de pudein van dagen niet bezuinigd mag iworden en zegt, laat men dan maar bezuinigen op de oor lo gs b e groot ing. Verder wekt spreker op tot verder strijden voor o:ns mooie doel. Ook de secretaris der Federatie, den heer Bruin verkfeeg nog een oogenblik het woord en be spreekt mei gloed de toestanden, zooals zij zich heden voordoen en wekt op om straks bij (Je verkiezingen in het oog te houden het be ginsel van het staatspensioen- Daar. de heer Bruin steeas met bezieling sprak, verwierf hij een luid applaus. Te ongeveer 12 uur sloot de voorzitter met woorden van dank aan allen, die medejgewerkt hadden aan het welslagen van dezen avond, de bijeenkomst. Wij kunnen zeg gen, dat het bestuur der afdeeling zijn moeite ruim beloond zag met het welslagen van dezen avo(nd; het was een dicht bezette zaal en. een aandachtig publiek. HEER HUGOWAARD- Belanghebbenden zij er op gewezen, dat in gaande 1 Januari j.l. de uren waarop het Tele foon- en Telegraafkantoor open is, aldus gewij zigd izijnop werkdagen: telefoon van 8.30 ^.2-30 van 2—4.30, en van 6—7.30 uur. Telegraaf: van 8.30—11 uur, van 2—4.30 en (yain 67 uur. Op Zon- en Feestdagen voor beide diensten van 89, uur. tusschen de adsipranten van Vroine en die van D. T. S- van Oudkarspel. D. T. S. was onvol ledig |nl. 10 spelers. Vron ewist al spoedig de leidijng te nemen en 't aantal punten te bren gen op 4, terwijl D. T. S'. 1 goal zette. Om 1 uur speelde Vrone 3 te Heilbp tegen H. V. V. ein maakte daar gelijk spel 1—1- En Vrone 1 speelde een vriendschappelijke match tegen V. A. F. C. 2, die echter met slechts 8 man uitkwam. Niettegenstaande 't druilerige weer was er nog al publiek, zeker wel, omdat V. A. F. C. 2 een club is uit een hoogere klas. Hoe enthousiast. V. A. F. C. met z'n achten ov-k speelde, winnen bleek onmogelijk; ze wer den geklopt met 40. Intussohen was tzoo regenachtig geworden, dat de wedstrijd ge staakt moest worden. We hopen V. A. F. C. nog eens en dan vol ledig te zien uitkomen tegen Vrone 1. SPORT EN WEDSTRIJDEN ST. PANCRAS. Zondag j.l. werden op Vrone's terrein 2 wed strijden gespeeld. De le 's morgens 10 uur ging OUDKARSPEL. D. T. S. Zolndag j.l. zijn er ondanks het slechte weer, toch nog 3 wedstrijden doorgegaan. D. T. S. 3-D. F. C. (Dirkshom) 0—0. Hoewel D. T. S. den geheelen tijd in de meerderhe'd was, gelukte het de voorhoede niet te doelpunten. De achterhoede heeft zoo goed als niets te doen gehad. D. T. S, adsp. 1Vrone adsp. 1 14. De Vrone-spelers waren veel vlugger en daar de D. T. S.-achterhoede*'niet zop heel soliede was, kwam het einde met een verdiende over winning voor Vrpne D, T. S. speelde met 10 man- D. T. S- 1—Rood Wit 1—0. (gestaakt). Direct na de aftrap is D. T. S. in de meerder- het. Het R. W. doel is ieder oogenblik in ge vaar, maar door slecht schieten gaan talrijke kansen verloren. De weinige R. W. aanvallen worden alle door de D, T. S.-achterhoede ge keerd. Als de D. T. S:. r.-binnen een ver schot op doel geeft, mist de geheele R. W. achterhoe de en is 't 1—0 voor D. T. S. Eenige minuten Voor de rust wordt wegens de aanhoudende regen en de gladheid van hét R. W.-terrein gestaakt. Scheidsrechter Lokmeijer uit Zaan dam voldeed goed. NOORDSCHARWOUDE. HOLLAND 11. 1 Zondag j.l. speelde het tweede elftal van de L. V. V. „Hoiiand" tegen Heilo 2. Al was het ten ein niet best en al regende het wat, toch moet deze wedstrijd doorgaan. Beide aanvoerders va nde elftallen vonden dit goed en om twee uur floot de scheidsrechter de beide elftallen in het veld. Heilo 2 won de tos en koos eerst met den wind in den rug, zoodat „Holland 2" tegen wind had. „Holland"''begon met tien man te spelen. Heila 2 had eenige invallers doch speelde .met vol elftal. Het eerste doelpunt was voor Heilo o— 1. Na een kwartier gespeeld te hebben, kreeg „Holland" een invaller. Deze kwam van pas, want hij had nog geen vijf imnuten gespeeld of hij maakte den stand 'van het spel gelijk met II. Zoo ging ook de rust in. i Na de rust had de thuisclub voor den wind, doch ze waren niet in de meerderheid, want Heilo speel de vast tegen wind. Ze kregen mooie kansen om te doélpunten, maar konden die net niet vinden. .„Holland 2" wist nog driemaal te doelpunten, zoodat deze wedstrijd met 4—1 in het voordeel van „Holland" eindigde. RECHTZAKEN VOOR DEN POLITIERECHTER. Strafzitting van 8 Januari 1923. De visscher Gerrit A. te Helder, groot lief hebber van een hartig, slokje, is er met het geld vain dein vischafslag, 58 gulden en 6 cent, dat bij moest innen op een desbetreffende bon, tusschenuit geknepen. Gerrit zette de bloeme tjes flink buiten en zag kans het geld op 'n- paar gulden na, in ongelooflijk korten tijd te verzwabberen. Hij werd thans veroordeeld tot 4 maanden voorwaardelijk, onder conditie, dat hij geheel-

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1