pnfhouder WOrdt en het verpierewaaide geld terugbetaalt. Gerrit, vol goede voornemens, be loofde zijn best te doen. Gras gepiept. Zekere meineer Gerrit v. P., denkelijk n snurker uit een woonwagen, heeft zich op üe gebruikelijke wijze voer voo rz ft hit verschatt, door het brutaal weg te maaien van de weg berm. De pachter Balk te Schagen ging daar mee imiet accoord en heden werd de practische Gerrit veroordeeld tot 20 gulden boete of 20 dagen. Reken maar dat Gerrit gauw ra het politieblad komt te staan onder de rubriek: Ge- signaleerden die nog bij de justitie in rekening staan- Goedüöope verlichting. De Schager ingezetene J. A. R. L., die niet al te best in z'n slappe was zat, wist zich op goed'kOope manier van electrisch licht te voor zien .door buiten den meter om, een leiding te Snaken, waarmede hij zijn kamer verlichtte. De directeur de rgem. Jachtbedrijven kwam er ach- ter ein heden werd L. tost f 10 boete sub. 10 da- gen veroordeeld. Dat moet je niet doen. De winkelier Piet Z. te Hoorn kwam in de droevige noodzakelijkheid' om op de flesch te moeten gaan. Maar toen eenmaal de slag ge vallen was, beging hij de hoogst gevaarlijke stommiteit, midden in den nacht een aantal meubelstukken en 'n waschmachien stie^um ihet huis uit te sleepen en in bewaring te geven bij een goeden kennis opk gaf hij dien man nog 110 pop in bewaring. Deze vriendelijke vriend mocht van geluk spreken, dat hij er ook niet tusschen raakte, terwijl de onverstandige Piet thans tot 1 maand gevangenis werd ver oordeeld. Economische Klaas. Klaas S:., vrachtrijder te Berkhout, scheen ook wel aangestoken door de ziekte, waaraan zojveel woonwagenproleten laboreeren, n.m. om op kosten van anderen hun trekbeesten te onderhouden. Klaas had de vrijpostigheid om van het erf des landbouwers Arie Balk een aantai" voerbieten te gappen met het nobele doei" ,die bieteln dopt zlJn hit op te laten fuiven. De waarde van de bieten bedroeg 40 cents, maar de politierechter achtte het feit ernstig genoeg pm Klaasje 25 gulden boete of 25 da gen 'hechtenis op te leggen. De ouwe baas zat in den piepzak. Koert D., 'n gepensioneerde poepemuizedui- ker te Anna Paulowna beeft zich leelijk m de vingers gesneden door aan iedereen in 'tdorp rond te kraaien, dat Jan Kuut en Bet Keuris de vrouw van Jan Voorthuizen het met elkan der wisten. Hij had gezien dat ze met elkaar stonden te zoenen en hij had nog meer gezien, piaa'- wat de zienersblik van oude Koest meer zag zullen we maar buiten vermelding laten. De aldus geblameerde personen waren niet lek ker met de ieuterpraatjes van den ouden heer. Zij dienden een klacht in en heden had de oude baas het hard te verantwoorden- Van alle kanten kreeg hij smeer. De politierechter was niet frisch, de officier keek als 'n razenoe Rhinóceros en juffrouw Voorthuizen maakte hem uit voor al wat leelijk was. Ten slotte werd 'bekl. door den politierechter tot 2 maan den voorw. straf veroordeeld met 3 proefjaren en allerlei bijzondere voorwaarden. Kees was even abuis. De vrachtrijder Corn. K. te Barsingerhorn pam een plank in bezit, die aa|n den landbouwer 'S. Wardenaar toebehoorde. Vandaag stond Kees met een droog gezicht te beweren, dat hij 'zich schromelijk had vergist. Hij meende dat 'hel zijn plank was want hij had wel meer tvau die plankies. Deze vergissing kwam Kees FEUILLETON. DE WERKTUIGKUNDIGE. Hjj dacht, dat sterven zonder te oekennen en zonder ter dood veroordeeld te zijn, nog een triomf zou kunnen heeten, dien hij op de Imen- schelijke gerechtigheid behaalde- Op het laatste oogenblik eindelijk, en ter wijl Rodille een blik van haat en zegepraal OP Vaubaron wierp, besloot de rechter het uiter ste middel aan te wenden. Dus, zeide hij, gij ontkent alles? Ja, dat doe ik, hoe dikwijls zal ik het moe ten herhalen. Zoudt gij opk bij die bekentenis blijven volharden, in het aangezicht der dooden, wan neer zij uit het graf opstopden, om tegen lu te getuigen- Wilt gij dat ik ze oproep, om hier te ver- pchijhen? Waartoe zou dat dienen, sprak Rodille. De dood is onverbiddelijk en het graf geeft gijn propi niet terug. Dat weet gij niet. De hel of de hemel zenden somtijds hun schimmen op aarde, om de boosheid te ont maskeren en de onschuld te doen zegepralen. Welnu, hernam Rodille, zelfs al konden zij hier voor mij verschijnen, dan nog zo uik 4n hun aangezicht u toeroepen: ik ben onschuldig! Welnu, daar zijn zijl Herkent gij ze? riep de rechter uit en trok aan een verborgen 'koord. Het gordijn schoor W O schrik'! Fritz Hornér was daar, met Lari- ldon aan een zijde. Daarnevens lag de oude baron Virviüe, met eem gapende wonde in de borst, waarin een dolk stak, en voor hem zag men Ursula Ke- taaud op een stoel gezeten, door den giftrgen drank van Rodille den doodslaap ingetreden. Een kreet van afschuw ontsnapte aan de even getrouw op 30 sjoof boete of 30 dagen te staan. Jaap was in de olie. De visscher Jaap W. in Egm. aan Zee was aan den rol en maakte het zoo gortig, dat de veldwachter Doedens, die ook snakte naar wat emotie, besloot Jaap maar op te pakken. Wat natuurlijk niet strookte met de intentie van den hee rjaap en waarop toen het bekend verze' volgde. Hij werd tot 30 gulden boete of 120 dagen veroordeeld. Ruitje tikken. De kastelein A. Bakker op de Laat kreeg 'n klant in den persoon van Jan B., die 'hem allerminst welkom was. Want Jan had de la ding al best scheef gestuwd en zulke clientele kan een fatsoenlijk caféhouder wel missen: Uit nijdigheid over de weinig hartelijke ontvangst mepte Jan toen een ruit in. De politierechter legde hem f20 boete1 kubs. 20 dagën hebhte- 'nis op. Die vlieger ging ook niet op. D eagent in koffie en thee voor 'n fifma in Hilversum, Teunis L. te Ijjoorn, kon zijn prin cipaal toen hij de laatste maal kwam afrekenen geen geld en geen handelswaar meer toonen. Hij had de 'koffie en thee verkocht en de centen in zijn huisgezin verbruikt, 't Is niet zooals het hoort, maar je moet maa rin de penarie 'zitten. De politierechter wil zich door den heer Muts- ring nog eens omstandig doen inlichten en heeft de verdere behandeling 14 dagen uitge steld. Ook 'ra ridder. De boerenarbeider G. B|. t eGrootebroek, on langs veroordeeld tot f25 boete subs. 25 dagen wegens diefstal van een rijwiellantaarn, zit nu warempel weer op de politierechter-bokkebank, bmdat hij uit den winkel van bakker Jaap Deen 'n portemonnaie met 8 gulden had gejat. Gert bromt nu voor de lantaarn en was dus direct bij de hand. Hij kreeg een reuze boterham van den po litierechter en de officier wildé hem 2 maanden de petoet indrukken. Maar de politierechter, die liever dan den dood des zondaars, wil, dat hij zich bek'eere en leve, wil het zaakje nog eens bekijken en heeft de voortzetting der behandeling 14 dagen aangehouden. Een malle bui. De arbeider Th. M. wiens lichamelijke ont wikkeling 'blijkbaar zijn verstand ver vooruit is, amuseerde zich in den nacht van 5 op 6 November door het ingooien van een paai glasruiten bij den bakker W. Groot. Dorus heeft de schade vergoed en beloofde nu beter schap, zoodat hij met 5 gulden boete of 5 da gen afkwam. Eerbied voor den burgervader. De Texelaar, Hendrik W., die ze ook be paald wel eens ziet vliegen, heeft den edel- achlbaren burgemeester in het openbaar een schooier genoemd. Dat is natuurlijk geen ma nier lom je over het hoofd der gemeente uit te laten. De burgemeester nam daar ook-geen genoegen me een bracht Henkie, hoewel deze, tot inkeer gekomen, schriftelijk zijn veront schuldiging aanbood, voor den politierechter. Deze meende dat aan de eer van den burge meester was voldaan door het opleggen van f5 boete subs. 5 dagen aan den beschuldigde. sulent van den ring, was geheel aan den jubilaris gewijd. Deze -bespeelde zei! het orgel op den voor hpin ,zop mérkwaapdigen, feestdag. Na het amen van den dienstdoenden predikant sprak ds. J H. Lampcing van Naaldwijk, emeritus predikant, die meer dan tien jaren te Dirkshorn hééft gestaan, den heer Bijpost zeer hartelijk toe. Na de godsdienstoefening ontving de jubila+b dc gelukwenschen \an het kerkbestuur, dat hem met een schitterend bloemstuk een foto in eiken houten lijs* van het orgel, dat hij vijftig jaren lang heeft bespeeld, aanbood. Voorts schonk de zangvereeniging van Dirkshorn een prachtig bloem stuk. In deu namiddag gaf de Amsterdamsche organist Jan Zwart, eén feest-cor.cert in de kerk te Dirks horn ter ceie tan den jubilaris met medewerking van mej. A. Veenenbos, zangeres en G. Th. Zwa. organist en violist De kerk was eivol. Vele bezoe kers moesten staan. Op dit concert speelde de hr. J. Zwart een „Albumblad voor Orgel" voor deze gplegeaheid door hem gecomponeerd en opgedra gen aan den jubilaris. Ook sprak de heer J. Zwart na afloop van he'. concert nog een enkel vriendschappelijk woord tot den heer Bijpost. Hij herinnerde eraan, dat de julilaiis in zijn veel-jarige loopbaan ook nog 12 jaren lang het c-ude orgel van Harencarspel hedr- bespeeld, dat thans als merkwaardigheid in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt bewaard. Het was svoor den gouden jubilaris een dag vat. actie, maar ook van hooge wijding en vreugde. Plaatselijk Nieuws Hs. BARTEN Az. f Heden overleed. Het is de gewone aankondi ging, waarmede men kennis .geeft van het overlij den van een zijner familieleden of vrienden. En het wordt gelezer. en ontvangen onder verschillende indrukken. En zoo leest men ook het verscheiden van onzen ouden sluiswachter Barten. Wist men. dat de sjuis zoo ongeveer twee eeuwen door de fa milie Barten werd bediend? Het is gegaan van vader op zoon, zoo steeds door. Op 22-jarigen leeftijd werd onze sluiswachter door eene ziekte aangetast, tengevolge waarvan hem het gebruik zijner beenen gedeeltelijk werd ontnomen. Ze wer den geheel krom, maar zonder klagen heeft hij altijd tot tevredenheid van het bestuur van den polder zijn eenvoudige oetrekking vervuld. Een voudig was ook zijne omgeving. Wonende onder aan den dijk, moest hij altijd het trapje op om de schuiten uit en in den polder te schutten. En 't kon, soms heel druk loopen, toen de Waterweg nog geregeld bevaren werd en de groenten werden ge- ladéh en verzonden aan het station Noordschar- woude. Maar de nijvere hand rustte niet. Barten was er altijd bij, bediende den molen, later de watermachine van den polder en thans, nu er 'een AmerikaanSche windmolen is gebouwd ter bema ling van den polder, was zijn zoon weer in functie die zijn weik heeft overgenomen, reeds weder jaren. Wij wilden met enkele woorden aan het ver scheiden van onzen eenvoudigen en werkzamen sluiswachter herinneren. Een man, eenvoudig opge voed, eenvoudig gebleven en werkzaam. Hij had aller achting, had daar recht op en heeft die door zijn ijver, hulpvaardigheid en nederigen eerivoud tenvolle verdiend. Hij ruste in vrede f UIT DEN OMTREK. HARENKARSPEL. GOUDEN FEEST C. BIJPOST Jbzn. In de Ned. Herv. Kerk te Dirkshorn is Zondag het gouden ambtsjubileum van den heer C. Bijpost organist der kerk herdacht. De ochtenddienst, die geleid werd door den con- horst van ieder, die bij dit onverwachte schouw spel tegenwoordig waren, doch de stem van Rodille overschreeuwde al de anderen. D ekreet, dien hij uitte, had niets mensche- iijks en ging nimmer meer uit het geheugen tfan hen, die hem hadden gehoord. Hij zelf was onder het uiten daarvan bewus teloos neergevallen. Men was genoodzaakt in alle haast den dok ter te roepen om hem bij te staan. Men vreesde, dat hij dood zou zijn. Terwijl de geneesheer zijne zorgen aan Ro dille wijdde, zag hij met verwondering naar die zonderlinge en vreeselijk'e beelden, die in het halfduister, waarin zij geplaatst waren, elk' op het eerste gezicht moesten misleiden. De rechter merk'te dien blik op en sprak slechts deze woorden: Stukken van overtuiging. 1 Toen bij echter zag, dat Rodille tot zichzel- ven (kwam, liet hij hem zoo plaatsen, dat bij de voorwerpen van zijn schrik vlak voor zich zag. De misdadiger opende de oogen en scheen tegelijk verwonderd en ter neer geslagen, alsof hij zich rekenschap wilde geven van een be nauwden droom. Doch nauwelijks had hij het hopfd opgeheven en de wassenbeelden weder gezien, die hem in den toestand, waarin hij zich bevond, voorkwamen zijn slachtoffers zel- veln (te zijn, die uit het graf waren opgestaan, om tegen hem te getuigen, of hij verborg (zijn gelaat lin zijne handen en riep uit: I'k beken 1 Ik beken alles! Maar laat die spoken toch verdwijnen. Moordenaar! riep Vaubaron uit, ziehier uw slachtoffers! Wilt gij, dat zij nader treden? Zie, hun uitgestrekte handen wijzen reeds op u; zij roepen u toe, evenals ik dat doe: RodilleI gij zijt een ellendige 1 Rodille 1 gij zjjc een moor denaar! Neen! neen! laat ze niet nader 'komen! riep de schuldige in de hevigste ontsteltenis uit Al die misdaden ik heb ze begaan ik verdien den dofidl NIEUWSTIJDINGEN Moord en zelfmoord door twee kinderen. In de gemeente Brunssum, nabij den H-ek- senberg heeft een 18-jarige jongen zijn meisje van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Omtrent de oorzaak van dit drama vernemen wij het volgende: Een 21-jarige onderwijzeres, te Amsterdam woöhachtig en daar op een der scholen werk zaam, was met de Kerstvacantie op bezoek bij haar broer in Bussum. Deze laatste was gehuwd met een Duitsche weduwe, die een Dood mijl maar om Gods wil! laat toch die spoken verdwijnen! Het gordijn werd dichtgeschoven en de rech ter van instructie maakte dadelijk procesver baal op van de bekentenis van Rodille, waaruit op de duidelijkste wijze de onschuld van Jean Vaubaron bleek. f Alles was echter no,g niet afgeLoopen. Vaubaron en Rodille moesten beiden nog voor de jury verschijnen. Die jury moest uitspraak doen. Vaubaron schreef aan den advokaat, die hem twaalf jaar geleden te Parijs verdedigd had. Deze edelmoedige man, nu een groot rede naar geworden, haastte zich aan die roepstem gehoor te geven en toen hij de hand van zijn cliënt drukte, sprak hij: God zij gedankt! eindelijk slaat dan het uur der rechtvaardiging l Den dag, voordat het vonnis uitgesproken zou worden, trad Paul Mercier met Blanche de cel van Vaubaron binnen. Het gelaat van het meisje schitterde van vreugde. 1 Vaubaron trad verschrikt terug. Het scheen hem toe, als zag hij zijn aange beden Martha op zestienjarigen leeftijd. Zijn bart begon hevig te kloppen, zijne armen openden zich. Mijnheer, zeide Paul, dit meisje heet Blan che Vaubaron; zij heeft haar vader noch haar moeder ooit gekend. Zij heeft gewooind bij dokter Horner, den magnetiseur. .Mijn dochter! mijn dochter 1 riep Vaubaron •in vervoering uit. Blanche lag reeds aan zijn hart. In weinige regels kunnen wij nu mededeelen wat o|ns nog te verhalen overblijft. Toevallig was de president der rechtbank dezelfde persoon, die twaalf jaren geleden rech te rvan instructie te Parijs was. Hij sprak een treffende rede uit, toen de pp- zo!:h Had- van 18 jaren, P. genaamd. Tusschen de onderwijzeres en dien jongen was een liefdesbetrekking ontstaan, die do,or de ouders met goedgekeurd werd.' Het ipeisje zou Don derdagmiddag weer naar Amsterdam vertrek ken. Haar broer die in Heerlen werkzaam is, zou daar aan den trein afscheid van haar (riemen. De broer zag echter zijn zuster niet aan den trein en begaf zich, denkende dat zij te laat gekomen was, naar Brunssum, waai hij, een door het meisje geschreven brief vond, waarin zij meedeelde, dat zij in deze wereld toch niet gelukkig kon worden en daarom afscheid van allen nam. Uitvoerig had zij !in den brief geschreven wat met haar bezittingen gebeuren moest. Ook de jongen had eenige regels geschreven, waarin hij te kennen gaf, eveneens te willen steden .daar hij 'te veel van het meisj^ hi#ld. Onmiddellijk werd de politie te Br,uns§um gewaarschjiw die aanvankelijk vermoedde slechts inpi, een kwajongensstreek ce doen te hebben, rrtaar toch voor alle zekerheid de omgeving afzocht. Hedenmiddag ontdekte de broer, die ai zoe ke.ide nabij den Heksenberg gekomen was het lijk van zijn zuster en daarnaast dat van zijin. stiefzoon. Onmiddellijk werd de politie vau een en ander in kennis gesteld, die zich daarop dadelijk naar de plaats van den moord begaf. Het meisje -bleek met een revolverschot dn het linkeroor gedood te zijn door den jon gen, die vervolgens en eveneens met een schot in Ihet oor zich zelf van het leven beroofd had. Vooraf had hij neg de haren van het meisje over het oor gedaan en een portret mee de woorden: „voor mijne ouders" te voorschijn gehaald. Beiden moeten, zooals uit de ligging der lijken valt op te maken, .onmiddellijk dood geweest zijn. Door de justitie wordt een onderzoek inge steld. Het spoorwegongeluk bij Blauwkapel Het ppruimiingswerk was de laatste dagen zóó vlot verloopein, dat men voornemens was om Zlondag den dienst met de personentreinen op het baanvak .Utrecht (Maliebaanstation) ,H ilvers-um te hervatten. Daarvoor waren reeds alle maatregelen getroffen, toen op de baan de hijschkraan, die op den weg stond opgesteld, omkantelde en nieuwe versperringen opleverde, die onmogelijk vóór Zondag konden worden opgeruimd. Heden is het verkeer op de lijn .Utrecht (Lunetten) hersteld. Nederduitschlandsch. Naar aanleiding van Amber's artikeltje iiu het avondblad van t Handelsbl. van Zaterdag j.j. zendt een belangstellend lezer nos de vol gende fraai gestelde circulaire: „Waarom lekt Gij noch aan briefomslagen, etttiketten, gommirde papieren enz., wanneer imet-i de Vulaanvachter X voor weinig geld koo pen 'kan? Dezelfde bestaat uit eenen eleganten Celluioid-handvast, die met reine water gevuld wordt en een elastiken gommisponse. De aan vocu r versaagd nooit. Uitloopen onmoogend lijk" De nieuwe gulden. De hieuw geslagen guldenstukken zijn tiians 'in omloop gebracht. De beeltenaar vertoont hei hoofd van H. M. de Koningin, en profil, als op de oude gulden, maar zonder kroon, met een wat eigenaardig gevormd kapsel. De gelijkenis, hoewel geïdealiseerd, lijkt ons beter dan bij het oude muntstuk. De kop is kleiner, zoodat het omschrift: „Wilhelmina, Koningin der Neder landen" niet door den haardos wordt onder broken- De keerzijde is bijna, gelijk aan de schuld van onzen held door zijn vrijspraak be krachtigd was, en hij kon zich niet weerhou den den man, die zooveel geleden en zoo Jang gestreden had, met innige hartelijkheid te om heizen. Rodille, die thans door eene te laat komen de oprechtheid de toegevendheid van den rech ter meende te verzekeren, legde de volledigste bekentenis af. Hij bekende niet alleen de moor den, die hij had begaan, doch verhaalde opk al de bijzonderheden betreffende het stelen van Blanche. Hij openbaarde verder het bestaan va/n het testament van baron de Verville, en gaf juiste aanwijzingen van de plaats, waar de schat in de ruïne verborgen was, zoowel als van de belangrijke sommen, die hij bij Ihet verlaten huisje in den grond begraven had. Hij werd ter dood veroordeeld. Die straf was te licht voor een monster als hij, en de god delijke wraak ontrukte hem aan de handen van het menschelyk gerecht, voordat de dag zijner terechtstelling aangebroken was. Ofschoon van eSn misdadiger als hij was geen volledig be rouw te verwachten was, ontving hij toch in de gevangenis kalm het bezoek van den gees telijke, die hem op het gewicht zijner schuld wees. Den dag daarna stierf hij aan de gevolgen van den doorgestanen angst en aan die der, beten van Vaubarons hond. Paul Mercier huwde Blanche. Jean Vauba ron, nu tienvoudig millionair geworden, verliet zijn kinderen niet, voordat hij opgeroepen werd om 'zich daarboven met zijn geliefde Martha weder te vereenigen. Hij stierf in 1860, na 18 jaren van ongestoord geluk genoten té heb ben. Het kasteel'Vaubaron verrees uit zijn puin hoopen en in een donkere, met fluweel behan gen kamer van het slot bewaart Blanche de wassenbeelden van haar vader, waarvoor zij, als voor kostbare en heilige reliquien, den grootsten eerbied koestert, en zij. wenscht, dat na haar dood hare kinderen tot in het verste nageslacht hetzelfde zullen doen. - EINDE. -

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2