oude; het jaartal is op de- nieuwe munt onder liet wapen geplaatst. Het pwltwer pis van den heer J. C. Wionecke. Tusschen de buffers. Zaterdagnamiddag' is de 17-jarige F. Scholl, bij heterangeeren aan de cokesfabriek te Maas tricht .^tusschen twee wagens doodgedrukt, Met de Nmorderzon. Iemaind te Nibbirwoud, eigenaar van een timmerfabriek em administrateur van het G. E. F>. aldaar, is dezer dagen spoorloos verdwe nen. Vele dorpsgenpoten, die tegen hoogen in terest hem huin kapitaaltje ter leen gaven, dreigen de dupe te worden van hun te groot vertrouwen. Inbraak. Toen mejuffrouw Detmers na een afwezig heid van enkele dagen Zondagochtend in haar wdhing aan de Rijnkade te Arnhem terug- héërde,j;bleek,iIdaé,mbfekers een bezoek aan herdmis hadden''UebYkèht. Bij deze inbraak wélk evermoedelijk Zaterdagnacht is tgepleegd, hebben de inbrekers zich toegang verschaft door in het sousterrain de toegangsdeuren te forceeren. En daarna hebben de daders zich meester gemaakt van verschillende voorwer pen van waarde. Ook aan den wijnkelder is een bezoek gebracht. Vrijdagnacht is te Diemétl inbraak gepleegd in de Bijzondere School voor Chr. Nat. Onder wijs. De inbreker*, hebben een ladder en bijl weggenomen van de er naast gelegen timmer werkplaats en door het uitsnijden van een ruit zich toegang verschaft. Alle kasten en lesse naars waren met geweld geopend. De Vrijdag ingekomen spaarkasgelden werden gestolen. Waarschijnlijk hebben de dieven geweten, dat dat geld aanwezig was. Vrijdagnacht werd in het kantoor van de bopmkweekerijep Jac. Smits Co. te Naarden ingebroken, zonder dat het mocht gelukken de sloten der brandkasten te forceeren. Hetzelfde speelde zich Zaterdagnacht af in het kantoor van de Hide and Leather Cy. te Bussum. Prettig land. I Te Emmerich werd Vrijdagmiddag een inge zeten euit Hamm in de wachtkamer van het station door twee wedewachtenden tot een korte wandeling uitgenoodigd. De invitatie werd aan genomen- Aan den Rijn gekomen werd de rei ziger plotseling door beide personen gegrepen, vau alles beroofd, van zijn jas ontdaan ent ver volgens in den Rijn geworpen. De man wist zich zwemmende te redden. De daders, die on- bekend zijn gebleven, wisten te ontkomen. BliMiSt.Mi.AND. Verkeer met Duitschlaud. Tep behoeve van hen, die naar Duitschland willen reizen en meenen niet voldoende op de hoogte te zyn van 'de voorschriften, welke thans voor het reizigersverkeer tusschen Duitschland en het buitenland gelden, is aan alle Duitsche paskantoren gratis verkrijgbaar gesteld een circulaire met „wenken", waarin o.a. mededee- lmgen zijn te vinden omtrent het geldverkeer en het goederenverkeer aan de grens. Uit die „weinkem" nemen wij over: Wie betalingsmiddelen (papieren geld, che ques, wissels enz.) tot een bedrag van meer da i 50.000 mark (behoudens wijziging) of de volgens den koers van den dag aaarmede over- eemstemmende waarde in buitenlandsche munt soort of onverschillig welk bedrag aan specie bij zich heeft,, verlange van de Duitsche douane een schriftelijke verklaring omtrent de meege nomen geldsoorten. Deze verklaring dient als legitimatie voor het uitvoer endezer geldsoor ten bij dq terugreis. Hefmedenemen van metalen geld bij het ver laten van Duitschland wordt alleen toegestaan onder overlegging van een verklaring der EjjulV sche douane. Het maximumbedrag aan andere betalingsmiddelen (papierengeld, cheques, wis sels enz.) dat vrij mag worden uitgevoerd, is 200.000 mark (behoudens wijziging) of de vol gens den koers van den dag daarmede overeen stemmende waarde in buitenlandsche munt soort.' Hooge bedragen mogen alleen onder overlegging van de bij de heenreis verkregen verklaring of met schriftelijke toestemming van een der Duitsche „Landesfinanzaimer Wat hel goederenverkeer betreft het vol gende: In Duitschland geldt momenteel voor verre weg de meest eartikelen het voorschrift, dat zij alleen op grond van eeni-tg- of uitvoerconsent i|n- pf uitgevoerd mogen worden. Dit voor schrift is principieel ook van toepassing op het reizigersverkeer. a. Bij de heenreis naar Duitschland mogen dergelijke artikelen zonder bijzonder inverrectlt der betrokken Duitsche overheid door reizigers alleen dan worden meegenomen, wanneer het gebruiksvoorwerpen betreft, die de reiziger voor persoonlijk gebruik gedurende de reis or to, uitoefening van zijn beroep gedurende de reis noodig heeft. b. Bij de terugreis uit Duitschland mogen zonder uitvoerconsent worden uitgevoerd: 1. Voorwerpen, die de reiziger op de heen reis bij zich had. In bepaalde omstandigheden kan echter op de terugreis bewijslevering hier van worden verlangd. Dit geldt in het bijzonder voor voorwerpen van hooge waarde, bijv. siera den en bontwerk. Het verdient daarom aanbe- velng ,idat de reiziger zich op de heenreis door de Duitsche douane een verklaring omtrent de door hem meegenomen voorwerpen van dezen aard late verstrekken- 2. Voorts alleen dusdanige gebruiksvoorwer pen als voor ge- of verbruik tijdens de reis of uTöefening van Kef beroep tijdens de reis die nen. Voor den uitvoer van nieuwe (tijdens-het verblijf 'in Duitschland- gekochte) voor-werpfcu van dagelijksch gebrüik gëjeit de voöiwaarde, dat zij door den reiziger overeenkomstig^ de ^oorschriften bij de visitatie vertoond en gr dus geen poging tot verberging of misleiding in het werk is gesteld. Den reizigers wordt daarom 'in hun eigen belang dringend aanbevo len hun geheele bagage bij de visitatie open te vertoonen. 3. In alle overige gevallen wordt voor artike len, waarvan de uitvoer niet is toegestaan, een uitvoerconsent vereischt. In.- en uitvoerconsen- ten worden, in zooverre de kooptransactie niet i.r strijd is met de voor den buitenlandschen handel geldende voorschriften, door de daar voor aangewezen „Aussenhandelsstellen" ver strekt. Wijzigingen in bovenstaande bepalingen Wor den voorbehouden. Den reizigeis wordt daatom aanbevolen op de heenreis bij dé douane, en bij langer verblijf in Duitschland voor het aan vaarden van de terugreis bij de reisbureaux, die van een en ander op d eboogte worden gehoudengibratreat eventueele veranderingen te informeereh.«biow BUITENLAND Het vraagstuk der schadeloosstellingen. Uit Washington wordt gemeld, dat het Ame- ri'kaansche kabinet een besluit heeft genomen om officieus de geallieerde mogendheden te polsen, of zij geneigd zijn deel te nemen aan een internationale conferentie over de kwestie der schadeloosstellingen. Er zal aangedrongen worden op uitstel in de politieke beslissingen betreffende de kwestie tot de conferentie is bijeengekomen. Als dit plan niet wordt aan genomen zal Amerika den verantwoordelijke vaststellen. Aan den vooravond van de bezet ting van het Ruhrgebied door Frankrijk zal Amerika zeer ernstig protesteeren en maat regelen nemen. Frankrijk's houding. De Parijsche correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat in de Fransche hoofdstad groot'egeheimzinnigheid wordt betracht ten op zichte van de bijzondere maatregelen, die Erankrijk tegenover Duitschland zal toepassen, zoowel op economische als op militair peb'ed. Het verluidt evenwel, dat het in het voornemen der Fransche regeering en den Franschen ge- ineralen staf ligt thans snel te handelen. In bevoegde kringen wordt verklaard, meldt bovengenoemde correspondent, dat de opera ties der Fransche troepen zich niet zullen be perken tot het Ruhrgebied. Het moet in het jvoornemen liggen op te rukken langs de Main, om op deze wijze een scheiding tot stand, te 'brengen tusschen Noord- en Z.-Duitschlaiid. Dit is reeds la'ng het plan van den Fran schen generalen staf. Het schijnt evenwel, vol gens den indruk in bevoegde kringen, dat de opmarsch der Fransche troepen, hetzij deze tal geschieden tot Essen of frankfort en ver der !in het hart van Duitschland, niet zal wor den gedaan vóór den 15en Januari te midder nacht. De correspondent van de „Daijy Mail" te yKeulen meldt, dat in Fransche militaire krin gen aldaar het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Duitsche beambten in het Ruhrgebied bereid zullen zijn mede te werken aan de' ten uitvoerlegging der Fransche bevelen, zooals zij bij vroegere strafmaatrégelen deden. U&ocor- respondent meenc te weten, dat de Franschen gisteren-nog geen bevelen hadden ontvangen, doch hij voegt er aan toe, dat tengevolge van het niet deelnemen van de Engelschen aan de voorgenomen maatregelen, de vorming van afzonderlijke oommissies voor de douanerech ten en bosschen noodig zal zijn. In Éét Ruhrgebied schijnt alles rustig te zijn. LAND- EN TUINBOUW RAPPORT omtrent het onderzoek naar den aard der Stippel-streeptóekte („oioigziek") van den Aardappel en de daartegen te gebruiken bestrij dingsmiddelen. (Uitgebracht door de heeren Jn. Bouwens en P. Glas.) De ziekte, die in 1921'in een min of meer epidemischen vorm in ydë'Vroege aardappelen vooral in de „Schotsché' Muis", in N.-Hollarid ein evenzeer in onze streek, optrad, is door ondergenoemde Commissie in ernstig onder zoek genomen. Dit onderzoek dat door de Tuin bouwvereeniging „De Groentecultuur", alhier financieel gesteund werd, alsmede door de nut tige raadgevingen van den WelEd. Hoog Gel. heer Prof. Quanjer te Wageningen, kan thans het volgende worden vastgesteld. Vooraf zij nog medegedeeld, hoe deze onder zoekingen hebben plaats gevonden. Reeds in den zomer van 1921 werden van 4 variëteiten aardappelen, nml. Schotsché mui zen, Andijker muizen, Schoolmeesters en Nini- tyfold knollen uitgezocht van planten die: le. gëheel ziek waren, maar waar nog enkele oo'genschijnlijk gezonde knollen in voorkwamen; 2e. die alleen de ziekte vertoonden in het la dj maar waarvan enkele knollen gezond wa- ren; 3e. de buurplanten van de eerste rij, die om eene totaal zieke plant stonden; 4e. de buurplanten van de tweede rij, .die om eene totaal zieke plant-heen stonden-: Daar door sommige bouwers werd beweerd, dat de grondsoort ook invloed uitoefende op. hef optreden en de verbreiding 'der ziekte, wer den deze hoeveelheden knollen resp uitgepoöt op zavelgrond (Z-West), op -vernacht igen grond en op kleigrond (West). Pe knollen (planten) waarmede de onderzoe kingen werden genomen in 1922, waren voor het eene deel afkomstig van de zavelgrond, en teq andere deel gekozen van den veengrpnd ju 1922 werden alle knollen, die van elke plant afkomstig en afzonderlijk waren bewaard geworden den 27en en 28en Maart uitgepoot. Den geheelen groeitijd werden alle planten nauwkeurig bestudeerd om het verloop der ziekte te leeren kennen. pr kan worden vastgesteld, dat deze ziekte eejn van de oudst bekende ziekten van den aardappel is, welke vanaf de tweede helft der Vórige eeuty bekend is onder den naam van cjkrüVj .ofkróessziekte. ér'fifj stippgistereeggiékte is. intendiek (vereen zelvigd) met de oogenziekte van den aard appel. - .Zijin de knollen oogziek, dan is de geheele plant ook stippel-streepziek. Doch is een plant stjppel-streopziek', dan zijn de knollen daarom pog niet altijd ziek bij de kiemoogen.. ,Het is daarom beter te spreken vah stippel- streepziék'te, dan van' een oogziekte. Met het oog op de bestrijding is het zeer gewensoht het ziektebeeld goed te kennen, om welk'e leden in 'fkort de symptomen van deze ziekte worden vermeld. Het eerste optreden der ziekte verraadt zich, zooals de naam „stippelstreep" reeds aangeeft, door stippels op de bladeren en het bijna ge lijktijdig verschijnen van strepen op de sten gels der aangetaste planten. De stippels of de vlekken op de bladeren gaan door het geheele blad heen en hebben aan beide zijden van het blad dezelfde grootte eri 'vorm en zijn van donkerbruine of zwarte kleur. De strepen op de stengels zijn donkerbruin. Typisch is, dat deze ziekte altijd iets be- tnêden de toppen der stengels begint, daarna worden de topbladeren' ziek en de ziekte zet zich dan naar beneden voort en doet, wanneer het weer warm is, de geheele plant na korten tijd afsterven. Tevens is 't opmerkelijk, dat bij alle proefplanten, die ziek werden, de ziekte eerst op een enkele (scheut) stengel verschijnt om zich cdaarna over de geheele plant te ver spreiden. De knollen van zulke zieke planten, worden óf'alle ziek, óf als de plant bijna rijp is, worden slechts enkele aangetast. Treedt dus de ziekte laat-tijdig op, waaneer de planten oogstbaar zijn, dan kunnen van zulke aangetaste zieke planten nog vaak ge zonde knollen gerooid worden. Toch is door dezen proef gebleken, dat knol len, die ten tijde van het oogsten een volkomen gezond uiterlijk hadden, maar van planten af komstig waren waarvan het loof eenigszins ziek b^eek te zijn, na het rooien z.gn. oogziek kun nen worden. In het bijzonder geld dit voor de grpotere knollen. Bij zulke licht' aangetaste zieke planten, treed', bij de knollen meer het typisch oogziek op. Dit verschijnsel moet zeker in verband staan met ein een gevolg zijn van de ziekte veroorza kende stof,,die van boven af (de bladstengels) naar de onderste -stengels gaat waaraan de knollen vastzitten. Hoewel de oogen van deze knollen inwendig geheel normaal zijn, spruiten zij heelemaalniet, en blijvén, als zij toch worden uitgeplant, on- vérteerd in den grond liggen. De stippèlstreepziekte van den aardappel is een ziekte, die zich dan ook inwendig door de plant verspreidt. Vaak zijn alle knollen van planten die in het loof ziek zijn, ook ziek. Knollen van zulke loofzieke planten, die ech ter tijdens het oogsten nog gezond waren, kun nen na den oiogst nog ziek worden, en al is het dat zij oogenschijnlijk gezond blijven en daarom geplant worden, geven zij volgens de gedane onderzoekingen bijna tot 100 pet. zieke planten. Daarom is het juist van zooveel belang het ziektebeeld van deze kwaal goed te kennen, om te.voorkomen, dat pootgoed worde geno men van licht aangetaste stippel-streepzieke planten. In dit geval gedraagt dus deze ziekte zich geheel gelijk als bladrol, mozaïek en krinkel. Uit de genomen proeven vindt de commissie alle vrijheid té 'mogen concludeeren, dat deze ziekteoorzaak noch den bodem, noch de buur planten 'besmet. Alle kinollen van buurplanten, die in 1921 óm een ernstige zieke stippel-streepzieke plant gèstaan hadden, gaven in 1922 tot 98 pet. ge zónde planten. Ook in den grond, waar in 1921 zieke plan- tchdgegroeid Waren, groeiden in 1922 gezonde planten. Deze laatste proef werd genomen met vijf potproeven. Besmetting is wel mogelijk, maar alleen door moedwillige medewerking, b.v. door enting. Zieke loofstengels op gezonde planten geënd, geven zieke planten. Zoo ook doortransplan- tarie van' een zieke knolhelft op eene gezonde knolhelft. De twee helften Vergroeien met elkander, het gezonde deel levert echter een 'zieke plant. De besmetting ligt dus in de plant, niet daar buiten. Tenminste,-zoover als tot heden bekend is. De grondsoort schijnt in geen geval, vol gens de genomen proeven tot heviger optreden cf iets dergelijks mede te werken bij het op treden dézer ziekte. Dó resultaten waren tenminste op voornoem de groridsoorïen dezelfde- öok waren 'de ujf- komsten bij.' de vier verschillende aardappelen variëteiten onderling geheel gólijk. Bebandelmg van aangetaste knollen met che mische middelen, zooals kopervitriool, subli maat, uspuhjm en formaline, gaven geen baat. Verwijdering van de aangetaste planten, zoo dra men ze kan herkennen, is het aangewezen' bestrijdingsmiddel, daarnaast het zorgvuldig Vermijden om van licht aangetaste stippel- streepzieke planten poters te houden. De planten, die in lichten graad dezë ziekte v ertoonen/wiede men niet alleen af, maar men steekt'deze met knol en al uit den grond, niet lom 'ze dan op het veld te laten liggen, maar deze ook vandaar te verwijderen. Genoemde Commissie wenscht dit rapport te eindigen met een woord van dank aan het Bestuur der Tuind.vereen. „De Groentencul- tuur" voor hare medewerking in dit. onderzoek getoond, maar ook aan den Hopggel. Heer Prof. Quanjer, voor zijn bezoek te dezer plaatse eu zijn gewaardeerd advies, dat de commissie veie malen ten nutte was bij haar onderzoek. BURGELIJKE STAND GEMEENTE SINT MAARTEN1. Maand December 1922. Geboren: Alida, dochter van Sij'brand Bak ker en van Dirkje Koordes. Jaantje, dochter van Gerrit Paarlberg en Maartje Schuijt. Overleden: Maartje Stoffel, oud 76 jaren, weduwe vatt Abraham van dér Steen. Wagonladingen L.ANGEDIJKER GROENTEMARPKT BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag 30 Dec. 16 Wagens Dinsdag 2 Tanuari 14 Wagens Woensdag 3 Januari 20 Wagens Donderdag 4 Januari 19 Wagens Vrijdag 5 Januari 16 Wagens Totaal 85 Wagens MARKTBERICHTEN. LANGEDIJKER GROENTEMARKT 8 Januari 1923. 730 stuks Reuze bloemkool 13.17.40, 117400 kilogram roode kool 1.702.80, 2e soort 0.801,60, 76300 kilogram gele kool 1.—1.50, 2e soort 0.500.90, 44700 kilogram Deensche wit.e kool 1.—1.90, 12000 kilogram uien 1.70 —2.30, drielingen 0.80—1.10, 7300 kilogram peen 1.30—1.60, 578 kilogram spruitkool 3.60 tot 5.50. 9 Januari 1923 610 stuks Reuze bloemkool' 19.6023.—, 88700 kilogram roode kool 1.40—2.30, 2e soort 0.50—1.30, 88400 kilogram gele kool 0.901.30, 2e soort 0.40—0.80, 57200 kilogram Deensche witte kool 1.1.80, 2e soort "0.600.90, 6825 kilogram uien 1.90—2.40, drielingen "1.20, 6100 kilogram peen 1.401.70, 5350 kilogram bieten 1.301.80, 71 kilogram witlof le soon 25.30, 2e soort 11.40, eerste aanvoerder van witlofi D. Koning, St. Pancras. NOORDERMARKTBOND: 8 Jan. 1923. Eigenheimers 1.60, grove uien 1.-2.10, drielingen 1.50, hep 2.30, péen 1.401.70, roode kool 1.50—2.70, doorschot 1.101.90, gele kool 0-60—1.40, doorschot 0.50—1—, Deensche w. kóni 1.202.doorschot 0.901.70, Aanvoer 6 Januari 525 kilogram aardappelen, 7450 kilogram uien, 2650 kilogram peen, 58650 kilogram roode kool, 39650 kilogram gele kool, 18525 kilogram Denen, 390 stuks bloemkool. 1 9 Januari 1923. Eigenheimers 1.80, grove uien 1,80—2.30, drielingen_1.301.60, Nep 1.90, peen 1.40— 1.60, roockSÜ drool 1.102.20, doorschot 0.90 1.60, gele kool 0.70—1.60, doorschot 0.80—1.40 Deensche witte 1.2.—, doorschot 0.90—1.60 spruitkool 5.bloemkool 10.——16.90, 2esoort 1.40—1.60. Aanvoer 7 Januari 300 kilogram aardappelen, 3700 kilogram uien, 8525 kilogram peen, 112275 kilogram roode kool, 24175 kilogram gele kool, 34175 kilogram Denen, WARMEN HUIZEN'. 6 Jan. 1923. Roode kool 1.601.95, gele kool 0.85, Deen sche witte kool 1.1.35, uien 1.701.90, drie lijngen 0.60, peen,1.25—1.30,Vilt§chot roode kool 1.20—1.65, 100 Aanvoer: 10610 kilogram roode kool,225 kilogram gele kool, 2840 kilogram wittekool, 1870 'kilogram uien, 1600 kilogram peen. If- 8 lanuan 1923. Roode kool 1.402.05. Gele kool 0.600.85. Deen sc-he witte kool 1051.35, Uien 1.60—1.70. Drie lingen 1.Uitschot roode kool 1.351.50. Uit schot gele kool 0.65. Uitschot witte kool 0.85o 90. Aanvoer 12035 l'-ilogram roode kool, &060 kilogram gele kool, 8250 kilogram deensche witte kool,, 5750, kilogram uien. ALKMAARSCHE GROENTEVEILING! 8 Januari. Roode kool 1.4-.—2.70. Gele kool 0.600.90. Wor telen i.ic1.60. Uien 1.202.—. Appelen 4. 12.00. Peren-4-13.00. Spruiten 1.30—8.20. Wit- •Tof I 32.37— Witlof II 17.0022. AMSTERDAM. 8 Januari 1923. Zeeuw. Bonten 2.803.Zeeuw, blauwen 2.502.70, Zeeuw, eigenheimers 1.801.'90, Zeeuwe eigenheimers poters 1.501.80, Anna Pauwlowma aardappelen 2.3.Hillegom- mer zandaardappele-n 2.3.N.-Holland- sche blauwen 1.70—1.80, N.-Holl. Bonten 1.80 1/90, eigenheimer 1.60, alles verkocht, vraag, naar goedkoop, soort blanke aardappelen, u

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3