J. G. E MEM 100k extra korting Wijn des Levens Voorizetliug Groote Balans-Uitverkoop GROOTE UITVERKOOP C. J. Egger's Kleedingmagazij n Advertentiën. Houtvoor 13-15000 Aardappelbakken, houdt de maand Januari op alle GOEDEREN, als: Chen. Fabrisk „Ymsia"* HEEREN-, JONGEHEEREN- en KINDERKLEEDING. D@ Goederen atja to lta@d@a prijs ea g@garaad®@rd prima qualiteit. UIT OÜDE TIJDEN. 1868. De zachte kwakkel-winter van. dit jaar deed ons weer eens naar onzen kroniekschrijver gaan, om zijn gegevens van vroeger jaren weer eens te raadplegen. Wie waren aan het jaar '1858 toe. Heel nauwkeurig, van datum tot datum bijna, wordt, ons medegedeeld, dat het van 1 dost 4 Januari mooi weer was, maar dat het toen geducht 'uit het Oosten begon te waaien. De Ambachtsmolens be gonnen te malen en den 7en Januari werd er schaatsen gereden. Laten we dus niet dadelijk denken, dat <we thans de brug al over zijn. Een oud spreekwoord zegt, dat' 6 Jan. (Drie Koningen), de ijsbrug gelegd of gebroken wordt. Gelegd is ze heden niet. Maar het weer is altijd even grillig geweest. Zooals we reeds zeiden, reed men op schaatsen den 7en en den 8en dooide het weer. Dit bleef zoo tot den 17en„ waarop het ijs weer geheel weg was. Maar het begon den 26en van dat jaar uit het ZuidOosten te waaien met tame lijk strenge vorst, en deze vorst werd afgewisseld met regen en harden wind, die tot een storm aangroeide. Na dien storm begon het weer te vriezen, waarop den 11 Februari een geducht pak sneeuw viel. De geheele maand Februari bleef het koud en sneeuw en regen bleven aanhou den tot 10 Maart. Den 16en Maart gingen de eerste schuiten weer naar Amsterdam en bleef het goed weer met Noordenwind. Den löen April was het land nog wit en dood. Doch toen werd het mooi weer, dat een week aanhield, toen een koude regen en niet eerder dan 29 April werden er reeds koeien in het land gebracht. De koude bleef aanhouden en den 13en Mei was het nog droog. Er kwam een warme zomer, die zeer wei nig regen bracht. Vooral de maand Juni ken merkte zich door een bijzondere droogte. D,e koeien werden op enkele boerderijen aan het zeel ge zet, Om het voedsel te rekken. Het slechte water was oorzaak, dat vele koeien zelfs den dood daardoor vonden. De warmte was zelfs 04 gr. een temperatuur, die gedurende 43 jaren niet was geconstateeyd. Volgens de berichten was het in het buitenland niet minder. Uit Londen werd een temperatuur geconstateerd, die 92 graden in de schaduw aanwees. Maar de maand Juli vergoedde weer veel, nl. wat de regenval betreft. In het laatst van Juli kwam er een harde storm op zetten, gepaard met een ontzettenden regen. Die storm groeide aan tot een orkaan' en vele hui zen werden beschadigd en aan het zaad werd op het veld enorme schade gedaan. De hoopen karwei werden in sloot geworpen en. het was een en al verwoesting. De Augustusmaand was Keel warm, maar deze werd afgewisseld met mil- dadigen regen. In het laatst van Augustus, den 24 Augustus was het ongekend zwaar weer waar bij verschrikkelijk veel water viel. De helft van het, zaad ging verlooren, dat minstens 14 dagen op het land lag te rotten. In dat najaar of in den nazomer viel er veel. veêl water, zooals de kro niekschrijver zich uitdrukt. Van September tot November was het goed weer, maar half No vember viel de vorst reeds weer in. De snip voer toen niet meer van het dichte water en men reed toen al schaatsen Moest men op den 26 November met den wagen z'n kaas naar de markt te Alkmaar, den 29en was het ijs weer uit de slooten en werd het goe weer. Den 8en December gingen dè koeien op stal Er viel over het weer en de prijzen van het zaad niet te klagen. De tarwe gold f 7,a f 8,Rogge f 8',a f 7,Koorn f 5,a f 6,Haver f 1,50 a if 5,Boonen f 7,- a ff8,De aardappelen waren in het daarop volgend voorjaar heel goedkoop. Ze brachten niet meer dan f0,50 de zak op en de uien kostte 50 cent het mud. Zoo heeft men ook vroeger wel eens slechte jaren gehad. Men zij getroost! NIEUWSTIJDINGEN Familiedrama te 's Gravenhage. Omtrent het drama, dat zich te 'sGraven- hage heeft afgespeeld, verneemt het Corr. Bur. nader de volgende bijzonderheden: Het echtpaar M., op wie het ongeval be trekking heeft, woonde niet, zooals gemeld is, in de Ravesteijnstraat, doch in de Rembrandt- straa't 154- De man, die eigen baas is, is gra nietwerker, en verdient als zoodanig goed geld. Het meeste geld werd evenwel door den man verbrast, zoodat voo r't huisgezin slechts Weinig overbleef. Herhaalde malen gaf dit ge drag dan ook aanleiding tot huiselijke twisten waarbij' de man, volgens mededeeling der bu ren, zich niet ontzien moet hebben, de vrouw ernstig te mishandelen. Het is dan ook ver schillende keeren voorgekomen, dat de vrouw die van nature overigens erg zenuwachtig was, de straat opvluchtte en dan bij buren een on derhoud moest komen zoeken. Ook gebeurde het wel; dat de vrouw op straat ineen zakte en dan ergens moest binnengedragen worden. Nog dezen zomer is het voorgekomen, 'dat een zes tal agenten den man uit de woning hebben moeten haien en hem daarna moesten bescher- meu tegen het woedende publiek, dat steeds diep medelijden met de vrouw had. Soms kwam de man langen tijd achtereen niet thuis, vrouw en. kinderen aan hun lot overlatend. Ook dit was nu weer het geval. Nadat de man eenïge nachlen was weggebleven, kwam hij gisteravond om tien uur even thuis, trok zijn goede 'kleeren aan en vertrok weer. Dit alles heeft de vrouw in hoogst overspanhen toestand gebracht en blijkbaar in een vlaag van waanzin is zij vannacht om vier uur van haar bed opgestaan, heeft haar beide kinderen gegrepen en is luid gillend in haar nachtge waad de straat opgevlucht. i(n de richting van den Zuid-BuitensngeLi Een der buren heeft Zich daarop spoedig aangekleed en is de vrouw op de fiets nagereden zonder haar echter te kunnen vinden. Andere buren moeten de vrouw- toen zij de straat opvluchtte, tot de kinderen hebben hooren zeggen: Nu gaap wij samen det-i dood in. Verschillende buren hebben het gegil gehoord, maar daaraan niet meer aan dacht gewijd dan anders, omdat het herhaalde lijk voorkwam. Ook verneemt het Corr.-Bur. nog, dat om streeks 4 uur door menschen, wonende aan deu Zuid Buitensingel een gil is gehoord. Voorts verspreidde zich onder de groote me nigte belangstellenden, die naar het dreggings- werk, dat met eenige dreggen onder leiding van 'hoofdinspecteur Kierdorff nog steeds wordt voortgezet, het gerucht, dat iemand de vrouw met beide kinderen onder den .arm in het water heeft zien springen, hetgeen evenwel onwaarschijnlijk is, aangezien die persoon het gebeurde dan toch wel zou hebben gemeld. Ook in de Rembrandtstraat wordt het geval druk} b, esproken. Overal hebben zich groepjes gevormd en alle bewoners zijn diep begaan met het lot der arme vrouw. De verslagenheid is groot. In de omgeving van de woning heerscht dan ook algemeene verbittering tegen den man. De man zelf is nog niet thuis geweest en is blijkbaar niet te vinden. Wel hebben buren een bezoek gebracht aan de tweede étage, doch vonden alles in goede orde. Zelfs de kleeren van vrouw en kinderen hingen nog op een stoei" Naar schatting is de vrouw ongeveer 33 jaar oud. De recherche heeft hedenmorgen onmiddellijk een onderzoek naar het verloop van het gebeurde ingesteld. BUITENLAND. De eventueele bezetting van het Ruhrgebied door Frankrijk. In een telegram van den Parijschen corres pondent der „Frankf. Zt." omtrent de neutrali teit van Engeland ten aanzien van de Fran- sche aanspraken wordt er met bizonderen na druk' op gewezen, dat men zich in Duitschiand geen illusies behoeft te maken: de ppmarsch der Franschen in het Ruhrgebied staat voor de Fransche regeering vast. Onbepaald is alleen nog hot tijdstip, waarop de gereedstaande troe pen bevel daartoe zullen krijgen. Ce meeningen 'hieromtrent lbopen zeer uiteen. Volgens den een zou Poincaré den 15en Ja nuari afwachten, op welken datum Duitsch iand ingevolge het Londensche betalingsplan 500 milhoen goudmark moet betalen/^ terwijl tegelijkertijd de eerste schatkistwissel van 50 millioen goudmark aan België vervalt. Anderen zij|n van opinie, dat de Fransche regeering het door de C. v. H. in de afgeloopen week gecon stateerde in gebreke blijven van Duitschiand teeds als een voldoenden rechtsgrond be schouwt (om over te gaan tot de uitvoering Ider haar doelmatig voorkomende sancties, d.w.z. de bezetting van bet Ruhrgebied. Dé houding van België en Italië zou niet geheel 'zonder invloed op de beslissing over deze kwestie zijn, doch van Fransche zijde wordt verzekerd, dat de deelneming1 van België aan de mfilitaire operaties evenzeer vaststaat als de welwillend eneutraliteit van Italië. Bopar Law zou het, in weerwil van het af breken der Parijsche conferentie, gisteren wel licht nog in de hand hebben gehad de Fran- s'ohe regeering ten minste van militaire opera ties 'tegen het Ruhrgebied terug te houden. De verklaring: Engeland zou een uitbreiding der militaire operaties door Frankrijk als een defi nitief afbreken der Entente beschouwen, zou voldoende zijn geweest om de Fransche regee- rilng tot nadenken te brengen over de vraag, of de door haar voorgekomen maatregelen tegen Ihet risico van een conflict met Engeland feouden bunnen opwegen. De in plaats daarvan afgelegde verklaring, dat in weerwil van de onmogelijkheid eener overeenstemming de vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk onaangetast blijft, is te Parijs aldus uitgelegd, dat de Brifsche regeering Frankrijk de vrije hand laat en bij een bezetting van het Ruhr gebied met welwillende neutraliteit zou blijven toezien. D. w. z. dat de uitbreiding der bezet ting- aanstaande is, zonder dat van de zijde (van Engeland of een der andere Ententestaten tegen de Fransche plannen is geprotesteerd. De Prins van Wales verloofd? Er ïs/ veel belangstelling gewekt door een bericht van de „Daily News", dat het blad verklaart uit onbetwist betrouwbare bron te hebben ontvangen, namelijk, dat binnen twee of drie maanden de formeele aankondiging zal worden -gedaan van de verloving van den Prins van Wales met een Schotsche jonge dame van hooge geboorte, nl. lady Elisabeth Ingela Mar guerite Bowes Lyon, dochter van Gravin Strath more. Zij 's geboren in 1900 en is een vriendin van Prinses Mary, bij wier huwelijk zij bruids meisje was1. Geboren^ ANNA JANSJE, Dochter van 8. VIS. M. N. VIS—Rimft. Oudkarspel, 6 Januari 1923. Hiermede vervullen wy deu treungen plicht, U kennis te ge ven van het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, den Heer Hs. Barten Az., in den ouderdom van bijna 79 jaar. Uit aller naam, Wed. Hs. BARTEN Kinderen en Kleinkinderen, Noordscharwoude, 6 Jan. 1923. DDE KOOP AANGEBODEN groot model, inhoudsmaat 80 X 34 c.M. en 88 X 31. Naar verkiezing ook bij gedeelte verkrijgbaar, tegen concurreerende prij zen aan de Ëlectrische Kisten en Kratten fabriek J. B. VAN DER GULIK, Visieherelaan ALKMAAR, Telef. Interc. 604 Heden overleed, na een lang zaam verval van krachten, onze Moeder, Groot- en Overgrootmoe der, Neeltje Krans, Wed. Jb. Hopman Pz., in den ouderdom van ruim 84 jaar. J. HOPMAN. R. HOPMAN-dh Gbus. P. HOPMAN. A. HOPMANvan Nibnbs •n Kinderen. Noordscharwoude, 7 Jan. 1923. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij, mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen onzen hartelijken dank aan allen die blijken van belangstelling hebben getoond op ons 45-jarig huwelijksfeest. Jb. SMIT Sz. E. SMIT-dn Vos. Oudkarspel, Jan. 1923. Nej. R. KLOOSTERBOER, Sint Pancras vraagt eenige Naaihniïen per week. Ook geaegen tkuis naaiwerk ta verrichten. Verkrijgbaar: REUZENBLGEMKOOLZAAD (tussehensoort.) REUZEN-BLOEMKOOLZAAD Xvroege kortbeen), Reide soorten als voor den oorlog. BLOEMKOOLZAAD LE CERF, (beproefd jarig zaad). BLOEMKOOLZAAD gew. Langed. WORTELZAAD (vroege roode). FRIESCH WORTELZAAD. UIENZAAD1 Langedijker oogst 1922'. BIETZAAlD-, Bleekblad, enz. Bestellingen worden aangenomen door Jn. Wit Zonen, BROEK OP LANGENDIJK. LAAT J14116118, ALKMAAR. VLAANDERHOF 5 en geeft bovendien nog Heeren- en Kinderkleeding, Manufacturen, Werkmansgoederen, Tafelkleeden, Karpetten, Wollen- Watten en Moltondekens, Ledikanten, S^iraalmatrassen Kapokmatrassen, Veerenbedden, en Kapokbedden. Zegt het voort. Zegt het voort. K i n k li o e s t Zenuw-, kramp- en slijmhoest, bronchitis, asthma en andere hoest-, keel- en luchtpijpaandoe ningen geneest men met „P e r t o I a n" van Jacoba Maria Wortelboer, van Oude-Pekela. Te bekomen a f 2.per flacon bij de verkoo- pers van Wortelboer's Artiklen. voor zwakken en herstellenden. Het middel voor koorts verdrijving, bloedzuiverend, eetlust opwekkend, zenuwstillend, enz. Jan de Vries. Luttik-Oudorp. 72—-74 Alkmaar. in DOET UW VOORDEELZIET ETALAGES. Langestraat, h. Houttil - Alkmaar.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 4