S Ho. 5. Donderdag 11 Januari 1928. 82e Jaargang de Lange de moraaz meemïngen ai 15en Ja- Ti Duitsch- ïtalmgsplan len$ terwijl ;sel van 50 ilt. Anderen geering het /eek gecon- Duitschland 5,grond be voering kier ties, d.w. 2. ië zou niet issing over ische zijde van België ;r vaststaat Italië. van he't af- isteren wel- d de Fran- taire opera- houden. De reiding der ,ls een defi- ouwen, zou Lsche regee- r de vraag, maatregelen ;t Engeland ats daarvan wil van de nming de a Frankrijk s uitgelegd, ijk de vrije het Ruhr- zou blijven f der bezet- in de zijde ntentestaten >testeerd. lonfd? ;t door een at het blad .re bron te linnen twee mdiging zal n den Prins e dame van Lngela Mar- ravin Strath :en vriendin c zij bruids- I >F 5 Watten- 30rt. IHrEWC. TELKPNVOa BI NIEU WE LAN1ÏEDIJK1R Mimi Alkmaar - Anno 1804. Donderdag te Schagen Hotel „Vredeïust." INCASSO'S VErtdAOEKlNGËN Gemeenteraad Zusdscharwoude Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 10 dezer 's avonds half acht. Voorzitter de Edelachtbare heer Jkh. van Spemgler Burgemeester. Secretaris de heer Parma. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering onge veer met de volgende woorden. Het is de eerste vergadering die in 1923 gehouden wordt. Ik wensch u en uw gezinnen voor 1923 het beste en wensch in het algemeen dat het de ingezetenen goed mag gaan. Met eemige aarzeling spreek ik de woorden. Ik had Igehoopt dat ik het opgewekter zou kunnen doen, dat er nieuwe hoop zou zijn, dat het ooral in het tuinbouwbedrijf goed zou kunnen gaan. De prijzen gaan echter wee romlaag en met meer bezorgdheid wordt de toekomst tfceer te gemoet gezien. Laat ons hopen dat van deze zware toestand nog iets terecht komt en hopen in een volgende vergadering er even bij stil t e kunnen -staan piet het wijzen op een verbeterde toestand. De heer Groen merkt haar aanleiding van de Potuien op, dat daarin alleen staat dat de raad de 5000 gulden afschrijving op het electrisch bedrijf niet goedkeurde, doch niet dat de be grooting daafdoor niet goedgekeurd is. De' voorzitter acht dit vanzelfsprekend. De heer Berkhout wijst op een schrijffput, die iinmiddels reeds verbeterd is. Naar aanleiding van de notulen informeert de heer Zeeman naar de ammoniakfabricatie en !hoe de gascommissie het beschikbaar stel len van cokes voor de ingezetenen ontvangen heeft. De voorzitter deelde mede dat de gascom missie besloten heeft, de ammoniakfabriek op te 'heffen omdat de fabrikatie niet meer ton nend is. Wat betreft de cokes meende het bestuur geen voorstel aan de commissie te moeten doen omdat er te veel bezwaren aan verbonden zijn. Een regeling van administratie en controle zbu er voor noodig zijn. Bovendien hebben de handelingen een soort monopolie. Hun beroep brengt mee dat zij de ook'es e enigszins minder krijgen dan de bur gers. De heer Zeeman. In het begin scheen de directeur !nog al optimistisch te zijn, inzakte de ammoniak. Het gaswater is op zichzelf een moeielijk te verhandelen produkt. Wat gebeurt daa rnu mee Voorzitter. Het wordt verkocht aan een fa briek te Weespercarspel. Het vereischt geen transportkosten. Het wordt afgehaald tegen een zekere opbrengst, die op het einde van het jaar wordt vastgesteld. Er gaan reeds meer fabriekten toe over. De heer Kroon zegt dat deze opheffing finan cieel van geen belang is. Het gebouwtje is met eigen volk gezet. Eerst liep het aardig doch Mi was het niet meer productief, k Ingekomen lis, een dankbetuiging van het ^fanfarecorps voor de tbegekènde subsidie in een dito schrijven van het Langendijk'er drank- weercomité. Van den heer Jn. Blom, gemeenteopzichter is een dankbetuiging ingekomen vöo rde gra tificatie van 75 gulden. Bij de laatste kasopname bij den gemeente ontvanger bleken de ontvangsten 126107.51V2, de uitgaven 123914.68V2, zo.odat overeenkom stig de boekten in kas was 2192.83. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat bet onderzoek naar de begroeting nog niet af- geloopen is. Al deze stukken worden voor kennisgeving Aangenomen. Van de afd. Alkmaar van het genootschap Cot zedelijke verbetering van gevangenen is een verzoek ingekomen om een subsidie van 10 gulden voor 1923. B. en W. adviseeren om voor 1923 geen sub sidie itoe te kennen omdat de begrooting reeds vastgesteld is. B. en W. staan echter niet onsympathiek te- genoveyr het .goed ewerk dezer organisatie. De heer Zeeman had gaarne het advies gun stig gezien- Het is een mooie organisatie die optreedt voor de ongelukkigst en der samen leving- 't Behoeft geen bezwaar te zijn dat de begrooting reeds afgehandeld is. Het is een klein bedrag. De heer de Jong. Het zou beter geweest zijn als het adres eerder was ingekomen, doch er is alles voor inwilliging van het verzoejj. Spr. sluit zich volkpmen bij de heer Z, aan. De heeren Groen .en Berkhout zijn van het zelfde gevoelten en de heer Kramer zou ook voor dit geval een uitzondering willen maken van de begrooting af te wijken. Het voorstel Zeeman wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen. Heeren wethouders zijn van oordeel niet te gen (te mogen stemmen waar de Raad zich in deze zoo spontaan uitspreekt. Ingekomen is een circulaire van de gemeente Alkmaar, waarin wordt gevraagd of deze gemeer. te zich garant wenscht te stellen voor het jaar 1923 voor de kostesn van onderwijs voor de leerling., die uit deze gemeente de Handels-dagschool eil de hoogere handelsschool bezoeken. Br met garantverklaring zullen de leerlingen me. ingang van 1 Februari van de scholen worden ge weerd.. De voorzitter herinnert aan het bij de begri>„ ting genomen besluit, om de gemeente niet meer garant te doen zijn voor andere, dan nijverheids scholen. Deze kwestie is door BL en Wl. uitvoerig be sproken, en hielden vooral voor oogen, dat zoo geen garantieverklaring^ wordt gegeven, de l* e_ Fingên met 1 Februari* zullen worden geweigei^ 3 leerlingen uit deze gemeente bezoeken de hart delsscholen. B. en W. stellen voor dat de gemeen te zich garant stelt voor de meerdère kosten van het onderwijs voor de tegenwoordige leerlingen daarbij tevens een verordening te maken dat alie van de ouders zal worden teruggevorderd. Wij moi ten hier toch rekening houden met de belangen van de U.L.O. en. die hoog houden. Bt en W. len dan ook vöor 1 jaar de meerdere kosten v\.ci de 3 leerlingen betalen. De heer Kramer vindt het sterk dat door de ge meente Alkmaar een dergelijke verordening wordt voorgelegd. Het is het toppunt, vooral ten op - zichte van de leerlingen. Spr. zou eerst bij de gt meente Alkmaar willen informeeren, welke de kos ten kunnen zijn. Daarna zou een bespreking mC. de ouders kunnen worden gehouden, om de noo- dige samenwerking te verkrijgen. De voorz antw< erdt dat Alkmaar de gewenschtfc cijefrs niet zal willen verstrekken. De heer Kramer zegt dat de cijfers toch wc. kunnen worden verstrekt van de van vorige jaren afgesloten rekeningen, vooral ook met het oog om dat de verordening hier ook van terugwerkend», kracht moet worden gemaakt. Ik ben er niet vo&. om te besluiten, zqpder dat de ouders weten hoe veel zij over de afgeloopen jaren zullen mo-sss^ betalen. De heer Zeeman zegt dat het vorige besluit om de gemeente niet garant te doen zijn is genomen met het oog op de school voor U.L.O'. Maar deze leerlingen gingen voor de stichting van de U.-L.O. reeds naar Alkmaar. Spr. dacht dat het moeilijk was om nu maar zonder meer de eerste veror dening van de baan te schuiven, vooral ook met het oog hierop, dat naar inkomen werd betaald En nu kunnen wij aan de hand daarvan toch niet alles opeens gaan terugvorderen. De voorzitter. De gemeente Alkmaar doet toch ook met ons hetzelfde, De heer Zeeman, Maar het is ons ook niet aangenaam. De heer Kroon zegt dat het wel wat een Rus sische maatregel is, De heer Berkhout zegt in de eerste plaats de houdihg van Alkmaar sterk te moeten afkeuren, 't Lijkt toch nergens naar om van 3 jaar terug nu nóg weer gelden te gaan vorderen- Het rationeelste zou zijn om niets te betalen. Maar dan worden de kinderen van verder onderwijs verstoken. Daarom zou ook ik eerst willen weten welk bedrag nu nog weer moet worden betaald. Daarna overleg te plegen - met de ouders om te weten of zij ge negen zijn om het bedrag te betalen Wanneer wij nu een verordening maken, waarin de gemeente zich garant verklaart en bepaald wordt de gelden te verhalen, en de ouders kunnen het niet betalen,, dan staat de gemeente er toch voor. En moeten wij nu zoo maar over hun beurs beschikken? De voorzitter zegt dat het niet de officieele weg voor een gemeentebestuur is, om eerst met de ouders te onderhandelen. Ik begrijp echter vol komen een dergelyke gedachte. Maar zoo kan het gemeentebestuur niet handelen. Wij hebben alleen houvast aan een verordening. De heer Berkhout zegt, dat wanneer een veror dening wordt gemaakt, de ouders hun kinderen op school kunnen laten en dan moeten betalen, ot anders hun kinderen er afnemen, waardoor de ge meente de gelden zal moeten betalen. De heèr Groen vraagt of de gemeente verplicht is zie hgarant te stellen? De voorzitter antwoordt, dat zoo de gemeente zicli'niet bereid verklaart, de kinderen met I Fe bruari van de school zullen worden geweerd. De heer Zeeman. Wanneer de rekeningen een maal afgesloten zijn, kan dan een verordening ge maakt worden eil worden goedgekeurd, waarin nog gelden Vorden nagevorderd? Kan dat? De voorz. De verordening is goedgekeurd. De heer Ze email. Het zou anders de eerste fout niet zijn, die is gemaakt. De voorzitter antwoordt dat Alkmaar de voor waarden kan tnaken, zooals het zelf wil. Men be hoeft daar geen. kinderen uit buitengemeenten toe te laten. D'e heer ZZeemari vraagt of niet voor die kin deren een uitzondering kan worden gemaakt, die nog dit jaar examen moeten doen. Dc- voorzitter "antwoordt, dat Alkmaar de be reidverklaring eischt, niet alleen voor de leerlin gen, die reeds de school bezoeken, maar ook voor hen, die eventueel nog zullen komen. De heer Kroon zegt dat men goed doet, met voor een jaar het voorstel te aanvaarden. De heer- Kramer zegt dat men met de ouders rekening moet houden. De heer Zeeman zegt, dat zoo de ouders moeten betalen, het voor anderen misschien een aatispo ring is, om hun kinderen naar de U.L.O.-schoool te zenden. Dit is toch ook een inrichting, vvaar men evenveel leert, al wordt het onderwijs misschien iets anders gegeven De heer Groen zou toch eerst de 'ouders willen vragen. De voorzitter. Dat kan niet. De heer Berkhout zou <by de ouders willen rond gaan. Wanneer zij hooren dat ze alles moeten betalen, zullen ze hun kinderen van de school afnemen, waardoor de gemeente voor het beta len van de gelden o'pkomt. Dt voorz. Nogmaals, dat is de weg niet, die het gemeentebestuur kan bewandelen.- De heer Kramer. Dan kunnen we ons gevoege lijk niet bereid verklaren. Wanneer de ouders hun kinderen van de school afnemen en de gemeente moet betalen, dan is het resultaat nihil. De heer Kroon. Dat gun ik Alkmaar ook niet. De heer Kramer zou het besluit willen aanhou- den. Al kan men dan niet als raad den ouders mededeeling doen, dan kan het officieus gedaan worden. De voorzitter zegt dat moeilijk met de ouders gepraat kan worden. Men kan niets meedeelen, omdat wij zelf niets weten. De heer Zeeman gelooft niet dat de ouders hun kinderen van de school zullen nemen. Zij zullen de toekomst van hun kinderen daaraan niet wagen Wij kunnen het voorstel voor één jaar aannemen cn dan weer zien. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W.. aangenomen. Voor de heeren Kroon, Zeeman, De Jong en Bekker. Tegen de heeren Berkhout, Kramer en Groen. Ingekomen is een verzoek van de tuinbouw- v^reeniging „De Toekomst" en van de afd. vjn den „L.r.B." om van gemeentewege een subsi die te verleenen in de kosten voor het openhouden van de vaart bij vorst. B. en W. stellen voor om een bijdrage te verleenen van 50 procent tot een maximum van 100 gulden over 1923. De heer Zeeman zegt hiervoor te zijn, maar vraagt hierbij of er niet iets meer aan' gedaan kan worden door ook aan de banne Zuidscharwou de subsidie te vragen. Ook voor werkverschaffing is dit een goed werk. De voorzitter zegt dat er wel iets voor is Maar wanneer de gemeente die voorwaarde eraan verbindt, en de banne geeft niets, dan zou ook de gemeente er niets aan betalen. Het is beter een afzonderlijk verzoek te richten tot de banne. De heer Kroon zegt dat ook de banne er wel voor zal zijn. Dit adres ligt zoo voor ons en dat kunnen wij niet veranderen. De heer Groen zegt zich volkomen met het voorstel van B. en W. te kunnen vereenigen Met de opmerking van den heer Zeeman zal rekening gehouden worden. De heer Berkhout meent dat bij hooge uit zondering subsidie zou worden gegeven. Is dit hier misschien zoo'n geval. .De voorzitter zegt dat dit een bijdrage is voor iets dat beslist gebeuren moet. Dit wordt alleen gegeven voor 1923. En subsidie is een vast bedrag Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. In behandeling komt thans het reeds bekende voorstel om reductie te geven op het meerdere gasverbruik in eenige maand van het vorig jaar. De heer Berkhout. Is het al niet reeds in drié andere raden aangenomen? De voorz. \7anneer u dit in praktijk wilt bren gen om een voorstel van de agenda af te voeren dan ben ik er voor. De heer Zeeman. Het is mij niet sympathiek. Het is niet rechtvaardig. Voor hen die steeds pe troleum hebben gebruikt is het een voordeel. Het zou beter geweests zijn, wanneer men alles op goed geluk af met 1 cent had verlaagd. Ik ben een te genstander van een dergeljjk goochelsysteem. D' voorzitter zegt zich gaarne te laten leiden door de ondervinding in andere gemeenten opge daan. Het is niet gedaan voor de menschen, maar voor het bedrijf. Het is uitgesloten dat men maar luk-raak de prijzen kan gaan verlagen. De heer Berkhout zegt, dat het ook hem niet sympathiek is omdat het een onrechtvaardig sy steem is. Wij zullen hét echter moeten acceptee ren. Er is niets meer aan te doen. De heer Groen zegt het volkomen met den vofigen spreker eens te zijn. En de limiet van 25 M3. is zoo dat velen niet aan de reductie zullen toekomen. De heer Kramer zegt dat 25 M3. niet zoo maar een willekeurig getal is, maar aangenomen als het gemiddelde van het gasverbruik. Het voorstel wordt hierna verworpen. Voor de heeren Kroon, Bekker en Kramer. Tegen de h.h. Berkhout, Zeeman, Groen en De Jong. Voorstel van de gascommissie om den gasprijs met 1 cent te verlagen, en te brengen op 14 cent voor gewoon, 15 cent voor munt en 11 cent voor industriegas. De voorz. zegt dat de cokes meer opbrengt. Deze wordt inplaats van voor 75 cent voor 1.10 gld. per H.L. verkocht, terwijl ook de teer meer zal opbrengen. Daardoor kan men 1 cent verlagen. Wordt aangenomen. Benoeming lid van de Commissie van toezicht op het L.O. Aftredend P. Berkhouwer. De aanbeveling luidt: l. P. Berkhouwer. 2. Jb. Rutsen. De uitslag van de stemming is dat no. 1 met 6 stemmen wordt herkozen, terwijl no. 2 1 stem verkreeg. Ten behoeve van het gasbedrijf wordt op voor stel van B. en Wj. besloten, tot het aangaan van een geldleening groot 4000 gulden tegen ten hoogste 61/2 procent. Dc heer Zeeman zegt dat door de Centrale Ar- beidersverzekeringbank te Den Haag, geld «tan de gemeente Wormerveer is aangeboden voor 5V2 pCt< De voorz. zegt dat dit wel degelijk een reden is om ook daar te informeeren. Het voorstel wordt goedgekeurd. Besloten yordt tot het aangaan van een kasgeld- leening voor het gasbedrijf groot f2000. De voorz. doet hierna mededeeling, dat in de volgende vergadering een concept-verordening^ zal worden ingediend met beperkende bepalingen voor het rijden met vrachtauto's. Nog doet voorz. mededeeling, dat naar aanlei ding van het in de vorige vergadering gesprokene het wel mogelijk is de kermisvermakelijkheden zwaarder te belasten, en in de volgende verga dering desbetreffende voorstellen zullen worden gedaan. Rondvraag. Dc heer Berkhout vraagt hoe het staat met de klok. Officieel is hem er niets van bekend, maar officieus heeft spr. gehoord dat de klok weer ge scheurd is. De voorzitter. Wij hebben een klok. Maar ook deze vertoont scheuren. Deze zaten er echter niet in toen de klok in het rijksmuseum was, en de orgelraad was ook verbaasd te vernemen, dat de zaak niet in orde was. Maar de mogelijkheid be sstaat dat er scheuren in komen. Daarom zal door den orgelraad getracht worden, de metaal-, waarde vergoed te krijgen, waarvoor een nieuwe klok kan worden gekocht. De heer Berkhout zegt verder dat de haak waar de klepel aan hangt ook zeer dun was, zoo dat deze wel vernieuwd moest worden. De voorz. zegt dat de orgelraad heeft verklaard dat dit geen invloed op den klok zou hebben. B; en W. kunnen zich gelukkig in alles achter den klok- en orgelraad verschuilen, en vinden daar ook een goede schuilplaats. De heer Zeeman zegt dat een conferentie zou worden gehouden van burgemeesters over een weg naar de gemeente Koedijk. Wanneer daar over iets medegedeeld kan worden, kan het dan nu misschien worden gedaan. De voorz. antwoordt dat er nog geen confe rentie is geweest. Binnenkort zal echter een zeer officieuse bijeenkomst worden gehouden. Verder weet ik er zelf niet meer van. De heer Zeeman hoopt dat de voorz. hiervoor pleiten. Het is ook een goede werkverschaffing. Het is niet alleen een belang voor den Langendijb maar het is een Provinciaal belang dat er een weg is van de zuiderzee tot aan de noordzee. Het land za! daardoor ook productiever kunnen wor, den bebouwd. Er zijn veel lichtpunten aan ver bonden. Een sympathiebetuiging mag niet ach terwege blijven. In verband met het besproken openhouden van de vaart bij vorst, vraagt de heer Groen of het dan niet verboden kan worden, dat er mo torschuiten door het slop varen, omdat daardoor, de schotsen weer onder het ijs worden weggezogen. De voorz. zegt, bijna te durven zeggen, blij te zijn, dat dit niet op den weg van de gemeente ligt. Hiervoor moet men bij de banne zijn. De heer Bekker zegt dat een oplossing gemak kelijk zou zijn te vinden. Het noordelijk gedeelte te blijft het langst dicht. En de oplossing zou dan zijii dat de tuinbouwers zelf alles naar Broek gaan brengen. 1 De rondvraag levert verder niets op, waarna de voorz. de vergadering sluit. j

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 1