UIT DEN OMTREK. ST. PANCRAS. Ter 'hoogte van de halte alhier geraakte door 't uitglijden van zijn fiets K. van Zuidscharwou- de onder een auto. Deerlijk in 't gezicht ver wond werd de ongelukkige bij hulpvaardige bewoners aldaar binnengebracht. ST. PANCRAS. 't Bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeriiging al hier meldt, dat 't Hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie, de heeren Lovink te 's Gravenhage en J. Kroonenburg, Burgemeester alhier, toegevoegd heeft als leden tot de Commissie voor Land en Tuinbouwbelangen in Nederland. ST. PANCRAS. Dinsdag vergaderde Vrone ter algemeene jaarvergadering. Na opening en lezing der notulen, volgde de rekening van den penning meester. Hieruit bleek, dat ontvangen was 'f 1271.45, uitgegeven f 1224.49Va, alzoo een sal do groot f 47.95V2. Goedgekeurd met dank voor accuraat beheer. De elftalcommissie werd uitgebreid met de heeren A. Hoogland en T. Kooij. Men besloot de contributie per week met 5 cent te verlagen. Na de gewone rondvraag, waarbij vele huis houdelijke vraagstukken werden behandeld, sloot de voorzitter met dank voor opkomst de vergadering- SINT PANCRAS. Alhier vergaderde 9 Januari de afd. van den Bond voor staatspensionneering. Op dezen avond werd met algemeene instemming besloten nog §en propaganda-avond te houden op 22 Februari. De avond zal worden gevuld met muziek en zang van heeren en dames, die ook hunne medewerking verleenden op den propaganda-avond te Zuidschar woude, en daar zoo'n schitterend succes was voor de af deeling. Ook zal door de aldaar opgetreden tooneelvereeniging worden opgevoerd het tooneel- stuk „Buiten de Wet." Een propagandastuk voor de Staatspensioenzaak. Het belooft in één woord een schitterende avond te worden, en hieruit blijkt ook alweer hoe door het bestuur van de afd. Sint Pancras alles wordt gedaan, om met alle middelèn voor premievrij staatspensioen te propageeren. Het entrée zal niet meet dan 25 cent bedragen. Een ieder houde dezen avond in gedachte. OUDE NIEDORP. Loop der bevolking over 1922. m. v. totaal Bevolking op 31 Dec. 1921: 662 598 1260 Ingekomen over 1922 52 59 102 Geboren in 1922 14 17 31 Vertrokken in 1922 39 50 89 Overleden in 1922 6 5 11 Meer bijgekomen dan afgegaan sin 1922: 6 5 11 Bevolking op 31 Dec. 1922: 683 610 1293 Er waren in 1922 twaalf huwelijken gesloten. Levenloos aangegeven werden twee kinderen, terwijl in de gemeente twee personen overle den, die hier gepn werkelijke woonplaats had den. SPORT EN WEDSTRIJDEN OUDE NIEDORP. De protestcommissie heeft het protest inzake de wedstrijd NI. V. V. IIV. V. V. II door V. V. V. ingediend, aan V. V. V. toegewezen en bepaald, dat deze wedstrijd zal moeten wor den overgespeeld. OUDE NIEDORP. V. V. V. II speelde een wedstrijd tegen Voor waarts II te Barsingerhoin met als uitslag 0—0. V. V. V. I ging naar Excelsior I te Anna Paulowna, doch de scheidsrechter lastte deze wedstrijd af wegens het zeer slechte weef. Plaatselijk Nieuws LANGENDIJK. Een prachtplan. We vernemen dat door Burgemeesters, van hier en uit den omtrek, een bijeenkomst zal worden gehouden om te bespreken wat gedaan kan worden om reeds jaren aanhangige plan nen tot het leggen van een weg van hier, langs de Diepsmeer naar Koedijk en Bergen verwe zenlijkt te krijgen. Als het nu eindelijk eens zou (mogen gelukken, zou er een groot provin ciaal belang tot stand komen, en zou er in de komende jaren voor de werkloozen werk zijn. („Ons Blad") ZUIDSCHARWOUDE. De iklneöht van Wolthuis passeerde in St. Pancras de auto van den heer H., waarbij de fiets van dien knecht uitgleed. Hij geraakte daarbij onder de auto, waardoor hij vrij ernstig aan hoofd en hals werd gewond. Zijn toestand schijnt nogal be digend. RECHTZAKEN Zitting van Dinsdag 9 Januari 1922. - RIJWIELDIEFSTAL'. D egedetineerde George S. staat terecht inzake het bovengenoemd feit. Beklaagde blijft steeds ontkennen het rijwiel gestolen te hebben. De eer ste getuige, die gehoord wordt was de heer Brinkman, wien het rijwiel toebehoorde. Get. heeft zijn rijwiel op Zondag 30 April bevracht van Hel der naar Den Haag. Hij heeft het rijwiel nog ge- zien on het station Uitgeest. Later heeft hij zijn rijwiel niet meer gezien. Beklaagde herkent niet de fiets welke op de terechtzitting aanwezig is. Get. Kemp. van beroep kellner, verklaart dat hij bekl. gezien heeft op het station Alkmaar en zijn sa men geweest om den voetbalwedstrijd Alcmaria I Z.V.V. I in Zaandam te zien. Get. is met hem weer teruggereisd, naar Uitgeest, later heeft get. den beklaagde niet meer gezien. Den volgenden morgen is beklaagde bij getuige geweest en heeft Jiem het heele relaas verteld. Volgens verklaring van getuige had beklaagde de fiets gekregen en had getuige gevraagd wat hij met de fiets moest doen. Er is niet gesproken over verkoopen van de fiets. Beklaagde zegt dat getuige Kemp de fiets aan hem gegeven heeft. De president zegt aan Kemp dat hij onder eede staat. Getuige blijft zeggen dat beklaagde de fiets in zijn bezit heeft gehad. Mr. Muller wijst getuige Kemp er op dat er iets in zijn verklaring is, dat niet waar is. Indien iemand in een wildvreemde plaats een fiets krijgt moet er toch iets bijzonders aan zijn. De officier neemt aan de getuigenverklaringen en eischt een jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. RIJWIELDIEFSTAL. Voortgezet werd de op 12 Dec. geschorste zaak tegen Jozef P., kermisreiziger. Hem werd even eens ten laste gelegd diefstal van een rijwiel, toe- behoorende aan Min, caféhouder te Bergen. Het feit werd gepleegd op 3 October 1922. Tegen P. werd door den officier geëischt 4 maanden gevan genisstraf. Nader onderzoek werd gelast op ver zoek van Mr. Kuiter'. Heden bracht de ambte naar der recUsseering de heer Muhrirrg, rapport over dezen beklaagde uit. Bij verschillende 'per sonen heeft de heer Muhring inlichtingen inge wonnen. Het onderzoek is niet gunstig voor be klaagde afgeloopen. De officier blijft bij zijn ver oordeeling. Mr. Kuster de verdediger zou zich vereenigen bij het rapport. Hij zal zich niet te gen dit rapport verzetten. RIJWIELDIEFSTAL. We blijven maar voortgaan met uitgestelde za ken. Deze was tegen Anth. T. H., die eveneens terecht stond voor rijwieldiefstal. Ook in deze zaak heeft de rechtbank een onderzoek gelast. De heer Muhring brengt een rapport uit over het vorige leven van beklaagde. Dit rapport is niet gunstig. Beklaagde maakt nog een en ander dui delijk over zijn leven. Mr. de Groot, de verdediger vraagt of wel een onderzoek is ingesteld naar den tijd waarin de beklaagde heeft geworsteld om voor zijn vrouw en kinderen te werken. De officier eischt een jaar gevangenisstraf. Beklaagde vraagt om een zachteren straf met het oog op zijn vrouw en kinderen. De president merkt beklaagde op, dat goed was gezorgd voor zijn vrouw en kinderen Mr. de Groot refereert zich aan het oordeel van de rechtbank. Schuldheling. De köopmain Karei v. Thijn staat inzake schuldheling van goederen die van diefstal af komstig warein. Bekl. heeft kleedingstukken gekocht van Hazes, maar wist niet dat deze van diefstal afkomstig waren. De prijs was echter !zoo gering, waaruit de president de conclusi fetrok dat bekl .wel moest weten dat de kleeding van diefstal afkomstig moesten zijn. Hazes had hem verklaart dat hij zijn le ven beterde. De president merkt op dat Hazes niet een vaste wil had. Volgens verklaring van 'bekl .heeft Hazes voorgegeven zijn Zondag stille kleedi|ng te verkoopen, omdat hij in be nauwde omstandigheden verkeerde. Bekl. heeft niet zijn inkoopen geboekt. Gekocht werden de kleedingstukken vdor 12 gulden en later heeft bekl. de stukken verkocht voor f25. De eerste getuige was Anth. F. Hazes. Get. heeft het blauwe pak en een jas weggenomen van Vosmeer, wonende Molenbuurt, Alkmaar. Bij die menschen was Hazes door het burgerlijk armbestuur besteed. Volgens deze get. was v. T. niet bevreesd geweest om het pak te kno pen. De kleedingstukken op de terechtzitting aanwezig zagen er zoo goed als nieuw uit. De 62-jarige kbopman Velleman krijgt een uitvoe rige discussie met den president over het af leggen van den eed. Velleman als Israëliet wil den eed met twee vingers niet afleggen, v. T. heeft bij Velleman het costuum te koop aan geboden voor f 20, en het is sinds de koopdag gedragen door Velleman. Later is het bij dezen getuige in beslag genomen. Bekl. bekent het bak aan Velleman verkocht te hebben. Verder werd nog gehoord Willem Vosmeer, koopman te Alkmaar, Getuige had van een vorige com mensaal nog verschillende kleeren in'huis. Eeni ge van deze kleedingstukken heeft get. later vermist, toen Hazes bij hem thuis inwibonde Dë officier oordeelt dat er wel eenige schuld is bij bekl. Er zijn genoeg aanwijzingen ge- wee„st om te denken dat de kleeren van diefsfel afkomstig waren. Spr. heeft de eer te requiree- ren een geldboete van f200 gulden sub. 100 dagen hechtenis. Bekl. verzocht een voorwaar delijke veroordeeling gezien de hedendaagsche malaise. bedankte eerst den president voor het nauw- Als verdediger trad op Mr. Langeveld. Spr. keurig verhoor van beklaagde. Verder toonde spr. nog aan dat bekl. niet zondigde tegen heling. Spr. dringt aan o peen voorwaardelijke straf. Laat hij maar een paar jaar onder con trole staan, desnoods iederen maand zijn boe ken laten nazien. Spr. leest nog een verklaring voor van zijn Israëlitisch onderwijzer. Uitspraak' heden over 8 dagen. Bedriegelijke bankbreuk. Voor dit feit staat terecht de Alkmaarsche koopman E. J. H. Beklaagde heeft in staat van faillissement' verkëerende een schuldvordering van get. Thuijs afgekocht. De vordering be droeg f 381.58Vi- Dë eerste getuige die gehoord wordt is get. Thuijs. Mr. Küsters de verdediger maa'kt bezwaar tegen het verhoor van Thuijs tomdat hij in de volgende zaak als beklaagde Zal staan en H. als getuige. Dë rechtbank' gaat i|n de raadkamer. Er waren geen termen om het verhoorein van getuige Thuijs te weigeren. Get. Thuijs verklaart een vordering gehad te hebbein op H. Bekl. is bij hem geweest en heeft hem f150 gegeven in naam van een vreemde persoon. Bekl. heeft voorgesteld dat hij iets betaalde voor den heer uit Limrtlen. Get. had (niet de eer K'. te kennen. Get. had de vorde ring op H. gekocht van een ander persoon. Wanneer H. hem had gezegd dat het strafbaar was, dan had hij H. de deur uitgesmeten. Bekl. is later terug geweest en heeft f 160 aan get. befaald. 'Në deze betaling heeft get. de strook' Uitgezonden beduidende da? get. met het ac- coord iin dit faillissement instemde. Volgens bekl .is hij-naar get. Thuijs geweest om hem alleen te verzoekeü of get. het accoord van "het faillissement wilde teekenen. Bekl. stélde aan Thuijs voor om de post over te laten koopen doo rzijn helper. Get. Thuijs heeft toen ge vraagd hoeveel prócent zijn helper dari' betalen zou. Een heer, aldus bekl., zou get. Thuijs nog gewaarschuwd hebben, dat hij dat niet doen mocht. Get. Thuijs vroeg zelfs op dat moment aan bekl. of deze geld bij zich had. Bekl. is later naar Thuijs geweest met een ge zegeld stuk en het geld. Get. Thuijs heeft, vol gens bekl. het stuk geteekend en de f 160 in ontvangst genomen. Verder werd nog gehoord de compagnon van Thuys zekere Link. Get. weet niets van de zaak af. Géhoord werd nog gehoord de heer Koker. Deze getuige is ge weest op het kantoor voor de firma Thuijs. Koker heeft H. binnen gebracht in het privé kantoo rvan Thuijs. Get. heeft gezien dat zijn patroon voor accoord teekende en het geld in ontvangst heeft genomen. Deze getuige heeft de aanklacht ingediend. De officier zegt dat-bekl. volgens de wet schuldig is doet er ihiet' tidè of Thuijs of de firma Thuijs zijn schula heeft voldaan gekre gen. Bekl. heeft deze schuldeischer bevoor deeld. Op aanraden van zijn advocaat heeft -bekl. gehandeld. Alleen kan dit gestraft wor- dffi' met gevangenisstraf, maar wat doel heb ben we om dezen man in de gevangenis te zetten. De bekl. staat zeer gunstig bekend. De officier requireeert een gevangenisstraf van 4 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren en geen bijzondere voorwaarden. Hierna werd ge schorst. Middagzitting. 1 Mr. Kuster de verdediger van bekl. H. be gon rHet een breedvoerige uitlegging van de zaak .Het is uitgegaan van een persoon die uit wraaklust, omdat hij nadeel ondervond van zijn patroon. Het ontstaan van deze zaak' is walgelijk geweest. Spr. toojnt verder aan dat het feit door H. gepleegd inderdaad niet straf baar is. Bekl. is niet te veroordeelen op 'het art. van de wet, integendeel 'hij heeft gehandeld zooals hij mocht. Spr. maakte verder nog dui delijk dat de schuld was aan de „Firma" Thuijs en niet aan Thuijs zelf. De fout zit hier in de dagvaarding. Niet H. is de schuldige eigen lijk Sin deze zaak want hij is gegaan met steun van 'zijn advocaat. Er is dus op 't oogenblk een verkeerde op de beklaagdenbank. De offi cier kei in zijn requisitoir dat het de schuld van den advocaat is. Pleiter gaf echter breed voerig te kennen dat werkelijk de advokaat noch bekl .H. schuldig is. Mr. Kuster ver zocht den officier om de beschuldiging toege worpen aan den advocaat van H. in te trek ken. Het is de bedoeling van H. geweest om een (cessie tot stand te brengen en deze 'hande ling mag. H. is naar Amsterdam geweest op aanraden van zijn advocaat en probeerde een cessie tot stand te brengen. Hij wilde geen Dschuldeischers benadeelen, integendeel, hij heeft alleen getracht de vordering van Thuijs 'te koopen voor Këgs. Hij kwam dus alleen voor een cessie. Allés is met namen genoemd, zelfs met geld is H. er geweest. H. heeft alleen de cessie Iniet formeel tot stand gebracht. H. is geein rechtsgeleerd, nog sterker bewijs is er dat het de bedoeling was om een cessie tot stand te brengen, want die de vordering ge kocht heeft van Thuijs, heeft eenige malen op het kandoor van den curator van het fail lissement om zijn I2V2 pet. gevraagd. Hieruit blijkt dus dat K. volktomen met de toedracht der 'zaak' op de hoogte was.' Spr. refereert zich verder inog aan de rechtbank. Hierna volgde re- en dupliek tusschen den officier ein dén advocaat. Uitspraak over 14 dagen. EEN' FAILLISSEMENTZAA,K. Hubertus Jacobus T., de getuige uit de vorige zaak staat nu terecht omdat hij een bedrag van 160 gulden heeft ontvangen onder voorwaarde dat hij voor het accoord zou stemmen van het faillis sement van vorige beklaagde. Als Verdediger trad in deze zaak op Mr. Mullermanis uit Amsterdam. Beklaagde T. heeft bedrag ontvangen en gaf daar voor toestemming voor het accoord te zullen stemmen. Bekl. T. heeft dus de 160 gulden ont vangen benevens de uit te keeren 121/2 procent van het bedrag, waarvoor hij in het faillissement was. Van het opmaken van een cissie weet bekl. absoluut niets. De vorige beklaagde H. wordt als eerste getuige gehoord. De verdediger maakt aan merking op het verhoor van dezen getuige. Ge tuige; is gegaan maar Amsterdam en heeft bekl. T. voorgestel^ om zijn vordering te verkoopen aan den heer Küis van Limmen. Over de accoord cenningen is op dien bewusten dag niet gespro ken. Op. den tweeden dag dat get. H. bij bekl. was gekomen is er wel gesproken over de ac- coordpenningen. Get. H. had bij hem een concept cessie, maar in haast is bekl. niet daar op in gegaan en heeft alleen in ontvangst genomen de 160 gulden plus de accoordpenningen. Get. is nog door Koker, kantoorbediende gewaarschuwd, maar toen heeft getuige gezegd dat het mocht en dat hij 'in opdracht kwam van zijn advocaat. Get. Ko pen wordt voorloopig niet gehoord. Het is een zoogenaamd ekoude zwager van beklaagde. De rechtbank gaat in de raadskamer om te beslis; sen. De rechtbank vindt geen termen aanwezig om dezen getuige niet te verhooren. Getuige is er bij geweest dat getuige H. bij beklaagde is gekomen om een eventueele overdracht van de vordering te bewerkstelligen. Alleen heeft deze aan beklaagde gezegd, dat beklaagde voorzich tig moest zijn met H. Getuige heeft den heer Thuijs nog medegedeeld, dat het feit strafbaar was zelfs heeft beklaagde nog tegen getuige gezegd dat hij niet zou handelen voordat hij zijn advo caat geraadpleegd had. De officier kan kort zijn. Hij kan op het oogenblik niet anders vragen dan een veroordeeling. Deze beklaagde staat niet zoo gunstig bekend als de andere beklaagde. Spr. vindt 3£T hier een gevangenisstraf op, zijn plaats en vraaj 1 maand gevangenisstraf. Mr. Muller Massis, treedt op als verdediger v, beklaagde. Spr. begint met een breedvoerig bi toog over het in het bezit zijn van de vorderii in handen van de firma of van den heer Thuijs] Het artikel 345 is niet toepasselijk op dit gsval Uit het verhoor van getuige H. is absoluut nie duidelijk gewordëlh dat er een cessie tot stan- is gekomen of wat ook. Getuige H. heeft absoluut niet zijn crediteuren benadeeld omdat hij het gel; heeft ontvangen van een derde en niet dus uit den boedel heeft genomen. Dit is ook weer een bewijs dat T. niet strafbaar is geworden, want door dit feit te doen heeft ook T. niet de credi. teuren van H. benadeeld. Spr. wijst verder de rechtbank op nog eeni, verzachtende omstandigheden. Pleiter verzoekt verdei nog clementie. Hij staat reeds geruimeu tiji met een bank in Amsterdam in relatie en hee' nog geregeld goede zaken gedaan- Hierna yolg< weder re-en dupliek tusschen (jen officier en vocaat Muller Massis. Uitspraak oyer £4 dagen.' U -APPELZAAK. Theodorus Simon S., was niet verschenen, kwa in appel over een uitspraak van het kantongerecl te Schagen. Hij was veroordeelt tot een boete 2 gulden. De officier vraagt bekrachtiging. OVERTREDING LEERPLICHT. Luitje V. staat terecht inzake bovengenoemi feit. Beklaagde wil eerst nog even een protesi tegen zijn dagvaarding aanteekgnen. Hij werd veroordeeld door het kantongerecht te Hoorn. I officier eischt bevestiging van het vonnis. Uit spraak over 8 dagen. EEN LANGDURIG PROCES De laatste zaak gaf ons arme verslaggevers, den doosteek. Eerst was er sprake van, dat clez* zaak met gesloten deuren zou worden behandeld, ómdat het vuile waschje was, dat minder voorj openbare reiniging geschikt geacht kon worden. De verdediger Mr. de Groot deed dan ook daartoe] het verzoek, maar de rechtbank had er geen tre] in. Als er gedurende de behandeling redenen ziel voordeden, die aanleiding gaven, sluiting der deu ren te gelasten, dan zou de rechtbank daart wel overgaan. Die redenen bleven echter achterwege, di zaten we aan dit klusje met 17 getuigen, onher roepelijk vast. De nachtwacht had dan ook al] geroepen „Elf heit de klok, de klok heit elf" toen we huiswaarts konden keeren. - Het betrof een zaak van meineed in een civiel proces, ten laste gelegd van mej. Margaretha v. V. destijds in 1920, winkeljuffrouw te Helder. Deze jonge dame zou in intieme relatie gestaan heb ben met den gezagvoerder B. K. te Helder en van hem geld e.d. hebben ontvangen. Zij had dii zelfgezegd aan verschillende getuigen, die in d< enquette, gehouden in dit echtscheidingsproces, waarbij mej. B. K. als eischeresse optrad, waren gehoord. r Onder eede had beklaagde toen verklaard, datl ze nimmer in verstandhouding met Bi. K. had ge- Staan en nimmer geld of cadeautjes van hem had ontvangen. Na ellenlang geteut, zooals met der gelijke zaken wel meer voorkomt, werd eindelijk deze strafzaak naar de openbare zitting verwezen Niet minder dan 17 getuigen waaronder 9 a dé charge moesten gehoord worden. Beklaagde bleef hardnekkig alle relatie met Bi. K. ontkennen. Ko lommen zouden we kunnen vullen met een ver slag over deze zaak, maar we achten dit over-| bodig. Slechts op sensatie belust publiek zou zich verlustigen in het uitrafelen van huwelijksellende] en menschenleed. Daarvoor staan de lezers van de N. L. Courant ongetwijfeld te hoog. We willen volstaan met de mededeeling, dat het O M. 2 maanden gevangenisstraf tegen het meisje vor derde en Mr. de Groot in een schitterend en niet talent voorgedragen pleidooi er op aandrong dat de rechtbank deze zaak ernsstig zou wikken en we gen alvorens het vonnis uit te spreken. Pleiter hoopte en vertrouwde dat dat vonnis haar zou vrij spreken en het jonge-meisjes-leven van beklaag de niet zou worden geknakt door een verblijf ir de strafgevangenis. Dinsdag 23 Jan. uitspraak. NIEUWSTIJDINGEN Gestikt Te NoordwijkerhoutTs bij het eten van een stuk appel een kind van den bloemist War merdam gestikt. Iin het gasthuis te Leiden werd de dood geconstateerd. Smokkelarij. Hoe welig de smokkelhandel tiert aan onze Zuid-Oostelijke grens en vooral in de Mijn streek, 'blijkt uit hetgeen men uit Kerkrade aan de „Stand" meldt: Wat hier dag in dag uit, door groot en klein van beiderlei geslacht, meerendeels van Duitsche nationaliteit, langs de huizen aan geboden wordt, hiervan kan zich een bewoner uit het noorden van ons land, moeilijk een begrip 'maken. Er is hoegenaamd geen artikel, waarmede niet gevent wordt. Levensmiddelen als eieren komen wekelijks alléén in Kerkrade bij de honderdduizend over de grens en boter bij duizenden ponden, cognac en andere likeu ren eveneens in groote hoeveelheden, verder odeurs en andere coiffeursbenoodigdheden, huishoudgerei, galanterieën, papierwaren en speelgoed enz. Vleesch, tabak, medicamenten, te veel om op te noemen. Öm er ten slotte een greepl uit te doen, zij vermeld, dat' wekelijks een auto uit België naar hier klomt, die telkens 20 tot 40 duizend eieren oplaad en bij Maastricht weer uitvoert. Kindje van het leven beroofd. Dë marechaussee'te Veenendaal heeft de on gehuwde moeder v. D. W. in arrest genomen, als verdacht van haar vierde, onwettig kind door verdrinking van het leven te hebben be roofd. Het k'ilnd was in een kolk geworpen, waar het lijkje dan ook op haar aanwijzing- werd gevonden. De brutale indringers. Omtrent den ovérval van de huishoudster van den Venezolaanschen gezant, valt nog te mel den, dat omstreeks zeven uur tweq mannen

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 2