aaln tie deur van h'et sousterraiin van het ge zantschap aanschelden. De huishoudster, in de Veronderstelling, dat het een telegrambesteller zou zijn, deed argeloos de deur open, waarop de beide mannen aanstonds de gang binnen drongen. Het wareh twee jongelieden van on geveer 20 jaar en één hunner diende de vrouw met een gummistok een qantal slagen pp het hoofd toe, waardoor haa rhaarkammen verbrij zeld werden. De v-rouw zakte ineen, waarop de andere man haar beet greep en beduidde, dat zij stil moest zijn en niet mocht schreeuwen. ■Daarop werd haar gevraagd waar geld te vin den was. De vrouw antwoordde, dat in het nevenkamertje eenig huishoudgeld lag. Terwijl de eene man haar vasthield en zijn hand op haar mond legde, ging de ander op zoek dn de kasten en in het door mej. M. aangeduide nevenvertrek.-- Het huishoudgeld, bestemd om veffechilleihde''levèranciers te betalen, ten be drage van ca. f200, waé?'spoedig gevonden en buit gemaakt, waarop de plannen de vrouw in, bet nevenvertrek drongen, hetwelk zij ver volgens aan den buitenkant afsloten. De huis houdster opende na eenige oogenblikken het venster, dat beneden het niveau van de straal is gelegen en wachtte tot iemand zóó dicht langs het raam zou komen, dat zij zonder luid te roepen, de aandacht op haar onvrijwillige gevangenschap kon vestigen. Zij wist namelijk piet of de dieven 'nog in huis waren en vreesde, dat zij door luid te schreeuwen, er hun aan dacht op zou vestigen, dat het voor hen 'zaak was lom aan den haal te gaan. Vrij spoedig had zij echter de aandacht van een voorbijgan ger getrokken, die haar uit haar gevangenschap bevrijdde. Het geval trok' toen de aandacht van de aan het tweede zijpad van het Voorhout, vlak fegepove rhet gezantschapsgebouw, ge- stationneerde chauffeurs. De boosdoeners ble ken bij onderzoek echter reeds gevlogen te zijn. Het misdrijf is voor de vrouw goed afge- loopen. Verwondingen heeft zij niet gekregen; wel echter had zij gisteren van de haa rtoege- brachte slagen nog hevige pijn in het achter hoofd. Beloften aan kinderen. In de laatste jaren is er eenige keeren op ge wezen, dat men zeer voorzichtig heeft te zijn met het doen van beloften aan kinderen, daar gebleken is, dat een onvervulde belofte bij som- piige van hen een nooit» te vullen leegte doet ontstaan. Georges D'uhamel wijst j,n zijn kort geleden verschenen boek „Les plaisirs en les jeux" ook op het gevaar hiervan en hij vertelt (blz. '244) „Ik heb zooeven den heer Slmon gesproken Hij zei tegen mij„Ik heb mooie herinneringen van mijn jeugd. Ik ben gelukkig geweest, ge koesterd, ontzien. Men heeft mij slechts eens onthouden, wat mjj beloofd was: een ongeluk kig edoos soldaatjes, blikken soldaatjes. Welnu, pooit van mijn leven kan ik daarvoor schade loos worden gesteld. Ik ben nu vijftig jaar. Het is ee|n beetje te laat om dat nog' goed te maken. Maar de indruk van die geschonden belofte blijft bestaan." Wij lachen beiden. Ik begrijp hem. Ik heb in mijn kinderjaren eens een stuk brood, waaraan ik bezig was te eten, in het zand laten vallen. De lepgte, die daardoor ont staan ïs, is niet aangevuld door duizenden stuk ken (brood, die ik later op diezelfde plaats ge geten heb." Dat vele goede dingen soms één enkel min der goed niet kunnen oompenseeren, blijkt uit de volgende aanhaling uit 'gJenoemd boek „Een van mijn vrienden, die van het lot den meest toegewijden, den teedersten, den opoffe- rendsten vader heeft gekregen, sprak nooit over hem, zonder er bij te vertellen: „Hij heeft mij op eein Paaschochtend eens een oorveeg ge geven, 'toen ik tien jaar oud was. Twintig jaren van liefde en zorgen vormen voor mijn geestes oog een panorama, te midden waarvan zich wreed en nauwkeurig deze eene oorveeg '.u heft. Zij, die duizenden klappen hebben gehad, vergeten die soms, maar de enkele klap is een gedenkwaardige gebeurtenis." Ook al in staking. De commissie tot wering van schoolverzuim te Leerdam heeft in haar geheel ontslag geno men, omdat de Raad geweigerd heeft haar presentiegeld te verhoogen. Griep. Iin verschillende dorpen in Gelderland begint de Spaansche griep weder te heerschen. De ziekte treedt iniet ernstig op en wordt toege schreven aan, het abnormaal zachte weder. t Geen liefhebbers. Te Grijpskerk, een mooi, aan het spoor ge legen dorp, dicht bij Groningen, waar de be trekking van hoofd der ulo-school vacant is, meldde zich bij de eerste oproeping slechts één sollicitant aan, die zich later terugtrok, omdat er geen ambtswoning was. De raad besloot daarop, voor het hoofd een woning te bouwen, bepaalde daarvoor een matige huur én verleen de bovendien nog faciliteiten daarbij, w.o. ook de bepaling dat hethoofd, wanneer hij dit wenschte, ook een andere woning mocht be trekken. Na dit raadsbesluit volgde een her haalde oproeping en meldden zich 9 sollicitan ten aan, waaruit een voordracht van drie werd opgemaakt. Hiervan trokken zich echter num bers 1 2 terug, waanra no. 3 benoemd werd. Ook deze heeft echter thans bedankt. De nieu we classificatie vain de gemeenten, waarbij de plattelandsgemeenten in de laagste klasse wor den gebracht, terwijl de sollicitanten voor een dergelijke vacature, waarvoor het bezit van Verscheiden bij-akten vereischt wordt,, veelal juisf uit gemeenten komen, 'dfe Bof de h'oogere' klassen behooren, schijnt aan de moeilijkheden waarmee op het oogenblLk de ulo-scholen ten plattelande te kampen hebben,-idan ook niet Xreemd te zijin. („N'. R. Ct.") Zware pakhuisbrand Hef, „Nieuws v. d. Dag" schrijft: Op f dein Oude Schans, waar tegenover den Montelbaantoren vele oude en massive pak huizen staan, was brand ontdekt. Het pand 29 is aan verschillende kooplieden verhuurd. Zoo heeft Franschman in dein kelder zuurwaren ge borgen, iop de eerste verdieping is de berg plaats van meubelen van Louis Fessers gele gen. Daar boven zijn twee verdiepingen van Gillebaard, die i'n zakken handelt en ten slotte heeft op de zolderverdieping Soeters een berg ruimte voor koloniale waren. Naast dit pakhuis ligt een pakhuis met tabak van Simon Cool (pand 27) en aan de andere zijde staan twee andere pakhuizen, 31 en 33 genummerd. In het pand 31 op den Oude Schans is beneden fle aardewerbhandel van Jacobs, en daarboven waren de tabak-bergplaats van Appelboom en Bremer en de <j>gslpgplaats van rieten en Wee- ner-meubels van S..,,4p Leeuw. In pand 33 lis een brandstoffenzaak. Deze pakhuizen zijn on geveer 30 meter diep, en loopen door tot de Nieuwe Uilenburgerstraat, waarachter de be wuste pakhuizen eenige destijds onbewoonbaar verklaarde, doch thans doo rvele gezinnen, die van Uilenburg niet scheiden kunnen, nog be woonde perceelen liggen. De pakhuizen hebben /aan de achterzijde verbinding met elkaar. Dit wat de situatie betreft. Voorts ziet men, hoeveel brandbare waar opgestapeld was in deze pakhuizen-buurt. Toen wij omstreeks acht uur op het smalle 'grachtje stonden, sloegen dikke witte rookwol ken uit de vensters van het pand 29, waar de brand bij Fessen aangekomen moet zijn. Ver moedelijk heeft daar een kachel te fel gebrand, doch de oorzaak van den brand kon niet met zekerheid vastgesteld worden, daar bij het uit breken niemand in het pakhuis aanwezig was. Langzamerhand baanden ook op de daar boven liggende etages rookwolken zich een weg, en verdachte wolkjes rook vertoonden zich ook in 'het belendende pakhuis, pand 31. Aanvankelijk was er nog niet veel materiaal aangerukt, maar weldra zag de leidende hoofd brandmeester, dat deze „middelbrand" een zware brand zou worden, zoadat van alle zijdeh motorspuiten en ook de nieuwe mechanische 'ladders ikwamen aanrijden. Bovendien kreeg Me «Jan van der Heijde" orde ruit te varen, later werd deze drijvende stoomspuit nog ge volgd door haar machtige zuster de „Jason". Schepen aan de kade gemeerd, werden een eindje verder verhaald, opdat er meer ruimte kwam, Eein kleine twintig slangen werden intusschen uitgelegd, waarvan het meerendeel op het srifel- le grachtje, en de rest aan de achterzijde door de Uilenburg-krotten en door den modderpoel die tegenwoordig Uilenburgerstraat heet. De „Jan van der Heeijde" werkte weldra met vier krachtige stralen. De electrische ladders wer den opgedraaid, en hierover en ook langs de daken gingen de slangen. De zoeklichten der motorspuiten en de fakkels in de diverse pak huizen en ook tegen de boomen bevestigd, ver lichtten de rookmassa's fantastisch. Maar het hoofdmoment, vooral voor de honderden nieuwsgierigen aan de overzijde van het water, gebeurde omstreeks negen uur, toen de vlam men door het dak braken en de roode gloed 'boven Uilenburg kwam, vermengd met duizen den boven de vlammen danzende vonken. De meeste bewoners der wrakke huizen achter het pakhuis, verlieten in de haast hun 'huizen. Hier en daar werd huisraad de straat opgesleept, waar het in den modderpoel geplaatst werd. Gelukkig was er voor deze perceele'n, volge propt nog fh'et gezinnen, die natuurlijk niet verzekerd whren, geen gevaar. Want ook aan deze zijde was de brandweer op haar post. Ook (daar klonk het eigenaardig trillend-fluitend ge luid van een motorspuit, maar al hadden de verschrikte menschen geen last van de vlam men, des te meer van het water, en rzoo zagen wij daar bedden stoelen en tafels in kleine vijvertjes staan, en droop door menige zolde ring het water op dekens en lakens. Aain de voorzijde kwam nog meer water uit het brandende pakhuis op de oude kronkelende trappen der pakhuizen vormden zich waterval letjes. Hoewel de vlammen eenige Ó(ogenblikkëh fel uit het dak sloegen, waren z^ ^óoals dat'geval is, spoedig daarna ook weer gedoofd, dank zij de geweldige watermassa's van „Jan van der Heijde" en motorspuiten. Omstreeks half tien was de brandweer het vuür faieester in het pand 29, maar al te voren waren eenige brandweermannen bezig in pand 3, aar taawb kllag te smeulen op 2 hoog. De rook daar werd dikker en dikker. Dé brand was blijkbaar naar het tweede pakhuis overgesla gen. Dadelijk werd ook op dit perceel de water- aanval geconcentreerd. De ladderwagen reed een eind op; de slangen werden verlegd. Maar ook 'in dit pakhuis, waar tabak en meubels ge borgen waren, vonden de vlammen veel voed sel en weldra sloegen aan de achterzijde ook daar de vlammen uit. Opnieuw ving de strijd tegen het vuur aan. Op het dak van een school .werden ladders gezet. Nieuwe slangen werden uitgerold. Ondanks alles, brandde dit tweede pakhuis ook voor een deel uit. Om ruim elf uur verscheen voor de tweede maal een rose gloed boven het oude Uilenburg. Het pand 29 (tabak van Slmon Cool) door een brandmuur en een spleet van de uitge brande pakhuizen, gescheiden, bleef gespaard. De schatte is zeer belangrijk. Voor zoover na te gaan was, waren eenige der eigenaars Van de opgeslagen góederen verzekerd. Zoo moet Ferters voor 13o.U0 verzekerd zijn, Gille baard voor f 3U.000. Van anderen wist men net pns niet te zeggen. De brandweer stond onder leiding van den waamemenden commandant, de heer noaewijks die dus nog een zwaren brand te biusschen heeft gehad, vóór hij over korten tijd den aiensi zal veriaten. Aanwezig waren voorts de noofd- orandmeesters Brunet d eKochebrune, torch ©n Hartdorff. De commissaris van politie, ae neer Van Asperen, had uitgeoreiue maatrege len genomen voor de afzetting, opdat net veie brandweermateriaal vofcioenae vrijheid van be weging had. Voorts waren aanwezig üe otiicier van justitie ipr. Baart'dé la Faille en de hoord cömmii'saris J<jë' héér Mkrcusse. ;^De geneeskundige ciienst incest een recher- óneur ,hulp yeri©enen, die over* een staaldraad gevallen was. Om elf uur .was de brandweer nog in volle actie. Eerst in den nacht kon een deel van het materiaal inrukken, maar de smeulende massa moest nog zeer lang nat gehouden worden, uaar er altijd nog gevaar bestond voor een plotseling oplaaien der vlammen. Uilenburg, dat in rep en roer was, kwam pas laat in den nacht to.t kalmte. buii^NLAftU Het Rijnsch-.Westfaalsche Kóten-syndicaat. Omtrent de verplaatsing van het Hohlensyn- dicaat van Essen naar Hamburg wordt nog gemeld, dat de administratie, vonrzoover die nog te Essen blijft, gevoerd wordt volgens aan wijzingen uit Hamburg. Wegens de dreigende bezetting van het Roergebied is de uitvoering van het besluit bespoedigd. Vier directeuren en de meerderheid der ambtenaren te Essen zullen heden de leiding van het syndicaat te Hamburg op zich nemen. Er zijn maatregelen genomen, dat moeilijkheden in de kolenver zorging geduTrende den overgangstijd zoo mo te Leerdamgelijk niet ontstaan. Gezanten teruggeroepen. Aan den gezant dr. Mayer te Parijs is telegra fisch instructie gezonden om de zaken aan den gezantschapsraad Von Hösch over te dra gen en Parijs te verlaten. Een overeenkomstige ijnstructie heeft de Duitsche gezant te Brussel dr. Landsberg ontvangen. De houding der communisten. De communistische partijen in Duitschland, Frankrijk, Engeland, Italië, België, Holland en Tsjecho-Slowakije hebben gisteren en eer gisteren in Essen aan de Ruhr een conferentie gehouden, om de houding der Derde Interna- tiohale ten aanzien van Poincaré°s pandenpoli- tie'k en het vraagstuk van de bezetting van het Ruhrgebied, en in het algemeen het vredes verdrag vast te stellen. Gisteren hebben de communisten in het ge- heele Ruhrgebied groote openbare vergaderin gen gehouden, waarbij buitenlandsche gedele geerden als sprekers optraden. Op de grootste dezer betoogingen, in Essen, spraken Fran- schen, Belgen, Italianen, Engelschen en de Hollander Visscher, terwijl voor de Duitsche communistische partij Clara Zetkin het woord voerde. Alle sprekers lieten zich scherp tegen het vredesverdrag uit. Gisterenavond organiseerde de communisti sche partij te Frankfort een protestbetooging tegen de Fransche politiek van geweld. Ook hier spraken buitenlandsche communisten. De Frahschman Marcel Cachin zeide: „Men is te Essen bijeengekomen om t ebesluiten welke stappen het internationale proletariaat zal doen in verband met de nieuwe gewelddaden van Frankrijk, die den wereldvrede bedreigen. Mocht het plan van Poincaré om het Ruhrge bied te bezetten tot uitvoering worden gebracht dan zal de Fransche arbeidersklasse de ge voelens van het Duitsche proletariaat deelen en zich. bij de handelingen der Duitsche arbei ders aansluiten. Het internationale proletariaat zal zich niet weer zooals in 1914 naar de slacht bank laten leiden." De vergadering nam met algemeene stem men een motie aan, welke zich tegen de be zetting van het Ruhrgebied uitspreekt. Een krachtig protest van den rijkskanselier. Dë rijkskanselier dr. Cuno heeft in een on derhoud met Berlijusche vertegenwoordigers van Amerikaansche nieuwsagentschappen erop gewezen, dat de geallieerde premiers te Parijs de Duitsche voorstellen niet hebben willen aan- hooren en het niet eens zijn geworden over hun eigen voorstellen. De oplossing van het pro bleem is derhalve opnieuw verschoven. Frankrijk schijnt zijn aanspraken met geweld te willen doorzetten. In sommige Fransche kr;i: gefi schijnt men te gelooven, doqr zulke dwang maatregelen betalingen los te krijgen. De rijks* kanselier kan daartegenover slechts met den groiotstea nadruk herhalen wat hij reeds in Hamburg zeide, n.l. dat elk edwangmaatregei den dood beteekent van het economisch her stel. Vrijwillig waren en zijn wij geneigd tot de grens van het mogelijke te gaan, voor dwang buigen w ijons niet. Zijn bereidheid tot vrijwil lige praestatie heeft Duitschland door de daad bewezen en het is tot vrede bereid. Moet het, dan zal het Duitsche volk echter nok den lii densweg gaan. Onder druk en bedreiging zul len wij niet handelen. Hetgeen de njksregee- ring in volkomen overeenstemming met het Duitsche volk dóen kan, Is, hef economisch onverstandige en het onrechtvaardige vaa uet r ranscne plan onder ue aaauacht der wereld te nreuigea. Geweid bejft geweid.. Fram-.njk tracht wei een schijn van recht te vinnen, door van door het vredesverdrag. verooTootae panden <$i sancties te spreken, tviaar het overi gens .uiterst zware vredesverdrag veroorlooft oen geallieerden geen willekeurige invallen in Duitsoh gebied. Als waarborg inzonderheid voor ae eischen betreffende het herstel zouden ue geallieerden gedurende bepaalden tyd het Rijnland bezet houden, waarmede zij de sterk ste en drukkendste waaróorg erlangden, weike ooit in een vredesverdrag tusschen oescnaaidc volken is vastgesteld. Indien Frankryk tUans op eigen gelegenheid nog verder gu.;t en zich in het bezette gebied niet binnen de perken houdt van de het bezettingsrecht regelende, overeenkomst of zelfs buiten het Kijntand de hand op onbezet Duitsch gebied wil leg gen, dan is dat niet de uitoefening van het verdragsrecht, maar verdragsbreuk, ©n geweld pleging tegen een weerloos volk. Amerika en de bezetting. President Harding, heeft de Amerikaansche troepen uit 't bezette gebied in Rijnland terug geroepen. BERICHT. Centraal Genootschap voor Kinderherstedings- en V acantiekolonies. De koloniehuizen Rivierhuis te De Steeg en Zwartendijk te Egmond aan Zee, die resp. 12 en 20 December gesloten werden, worden we der resp. 19 Januari en 1 Februari heropend. Langzaam maar zeker gaat de winterverple- g:i|ng er in ons land in. Het aantal verpleegden bij het Centraal Ge nootschap bedroeg in het afgeioopen jaar 134737 tegen 119462 Ln 1921. Een vermeerde ring, dus van niet minder dan 15275. BURGERliüKE STAND WARMEN HUIZEN. Geborön: Johannes, zoon van Jochem Ver meer en van Mongsje van de Geest. Johannes Gerardus, z. van Petrus Tesselaar en van Maria Proink. Arie Jan, z. van Jan Rijn en van Dieuwertje Veter. Ondertrouwd: Willem Bleeker oud 25 jaar en Afra Catharina Berkhout, oud 20 jaar. Pieter Spaansen oud 23 jaar en Margaretha Mosch oud 22 jaar. Gehuwd: Jan Booij oud 21 jaar en Grietje Keppel oud 21 jaar. Overleden: Levenloos kind van Frans Stam •en van EuphemiaP,unt. Theodorus Bakker oud 1 jaar, zoon van Cornells Bakker en van Agatha Jansen. MARKTBERICHTEN. LANGED! GROENTENCENTRALE. BROEK OP LANGENDIJK. 10 Januari 1923. 2085 st. bloemkool reuze 8.80—17.50, 76600 kilogram roode kool 1.1.80, idem 0.50 0.90, 90700 kilogram gele kool 0.90—1.40, idem 0.400.80, 41000 kilogram deensche witte 1.20 —2.—, idem 0.801.10, 4225 kilogram uien 1.70—2.10, drielingen 0.—, 14750 kilogram peen 1.201.60, 120 kilogram spruitkopl 4-40, 350 kilogram aardappelen, Eigenheimers 2. 11 Januari 1921. 2186 stuks bloemkool, reuze 10.15.25 38000 kilogram roode kool 1.502.70, idem 0.701.40, 60900 kilogram gele kool 0.601.10, 26100 kilogram deensche witte kool 1.1.40, 12350 kilogram uièn 1.402.drielingen 1.20, 9400 kilogram peen 140—1.50, 1550 kilogram bieten, 1.80, 78- kilogram witlof 20.40350 kilogram aardappelen, Bravo's 2.30 NOORDERMARKTBOND. NOORDSCHARWOUDE. 10 Januari 1923. Blauwe aardappelen 1.80, grov euien 0.90— ~)2.40, Drielingen 1.301.60, nep 1.90—2.30, peen 1.30—1.40, roode kooi 1.1.70, door schot 0.601.50, gele kool 0.301.door schot 0.300.90, spruitkóol 4.6.10, door schot 0.90—2.10, knoten 0.90—1.20, bloemkool 16.50—19.10, 2e soort 4.50—4.70. Aanvoer 9 Jan.: 1250 kilogram aardappelen, 5875 'kilogram uien, 7975 kilogram peen, 107775 kilogram roode kool, 29650 kilogratn gele kool 55675 kilogram denen, 482 stukb bloemkool, 30 kilogram spruitkóol. 11 Januari 1923. Grove uien 2.30, peen 1.301.50, roode kóól 1.102.10, doorschot 0.901.70, gele kool 0.40—1.10, doorschot 0.50—0.90, deensche wit te 0-902.10, doorschot 0.601.60, bloemkool 16.10, 2e soort 1.20. Aanvoer 10 Januari: 800 kilogram aardap pelen, 5830 kilogram uien, 10215 kilogram peen 314825 kilogram roode kool, 34000 kilogram! gele kool, 47675 kilogram denen, 2100 kilo gram kroten, 90 kilogram spruitkool, 300 ki logram rapen, 934 stuks bloemkool. WARMENHUZIEN*. 9 Januari 1923. Roode kool 1.10—2.05, gele kool 0.65—1.—, Deensche witte kool 1.1.40, uien 1.602. drielingen 0.90—1.—, peen 1.35—1,40, uitschot roode kool 0.501.40, uitschot gele kool 0.50 0.80, uitschot witte kool 0.601. Aanvoer: 42160 kilogram roode kool, 71075 kilogram gele kool, 6830 kilogram witte kool, 3565 kilogram uien, 6850 kilogram peen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1923 | | pagina 3